Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Θα το καταλάβει ο γιατρός σου από την εξέταση και τα τεστ που θα σου κάνει!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα

τα νεα οπως φαινεται δεν ειναι και τοσο θετικα.Μαλλον δεν θα γλιτωσω την επεμβαση αφου διαγνωστηκε και μια μικρη ριξη εσω μηνισκου.(Μπραβο τοσα πραγματα επαθα και ουτε λιγος πονος ,λιγο πρηξιμο).κΑΙλογω του οτι θα κανω την αρθροσκοπηση για το μηνισκο αναγκαστικα ,καλο θα ηταν μου ειπαν δυο γιατροι να κανω και για το χιαστο αφου ειμαι σε μικρη ηλικια(22) και ασχολουμαι εστω και ερασιτεχνικα με αθλητισμο -μιας και αν αργοτερα με το προβληματικο χιαστο εχω καποιο περιστατικο θα παθω σιγουρα πολυ μεγαλυτερη ζημια στο γονατο μου.

Προσπαθω σιγα σιγα καταρχας να χωνεψω την ιδεα μιας εγχειρησης με τοσο μακρα αποκατασταση και τοσους μετεγχειρητικους πονους απο το πουθενα.

και μου δημιουργουνται 3 ερωτηματα ως προς την επεμβαση.αν γνωριζετε θα εκτιμουσα τη βοηθεια

1)εχει διαφορα αν μου συραψουν το μηνισκο η αν μου αφαιρεσουν το κομματι εστω και μικρο που εσπασε?

 

2)σε δυο γιατρους που πηγα μου ειπαν για το χιαστο δυο διαφορετικους τροπους που κανει ο καθενας.ο ενας λεει παιρνει μοσχευμα απο το γονατο ενω ο αλλος καπου απο τα πλαγια απο τους μηρους(harmsting καπως ετσι).ΤΙ ειναι καλυτερο και πιο γερο???.να σημειωσω πως ασχολουμαι με τεννις μπασκετ κυριως και2-3 φορες το χρονο παω και για σκι!!

επισης ποιο εχει λιγοτερους πονους αποκαταστασης και λιγοτερες επιπτωσεις στο σημειο που αφαιρεθηκες ο "τενοντας"?

 

3)σε ποσο καιρο πανω κατω θα μπορω να περπαταω κανονικα α)χωρις πατεριτσες β)χωρις ναρθηκα

 

ευχαριστω και sorry αν κουρασα

Share this post


Link to post
Share on other sites
1)εχει διαφορα αν μου συραψουν το μηνισκο η αν μου αφαιρεσουν το κομματι εστω και μικρο που εσπασε?

 

2)σε δυο γιατρους που πηγα μου ειπαν για το χιαστο δυο διαφορετικους τροπους που κανει ο καθενας.ο ενας λεει παιρνει μοσχευμα απο το γονατο ενω ο αλλος καπου απο τα πλαγια απο τους μηρους(harmsting καπως ετσι).ΤΙ ειναι καλυτερο και πιο γερο???.να σημειωσω πως ασχολουμαι με τεννις μπασκετ κυριως και2-3 φορες το χρονο παω και για σκι!!

επισης ποιο εχει λιγοτερους πονους αποκαταστασης και λιγοτερες επιπτωσεις στο σημειο που αφαιρεθηκες ο "τενοντας"?

 

3)σε ποσο καιρο πανω κατω θα μπορω να περπαταω κανονικα α)χωρις πατεριτσες β)χωρις ναρθηκα

 

ευχαριστω και sorry αν κουρασα

1) έχω την εντύπωση ότι κάνει διαφορά όσον αφορά σε αρθρίτδα μελλοντικά κι ότι καλύτερο είναι να τον συρράψουν, αλλά καλύτερα μίλα με κάποιον γιατρό, που σαφώς και ξέρει

 

