Jump to content
tetzas

ΜΠΟΤΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ (FOAM)

Recommended Posts

Anemar ? να σε ρωτησω, οι photo που εχεις βαλει στην αρχη αρχη, απο ποιο καταστημα ειναι και που ?

Δεν θυμαμαι,απο αναζητηση στο internet το ειχα βρει.Νομιζω ηταν σε καποιο site που ειχε buyers guide για μποτες,σκι κτλ.

 

Και παλι ομως δεν ειναι σιγουρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Λοιπον, οσο αναφορα τις Strolz και τις Daleboot,

 

Απο οτι ειδα, οι daleboot, πρεπει να ειναι καλυτερες, διοτι οι Daleboot ηταν η πρωτη εταιρια που χρησιμοποιησε το συστημα foam και τωρα λεει πως την εχει εγκαταληψει αυτη την τεχνικη.. χρησιμοποιει μια αλλη πατεντα..

Ενω η strolz εχει μεινει ακομα στα Foαm... :lol:

 

Έτσι λέει η Daleboot...

Δεν σημαίνει ότι έχει και δίκιο.

 

Έχει ενδιαφέρον το custom shell αυτής της εταιρίας, με τρεις διαφορετικές σιδερένιες μήτρες που "αντιγράφουν" με "σχετική" ακρίβεια το πόδι και μετά διαμορφώνεται με θέρμανση το shell.

Θα μου άρεσε να έχω αυτή τη δυνατότητα στο δικό μου shell, η καλή μπότα ξεκινάει από το εξωτερικό κέλυφος, αλλά δεν μου αρέσουν τα συγκεκριμένα αυτής της εταιρίας (με τρία κλιπ) και αμφιβάλλω πολύ κατα πόσο το σύστημα thermoformable μπορεί να καλύψει κάθε κενό, δεδομένου ότι η ποσότητά του είναι δεδομένη.

Έτσι προτιμώ το foam, που είναι σταθερό στο χρόνο και ιδιαίτερα ασυμπίεστο, αλλά και γεμίζει τα κενά πολύ καλύτερα από τα διάφορα eva υλικά...

 

Το ιδανικό θα ήταν τρισδιάστατο ολόγραμμα των ποδιών μας μέχρι το καλάμι ψηλά που τελειώνει η μπότα και κατασκευή μητρών, εντελώς πιστά αντίγραφα των ποδιών.Μετά custom shell πάνω στις μήτρες, με δυνατότητα επιλογής διαφορετικών κομματιών της overlap μπότας με 4 κλιπ, ώστε να έχουμε το κατάλληλο shell ανάλογα με τη σκληρότητα που μας ταιριάζει και επιθυμούμε, αλλά και με το το ύψος του ποδιού του καθενός μας...

Custom πάτους φυσικά και τέλος ένα παπουτσάκι εσωτερικό ραμμένο στο πόδι μήτρα (από συνθετικά και διαπνέοντα υλικά, όχι δέρμα που απορροφά ιδρώτα και στεγνώνει αργά και είναι και βαρύ), που να γεμίζει με αφρό παντού εκτός από τα δάχτυλα μπροστά.

Αν η δουλειά γίνει σωστά, θα χρειάζεται πολύ λίγη ποσότητα αφρού για να γεμίσει τα κενά και η άνεση και η ακρίβεια θα είναι σε κορυφαίο επίπεδο...

 

Μιλάμε για πολλά λεφτά, αλλά εγώ θα το έκανα, γιατί κατά τη γνώμη μου αξίζει το κόπο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.ertl-renz.de/ride/skischuhe/

 

το βρηκα(απο τα properties των φωτογραφιων)

 

 

ERTL/RENZ "RUN & RIDE"

 

Μοναχο

 

Λοιπον, πηρα τηλεφωνο σε αυτο το καταστημα να ρωτησω..

Η διαδικασια ειναι οπως στις foto..

Θερμαινουν το την μποτα (εξωτερικο κελυφος, και με ξυλινο καλουπι την ανοιγουν)

Αλλα μου ειπε πως δεν μπορει να την ανοιξουν πανω απο 2 mm.. απο το αρχικο Last της μποτας..

