Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Μεταξυ μας και εγω πιστευω οτι το χειρουργειο ειναι η μονη λυση αλλα δεν μπορω να σκευτω 6 μηνες σαν αναπηρος 18 χρονων παιδι...

 

Μην ανγχωνεσαι τοσο πολυ οχι και 6 μηνες αναπηρος. Οπως ειπαν και τα παιδια 4-5 εβδομαδες θα ειναι λιγο ζορι. Μετα θα εισαι μια χαρα. και για καφε θα πας, και τη βολτουλα θα τη κανεις. Ασε που 18 χρονον που εισαι θα το περασεις αερα. Οπως ειπε ο quicksilver Νοβα, Λαπιτοπ, εφημεριδα και εισαι κομπλε :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μεταξυ μας και εγω πιστευω οτι το χειρουργειο ειναι η μονη λυση αλλα δεν μπορω να σκευτω 6 μηνες σαν αναπηρος 18 χρονων παιδι...

 

 

Φιλε μου χωρις να σε γνωριζω προσωπικα,εχω μεγάλη απορία να μάθω ποιος σου ειπε την μπουρδα για 6 μηνες off,6 μήνες αναπηρια κτλ. Εισαι απο ότι διάβαζω 18 χρονών. Εγω τον Γενάρη γίνομαι 20, τον προηγουμενο φλεβάρη έπαθα ολικη ρήξη προσθιου χιαστου και ρήξη εσω μηνίσκου στο αριστερο μου πόδι κάνοντας σκι.. Η ιστορία ειναι γνωστη στο forum και μπορεις να ανατρέξεις αν θελεις σε προηγουμενες σελιδες αυτου του topic.. Το διαταυτα ειναι πως το Μάρτιο έκανα την εγχειρηση (αρθροσκόπηση προφανώς),μου αντικατέστησαν τον χιαστο και ,επειδη μπορουσε να ραφτει, μου έραψαν και τον μηνισκο. Εγω λοιπον που είχα και ραμμενο μηνίσκο εμεινα μοναχα 1 μηνα με πατερίτσες. Αυτος ειναι και ο ενδεδειγμενος χρόνος για οταν έχει γινει και συρραφη μηνισκου.. Οποτε ακομα και τον 1 μηνα με πατεριτσες μια χαρα την πάλευα και σιγουρα καμια σχεση δεν ειχα με αναπηρο..

 

Σημερα που μιλαμε εχουν περασει 5 μηνες και πλεον παιζω μπασκετ,τρεχω,κολυμπάω,κανω ποδηλατο ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ..αλλά βέβαια πάντα με μια αυξημενη προσοχη.. 80

 

 

Τωρα αν θελεις την αποψη μου απο την στιγμη που εχεις ολικη ρήξη, αν δεν κανεις την εγχειρηση φοβουμενος οτι θα εισαι 6 μηνες "ανάπηρος" (τα εισαγωγικα εχουν λόγο) τοτε απλα σκέψου πως αν το αφήσεις μετα θα εχει οντως μια αναπηρια στο πόδι σου..

 

 

 

 

υγ: Ο Γιαννάκης εχει ρήξη οπίσθιου χιαστου στο ενα πόδι (από οσο γνωριζω) η οποία ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο την ρήξη πρόσθιου..και πιο δυσκολη επέμβαση αλλα πριν απο όλα και μεγαλυτερη πιθανοτητα να μην την χρειαστει αυτος που το εχει παθει..

 

 

 

Αυτα απο μένα..

 

Φιλικα

Al_Foutzin


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας...

Πριν 3 μήνες τελειώνοντας τις εξετάσεις πήγα να παίξω μπάλα και εκεί έγινε το κακό.

Δεν πήγα σε γιατρό,δεν μπορούσα να λυγίσω καλά το γόνατό μου παρ'όλα αυτά 3 εβδομάδες αργότερα πήγα και έτρεξα κανονικά στο στάδιο...

1.5 Μήνα μετά το περιστατικό στην παραλία όταν πήγα να παίξω ρακέτες ένιωσα το γόνατο να φεύγει στο πλάι και ένα κρακ...έτσι αποφάσισα να πάω σε γιατρό.

2 Γιατροί βρήκαν ρήξη ΠΧΣ,ενώ ο ένας είπε χαρακτηριστικά ''ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΣΤΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΗ ΡΗΞΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΝΕΣ ΜΟΝΟ''.Έχω κάνει μαγνητική...

 

Ποια είναι τα συμπτώματα όσων είχαν πάθει ΠΧΣ;

 

Υ.Γ 18 είμαι

Υ.Γ2 Γράφει ρήξη του άνω μηριαίου άκρου του ΠΧΣ

Edited by M9!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γεια σας...

Πριν 3 μήνες τελειώνοντας τις εξετάσεις πήγα να παίξω μπάλα και εκεί έγινε το κακό.

Δεν πήγα σε γιατρό,δεν μπορούσα να λυγίσω καλά το γόνατό μου παρ'όλα αυτά 3 εβδομάδες αργότερα πήγα και έτρεξα κανονικά στο στάδιο...

1.5 Μήνα μετά το περιστατικό στην παραλία όταν πήγα να παίξω ρακέτες ένιωσα το γόνατο να φεύγει στο πλάι και ένα κρακ...έτσι αποφάσισα να πάω σε γιατρό.