2) οι 2 διαφορετικοί τρόποι είναι επιγονατίδα και Hamstrings. Η επιγονατίδα απαιτεί λιγότερο χρόνο αποκατάστασης, αλλά πονάει περισσότερο και κάνει και μεγαλύτερη τομή. Από όσο έχω μιλήσει με γιατρούς κτλ μου είπαν ότι είναι καλύτερα τα Hamstrings και προσομοιάζουν καλύτερα την σύνθεση του χιαστού. Επίσης με επιγονατίδα έχω ακούσει ότι υπάρχει πρόβλημα στο να γονατίσεις. Τα Hamstrings παρότι δεν αναδομούνται (ούτε η επιγονατίοδα αναδομείται), οι μυες που υπάρχουν γύρω από την περιοχή από όπου παίρνουν το μόσχευμα δουλεύουν περισσότερο όπότε κατά κάποιον τρόπο αντικαθιστούν ό,τι λείπει. Ένας φυσικοθεραπευτής μου είπε ότι στο εξωτερικό μόνο Hamstrings κάνουν πλέον κι ότι με το επιγονατιδικό μόσχευμα επειδή υπάρχουν και οστά στη σύνθεσή του σταδιακά μπορεί να σου φθείρει και τον οπόσθιο χιαστό. Δεν το έχω διασταυρώσει, αλλά φίλος μου που έχει κάνει επιγονατίδα μου είπε ότι αν θα ξανάκανε θα προτιμούσε Hamstrings. Εγώ ένα μήνα έχω άπό επέμβαση με Hamstrings και μέχρι στιγμής μου φαίνεται οκ. Όλα γερά θα είναι λογικά. Υποτίθεται ότι τα hamstrings έχουν 250% δύναμη σε σχέση με τον αρχικό χιαστό.

 

3) εξαρτάται από το πρωτόκολλο του κάθε γιατρού, 2 μήνες υπολόγιζε πανω κάτω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή είμαστε όλοι γιατροί όταν πρόκειται για συμβουλές σε τρίτους και επειδή ο καθένας κρίνει με βάση τη δική του εμπειρία σαν να είναι όλα τα τραύματα ίδια:

Είναι σίγουρα αναγκαία η εγχείριση του μηνίσκου σου;

Είμαι 42 χρόνων και έχω μηνίσκο εδώ και δύο χρόνια. Ο ορθοπεδικός που εμπιστεύομαι μου εισηγήθηκε να μην τον εγχειρίσω (αλλά να "στήσω" σωστά το πόδι μου με φυσιοθεραπεία) επειδή η επέμβαση θα με έφερνε ένα βήμα πιο κοντά στην αρθροπλαστική στο μέλλον (αφού, κατ' ουσίαν αφαιρούμε ένα προστατευτικό "μαξιλαράκι" ανάμεσα στα δύο οστά). Στην αγωνία μου ότι δε θα μπορώ να κάνω αθλητισμό, με έστειλε για μία δεύτερη γνώμη σε χειρουργό με ειδίκευση στο γόνατο, ο οποίος με μία απλότητα που ξαφνιάζει, μου έκλεισε αμέσως ραντεβού για χειρουργείο.... Το έσκασα από την πίσω πόρτα και πήγα γραμμή σε ένα άριστο φυσιοθεραπευτήριο: αποτέλεσμα ότι κάνω σκι και παίζω τέννις χωρίς να νοιώθω την παραμικρή ενόχληση, με μόνο βοήθημα μία καλή επιγονατίδα.

Είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να ζήσεις με το μηνίσκο σου; Πολλοί γιατροί τείνουν να μας οδηγούν στο χειρουργείο -όχι κατ' ανάγκην για την αμοιβή- αλλά με τη λογική της απλότητας της διαδικασίας σήμερα.

Βέβαια, αυτά εξαρτώνται και από τη φύση και το μέγεθος της βλάβης: π.χ. απλή ρωγμή στο μηνίσκο δεν είναι το ίδιο με κομματάκι που μπορεί να "μπλοκάρει" την άρθρωση, ενώ, από την άλλη μεριά, δεν έχω ιδέα τι γίνεται με το συνδυασμό του μηνίσκου σου με τη ρήξη χιαστών.

[Καθόσον αφορά το ράψιμο του μηνίσκου: έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν συνιστάται εάν έχει περάσει κάποιο ικανό χρονικό διάστημα από τη ρήξη.]


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

το εχω παθει 2 βδομαδες τωρα.Το Θεμα ειναι απ οτι καταλαβα οτι ο μηνισκος ειναι εξισου σοβαρο προβλημα με το χιαστο .Βεβαια ολοι οι γιατροι που παω ασχολουνται κυριως με το χιαστο ως πιο σημαντικη και πολυπλοκη επεμβαση.οσον αφορα το μηνισκο καποιοι μου λενε να τον ραψω καποιοι να τον κοψω(μερικως παντα).Το θεμα ειναι πως εχω μπερδευτει με τοσες αποπψεις και δεν ξερω τι να κανω.Και οσο αφορα το μηνισκο αλλο και οσο αφορα το χιαστο(απο γονατο η hamstrings) .ο καθενας λεει τα δικα του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί να γίνει μόνον ο χιαστός τώρα και να δοκιμάσεις το μηνίσκο μήπως και το γλυτώσεις; Αντιλαμβάνομαι, βέβαια, ότι, αν ένα τέτοιο πείραμα δεν πετύχει, η δαπάνη δύο επεμβάσεων θα είναι σημαντική. Βεβαίως, αν δε γίνεται ιατρικώς να γίνει η μία επέμβαση χωρίς την άλλη, τότε απλώς αερολογώ.

