Jump to content
Nickel

Πίνακας Ρύθμισης Din Δέστρας / Πρόγραμμα Για Ρύθμιση Δέστρας

Recommended Posts

Να ξέρετε κάτι .....δεν ξέρετε σκι . Κανένας σας. Ας ξεκινήσουμε από αυτο. οκ; πάμε παρακάτω.

 

Οι καλοί χιονοδρόμοι πρώτα από όλα εχουν ΜΥΑΛΟ, μετά έχουν ποδια. ΟΠΕΡ, αυτοί που βαζουν δυό και τρία din παραπάνω στις δέστρες τους το κάνουν σε δύο περιπτώσεις α) είναι αθλητές και τρέχουν FIS , (κακό του κεφαλιου τους) και β) είναι χιονοδρόμοι της εργοστασιακής γραμμής που πρέπει να βγάλουν το επόμενο DVD στο steep skiing (ομοίως, ας προσεχαν...).

 

Και έτσι όλοι εμεις τα πρόβατα προεβαίνουμε σε διπλό λάθος.

α) βάζουμε τέρμα τις δέστρες ....(ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ , ΠΟΣΟ;; )

β) πάμε να κάνουμε σκι σε παγωμένα τερεν .... (ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ ; ....ΠΟΣΟ;

 

Βάλτε μυαλό

 

α) Din όσο σας λέει ο κατασκευαστής και οχι ο καθε πικραμένος

β) Μην πάτε για σκι σε παγωμένα τερεν ... (είστε χαζοι; τι πατε να κάνετε εκει;....)

γ) Εχετε γνώθι σαυτόν και στην χιονοδρόμια και στην ζωή.

 

Γειά σας.

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 7

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να πω τόσα χρόνια για τις επιλογές μου εγώ και πολύ άλλοι δεν εχω μετανιώσει . Σε πάγους μου αρέσει να κάνω και θα κάνω οπως και παγωμένες πίστες θα υπάρχουν πάντα και παντού. Τις δέστρες σε τέτοια χιόνια τις τερματίζω.Εχω πέσει αλλα ποτέ δεν μέτρησα πίστα τσουλώντας γιατί είχα τα σκι στα πόδια μου. Απο εκεί και μετά ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Κάποτε στα τέλη της δεκαετίας του 70 επεσε χιονοδρόμος στη φτερόλακα , του έφυγαν τα πέδιλα και μέτρησε όλη την πίστα. Σταμάτησε με την μέση σε εναν πυλώνα στη 14. Το σκηνικό το έβλεπα απο το σαλέ. Τον άνθρωπο τον πήρε ελικόπτερο και την άλλη μέρα μάθαμε ότι πέθανε. Απο τότε αυτή η εικόνα περνάει συνέχεια απο μπροστά μου.

  • Like 1

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Και έτσι όλοι εμεις τα πρόβατα προεβαίνουμε σε διπλό λάθος.

α) βάζουμε τέρμα τις δέστρες ....(ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ , ΠΟΣΟ;; )

β) πάμε να κάνουμε σκι σε παγωμένα τερεν .... (ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ ; ....ΠΟΣΟ;

 

Βάλτε μυαλό

 

α) Din όσο σας λέει ο κατασκευαστής και οχι ο καθε πικραμένος

β) Μην πάτε για σκι σε παγωμένα τερεν ... (είστε χαζοι; τι πατε να κάνετε εκει;....)

 

 

Γειά σας.

 

 

Οπότε μην κάνετε σκι ποτέ....

  • Like 1

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Το οτι κατι δεν εχει τυχει σε εμας τους ιδιους αυτο ειναι καθαρη ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑ και τιποτα αλλο....... Απο εκει κ περα ο καθενας ρισκαρει οσο θελει. Ας ρισκαρει ομως ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ Εαυτο του. ΜΗΝ Δινει συμβουλες σε αλλους οι οποιοι μπορει να ΜΗΝ ειναι τοσο ΤΥΧΕΡΟΙ σαν κ αυτον.......