Και εχεις να διαλεξεις αναμεσα απο Nordica, Tecniqa, Lange, και Salomon.. Αλλα αυτο δεν το βλεπω

να δινει λυση στο προβλημα μιας και το ποδι μου ειναι στα 104 μμ και ολες οι καλες freeride μποτες των

παραπανω εταιριων εχουν last gυρω στο 98..

 

Μια λυση θα ηταν καμια Rolla της Atomic.,, Αλλα που να την βρω και μετα να τρεχω να την ανοιξω..


1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δειτε και αυτο :

http://www.salomonsports.com/US/#/minisites/custom-shell

 

Ωστοσο δεν ξερω κατα ποσο θα εχει πρακτικη εφαρμογη..

 

Νομίζω είναι καλή ιδέα για το πόδι σου...

Πιστεύω τα πλαϊνά πλαστικά θα είναι αρκετά μαλακά να ανοίξουν περίπου 6mm που θέλεις...

Εγώ έχω 98mm πόδι και τα 98άρια shell μου είναι ευρύχωρα, θα προτιμούσα 95, αλλά με τα custom μποτάκια με αφρό, έρχονται στα ίσια τους...

 

Στείλε ένα email στη Salomon και ρώτα αν είναι εφικτό.

Αν δεν είναι κοίτα άλλες εταιρίες με φαρδύτερα καλούπια (Atomic η Nordica Speedmachine κλπ).

Δεν χρειάζεται να κοιτάς μόνο την περιορισμένη γκάμα από τις freeride μπότες.

Συνήθως δεν είναι τίποτα άλλο από παραλλαγή του αγωνιστικού μοντέλου με ένα δύο πρόσθετα, όπως απόσβεση κραδασμών με κάποιο ελαστομερές στη φτέρνα και ενισχυμένη γλώσσα και διαφορετικά γραφικά. Κολπάκια δηλαδή του μάρκετινγκ, που δεν κάνουν διαφορές σε πραγματικές συνθήκες.

Όλοι οι αθλητές του freeride (πλην μερικών εξαιρέσεων), έχουν custom μπότες πολύ σκληρότερες από αυτές που μας διαφημίζουν και ισχυρίζονται ότι φοράνε.

Οι custom γλώσσες της conformable έχουν πολύ μεγαλύτερη απόσβεση από οποιαδήποτε γλώσσα, που υπάρχει στο εμπόριο σε παπουτσάκια παραγωγής.

 

Αν δεν σε ικανοποιεί κάποιο μοντέλο, κοίτα τις Strolz η και τις Daleboot (νομίζω τις είδε ο αδερφός μου στο Μόναχο)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Pathfinder που εχει μπανερ στην πρωτη σελιδα, τουλαχιστον. Δεν ξερω ποιος αλλος η ποιος εχει την αντιπροσωπια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο site της Daleboot, γραφει πως το cell ειναι απο "69 durometer polyether TPU, the plastic used in the clog's construction is as stiff as the plastic found in high end, world cup race boots" ..

O Rob, που ειναι ο υπευθυνος εκει περα, μετα απο τηλεφωνικη συζητηση που ειχα μαζι του μου ειπε πως το πλαστικο (69 durometer polyether TPU) που χρησιμοποιουν ειναι πιο σκληρο και απο

αυτο που εχει ο Βοde Miller στις μποτες του και αλλοι αθλητες του σκι.. Το οποιο βοηθα στην μεταδωση της δυναμης..

 

Ωστοσο κοιτωντας στα site αλλων εταιριων (salomon, nordica, κτλ..) ειδα οτι τα υλικα που χρησιμοποιουν ειναι : Polyether-EXTRA SOFT (Nordica Dobermann WC 130) κτλ.

Για παραδειγμα η Salomon αναφερει για την Falcon 10 "a softer front cuff for improved leg envelopment and progressive flex)

Δηλαδη πιο soft πλαστικα..

 

Οποτε εγω μπερδευτικα.. :wacko:

Tελικα τι ειναι προτιμοτερο ???

Το σκληρο της Daleboot ή τα μαλακα των αλλων εταιριων?

 

Θεμα 2 :blink:

 

Και η daleboot χρησιμοποιει μποτες με συγκεκριμενο Last, και μετα της προσαρμοζει στο ποδι..

