Jump to content
Sign in to follow this  
Nasos_Karp

ΠΕΡΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓIA BANSCO...

Recommended Posts

Σκοπός του thread εκπληρώθηκε...

 

ΝΑΣΟΣ ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή κι εγώ είχα γράψει στο συγκεκριμένο topic θέλοντας να μοιραστώ τη χαρά μου με τα παιδιά που παραβρέθηκαν στη συγκεκριμένη εκδρομή, έρχομαι να συμφωνήσω με το Νάσο. Δε θα σταθώ και δε θα ασχοληθώ με τα κακοπροαίρετα σχόλια που γράφτηκαν από άτομα που δεν ήρθαν στην εκδρομή, καθώς και με όλα τα κακοπροαίρετα σχόλια που γράφτηκαν κατά καιρούς για το Bansko. Οι moderators καλώς αποφάσισαν να σβήσουν όλο το topic για το καλό του forum, αν και προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να σβηστούν μόνο τα posts που δημιουργούσαν το όλο πρόβλημα και όχι αυτά που αναφέρανε το πώς περάσαμε στην εκδρομή. Για μένα η εκδρομή στο Basnko ήταν η δεύτερη καλύτερη του συλλόγου (την πρωτιά φυσικά έχει το Σόλδονο στην Αυστρία). Όσοι ήταν στο Bansko το ξέρουν αυτό, επίσης δε χρειάζεται να τους πει κάποιος το πόσο Έλληνες είναι, το γνωρίζουν καλά και αυτό. Όσοι δεν ήταν στο Bansko ελπίζω να έρθουν στην επόμενη εκδρομή που θα διοργανώσει ο σύλλογος εκεί.

φιλικά, Θωμάς


i'm mad about ski!!!

 

Vipersx Το email που έχεις στο λογαριασμό σου δεν υπάρχει, άλλαξέ το.

Ο Διαχειριστής

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυστυχώς στη συζήτηση για την εκδρομή στο Bansco επενέβησαν και ξεστράτισαν την κουβέντα μας άνθρωποι που δεν συμμετείχαν στην εκδρομή!!!!!

 

Νάσο έχεις απόλυτο δίκιο, το θέμα είναι όμως οτι αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι είναι γνωστόι και οι μάσκες έχουν πέσει, οπότε δέν υπάρχει λόγος να το συνεχίζουμε, το θέμα θεωρείται λήξαν και δεν χρειάζεται να αποδεικνύουμε συνέχεια οτι δεν είμαστε ελέφαντες....

 

Υ.Γ. Με ποιά κριτήρια αποφασίζεται για ποιές εκδρομές ανοίγουν album για ποιές όχι;

 

Υ.Γ. Νάσο, οποιοδήποτε υπονοούμενο περι της ελληνικότητας κάποιου φυσικά και δεν είναι "σχολιάκι" όπως (ειρωνικά βέβαια) αναφέρεις, αλλά σηκώνει πολύ νερό και είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος για να βάλει όλους μας σε σκέψεις για το ποιόν αυτού που το άφησε...


Every soldier has two families: Those you raise, and those you raise hell with...

Share this post


Link to post
Share on other sites

καποιοι μαλλον προσπαθουν να καλυψουν ορισμενους πνιγοντας και σβηνοντας το θεμα....πρωτη φορα ειναι αλλωστε??


πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

νασο με στενοχωρεις και την επομενη φορα που θα σε δω στο βουνο θα σου παρω το κρανος :lol::X:lol::D

 

αλλα επειδη εγραψα αλλου για το θεμα δεν συνεχιζω

 

 

 

case closed :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκοπός του thread εκπληρώθηκε...

 

ΝΑΣΟΣ ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καμμία φορά οι ενδείξεις είναι τόσο χτυπητές και επαναλαμβανόμενες που δεν χρειάζεσαι αποδείξεις...

Εγώ σίγουρα δεν χρειάζομαι...


Every soldier has two families: Those you raise, and those you raise hell with...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή έγινε, γίνεται και όπως φαίνεται θα γίνεται πολύς καιρός λόγος για το Μπάνσκο, έχω να πω τα εξης.Κατ'αρχήν δεν νομίζω οτι αντέδρασε ακνένας για το θέμα του Μπάνσκο, επειδή πήγαν ορισμένοι εκδρομή εκεί.Πολύ καλά έκαναν και θα κάνω και εγω το ίδιο την επόμενη σαιζόν.Και εαν θέλετε , η δημιουργία του Μπάνσκο σίγουρα θα έχει πολύ καλά αποτελέσματα για την βελτίωση των χιονοδρομικών της Βορείου ελλάδος.

ΟΜΩΣ:

Αλλο αυτό και άλλο να λιβανίζεις το Μπάνσκο συνέχεια λέγοντας οτι είναι η πανάκεια για τους έλληνες χιονοδρόμους της βόρειας (αλλά και της νότιας) ελλάδας.

Αλλο αυτό και άλλο ενω ο σύλλογος εχει καποιο event σε ελληνικό χιονοδρομικό, να διοργανώνεται εκδρομή εκεί.

Σίγουρα επίσης δεν πρόκειται να λύσουμε κανένα πρόβλημα απο αυτά που ταλανίζουν την ελληνική χιονοδρομία, πηγαίνοντας μόνο στο Μπάνσκο (οι βορειοελλαδίτες πάντα), ενω τα ελληνικά χιονοδρομικά φυτοζωούν.

Επίσης απο την στιγμή που ορισμένα μέλη (καλώς ή κακώς) ενοχλούνται απο την διαιώνιση αυτού του ζητήματος, είναι λάθος να το συντηρούμε συνέχεια στην δημοσιότητα.

Επίσης επειδή το θέμα έχει αναχθεί απο ορισμένους σε εθνικό, διαφωνώ μεν, αλλα ερευνώντας για το Μπάνσκο που όπως σας είπα σκέφτομαι να πάω του χ ρόνου, είδα οτι αρκετά ξενοδοχεία βρίσκονται στην οδό Μακεδονίας.Εχω την εντύπωση οτι πρόκειται και οι Βούλγαροι να ανοίξουν στο απώτερο μέλλον θέματα όπως οι Σκοπιανοί.Υπάρχει άλλωστε με αυτούς και ιστορικό προηγούμενο όπως πολύ καλά γνωρίζετε όλοι και οι καροί που ζούμε είναι πονηροί.

