Jump to content
Guest

ΠΩΣ ΝΑ ΜΗ ΚΑΡΥΔΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΡΧΑΡΙΑ ΓΚΟΜΕΝΑ ΣΑΣ

Recommended Posts

αν ο καλύτερος εκ των δύο έχει μεταδοτικότητα και ο άλλος δίψα να μάθει, τότε δεν υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα αν προστεθεί και το ψυχολογικό κίνητρο= για άλλους λεφτά (άρα δάσκαλος, σε μένα δε δούλεψε ποτέ), για άλλους συναίσθημα (για να το περιγράψω όσο πιο απλοϊκά γίνεται). κάτι σαν τα γαϊδουράκια με το καρότο που τρέχουν ασταμάτητα να το φτάσουν :unsure:


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τόση ανασφάλεια πια που οφείλουν να δείχνουν οι άντρες... απλά έλεος! Η γυναίκα που "πέφτει" ελαφρά την καρδία στον εκπαιδευτή, κολλητό, σανιδά, δεν χρειάζεται το βουνό για να στην κάνει!

 

Εσυ πια... κολλησες εκει! :unsure::mellow::lol:

 

Εδω σου λεμε κυριως πως θα τα χαλασετε, οχι με ποιον θα τα φτιαξει...z7shysterical.gifz7shysterical.gifz7shysterical.gif

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
αν ο καλύτερος εκ των δύο έχει μεταδοτικότητα και ο άλλος δίψα να μάθει,

Λεξεις κλειδια ...Ο ενας να ξερει τι λεει και πως να το μεταφερει στον αλλον και ο αλλος να μπορει να ακουει και να εχει τα αυτια του ανοιχτα .

Εαν ο γνωστης εχει τη μεταδοτικοτητα αλλα ο δεκτης ειναι τρια πουλακια καθονται , οση ορεξη και να εχει ο γνωστης να μαθει τον αλλον θα παει χαμενη. Και εκει θα χασει την υπομονη του ο γνωστης και μπορει να πει και κανα μπιπ...

 

Εγω εφαρμοσα το εξης σε εναν μαθητευόμενο μου ....τον εβαλα τη πρωτη φορα να κανει ενα μαθημα (να του τα πει καποιος σωστα ). Μετα του ειπα ενα δυο πραμματακια....και μετα τον αφησα να το παλεψει μονος του στις πιστες των μαθητευομενων. Τωρα ειναι ετοιμος να ανεβει στον Αιολο και αυτη τη φορα να τον κατεβει με το σανιδι στα ποδια :unsure:

Edited by afrodite

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general, too much Cosmopolitan :D


Προσοχή, ο ήλιος και τα σκι βαράνε στο κεφάλι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικά, οποιοδήποτε αντικείμενο κι αν προσπαθεί κάποιος να διδάξει σε ένα δικό του άνθρωπο (οδήγηση, σκι, ιστιοπλοϊα, κολύμπι, ξένη γλώσσα, κλπ, κλπ), συμπεριλαμβανομένων των παιδιών του, ενέχει μία σημαντική δυσκολία:

 

Την οικειότητα που εν γένει είναι εχθρός του επαγγελματισμού κι από τις 2 πλευρές!

 

Η διδασκαλία εξαρτάται κι από τα 2 μέρη: Τον πομπό (δάσκαλο) και τον δέκτη (μαθητή). Όποιος από τους 2 δεν μπορεί να λειτουργήσει "επαγγελματικά" λόγω της οικειότητας, ουσιαστικά σαμποτάρει το αποτέλεσμα!

 

Η διδασκαλία στον/στην σύντροφο, ενέχει κι άλλη μιά δυσκολία επιπρόσθετα: την ανταγωνιστικότητα που υπάρχει συχνά ανάμεσα στα ζευγάρια.

 

Ανάλογο λοιπόν με το πόσο η σχέση γενικότερα πάσχει από ανταγωνιστικότητα, είναι και το αποτέλεσμα της όποιας απόπειρας "εκπαίδευσης" του ενός συντρόφου από τον άλλο. Είναι τόσο απλό:

 

Σε μία ισορροπημένη σχέση που οι σύντροφοι δουλεύουν συμπληρωματικά, ο καθένας υπερτερώντας στους τομείς του και νιώθοντας σίγουρος για τη θέση του, μπορεί να είναι ό,τι πιό διασκεδαστικό και αποτελεσματικό να διδάσκει ο ένας τον άλλο...Σε μία σχέση που και οι 2 παλεύουν ποιός θα κατακτήσει την ίδια πρώτη θέση, το αποτέλεσμα είναι καταστροφικό!!!!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α, και παλικάρια, προς Θεού! Αν θέλουμε να βρούμε γκόμενο,δεν χρειάζεται να ανεβούμε στο βουνό μαζί σας για να την πέσουμε στο δάσκαλο του σκι!!!