Αυτο ωστοσο κανουν και στο καταστημα ertl-renz.. μονο που εκει επιλεγεις αναμεσα απο διαφορες μποτες, για το πια

θα προσαρμοσεις..

 

Οποτε ποια η διαφορα σκεφτικα ? :huh:

 

Ο Rob μου ειπε, πως στην Daleboot χρησιμοποιουν παρθενο πλαστικο, ενω ολες οι αλλες εταιριες χρησιμοποιουν

ανακυκλωμενο πλαστικο με αποτελεσμα η συσταση στην αριστερη-δεξια μποτα να ειναι διαφορετικη, περαιτερω οι μποτες χανουν το

custom σχημα τους με τον καιρο.. σε αντιθεση με τις δικιες τους μποτες που δεν συμβαινει κατι τετοιο..

Επισης προσθεσε, πως για την επεξεργασια της μποτας χρησιμοποιουν τα ιδια Last καλουπια με τα οποια κατασκευαστηκε η μποτα,

ενω ολοι αλλοι (ertl-renz π.χ.) δεν εχουν τα πρωτοτυπα..

 

Ωστοσο εγω δεν εχω καταληξει στο τι θα ειναι καλυτερο..

Daleboot ή Ertl-renz ?

 

 

ΥΓ: Louis, δεν νομιζω να μπορει να ανοιξει το last 6 mm ετσι απλα με αυτο το συστημα της σαλομον..

Εδω ολοκληρη διαδικασια για custom μποτες και δυσκολευονται να το ανοιξουν τοσο πολυ..

Αυτο μαλλον ειναι για μικρο διορθωσεις..

Edited by snowsailor

1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι όλα τα συστήματα δουλεύουν με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

 

Πιστεύω ότι μπορεί να ανοίξει πολύ περισσότερο από 6mm μια μπότα που είναι έτσι σχεδιασμένη, με πολύ μαλακά πλαστικά στα πλαϊνά.

Μη ξεχνάς ότι οι περισσότερες μπότες παραγωγής πλέον είναι φτιαγμένες με πλαστικά με δύο πολλές φορές και τρεις η παραπάνω διαφορετικές σκληρότητες.

Είναι σαν να έχουν ένα σχετικά άκαμπτο σκελετό (σε στρεβλώσεις και πλάγιες δυνάμεις δηλαδή) και τα υπόλοιπα μέρη τους μαλακά έως πολύ μαλακά, ώστε να βελτιώνεται η άνεση και η εφαρμογή και να έχουν και προοδευτικό φλεξ.

 

Τώρα τι είναι προτιμότερο, το σκληρό η το μαλακό πλαστικό;

Όταν είναι σκληρό παντού, έχουμε άμεση μετάδοση δύναμης, αλλά πρέπει η εφαρμογή να είναι άψογη, οπότε το custom fit στο shell είναι εντελώς απαραίτητο.

Πέρα από τη δουλειά που κάνει ας πούμε η Daleboot, πρέπει να βρεις και έναν πολύ καλό bootfiter, για να σου ρυθμίσει το φλεξ, και τη στάση σου πάνω της, ώστε η μπότα να μην είναι "κούτσουρο".Τι να την κάνεις μια μπότα που μεταδίδει με απόλυτο τρόπο τη δύναμη, αν δεν έχει προοδευτικότητα και καλή εφαρμογή;

Αυτό γίνεται τρώγοντας και γυαλοχαρτίζοντας το παχύ και σκληρό πλαστικό, ώστε να του δημιουργήσει ζώνες πιο εύκαμπτες, εκεί ακριβώς που χρειάζεται. ανάλογα με το επίπεδο σου και το βάρος σου και το πως κάνεις σκι. Αυτό θέλει γνώση και μεγάλη εμπειρία για να γίνει και είναι καθαρά χειροποίητη δουλειά.

Επομένως δεν είναι και τόσο εύκολο να πάρεις μια μπότα με πολύ σκληρά πλαστικά και να πεις ότι καθάρισες με το σύστημα της Daleboot.

Προτιμώ λοιπόν πιο μαλακά πλαστικά, όπως έχει ας πούμε η Dobermann, που και πάλι θέλει δουλειά στο shell, ότι και να σου λένε οι πωλητές.