 

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι αρκετοι απο εσας που νιωθετε οτι ειστε σουπερ ντουπερ σκιερ δεν φορατε κρανος........

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν κάνεις σκι απο 3 ετών και έχεις φτάσει 46 με πολύ σκι χωρίς ατύχημα μάλλον κάποια πράγματα δεν είναι ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑ.........

Και κάτι ακόμα , πολλές φορές το να ξέρεις να πέφτεις , να γνωρίζεις τις δυνατοτητές σου φορόντας τα κατάλληλα πέδιλα και να καταλαβαίνεις πότε κουράστηκες μόνο θέμα τύχης δεν είναι..........

Edited by mainalo
  • Like 2

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας πάρω μέρος στην ευχάριστη και φιλική σιζιτιση :)

Φίλε mainalo σορι αλλά δεν ξέρω το όνομα σου - το να σμίγεις στο τέρμα δεν είναι ούτε λιση ούτε σωστό !!

Αν τα πεδίλα σου είναι σκληρά (race) αν οι δέστρες σου είναι full radial race και αν εσει είσαι καμία εκατοσταρια κιλά τότε βάλτα 10-11 (μπρος-πισο)

Τώρα για τοις παγομενες πίστες -πάντα θα είναι και αν ρωτάτε εμένα ,δεν θα τα περιμένω ούτε λεπτό για να ξεπαγώσουν ( μου αρέσουν ) και τώρα έχουμε και λέμε -σκληρό πεδιλο και ακμές ξουραφι :)

Για το πέσιμο -μακάρι να φύγουν τα σκι από τα πόδια μας ,μπορεί να προκαλέσουν μεγάλη ζιμνια ,πως σταματάς -προσπατεις με τα πόδια το σαγόνι σου κολιμενο στο κορμό (προστατεύεις το κεφάλι) τα χέρια και αυτά τα βάζεις μπροστά από το σώμα σου και προσπατεις να στσματισεις καπος !!!

Καλή τιχη :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Πέπε 82 κιλά είμαι αλλά δεν είμαι απο αυτούς που θα παρακαλάω πως να σταματήσω. Θα σταματήσω εκεί που θέλω εγώ και όχι στο τέλος της πίστας ή στα βράχια. Για να σταματήσω επειδή τυχαίνει να μην έχω αλεξίπτωτο προτιμώ να έχω τα σκι πάνω μου. Τέλος πάντον ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.

  • Like 1

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα σας διαβάσει ο Στερκος και θα γελάει ..

2012 la grave

Σκληρά και παγωμένα κατά διαστήματα χιόνια..

Έβγαιναν συνέχεια τα σκι του σπιδερ.Ρε τι γίνεται ρε τι γίνεται..κοιτάει ο Στερκ τη δεστρα του και είναι στο 3!! Κατά λάθος βέβαια από το μαγαζί που είχε γίνει σέρβις στα σκι από το καλοκαίρι.αμέλεια του αδερφού που δεν κοίταξε τις δεστρες και με την ευκαιρία μας λέει ο Στερκος.οι δεστρες στο επίπεδο σκι που κάνετε ποτέ χαμηλά .Δεν θέλουμε σε καμία περίπτωση να μας βγει το σκι σε ένα απότομο σημείο με σκληρό παγωμένο χιόνι..

Το να βγει το σκι είναι πάντα σχετικό .Μπορεί να μην βγει στα πολλά γκάζια και στη πολύ πίεση και να βγει για πλάκα εκεί που δε το περιμένεις..

Χρήστο ξέρεις πολλά κανταρια σκι αλλά μιλάς από τη δική σου σκοπιά.ο καθένας πρέπει απλά να μην υπερεκτιμαει τις δυνατότητες του και να ξέρει τι κάνει και που πάει

Η στραβή μπορεί να συμβεί και στην περιφερειακή της φτερολακας την ώρα που γυρνάς χαλαρός πίσω για παράδειγμα.