2 Γιατροί βρήκαν ρήξη ΠΧΣ,ενώ ο ένας είπε χαρακτηριστικά ''ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΣΤΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΗ ΡΗΞΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΝΕΣ ΜΟΝΟ''.Έχω κάνει μαγνητική...

 

Ποια είναι τα συμπτώματα όσων είχαν πάθει ΠΧΣ;

 

Υ.Γ 18 είμαι

Υ.Γ2 Γράφει ρήξη του άνω μηριαίου άκρου του ΠΧΣ

απο προσωπικη εμπειρια θα καταθεσω αυτα που ξερω

απο μερικη ριξη παντως δεν υπαρχει καποιο σημαδι που να σε προειδοποιει,ουτε εχει πονο μετα το συμβαν για ναπεις οτι θα σου ειναι ενοχλητικη....τωρα αντιμετωπιζεται και διαφορετικα σε καθε ανθρωπο αναλογα την ζωη που κανει...αν εχεις εντονη αθλητικη ζωη προχωρα σε χειρουργειο αν εχεις εστω και μερικη ριξη πχ αλλα εξαρταται αποτο καθενα μας ...

ο κανονας ειναι πιστευω οτι1) μερικη ριξη αντιμετωπιζεται με ενδυναμωση τετρακεφαλου και γυρω μυων για να καλυψουν το κενο του χιαστη (την αδυναμια του)(χαλαρη ζωη-αποχη απο αθλητικες δομκιμασιες και τρεξιμο-μπαλα)

2)αντιμετωπιση με χειρουργειο για αποκατασταση 99% οπως πριν με εντονη φυσικη ζωη (τρεξιματα-μπαλες κτλ)

 

ολικη ριξη προσθιου χιαστη ασυζητητη παμε για χειρουργειο για να μπορεις να επανελθεις στην πιο πριν ζωη σου....

ολα τα αλλα κανε το καλο και διαβασε πιο πανω το θεμα και θα σου λυθουν πολλες αποριες γαι χρονους αναρρωσης και τι αλλο πρεπει να προσεξεις σε οτι τελικα διαλεξεις εσυ και ο γιατρος στην τελικη που θα τα συζητησεται....

Share this post


Link to post
Share on other sites

λοιπον μετα και την τελευταια επισκεψη στα γιαννενα για να με δει μετα 30 μερες απτο χειρουργειο, εμεινε ικανοποιημενος απ το πως εξελισεται το ποδαρακι και μου ειπε οτι αν κανω και το χειρουργημενο οπως ειναι το αλλο ποδι θα μπορω να παιζω και μπαλα (βεβαια ειπα γιατρε υπερβαλλεις και ουτε θα το εκανα ποτε αυτο αλλα οτι θα δυναμωσει και αυτο μετην σειρα του οπως ειναι το αλλο(το καλο ειναι πετρα απο ποδηλατικο ομιλο.....)

Οσο αφορα τα σκαλια να το αφησω για πιο μετα το κανονικο ανεβακατεβα λογω του οτι του ειπα, οτι προσπαθησα να κατεβω 3 σκαλακια κανονικα και οχι ενα ενα και οτι με κουρασε. απαντηση σε αυτο ηταν οτι θα μπορουσα να το κανω μετα τους 3 μηνες αποκαταστασης κανονικα. επισης πλεον παω λιγο πιο δυναμικα σε οργανα (σημερα δοκιμασα και αυτο που ειναι σαν βηματα για τα ποδια με συνδυσμο χεριων ομως παρεα. Και διαδρομο απλα περπατημα με πολυ χαμηλη ταχητητα για να συνιθισω να περπατω λογω οτι κουτσαινω λιγο απ το καλο ποδι για ψυχολογικους λογους (ο φυσιοθεραπευτης παρατηρησε οτι κουτσαινω απ το καλο!! αλλα λογω του χτυπηματος ειχα βαλει το σωμα μου να κουναει πιο γρηγορα το δεξι μου ποδι (καλο) για να στηριξω το αριστερο και τωρα παω να το φερω στα ισια. μου ειπε κανα τεσσαρι μερες θα το εχουμε φτιαξει και αυτο. ξεσυνηθισα να περπατω κανονικα βλεπετε (3.5 μηνες πατεριτσα). τελος σε καμια 15 αρια μερες ακομη θα παμε πιο δυναμικα, συνεχιζουμε τα ρευματα κανονικοτατα και μετα ενδυναμωση συμφωνα με τις οδηγιες... πλεον περπατω παλι και χαμογελω αλλα και προσεχω πιο πολυ πλεον σκεπτομενος απο που μπορει να την πατησω. ειναι η χειροτερη περιοδος μου λενε λογω οτι ξεθαρρευεις (επειδη αρχιζεις και περπατας αλλα δεν ειναι ακομη σε φαση δυνατη το ποδι) και τοτε την πατας.

καλη επιτυχια σε ολους και υποψην οτι η φυσιοθεραπεια πριν και μετα ειναι πρεπον...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας!

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για την διάθεση που δειχνετε ώστε να ενημερώσετε τους επόμενους άτυχους μέσα απο τις εμπεριες σας.