Ο ΣΤΟΥΧ όταν δημιουργήθηκε (και που δεν έιχα την τιμή να είμαι ιδρυτικό μέλος, αλλα σίγουρα είμαι απο τους παλαιότερους) ως κύριο σκοπό δεν είχε και δεν έχει τώρα φαντάζομαι την ψυχαγωγία και μόνο των μελών του με την διοργάνωση εκδρομών, πάρτυ και διασκεδάσεων αλλα την γενικότερη βελτίωση της ελληνικής χιονοδρομίας.Αυτό όμως προυποθέτει πρώτα απο όλα στήριξη των ελληνικών χιονοδρομικών με όλες τις ατέλειες και τα προβλήματα τους. Σίγουρα όλοι μας όμως θέλουμε και να πάμε σε ένα πολύ καλό χιονοδρομικό χωρίς προβλήματα για να απολαύσουμε το σπορ μας. Υπάρχει για αυτό και η Αυστρία και η Γαλλία και η Ελβετία αλλά και το Μπάνσκο.Δεν χρειάζονται όμως όλοι αυτοί ενίσχυση.Οι δικοί μας την χρειάζονται. Και εαν δεν την βρουν απο εμάς που υποτίθεται οτι είμαστε συνειδητοποιημένοι σχετικά με τα προβλήματα, απο ποιούς θα την βρουν;

Επίσης θεωρώ οτι το θέμα αυτό ήταν η αφορμή και έβγαλε στην επιφάνεια αντιπαραθέσεις και αντιπαλότητες που προυπήρχαν και δεν τις παραδεχόταν κανένας.Δεν είναι το μέρος εδω για να συζητηθεί κάτι τετοιο, αλλα οι γ.σ. του συλλόγου, όπου δυστυχώς δεν άκουσα τίποτα.Ολοι ήταν πανευτυχείς, και μετα έγιναν και ακούστηκαν πολλά και διάφορά τα οποία ελπίζω να μην αληθεύουν για το καλό όλων μας.

Για αυτούς τους λόγους θεωρώ οτι η συζήτηση αυτή πρέπει να σταματήσει εδω και να να μην το ξαναθίξουμε ποτέ αυτό το θέμα.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα του Bansko δεν καταλαβαίνω γιατί έχει ενοχλήσει τόσο πολύ ορισμένους. Εγώ δεν έχω πάει. θεωρητικά θα ήθελα να πάω για να δω πως είναι, όμως χρονικά από την Αθήνα είναι πιο μακριά από την Αυστρία, η οποία δεν είναι καθόλου ακριβή και σου προσφέρει ασύληπτες δυνατότητες για σκι. Άρα δεν θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο για εμένα να το επισκεφτώ στο άμεσο μέλλον.

Κάποιες ακραίες κραυγές, συντήρησαν το θέμα. Οι "εθνικοί λόγοι" για τα περί Βουλγαρίας, Σκοπίων και Μακεδονίας, καλά είναι να εκλείψουν από το παρόν forum γιατί είναι δείγμα εθνικισμού και δεν αφορούν τον σύλλογο. Με το ίδιο σκεπτικό, πρέπει να θυμηθούμε τον β' παγκόσμιο πόλεμο και την Γερμανία με την Αυστρία, κλπ, κλπ. Οι εποχές έχουν αλλάξει, πάντα πρέπει να βλέπεις πίσω για να προσέχεις στο μέλλον, όμως παλιές διαφορές δεν πρέπει να επηρεάζουν τέτοιες μικρές καθημερινές δραστηριότητες, όπως το σκι. Και αν κάποιοι σκέφτονται με τέτοιο τρόπο για αυτούς που πάνε για σκι στην Βουλγαρία, τι να πουν για αυτούς που πάνε Σκόπια και Τουρκία φορτωμένοι με εκατομύρια για να παίξουν σε καζίνο.

Αλλά δεν καταλαβαίνω και λογικές τύπου "Δεν χρειάζονται όμως όλοι αυτοί ενίσχυση.Οι δικοί μας την χρειάζονται. Και εαν δεν την βρουν απο εμάς που υποτίθεται οτι είμαστε συνειδητοποιημένοι σχετικά με τα προβλήματα, απο ποιούς θα την βρουν; " Για τι είδους ενίσχυση μιλάμε; Μήπως πρέπει να βγάλουμε δίσκο; Μήπως πρέπει να πάρουμε τα φανάρια και να μαζεύουμε "υπέρ των Ελληνικών χιονοδρομικών"; Η μήπως πρέπει να κλείσω τα μάτια μου στο τι συμβαίνει παντού εκτός Ελλάδος και εγώ να μένω εγκλωβισμένος εδώ "γιατί πρέπει να ενισχύσω με τον οβολόν μου τα Ελληνικά Χ/Κ". Γιατί αν αυτή είναι η "σωστή" πολιτική, πες μου τι σου οφείλω και άσε με να πάω εξωτερικό να ευχαριστηθώ.

Αλλά δεν χρειάζονται ακραίες τοποθετήσεις. Πολύ ζήλεψα με τις φωτογραφίες από τον Παρνασσό στο cat-ski. Σίγουρα έχουμε και βουνά και πεδίο για να βελτιώσουμε την χιονοδρομία στην Ελλάδα, γι'αυτό η θέση του συλλόγου πρέπει να είναι δημιουργική. Η "κυβερνητική αντιπολίτευση" σβήστα όλα, ή "εθνικό θέμα για την χιονοδρομία" δεν είναι σοβαρές τοποθετήσεις. Τελικά, αν ορισμένα μέλη διαφωνούν, κάτι που δεν είναι κακό, πάντα θα υπάρχει κοινό πεδίο για όλους.

Αυτό που τελικά βλέπω, είναι ότι χρειάζεται κάποια διαφοροποίηση τόσο στην μορφή του forum όσο και στον τρόπο λειτουργίας του συλλόγου, όσο και στον τρόπο που τελικά ο σύλλογος μπορεί να επέμβει στα δρώμενα της Ελληνικής χιονοδρομίας.

Για παράδειγμα, στα Καλάβρυτα τι αποτέλεσμα είχες; Έκανες λάθη ή όχι και ποιο τρόπο προσέγγισης θα πρέπει να έχεις στο μέλλον. Αλλά είναι δυνατόν από άλλα Χ/Κ (πχ Πήλιο) να έχεις τέτοια καταπληκτική συμπεριφορά και από τα Καλάβρυτα να έχεις τέτοια αρνητική συμπεριφορά;

Τέλος πάντων, τα παραπάνω αν και εκτός θέματος, πιστεύω ότι πάντα υποβόσκουν σε τέτοιας μορφής συζητήσεις και ίσως η ψυχρότητα ενός forum να μην είναι ο πιο κατάλληλος τρόπος έκφρασης.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κάποιες ακραίες κραυγές, συντήρησαν το θέμα. Οι "εθνικοί λόγοι" για τα περί Βουλγαρίας, Σκοπίων και Μακεδονίας, καλά είναι να εκλείψουν από το παρόν forum γιατί είναι δείγμα εθνικισμού και δεν αφορούν τον σύλλογο. Με το ίδιο σκεπτικό, πρέπει να θυμηθούμε τον β' παγκόσμιο πόλεμο και την Γερμανία με την Αυστρία, κλπ, κλπ. Οι εποχές έχουν αλλάξει, πάντα πρέπει να βλέπεις πίσω για να προσέχεις στο μέλλον, όμως παλιές διαφορές δεν πρέπει να επηρεάζουν τέτοιες μικρές καθημερινές δραστηριότητες, όπως το σκι. Και αν κάποιοι σκέφτονται με τέτοιο τρόπο για αυτούς που πάνε για σκι στην Βουλγαρία, τι να πουν για αυτούς που πάνε Σκόπια και Τουρκία φορτωμένοι με εκατομύρια για να παίξουν σε καζίνο.