Πρέπει να είσαι πολύ πολύ τυχερός, για να μη χρειάζεσαι καμία μετατροπή σε μπότες τέτοιου επιπέδου.

 

Τώρα με το τι καλούπι θα δουλέψει ο καθένας στα shell, από τη στιγμή που δεν είναι το δικό σου δεν κάνει και τεράστια διαφορά, αλλά μάλλον της Daleboot φαίνεται να είναι καλύτερο στα σημεία. Όμως και πάλι έχεις να επιλέξεις μόνο το δικό τους shell ( έχουν βέβαια 4 μοντέλα νομίζω, με διαφορετική σκληρότητα το καθένα ανάλογα με τη σκληρότητα του πλαστικού που χρησιμοποιούν για τα διάφορα μέρη της μπότας, αλλά το κάτω μέρος της μπότας είναι το σκληρότερο και το ίδιο σε όλες...

Και πάλι το εσωτερικό παπουτσάκι θα είναι δεδομένου όγκου και όχι μεταβλητού.

Τι σημαίνει ακριβώς αυτό; Όταν έχουμε ας πούμε ένα πόδι με όγκο 2 λίτρα πχ και μια μπότα που έχει χωρητικότητα 3,5 λίτρα και το παπουτσάκι καταλαμβάνει όγκο 1,3 λίτρα, ότι και σχήμα να πάρει το thermoformable παπουτσάκι ο όγκος του δεν αλλάζει και έχουμε έλλειμμα (κενό) 3,5-2-1,3= 0,2 λίτρα.

Στην περίπτωση του foam αυτό το κενό μηδενίζεται, καθώς ο αφρός έρχεται και καταλαμβάνει όλο το χώρο που περισσεύει. Άρα έχουμε τέλεια εφαρμογή.

 

Δεν μπορώ να σου πω τι να διαλέξεις, αυτό θα το αποφασίσεις εσύ και τα πόδια σου, αλλά αν στραφείς σε μπότα με σκληρά και χοντρά πλαστικά τότε πρέπει να βρεις οπωσδήποτε καλό bootfiter, που να δουλέψει πέρα από τα βασικά αρχικά στάδια των εταιριών.

Αυτό παίρνει χρόνο (θέλεις μια βδομάδα δοκιμές και επεμβάσεις) και θέλει υπομονή στο πόνο και αρκετό χρήμα για να γίνει σωστά.

Το καλύτερο είναι να πάρεις τη μπότα, όταν βρεις αυτή που θες, και με την ησυχία σου κάποιο διάστημα την άνοιξη μάλλον, να πας σε έναν καλό μάστορα στο εξωτερικό και να ξεκινήσεις τη διαδικασία του custom fit...

Share this post


Link to post
Share on other sites
, αλλά μάλλον της Daleboot φαίνεται να είναι καλύτερο στα σημεία.

 

:blink: ? Δηλαδη???

 

Το καλύτερο είναι να πάρεις τη μπότα, όταν βρεις αυτή που θες, και με την ησυχία σου κάποιο διάστημα την άνοιξη μάλλον, να πας σε έναν καλό μάστορα στο εξωτερικό και να ξεκινήσεις τη διαδικασία του custom fit...

 

Αυτο θα ηταν το ιδανικο, και θα το εκανα μιας και του χρονου θα παω για 1 χρονο στο Innsbruck, αμα μπορουσα να βρω κατι που θα με βολεψει εστω και λιγο..

Εμ ? ομως που δεν μου κανει καμια μα καμια.. Τις εχω βαλει ολες (εκτος απο την Rolla Atomic) που δεν την εχω βρει.. και ολες με χτυπανε τα πρωτα 10 λεπτα που τις δοκιμαζω..

(σε τεχνικα δεν εχω αντεξει πανω απο λεπτο.. )

Οι μονες που μου κανουν ειναι οι τελειως τουριστικες.. (π.χ. Dalbello reflex 9 , η οποια τον 2 χρονο ειχε γινει τσαρουχι..)

Οποτε τωρα εχω μεινει χωρις μποτα..και εχω παθει πανικο... :huh:

 

Επομενως σε κανα 2 βδομαδες θα παω σε καποια απο τα 2 μαγαζια..