Μου έχετε δώσει πολλές πληροφοριες που ίσως να μην μάθενα ποτέ!

 

Είμαι και γω ακόμα ένας με ρήξη πρόσθιου χιαστού...

 

Παίζω ερασιτεχνικά ποδόσφαιρο και πριν απο 5 μήνες σε ένα σκληρό μαρκάρισμα χτυπησα το γόνατο μου.

Αρκετός πόνος τις πρώτες στιγμές,συνέχισα να παίζω για ακόμα ενα 20λεπτο μέχρι που βγήκα με κόκκινη :P !

Τις πρώτες μέρες δεν μπορουσα να το λυγίσω ούτε να το τεντώσω και περπάταγα κουτσό.

Δεν είχα καμμία επίγνωση της ζημιάς που είχα πάθει μεχρι πριν από ένα μήνα που κινησα να το ελεξω και μετά απο μαγνητική βγήκε η διάγνωση.

 

Το πόδι λειτουργεί μια χαρά.

Εκει που κατάλαβα οτι έχω πρόβλημα είναι το ποδοσφαιρο όπου δεν το ένοιωθα σταθερό και δεν μπορούσα να βάλω δύναμη.

 

Μέχρι τώρα έχω πάει σε 2 γιατρούς.

Σε 2 ορθοπαιδικούς χειρούργους και οι 2 μου είπαν οτι θέλω χειρουργείο για να συνεχίσω την μπάλα και οποιαδήποτε αλλη απαιτητική ασχολία...

 

Και εδώ αρχίζουν τα πραγματικά προβλήματα για μένα. :rolleyes:

 

Επιλογη γιατρού...

 

Ποιον γιατρό πρέπει να επιλέξω?

 

Η καταγωγη μου είναι από επαρχία(φοιτητής στην αθήνα) οπου υπάρχουν και οι φιλίες με έμπειρους ορθοπαιδικούς γενικα,απειροι στο συγκεκριμένο χειρουργειο σχετικά.

 

Στην αθήνα οι προβληματικές σε σχέση με τους γιατρούς είναι οι εξείς:

 

Ο οποιοσδήποτε γιατρός που δεν ξέρεις προσωπικά, όσο καλός κι αν είναι, θα με προσέξει παραπάνω από έναν απλό πελάτη?

 

Το μεγάλο όνομα θα δεχθεί να με δει σε ενα λογικο χρονικό διαστημα(π.χ.15 μέρες) και θα κάνει ο ίδιος το χειρουργειο?

-Το αν θα κάνει ο ίδιος το χειρουργείο, και όχι κάποιος από το τιμ του, θα μου το δηλώσει και θα είναι σίγουρο ή θα πρέπει να έχω τις αμφιβολίες μου?

 

Το οικονομικό από που έως που κυμαίνεται?(έχω ασφάλεια δημοσιού αν αυτό κάτι λέει :P ...)

 

Και προχωρώ στις γεινκές ερωτήσεις:

 

Ο γιατρός οπου τελικά θα εμπιστευτούμε καλό θα ήταν να είναι αθλίατρος?

-Ειναι διαφορετική ειδικότητα?

 

Είναι σημαντικό ο ο γιατρός που θα σε χειρουργήσει να σου δώσει και το κατάλληλο πλάνο αποθεραπείας ή αυτο έχει να κάνει με τον φυσικοθεραπευτή που θα

επιστευτείς?

 

Πόσο σημαντικό είναι ο γιατρός που θα σε χειρουργήσει να βρίσκεται κοντά(χιλιομετρικά) με το τόπο αποθεραπείας σου? Μπορεί να υπάρξουν επιπλωκές τις οποίες πρέπει να αντιμετωπίσει αυτός?

 

Και τελευταίο και πιο σημαντικο! Ποια είναι τα καλά ονόματα ιατρών που ασχολούντε με το "αθλημα" :Ρ ?

 

Όλες αυτές τις απαντήσεις ψάχνω μιας και δεν μπορεί να τις απαντήσει ο κύκλος μου... Όποιος έχει την διάθεση να απαντήσει είτε εδώ είτε μέσω pm θα του είμαι ευγνώμων <_< !

 

Ευχαριστώ πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επιλογη γιατρού...

 

1) Ποιον γιατρό πρέπει να επιλέξω?

 

 

2) Ο οποιοσδήποτε γιατρός που δεν ξέρεις προσωπικά, όσο καλός κι αν είναι, θα με προσέξει παραπάνω από έναν απλό πελάτη?

 

3) Το μεγάλο όνομα θα δεχθεί να με δει σε ενα λογικο χρονικό διαστημα(π.χ.15 μέρες) και θα κάνει ο ίδιος το χειρουργειο?

 

4)Το αν θα κάνει ο ίδιος το χειρουργείο, και όχι κάποιος από το τιμ του, θα μου το δηλώσει και θα είναι σίγουρο ή θα πρέπει να έχω τις αμφιβολίες μου?

 

5) Το οικονομικό από που έως που κυμαίνεται?(έχω ασφάλεια δημοσιού αν αυτό κάτι λέει :P ...)