Και είναι πιο προοδευτικό να τα ισοπεδώνουμε όλα;Συνφωνώ με τον kostakiskal στο θέμα της Μακεδονίας.Πριν λίγους μήνες είχε γίνει θέμα και απο άτομα απο τη Βόρεια Ελλάδα η αναγραφή "Μακεδονικής" γλώσσας στη photo Gallery.Άρα ενοχλεί-και σωστά-πολλούς το θέμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά με τον ένα, ή τον άλλο τρόπο έχουμε καταφέρει στο forum του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας να υπάρχουν περισσότερες αναφορές στο Βουλγαρικό χιονοδρομικό κέντρο Bansko από το Ελληνικό 3-5 Πηγάδια.

 

Σίγουρα οι γείτονες θα τρίβουν τα χέρια τους...

 

Παιδιά, κάποτε πρέπει να καταλάβουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι ότι κάποια μέλη του συλλόγου πηγαίνουν στο Bansko (καλά κάνουν και πηγαίνουν, και εγώ θα πήγαινα αν έμενα τόσο κοντά), αλλά το να εξιστορούν στο forum το πόσο ωραία πέρασαν εκεί και πόσο χάλια περνάνε εδώ, γιατί αυτό είναι όχι μόνο διαφήμιση για τα Βουλγαρικά χιονοδρομικά, αλλά και δυσφήμηση για τα Ελληνικά.

 

Πράγματι, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, χιλιάδες Έλληνες πηγαίνουν και αφήνουν τα χρήματα τους στην Τουρκία. Όμως, αυτοί δεν έχουν κάποιο forum ευρείας απήχησης στην διάθεση τους για να γράψουν πόσο πιο φτηνά είναι τα Τουρκικά καταστήματα, άρα η ζημιά που προκαλείται περιορίζεται, ή τουλάχιστον δεν διαφημίζεται.

 

Ειδικά από τους φίλους από την βόρεια Ελλάδα (και ξέρουν πολύ καλά ότι την λέξη "φίλους" την εννοώ), θα περίμενα λίγο μεγαλύτερη ευαισθησία για την προστασία των "δικών" τους χιονοδρομικών, τα οποία απειλούνται άμεσα από το Βουλγαρικό Bansko καθώς αυτό είναι το μόνο ξένο χιονοδρομικό που αποτελεί βιώσιμη εναλλακτική για ημερήσιες εκδρομές σκι. Ίσως να μην είναι τόσο μακριά η ημέρα που το Σέλι, τα 3-5 Πηγάδια και το Φαλακρό θα αντιμετωπίσουν κίνδυνο κλεισίματος και εν μέρει, θα φταίμε και εμείς για αυτό. Και αν τα χιονοδρομικά κέντρα στην βόρεια Ελλάδα κλείσουν, να είστε σίγουροι ότι οι Βούλγαροι, ελλείψει ανταγωνισμού, δεν θα παραλείψουν να ακριβύνουν την κάρτα έστω και μόνο για τους Έλληνες.

 

Κλείνοντας αυτό το μήνυμα, θα ήθελα να ζητήσω από όλες τις πλευρές λίγο περισσότερη διαλλακτικότητα και αρκετά μεγαλύτερη ανεκτικότητα σε απόψεις που μπορεί να διαφέρουν ριζικά από τις δικές μας. Η δημοκρατία ενδυναμώνεται μέσα από τον εποικοδομητικό διάλογο, όχι μέσα από τους καυγάδες και το δικό μας forum δεν εξαιρείται από αυτόν τον κανόνα.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστευω οτι

 

1.Καποιος που παει πανω απο 30 φορες το χρονο για σκι σε Ελληνικα Χιονοδρομικα αφηνοντας το λιγοτερο 500ε σε λιφτ/σαιζον και αλλα τοσα σε σαντουιτς και καφεδες,αν μη τι αλλο, δεν μπορει να κατηγορειται σε καμμια περιπτωση, αν παει και 4 φορες εξωτερικο ειτε bansko ειτε οπουδηποτε αλλου θελει.

 

2.Ο καθενας μπορει να λεει τις εντυπωσεις του απο οπου θελει ανεβαζοντας οτι φωτογραφιες θελει,αρκει να μην προκαλει με το τροπο που γραφει και να μην παραβαινει τους κανονες λειτουργιας του φορουμ.

 

3.Ειναι κακο για τον συλλογο και προκλητικο ταυτοχρονα, το να διαφημιζει κανεις μια εκδρομη καπου στο εξωτερικο οταν ο συλλογος την ιδια στιγμη εχει εκδρομη καπου αλλου και ειδικα οταν λαμβανει χωρα η σημαντικοτερη στιγμη σε ενα σωματειο που ειναι η γενικη συνελευση ,και η μεγαλυτερη το δυνατον συμμετοχη των μελων του, ειναι υψιστης και ζωτικης σημασιας παράμετρος

 

4.Πιστευω και εγω οτι η λύση στα προβληματα που εχουμε σαν χιονοδρομοι δεν μπορει να ειναι μονο η αποδραση στο εξωτερικο.Ειμαστε ολοι Ελληνες και γι αυτο καναμε αυτον τον συλλογο ,για να μπορεσουμε να συμβαλλουμε στην λυση των προβληματων που αντιμετωπιζουν τα δικα μας χιονοδρομικα.Ναι λοιπον και στην εμπειρια του σκι στο εξωτερικο αλλα οχι γυρνωντας την πλατη στα δικα μας χιονοδρομικα και τα προβληματα τους

 

Χρηστο δεν διαφωνω σε οσα ειπες αλλα δεν μπορουμε και να φιμωσουμε τον οποιον θελει να πει κατι για το οποιοδηποτε ΧΚ.Ειναι δικαιωμα του καθενος

Εαν το XΚ αυτο δινει τελειο σκι ενω τα δικα μας οχι ,αυτο ειναι κατι που ο κοσμος το βλεπει ετσι κι αλλιως.Το θεμα ειναι να συμβαλλουμε στο να βελτιωθουν τα δικα μας.Η αγορα ειναι ελευθερη και ο νομος του ανταγωνισμου αμειλικτος οπως παντα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως έχετε καταλάβει οι περισσότεροι, η συζήτηση περί ξένων χ/κ δεν οδηγεί κάπου, καθώς κάποιοι εκλαμβάνουν τις απόψεις των άλλων ώς προσωπικές επιθέσεις. Εάν κάποιος έχει να χωρίσει κάτι με κάποιον ας το κάνει εκτός forum ή με p.m. Νομίζω όμως οτι εδώ μέσα δεν έχουμε κάτι να μοιράσουμε.

