Jump to content
Nik-Avo

Skiing or Snowboarding?

Skiing or Snowboarding?  

453 members have voted

  1. 1.

    • Skiing
      268
    • Snowboarding
      187


Recommended Posts

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Χριστόφορε!


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλωσήρθες Χριστόφορε!


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλωσήρθες, Χριστόφορε! Ό,τι τσουλάει καλό είναι, οπότε κάνε και τα δύο :evil:

Ρίχνε μια ματιά στα topics επί της τεχνικής, όσο δεν κάνουμε σκι/snowboard βοηθάνε να μένουμε σε εγρήγορση, χαχα!

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

PhaethonF1 Αμα σου πώ ότι περπατάω στην δουλειά και σταματάω στιγμιαία , προσπαθώ να πάρω την στάση από κάποια τεχνική που διάβασα και μετά συνεχίζω σαν να μην τρέχει τίποτα θα με πιστέψεις? Για τέτοια εγρήγορση μιλάμε. Σκέψου τους συναδέλφους μου που με κοιτάνε !! Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα παιδιά!

  • Like 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

αλλαζοντας την ψηφο απο σκι σε σνοουμπορντ.... συγγνωμη παιδια αλλα με κερδισε :crybaby: :crybaby:

  • Like 1

ski vs sb? (for now)



i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

 

 

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εύγε στον νέο! Τα καλά νέα είναι ότι:

- έχεις περάσει από το στάδιο του σκι (πάντα βοηθάει και φτιάχνει καλύτερης νοοτροπίας χιονοδρόμους...)

- μπορείς να κάνεις και τα δύο ανάλογα τα κέφια

 

Για οποιαδήποτε βοήθεια στο βουνό... η παρέα έχει snowboarders στα βουνά :evil:

 

Μην αφήσεις τελείως το ένα από τα δύο πάντως...

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εύγε στον νέο! Τα καλά νέα είναι ότι:

- έχεις περάσει από το στάδιο του σκι (πάντα βοηθάει και φτιάχνει καλύτερης νοοτροπίας χιονοδρόμους...)

- μπορείς να κάνεις και τα δύο ανάλογα τα κέφια

 

Για οποιαδήποτε βοήθεια στο βουνό... η παρέα έχει snowboarders στα βουνά :evil:

 

Μην αφήσεις τελείως το ένα από τα δύο πάντως...

 

:shuriken:

Οντως μπορω να κανω οποιο απο τα 2 θελησω(οχι πως στο σκι ειχα προχωρησει τοσο-συγκριτικα με το καιρο που εκανα αλλα οκκ)

 

το οτι θα χρειαστω βοηθεια σιγουρα θα χρειαστω-αρχικα το πως θα ανεβαινω στα πιατακια αγκυρες (διαβασα και το νημα στο φορουμ ..αλλα βλεπουμε)

 

θα τα πουμε σε κανα βουνο μαλλον!

 

Το θέμα είναι να απολαμβάνεις το βουνό! :)

 

Αυτο ξαναπεστο !

;)


ski vs sb? (for now)



i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

 

 

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δοκίμασα ski αλλά με κέρδισε το snb. Ίσως αν το προσπαθούσα περισσότερο με το ski να μην πήγαινα τελικά στο snb. Το θέμα είναι, όπως έχει αναφερθεί πολλάκις, να απολαμβάνει κανείς την όλη διαδικασία (ταξίδι με αμάξι ή λεωφορείο στο ΧΚ, επαφή με τη φύση, παρέα, μετά το snb/ski κοψίδια στις πέριξ ταβέρνες κτλ).

  • Like 5

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

φιλε μου να κανεις αυτο που σου αρεσει. οχι οτι νομιζεισ οτι ειναι πιο ευκολο

να ξερεις οτι με το σκι οι 2-3 πρωτες μερες φαινονται πιο ευκολες...τσουλας λιγο κανεις V σταματας κ λες "το εχω..οκ"

 

στο σανιδι οι πρωτες 5-6 η παραπανω μερες ειναι κολαση...μετα ομως θα δεις πιο γρηγορα προοδο απο οτι με το σκι

 

μετα απο 30 μερες πχ θα εισαι σε καλυτερο επιπεδο με το σανιδι απο οτι αν εκανες 30 μερες σκι.