 

Και προχωρώ στις γεινκές ερωτήσεις:

 

6) Ο γιατρός οπου τελικά θα εμπιστευτούμε καλό θα ήταν να είναι αθλίατρος?

-Ειναι διαφορετική ειδικότητα?

 

7) Είναι σημαντικό ο ο γιατρός που θα σε χειρουργήσει να σου δώσει και το κατάλληλο πλάνο αποθεραπείας ή αυτο έχει να κάνει με τον φυσικοθεραπευτή που θα

επιστευτείς?

 

:rolleyes: Πόσο σημαντικό είναι ο γιατρός που θα σε χειρουργήσει να βρίσκεται κοντά(χιλιομετρικά) με το τόπο αποθεραπείας σου? Μπορεί να υπάρξουν επιπλωκές τις οποίες πρέπει να αντιμετωπίσει αυτός?

 

9) Και τελευταίο και πιο σημαντικο! Ποια είναι τα καλά ονόματα ιατρών που ασχολούντε με το "αθλημα" :Ρ ?

 

Γειά σου amoked2015, οι ερωτήσεις σου συνοψίζονται σε 2-3 που θα προσπαθήσω να σου απαντήσω από τη δική μου εμπειρία πάντα + ό,τι έχω δεί μέχρι σήμερα από περιπτώσεις φίλων & γνωστών:

 

1), 2), 5), 6), 7), <_< Να επιλέξεις ένα γιατρό χειρουργό ορθοπεδικό που να εμπιστεύεσαι, με την έννοια ότι θα νιώθεις άνετα μαζί του να τον ρωτάς τις απορίες σου, που θα σου εξηγήσει ικανοποιητικά (για σένα) τί θα σου κάνει και όλη τη διαδικασία + το πλάνο αποθεραπείας σου που ο ίδιος συστήνει. Ανάλογα με το πού χειρουργεί ο ίδιος, θα εξαρτηθεί εν πολλοίς και το οικονομικό θέμα, σε ιδιώτη έχω ακούσει κόστος μεταξύ 3.000 - 10.000 ευρώ αν έχεις ιδιωτικό ταμείο και πας πχ στο ιατρικό που θα σε τσεκουρώσουν (λόγω και του ταμείου!!). Σαφώς είναι πολύ φθηνότερα αν πας με ασφάλεια δημοσίου και χειρουργηθείς σε Δημόσιο νομσοκομείο, αλλά αφενός, θα πρέπει ο γιατρός σου να χειρουργεί εκεί κι αφετέρου να περιμένεις να πάρεις προτεραιότητα! Ο γιατρός επίσης, πρέπει να είναι σε λογική απόσταση ώστε να μπορείς να τον επισκεφτείς / να σε επισκεφτεί για να δει την πορεία σου μετά 2, 10, μέρες, 1 μήνα κλπ, λέω περίπου τυχαία χρονικά διαστήματα, αλλά σίγουρα θα πρέπει να παρακολουθεί το χειρουργείο σου..Δεν είναι το θέμα μόνον αν θα υπάρξουν επιπλοκές, 99% δεν θα υπάρξουν, αλλά κι εσύ θα νιώθεις καλύτερα κι αυτός!

 

Λέγοντας τα παραπάνω, σημείωσε τα εξής: Το συγκεκριμένο χειρουργείο, είναι σχετικά δύσκολο γιατί περιλαμβάνει συνδεσμοπλαστική, δηλ σου βάζουν μόσχευμα, αλλά αποτελεί χειρουργείο ρουτίνας πλέον! Εκατοντάδες χιαστοί χειρουργούνται καθημερινά στη χώρα μας...θέλω να πώ, μην έχεις και την αίσθηση ότι πρόκειται για εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς που πρέπει να βρεις τον αντίστοιχο Γιακούμπ!!! Υπάρχουν πάρα πολλοί πολύ καλοί γιατροί που δεν είναι καθόλου γνωστά ονόματα στο χώρο! Καλό άνθρωπο να κοιτάξεις να βρεις για να σε προσέξει, αυτό είναι το πιό βασικό κι όχι τόσο η ικανότητα του γιατρού, γιατί όπως είπα, υπάρχει μεγάλη εμπειρία στο χώρο στο συγκεκριμένο χεριρουργείο. Επίσης υπάρχουν συγκεκριμένα πρωτόκολα αποκατάστασης, το θέμα είναι ποιό προτιμά ο γιατρός σου, γιαυτό, καλό θα είναι να σου συστήσει ο ίδιος το φυσιοθεραπευτή που θα απευθυνθείς, ώστε η μέθοδός τους να ταυτίζεται - αλλιώς θα σου δημιουργούν σύγχιση!

 

3), 4) Το μεγάλο όνομα θα σε δεί ανάλογα με τα ραντεβού του και την "αίγλη" του "μέσου" που σε παρέπεμψε εκεί. Αν πας εντελώς χωρίς σύσταση, απλά δοκίμασέ το!!! Έχω ακούσει και για 1 εβδομάδα, έχω ακούσει και για 3 μήνες!!

Μάλλον είναι απίθανο να σε χειρουργήσει ο ίδιος, θα σε χειρουργήσει κάποιος από την ομάδα του, συνήθως ο ίδιος είναι παρόν σε κάποιο τμήμα του χειρουργείου , σπάνια όλη την ώρα, αλλά ας πούμε επιβλέπει την ομάδα του..