Ναι οκ είναι παγωμένη που πας ρε γιδι;; σωστά τα λες .βγαίνεις εκτός πίστας Άλπεις σε μεγάλο πεδίο γιατί έχει καλό χιόνι και ξαφνικά βρίσκεσαι σε μια πλαγιά παγωμένη τι θα κάνεις; θα γυρίσεις πίσω με τα πόδια;; η θα πεις ελάτε πάρτε με; χρησιμοποιείς την καλή τεχνική σου κοντρολαριστος με μηδέν χιλιόμετρα με ασφαλείς στροφές δυναμικές και βγαίνεις όμορφα από το δύσκολο σημείο.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως όλα χρειάζονται.δουλέψτε σε σκληρά χιόνια σε μισή ρατρακια κλειστές στροφές με σχεδόν μηδέν ταχύτητα σε αποτομουλες πίστες όπως αυτή τη Φοίβη και οκ αποφύγετε τον πάγο αλλά αν βρεθείτε κατά λάθος σε αυτόν τι θα κάνετε;

Τέτοια σκεπτικά εμένα προσωπικά με έβαλαν κάποτε σε διαδικασία να κάτσω επίμονα να κάνω δουλειά πάνω στα σκι και τουλάχιστον μέχρι τώρα έχω αποφύγει δύσκολες καταστάσεις.στο μέλλον δε ξέρω αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι είμαι σίγουρος για τον εαυτό μου ,ξέρω που πάω και με τη σωστή πρόληψη ευχαριστιέμαι αυτό που κάνω .

Κάτι παρόμοιο λέει και ο Μαίναλος .

Και κάτι τελευταίο..

Το να γνωρίζει ο καθένας τις δυνατότητες του και να τις λέει δεν σημαίνει πως το παίζει κάποιος...Όλοι είμαστε αυτό που είμαστε.το να πει τη γνώμη του ένας άνθρωπος που κάνει 40 χρόνια σκι δεν είναι κακό ούτε πιέζει κανέναν σώνει και καλά να κάνει κάτι που δε μπορεί.

  • Like 5

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Στέρκος είπε να βάζουμε ( δυνατοί σκιερ) τις δέστρες στο 10? Εγώ άλλα θυμάμαι σε αμπελοφιλοσοφική συζήτηση μαζί του είχε συμφωνήσει με το όσο λέει ο πίνακας + κάτι ψιλά της δικιάς μου άποψης. Ρε παιδιά εκεί που μου έκανε release ήταν σα να βρήκε βράχο πρακτικά δεν το βρίσκω παράλογο να βγαίνει σε τέτοια. Αν δεν βγει εκεί ο χιαστός σου σε περιμένει σε κάθε τούμπα και σε κάθε κόλλημα.

 

Με τα ίδια πέδιλα κάναμε με νικελ τσιμέντο καλλιόπη πριον δυο βδομάδες, δεν βγήκε, πιστέψτε με η χειρότερη κατάβαση της ζωής μου μέχρι χτες. Ανεμοδαρμένος πάγος Καλιόπη. Ο Νικελ φταίει.

 

Με πολλούς δασκάλους πάντως που το έχω συζητήσει προτιμούν τις μαλακές ρυθμίσεις που λέει ο πίνακας, αντίθετα κάποιοι δάσκαλοι και κάποιοι δυνατοι πράγματι χιονοδρόμοι προτιμούν το 10. Πιθανά και οι μεν και οι δε να ξέρουν και πιθανότατα παν μέτρον άριστον.

 

Χρήστο έψαχνα να βρω την καλή ρατρακιά να μείνω εκεί, μάλλον το λάθος ήταν ότι έψαχνα...έπρεπε να μείνω σε μια

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και όμως Ναι Μάικ .εκείνη τη μέρα είπε αυτό ακριβώς.ο λαππας ήταν εκεί ο τσαπογ και ο μωχαμετ .ρωτά τους

Όντως φάνηκε ότι έψαχνες την καλή ..