Το θεμα ειναι σε πιο ?? :wacko:


1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήγαινε στη Daleboot για shell να μάθουμε κι εμείς πως είναι...χε χε... :)

 

Πέρα από πλάκα αυτό θα έκανα στη θέση σου, καθώς έχεις πρόβλημα με τις άλλες. Υπάρχουν βέβαια και οι Strolz αλλά δεν έχουν δυνατότητα για custom shell.

Αφού θα μείνεις ένα χρόνο Innsbruck (καλά δε ντρέπεσαι λίγο που το λες έτσι απλά) :wacko::DB) ,τότε δοκίμασε να βρεις μάστορα που ράβει στο πόδι δερμάτινo παπουτσάκι για foam, να τo προσαρμόσεις στο shell της daleboot.

Ο Captain Powder έχει τέτοια παπουτσάκια στις Strolz του. Νομίζω ότι τα έφτιαξε στη Βιέννη όμως...

Στείλε του pm να σου πει λεπτομέρειες.

 

Ενημέρωσε μας για ότι κάνεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η επένδυση στη μπότα μου (το εσωτερικό μποτάκι) έχει τσακίσει από απρόσεκτο κούμπωμα. Την έβαλα στο φούρνο και φούσκωσε καλά εξαφανίζοντας το τσάκισμα. Όταν όμως την έβαλα πίσω στη μπότα ξαναεμφανίσθηκε το τσάκισμα. Δεν την καταλαβαίνω να ενοχλεί αλλά σε μια μέρα μου κάνει μια λεπτή γραμμή 6-7 εκατοστά με (ελεεινή) φουσκάλα στο καλάμι. :)

 

Η επένδυση είναι αυτή αλλά δεν υπάρχει στο νούμερό μου http://www.blue-tomato.com/en/Hardboots/De...mp;pageNumber=1

 

Πέρσι τους τελευταίους 2 μήνες χρησιμοποιούσα επενδύσεις από άλλες μπότες αλλά δεν είναι thermoflex και δεν είναι άνετες. Τι μπορώ να κάνω για να εξαφανίσω το τσάκισμα, να ζεστάνω την επένδυση και να την αφήσω φουσκωμένη μέχρι το Δεκέμβριο ή θα χαλάσει;


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την έβαλα στο φούρνο και φούσκωσε καλά εξαφανίζοντας το τσάκισμα. Όταν όμως την έβαλα πίσω στη μπότα ξαναεμφανίσθηκε το τσάκισμα.

 

Την επόμενη φορά βάλτη στο φούρνο με πατάτες. Σερβίρεται με μανιτάρια αλά κρεμ. :)


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η επένδυση στη μπότα μου (το εσωτερικό μποτάκι) έχει τσακίσει από απρόσεκτο κούμπωμα. Την έβαλα στο φούρνο και φούσκωσε καλά εξαφανίζοντας το τσάκισμα. Όταν όμως την έβαλα πίσω στη μπότα ξαναεμφανίσθηκε το τσάκισμα. Δεν την καταλαβαίνω να ενοχλεί αλλά σε μια μέρα μου κάνει μια λεπτή γραμμή 6-7 εκατοστά με (ελεεινή) φουσκάλα στο καλάμι. :rolleyes:

 

Η επένδυση είναι αυτή αλλά δεν υπάρχει στο νούμερό μου http://www.blue-tomato.com/en/Hardboots/De...mp;pageNumber=1

 

Πέρσι τους τελευταίους 2 μήνες χρησιμοποιούσα επενδύσεις από άλλες μπότες αλλά δεν είναι thermoflex και δεν είναι άνετες. Τι μπορώ να κάνω για να εξαφανίσω το τσάκισμα, να ζεστάνω την επένδυση και να την αφήσω φουσκωμένη μέχρι το Δεκέμβριο ή θα χαλάσει;

 

Δεν νομίζω ότι θα κάνεις τίποτα αν την αφήσεις για καιρό.

Γενικά αυτού του τύπου τα παπουτσάκια είναι πολύ μαλακά και κάνουν τσακίσματα εύκολα, αλλά δεν είναι πάντα ενοχλητικά.