Θα σου το πεί κι ο ίδιος, δεν νομίζω ότι θα σου πεί κανείς ψέματα, είναι συνήθης πρακτική αυτή, δεν έχουν λόγο να σου κρύψουν κάτι. Το θέμα είναι ότι παίρνει αυτός την ευθύνη και γιαυτό ο καθένας τον επιλέγει...

 

9) Οι περισσότεροι γιατροί χειρουργοί ορθοπεδικοί ασχολούνται με το "άθλημα", αν θέλεις να σου στείλω με ΡΜ το όνομα του δικού μου γιατρού, δεν θα μπορούσα να σου συστήσω προσωπικά κάποιον άλλο γιατί απλά δεν ξέρω τί δουλειά κάνουν και τί άνθρωποι είναι στην πράξη κι όχι κατ' όνομα!

 

Περάστικά σου!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδια καλησπέρα. ¨Εχω αυτο που ειναι στην παρακάτω φωτο. Απο κάταγμα εξω κνημιαίου κονδύλου τύπου ΙΙ. Κανεις με παρόμιο πρόβλημα μετά απο πόσο καιρό το έβγαλε? Μελλοντικά ειχε καποιος πρόβλημα? Ειναι απαραίτητο να βγεί? Το έχω 1 χρόνο και 2 μήνες. Απο μηχανακι ειναι.

Η μαγνητική είχε δειξει και ρωγμη στο μηνίσκο κατηγορίας ΙΙ. Αυτο πρεπει να το δω περαιτέρω?

post-2874-1252779970_thumb.jpg

Edited by tzitzikas

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γειά σου amoked2015, οι ερωτήσεις σου συνοψίζονται σε 2-3 που θα προσπαθήσω να σου απαντήσω από τη δική μου εμπειρία πάντα + ό,τι έχω δεί μέχρι σήμερα από περιπτώσεις φίλων & γνωστών:

 

1), 2), 5), 6), 7), :rolleyes: Να επιλέξεις ένα γιατρό χειρουργό ορθοπεδικό που να εμπιστεύεσαι, με την έννοια ότι θα νιώθεις άνετα μαζί του να τον ρωτάς τις απορίες σου, που θα σου εξηγήσει ικανοποιητικά (για σένα) τί θα σου κάνει και όλη τη διαδικασία + το πλάνο αποθεραπείας σου που ο ίδιος συστήνει. Ανάλογα με το πού χειρουργεί ο ίδιος, θα εξαρτηθεί εν πολλοίς και το οικονομικό θέμα, σε ιδιώτη έχω ακούσει κόστος μεταξύ 3.000 - 10.000 ευρώ αν έχεις ιδιωτικό ταμείο και πας πχ στο ιατρικό που θα σε τσεκουρώσουν (λόγω και του ταμείου!!). Σαφώς είναι πολύ φθηνότερα αν πας με ασφάλεια δημοσίου και χειρουργηθείς σε Δημόσιο νομσοκομείο, αλλά αφενός, θα πρέπει ο γιατρός σου να χειρουργεί εκεί κι αφετέρου να περιμένεις να πάρεις προτεραιότητα! Ο γιατρός επίσης, πρέπει να είναι σε λογική απόσταση ώστε να μπορείς να τον επισκεφτείς / να σε επισκεφτεί για να δει την πορεία σου μετά 2, 10, μέρες, 1 μήνα κλπ, λέω περίπου τυχαία χρονικά διαστήματα, αλλά σίγουρα θα πρέπει να παρακολουθεί το χειρουργείο σου..Δεν είναι το θέμα μόνον αν θα υπάρξουν επιπλοκές, 99% δεν θα υπάρξουν, αλλά κι εσύ θα νιώθεις καλύτερα κι αυτός!

 

Λέγοντας τα παραπάνω, σημείωσε τα εξής: Το συγκεκριμένο χειρουργείο, είναι σχετικά δύσκολο γιατί περιλαμβάνει συνδεσμοπλαστική, δηλ σου βάζουν μόσχευμα, αλλά αποτελεί χειρουργείο ρουτίνας πλέον! Εκατοντάδες χιαστοί χειρουργούνται καθημερινά στη χώρα μας...θέλω να πώ, μην έχεις και την αίσθηση ότι πρόκειται για εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς που πρέπει να βρεις τον αντίστοιχο Γιακούμπ!!! Υπάρχουν πάρα πολλοί πολύ καλοί γιατροί που δεν είναι καθόλου γνωστά ονόματα στο χώρο! Καλό άνθρωπο να κοιτάξεις να βρεις για να σε προσέξει, αυτό είναι το πιό βασικό κι όχι τόσο η ικανότητα του γιατρού, γιατί όπως είπα, υπάρχει μεγάλη εμπειρία στο χώρο στο συγκεκριμένο χεριρουργείο. Επίσης υπάρχουν συγκεκριμένα πρωτόκολα αποκατάστασης, το θέμα είναι ποιό προτιμά ο γιατρός σου, γιαυτό, καλό θα είναι να σου συστήσει ο ίδιος το φυσιοθεραπευτή που θα απευθυνθείς, ώστε η μέθοδός τους να ταυτίζεται - αλλιώς θα σου δημιουργούν σύγχιση!

