Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Το θεμα ειναι οτι ο Νικολαου σε χειρουργει μονο αν εισαι ο Καβασεβιτς ο Νουνιες Γκαλετι κλπ (Ναι ειμαι Ολυμπιακος!!!!!)

Τα εχω μαθει απο γιατρο που ειναι μεσα στην ομαδα του Νικολαου μιας και ηταν ο πρωτος γιατρος που επισκευτηκα οταν ειχα και εχω το ιδιο προβλημα πριν 3 χρονια.

Τεσπα

Αναστασια να δεις πολλους γιατρους και να παρεις πολες γνωμες εγω ειχα παρει 4 διαφορετικες πριν αποφασισω τι θα κανω και πως


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Yota στο Χ.Κ κανένας δεν ήξερε να μου απαντήσει με βεβαιότητα αν καλύπτει τέτοιου είδους ατυχήματα ή μόνο αστική ευθύνη σε περίπτωση υπαιτιότητας του Χ.Κ και περιμένω απάντησή τους γιατί θα το ψάξουν...

Μάκη και corn ευχαριστώ για τις πληροφορίες στο PM :angry:

 

 

p.s. Με λένε Ασπασία όχι Αναστασία... B)


Ο δρόμος είναι μακρύς και εγώ ακόμα στην αρχή...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

...και corn ευχαριστώ για τις πληροφορίες στο PM :(

 

 

p.s. Με λένε Ασπασία όχι Αναστασία... :D

 

 

Κι αυτον τον λενε Korn απο το Κορνηλιος και οχι corn απο το καλαμποκι... :angry:B)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορείς να τους ρωτήσεις με ποιά ασφαλιστική συνεργάζονται και τον κωδικό του αντίστοιχου προγράμματος και να απευθυνθείς η ίδια στην Ασφαλιστική τους. Εγώ σήμερα αυτό θα έκανα.

 

Στον Παρνασσό που χτύπησα και υπάρχει πρόγραμμα που καλύπτει τέτοια ατυχήματα, όταν πήγα στο ιατρείο, ο γιατρός τους, παρότι με εξέτασε και είδε ότι υπήρχε πρόβλημα, αφενός το υποβάθμισε (μου είπε ότι είναι αδύνατο να έχω πάθει ρήξη χιαστού παρότι μου έκανε το γνωστό τεστ και σίγουρα ως ορθοπεδικός θα πρέπει να κατάλαβε ότι ήταν σοβαρό...) και αφετέρου, δεν μου μίλησε καθόλου για τη δυνατότητα κάλυψης του ατυχήματός μου από την ασφαλιστική τους. Στη συνέχεια, από ότι συμπέρανα, θα έπρεπε να μην είχα μετακινηθεί καν από το ΧΚ, αλλά να καλούσαμε άμεσα την ασφαλιστική τους για να ξεκινήσει η διαδικασία περίθαλψης, κλπ..... Φεύγοντας από το ΧΚ, δεν κατάλαβα πώς θα μπορούσα να αξιοποιήσω την παροχή αυτή και δεν το έψαξα περαιτέρω καθώς είχα δική μου ιδιωτική ασφάλιση.


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνώμη Κορνήλιε (Korn) δεν το έκανα για αντίποινα από βιασύνη μάλλον... :o;):P


Ο δρόμος είναι μακρύς και εγώ ακόμα στην αρχή...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς συνέβη και σε εμάς. Βάσει της μαγνητικής έπαθα ολική ρήξη πρόσθιου χιαστού. Τώρα πια πρέπει να βρώ ορθοπεδικό να κανονίσουμε τα της επέμβασης. :blink::lol::o:lol:

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά για την βοήθεια μου που παρείχαν στην μετακίνηση από το χιονοδρομικό και την ψυχολογική υποστήριξη που μου παρείχαν και ακόμα μου παρέχουν. Ιδιαίτερα ευχαριστώ τον φίλο peterpan που μ'ανέχθηκε και με μετέφερε στο νοσοκομείο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντίνε περαστικά και σου εύχομαι οσο πιο σύντομα να είσαι και πάλι στίς πίστες


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντίνε, κρίμα ρε φίλε. :blink:

 

Τελικά μας το φυλάει, κάθε χρονιά και από ένας. Εύχομαι ολόψυχα περαστικά και γρήγορα, πολύ γρήγορα να είσαι μαζί μας στις πίστες.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικα βεβαια μην μασας μπορεις να κανεις και ετσι σκι μεχρι να κανεις την επεμβαση αρκει να δυναμωσεις τετρακεφαλους το εκανα πριν 3 χρονια


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΩΝ/ΝΕ! :lol:

(δωσε ΑΝ θελεις info για τον τροπο που συνεβει, να προσεχει ο κοσμος στο μέλλον)

 

Περασα το ιδιο το 1998 στο Διαβολοτοπο στο Καρπενησι!!! δυναμωσα τοοοοοσο πολυ το αριστερο μου ποδάρ (επενδυσε στις αποθεραπειες..ειναι βαρετες αλλά ΠΡΕΠΕΙ), που 8μηνες μετα ετρεξα τον πρωτο μου Κλασσικο Μαραθώνιο (ασχετως αποτελεσματος.. :blink: )

 

Θα γινεις συντομα τζετ!!! :o

 

(οτι υλικο θελεις [ρυθμιζομενους κηδεμονες κτλ]..μην το αγορασεις..τα έχουμε ολα!)


