Jump to content
tetzas

ΜΠΟΤΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ (FOAM)

Recommended Posts

(δεν ειχα βαλει toe cap ο εξυπνος και δεν ανοιξαν ποτε στα δαχτυλα)

Εγώ έβαλα ακόμα και βαμβάκι ανάμεσα στα δάχτυλα και πάλι είναι σφικτά. Κουνάω τα δάκτυλα αλλά θα προτιμούσα να είναι πιο άνετα.


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok θα δοκιμασω στις ADRENALINE που ουτως η αλλως θελαν ξανα φουρνισμα (δεν ειχα βαλει toe cap ο εξυπνος και δεν ανοιξαν ποτε στα δαχτυλα)

 

ευχαριστω :lol:

α μπαι δε γουει εχεις δοκιμασει ποτε να ζεστανεις με πιστολακι; εχει κανενα νοημα;

 

Ναι έχω δοκιμάσει αλλά μόνο τοπικά δουλεύει, αν σε πιέζει σε ένα σημείο ας πούμε... :rolleyes:

 

Το toe cup είναι αυτό που λέει μια "κούπα" (ένα πρόσθετο) για τα δάχτυλα του ποδιού.

Συνήθως είναι φτιαγμένο από νεοπρέν (στα μαγαζιά) και στο σπίτι μπορεί να είναι μια παλιά κομμένη χοντρή κάλτσα (πολύ χοντρή όμως).

Σκοπός του είναι να κάνει χώρο στην περιοχή των δακτύλων σε thermoform παπουτσάκια, ώστε στο τελείωμα του fit να έχουμε επαρκές κενό σε αυτή την περιοχή, που είναι απαραίτητο για καλή κυκλοφορία, άνεση και σωστή αίσθηση και πάτημα μέσα στη μπότα μας.

Μάλιστα δεν αρκεί να βάλουμε μόνο toe cup, αλλά θέλει και αποστάτες μεταξύ των δακτύλων, ώστε να μην συμπιεστεί ο χώρος αυτός στη διαδικασία του κρυώματος της μπότας... :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Εγώ την Κυριακή πήρα τις Dalbello Raya (4ο ζευγάρι :blink: ) και τις πήρα μικρότερες, όμως έχουν πολύ καλύτερη εφαρμογή από τις προηγούμενες που και εγώ για να έχω μεγαλύτερη άνεση τις έπαιρνα μεγαλύτερο μέγεθος με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τις πατήσω καλά και να πονάω πολύ κάνοντας σκι.

 

...καλά ξεμπερδέματα!!!

 

 

Τις Dalbello Raya πηρε και η Jennifer και της βγηκαν ενα νουμερο μικροτερες απο τις προηγουμενες :D Τις δυο πρωτες μερες στο Stubai βλαστημησε, αλλα μετα εκατσαν στο ποδι της τελεια και ειναι πολυ ευχαριστημενη.

 

Ο μειραξ πηρε τις Nordica Speedmachine 12, την πρωτη μερα καθε φορα που σταματουσαμε στο σαλε τις εβγαζε τελειως για να ανακουφιστει. Την εκτη μερα δεν τις ξεσφιγγε καν. Ειχαν κατσει τελεια.

 

Εγω εχω τις Dalbello Reflex (απο περσι προς το τελος της σαιζον). Τις ειχα παρει απο το Nazca μια μερα πριν κλεισει και μου τις ειχαν κανει εφαρμογη με το μηχανημα του θερμου αερα. Περσι η εφαρμογη ηταν τελεια.

 

Φετος...

 

φετος τις δυο πρωτες μερες ειχα προβληματα. Οι μποτες ταιριαζαν τελεια, στο flex 100 τελειως κουτσουρα, σαν να ειχα το ποδι μου στο γυψο, πολυ καλη μεταδοση στα σκι...ΑΛΛΑ...

 

...μου ρημαξαν τα καλαμια στον πονο!! :o:o Ποναγα ολη τη μερα και ολη τη νυχτα... :( Τι jaccuzzi, τι sauna, ειχαν σχεδον μελανιασει τα καλαμια μου :o Βεβαια ο Nickel μου ειχε πει οτι η καλη μποτα ειναι μαρτυριο, πρεπει να την ανοιγεις στα λιφτ, για να επανελθει η κυκλοφορια...Οταν επανερχοταν η κυκλοφορια εγω ποναγα...