 

Ο σύλλογος δεν μπορεί να αποτρέψει κανέναν να πάει όπου θέλει για χειμερινό τουρισμό. Επίσης δεν μπορεί να σβήνει συνέχεια μηνύματα που καταλήγουν σε προσωπικές αντιπαραθέσεις. Δυστυχώς όμως το μή χείρον βέλτιστον. Προτιμούμε να σβήνουμε κάποια μηνύματα παρά να τα αφήσουμε και να γίνει το forum πεδίο μάχης. Μή μας δίνετε αφορμή λοιπόν για να μήν σβήνουμε κανένα μήνυμα στο μέλλον. Ο καθένας έχει την άποψή του και είναι σεβαστή. Πάνω από όλα όμως είναι ο στόχος του συλλόγου. Η βελτίωση της ελληνικής τουριστικής χιονοδρομίας. Ας επικεντρώσουμε την προσοχή μας εκεί, στα ελληνικά χ/κ και ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε στη βελτίωσή τους.

 

Τέλος, για τα περί Μακεδονίας, Τουρκίας και λοιπών, να σας υπενθυμίσω οτι εδώ δεν μπορούν να δώσουν λύση οι αρμόδιοι πολιτικοί τόσα χρόνια, περιμένετε να βρούμε άκρη εμείς εδώ μέσα ; Αν είναι δυνατόν........

 

ΑΛΕΞΗΣ ΛΥΓΓΙΤΣΟΣ

ΑΡΓΟΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή οι αμερικάνοι λέν' : "opinions are like assholes... every body has one." θα πω και 'γω τη δικιά μου.

 

Χρήστο, αυτό που λες λίγο σαν λογοκρισία μου ακούγεται αν και έχει κάπως πιό soft τόνο.

 

Συμφωνώ με τις περισσότερες απόψεις σας αλλά και διαφωνώ με μερικές γιατί έχουν να κάνουν με αλήθειες. Η αλήθεια όπως, όλοι ξέρουμε πως εξαρτάτε από την οπτική γωνία που βλέπουμε τα πράγματα. Έτσι φτάνουμε στο σημείο να ερευνούμε ουσιαστικά τη πληροφορία, κατά πόσο αληθινή αυτή είναι, ή όχι.

Με τις πληροφορίες που έχουμε για το bansko και για τα ελληνικά ΧΚ μπορούμε να κάνουμε τον παρακάτω συλλογισμό:

-αν το bansko είναι καλύτερο από τα ελλαδικά χιονοδρομικά γιατί να μην το λέμε; Να το λέμε και να πηγαίνουμε συχνά, αφού μας κάνει να ευχαριστηθούμε καλύτερα αυτό που πάμε να κάνουμε (το σκι). Θα πρέπει να κλείνουμε τα μάτια και το στόμα για να μην πειραχτεί η "αξιοπρέπεια" κάποιον διοικήσεων και συμφερόντων; Γιατί να μην αναβαθμίζονταν κάποια ΧΚ και να γίνονταν σαν αυτό. Ας το πάρουμε για παράδειγμα και όχι να το "μποϊκοτάρουμε" ρε παιδιά-.

 

Τώρα, θα πρέπει να κλείνουμε τα μάτια και το στόμα για να μην δίνει δικαιώματα ο ΣΤΧ, ή όχι; Η ελευθερία της έκφρασης θα πρέπει να υπερισχύει νομίζω. Αν τα θέματα και οι απόψεις βγαίνουν ωραία και πολιτισμένα τηρώντας πάντα τους κανόνες, δε νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα. Εάν ο ΣΤΧ, εκφραζόμενος από το ΔΣ δεν συμφωνεί (που δε νομίζω), κάνει ουσιαστικά κακό στον εαυτό του και μόνος του κλονίζει την αξιοπιστία του.

 

Σε καμία όμως περίπτωση αυτό το forum δε θα πρέπει να χρησιμοποιήται για προσωπικές αντιπαραθέσεις μελών ή μη! Αν κάποιος έχει πρόβλημα με κάποιον άλλο, το πιο συνετό και "αντρίκειο" είναι να λύνουν τις διαφορές τους με pm, τηλέφωνα ή και με προσωπική επαφή. Έτσι λύονται οι διαφορές και όχι με λάσπη και υπονοούμενα στο τρίτο πρόσωπο, που έτσι απλός οξύνονται και διαιωνίζονται.

 

Τα "εθνικά", "εθνικιστικά", "σοβινιστικά" κλπ θέματα που τόσο πολύ διχάζουν ανθρώπους <=> κράτη <=> έθνη <=> φυλές, δε θα έπρεπε να λείπουν και από εδώ διότι ανταλλάσσονται απόψεις, ακούγονται γνώμες, μαθαίνουμε και κάτι στο κάτω κάτω βρε αδερφέ....!

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σε αυτούς που ως ξέροντες και γνωρίζοντες μπορούν να έχουν καλύτερη άποψη στα παραπάνω θέματα. Ποίο είναι το "μέτρο" στο να είσαι έλληνας ή όχι. Να μας το πείτε να μάθουμε πρώτον αν είμαστε κι εμείς και δεύτερον για να κρίνουμε κι εμείς τους άλλους....! (δεν είναι ειρωνική η ερώτησή μου - περιμένω απάντηση).

 

Για να μπω πάλι στο topic, αν θέλετε να τα πούμε καλύτερα..... το επόμενο Σ/Κο τα λέμε στο Παρνασσό, όταν το χιόνι θα μας κουράσει και σταματήσουμε για τον πατροπαράδοτο καφέ....