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ λυπαμαι..

 

τις θερμοτερες ευχες μου για γρηγορη αποκατασταση .......... ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τις ευχές και την ψυχολογική στήριξη που μου παρέχετε με τα μηνύματα και τα τηλεφωνήματα στην δύσκολη αυτή στιγμή. Κώστα, οι συνθήκες του ατυχήματος είχαν ως εξής, το χιόνι σφιχτό, με λίγη πούδρα επάνω, ήλιος, πολύ καλά στρωμένη πίστα, ιδανικές συνθήκες για καθαρές γραμμές. Ξεκινάμε παρέα και κατεβαίνουμε, πραγματοποιώ αριστερή στροφή σβέλτη και στο τελείωμά της αρχίζω να "φρενάρω". Μου μένει μισό μέτρο ακόμα για να ακινητοποιηθώ πλήρως. Ενώ φρενάρω νιώθω να φεύγει το βάρος μου λίγο πίσω και εκείνη τη στιγμή με μηδενική σχεδόν ταχύτητα νιώθω ένα "κρακ" "κρακ" (διπλό δηλαδή) στο δικέφαλο του δεξιού ποδιού :D . Έπειτα από τον πανικό που με κατέβαλε πέφτω, όντας σχεδόν σταματημένος και πρέπει εκείνη τη στιγμή να μου γύρισε το πόδι. Αυτό που δεν έχω ακόμα κατανοήσει και μάλλον θα λυθεί στη συζήτηση με τον ιατρό είναι αν από το διπλό "κρακ" που άκουσα και νομίζω ότι ήταν από τον δικέφαλο προήλθε όντως από εκεί η ζημιά ή αυτή επήλθε από το γύρισμα του ποδιού, που έγινε μετά το διπλό "κρακ". Το περίεργο ήταν ότι δεν πονούσα καθόλου, κατέβηκα μισή πίστα με carving χωρίς να πονάω B) και αντιλήφθηκα πως κάτι δεν πάει καλά όταν πιέζοντας τον μηρό μου βγήκε το γόνατο στιγμιαία. Επίσης περίεργο ότι και μετά από 4 ώρες που βρέθηκα στο νοσοκομείο δεν πονούσα καθόλου ούτε είχε πρηστεί το γόνατο. Σήμερα όμως πονάω αριστερά του γονάτου και ελαφρώς πρήστηκε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Κωνσταντινος ειμαι σιγουρος πως θα κανει ρεκορ αποθεραπειας.Δεν θα παρεις χαμπαρι ποτε θα γινεις οπως πριν φιλε.Πρωτη φορα βλεπω καποιον να αποδεχεται τετοιο τραυματισμο με τοση ψυχραιμια και θαρρος(ημουν παροντας).Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι μας προετρεπε να συνεχισουμε το σκι :o:D Ασε μας βρε καλε μου ανθρωπε του λεγαμε,τιποτα αυτος.Σαν να ειχε στραμπουληξει το χερι του ας πουμε....Απαιχτος B)

Εκτος του χαρακτηρα του Κωνσταντινου πιστευω μεγαλο ρολο επαιξε και το forum μας.Πλεον εχουμε εξοικειωθει με τη φραση "ρηξη χιαστου".Ξερουν οι περισσοτεροι τι ειναι,πως αντιμετωπιζεται και τι αποτελεσματα εχει.Συνεπεια αυτου ειναι να μην επερχεται πανικος. :o ,οπως και στην περιπτωση αυτη.

Επισης βοηθησε στην αποφυγη πονου και εντονου οιδηματος η αμεση χρηση παγου. :o

 

Μεγαλε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.Φανταζεσαι να το παθαινες πριν αρχισει η σεζον και να μην εκανες καθολου σκι? :o Αντ'αυτου χαρηκες υπεροχες μερες μεχρι τωρα.Πες οτι εισαι στρατο και πηρες μεταθεση στη Λημνο.Αντιο σκι.Ε και?Του χρονου θα γυρισεις πολυ πιο δυνατος.

 

Λοιπον καλο κουραγιο,υπομονη και εμεις ειμαστε εδω :o

 

Τα λεμε συντομα.

 

POWER!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Phantom foot ακουγεται...