 

3), 4) Το μεγάλο όνομα θα σε δεί ανάλογα με τα ραντεβού του και την "αίγλη" του "μέσου" που σε παρέπεμψε εκεί. Αν πας εντελώς χωρίς σύσταση, απλά δοκίμασέ το!!! Έχω ακούσει και για 1 εβδομάδα, έχω ακούσει και για 3 μήνες!!

Μάλλον είναι απίθανο να σε χειρουργήσει ο ίδιος, θα σε χειρουργήσει κάποιος από την ομάδα του, συνήθως ο ίδιος είναι παρόν σε κάποιο τμήμα του χειρουργείου , σπάνια όλη την ώρα, αλλά ας πούμε επιβλέπει την ομάδα του..

Θα σου το πεί κι ο ίδιος, δεν νομίζω ότι θα σου πεί κανείς ψέματα, είναι συνήθης πρακτική αυτή, δεν έχουν λόγο να σου κρύψουν κάτι. Το θέμα είναι ότι παίρνει αυτός την ευθύνη και γιαυτό ο καθένας τον επιλέγει...

 

9) Οι περισσότεροι γιατροί χειρουργοί ορθοπεδικοί ασχολούνται με το "άθλημα", αν θέλεις να σου στείλω με ΡΜ το όνομα του δικού μου γιατρού, δεν θα μπορούσα να σου συστήσω προσωπικά κάποιον άλλο γιατί απλά δεν ξέρω τί δουλειά κάνουν και τί άνθρωποι είναι στην πράξη κι όχι κατ' όνομα!

 

Περάστικά σου!

Κατ αρχην απειρα ευχαριστώ για την βοηθεια σου.

Πραγματικα μου έλυσες παρα πολλές απορίες...

Όσες δλδ δεν είχαν λύθει απο τα προηγούμενα ποσταρισματα σου :P .

Εχω ακόμα μια όμως για την αποθεραπεία!

Διάβασα στις προηγούμενες σελίδες του τοπικιου οτι τις πρώτες βδομάδες ( 6?) μετά το χειρουργείο πρέπει να μην κουράζεις καθόλου το γόνατο σου...

Αυτό σημαίνει οτί ούτε με πατερίτσες δεν θα πρέπει να κινείσαι?

Τελείως ξαμπλα ολη μέρα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διάβασα στις προηγούμενες σελίδες του τοπικιου οτι τις πρώτες βδομάδες ( 6?) μετά το χειρουργείο πρέπει να μην κουράζεις καθόλου το γόνατο σου...

Αυτό σημαίνει οτί ούτε με πατερίτσες δεν θα πρέπει να κινείσαι?

Τελείως ξαμπλα ολη μέρα?

 

Εξαρτάται από το τί ακριβώς χειρουργείο έχεις κάνει + από το πρωτόκολλο αποθεραπείας που υποστηρίζει ο γιατρός σου!

 

Στη δική μου περίπτωση είχα κάνει και συρραφή έσω μηνίσκου, οπότε, για αυτό το λόγο, ούτως ή άλλως δεν έπρεπε να δέχεται το γόνατο καθόλου φορτίσεις. Επίσης, ο γιατρός μου είναι υπέρ της θεωρίας, ότι μέχρι να συνδεσμοποιηθεί το μόσχευμα που χρησιμοποιείται ως νέος χιαστός, δεν πρέπει να πατάει καθόλου το πόδι γιατί αλλιώς το μόσχευμα χαλαρώνει...Οπότε, για 6 εβδομάδες δεν το πατούσα καθόλου, ούτε καν το σήκωνα με τη δική του δύναμη!! Περπατούσα με πατερίτσες, αλλά αυτό το πόδι ήταν στον αέρα + για να το σηκώσω πχ να ντυθώ, το υποστήριζα με το άλλο πόδι ή με το χέρι μου! Ταλαιπωρήθηκα αυτές τις 6 εβδομάδες, αλλά δεν το μετάνιωσα, είναι πολύ μικρό αυτό το διάστημα μπροστά στο τελικό αποτέλεσμα. :P


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εγινα και εγω του κλαμπ μιας και υπεστη και εγω ρηξη ΠΧ και ρηξη εσω μηνισκου στο οπισθιο κερας συνοδεια εκεινου του απαισιου θορυβου κατα τη διαρκεια ποδοσφαιρικου αγωνα. Εγχειρηση στις 8/9/2009 οποτε περαστικα σε ολους γιατι εγω εχω μελλον μπροστα μου. Αυτο που με ανησυχει ειναι ενα καψιμο που εχω στο καλαμι του εγχειρισμενου γονατος. ο γιατρος λεει οτι ισως συγκεντωνεται αιμα εκει λογω τοης φλεγμονης και των αντιπηκτικων ενεσεων.

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; Ευχαριστω, θα τα λεμε απο δω και περα

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτο που με ανησυχει ειναι ενα καψιμο που εχω στο καλαμι του εγχειρισμενου γονατος. ο γιατρος λεει οτι ισως συγκεντωνεται αιμα εκει λογω της φλεγμονης...

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;

Οπως σου είπε ο ιατρός σου, μήν ανησυχείς. Θα περάσει σιγά σιγά.