 

Την τριτη μερα οταν γυρισαμε στο αυτοκινητο (η Jennifer και ο μειραξ ειχαν κατεβει με τα σκι...εγω κατεβηκα με το λεωφορειο...) τους βρισκω ετοιμους μαζι με εναν Φριτς που ειχε κολωσει πανω στη στροφη και ηθελε να κανω πισω τ'αμαξι για να παρει τη στροφη ο Παρθενωνας, οποτε μου λεει η Jennifer βγαλε τις μποτες και θα τις κουμπωσω εγω για να κανεις εσυ τη μανουβρα. Οκ της λεω και αρχιζω να ξεκουμπωνω τα κλπς βογγωντας για τα ταλαιπωρημενα καλαμια μου, οποτε ριχνωντας μια ματια στις μποτες μου λεει:

 

Στις δικες μου (ειναι το αντιστοιχο γυναικειο μοντελο με τις δικες μου), Η ΓΛΩΣΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΤΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΑ ΠΛΕΥΡΑ... :o

 

Εμεινα μ@λ@κ..ς! :blink: Ο Φριτς εβριζε στα Γερμανικα...εγω γελαγα, ο μειραξ ειχε λιωσει στο γελιο... :lol:

 

Την επομενη φορεσα τις γλωσσες απο τη μεσα πλευρα και οι μποτες ηταν ανετες, οπως και παλια!!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Εγω εχω τις Dalbello Reflex (απο περσι προς το τελος της σαιζον). Τις ειχα παρει απο το Nazca μια μερα πριν κλεισει και μου τις ειχαν κανει εφαρμογη με το μηχανημα του θερμου αερα. Περσι η εφαρμογη ηταν τελεια.

 

Φετος...

 

 

 

 

Και εγω Dalbello Reflex ειχα παρει... και τους ειχα πεισει και μου ειχαν βαλει το πιο καλο εσωτερικο μποτακι της dalbello το comp....

 

Περσι ηταν τελεια...Ολα πολυ καλα...

 

ΦΕΤΟΣ ?????????????????

 

ΕΛΕΟΣ............

 

Μετα απο 25 φορες σκι... το ποδι μου πλεει μεσα στην μποτα του σκι...

Ενω περσι ηταν τελεια...

 

Μαλλον πρεπει να μαλακωσε το μποτακι...


1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Και εγω Dalbello Reflex ειχα παρει... και τους ειχα πεισει και μου ειχαν βαλει το πιο καλο εσωτερικο μποτακι της dalbello το comp....

 

Περσι ηταν τελεια...Ολα πολυ καλα...

 

ΦΕΤΟΣ ?????????????????

 

ΕΛΕΟΣ............

 

Μετα απο 25 φορες σκι... το ποδι μου πλεει μεσα στην μποτα του σκι...

Ενω περσι ηταν τελεια...

 

Μαλλον πρεπει να μαλακωσε το μποτακι...

 

 

καιρος να το πας στο φουρναρη... :lol: Ενα φουρνισματακι και θα ειναι παλι οι αφροι...αφρατοι :):D

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ θέμα με τα liners και μάλλον θέλου φούρνισμα, αλλά ενώ με το κεικ τα πάω καλά το μποτάκι το φοβάμαι να το ψήσω....σε ποιό κατάστημα μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά? Pro rad? κάποιο λίγο πιο βόρεια?

 

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά!!!


Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μανουελα, δοκιμασε το Board Generation.

 

Καλη Χρονια

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω ακουσει πολλες φορες για μποταδικα στο εξωτερικο που σου φτιαχνουν την προσωπικη σου μποτα..

ειχα δει και διαφημιση αλλα την εχασα και δεν μπορω να το βρω..

 

Ξερεις κανεις κανενα τετοιο μποταδικο ?? που ειναι και που βρισκεται ?? :D


1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο Stubai "παιζει" τιποτα?

 

Ετσι απο περιεργεια... :)

 

Πηγαινε μια βολτα στο Fulpmes...Κατι θα βρεις, αν θυμαμαι καλα... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η διαφορά με τις Strolz (δεν ξέρω και πως προφέρονται) ποια είναι; Ότι στην περίπτωση μας πηγαίνεις μπότα οποιασδήποτε μάρκας και αυτοί σου φτιάχνουν το εσωτερικό μποτάκι;


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η διαφορά με τις Strolz (δεν ξέρω και πως προφέρονται) ποια είναι; Ότι στην περίπτωση μας πηγαίνεις μπότα οποιασδήποτε μάρκας και αυτοί σου φτιάχνουν το εσωτερικό μποτάκι;

 

Ναι...

Οι Strolz έχουν το δικό τους shell, με τρεις σκληρότητες νομίζω.