Καλή δύναμη, λοιπόν.

Μιχάλης


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Προσπαθω σιγα σιγα καταρχας να χωνεψω την ιδεα μιας εγχειρησης με τοσο μακρα αποκατασταση και τοσους μετεγχειρητικους πονους απο το πουθενα. και μου δημιουργουνται 3 ερωτηματα ως προς την επεμβαση.αν γνωριζετε θα εκτιμουσα τη βοηθεια

1)εχει διαφορα αν μου συραψουν το μηνισκο η αν μου αφαιρεσουν το κομματι εστω και μικρο που εσπασε?

Αγαπητέ slokie,

στο πρώτο από τα ερωτήματά σου μπορώ να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία για ενημέρωσή σου.

Πριν από 23 χρόνια έπαθα ρήξη μηνίσκου και μου μπλόκαρε η άρθρωση. Εκείνη την εποχή δεν γινόταν συρραφή παρά μόνο αφαίρεση. Έτσι και έγινε στην περίπτωσή μου (με αρθροσκόπηση) και μετά από λίγο καιρό ήμουνα μια χαρά. Μάλιστα, μετά από 2-3 χρόνια έπρεπε να "σκεφτώ" για να θυμηθώ σε ποιό πόδι είχα κάνει επέμβαση.

Όμως, ... τα χρόνια πέρασαν και σήμερα έχω χρόνια χονδροπάθεια και η αιτία είναι το γεγονός ότι έζησα 23 χρόνια χωρίς ένα τμήμα του μηνίσκου. Και αυτά τα 23 χρόνια έκανα πολλές δραστηριότητες οι οποίες επιτάχυναν την έλευση της χονδροπαθειας (σκι, ποδήλατο βουνού, κάθε είδους ρακεττο-άθλημα) .

Στην περίπτωση που αναρωτιέσαι τι σημαίνει να έχεις μόνιμη χονδροπάθεια να σου πω ότι ο γιατρός μου συστήνει να μην ανεβαίνω σκάλες, να μην περπατάω σε ανήφορο-κατήφορο, να μην κάνω γυμναστική (παρά μόνο κολύμπι με βατραχοπέδιλο και ισομετρικές ασκήσεις= βαράκια με τεντωμένο πόδι) και φυσικά να μην κάνω κανένα άθλημα που επιβαρύνει τα γόνατα.

Ακολουθώ όλες τις συμβουλές εκτός βέβαια από το να μην κάνω σκι :) Αυτό βέβαια κοστίζει (πόνοι, ερεθισμοί, συγκέντρωση υγρού στο γόνατο) και όσο περνάει ο καιρός γίνομαι όλο και πιο φρόνιμος περιορίζοντας και μαλακώνοντας το σκι που κάνω.

 

Όλα τα παραπάνω αφορούν φυσικά εμένα και δεν μπορούν να συσχετιστούν άμεσα με την δική σου περίπτωση. Θεωρώ πάντως ότι όλα τα θέματα που άπτονται της επιλογής συρραφή ή αφαίρεση είναι προφανώς γνωστά σε κάθε γιατρό, οπότε αυτό που έχεις να κάνεις είναι να του θέσεις το θέμα και να σου εξηγήσει τι σκοπεύει να κάνει και γιατί.

 

Πάντως είναι υπεράνω πάσης αμφιβολίας ότι η εγχείριση μηνίσκου είναι ένα τίποτα μπροστά στην διαδικασία ανάπλασης του χιαστού. Με ξενίζει πάρα πολύ αυτό που έγραψες

λογω του οτι θα κανω την αρθροσκοπηση για το μηνισκο αναγκαστικα ,καλο θα ηταν μου ειπαν δυο γιατροι να κανω και για το χιαστο

Μόνο μια συμβουλή μπορώ να σου δώσω: μην βιαστείς να αποφασίσεις την επέμβαση ειδικά αν το πρόβλημα στο χιαστό έρχεται δεύτερο.

 

Φιλικά

gtsap


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

απλα μαλλον εννουν πως αν νιωθω το ποδι μου σταθερο και το γυμνασω ισως μπορεσω να μην κανω το χιαστο.

