Jump to content
Nickel

Πίνακας Ρύθμισης Din Δέστρας / Πρόγραμμα Για Ρύθμιση Δέστρας

Recommended Posts

Να το ξαναδούμε λίγο, γιατί είχαμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον Aera πριν λίγες μέρες (αυτός μίλαγε, εγώ άκουγα :P ).

 

Είμαι 66 κιλά (αλλά κουβαλάω σακίδιο που ζυγίζει 3,6 κιλά), 167 σε ύψος, έχω 283mm στην μπότα και κάνω τουριστικό σκι, ΑΛΛΑ μου αρέσει πολύ το εκτός, δεν λέω όχι σε bumps αν χρειαστεί και κάνω αρκετά συχνά σε απότομα λούκια και σχετικά δύσκολο χιόνι.

 

 

20120408091603pm.png

 

Αν βάλουμε και το βάρος του σακιδίου, είμαι στην γραμμή "K". Το ερώτημα είναι ποιο είναι το "επίπεδο" μου όπως το εννοεί ο πίνακας; Κατεβαίνω με μέτριες -έως αργές- ταχύτητες, άρα είμαι στην κατηγορία II, αλλά από την άλλη κάνω πολύ συχνά σκι και εκτός πίστας οπότε μπαίνουμε στα χωράφια του επιπέδου III. Το δίλημμα λοιπόν είναι μάλλον ανάμεσα στο "προσπαθώ να προστατεύσω τον χιαστό μου στις πίστες" και στο "δίνω προτεραιότητα στο να μην χάσω το πέδιλο μου σε κάποιο λούκι και καταλήξω χαλκομανία στα βράχια". Το να αλλάζω ρύθμιση ανάλογα με το που βρίσκομαι είναι η καλύτερη λύση φυσικά (π.χ. DIN 7 στα λούκια και 5,75 στις πίστες θα ήταν ιδανικό, αλλά δεν είναι πρακτικό.

 

Απόψε κατσαβίδιασα τις δέστρες των mantra και από το 5.75 (στο περίπου) τις πήγα λίγο κάτω από το 7. Είναι άραγε ένας καλός συμβιβασμός;


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη φιλοσοφία του προγράμματος του 1ου post διατίθονται στο android market (Google Play πλέον) δύο αντίστοιχες εφαρμογές.

 

Η πρώτη είναι δωρεάν Ski Din Settings και η δεύτερη είναι επι πληρωμή Ski Din Settings Calculator


elan.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ Χρήστο,

 

νομίζω ότι θέτεις λάθος ερώτημα (ή δίλημμα όπως το αποκαλείς). Πέραν των παραμέτρων του μεγέθους της μπότας, του βάρους και των λοιπών που αναφέρονται στον πίνακα, υπάρχει και μία άλλη σημαντική παράμετρος που έχει να κάνει με το εάν το σκι έχει plate ή όχι.

 

Αν το σκι έχει plate τότε οι κατά μήκος στρεβλώσεις (και "κυματισμούς" θα μπορούσαμε να τους αποκαλέσουμε -- δες σε αργή κίνηση video ελεύθερης κατάβασης και θα καταλάβεις) του πέδιλου μειώνονται κατά πολύ κάτω από την μπότα και έτσι το παραπάνω din δεν είναι απαραίτητο στην πίστα (εκτός και αν μιλάμε για πίστα νταμάρι με ανωμαλίες και υψηλές ταχύτητες).

 

Αν το σκι δεν έχει plate (όπως συμβαίνει με τα περισότερα φαρδιά πέδιλα που χρησιμοποιούνται εκτός πίστας) τότε η κάμψη του πέδιλου λαμβάνει χώρα (πολύ λίγο βέβαια) και στο μέσον του σκι και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε pre-release. Επίσης, στο εκτός πίστας που συνήθως χρησιμοποιούνται τα χωρίς plate πέδιλα υπάρχει σαφώς το ανάγλυφο που χρειάζεται για να γίνουν οι ως άνω στρεβλώσεις.

