Jump to content
Sign in to follow this  
aroumeliotis

Ski και πλατυποδία

Recommended Posts

Η πλατυποδία είναι ένα πρόβλημα που ταλαιπωρεί πολύ κόσμο. Συγκεκριμένα 20%-25% των ανθρώπων βασανίζεται από αυτή τη δυσμορφία του πέλματος. Αποτελέσματα της πλατυποδίας γενικά στα αθλήματα είναι κυρίως η κούραση και ο πόνος στην καμάρα του πέλματος, αλλά και στις γάμπες. Στο ski οι πλατύποδες έχουν επιπλέον πρόβληματα λόγω της μπότας (ειδικά σε νοικιασμένο εξοπλισμό). Συγκεκριμένα, εγώ αν κάνω δυο μέρες ski θα καταλήξω να έχω γεμίσει φουσκάλες στις πατούσες και πολλούς πόνους στον αστράγαλο και τις γάμπες λόγω του ότι δεν πατάει σωστά το πόδι.

Καθώς είμαι από εκείνα τα θύματα που δεν το έχουν πάρει απόφαση να αγοράσουν δικό τους εξοπλισμό αλλά νοικιάζουν εδώ και 15 χρόνια, δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να πω για το τι συμβαίνει γενικά στις μπότες και κατά πόσον το πρόβλημα διορθώνεται με τους θερμαινόμενους πάτους και τον αφρό(αν και έχω την εντύπωση ότι βελτιώνονται δραματικά τα πράγματα). Αντίθετα, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι όλοι αυτοί που έχουν τα μαγαζιά ενοικίασης (και πολλές φορές περιφανεύονται ως οι "παλιοί" του είδους) δεν έχουν ποτέ τον κατάλληλο εξοπλισμό (μπότες) για αυτό το μεγάλο κομμάτι της πελατείας τους που έχει πλατυποδία. Μπορεί εγώ να είχα την υπομονή να το υποφέρω (κυρίως γιατί ξεκίνησα πολύ μικρός και αγάπησα το ski) αλλά είμαι σίγουρος ότι έχει αποτρέψει αρκετό κόσμο από το να ασχοληθεί με το άθλημα. Τα παραπάνω βέβαια δεν ισχύουν για το εξωτερικό, τουλάχιστον στην Ελβετία και την Αυστρία που έχω κάνει ski μόλις έλεγα ότι έχω πλατυποδία μου έδιναν διαφορετική μπότα. Δε χρειάζεται να αναφέρω ότι εκεί ο εξοπλισμός ήταν ολοκαίνουργιος, σχεδόν αχρησιμοποίητος (στην Αυστρία εγκαινίασα ένα ζευγάρι πέδιλα).

Σε αυτό το topic θα ήθελα να ακούσω για εμπειρίες δικές σας και φίλων σας καθώς και συμβουλές για την όλη διαδικασία αγοράς μπότας. Είναι άλλωστε η εποχή που επιτέλους θα αγοράσω δικό μου εξοπλισμό και θα ήθελα να ξέρω τα πάντα (έχω την εντύπωση ότι έκανα μεγάλη βλακεία που δεν ψώνισα στη Αυστρία).

φιλε μου εχω πλατυποδια 1ου βαθμου μπορω να πω οτι δεν αντιμετωπιζω ιδιαιτρα προβληματα κουρασης γιατι αθλουμε αρκετα(τρεξιμο ποδηλατο )

βεβαια παντα παιρνω καλης ποιοτητας μποτα

εχω δει στα καλα μαγαζια για ειδη σκι υπαρχει μια ειδικη βαση οπου σου περνει το αποτυπωμα του ποδιου και σου δινει τον αναλογο πατο

συγκεκριμενα στα καλαβρυτα στον παναγιωτη (κ2 και σαντα κρουζ) υπαρχει αρα υποθετω θα το εχουν και αλλα καλα μαγαζια

Οι δικές μου μπότες (tecnica icon) έχουν μια βίδα που ρυθμίζει το ύψος της καμάρας ανάλογα με το πέλμα ...

C/

Οι δικές μου μπότες (tecnica icon) έχουν μια βίδα που ρυθμίζει το ύψος της καμάρας ανάλογα με το πέλμα ...

Αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον...Ένα περσινό μοντέλο της tecnica(και είχα την απορία τι είναι όλες αυτές οι αλενόβιδες στο πλάι) παραλίγο να αγοράσω σε πολυκατάστημα στην Αυστρία, αλλά τσαντίστηκα που είχε πολύ κόσμο και έφυγα, κρίμα...

Στο Soelden υπηρχε ενα μονο καταστημα (επι συνολου 15) που ειχε τμημα foot doctor.

Εκει σου επαιρναν αποτυπωμα ποδος, οπου προεκυπτε με χρωματικη διαφοροποιηση

η κατανομη της πιεσης. Με βαση αυτην σου κατακευαζαν πατους -και μαλιστα αυτοματα

με μηχανημα συνεδεμενο σε υπολογιστη. Το κοστος ήταν 100Ε. Συνηθως δε, υπαρχει διαφορα

στα αποτελεσματα απο το ενα ποδι στο αλλο οπως υπαρχει και διαφορα στο μηκος.

Εκτος απο πατους σου εφτιαχναν και εντελως custom μποτες αν χρειαζοταν.

Βρηκα ακριβους τους πατους και δεν πηρα.

Tex

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑ ΣΚ ΑΠΟ ΑΡΑΧΩΒΑ ΣΤΟ PRO-RAD ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ

ΕΝΑ SEMI CUSTOM ΠΑΤΟ.

ΘΑ ΣΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗ ΚΑΜΑΡΑ ΣΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

www.LINESKIS.com

Ποσο πανε οι semi custom (περιπου εε) Δημητρη;

Φιλικα

ΜακηςΜ

Να προσθεσω οτι δε με επεισαν καθολου οι πατοι που πουλούσαν για την

ανθεκτικοτητά τους. Επροκειτο για αφρώδες υλικό κόστους 1-2 Ε το πολύ

και η τελική τιμή προέκυπτε προφανώς από το κόστος του μηχανήματος

που τον έκοβε στα μέτρα σου. Θα έβαζα πάτο από αθλητικά παπούτσια

που είναι πιο γεροί και σαφως πολύ φτηνότεροι ακολουθώντας διαδικασία

trial and error μεχρι επιτευξεως του στοχου.

Tex

Να προσθεσω οτι δε με επεισαν καθολου οι πατοι που πουλούσαν για την

ανθεκτικοτητά τους. Επροκειτο για αφρώδες υλικό κόστους 1-2 Ε το πολύ

και η τελική τιμή προέκυπτε προφανώς από το κόστος του μηχανήματος

που τον έκοβε στα μέτρα σου. Θα έβαζα πάτο από αθλητικά παπούτσια

που είναι πιο γεροί και σαφως πολύ φτηνότεροι ακολουθώντας διαδικασία

trial and error μεχρι επιτευξεως του στοχου.

Tex

ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ FULL CUSTOM ΠΑΤΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΙ ΚΑΙ ΧΤΙΖΟΝΤΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ, ΟΙ SEMI CUSTOM EXOUN ΑΦΡΩΔΕΣ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΠΟΞΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ (ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΗ Η ΒΑΣΗ).

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 45 ΕΥΡΩ (ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ SCHUSTER TIMH 55 ΕΥΡΩ) ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΕΜΙ CUSTOM KAI 30 EURV ΓΙΑ ΤΟΥΣ SNOW

WWW.SIDAS.COM

www.LINESKIS.com

Αν και δεν έχω πλατυποδία, μου δημιούργησε πρόβλημα η μπότα του σκι και είχα που και που ελαφρύ πόνο στις καμάρες των ποδιών. Προσωπικά, αυτό που έκανα ήταν να πάω σε ένα μαγαζί με ορθοπεδικά και να αγοράσω ένα ζευγάρι ανατομικούς πάτους για πλατυποδία. Ομολογώ πως με βοήθησαν πολύ και από τότε δεν έχω πρόβλημα. :D

Θωμάς

i'm mad about ski!!!

Vipersx Το email που έχεις στο λογαριασμό σου δεν υπάρχει, άλλαξέ το.