Δηλαδη αν ο μηνισκος δεν με ενοχλει ιδιατερα,γιατι δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει ,μπορω να μην κανω επεμβαση?δεν θα χειροτερευει σιγα σιγα?

 

αΠλα οι γιατροι αναφερονταν στην αποκοπη του μηνισκου σαν να μην ειναι κατι ιδιαιτερα σοβαρο και μαλιστα μου λενε πως μετα απο λιγο καιρο δημιουργειται κατι σαν ψευτομηνισκος.Απλα αυτο που αναφερεις ,δηλαδη πως μετα απο 20 χρονια εχεις προβλημα με προβληματιζει πολυ.

ΥΓ

Και τωρα αυτο που εχεις παρουσιασει δεν διορθωνεται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Απλα αυτο που αναφερεις ,δηλαδη πως μετα απο 20 χρονια εχεις προβλημα με προβληματιζει πολυ.

ΥΓ

Και τωρα αυτο που εχεις παρουσιασει δεν διορθωνεται?

 

Μήπως λέμε το ίδιο με τον gtsap;

Η εγχείρηση θα πετύχει - το μέλλον, όμως;


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μήπως λέμε το ίδιο με τον gtsap;

Η εγχείρηση θα πετύχει - το μέλλον, όμως;

ναι ακριβως γ αυτο ρωταω και εγω.Απο τη στιγμη που εχει προβλημα ο μηνισκος ειχα την εντυπωση πως αν το αφησεις οπως εκανες εσυ σιγα σιγα χειροτερευει.Δηλαδη συμφωνα με τον ορθοπεδικο σου αν ο μηνισκος δεν σε ενοχλει ιδιαιτερα μπορεις και να τον αφησεις σωστα ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δηλαδη συμφωνα με τον ορθοπεδικο σου αν ο μηνισκος δεν σε ενοχλει ιδιαιτερα μπορεις και να τον αφησεις σωστα ?

 

Αν δε σε ενοχλεί, αν είναι η φύση του τέτοια που δε θα κλειδώσει και πάντα υπό την προϋπόθεση ότι θα κάνεις καλή φυσιοθεραπεία για να δυναμώσεις τετρακέφαλους και οπίσθιους (για να "στήσεις" καλά το πόδι) και θα κάνεις πάντα και κάποιες ασκήσεις για να διατηρήσεις το στήσιμο αυτό.

Δύο χρόνια τώρα καλά πάει - σε κάποιο φίλο κρατάει καλά 12 χρόνια τώρα. Τίποτα δεν αποκλείει ότι κάποτε θα γίνει η επέμβαση, απλώς μειώνεται το διάστημα που θα ζεις χωρίς την προστασία του μηνίσκου (έστω και πληγωμένου) και -θεωρητικά- κρατάς κάπως πιο μακριά την αρθροπλαστική.

Όμως, τίποτα δεν είναι απόλυτο, πόδι από πόδι διαφέρει, μηνίσκος από μηνίσκο διαφέρει (μπορεί π.χ. η ζημιά να γρατζουνάει συνεχώς το χόνδρο) και εγώ είμαι δικηγόρος και όχι γιατρός που μιλάω για τη δική μου εμπειρία που μπορεί να έχει άλλα χαρακτηριστικά από τη δική σου.


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ερώτηση κρίσεως. Ρώτησα τον γιατρό μου για φυσικοθεραπευτή και μου πρότεινε κάποιον πασίγνωστο. Απλά το πρόβλημά μου είναι το εξής: Μπορεί να ναι και ο καλύτερος, αλλά θα κάτσει να ασχοληθεί με το δικό μου πόδι?

Edited by roula23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κυρίως θέμα είναι τί πρωτόκολο αποκατάστασης / αποθεραπείας ακολουθεί ο γιατρός σου κι ο υποψήφιος φυσιοθεραπευτής. Είναι πολύ βολικό και νιώθεις ψυχολογικά καλύτερα να χρησιμοποιούν το ίδιο. Αλλιώς σε μπερδεύουν και τελικά δεν ξέρεις τί πρέπει να προσπαθείς να κάνεις με ασφάλεια!

 

Από εκεί και πέρα, στο μεγαλύτερο βαθμό, η πλήρης αποκατάστασή σου εξαρτάται από εσένα, πόση θέληση θα δείξεις και πειθαρχία στις ασκήσεις και το πρόγραμμα γενικά που θα σου δώσουν! Θαύματα δεν μπορεί να σου κάνει κανένας, όσο εξαιρετικός κι αν είναι.