 

Κατά συνέπεια, όταν είμαστε εκτός πίστας με πέδιλα που δεν έχουν plate είναι καλό να ανεβάζουμε το din. Το πόσο είναι σχετικό και έχει να κάνει με το στυλ χιονοδρομίας, το πεδίο, το χιόνι και την σκληρότητα του πέδιλου.

 

Και για να πούμε και κάτι πρακτικό πέραν της θεωρίας: νομίζω πως οτιδήποτε κάτω από 7 στα Mantra σου είναι μέγα λάθος με το 7.5 να το βλέπω βέλτιστο. Μία τρίχα κάτω από το 7 μόνο σε πίστα με hero snow. Αυτά για τα Mantra.

Στα Fischer βάλε ότι θέλεις (από 6.5 και πάνω όμως :) ).

 

Φιλικά

 

gtsap


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προχθες λιγο ακομα και θα εβγαζα τον ωμο μου.

Σε ενα drop απο απατητο κοματι εισερχομενος σε δρομο για να τον διασχισω καθετα και να ξαναβουτηξω στη πλαγια .Παρομοιο με το σημειο τελειωνοντας την Καλιοπη και διασχιζοντας τη μπλε 7 καθετα.

Στο σημειο που σκαω στο δρομο και ενω το υψος δεν ηταν μεγαλο 50 ποντους λυθηκαν τα πισω μερη της δεστρας και των δυονών.

Το αποτελεσμα ηταν να σκασω με το στηθος να διασχισω ετσι τον δρομο και να απογειωθω απο το χειλος του δρομου 10μ παρακατω.

 

Νομιζω οτι μου εφταιγαν οι δεστρες .

 

Την εχω ξαναπαθει ετσι αρκετες φορες εννοω 3-4.

Οι δεστρες δεν μου ανοιγουν ουτε σε πιστα ουτε σε απατητο παρα μονο σε dropakia εισερχοντας ειτε σε πιστα ειτε σε πουδρα.

 

 

Οι δεστρες μου ειναι οι FKS της Rossignol http://www.rossignol...S-bindings.html και τις εχω στο 7 παρα τριχα.

Η κλιμακα εχει διαβαθμιση απο το 5 -14

 

Ο πινακας με δειχνει για 7.5.

 

Η αποψη μου ειναι να τις βαλω στο 8.

 

Αλλα σκεφτομαι και το αλλο.Αφου δεν μου βγαινουν γενικως μηπως να τις αφησω εκει που ειναι και να προσεχω περισσοτερο το landing μου παρα να παιζω με τις δεστρες?


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mε τέτοιους πελάτες ότι και να κάνουν τα Ελληνικά Χιονοδρομικά προκοπή δεν θα δούμε. Δηλαδή πόσο βλάκας είσαι να πας 9.10 σε μαύρη που κοιτάει ΒορειοΔυτικά και καλά να είσαι ο πρώτος που θα τη κατέβει? Ε γίδο ΜΙΚ πόσο?

 

Μακάρι να είμαι ο τελευταίος που την μετράει.

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 13

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

και με τι σκι !!! ... τετοια ωρα.. αγρια χαραματα πριν τη δει ο ηλιος...
την ωρα που εβλεπα την αρχη της καταβασης ξερεις τι ειπα ε??..

molto difficile το παει για τουμπππππ!!!!
ο λαλααααα εγραψες le toumbbb δυνατη :P :P :P
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα



την επομενη φορα καρβοπεδιλα και μαζι διπλα διπλα bro!!! εχασα μερα δυνατη γμτ..
ηταν και το γιδι το αλλο εμαθα :P ξαπλωσε καθολου πουθενα ? :P Edited by skimad
  • Like 3

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

και κατι που ξεχασα
την εφαγες γιατι βγηκε το σκι
δε πιστευω να εχεις το din ειδικα σε αυτο το σκι κατω απο το 10 ?


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

που πας ρε καραμητρο με τα κουμπακ???τα σαλομον για κατι τετοια δεν τα πηρες???