 

 

 

Js

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως συμφωνώ και με τις 2 πλεύρες. Είναι αλήθεια ότι θα προτιμούσα να βλέπω αναφορές μόνο από ελληνικά χκ που να παρουσιάζουν τις τέλειες συνθήκες για χιονοδρομία και τις τέλειες υπηρεσίες που προσφέρουν σε σχέση με τις τιμές τους. Παρόλα αυτά κάτι τέτοιο δεν απηχεί την πραγματικότητα τουλάχιστον προς το παρόν. Μη μου πείτε ότι οι περισσότεροι από εσας δεν θεωρείτε τους εαυτούς σας "κορόϊδα" για τα χρήματα που πληρώνετε σε σχέση με τις υπηρεσίες που σας παρέχονται (είτε για διαμονή είτε για χιονοδρομία), γιατί εγώ έχω νιώσει έτσι αρκετές φορές έστω και αν ασχολούμαι 1 χρόνο με το snowboard. Αυτός πιστεύω ότι είναι ο λόγος που αρκετοί από εμάς ψάχνουν να βρουν "το κάτι παραπάνω" ώστε και να ευχαριστηθούν το άθλημα τους αλλά και να μην τους μαδήσουν ταυτόχρονα. Από την άλλη δεν θεωρώ δίκαιο να κατηγορείται η εθνική συνείδηση κάποιων ατόμων επειδή πήγαν σε ένα χκ του εξωτερικού.Διαβάζοντας τα μηνύματα ορισμένων μου φαίνεται ότι η "φασαρία" έχει να κάνει με τo που βρίσκεται το εν λόγω χκ ενώ για τα αυστρικά πχ δεν γίνετε τέτοιος ντόρος νομίζω. Εξάλλου θεωρώ ότι το δικαίωμα της επιλογής είναι αναφέρετο για τον καθένα, και κακά τα ψέμματα ενισχύει τον ανταγωνισμό ώστε τα δικά μας να γίνουν καλύτερα-πράγμα που πιστεύω ότι το θέλουμε όλοι εδώ μέσα. Σε όποιον δεν αρέσουν οι αναφορές και οι φωτογραφίες από το εξωτερικό δεν έχει παρά να συνεχίζει να επισκέπτεται τα ελληνικά χκ από το να κατηγορεί αυτούς που πήγαν έξω. Διευκρινίζω τέλος ότι δεν έχω πάει σε χκ του εξωτερικού, αλλά θα ήθελα να το κάνω για να έχω προσωπικό μέτρο σύγκρισης. Για να τελέιώσω κάπου εδώ, έχοντας σαν έναυσμα την δημοσιεύση του ΜΙΚ για ski το καλοκαίρι έψαξα λιγάκι για τιμές στο chamonix του χρόνου το χειμώνα. Τι βρήκα? Σαλέ για 6 άτομα 50 τετραγωνικών από 24-31/12/2005 στην τιμή των 1317€ την βδομάδα. Που σημαίνει 220€ το άτομο τη βδομάδα. Η ερώτηση: Πόσο κοστίζει μια βδομάδα σε μια τρύπα στον Παρνασσό την αντίστοιχη περίοδο?

Τα συμπεράσματα δικά σας

 

Φιλικά, Γιάννης

 

p.s Πάντως περιμένω πως και πως να έρθει η μεγάλη βδομάδα γιατο τελευταίο γλύστρημα στον Παρνασσό :D


Your dreams are now been fulfilled, let's get up or let's get ILL!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΛΗΞΙΣ


...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλέξη, το πρόβλημα των πολιτικών είναι οτι σε αυτά τα θέματα(εθνικά) ή φοβούνται να πάρουν αποφάσεις και να δώσουν λύσεις, ή οι λύσεις πέρνουν πολύ χρόνο να υλοποιηθούν, ή οι λύσεις δεν επιδιώκονται καθόλου διότι δεν είναι οι συμφέρουσες. Στο ίδιο σκηνικό κινούνται και άλλοι φορείς που αν τους καταγράψουμε σειριακά, θα φτάσουμε και στη διοίκηση των ΧΚ.

 

3.Ειναι κακο για τον συλλογο και προκλητικο ταυτοχρονα, το να διαφημιζει κανεις μια εκδρομη καπου στο εξωτερικο οταν ο συλλογος την ιδια στιγμη εχει εκδρομη καπου αλλου και ειδικα οταν λαμβανει χωρα η σημαντικοτερη στιγμη σε ενα σωματειο που ειναι η γενικη συνελευση ,και η μεγαλυτερη το δυνατον συμμετοχη των μελων του, ειναι υψιστης και ζωτικης σημασιας παράμετρος

Άρη, ας μή ξεχνάμε ότι η συμετοχή είναι "δικαίωμα" και όχι "υποχρέωση" για τον καθένα μας. Τώρα, κακοπροαίρετη ή όχι διαφήμηση γεγονότων είναι κι αυτό ένα από τα καλούδια που συμπεριέχονται στο πακέτο που λέγετε δημοκρατία.

 

 

 

Js

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διαβάζοντας τα μηνύματα ορισμένων μου φαίνεται ότι η "φασαρία" έχει να κάνει με το που βρίσκεται το εν λόγω χκ ενώ για τα αυστρικά πχ δεν γίνετε τέτοιος ντόρος νομίζω.

 

Γιάννη, χωρίς να αντιλέγω στο επιχείρημα σου, θα ήθελα να σημειώσω ότι το Bansko αποτελεί πολύ μεγαλύτερη "απειλή" γιατί απλούστατα συναγωνίζεται τα ελληνικά χιονοδρομικά στο είδος της εκδρομής σκι που είναι το πιο διαδεδομένο ανάμεσα στους Έλληνες χιονοδρόμους, την μονοήμερη και αυτή του Σαββατοκύριακου (μην ξεχνάς ότι ελάχιστοι Έλληνες παίρνουν μέρος της άδειας τους τον χειμώνα).

 

Αντίθετα, στις Άλπεις κανένας δεν θα σκεφτόταν να πάει για λιγότερο από 5 μέρες. Αυτόν όμως τον ανταγωνισμό δεν τον φοβούνται τα ελληνικά χιονοδρομικά. Όποιος πάει μια εβδομάδα στις Άλπεις σίγουρα θα κάνει σκι και στην Ελλάδα αφού αποκλείεται να χορτάσει με μια εβδομάδα σκι τον χρόνο (αν του αρέσει τόσο πολύ όσο σε εμάς). Αντίθετα, αν η πλειοψηφεία των χιονοδρόμων της βόρειας Ελλάδας αρχίσει να πηγαίνει στο Bansko τα Σαββατοκύριακα (που τα χιονοδρομικά μας περιμένουν να βγάλουν τα σπασμένα όλης της σαιζόν) μπορείς να φανταστείς την κατάσταση στην οποία θα περιέλθουν τα εγχώρια ΧΚ;

 

Στο επιχείρημα να βελτιωθούν και τα δικά μας χιονοδρομικά, θα έλεγα ότι είναι ουτοπικό να περιμένουμε στην Ελλάδα να γίνουν αντίστοιχες κινήσεις. Με το ομιχλώδες επενδυτικό τοπίο και φορολογικό σύστημα που θεωρεί την ιδιωτική πρωτοβουλία εχθρό, μάλλον ψάχνουμε για κοροΐδα.