 

Η γνώμη μου είναι να πας κάπου κοντά στο σπίτι σου που να νιώθεις άνετα να κάνεις τις ερωτήσεις σου και να έχεις καλή ψυχολογική υποστήριξη. Δεν υπάρχει "μαγικό" πρόγραμμα αποκατάστασης - όλοι περίπου τα ίδια κάνουνε - διαφοροποιούνται στους χρόνους που πρέπει να πετύχεις "στόχους" - αυτό κυρίως αλλάζει από πρωτόκολο σε πρωτόκολο!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Δυστυχώς την "πάτησα".

 

Την περασμένη Κυριακή στον Παρνασσό σε μια στροφή χτύπησα το το γόνατο..............δυο μέρες μετά έκανα μαγνητική..............αυξημένης εντασης βλάβη έσω μηνίσκου και ευρήματα ρήξης προσθιου χιαστου.

 

Χτες που είδα το φυσιοθεραπευτη,ο οποιος ειναι και φιλος μου (σήμερα θα δω ορθοπεδικό) μου είπε οτι οσον αφορα τον χιαστο κατα την γνώμη του δεν χρειάζεται επέμβαση αφου έχουμε "ευρήματα ρήξης και όχι ολική ρήξη" (μπορώ να κάνω σκι φορώντας επιγονατίδα).

 

Οσον αφορά το μηνίσκο ισως μπορουμε να δοκιμάσουμε φυσικοθεραπείες στην αρχη και αν δεν πάει καλά τοτε να κάνω αρθροσκόπηση.

 

Εχω downiasei πολυ με αυτή την ιστορία παίδες...


Κωστής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρατησε την ψυχραιμια σου και την αισιοδοξια σου μεχρι τα τελικα αποτελεσματα, παρε παραπανω απο μια γνωμες (και ει δυνατον απο γιατρους με διαφορετικα συμφεροντα και μην ντρεπεσαι να αντιπαραβαλεις τις γνωμες τους καταφατσα).

 

Υπηρξε στιγμη στη ζωη μου που ειχαμε 7 γνωματευσεις με θεμα την αναγκαιοτητα μιας εγχειρησης. Οι γνωμες πηγαιναν 1-0,1-1,2-1,2-2,3-2, 3-3, 3-4... :P:(

 

Τελικα η ποιοτητα, εμπειρια και θαρρος της γνωμης του τελευταιου γιατρου (που συνεστησε να μη γινει η επεμβαση, τουλαχιστον προσωρινα), εσωσε μια ζωη!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κρατησε την ψυχραιμια σου και την αισιοδοξια σου μεχρι τα τελικα αποτελεσματα, παρε παραπανω απο μια γνωμες (και ει δυνατον απο γιατρους με διαφορετικα συμφεροντα και μην ντρεπεσαι να αντιπαραβαλεις τις γνωμες τους καταφατσα).

 

Υπηρξε στιγμη στη ζωη μου που ειχαμε 7 γνωματευσεις με θεμα την αναγκαιοτητα μιας εγχειρησης. Οι γνωμες πηγαιναν 1-0,1-1,2-1,2-2,3-2, 3-3, 3-4... :unsure::P

 

Τελικα η ποιοτητα, εμπειρια και θαρρος της γνωμης του τελευταιου γιατρου (που συνεστησε να μη γινει η επεμβαση, τουλαχιστον προσωρινα), εσωσε μια ζωη!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

Ευχαριστώ Μάκη,

 

Θα κάνω υπομονή όσο χρειάζεται για μια σωστή (πιστεύω) απόφαση.


Κωστής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους του γονατοπαθείς...

 