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

και κατι που ξεχασα

την εφαγες γιατι βγηκε το σκι

δε πιστευω να εχεις το din ειδικα σε αυτο το σκι κατω απο το 10 ?

8. Δεν είχε βγει ποτέ καταλάθος. Κάτσε ρε φιλαράκι 73 κιλά παιδί έμεινα με τη δίαιτα

Αφου σταματησες....

Το γονατάκι μου το ξέρει. Οριακά, αλλά δεν άντεχα να κατεβαίνω άλλο. Βάλε ήχο, ακούγετε τι λέω (πόδια κάτω, φύλα γόνατο)

 

που πας ρε καραμητρο με τα κουμπακ???τα σαλομον για κατι τετοια δεν τα πηρες???

Πουδρομέρα

 

Θα ανοίξω νέο thread, νομίζω είναι μια πολύ διδακτική τούμπα που τρώνε πολλοί και πολύ και ένα ακόμα πιο διδακτικό σταμάτημα που μάλλον έκανα λίγο λάθος ενώ το ήξερα το λάθος. Τόσα χρόνια σε 6, απότομο Βάκχου και απότομο Ηρακλή είχα αποφύγει να τη φάω γιατί είχα μυαλό. Μην κάνετε σκι όταν το μυαλό σας είναι σε άλλα πράγματα εκτός από το ασφαλές σκι.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη για να ειναι πιο σωστό "Μην κάνετε σκι όταν το μυαλό σας ειναι σε αλλά....Μην κάνετε σκι παρέα με ανθρώπους που έχουν το μυαλό τους σε αλλά ..."

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by KonKan
  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mε τέτοιους πελάτες ότι και να κάνουν τα Ελληνικά Χιονοδρομικά προκοπή δεν θα δούμε. Δηλαδή πόσο βλάκας είσαι να πας 9.10 σε μαύρη που κοιτάει ΒορειοΔυτικά και καλά να είσαι ο πρώτος που θα τη κατέβει? Ε γίδο ΜΙΚ πόσο?

 

Μακάρι να είμαι ο τελευταίος που την μετράει.

 

 

 

Το να σε πω ταγάρι θα είναι λίγο. Πόσα χρόνια κάνεις σκι είπαμε; Σε μαυρη με πάγο και ψιλοκακοστρωμένη στο πόσο έχεις τις δέστρες σου;

Απαντησέ μου και θα συνεχίσω και αν δε θες δημόσια με ΡΜ

  • Like 2

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Το να σε πω ταγάρι θα είναι λίγο. Πόσα χρόνια κάνεις σκι είπαμε; Σε μαυρη με πάγο και ψιλοκακοστρωμένη στο πόσο έχεις τις δέστρες σου;

Απαντησέ μου και θα συνεχίσω και αν δε θες δημόσια με ΡΜ

8 τις έχω. 72 κιλά είμαι 325 μπότα. Δεν είχαν βγει ποτέ καταλάθος. Και αν διάβαζες προσεκτικά νεαρέ θα έβλεπες ότι το έχω γράψει στην προηγούμενη σελίδα :popo:

 

Ναι άμα ηταν να μην κάνουμε σκι οταν σκεφτόμαστε "αλλα" θα το είχαμε κόψει πριν το ξεκινήσουμε...

Βρε πάντα σκεφτόμαστε "άλλα". Αλλά όταν παίρνεις την απόφαση να πας σε μια πίστα δεν πρέπει να σκέφτεσαι "πωπω πρέπει να την κατέβω τώρα" χωρίς στην ίδια σκέψη να είναι και το "άραγε να είναι επικίνδυνη?"