Όμως είναι γενικά ευρύχωρες και καλύπτουν τα κενά με μπόλικο foam.

Αν έχει κάποιος στενό πόδι, νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξει την άλλη λύση.

 

Κάπου το έχουμε ξαναπιάσει το θέμα πέρσι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω και εγώ να βρω μποτακι εσωτερικό για XWAVE 10 ξέρει κάποιος που μπορώ να κοιτάξω

Όχι custom αλλά το κανονικό

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά ψάχνω και εγώ να βρω μποτακι εσωτερικό για XWAVE 10 ξέρει κάποιος που μπορώ να κοιτάξω

Όχι custom αλλά το κανονικό

 

Δεν νομίζω ότι θα βρεις πουθενά...

Ούτε στο εξωτερικό στοκάρουν τέτοια πράγματα.

Μπορείς όμως να πάρεις εσωτερικά παπουτσάκια από άλλες μεταχειρισμένες μπότες και υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να ταιριάζουν, αρκεί να είναι το ίδιο νούμερο...

Διάφορα κενά μπορούν να γεμίσουν με τα κατάλληλα υλικά...

 

Α μόλις θυμήθηκα ότι στα διάφορα μαγαζια που κάνουν custom παπουτσάκια, πολλοί αφήνουν τα παλιά τους εκεί.

Αν πας εξωτερικό μπορείς να ψάξεις, μήπως είσαι τυχερός και βρεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απαντηση, εχω αγορασει καινουργιες αλλα για να μην πεταξω τις παλιες τα ηθελα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε βρει τη μποτα που ταιριαζει σαν γαντι στο ποδι μας και μενει να αποφασισουμε αναμεσα σε δυο νουμερα.Το πρωτο(μεγαλο)σε ορθια σταση μας σπρωχνει τα δαχτυλα λιγο και σε σταση σκι τα δαχτυλα δεν ακουμπανε καθολου μπροστα.Το δευτερο(μικρο)σε ορθια σταση μας τα σπρωχνει πολυ και σε σταση σκι τα δαχτυλα ακουμπανε στο παπουτσακι μονο(μιλαμε για δυο συνεχομενα νουμερα οπου αλλαζει το shell)Βγαζοντας το liner και σπρωχνοντας το ποδι μπροστα μεσα στο αδειο shell στη πρωτη εχουμε ενα κενο 3 ποντων μεχρι πισω και στη δευτερη 2 ποντων.Δεν επιδιωκω την ανεση,απλως φοβαμαι μην μου μεινει προικα αν τελικα προτιμησω τη μικρη...εσεις τι θα κανατε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ας υποθεσουμε οτι εχουμε βρει τη μποτα που ταιριαζει σαν γαντι στο ποδι μας και μενει να αποφασισουμε αναμεσα σε δυο νουμερα.Το πρωτο(μεγαλο)σε ορθια σταση μας σπρωχνει τα δαχτυλα λιγο και σε σταση σκι τα δαχτυλα δεν ακουμπανε καθολου μπροστα.Το δευτερο(μικρο)σε ορθια σταση μας τα σπρωχνει πολυ και σε σταση σκι τα δαχτυλα ακουμπανε στο παπουτσακι μονο(μιλαμε για δυο συνεχομενα νουμερα οπου αλλαζει το shell)Βγαζοντας το liner και σπρωχνοντας το ποδι μπροστα μεσα στο αδειο shell στη πρωτη εχουμε ενα κενο 3 ποντων μεχρι πισω και στη δευτερη 2 ποντων.Δεν επιδιωκω την ανεση,απλως φοβαμαι μην μου μεινει προικα αν τελικα προτιμησω τη μικρη...εσεις τι θα κανατε?

 

 

Θα κρατούσα το μικρό με τις προυποθέσεις που έδωσες (ακουμπάνε ίσα ίσα στο παπουτσάκι). Θα "βελάξεις" μεν και θα σου βγάλουνε το λάδι να τις "στρώσεις" αλλά θα τις κρατήσεις περισσότερα χρόνια και ίσως μάλλον κάποια στιγμή σου είναι "κουτί". :P

 

Μπορεί να σου είναι -ίσως- σε συνθήκες χειμώνα & βουνού κανονικές, αν δεν τις έχεις δοκιμάσει ακόμα, παρά μόνο σε θερμοκρασία δωματίου. Βασικά από αθλητή έχω ακούσει ότι αγοράζει μπότες μισό νούμερο μικρότερες αλλά ας μη συγκρίνουμε μιας και αυτοί τις φοράνε για 1 - 2 καταβάσεις.