 

Περαστικα Κωστα!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

περαστικά σου φίλε, και προχώρα γρήγορα στην επέμβαση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντίνε μου τα είπαμε και τηλεφωνικά, εύχομαι συντομότατη, όσο το δυνατόν πιό ανώδυνη και άψογη ανάρρωση. Γράφω και στο φόρουμ για να επισημάνω το εξής:

 

Η περίπτωσή σου είναι άκρως ενδιαφέρουσα γιατί είναι ιδιαίτερα περίεργα επίφοβη! Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό τρόπο συνέβη η ρήξη του χιαστού σου, τί έφταιξε! Δεν έκανες τίποτα στραβό, δεν έπεσες σε πέτρα, δεν χώθηκες στο χιόνι, δεν κόλλησε το πέδιλό σου, δεν έπεσες καν, δεν έστριψες το γόνατο...απλά φρέναρες! Ήταν με λάθος στάση; Πόσο λάθος δηλαδή; Θα μπορούσε το ολόϊδιο να συμβεί στον καθένα σε οποιοδήποτε άγαρμπο φρενάρισμα;

 

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει, τί μοχλός μπορεί να δημιουργήθηκε που άσκησε τέτοια πίεση ώστε να συμβεί ολική ρήξη του συνδέσμου; Νομίζω ότι αυτό είναι πολύ σημαντικό για να αποφύγουμε όλοι μελλοντικά ατυχήματα!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η περίπτωσή σου είναι άκρως ενδιαφέρουσα γιατί είναι ιδιαίτερα περίεργα επίφοβη! Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό τρόπο συνέβη η ρήξη του χιαστού σου, τί έφταιξε!

Γκαντεμιά, κακό μάτι, βασκανία. :) :)

 

 

Κρίμα Κωνσταντίνε θα χάσεις τη σεζόν.


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

περαστικα κωνσταντινε.

ολα θα πανε καλα και θα γυρισεις παλι γερος στα βουνα.

 

 

 

Κωνσταντίνε θα χάσεις τη σεζόν
σιγα το προβλημα. υγεια πανω απο ολα.

Κέρκυρα, Κέρκυρα με το ποντικονήσι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλησα με τον Κωνσταντινο νωριτερα και δεν παιζει ρηξη ΠΧΣ. Με ρηξη (εσω η εξω δεν θυμαμαι) πλαγιου την γλυτωσε τελικα και λεω την γλυτωσε γιατι δεν χρειαζεται εγχειρηση!thumbsup4kk.gifyupi3ti.gif

 

Αντε Κωστη, σιδερενιος!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλησα με τον Κωνσταντινο νωριτερα...

ΜακηςΜ

Γιαυτο ηταν συνεχεια κατειλημμενο το τηλ. του? :rolleyes:

 

Σουπερ νεα.ΜΠΡΑΒΟ. <_<:angry::blink::lol::lol:;):)

 

Μου ειχε φανει περιεργη η διαγνωση για προσθιο χιαστο,αφου οι ενδειξεις απο την κλινικη εξεταση "ελεγαν" πλαγιος(αν θυμασαι τι σου ειχα πει στο Καιμακ ;) ).

 

Θα σε παρω αυριο να μου τα πεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τα πολύ ενθαρυντικά και συγκινητικά σας λόγια παιδιά. Τα διάβαζα χθες και μου έδιναν πολύ δύναμη! Ανέστη με έστειλες φίλε. Αυτή είναι η δύναμη του συλλόγου σε παίρνει ψυχοπλακωμένο και σε ανεβάζει ψηλά. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ :angry: .

Στα νέα τώρα που ακόμα δεν μπορώ ή δεν ξέρω αν πρέπει να πιστέψω. Την αρχική διάγνωση την έκανε ακτινολόγος στο διαγνωστικό κέντρο που πήγα να κάνω την μαγνητική. Σήμερα μετά από μεγάλη αναζήτηση όλης της οικογένειας καταλήξαμε σε έναν ιατρό γερμανό που μας σύστησαν. Πηγαίνω με χάλια ψυχολογία περιμένοντας να μου ορίσει ημερομηνία χειρουργείου. Ξαπλώνω στο κρεβάτι αρχίζει να εξετάζει το πόδι και μου λέει...οι χιαστοί σου είναι εντάξει :rolleyes: . Έχεις ρήξη πλάγιου συνδέσμου που δεν χρειάζεται εγχείρηση και είπε να βάλω νάρθηκα για 2 εβδομάδες και μετά να τον επισκεφθώ ξανά. Είδε και την μαγνητική και επέμεινε στα ίδια. Είπε ότι το ποσοστό να χρειαστώ επέμβαση είναι 2%. Μακάρι να ειναι έτσι.

 

Φαίνεται πως είχαν δίκιο που απορούσαν τα παιδιά πώς γίνεται να έχω ρήξη και να μη πονάω καθόλου και μετά την πτώση να φοράω πέδιλα και να κατεβαίνω με carving χωρίς πρόβλημα <_< .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Κωνσταντίνε, απίθανα νέα!

 

Ελπίζω να είσαι σύντομα στις πίστες που τόσο αγαπάς χωρίς πολλούς πόνους :rolleyes:


There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...