Κακώς όμως γιατί σε οποια και να καθόσουν παλι μια χαρά σκι θα έκανες οπως πάντα απο τότε που σε ξέρω ρε χαχαχαχαχα και δεν θα έβγαζες μεζούρα να μετράς

Edited by skimad
  • Like 1

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και όμως Ναι Μάικ .εκείνη τη μέρα είπε αυτό ακριβώς.ο λαππας ήταν εκεί ο τσαπογ και ο μωχαμετ .ρωτά τους

Όντως φάνηκε ότι έψαχνες την καλή ..

Κακώς όμως γιατί σε οποια και να καθόσουν παλι μια χαρά σκι θα έκανες οπως πάντα απο τότε που σε ξέρω ρε χαχαχαχαχα και δεν θα έβγαζες μεζούρα να μετράς

Kαι που να το ξέρω ότι θα κάνει release? Δεν είχε κάνει ποτέ και δεν υπήρχε λόγος να υπάρχει στα μυαλό μου.

 

Το οι δέστρες στο επίπεδο του σκι που κάνετε νομίζω δεν σημαίνεις 10, σημαίνει ότι λέει ο πίνακας +ανάλογα με το τι κάνεις. Για μένα σημαίνει 8,5 για μικρότερα πόδια από μένα σημαίνει 9+ και πράγματι 10 για κάποιους.

 

Άρα το σκι πίστας μου καλά κάνω και το έχω στο 6 (και μάλλον θα μπορούσα και στο 7 αλλά επαναλαμβάνω δεν έχει βγει ποτέ) και το εκτός ή bumps στο 8,5, πράγματι πρέπει να το σφίξω. Αν βρεις bumps πράγματι πας 8,5+ ότι και αν φοράς.

 

Απλά πάντα είμαι της φιλοσοφίας καλύτερα να βγει παρά χιαστός και έχουν συμφωνήσει αρκετοί χιαστοί μαζί μου. Πιθανό να κάνω λάθος και πράγματι θα σφίξω (λίγο)

 

Α

Για το πέσιμο -μακάρι να φύγουν τα σκι από τα πόδια μας ,μπορεί να προκαλέσουν μεγάλη ζιμνια ,πως σταματάς -προσπατεις με τα πόδια το σαγόνι σου κολιμενο στο κορμό (προστατεύεις το κεφάλι) τα χέρια και αυτά τα βάζεις μπροστά από το σώμα σου και προσπατεις να στσματισεις καπος !!!

Καλή τιχη :)

Έχω γράψει στο θέμα της τούμπας οδηγίες προς ναυτοπεσμένους, νομίζω λίγο πιο καλές

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ειναι καλό να προτίνουμε σε άλλους το τι κάνουμε εμεις.... και επισης το τι κάνουμε εμείς στις δικές μας δέστρες δεν σημαίνει οτι ειναι και το σωστό , ασχετως αν δεν έχουμε φάει το κεφάλι μας ακόμα.

 

Κατα τ'αλλα προσωπικά το βουνό το βλέπω όταν δεν ειναι για σκι ,βασικά το ξέρω και πριν ανεβω επάνω. τόσα χρόνια και τόσες μαλα..ες που εχουμε κανει , ε κάποια στιγμή μαθαίνεις. Ευτυχως χωρις παρατράγουδα, αλλοι δεν ήταν τόσο τυχεροί....

 

Καποια στιγμή λες στον ευατο σου. "μεγάλε κουνα το κεφάλι σου και παρτο απο την αρχή". Γιατι υπάρχουν οι μονάδες μέτηρσης , γιατι υπάρχει η φόρμουλα ρυθμησης - να σας πω κάτι; ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ δεν ξέρω αν τις ρυθμίζω σωστά.... βασικά ποτέ δεν ξέρεις πότε και που θα σε σώσουν οι δεστρες. ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΤΕ. Οπότε πάμε πάλι, κανουμε την εξισωσουλα ή ακολοιυθούμε τις οδηγίες κατασκευαστή και αναλόγως τώρα τις συνθήκες ΑΛΛΑ και την ένταση που θέλουμε να δώσουμε βάζουμε κανα din παραπάνω ,τελείως αψυχολόγητα για να μην πω στην τύχη στην κυριολοεξία... ΝΑ μην σας πω οτι τα βάζουμε ετσι λόγω φόβου βασκανίας... :P

 

Οποιος τώρα μου λεει οτι του αρέσει το σκι σε παγωμένα χιονια , μάλλον ονειρεύεται οτι κάνει σε παγωμένα. Δεν υπάρχει φυσιολογικός άνθρωπος που γουστάρει να ντεραπαρει κάνοντας δεηση ενάντια στον χάρο σε κάθε του στροφή ....