 

Προσωπική μου εμπειρία, μου πέιρε 3 σεζόν να στρώσω τις δικές μου και την τέταρτη (πέρυσι) μου ήτανε τσαρούχια. δύσκολο πράγμα η μπότα. :P

 

@ edit Ξέχασα να πω, εγώ είμαι και λίγο μαζόχα αλλά δε μας απασχολέι αυτό τώρα! :)


There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 πόντοι είναι μεγάλο κενό...

Πάρε το μικρότερο shell, εκτός κι αν τα εσωτερικά παπουτσάκια είναι πολύ παχιά.

Μεταξύ δύο συνεχόμενων νούμερων που αλλάζει το εξωτερικό κέλυφος, το μικρότερο από τα δύο έχει παπουτσάκια με λεπτότερα τοιχώματα.

 

Γενικά εγώ παίρνω το μικρότερο δυνατό, που δεν μου χτυπάει τα νύχια των ποδιών όταν περπατάω.

Φοράω 42 παπούτσι και 41 μπότα του σκι.

Τα εσωτερικά παπουτσάκια δεν πρέπει να έχουν καθόλου κενό μπροστά.

Στα αγωνιστικά μοντέλα και σε μερικά high performance, το shell είναι πιο κοντά στο πόδι και τα εσωτερικά παπουτσάκια είναι πιο λεπτά, με λιγότερο γέμισμα.

Σε αυτά λοιπόν τα μοντέλα δεν θα δεις μεγάλη διαφορά στο fit, στο πέρασμα του χρόνου, καθώς τα εσωτερικά γεμίσματα δεν "κάθονται" πολύ.

Στην αντίθετη περίπτωση μια μπότα με πολύ αφρώδη παπουτσάκια, μπορεί να γίνει παντόφλα πολύ γρήγορα.

Η μπότα πρέπει να είναι πολύ σφιχτή καινούργια, χωρίς πόνους βέβαια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

περσυ πηγα μοναχο (γυρισα με εξη γκολ βαρυτερος) και εφαγα τον κοσμο να ψαχνω για custom boots. ρωτησα ολα τα μεγαλα καταστηματα σκι που υπαρχουν στο μοναχο. κανεις δεν φανηκε να θελει να εξυπηρετησει, μαλλον επειδη δεν τους μιλουσα γερμανικα.. ειναι γνωστο το κολλημα τους αλλωστε.

με τα πολλα, ενας ευγενικος υπαλληλος σε ενα καταστημα σκι (δεν θυμαμαι ονομα καταστηματος) μου εδωσε ενα προσπεκτους καποιου που εκανε καστομ μποτες..

το προβλημα ηταν πως αυτος ο καποιος απειχε περιπου 65 χιλιομετρα απ το μοναχο. ηταν αν θυμαμαι καλα η ορθοπεδικος ή ποδολογος, και παραλληλα ειχε εξειδικευτει σ αυτο..

δεν πηγα, αλλα μετα το μετανιωσα..

η αισθηση, απο οτι μου χει πει ενας αθλητης της εθνικης μας ομαδας, ειναι απιστευτη και δεν εχει καμια σχεση με οτι εχετε φορεσει..

απλα τα γουστα πληρωνονται..

 

τελικα πηρα την κορυφαια τουριστικη περσυνη της ατομικ και ειμαι αρκετα ευχαριστημένος.

 

μολις βρω ευκαιρια παντως και παω αυστρια θα το κανω σιγουρα..


Drope The Poles!

Carving Is Beautifull!!

ATOMIC SL 11 Race Edition(1,55/1,63)/ ATOMIC GS 11 Race Edition(1,83) ATOMIC C 9 PULS - XENTRIX 412/DYNAMIC 310/NEOX 412/RACE 614

(ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΑΤΟΜΙΚΣ!)

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον, οσο αναφορα τις Strolz και τις Daleboot,

 

Απο οτι ειδα, οι daleboot, πρεπει να ειναι καλυτερες, διοτι οι Daleboot ηταν η πρωτη εταιρια που χρησιμοποιησε το συστημα foam και τωρα λεει πως την εχει εγκαταληψει αυτη την τεχνικη.. χρησιμοποιει μια αλλη πατεντα..

Ενω η strolz εχει μεινει ακομα στα Foαm... :lol:


1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anemar ? να σε ρωτησω, οι photo που εχεις βαλει στην αρχη αρχη, απο ποιο καταστημα ειναι και που ?


1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...