 

Υπάρχουν και οι δάσκαλοι του τέννις εντός πόλης, πολύ πιό κοντά και βολικά!!!! :D:D


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πω και εγω την ιστορια μου.17 ετων πρωτοπηγα με τους γονεις μου αυστρια σε κατι φιλους.

Με ρωτησαν λοιπον αν θελω να μαθω σκι και φυσικα απαντησα ναι

Μου ειπαν λοιπον οτι εχουν ενα φιλο (τοτε θατανε περιπου 65 ετων),οχι δασκαλο,αλλα ο οποιος θα χαιροταν να με μαθαινε

Αφου τον γνωρισα λοιπον δωσαμε ραντεβου την επομενη,στις 8 ακριβως(μου τονισε το ακριβως) στη βαση στη γονδολα

Δεν θα το ξεχασω,ημουν εκει 8 και 6λεπτα...και δεν ηταν εκει,ειχε φυγει.Παει η μερα

Την επομενη 8 παρα εγω εκει μπαστακας

Καναμε 5 μερες καθε μερα απο τις 8 εως τη 1 συνεχομενα

Δεν θα ξεχασω που ο αθεοφοβος με εβαλε την πρωτη κιολας μερα να ανεβουμε με το συρομενο ;)

Απο τοτε εχω κανει λιγα μαθηματα αραια και που για να εξασκηθω καλυτερα πανω στη τεχνικη

Αλλα δυστηχως απο περσι που ξαναρχισα μετα απο διακοπη 12 ετων περιπου,καταλαβα οτι εμεινα πολυ πισω και οτι τσαμπα χαραμισα τοσα χρονια χωρις καμια αιτια.

Αλλα χαιρομαι που βρηκα εσας και ξαναρχισα <_<


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μαι και εγώ στο πρώτο μου ποστ, ως επίσημη σκιερ!

 

Ας ξεκινήσω να απαντάω λοιπόν...

 

Επειδή όλοι μας όταν γνωρίσαμε τον/την σύντροφο μας, δεν ψάχναμε για αντίγραφο του εαυτού μας -πολύ βαρετό :lol:- είναι λογικό να μην έχουμε όλα τα ενδιαφέροντα, κοινά.

 

Όμως τον άλλον κάπως πρέπει να τον φέρεις στα νερά σου! Δεν είναι απαραίτητο να γίνει σαν εσένα. Απλά να μπορεί να σε ακολουθεί με ευχαρίστηση.

 

Κολπάκια που έκανα εγώ για να φέρω τον δικό μου στον χώρο των γηπέδων και του αθλητισμού -ερασιτεχνικού και επαγγελματικού:

 

α. Στην αρχή το δέλεαρ είναι κάτι άσχετο. Δηλαδή : "Δεν πάμε από το γήπεδο να πιούμε καφεδάκι, να δούμε και την ομάδα;" ή "Πάμε να πιούμε ένα καφεδάκι στην τάδε καφετέρια;" όπου βέβαια η συγκεκριμένη καφετέρια έχει και γιγαντο-οθόνη που δείχνει τον αγώνα της ομάδας.

 

β. Το επόμενο βήμα είναι να βρεις τι θα μπορούσε να τον εξιτάρει στο συγκεκριμένο θέμα. Μπορεί επίσης να μην είναι ο ίδιος λόγος που έχεις εσύ, αλλά είναι αρκετός για να σε ακολουθεί χωρίς διαμαρτυρίες. Πχ ο χαβαλές που γίνεται στο γήπεδο. Ή τα σουβλάκια μετά το γήπεδο.

 

γ. Σιγά σιγά αρχίζεις και τον "βομβαρδίζεις" με πληροφορίες επί του αθλήματος, χωρίς να δίνεις όμως την εντύπωση ότι κάνεις μάθημα. Πχ "πάταγε ή δεν πάταγε γραμμή ο τάδε;", "έκανε βήματα ή μου φαίνεται;", "αυτό είναι μπρος πίσω!", "τι τέλεια κεφαλιά ψαράκι!", "μέσα ή έξω από την περιοχή έπεσε;" και άλλα όμορφα, μη δασκαλίστικα...