στην αρχη θα φας τα μουτρα σου κ θα απογοητευτεις πολυ...αλλα ετσι ειναι...κ εγω στην αρχη μου ρχοταν να το παρω να το σπασω

μετα ομως....

  • Like 4

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά τα μαδέρια μου αρέσουν περισσότερο. Δοκίμασα τη σανίδα αλλά μάλλον δεν μου ταιριάζει. Καλώς σας βρήκα λοιπόν σκιέρ μου.

  • Like 7

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά τα μαδέρια μου αρέσουν περισσότερο. Δοκίμασα τη σανίδα αλλά μάλλον δεν μου ταιριάζει. Καλώς σας βρήκα λοιπόν σκιέρ μου.

 

;(

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

snowboard :D ...αλλάααα ...δεν εχω δοκιμασει σκι για να εχω μια ολοκληρωμeνη αποψη! δεν καιγομαι προς το παρον :P

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικα δοκιμασα snowboard πρωτη φορα μεσα σε μια απιστευτη ομιχλη και το μονο που εκανα ηταν heelside και να πεφτω καθε 10 μετρα η να κατεβαινω μονο σταματωντας συνεχεια heelside. Μετα απο μια εβδομαδα αναρρωσης και βλεπωντας πολλα βιντεακια πηγα σε αλλο βουνο και μπορουσα να κανω κανονικες καταβασεις απο την κορυφη μεχρι την βαση(πεφτωντας ελαχιστες φορες και σταματωντας αλλες ενδιαμεσα για ξεκουραση). Πιστευω οτι την πρωτη φορα που θα κανει καποιος snowboard σιγουρα πρεπει να ειναι με δασκαλο να του μαθει τα βασικα κι οτι η πρωτη/πρωτες φορες θα ειναι καπως "χαμενες" αλλα αργοτερα το αθλημα γινεται παρα πολυ διασκεδαστικο. Παντως το σκι ποτε δεν μου φανηκε πιο διασκεδαστικο γι αυτο και κανω μονο snowboard(αλλωστε εκανα και skate οποτε δεν ειχα προβλημα με το να πηγαινω πλαγια)... σιγουρα ειναι πιο πρακτικο σε μερικα θεματα ομως!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεκινησα με ski μεσα δεκαετιας 80 και 3 χρονια μετα το γυρισα στο snb. Πρεπει να ειμασταν απο τις πρωτες φουρνιες που το δοκιμασαμε σαν παρεα 3 φιλοι το 1986, θυμαμαι πρωτη φορα στο Πηλιο.. Πραγματικα το χαιρομασταν τοτε σαν κατι καινουργιο και μοναδικο. Τοτε ομως ειμασταν νεοι (25/26 ετων) και το σωμα μας αντεχε πολλα.. Σταματησα τη χιονοδρομια 10 χρονια μετα (επαγγελματικες και οικογενειακες υποχρεωσεις) και ξανανεβηκα σε σανιδι snb στα 54 χρονια μου.. Τοτε συνειδητοποιησα οτι το σωμα δεν αντεχε τις πτωσεις και πως ολο το σοκ της πτωσης το επαιρναν η μεση και οι ωμοι, αφου τα δυο ποδια ηταν σταθερα δεμενα, αρα περιορισμενος βαθμος ελευθεριας στα κατω ακρα και ολο το σοκ απο γονατα και πανω. Ενα κακο πεσιμο μου στοιχησε μια ολοκληρη σαιζον αποχη λογω πονου σε μεση και πλευρα (ευτυχως οχι σπασιμο). Επι πλεον ζουσα κεντρικη Ευρωπη οπου το σκι ειναι παραδοση και το snb περισσοτερο για νεους.. Δεν ηταν αυτο καταλυτικο στην αποφαση μου, θεωρησα ομως οτι το σωμα μου, σε ηλικια πλεον 57 ετων, δεν αντεχει τετοιες καταπονησεις απο χτυπηματα. Το γυρισα στο σκι αμεσως.. παλιες σταθερες αξιες, που με κανουν και χαιρομαι παλι τη χιονοδρομια με λιγοτερα πεσιματα και σαφως πιο ανωδυνα (ενταξει το trade off μπορει να ειναι ενας χιαστος η ενα γονατο, αλλα μπροστα σε σπονδυλο η πλευρα..?)