Ο Διαχειριστής

Αν και δεν έχω πλατυποδία, μου δημιούργησε πρόβλημα η μπότα του σκι και είχα που και που ελαφρύ πόνο στις καμάρες των ποδιών. Προσωπικά, αυτό που έκανα ήταν να πάω σε ένα μαγαζί με ορθοπεδικά και να αγοράσω ένα ζευγάρι ανατομικούς πάτους για πλατυποδία. Ομολογώ πως με βοήθησαν πολύ και από τότε δεν έχω πρόβλημα. :D

Θωμάς

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ!!!

Και εγω εχω το ιδιο προβλημα ,και ομολογω δεν μου περασε απο το μυαλο οτι ηταν τετοιο θεμα.....

Συχνα -πυκνα (σχεδον καθε φορα που ανεβαινω ,με πιανει ΕΝΤΟΝΟΣ πονος στην καμαρα. Μεχρι τωρα νομιζα οτι οφειλοταν στην δυναμη που ασκουσα πιεζοντας τον πατο της μποτας ,με τα δακτυλα η οτι εχω σφιξει υπερβολικα την μποτα ,η αληθεια ειναι οτι επρεπε να σταματησω και να την ξεσφιξω ,οποτε και περνουσε .Συμβαινει δε ,μονο στο δεξι. Αυτα ,μεχρι την τελευταια φορα που "τα εδωσα ολα" ,πιεσα τον εαυτο μου πολυ ,και.....ΠΕΘΑΝΑ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ.Μεχρι και κραμπα επαθα ,αναγκαστηκα να βγαλω την μποτα ,και να κανω οτι κανεις οταν παθαινεις κραμπα ,π.χ. στην θαλασσα.....

vipersx ,pro-rad ,ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ!!!!!!!!! συμβουλες παρακαλω!!!!!!!!!!

Υ.Γ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΛΑΤΥΠΟΔΙΑΣ ,τουλαχιστον διαπιστωμενο απο γιατρο

Αριστοτελης

Μου συμβαινει ακριβώς αυτο που περιγραφεις.

Συνηθως δε ο πονος προκυπτει μετα το πρωτο μισαωρο και πρεπει να

βγαλω τη μποτα τελειως. Οταν την ξαναβαλω συνηθως δεν εχω πλεον προβλημα.

Η εξεταση στο Soelden δεν εδειξε οτι εχω πλατυποδια. Η παρατηρηση ομως ηταν οτι

καθως λυγιζω τα γονατα μειώνεται περισσοτερο απ' οτι πρεπει η καμαρα του ποδιου.

Αυτο μπορεις να το τσεκαρεις και μονος σου. Δεν υπηρχε συσταση οτι

χρειαζομαι τους πατους απλα μαλλον θα βοηθουσαν. Προτιμησα

να μη δωσω τα 100Ε και να το ψαξω περισσοτερο.

tex

Συχνα -πυκνα (σχεδον καθε φορα που ανεβαινω ,με πιανει ΕΝΤΟΝΟΣ πονος στην καμαρα. Μεχρι τωρα νομιζα οτι οφειλοταν στην δυναμη που ασκουσα πιεζοντας τον πατο της μποτας ,με τα δακτυλα η οτι εχω σφιξει υπερβολικα την μποτα ,η αληθεια ειναι οτι επρεπε να σταματησω και να την ξεσφιξω ,οποτε και περνουσε .Συμβαινει δε ,μονο στο δεξι.

Φίλε arma, το ότι σου περνάει ο πόνος αμέσως αφού ξεσφίξεις τη μπότα πιθανότα σημαίνει ότι απλά σφίγκεις πολύ τη μπότα με αποτέλεσμα να μην αιματώνεται σωστά το πόδι. Αυτό συμβαίνει ακόμα και στο ποδόσφαιρο όταν έχεις σφίξει πολύ τα κορδόνια. Από την άλλη λες συμβαίνει μόνο στο δεξί, πράγμα που σημαίνει ότι το καταπονείς περισσότερο και συνήθως έχει να κάνει με τραυματισμό του άλλου ποδιού (εδώ αριστερού) ή με τραυματισμό κάποιας συγκεκριμένης μυϊκής ομάδας του ίδιου ποδιού(δεξιού). Ακόμα και αν δεν έχεις χτυπήσει πρόσφατα πολλές φορές μένει το ψυχολογικό για αρκετό καιρό και σε εμποδίζει να πατήσεις σωστά (αυτό μπορεί να συμβεί ακόμα και αν πρόκειται για πολύ μικρή ενόχληση).