Έχωντας διαβάσει ένα μεγάλο μέρος (όχι όλο το φόρουμ) πήρα αρκετές απαντήσεις όσον αφορά θέματα προσέγγισης για παθήσεις στο γόνατο. Χτύπησα ως εξής. Παίζωντας 5x5 (κλασικά) σε μια κόντρα το πόδι μου έχασε την κίνηση και αντί να το πατήσω κανονικά (ελαφρά λυγισμένο) το πάτησα εντελώς τεντωμένο.(Δηλ σαν να έκανα ένα μικρό άλμα και να πάτησα με εντελώς τεντωμένο πόδι). Έπεσα κάτω σφαδάζωντας από τους πόνους(Πρώτη φορά πονούσα τόσο πολύ απο κάτι.μάλιστα ψιλοέτρεμε το πόδι μου..) Μετά απο 5 λεπτά κατάφερα και σηκώθηκα και κουτσο περπάτησα έβαλα πάγο κατευθείαν και το πόδι πρήστηκε αλλά όχι πάρα πολύ.Μετά απο δύο μέρες περπατούσα κανονικά και σχεδόν είχε φύγει όλο το πρήξιμο στο πόδι. Νιώθω κάποιες ενοχλήσεις στο πόδι μου όταν ανεβαίνω ή κατεβαίνω σκαλιά και δεν έχω δοκιμάσει να τρέξω.ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ είναι ότι νιώθω πολύ έντονο πόνο στο σημείο που είναι ο έσω μηνίσκος όταν σταυρώνω έντονα το πόδι μου όταν κάθομαι. (όταν προσπαθώ να φέρω την φτέρνα προς το κεφάλι μου και σχηματίζεται μεγάλη γωνία). Από το τρόπο που χτύπησα καταλαβαίνω ότι έχει υποστεί μεγάλη πίεση ο μηνίσκος μου και έχει πιθανή ρήξη. Ξέρω ότι χρειάζεται μαγνητική γι να δω ακριβώς τι έχει γίνει στο γόνατο μου. Το κακό είναι ότι με ασφάλιση ΙΚΑ που διαθέτω και έχωντας επισκεφτεί παλιότερα γιατρό για χτύπημα στο άλλο πόδι μου έχω διαπιστώσει ότι πολύ δύσκολα θα πείσεις κάποιον γιατρό να σου γράψει μαγνητική(Πρέπει να είναι φίλος σου ή το πόδι σου να έχει παραμορφωθεί απο το πρήξιμο).

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν είναι αν μπορώ να απαιτήσω μια μαγνητική τομογραφία σαν εξέταση από έναν γιατρό του ΙΚΑ και ποίος είναι ο οικονομικότερος τρόπος να κάνω μια μαγνητική μόνος μου?? Έαν υπάρχει κάποιο εξεταστικό κέντρο που να κάνει με μια σχετικά χαμηλή τιμή την εξέταση.

Έμαθα οτι οι τιμές είναι απο 250 ευρώ και πάνω... και επειδή θέλω να κάνω και στα δυο μου γόνατα... :lol:

 

Εύχομαι πραγματικά να μην κούρασα και σε όσους έχουνε παρόμοια προβλήματα να γίνουνε γρήγορα καλα... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

και συ φιλε μου να γινεις γρηγορα καλα

καλως ηρθες


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

περαστικα φιλε. την προηγουμενη εβδομαδα εκανα μαγνητικη στον ωμο σε ιδιωτικο και το κοστος ηταν 330ε...

 

οσο αφορα το θεμα των γιατρων στο δημοσιο δεν εχει να κανει με το να πεισεις τον γιατρο αλλα περισσοτερο με την ταλαιπωρια που θα τραβηξεις στις ουρες κλπ. ομως αν οντως υπαρχει προβλημα ο γιατρος θα σου γραψει την μαγνητικη και θα πας να την κανεις μεσω ΙΚΑ. δηλαδη για το ποδι που χτυπησες τωρα το πιθανοτερο ειναι να σου γραψει μαγνητικη. για το παλιο δεν νομιζω.

 

απλα οπως ειπα θελεις χρονο και υπομονη στο ΙΚΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κακό με τα ταμεία είναι ότι επειδή η μαγνητική είναι ακριβή διαγνωστική εξέταση, γράφουν πρώτα αξονική τομογραφία που είναι πολύ φθηνότερη, μπας και το σώσουν φτηνά...αν δεν δείξει αυτή καθαρά, τότε σου γράφουν μαγνητική.

 

Το θέμα είναι όμως ότι στα ορθοπεδικά η αξονική τομογραφία δείχνει ελάχιστα περισσότερα πράγματα από μία απλή ακτινογραφία αλλά εισπράττεις 20 φορές την ακτινοβολία της ακτινογραφίας. Η γνώμη μου λοιπόν είναι να αποφύγετε να σας γράψουν πρώτα την αξονική...Να ζητήσετε μαγνητική κατευθείαν!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το κακό με τα ταμεία είναι ότι επειδή η μαγνητική είναι ακριβή διαγνωστική εξέταση, γράφουν πρώτα αξονική τομογραφία που είναι πολύ φθηνότερη, μπας και το σώσουν φτηνά...αν δεν δείξει αυτή καθαρά, τότε σου γράφουν μαγνητική.