 

Παρεπιπτοντως, γιατι οι snboarders δεν ανεβαινουν αγκυρες (κανεις μα κανεις απο'όσο βλεπω στο ΧΠΚ και στο ΧΚΚ?) Εγω θυμαμαι οτι ανετα καβαλαγαμε την αγκυρα με το πισω ποδι αδετο αλλα πανω στο σανιδι. Εχει αλλαξει ο εξοπλισμος και το κανει αδυνατο? Η απογορευεται απο τα κεντρα?

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες!

 

Αυτό που λες για τους snowboarders και τις άγκυρες δεν ισχύει. Οι αρχάριοι σανιδάδες όντως δυσκολεύονται (περισσότερο από τους αρχάριους σκιέρ) και τις αποφεύγουν, αλλά οι πιο εξελιγμένοι τις χρησιμοποιούν ανελλιπώς. Στα Καλάβρυτα συγκεκριμένα έχω πετύχει και άγκυρα να ανεβαίνει με... 2 snowboarders. :)


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και με δεύτερο snowboarder .. και με skier ανεβαίνουμε Chris, το ανεχόμαστε κι αυτό :)

 

Απλά όταν ανεβαίνεις την άγκυρα με skier, ουσιαστικά τον/την αφήνεις να σε πάει αναφορικά με κατεύθυνση, οπότε εκεί είμαστε στο έλεος σας!!

  • Like 1

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και με δεύτερο snowboarder .. και με skier ανεβαίνουμε Chris, το ανεχόμαστε κι αυτό :)

 

Απλά όταν ανεβαίνεις την άγκυρα με skier, ουσιαστικά τον/την αφήνεις να σε πάει αναφορικά με κατεύθυνση, οπότε εκεί είμαστε στο έλεος σας!!

 

Είστε έρμαια των παθών σας, αλλά σας αγαπάμε κι έτσι. :P :P :P

 

 

Να προσθέσω κι εγώ την μοναδική εμπειρία μου από snowboard με τη βοήθεια συναδέλφου δασκάλου:

 

Ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα, μολονότι με μια φορά δεν δικαιούμαι να πώ ότι γνωρίζω δα και τι εστί να κάνεις snowboard.

Με τη βοήθεια του δασκάλου και για μια εμπειρία που κράτησε 45' κατάφερα, σε πίστα αρχαρίων να κάνω αρκετά επιτυχημένα (σε σχέση με το τι περίμενα) φτέρνες και μύτες, μέχρι που δοκίμασα και μερικές στροφές με σχετική επιτυχία.

Το συρόμενο "μπριζολάκι" κατάφερα επίσης να το πάρω με απολυτη επιτυχία και μόνος μου.

Μιας και δεν είμαι όμως θιασώτης αλμάτων και φιγούρων ούτε με σκι, η κύρια απόλαυση που βρίσκω στο χιόνι είναι να χαράζω σταθερή και όσο το δυνατόν "απόλυτα ελεγχόμενη" τροχιά σε ποικιλία συνθηκών, κλίσεων και ποιοτήτων χιονιού με ταχύτητα, πράγμα που μάλλον θα απολαμβάνω για καιρό ακόμα, ΜΟΝΟ με το σκι στο οποίο έχω ταχθεί φανατικά.

 

Έστω κι έτσι όμως, πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσει κανείς έστω και το πλαίσιο της λογικής του "δοκίμασα αλλά δεν μου άρεσε".

 

Άλλωστε, όπως έχει πει κι ένας πολύ μεγάλος σκιερ που μου διαφεύγει το όνομά του,

 

"Πραγματικός σκιέρ είναι αυτός που δοκίμασε snowboard και δεν το γύρισε"....

  • Like 5

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόσφατα ανέβω - κατέβαινα κελάρια και ω την έκπληξη ένας snowboarder φορούσε το λουράκι Τον παρατηρούσα λες και έβλεπα εξωγήινο, έδειχνε πολύ άνετος , έμπειρος .

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά αρχικά να πω ένα γεια σαν νέος που είμαι στο forum... :)

Εγώ λοιπόν ξεκίνησα στο χιονοδρομικό κέντρου στο Βίτσι πριν από εναν μήνα πάνω κάτω... πάντα με θυμάμαι να λέω θέλω να κάνω snowboard γιατί μου αρέσει σαν εικόνα και λογικά θα μου ταιριάζει! Οταν λοιπόν πήγα στο βουνό με την γυναίκα μου ο φίλος και δάσκαλός μας μου προτείνει να δοκιμάσω ski και μετά snowboard. Ε λοιπόν το ski είναί τέλειο!!! Βέβαια θα κάνω και snowboard κάποια στιγμή αλλά η πρώτη μου επιλογή πλέον και ο εξοπλισμός μου θα είναι με βασικό σπορ το ski!!!