 

για κουνήστε το κεφάλι σας λίγο!!. :P

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Οποιος τώρα μου λεει οτι του αρέσει το σκι σε παγωμένα χιονια , μάλλον ονειρεύεται οτι κάνει σε παγωμένα. Δεν υπάρχει φυσιολογικός άνθρωπος που γουστάρει να ντεραπαρει κάνοντας δεηση ενάντια στον χάρο σε κάθε του στροφή ....

 

για κουνήστε το κεφάλι σας λίγο!!. :P

 

 

Χρήστο γράφεις εσύ ή κανας άλλος; :) Ακόμα θυμάμαι πως κατέβαινες τη βορεινή χωρίς αύριο :) Το κάθε χιόνι έχει τη χάρη του για εμένα αρκεί να έχεις το σωστό πέδιλο με βάση το σκι που κάνεις και εκεί που θέλεις να κάνεις.

Edited by mainalo
  • Like 3

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

προσωπικα το αποφευγω αλλα καμια φορα δεχομαι την προκληση του παγου :P τεσταρω απλα την τεχνικη μου και προσπαθω να κατεβω οσο πιο αλανθαστα
γινεται (με λες και γιδι εδω :P).. εδω που τα λεμε εχω να κατεβω κανα δυο σεζον σε παγο δε μπορω να πω οτι μου ελειψε κιολας :P
προτιμω μια καλη πουδρομερα ειναι πολυ λιγοτερες πλεον οι μερες που παω στα βουνα και πολυ λιγοτερες και οι ταλιμπανιες αλλα ναι ειναι οπως τα λες .. μπορει να ειμαι απο τους τυχερους ... η απο αυτους που εχουν τη λεξη προληψη στο μυαλο τους πριν κατεβουν κατι επικινδυνο ;)
τελος οσον αφορα το din στη δεστρα μιλησα εξαρχης για το coomback συγκεκριμενα ενα σκι που το εχω στα ποδαρακια μου απο το 2010 και το ξερω σα τη παλαμη μου και εχει γινει προεκταση του ποδιου μου τοσα χρονια σε ολες μα ολες τις συνθηκες που μπορει να βρει καποιος στα βουνα ... .ειναι το ιδιο σκι που εχει και ο μικ και του εξηγησα στο τηλεφωνο γιατι πρεπει να το εχει στο 10 και οχι εκει που το εχει και το καταλαβε ;)
και φυσικα μιλαω για τον μικ συγκεκριμενα που τον ξερω τοσα χρονια και κανουμε μαζι ολα τα ειδων σκι τοσα χρονια δεν το ειπα γενικα ;)
και για οσους θελουν να ξερουν τα coomback εχουν ξυλινο πυρηνα ισια ουρα(γραπωνουν καλα) και στρεβλωνουν πλαγια γιαυτο και τσιμπαμε τη δεστρα τους παραπανω απο τα πινακακια ;)
τωρα το τι κανω εγω στα σκι μου ειτε πιστας η εκτος η οτιδηποτε ειναι παντα βαση των δικων μου δεδομενων .εχω ψαξει πολυ αυτα που θελω να κανω και τα εχω δει στην πραξη απειρες φορες για να καταληξω σε αυτο που θεωρω σωστο για μενα. αλλα αν oμως ξερω καλα εναν φιλο μου και ποσο μαλλον αν εχει τα ιδια σκι με τα δικα μου θα του προτεινω το αναλογο και φυσικα θα ειμαι σιγουρος γιαυτο ;)