 

Είμαστε θύματα των δικών μας ενίοτε παράλογων απαιτήσεων. Θέλουμε καλούς δρόμους, αλλά δεν μας αρέσει να πληρώνουμε υψηλά διόδια. Θέλουμε παροχές, αλλά δεν θέλουμε να πληρώνουμε φόρους. Θέλουμε καλά χιονοδρομικά, αλλά δεν θέλουμε να έχουν τα βουνά μας οι «ξένοι». Τελικά μάλλον δεν ξέρουμε τι θέλουμε. Ή μάλλον, ξέρουμε πολύ καλά τι θέλουμε, απλά επιλεκτικά αγνοούμε το τίμημα που πλήρωσαν οι άλλοι λαοί για να το αποκτήσουν…


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ

Πιστευω πως ολοι ολοι μπαινουν σε αυτο το φορουμ δεδομενο ειναι οτι αγαπανε την χιονοδρομια.αυτο και μονο του θεωρω πως αρκει για να μπορουμε να συννενοουμαστε να κανουμε διαλογο αλλα και ισως...ενιοτε και να τσακωνομαστε μακαρι δημιουργικα οσο παραξενο και αν ακουγεται αυτο.Δημοκρατια διχως διαφωνιες δεν νοοειται.Το σωστο βεβαια ειναι να μπορουμε να κραταμε το επιπεδο των διαφωνιων μας μεσα σε πλαισια κο

σμια και ανεκτα.

Μπραβο(δεν μ αρεσουν οι επαινοι....αλλα) στον ΑΛΕΞΗ δειχνει πως νοιαζεται πραγματικα για οσα συμβαινουν εδω μεσα.

Σχολιαζοντας το 3 απο τα σχολια του Αρη θελω να πω πως περα για περα δικαιη η παρατηρηση του.Σαφως και υπαρκτης καποιας εκδρομης διοργανωμενης απο τον συλλογο και ειδικα της γενικης του συνελευσης δεν ειναι σωστο να διαφημιζεται εκδρομη οπουδηποτε αλλου και φυσικα στο εξωτερικο.Καποιοι χρηστες νομιζω εγραψαν περι παρνασσου καποιοι περι καλαβρυτων και νομιζω ενας μονο για εξωτερικο.υποθετω με καλη πιστη οτι λογω συγκυριων δεν μπορουσανε να ειναι παροντες στην ετησια συγκεντρωση.Καποιοι αλλοι βεβαια δεν ηταν παροντες λογω....κλιματος ισως και προσωπικων εντασεων.

Σε καποια σχολια που γραφτηκαν εχοντας καποια πολιτικη και εθνικη χροια θελω να συμπληρωσω(αν και δεν ειναι αυτο το θεμα) πως εκτος απο οδος μακεδονιας υπαρχει και οδος αιγαιου πελαγους (bialo more=λευκη θαλασσα το αποκαλουνε) οδος θεσσαλονικης οδος δραμας οδος σερρων κλπ.Οπως επισης στην ελλαδα υπαρχουν οδος φιλιππουπολεως κρεσνας μοναστηριου κλτπ.

Οταν 19 ετων πηγα στην Φιλιππουπολη για σπουδες κατα την πρωτη μου επισκεψη στην ""παλια πολη""" νομιζα οτι εμπαινα σε μια κρυφη ξεχασμενη, ξεχωριστη ελληνικη πολη.Ριγος με το αρχαιο ελληνικο θεατρο,το Ζωγραφειο,τα παλια αρχοντικα(βλεπε Σιατιστα,καστορια),εκκλησιες με ελληνικες εικονες μια εκταση στην καρδια της πολης ...που δεν μπορεις να βρεις τιποτα αλλο παρα μονο ελλαδα.Ειμασταν ολοι τρελλαμενοι ...19 χρονοι με το θεμα των σκοπιων στις πιενες του και να μαζευομαστε στα σπιτια και να ονειρευομαστε μια μερα την φιλιπποουλη ξανα ελληνικη και εμεις οι φοιτητες να υποδεχομαστε τον θριαμβευτη ....στρατο μας.Να μην μιλησω για το Μοναστηρι(σημερινη Βitola) στην fyrom, την σωζοπολη,βαρνα,πυργο(boyrgas) μεσημβρια(nesebar) και αγαθουπολη(axtopol) στην βουλγαρια που τις περιηγηθηκα ιδιας ομασοι

Οι εποχες αλλαξανε ο αλυτρωτισμος θελω να πιστευω οτι θα εκλειψει οταν σιγα σιγα θα γεμιζουν οι τσεπες και τα στομαχια των βαλκανιων άλλα και οι αντιληψεις περι γειτονιας και συνυπαρξης.Δεν χρειαζομαστε κι αλλο κοσοβο αλλη σρεμπρενιτσα σαραγεβο και μοσταρ.

προτεινω 3 βιβλια σε καποιον που ισως ενδιαφερεται(προσωπικα λατρευω ιστορια εθνογραφια και οτιδηποτε εχει σχεση με βαλκανια).βαλκανικοι λαοι ιστορια του νεοελληνικου εθνους και το γεφυρι του δρινου.τα 2 πρωτα του βασιλη ραφαηλιδη και το 3 ενος σερβοβοσνιου του Ιβο αντριτς.

Διαφωνω με το πρωτο ποστ του ΧΡΗΣΤΟΥ ΛΑΠΠΑ σε αρκετα σημεια με αυτα που λεει αλλα (ασχετο) εκτιμω πολυ αυτα που λεει διοτι καποιος μου ειπε πως ειναι απο τα καλυτερα παιδια του συλλογου(ειπαμε δεν με αρεσουν...αυτα τεσπα).

Γενικα πιστευω πως το καλυτερο θα ηταν να πεσουν οι τονοι(αν ειναι ...ανεβασμενοι).μπορουμε να συζηταμε και να διαφωνουμε γονιμα και δημιουργικα αλλωστε ολοι κρινομαστε απο αυτα που γραφουμε.

Κραταω για το τελος κατι που μου ειχε πει πρωτος ο ΜΠΑΝΙΟΣ πως ειναι διαφορετικα να γραφεις και να διαβαζεις σε φορουμ και αλλο η αμεση επαφη με καποιον.Διαφοροποιειται καθετα το κριτηριο αξιολογησης και εκτιμησης του καθενος μας.

Και βεβαια αν τυχον προκυπτει καποια ψιλοκοντρα βορειοι νοτιοι εμενα μου προξενει ...γελιο.να απαριθμω τωρα προσωπικα ονοματα παιδιων-σπαθιων(τασος, γιαννα, νασος, κοστας bmw ,θανος...με καβγα :D χρυσα μιχαλη ) και τοσους αλλλους που συναντησα φετος ειναι κωμικο και αυτο και ακαιρο.