Αφού το ζεστάνεις, δοκίμασε να εφαρμόσεις στο σημείο που σου κάνει το ζάρωμα, ένα πλαστικό λεπτό και εύκαμπτο, κάποιας επιφάνειας, ώστε να μην αφήνει να λυγίζει το παπουτσάκι στο συγκεκριμένο σημείο και να κατανέμει τη πίεση πιο ομοιόμορφα.

 

Όταν θερμάνεις λοιπόν το παπουτσάκι φόρα το στο πόδι και μετά βάλε με προσοχή το shell της μπότας σου, ώστε να πατήσει καλά το εσωτερικό παπουτσάκι.

Μετά πάτα τη μπότα σου σε φυσική θέση, χωρίς να σφίξεις πολύ τα κλιπ και χωρίς να πιέζεις τη γλώσσα της μπότας πολύ (ίσα ίσα να ακουμπάει το καλάμι).

 

Ελπίζω να διορθωθεί το πρόβλημα σου , αλλιώς βλέπουμε...

Αν πετύχει βάλε και στο άλλο παπουτσάκι το ίδιο, ώστε να μην έχεις διαφορά στο φλεξ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ενημέρωσε μας για ότι κάνεις...

 

 

Τελικα θα παω, στην Daleboot την πεμπτη....

Οταν επιστρεψω θα σας πω πως ηταν..


1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και δεν είναι άμεσα σχετικό με το θέμα οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από πρέσες injection που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή μποτών για σκι .

 

b3jr8.th.jpg

 

b4ss8.th.jpg

 

c1jj8.th.jpg

Edited by herman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον γυρισα πισω,

Προβληματισμενος αρκετα θα ελεγα ομως, μιας και το αποτελεσμα μου φαινεται μετριο...

 

Η διαδικασια ειχε ως εξης:

 

1) Μετρηση του ποδιου, (το αριστερο ποδι ηταν 98μμ φαρδυ και το δεξι 100μμ, το προβλημα δεν ηταν στο μεγαλο φαρδος αλλα στο οτι το φαρδυτερο σημειο ηταν πολυ χαμηλα, 10 εκατοστα απο την φτερνα ενω στους περισσοτερους ειναι στα 17 εκατοστα απο την φτερνα)

 

2) Θεωριτικα το μηκος του ποδιου μου αντιστοιχουσε σε μεγεθος 9-10 (US) .. αλλα μου φαινοταν μεγαλο μιας και το ποδι πηγαινε μπρος-πισω.. Επισης τα περισσοτερα χαρακτηριστικα του ποδιου τεριαζαν πιο πολυ με την μποτα μεγεθους 8-9 (US).. Οποτε αποφασισαμε να παρω την 8-9 και να την ανοιξει κατα 0,5 εκ. στο μηκος..

Η μποτα μπηκε λοιπον στον φουρνο για να ανοιξει και σε μηκος και σε φαρδος..

 

3)Φτιαχτηκε ο custom πατος, η διαδικασια εγινε ενω καθομουν χωρις να παταω κατω.. πως εγινε αυτο ? το ποδι μπηκε σε μια σακουλα απο οπου μια μηχανη τραβουσε τον αερα.. και ετσι λογος αρνητικης πιεσης ο πατος κολουσε στο ποδι..

 

4)Η κλιση του πατου της μποτας προσαρμοστηκε στην κλιση της φτερνας με κατι βιδουλες..

 

5)Η κλιση της μποτας αλλαξε με καταλληλες σολες ωστε η μποτα να εχει την ιδια κλιση με την κνημη

 

6)Τοποθετηθηκαν μαξιλαρακια στα pressure points και φορεσα την μποτα, αφου το μποτακι ειχε θερμανθει στους 119 για 15 λεπτα.

 

Στο αριστερο ποδι ενιωθα ακομα μεγαλη πιεση μετα το τελος της διαδικασιας, ( παρολο που η καθε μποτα ειχε ανοιξει 2 μμ ) οποτε την ανοιξε με την πρεσα αλλα 2μμ.

Επεμενε να μην την ανοιξει και αλλο γιατι μπορει να γινει φαρδια μετα και μου ειπε πως αμα με ποναει οταν κανω σκι, να του την στειλω να την ανοιξει..

Το δεξι ποδι ηταν λιγο ασταθες, και κολησε κατι κοματακια (σαν αφρολεξες) πισω στην φτερνα.