Edited by skimad
  • Like 1

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάει αλλου η βαλίτσα. Το καλύτερο και το σωστότερο σκι δεν γινεται στις μεγαλύτερες ταχύτητες, Μάλιστα γινεται σε πολύ αργές ταχύτητες. Σκι δεν γνωρίζει αυτος που καταβαίνει πιο γρήγορα , έστω και αν κατεβαίνει με αξιοπρεπη τεχνική, αλλα αυτος που ξέρει να πατάει τα σκι του στο τερεν. Τι σημαίνει αυτο; Οτι μπορεί να διαγράφει ακτίνα στροφής με τα εκαστοτε πεδιλά του και να συνδιάζει με τέχνη το σκιντάρισμα.

 

Τα din στις δεστρες του δεν τα ρυθμίζει για να μην χάσει τα σκι του στον πάγο, αλλα για να μην τα χάσει πάνω στις γραμμές του ανεξαρτήτα της ποιότητας του τερέν. Αυτό ειναι πολύ σχετικό για το καθένα γιατι για παράδειγμα ανάμεσα σε δύο πανομοιότυπους σωματότυπους οι δυνάμεις που ασκει ο καθένας μπορει να διαφέρουν παρασάγγας.

 

Το καλύτερο σκι το ξέρει αυτους που κάνει σκι με την μικρότερη ρυθμηση στις δεστρες του και τα πατάει έτσι ωστε να μην χρειαστει να του φύγουν ποτε πάνω στην στροφή του ή στην έξοδο, ή αν θέλετε να σας το πω αλλιως αυτός που κανει σκι στο 6 , είναι 80 κιλά και καταβαίνει τεχνικά και στιβαρά την πιστα του. Δεν χρειάζεται να χάσει τα σκι του , γιατι ξέρει να μοιράζει τις δυναμεις του στα πατηματά του.

 

Αμα δείτε ποτε τέτοιον σκιερ ευκολα, είτε εδώ ελλάδα , είτε εξωτερικό να μου σφυρίξετε κλέφτικα....

 

Ο Χάρος βγήκε παγανιά και στο Ελλαδισταν και στο Ελβετία... :P

  • Like 3

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

σωστα τα λες !
σε κλειστες στροφες τα coomback δεν μου εχουν βγει ποτε (δοξα το θεο δλδ :P)αλλα σε σε γκαζια δυο φορες και με το din παντα στο 10 κατι χρονια τωρα.. βεβαια εχουν εξασθενισει και τα ελατηρια.. παιζει και αυτο το ρολο του
εχω δυο παραδειγματα πριν μερικα χρονια εξωτερικο και τα δυο
το ενα ειναι το γνωστο σε πολλους αλπικο νταμαρι της luc alphant στο serre che


και το αλλο στην Alagna το οποιο ειναι και παρομοιο με αυτο που κατεβηκε ο μιχαλης
πατημενη πιστα με ρατρακιες περιεργες αλλα πεντεμιση το απογευμα που γυρνουσαμε στο σπιτι...



το βιδεο που τσακιστηκα με γκαζια στο ισιωμα κιολας το εχω και αν το βρω θα το ανεβασω.. εκει δεν πατησα σωστα τα σκι και χαιρετησαν και τα δυο αν θυμαμαι καλα :P
  • Like 1

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ είναι ένας φίλος που κάναμε μαζί σκι πρόσφατα!

Σκληρά πέδιλα ,αγωνιστικές δέστρες όχι πολύ παγομενη πίστα,το βάρος του είναι λίγο μικρότερο από το δικό μου (106κλ) και οι δέστρες μας είναι στο 11 τα δικά μου και 10 τα δικά του

 

post-6622-0-62526000-1487018665_thumb.png

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωρε skimad τι μου θύμησες τώρα.... αυτή τη Luc Alphant στο Serre Chevalier πριν από χρόνια για κανά 5μηνο την κατέβαινα εγώ και αρκετοί άλλοι τρελοί Ελληνες σχεδόν κάθε μέρα ελευθέρα το πρωί για ζέσταμα και το απόγευμα για το τελείωμα , το κάψιμο στα πόδια ακόμα το θυμάμαι όπως και το άλμα στο τελείωμα της πιστα 300 πριν τον τερματισμό στο Chantemerle :) . Αχ να ξαναγύριζαν αυτά τα χρόνια πίσω...