 

Το θέμα είναι όμως ότι στα ορθοπεδικά η αξονική τομογραφία δείχνει ελάχιστα περισσότερα πράγματα από μία απλή ακτινογραφία αλλά εισπράττεις 20 φορές την ακτινοβολία της ακτινογραφίας. Η γνώμη μου λοιπόν είναι να αποφύγετε να σας γράψουν πρώτα την αξονική...Να ζητήσετε μαγνητική κατευθείαν!

 

Ακριβώς! Θα φας τζάμπα την ακτινοβολία.

Δεν είναι δυνατόν να έρθεις με γνωμάτευση ιδιώτη ιατρού και να επακολουθήσει έγκριση στο ΙΚΑ;


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το κακό με τα ταμεία είναι ότι επειδή η μαγνητική είναι ακριβή διαγνωστική εξέταση, γράφουν πρώτα αξονική τομογραφία που είναι πολύ φθηνότερη, μπας και το σώσουν φτηνά...αν δεν δείξει αυτή καθαρά, τότε σου γράφουν μαγνητική.

 

Το θέμα είναι όμως ότι στα ορθοπεδικά η αξονική τομογραφία δείχνει ελάχιστα περισσότερα πράγματα από μία απλή ακτινογραφία αλλά εισπράττεις 20 φορές την ακτινοβολία της ακτινογραφίας. Η γνώμη μου λοιπόν είναι να αποφύγετε να σας γράψουν πρώτα την αξονική...Να ζητήσετε μαγνητική κατευθείαν!

 

φίλη Yota ,η καταλληλη εξέταση ανά περίπτωση συνιστάται από τον ειδικό και οχι κατ¨απαίτηση του ασθενή.

Αλλωστε σε περίπτωση κάκωσης γόνατος δικαιολογείται απευθείας μαγνητική (η αξονική δεν εχει διαγνωστική αξία) από ολα τα ταμεία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αφου ειναι ανοιχτο τετοιο τοπικ ας σας πω κι εγω την εμπειρια μου.ειμουνα πριν 3 χρονια στη σικελια και ηταν η τελευταια μερα της σεζον, τελη μαρτιου.ειχα παει μ ενα φιλο μου που εκανε σανιδι και απο τη πρωτη κατεωασια αρχισε να τρεχει και να με δουλευει που ημουν ποιο συντηρητικος. τα περνω κι εγω, τον προσπερναω και τον αφηνω πολυ πισω.πριν απο μια δυσκολη πλαγια παω να κοψω, και οπως προανεφερα ηταν η τελευταια μερα της σεζον και το χιονι ηταν ψιλοσουπα...ε κολαει το αριστερο το πεδιλο και φευγει απο το ποδι. παω να σταματησω με το δεξι και την στιγμη ακριβως που σταματησα κανει το γονατο ενα κρακ και πεφτω...ηρ8ε και με μαζεπσε το ρατρακ. το γονατο μου ηταν για 3 μηνες πρισμενο αλλα δεν πηγαινα στο γιατρο 1ον γιατι δεν ειχα ασφαλεια και 2ον γιατι δεν ηξερα κανενα γιατρο της περιοπης...τελως παντων καλωσ η κακως το αφησα μεχρι που επεσα και απο τη μηχανη και το διελυσα τελειως...

περισυ που ημουνα φανταρος μου βγηκε μια φορα το γονατο στον υπνο μου!!!!!τι τα θες...

ευτηχως γλιτωσα τουλαχιστον απο τα εξοδα αφου μου κανανε την ενχειρηση τελειως δωρεαν μαζι με μερικες φισικοθεραπιες....

πονοθς και τετοια δεν ειχα καθολου...αλλα πολυ γυμναστικη, πολυ πισινα, πολυ ποδηλατο...

το νοημα ειναι οτι μετα απο ενα χρονο, περισι τον ιανουαριο ενχειρηστηκα, φετος ειμαι μερα παρα μερα στο ωουνο και δεν εχω καμια ενοχληση....

φςςςςςςςςςςςςςςςς......!!!!μου ειχε λειπσει αυτος ο ηχος!!!!

συγνωμη αν κουρασα


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
φίλη Yota ,η καταλληλη εξέταση ανά περίπτωση συνιστάται από τον ειδικό και οχι κατ¨απαίτηση του ασθενή.

Αλλωστε σε περίπτωση κάκωσης γόνατος δικαιολογείται απευθείας μαγνητική (η αξονική δεν εχει διαγνωστική αξία) από ολα τα ταμεία.