  • Like 8

To ski or not to Ski....!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

η ουσια ειναι οτι το σανιδι ειναι ευκολο και ποιο παιχνιδιαρικο στις πουδρες

 

το σκι ομως ειναι τεχνικο και ολο μαθαινεις μεχρι να γερασεις

 

καλο ειναι να κανεις και τα δυο και οποιο βολευει ανα περισταση

 

τωρα κανω περισσοτερο σκι

Edited by kostasbmw
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρχισα το σκι λογω της παρεας που ειχα τοτε. Το αρχισα στο εξωτερικο κι οχι στην Ελλαδα αφου η παρεα καθε χρονο πηγαινε για σκι στην Γαλλια, Ιταλια και Ελβετια. Πηγαιναμε σε Club Med που ηταν ολα πληρωμενα (εξοπλισμος,δασκαλος,πασο,διαμονη και φαγητο) κι ετσι μου ερχοταν πιο οικονομικα απο οτι στην Ελλαδα. 7 μερες συνεχομενο σκι με δασκαλο και καθε χρονο αλλο level group. Ειμαστε group των 7-10 ατομων ξεκινωντας κατα τις 9 το πρωι μετα το πρωινο με ενα διαλειμμα μιας ωραςτο μεσημερι για φαγητο και μετα παλι στις πιστες.Συνηθως πηγαιναμε ειτε Χριστουγεννα ειτε αρχες Γεναρη. Τα γαλλικα resort για μενα ειναι τα καλυτερα..!!! Τοπια φανταστικα σαλε για καφε η σοκολατα πανω στις πιστες και εκδρομες με τα σκι σε αλλα resort. και την προτελευταια μερα ολοημερη εκδρομη με το group σε καποιο αλλο resort για  φαγητο. Αυτο γινοταν για 10  χρονια συνεχομενα μεχρι που μεγαλωσαμε και η παρεα πια τα παρατησε το 2000. Απο τοτε πηγαινα καμια φορα με εναν φιλο απο την δουλεια που εκανε snowbord στο Παρνασσο. Βεβαια οταν εχεις μαθει σκι στις Αλπεις  μετα συμβιβαζεσαι με τα ελληνικα χιονοδρομικα κεντρα γιατι η  διαφορα ειναι τεραστια. Στις υποδομες στην οργανωση και φυσικα στα πολλα χλμ πιστες που υπαρχουν.Μια χρονια θυμαμαι με την παρεα δοκιμασαμε να κανουμε snowboard αλλα δεν μας αρεσε κι ετσι απο την 2η μερα μεταπηδησαμε ξανα στο σκι  Εμαθα σκι στις πιστες του Val d' Isere που δεν ειναι κι απο τις  ευκολοτερες στις Αλπεις. Στο  resort αυτο παρακολουθησα και αγωνες slalom νυκτερινο οταν εδω στην Ελλαδα δεν υπηρχε ακομα νυκτερινο σκι.

Val d'Isere, Tignes,Trois Valles, La Plagne,,Sestriere, Courchevel,Aim La Plagne,,Zermatt,Meribel και τοσα αλλα resort που δεν θυμαμαι....!!

Το σκι σε ολο του μεγαλειο..!!! Το ευχαριστηθηκα...!!!!

Υ.Γ Απο την 2η χρονια ειχα αγορασει δικες μου μποτες του σκι τις οποιες και αλλαξα με καλυτερες το 2012 που  αγορασα και δικα μου πεδιλα  τα οποια χρησιμοποιησα μονο 2 φορες στην Ελλαδα. Εχω να κανω σκι απο το 2015. Ειχα ξεσκονισει τον εξοπλισμο απο το περσινο καλοκαιρι αλλα με τον κορονοιο δεν το βλεπω...!!!

Rossignol-Zenith-Z3-SoftTech-Skis-170cm.jpg

 

Rossignol Zenith Sensor 3.jpg

Edited by ChrisFromGreece
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...