 

Και βάζε πάγο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πω και για τον Νικολαου ότι φαινεται ενας πολύ ευγενικος ανθρωπος, εχει κανει ο ιδιος χειρουργειο μηνισκου στο δικο του ποδι αλλα η αληθεια είναι ότι δεν είναι και ευκολο να τον βλεπεις μετα το χειρουργειο. Υπαρχει βεβαια μια ομαδα αξιων γιατρων γυρω του. Δεν τον βλεπεις όχι γιατι είναι απομακρος αλλα γιατι εχει πολύ δουλεια και ασθενεις. Σας ομολογω ότι του εθεσα το ζητημα αν κανει οι ιδιος το χειρουργειο – του το εθεσα βεβαια με οσο χιουμορ μπορουσα – και μου απαντησε ότι φυσικα κανει ο ιδιος το χειρουργειο αλλα με την ομαδα του και ότι για τη ληψη του μοσχευματος το κανει καποιος άλλος από την ομαδα. Επισης για το ΚΑΤ που επισης επισκεφτηκα εκει μια ειδικευομενη μου ειπε για καποιον κ. Βα……το ο οποιος είναι ο μονος ο οποιος κανει αρθροσκοπηση στο νοσοκομειο – να γιατι δεν εχουμε πολλους γιατρους να μαθαινουν αυτην την επεμβαση – στο τμημα αθηλητικων κακωσεων αλλα για να σου κανει την επεμβαση ……… καταλαβαινετε…

 

Παντως η φλεγμονη με εχει παει πισω γιατι πώς να κανεις ασκησεις αμα είναι και λιγο πρησμενο το γονατο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...η αληθεια είναι ότι δεν είναι και ευκολο να τον βλεπεις μετα το χειρουργειο...
Στα μετεγχειρηντικά ραντεβού σε βλέπει ο ίδιος και οι φυσικοθεραπευτές του.

 

 

 

...μου απαντησε ότι φυσικα κανει ο ιδιος το χειρουργειο αλλα με την ομαδα του και ότι για τη ληψη του μοσχευματος το κανει καποιος άλλος από την ομαδα.
Εσύ (γενικά αναφέρομαι) πάς στον Νικολάου. Το ποιός κρατάει το νυστέρι λίγη σημασία έχει, αφού ο συγκεκριμένος ιατρός είναι από πάνω σου στο χειρουργείο και φέρει και την ευθύνη. Οπότε μή φοβάσαι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις δικιο Αλεξη, αμα κλεισουν τα φωτα δεν ξερεις ποιος κραταει τι και τι κανει αλλα ο γιατρος σου εχει την ευθυνη.

Παντως βρε παιδια κοστιζει περιπου οσο ενα αυτοκινητο μικρομεσαιο η ολη δουλεια.

Εσεις που ασχολειστε με αυτο το θαυμασιο σπορ του σκι -το οποιο εχει αρκετους ορθοπαιδικους τραυματισμους -ειδοποιηστε τους γνωστους σας να ασφαλιστουν οπωσδηποτε. Αξιζει το εξοδο κι ας ειναι αχρειαστο.

Για τους προσφατους εγχειρισμενους οπως εγω χρησιμο ειναι το αρθρο http://209.85.129.132/search?q=cache:6e0z_...=clnk&gl=gr

 

οπως χρησιμο ειναι να τονισουμε οτι την ωρα της "παγοθεραπειας" καλο ειναι το ποδι να ειναι πανω απο το υψος της καρδιας, με μαξιλαρια προφανως.

 

Η διαφορα που βρισκω ειναι στα λεπτα της εφαρμογης των ψυχρων αποθεματων. Στον παγκοσμιο ιστο βλεπω κυριως για 20΄ ενω εδω και γενικα σε ελληνικα σαϊτ βλεπω για 10΄ .

Εσυ Αλεξη ή καποιος αλλος εχει αποψη πανω σε αυτο;

 

Ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παντως βρε παιδια κοστιζει περιπου οσο ενα αυτοκινητο μικρομεσαιο η ολη δουλεια.

Κάνεις λάθος. Όλα είναι σχετικά. Το κόστος για μένα ήταν το εξής:

1. 1000 ευρώ ο Γιατρός μου.

2. 700 ευρώ η Κλινική (+ ό,τι πλήρωσε το ΙΚΑ)

3. 1.000 ευρώ περίπου φυσιοθεραπεία (την οποία καλύπτουν τα περισσότερα ταμεία).

Αυτά.

Υ.Γ. Για μένα, αυτές οι επεμβάσεις έχουν γίνει πλέον ρουτίνα και δε θεωρώ οτι είναι ανάγκη να αναζητούμε το γιατρό με βάση το μεγάλο του όνομα.


Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εσεις που ασχολειστε με αυτο το θαυμασιο σπορ του σκι -το οποιο εχει αρκετους ορθοπαιδικους τραυματισμους -ειδοποιηστε τους γνωστους σας να ασφαλιστουν οπωσδηποτε. Αξιζει το εξοδο κι ας ειναι αχρειαστο.