@pro-rad

Μπήκα στο site WWW.SIDAS.COM που ανέφερες και λέει κάποια πράγματα για την πλατυποδία και υπήρχαν ορισμένα πράγματα που μου τράβηξαν την προσοχή. Το κυριότερο είναι πως λέει ότι οι πλατύποδες χρειάζονται στήριξη στην καμάρα του ποδιού. Το να κάνεις κάτι τέτοιο με πάτους είναι μια προσπάθεια που γινόταν παλιότερα κυρίως για να διορθοθεί η πλατυποδία. Στην πραγματικότητα αυτό είναι απλά ένα βασανιστήριο (στο οποίο υποβλήθηκα μικρός χωρίς κανένα αποτέλεσμα) καθώς πάει όλο το βάρος στην καμάρα αντί στα δάκτυλα και το τακούνι. Από την άλλη υπάρχει και η χειρουργική επέμβαση κατά την οποία φτιάχνουν την καμάρα έτσι ώστε να υπάρχει σωστή στήριξη. Έτσι ουσιαστικά δε υπάρχει επαφή της καμάρας με το έδαφος (όπως στις παλιές ελληνικές γέφυρες που πατάνε μόνο τα δύο άκρα). Το έχω σκευτεί αρκετές φορές να κάνω την εγχείρηση και σίγουρα σίγουρα θα την κάνω κάποια στιγμή, αν και είναι κυρίως για άτομα που έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα.

Εγώ όταν νοικιάζω μπότες το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι η σκληρή καμάρα που έχουν ορισμένες (που νομίζω ότι προσομοιώνουν τους πάτους του sidas). Αυτό γιατί πέφτει όλο μου το βάρος στην καμάρα => πόνος + φουσκάλες => πολύς πόνος.

@tex

Μήπως θα μπορούσες να περιγράψεις αυτή τη διαδικασία trial and error?

@pro-rad

Μπήκα στο site WWW.SIDAS.COM που ανέφερες και λέει κάποια πράγματα για την πλατυποδία και υπήρχαν ορισμένα πράγματα που μου τράβηξαν την προσοχή. Το κυριότερο είναι πως λέει ότι οι πλατύποδες χρειάζονται στήριξη στην καμάρα του ποδιού. Το να κάνεις κάτι τέτοιο με πάτους είναι μια προσπάθεια που γινόταν παλιότερα κυρίως για να διορθοθεί η πλατυποδία. Στην πραγματικότητα αυτό είναι απλά ένα βασανιστήριο (στο οποίο υποβλήθηκα μικρός χωρίς κανένα αποτέλεσμα) καθώς πάει όλο το βάρος στην καμάρα αντί στα δάκτυλα και το τακούνι.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠOΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΤΟΙ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΟΝΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΙ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΜΑΡΑΣ(ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΓΟ),ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ ΤΟ FIT GENIKOTERA.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΙΑΤΡΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΤΑ ΙΑΤΡΙΚΑ FOOT CLINICS ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ SIDAS ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ :D

www.LINESKIS.com

Trial and error θα πει οτι παιρνεις τους πατους πχ που προτεινε ο Δημητρης (pro rad)

και αν η καμαρα σου πεφτει εντονη τους τριβεις με μια λιμα και ξαναδοκιμαζεις.

Νομιζω οτι το τι τελικα χρειαζεσαι μονο ετσι θα βρεθει. Aκομη και οι μετρησεις

που κανουν με το "scanner πιεσεων" δεν πιστευω οτι δινουν την απολυτη λυση γιατι

ειναι στατικες ενω το ποδι παιρνει πολλες θεσεις την ωρα του ski. Σε καποιες απο αυτες ακομη και

κοσμος που τυπικα δεν εχει πλατυποδια χρειαζεται μια στηριξη στην καμαρα (πχ εγω).

Tex