Αυτα τα λιγα ..κουραστικα χρησιμα η μη και με αρκετη δοση αισιοδοξιας για το μελλον.Με διαθεση συγνωμης οπου χρειαζεται να την διατυπωσω αλλα και προσμονη νεων γνωριμιων και εμπειριων του χρονου...σε παρνασσο πηλιο και στο χιλιομετρικο βεληνεκες μου.


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites

AN ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΟΤΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΤΟ ΚΑΙ 2 3

 

ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΡΝΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΛΑΥΤΕΡΑ ΝΑ

 

ΜΗΝ ΤΟ ΕΓΡΑΦΑ

 

ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΤΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΗ ΜΕΛΗ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διαβάζοντας τα μηνύματα ορισμένων μου φαίνεται ότι η "φασαρία" έχει να κάνει με το που βρίσκεται το εν λόγω χκ ενώ για τα αυστρικά πχ δεν γίνετε τέτοιος ντόρος νομίζω.

 

Γιάννη, χωρίς να αντιλέγω στο επιχείρημα σου, θα ήθελα να σημειώσω ότι το Bansko αποτελεί πολύ μεγαλύτερη "απειλή" γιατί απλούστατα συναγωνίζεται τα ελληνικά χιονοδρομικά στο είδος της εκδρομής σκι που είναι το πιο διαδεδομένο ανάμεσα στους Έλληνες χιονοδρόμους, την μονοήμερη και αυτή του Σαββατοκύριακου (μην ξεχνάς ότι ελάχιστοι Έλληνες παίρνουν μέρος της άδειας τους τον χειμώνα).

 

Αντίθετα, στις Άλπεις κανένας δεν θα σκεφτόταν να πάει για λιγότερο από 5 μέρες. Αυτόν όμως τον ανταγωνισμό δεν τον φοβούνται τα ελληνικά χιονοδρομικά. Όποιος πάει μια εβδομάδα στις Άλπεις σίγουρα θα κάνει σκι και στην Ελλάδα αφού αποκλείεται να χορτάσει με μια εβδομάδα σκι τον χρόνο (αν του αρέσει τόσο πολύ όσο σε εμάς). Αντίθετα, αν η πλειοψηφεία των χιονοδρόμων της βόρειας Ελλάδας αρχίσει να πηγαίνει στο Bansko τα Σαββατοκύριακα (που τα χιονοδρομικά μας περιμένουν να βγάλουν τα σπασμένα όλης της σαιζόν) μπορείς να φανταστείς την κατάσταση στην οποία θα περιέλθουν τα εγχώρια ΧΚ;

 

Στο επιχείρημα να βελτιωθούν και τα δικά μας χιονοδρομικά, θα έλεγα ότι είναι ουτοπικό να περιμένουμε στην Ελλάδα να γίνουν αντίστοιχες κινήσεις. Με το ομιχλώδες επενδυτικό τοπίο και φορολογικό σύστημα που θεωρεί την ιδιωτική πρωτοβουλία εχθρό, μάλλον ψάχνουμε για κοροΐδα.

 

Είμαστε θύματα των δικών μας ενίοτε παράλογων απαιτήσεων. Θέλουμε καλούς δρόμους, αλλά δεν μας αρέσει να πληρώνουμε υψηλά διόδια. Θέλουμε παροχές, αλλά δεν θέλουμε να πληρώνουμε φόρους. Θέλουμε καλά χιονοδρομικά, αλλά δεν θέλουμε να έχουν τα βουνά μας οι «ξένοι». Τελικά μάλλον δεν ξέρουμε τι θέλουμε. Ή μάλλον, ξέρουμε πολύ καλά τι θέλουμε, απλά επιλεκτικά αγνοούμε το τίμημα που πλήρωσαν οι άλλοι λαοί για να το αποκτήσουν…

 

Χρήστο, δεν θα διαφωνίσω μαζί σου όσον αφορά τις μέρες που πηγαίνει κανείς στις Άλπεις σε σχέση με το Bansko. Συνεχίζω όμως να πιστεύω ότι ο ανταγωνισμός του Bansko μα τα χκ της Β. Ελλάδας κατά κύριο λόγο μπορεί μακροπρόθεσμα να συμβάλλει στην ανάπτυξη των δικών μας. Οι επενδύσεις από Αυστρία μεριά μπορεί να αποτελούν μακρινό όνειρο προς το παρόν αλλά στο μέλλον πιστεύω ότι θα θεωρηθούν απαραίτητες. Η κουτοπονηριά ορισμένων "τοπικών αρχόντων" είναι αυτή που αποτελεί τροχοπέδη στην περαιτέρω ανάπτυξη των βουνών μας. Όταν αυτοί καταλάβουν ότι προσπαθώντας μόνοι τους θα φτιάξουν την κατάσταση δεν βγαίνει τίποτα και μπαίνουν μέσα, και στραφούν στους ειδικούς(λέγε με αυστριακό), τότε κατά τη γνώμη μου η ανάπτυξη θα είναι ραγδαία. Ας ελπίσουμε μόνο αυτή η μέρα να μην αργήσει πολύ.

Γράφεις: Είμαστε θύματα των δικών μας ενίοτε παράλογων απαιτήσεων. Θέλουμε καλούς δρόμους, αλλά δεν μας αρέσει να πληρώνουμε υψηλά διόδια. Θέλουμε παροχές, αλλά δεν θέλουμε να πληρώνουμε φόρους. Θέλουμε καλά χιονοδρομικά, αλλά δεν θέλουμε να έχουν τα βουνά μας οι «ξένοι». Τελικά μάλλον δεν ξέρουμε τι θέλουμε. εδώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Μελετώντας κάποια βιβλία για την πτυχιακή μου στο marketing παραθέτω τις απόψεις του Hoch (1996), οι οποίες νομίζω ότι ταιριάζουν στο θέμα αυτό: Statistical analysis have shown that consumers view quality and quality consistency as more important than price in their decision to repurchase a brand. Μπορεί να αναφέρεται σε μάρκες αλλά νομίζω ότι ταιριάζει γάντι στο γιατί όλο και περισσότεροι την κάνουν για έξω.

Συμπέρασμα: Η Ποιότητα είναι αυτή που μετράει.

Φιλικά, Γιάννης


Your dreams are now been fulfilled, let's get up or let's get ILL!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lazyjohn, πολύ σωστά τα λες.