 

Τωρα που γυρισα την ξαναεβαλα την μποτα,

οσο αναφορα την ισσοροπια η μποτα ειναι τελεια, αλλα για το custom θεμα αμφιβαλω παρα πολυ..

Θα ελεγα πως την περιμενα πολυ καλυτερη.. τι να πω?

 

Τωρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να περιμενω να πεσει το χιονι για να την βαλω στο σκι..εκει θα ερθει η τελικη κριση..


1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλει δοκιμή και υπομονή...

Κι εγώ την πρώτη φορά που έκανα custom παπουτσάκια, μου φάνηκε μέτρια η δουλειά, αλλά τελικά με κάποιες μικροδιορθώσεις ήρθαν τα πράγματα στη θέση τους.

Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις σκι και να τις πας ξανά για "ρεγουλάρισμα", αν έχεις πρόβλημα...

Εξάλλου το custom είναι κυρίως το εξωτερικό shell, τα εσωτερικά μποτάκια θα σου συνιστούσα να τα φτιάξεις με foam κάποια στιγμή...

Εγώ έχω Conformable εδώ και 10 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Βέβαια ακόμη και σε αυτά έχουν γίνει επεμβάσεις τοπικές, με αφαίρεση αφρού σε μερικά σημεία πίεσης, αλλά πρέπει πρώτα να τους δώσεις χρόνο, ώστε να προσαρμοστεί το πόδι και να καθίσει ο αφρός, αυτό το λίγο που κάθεται...

 

Πόσο σου κόστισαν και ποιο shell διάλεξες;

Ανέβασε και καμιά φωτογραφία αν μπορείς, με όλα τα κόλπα, εξωτερικό και εσωτερικό παπουτσάκι και πάτο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχ... αχ... αχ...

το φυσαω και δεν το κρυωνω..

800 ευρω πληρωσα ! 700 για την μποτα ( πηρα την VFF PRO, flexaki 100-115 peripou) και αλλα 100 για τον πατο..

 

Παντως τελικα ειχαν δικιο αυτη στο Ertl-renz που λεγανε οτι δεν μπορει η οποιαδηποτε μποτα να διαμορφωθει στο ποδι σου..


1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ντροπη και αισχος στην Dalleboot ! Αυτο το πραγμα δεν πρεπει να λεγεται custom made ski boot αλλα fuc** made ski boots designed to make your feet pain !!

 

ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΜΠΟΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ !!!! !!

 

Δεν αντεξα να ολοκληρωσω ουτε μια μερα σκι φορωντας τες...

Οχι μονο με χτυπαγαν εκει που ειχα το προβλημα με τις αλλες μποτες αλλα και στα καλαμια και στις μεταταρσιες αρθρωσεις στα δαχτυλα και στην φτερνα...

 

Και συν ολα αυτα... ουτε καν ο πατος δεν ειναι καλος ! εχω προβλημα και με αυτον !

 

Τους πηρα τηλ. και θα τις στειλω πισω... Τωρα αν θα παρω ολα τα λεφτα μου πισω... Αυτο δεν το γνωριζω...

 

 

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΤΡΟΠΗ


1a.jpg1b.jpg1c.jpg

 

You don't choose to die on your skis, you are chosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites

εύχομαι να σταθείς τυχερός την επομενη φορά <_<


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια και χαρα. Θα ηθελα να σε ρωτησω και εγω κατι. Κανω περιπου 5 χρονια σκι και τα πρωτα δυο δεν ειχα κανενα προβλημα με τις μποτες μου. Τα τρια τελευταια αντιμετοπιζω εντονο πονο στην πατουσα μου. Ο πονος ειναι τοσο εντονος που δεν μπορω να κανω σκι. Φετος αγορασα μποτες νομιζοντας οτι θα λυσω το προβλημα μου αλλα ο πονος ηταν το ιδιο εντονος. Θα πρεπει να σου πω οτι εχω παρει και καποια εξτρα κιλα που μπορει να επιρεαζει.

 

Μπορεις να νε βοηθησεις καθολου με το προβλημα μου? Λες οι πατοι να κανουν τιποτα και αν ναι ποιους λες να παρω να δοκιμασω και απο που?

 

Ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...