 

Αν βασιστείς σε αυτόν τον μπούσουλα και έχεις υπομονή και επιμονή, χωρίς να γίνεσαι φορτικός/η, θα επιτύχεις τον στόχο σου. Το θέμα δεν είναι να λες "εγώ πάω και αν θες ακολούθα." Αν το πεις αυτό, πάει τον έχασες τον άλλο. Πρέπει τον άλλο να τον κάνεις να ... συμπάσχει...

 

Στα του σκι τώρα, ο δικός μου σχεδόν από τότε που τον γνώρισα μου μιλάει για τα χιόνια και πόσο ωραίο είναι το βουνό. Τώρα να πω την αλήθεια, δεν είναι εύκολο να κάνεις έναν άνθρωπο της θάλασσας να αγαπήσει το βουνό. Πριν να πάμε αγοράσαμε εξοπλισμό. Πεδιλάκια, ρουχαλάκια, γαντάκια, μποτούλες, αξεσουάρ. Τώρα γυναίκα που να μην της αρέσουν τα ψώνια, δεν έχω δει. Ακολούθησαν άπειρα βράδια "ηλιθιότητας" όπου απαντουσε σε κάθε άσχετη ερώτηση που του έκανα. Όταν ήρθε η ώρα να πάμε, εγώ το έβλεπα μόνο ως ευκαιρία να ξεφύγουμε από τους υπολογιστές, ως εκδρομή. Το σκι ουδόλως με ένοιαζε.

 

Επι μαθημάτων τώρα, μια και τελικά ανέβηκα. Έχεις δει εσύ άνθρωπο στον οποίο να μπορείς να δείξεις την απίστευτη ασχετοσύνη σου και να είναι άνετος με αυτό; Ο δάσκαλος είναι προετοιμασμένος, δεν λέω. Αλλά άντε πες του εσύ "περίμενε να βρω τρόπο να πιάσω το πέδιλο για να μην σπάσω το νύχι." ή "μου πάνε τα ρουχαλάκια μου στο χιόνι;" Ή να σου κουβαλάει τα πέδιλα, να σε βοηθάει με τις μπότες -να κάνει τον χαμάλη κοινώς- και να μην βγάζει και άχνα...

 

Κοινώς, σαφώς καλύτερα με κάποιον που ξέρεις και έχεις άνεση μαζί του, παρά με κάποιον άσχετο. Τώρα όσον αφορά την οδήγηση και άλλα πράγματα που απαιτούν δάσκαλο, άλλο το να πηγαίνεις οικοιοθελώς -εκεί και 5 δασκάλους θα πάρεις και θα γουστάρεις και τρελά- και άλλο να σε ... τραβάνε σε κάτι που δεν θα έκανες ποτέ στη ζωή σου...

 

Όσο για τους γκόμενους... τι να πω... Αν ο άλλος ή η άλλη περιμένει να πάει μια φορά την εβδομάδα για σκι, για να βρει γκόμενο ή γκόμενα... μετά συγχωρήσεως, έχει πέσει πολύ, μα πάρα πολύ χαμηλά...

 

Αυτά από εμένα εμένα, την σκιερ της μιας φοράς (σκέψου όταν θα πάω και δεύτερη τη κατεβατά έχω να γράψω :rolleyes:)


Ξέρεις από σκι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Πάντως τα ψώνια και αγορές είναι στανταράκι, δέλεαρ μεγάλο για οποιαδήποτε γυναίκα...

και με την ελπίδα ότι θα τα φορέσει κάπου ( μιας και πάνε μόνο στο βουνό ), κερδίζεις την ευκαιρία 2-3 ημερών χιονοδρομίας...

 

το αν θα παραμείνει και στο μέλλον είναι συνάρτηση πολλών... όπως πχ το συνολικό νούμερο τούμπας ανα μάθημα...


Πόσες μέρες snbrd έκανες φέτος..... Ποοοοοοσο?? ΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν της πω δε 'κανε αυτο ετσι...' η απαντηση ειναι ασε με να κανω σκι οπως γουσταρω εγω... :rolleyes:

Χαχα. Και εγώ έτσι ήμουν και έλεγε συνέχεια ο Πέτρος: σε γκόμενα και αδερφό δεν μπορείς να μάθεις σκι...

Μέχρι που μια μέρα ανεβήκαμε και έδειξε σκι σε μια γνωστή η οποία ήταν σε φάση: ευχαριστώ, και τρελή βελτίωση, και πάω πολύ καλύτερα και... και.. και σκέφτηκα τι χαζή...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία. Δε το τραβάμε και ένα split το θέμα?