  • Like 2

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

τα χρονια δεν ξαναρχονται εμεις ομως μπορουμε να ξαναπαμε !
αν και μεγαλωσαμε λιγακι η μαχη που θα γινει θα ειναι μεγαλη :P
λοιπον βρηκα το βιντεο με την πτωση με τα coomback και λεμε για τα din μεσα χααχαχα
ειναι στο τελειωμα σχεδον της στυγας και φαινεται ποσο ευκολα εκαναν prerelease οι δεστρες αν και στο δεκα οταν βρηκαν παγωμενο τεραιν..
πιο πριν ηταν καλο το χιονι και στο σημειο εκεινο δεν το ειχε δει ηλιος ακομη και ειχε κατι κροκαλες θυμαμαι
ανεβαινει το βιδεο σε λιγο ..

  • Like 1

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

εδω ειμαστε ακουστε τον διαλογο εχει σχεση με την κουβεντα μας :P :P

  • Like 1

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι εννοείς πισω ;;

 

Μιχάλη αυτό που σου έλεγα ..Είναι όλα σχετικά αδερφέ...


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως σε ολους τους πινακες din αν θυμαμαι καλα αναφερεται οτι ο πινακας ειναι μια προταση ρυθμισης και να συμβουλευτουμε καποιον τεχνικό - ειδικο για τη ρυθμιση

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στους πινακες δίνουν +1 ή +2 din ανάλογα το επιπεδο τεχνικής. Εδώ ειναι τα δύσκολα μάστορα, να αξιολογήσουμε ο καθένας για λογαριασμό του το επιπεδο τεχνικής του...:P -Προτείνω τον γνωστό κανόνα που λεει πως , το επιπεδο μας βρίσκεται ένα δυό σκαλιά παρακάτω από αυτο που νομίζομυε ... :)

 

Εμπειρικά , αν το πάει κανεις στρωτά το πράμα, ξέρει πόσο και ΑΝ πρέπει να δώσει κανα δυό din παραπάνω. Εχει να κάνει με το ΠΩΣ πατάει τα σκι του στην στροφή , ΠΩΣ δηλαδή επιδρουν οι δυνάμεις του στα δικά του πέδιλα. Αυτό βέβαια έρχεται σιγα σιγα , τα πεδιλά μας τα φτάνουμε στις γραμμές τους προοδευτικά, οποτε λογικά έχουμε φάει μια μικρή σφαλιάρα προειδοποιητική ΠΡΙΝ τα φτάσουμε στα ορια τους.

 

Εχετε τερματήσει τα din , τα flex στις μποτες σας, έχετε αρματοθεί με κράνοι, σπασουάρ , θωρακες , πανοπλίες κτλ κτλ ...που πας ρε καραμήτροοοο :D :D :D

 

Για να μην νομίζει κανεις οτι την ψωνίζω αρκεί να σας πω πόσο πολύ προσγειώθηκα όταν μια μέρα διαπιστωσα - συνειδητοποίησα πόσο μέτριο σκι γνωρίζω... Είναι μια απο αυτες τις αναλαμπες που σου έρχονται στην ζωή , έτσι ξαφνικά... :P

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκι δεν γνωρίζει αυτος που καταβαίνει πιο γρήγορα , έστω και αν κατεβαίνει με αξιοπρεπη τεχνική, αλλα αυτος που ξέρει να πατάει τα σκι του στο τερεν. Τι σημαίνει αυτο; Οτι μπορεί να διαγράφει ακτίνα στροφής με τα εκαστοτε πεδιλά του και να συνδιάζει με τέχνη το σκιντάρισμα.

 

Είναι ψιλο off-topic το quote που ξεχωρίζω, αλλά... :thumbup::unworthy:

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...