Με τις λίγες μου γνώσεις όμως από όσο κατάλαβα οι πιο πολλές ασφαλιστικές δεν σε καλύπτουν για ατύχημα που έχεις πάθει κάνοντας σκι και ένα μεγάλο κατάλογο άλλων "extreme". Πρέπει να δηλώσεις ότι το έπαθες αλλού.

Κάπου έχει συζητηθεί το θέμα αν το βρει κανείς pls


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
ειδοποιηστε τους γνωστους σας να ασφαλιστουν οπωσδηποτε
Μιλάμε για δημόσιο ασφαλιστικό φορέα ή ιδιωτικό ;

 

 

οπως χρησιμο ειναι να τονισουμε οτι την ωρα της "παγοθεραπειας" καλο ειναι το ποδι να ειναι πανω απο το υψος της καρδιας, με μαξιλαρια προφανως
Έτσι κι αλλιώς, το πόδι δεν κάθεται χωρίς μαξιλάρι, οπότε αυτό το επιτυγχάνουμε.

 

 

Η διαφορα που βρισκω ειναι στα λεπτα της εφαρμογης των ψυχρων αποθεματων. Στον παγκοσμιο ιστο βλεπω κυριως για 20' ενω εδω και γενικα σε ελληνικα σαϊτ βλεπω για 10'
Εγώ έβαζα πάγο κοντά μία ώρα, όσο άντεχε δηλαδή η παγοθήκη. Οι οδηγίες που πήρα ήταν ''όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά''. Και το καταλάβαινα κι εγώ από τις ενοχλήσεις που είχα.

 

 

Όσο για το κόστος, πήγα χωρίς ιδιωτική ασφάλεια και μου κόστισε λίγο παραπάνω από αυτό που περιγράφει ο Δαμιανός.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η διαφορα που βρισκω ειναι στα λεπτα της εφαρμογης των ψυχρων αποθεματων. Στον παγκοσμιο ιστο βλεπω κυριως για 20΄ ενω εδω και γενικα σε ελληνικα σαϊτ βλεπω για 10΄ .

 

Εγώ τις 2 πρώτες εβδομάδες είχα το κλασικό παγουράκι αντί για επιθέματα και μου είχαν πει να το ανεβάζω για 30' και για 15' να το κατεβάζω. Εξαρτάται βέβαια κι από τις παγοκύστες και πόσο παγωμένες είναι. Αλλά αν νιώθεις ότι παγώνει πολύ το κατεβάζεις και νωρίτερα. Γενικά δεν είχα κανένα πρήξιμο ή πρόβλημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SOS - πολύ σημαντικό:

 

Πάγος πρέπει να εφαρμόζεται για 10 - 20 λεπτά το πολύ, μετά διάλειμμα τον ίδιο χρόνο χωρίς πάγο και μετά πάλι πάγος! Ο πάγος για περισσότερο από 20 λεπτά, δημιουργεί ψυχρό έγκαυμα κι έχει το εντελώς αντίθετο αποτέλεσμα!!

 

Η αρχή, όσο πιό πολύ πάγο, τόσο πιό καλά, μεταφράζεται σε όσο το δυνατόν περισσότερα sessions πάγου - μή πάγου, όχι όσο πιό πολλή ώρα μαζεμένη!!!

 

Το κόστος ιδιωτικά, χωρίς δηλ να πας μέσω ασφαλιστικής που θα σε "σκίσουνε" γιατί ξέρουν ότι πληρώνει η ασφαλιστική, σε ιδιωτικό νοσοκομείο + φυσιοθεραπευτήριο, αξιοπρεπή - όχι πρώτες φίρμες - είναι όπως το γράφει ο Δαμιανός.

 

Ο συνδυασμός: Ασφάλεια - Ιατρικό + Νικολάου, είναι ό,τι ακριβότερο έχω ακούσει, περίπου 10.000 ευρώπουλα! Φυσικά δεν σχολιάζω το αποτέλεσμα, κλπ, δεν γνωρίζω, πιθανόν να είναι και value for money για να μην παρεξηγηθώ για αρνητική διαφήμιση, απλά, όπως γράφω, είναι το υψηλότερο ποσό που έχω ακούσει!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο συνδυασμός: Ασφάλεια - Ιατρικό + Νικολάου, είναι ό,τι ακριβότερο έχω ακούσει, περίπου 10.000 ευρώπουλα!
Είναι αρκετά φθηνότερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω παντως αν και τον εκτιμω τον νι... ωσ γιατρο ετσι και δεν καταφερω να κανω ασφαλεια ιδωτικη νομιμη η παρανομη ,θα παω στον γιατρο της γιωτας γαι τοχειρουργειο ρπχ..εχω μερικη που αντιμετωπιζω με γυμναστικη..που πιστεω ειναι πιο λογικος σαν ιδιωτης.τα αποτελεσματα του ειναι επισης καλα,εχουμε ζωντανο παραδ :) ειγμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Είναι αρκετά φθηνότερα.

Τοσο περίπου κόστισε σε γνωστό μας και snowclubίτη επίσης!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοπελίτσα, εκείνο που διαπίστωσα -από δύο περιπτώσεις εντός στενού οικογενειακού κύκλου- είναι οτι όταν σε δούν με ιδιωτική ασφάλεια, αρχίζουν τα γλέντια και όπου σε πετύχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...