 

Ελένη σε γνωστή έδειξε όχι στη κοπέλα του?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά...φυσικά υπάρχουν και γυναίκες που:

 

...δεν τους αρέσει το φούξια και τα χτυπητά χρώματα και γενικά αλλά και ειδικά για αθλητικό εξοπλισμό (όταν ξέρω πως θα τραβάω την προσοχή με την ασχετοσύνη μου, γιατί να θέλω να κάνω μπαμ???)

 

...βαριούνται τα ψώνια κάθε είδους (δεν πάω για ψώνια με μαμά και αδερφή γιατί τους σπάω τα νεύρα)

 

...δεν έχουν φτιαγμένο το νυχάκι σε χέρια-πόδια και δεν κουβαλάνε πάντα μαζί τους 500 καλυντικά (500 άχρηστα πράγματα για παν ενδεχόμενο ναι, προϊόντα περιποίησης όχι)

 

...δεν αργούνε πάντα και δεν κάνουν 2-3 ώρες να ετοιμαστούν (ναι πρέπει να στεγνώσω τα μαλλιά μου αφού λουστώ και να βαφτώ ελαφρώς αλλά αυτό δικαιολογεί 20 λεπτά παραπάνω χρόνο ετοιμασίας από αυτόν του άντρα...όχι 2 ώρες!)

 

Μπορώ να πω αρκετά ακόμα αλλά έχω διάβασμα. Κάποια στιγμή θα περιγράψω πάντως και την εμπειρία της πρώτης φοράς (στο σκι πάντα) από την πλευρά της "αρχάριας γκόμενας" που μόλις πει σε άσχετη στιγμή κάτι του τύπου "αχ στη/ον αδερφό/γιαγιά/φίλη/θείο/γνωστό/πρώην χιονίζει" βομβαρδίζεται από απαντήσεις του στυλ "είδες τι ωραίο που είναι το χιόνι? είδες που σ'αρέσει? που να δεις πόσο χιόνι έχει στο χιονοδρομικό κλπ κλπ"...λες και ισχυρίστηκε ποτέ ότι δεν της αρέσει το χιόνι...

 

Καλό σας βράδυ προς το παρόν ;)


Dance For Life...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα εγώ θα έπρεπε να απολογηθώ που είμαι γυναίκα και να εξηγήσω ότι γυναίκα δεν σημαίνει απαραίτητα όλα τα παραπάνω, ούτε βέβαια γυναίκα=ηλίθια... αλλά... θα βγούμε εκτός θέματος...


Ξέρεις από σκι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ελένη σε γνωστή έδειξε όχι στη κοπέλα του?

Μόλις είχαμε γνωριστεί και πάμε το 1ο μας ταξιδάκι Φαλακρό και από εκεί λόγω χάλια καιρού (κλειστό φαλακρό) Μπάνσκο. Εγώ με το παλιό στυλ σκι, κλειστά πόδια γωνίασμα ανεβοκατέβασμα, ο Πέτρος καρβάρισμα. Αρχές της σχέσης, τρελλή καλοσύνη και προσφορά ο Πέτρος να μου μάθει κάρβιγκ. Εγώ σε φάση που περιγράφει ο Μάκης, άσε με μια χαρά απολαμβάνω το σκι μου έτσι (ακόμα δεν είχα θάρρος να του πω έτσι γουστάρω :blink:.. ). Ε και μετά βρέθηκε η γνωστή που της έδειχνε και ξύπνησα λίγο (άρχισα και τον άκουγα) και εγώ και έμαθα κάπως το κάρβινγκ (μπέρδεψα τα δύο στυλ δηλαδή) αλλιώς ακόμα με την παλιά τεχνική θα έκανα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
... Εγώ σε φάση που περιγράφει ο Μάκης, άσε με μια χαρά απολαμβάνω το σκι μου έτσι (ακόμα δεν είχα θάρρος να του πω έτσι γουστάρω :blink: .. )....

 

Ειδες τελικα οτι ο γαμος απελευθερωνει;...z7shysterical.gifz7shysterical.gifz7shysterical.gif

 

Γεια σου βρε Ελενη! :lol:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τώρα που μεγαλώσαμε και την παντρευτηκαμε την κοπέλα (καλώς η κακώς :-) ), θέλω μια αντίστοιχη περιγραφή, για μια εξόρμηση ΚΑΙ με μικρά παιδιά......θριιιιιιλεεεεεερ:-))))

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...