Είτε το θέλουμε είτε όχι, ζούμε σε μία αγορά αθέμιτου ανταγωνισμού. Αυτό σημαίνει ότι όποιος πληρεί τις προϋποθέσεις, επιβιώνει. Άς φτιαχτούν ή αναβαθμιστούν τα ΧΚ μας να αντισταθούν στη πρόκληση. Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

Γιατί τα περισσότερα ΧΚ μας προσπαθούν να "κλείσουν" ακόμα τρύπες απο τη κακοδιαχείριση;

Γιατί κακοδιαχειρίσθηκαν και από ποιούς;

Να βγεί το επίσημο κράτος, να κάνει έρευνα και να αποδώσει ευθύνες "προς γνώση και συμμόρφωση των επόμενων επίδοξων κακών διαχειριστών". Όχι τίποτε άλλο, να μάθουμε κι εμείς που πήγαν τα λεφτά μας τόσα χρόνια χιονοδρομίας στην Ελλάδα...! Και τα άμεσα: Εισιτήρια στα λιφτς, κλπ. Αλλά και τα έμμεσα: Κεφάλαια κατασκευής-επιχορηγήσεις κλπ. Γιατί, αυτά τα πλήρωνε και τα πληρώνει ο κάθε έλληνας φορολογούμενος, καθώς και τα "κοινοτικά πακέτα" που θα τα πληρώνουμε in years to come...!!!

Πρέπει να λυθούν όλα τούτα καθώς και μερικά άλλα που έχουν ήδη γραφθεί κατά καιρούς πρώτα, και μετά να προχωρήσουμε σε καλύτερο δρόμο.

Μία θεωρία λέει ότι για να γίνει κάτι καλό, πρέπει πρώτα να γίνει κάτι κακό. Άν και είναι ακραία, θα έλεγα πώς ίσως είναι αναγκαία έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα. Έστω κι αν χρειαστεί να κλείσουν μερικά ΧΚ. Είναι ανάγωγο να πηγαίνεις σε ΔΣ διαφόρων ΧΚ με προτάσεις, να δέχεσαι την απαξιωτική συμπεριφορά τους και να σε μπλέκουν στα γρανάζια της γραφειοκρατίας, έτσι για να σε μειώσουν και να σε εμπαίξουν. "Το ξέρουν αυτό το ποίημα πολύ καλά!!!"

Ποιός μπορεί να ασκήσει πίεση σε αυτές τις περιπτώσεις; Η επίσημη πολιτεία μπορεί. Πρέπει και να το θέλει όμως! Αν ναί, τότε να πάρει μέτρα και γρήγορα. Αν δε μπορεί ούτε αυτή*; Τότε Solden, Bansko, κλπ αλλοδαπά ΧΚ και πάλι Solden, Bansko, κλπ αλλοδαπά ΧΚ. Μέχρι να μπει μυαλό και να γίνει το σωστό!

 

*Άν δε μπορεί να κάνει τίποτε, τότε μάλλον έχει χάσει τον έλεγχο και αφήνει τα ΧΚ να στη μοίρα τους να φθαρούν και να επιταχυνθεί μια τέτοια κατάσταση.

 

 

 

Js

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χρήστο, δεν θα διαφωνίσω μαζί σου όσον αφορά τις μέρες που πηγαίνει κανείς στις Άλπεις σε σχέση με το Bansko. Συνεχίζω όμως να πιστεύω ότι ο ανταγωνισμός του Bansko μα τα χκ της Β. Ελλάδας κατά κύριο λόγο μπορεί μακροπρόθεσμα να συμβάλλει στην ανάπτυξη των δικών μας.

 

 

Τότε Solden, Bansko, κλπ αλλοδαπά ΧΚ και πάλι Solden, Bansko, κλπ αλλοδαπά ΧΚ. Μέχρι να μπει μυαλό και να γίνει το σωστό!

O σκοπος του ΣΤΧ δεν ειναι να πιεσει τα ελληνικα ΧΚ με αυτη τη τακτικη.

Προσπαθει ενεργα να συμβαλει στην "ενεργοποιηση" πορων και τη καθημερινη αναβαθμιση τους σε διαφορα θεματα στην υπαρχουσα κατασταση! Εαν η τακτικη του ΣΤΧ ειναι να κανει τα μελη του να μην πηγαινουν στα ΕΧΚ μεχρι να δουν τον ανταγωνισμο στο Υπουργειο Τουρισμου και να κανουν κατι, τοτε σιγουρα ειμαι σε λαθος συλλογο!

Σιγουρα μιλαγα επι ωρες με τον Υπευθυνο Χιονοδρομιας του Παρνασσου ασκοπα σιγουρα πηγαν χαμενες οι ωρες που μοιραζα φυλλαδια σε διαφορα μαγαζια της αραχωβας και κολλαγα αυτοκολλητα στης πορτες τους...

(Φυσικα δεν ειμουν μονο εγω ηταν πολλοι μαζι μου και στον Παρνασσο και στα αλλα χιονοδρομικα της Ελλαδας).

 

Το θεμα δεν ειναι το Μπανσκο της Βουλγαριας μιλαμε για οποιο Χιονδρομικο κεντρο εκτος Ελλαδος ηταν διπλα στα συνορα μας, 100χλμ τωρα 60χλμ αυριο(οπως λενε οι ιδιοι οι Βουλγαροι).

Ειναι θεμα αντιληψης 2 απλων ορων... Ειμαι Χιονοδρομος, Ειμαι μελος του ΣΤΧ.

Σαν χιονοδρομος θα κοιταξω που θα περασω καλιτερα και θα γουσταρω το σκι μου... σε οποιο χιονοδρομικο κεντρο του Πλανητη, Απο Ανδεις μεχρι Αλασκα και απο Πυρρηναια μεχρι Τουρκια.

 

Σαν μελος του ΣΤΧ θα συναρμονιστω με τους στοχους του και της βουλες του γιατι ειμαι και εγω ενα απο αυτους που ψηφισε το ΔΣ παρολο που διαφωνω σε ορισμενα θεματα.

 

Οταν φτασει σε σημειο που δε με εκφραζει σαν συλλογος και οι σκοποι του ειναι να πηγαινουμε εκδρομες και να χαβαλεδιαζουμε στα λιφτ τοτε θα ειναι και η στιγμη που θα αποχωρισω, σιγουρα πολλοι θα ειναι στην ιδια λογικη.

Δε μου ελειψε η παρεα για σκι, δοξα το θεω, ουτε χρειαζεται να σπαταλω 10 ωρες/μερα συντηρωντας αυτο το φορουμ και πληρωνοντας και απο πανω, Σαν μελος του ΣΤΧ για να πηγαινω εκδρομες.

 

 

Οποιος παρει προσωπικα το παραπανω ποστ ας αναθεωρησει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά θεωρώ ότι το thread εκπλήρωσε το σκοπό του και θα ζητούσα την συναίνεση όσων έχουν γράψει εδώ μέσα προκειμένου να διαγραφεί...

 

Όσοι το διάβασαν το διάβασαν και είμαι σίγουρος ότι κατάλαβαν...

 

Παρακαλώ τους administrators gia τις ενέργειές τους...

 

Τα δικά μου τα σβήνω τώρα μόνος μου....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...