 

Κακα τα ψεματα, ο γιατρος του ταμειου που δινει την εγκριση, ουτε ειδικος ειναι απαραιτητα, ουτε ο θεραπων ιατρος. Ειναι ο φυλακας της πυλης του ταμειου.

 

Η οικογενειακη μου εμπειρια (ΤΣΜΕΔΕ), γυριζουμε το καλοκαιρι απο τις διακοπες και η γυναικα μου δεν μπορει να κοιμηθει απο πονο στον ωμο/βραχιονα. Τα συνηθη αναλγητικα (κρεμες κλπ) καθως και διαφορα αντιφλεγμονωδη/παυσιονα (μεχρι και Mezulid) δεν κανανε τιποτε. 2 βδομαδες κοιμωταν καθιστη στον καναπε γιατι μολις ξαπλωνε (και ισιωνε ο αυχενας της) τρελενοταν στον πονο. Ο ορθοπεδικος του Δημοτικου Ιατρειου συνεστησε μαγνητικη.

 

Ο κλειδοκρατορας του ΤΣΜΕΔΕ αρνηθηκε λεγοντας οτι οι γιατροι μονο πολυεξοδες εξετασεις συνιστουν και να παω πισω να μου συστησει αξονικη που ειναι φτηνοτερη. Του ζητησα την καρτα του την οποια μου εδωσε με πολυ υφος. Χ,Ψ Ιατρος. Του υπεδειξα ευγενικα αφου τσεπωσα την καρτα οτι ο θεραπων ιατρος ηταν Χειρουργος Ορθοπεδικος σε Δημοσιο Ιατρειο και οχι ιδιωτικος, (πραγμα που επιβεβαιωνε το παραπεμπτικο) και οτι την αρνηση του την θελω εγγραφως και επι τοπου. Εισεπραξα ενα αγριο βλεμμα και την εγκριση εντος 10 δευτερολεπτων...

 

Μετα απο τρεις βδομαδες με ενεσιμα παυσιπονα, καταφερε η κακομοιρα να κοιμηθει σαν ανθρωπος.

 

Ασε καλυτερα...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το θέμα είναι όμως ότι στα ορθοπεδικά η αξονική τομογραφία δείχνει ελάχιστα περισσότερα πράγματα από μία απλή ακτινογραφία αλλά εισπράττεις 20 φορές την ακτινοβολία της ακτινογραφίας. Η γνώμη μου λοιπόν είναι να αποφύγετε να σας γράψουν πρώτα την αξονική...Να ζητήσετε μαγνητική κατευθείαν!

 

Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι, για οικονομικούς λόγους, τα Ταμεία θέτουν κανόνες (πείτε τις οδηγίες) που οι ελεγκτές ιατροί είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν. Αυτοί οι κανόνες συχνά "εφαρμόζονται" και από τον θεράποντα ιατρό. Ένας τέτοιος κανόνας είναι να γίνει πρώτα αξονική και μετά, αν χρειάζεται επιπρόσθετη πληροφορία για την διάγνωση, να γίνει μαγνητική. Φυσικά, οι διοικήσεις των Ταμείων δεν νοιάζονται για το αν ο ασφαλισμένος δεχθεί ακτινοβολία χωρίς λόγο (αφήνω στην άκρη το αν γνωρίζουν την διαφορά).

 

Υπάρχει και πιο εύκολη και σίγουρη λύση από αυτό που γράφει η Γιώτα: εξηγούμε στο γιατρό μας ότι θέλουμε να αποφύγουμε την αξονική και, αφού συμφωνήσει, πάμε στο διαγνωστικό κέντρο και πληρώνουμε με το "χαρτάκι" την αξονική χωρίς όμως να την κάνουμε. Μετά πάμε πάλι στο γιατρό και μας γράφει την μαγνητική. Ο ελεγτής ιατρός θα δει το προηγούμενο χαρτάκι της αξονικής και θα μας θεωρήσει την μαγνητική.

 

Αν ο γιατρός μας έχει γραμματέα και το διαγνωστικό κέντρο δεν είναι μακρυά τότε το κόστος μας σε χαμένο χρόνο είναι ελάχιστο. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα καθυστερήσουμε την (μαγνητική) εξέταση 2-3 ημέρες.

 

Φιλικά

 

gtsap

 

ΥΓ. Σε 5 από τις μαγνητικές που έχω κάνει στο γόνατο παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα και το αντιμετώπισα με τον τρόπο που προανέφερα. :blink:


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,472
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    ViktorSinatorov0shark
    Joined
×
×
  • Create New...