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανε μια σταση Φοιβη............... οι μποτες θελουν τακακια ΜΙΚ ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν εχει να κανει μονο με τα κιλα γιδι αλλα και με το τι σκι κανεις και τι πιεσεις ασκεις εγω θα στα λεω? στο δεκα και λιγο ειναι ;)
αν εξαιρεσεις το οτι εσκαψες με τη μποτα τα υπολοιπα σωστα ειναι
παμε παλι να πεσουμε μια και να την τραβηξουμε βιντεο απο κατω για σεμιναριο?? :P

Edited by skimad
  • Like 2

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μικάλη φιλε μου καλε ,καλε μου φιλε.Ειδα το βιντεο καρε καρε.ΔΕΝ φταις εσυ φταει η αγαπη που ξεφτιζει σαν φτεροοοοο εεεε σορυ επιασα Μαρινελλα ,απλα και βεβαιωμενα σου ανοιγει η δεστρα του εσωτερικου (uphill ski) που επιασε το μεγιστο οριο στρεπτικων τασεων στον διαμηκη αξονα που μπορει να αναλάβει.Εαν ησουν συνδεδεμενος με σενσορες θα ειχαμε ενα ομορφο διαγραμμα στρεπτικων τασιοτροχιών.

Με εκτιμηση ο φιλος σου και συναδελφος σου στο ΤΣΜΔΕ Στάθης.

Edited by skister
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 τις έχω. 72 κιλά είμαι 325 μπότα. Δεν είχαν βγει ποτέ καταλάθος.

 

Πάντως μια εφαρμογούλα που έχω στο κινητό βγάζει ότι πρέπει να το έχεις στο 6. :unsure:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Πάντως μια εφαρμογούλα που έχω στο κινητό βγάζει ότι πρέπει να το έχεις στο 6. :unsure:

Ναι, και για αυτό τις έχω λίγο παραπάνω. Πίστας τις έχω 6,5. Διαφωνώ ριζικά με όσους λένε στο 10 και καλά επειδή κάνουμε γκάζια είναι συνταγή για χιαστό. Με πολλά ποτέ δεν είχαν βγει. Οι δέστρες ήταν κάπου ανάμεσα 7,5 και 8 και ήταν ιδανικά για το σκι που κάνω παντού και πάντα (εκτός από όταν πάω να περάσω με πολλά παγνωμένη ραφή ρατρακιάς). Δεν τα στέλνουμε όλα στο thread που θα ανοίξω?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρηστο δεν ξερω τι λενε οι εφαρμογες παντως το 8 ειναι λιγο για τον ΜΙΚ .Για θυμησου τον Πατσ Μαιναλο....και αυτος στο 8 τις ειχε....Εγω ειμαι στο 10 και δουλευει σουπερ.Και τα κουμπακ επειδη ειναι ψιλοισια με ολντ σκουλ τεχνικη (κολλημενα ποδια και ντριφταριστά) ειναι οτι πρέπει.Εκτος αν θες να βαλεις ράντικαλ πιστιαρικο και να την κατεβεις καρβαριστος.....ποσες στροφες ομως θα αντεξεις?????

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μικ το κουμπακ ειναι πολυ πιο μαλακο απο πιστιαρικο που σημαινει οτι ειναι πολυ πιο εύστρεπτο. Ενα πιο σκληρο πιστιαρικο στο 8 μπορει να μην σου την άνοιγε.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

sorry παιδιά εεεε γιδοΜΙΚ :) αλλά στην πίστα ή εκτός με πάγο τις δέστρες τις εχω στο τέρμα κλειδωμένες στο 12 στο 12 στο 10 στο 10 οσο πάνε οι δέστρες. Είναι προτιμότερο να βγάλω πόδι που δε θα το βγάλω παρά να μετρήσω όλη την πίστα με το κεφάλι και να διαλυθώ. Με τα σκι στα πόδια όταν πέσω κάποια στιγμή θα σταματήσω, χωρίς αυτά δε σταματάω. Τα παλιά τα χρόνια που φοράγαμε σαλοπέτες σταματάγαμε εύκολα τωρα με αυτά τα ρούχα που φοράμε είναι σα να κάνεις ελκηθρο με νάυλον.

  • Like 1

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, ΜΙΚ είσαι πολύ τυχερός που δε χτύπησες άσχημα...


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,821
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,634
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...