Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

φιλε μου θα μπω στο Ιατρικο στις 16 του μηνα για την επεμβαση.Για πες μου ποσο εμεινες μεσα και πως εισαι τωρα?

1 μερα - το ποδι μου ειναι σε εκταση και δεν ποναω αλλα δεν αντεχω την ακινησια -υπαρχει ταλαιπωρια

στις 16 βγαζω τα ραματα στο ιατρικο - σου ευχομαι καλη επεμβαση ΣΙΓΟΥΡΑ ολα θα πανε υπεροχα

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρώτα απο όλα δεν έχεις ιδέα απο μοσχεύματα και λοιπά και δεύτερο αυτό που λες για το τεχνητό μόσχευμα (κόστος κ.τ.λ) είναι τρελό!!!

Επειδή λίγο πιο κάτω αναφέρεις οτι είσαι επαγγελματίας,φαντάζομαι γιατρός? και άρα έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο,μήπως έχεις ακούσει λέξεις όπως ευγένεια, καλή συμπεριφορά κλπ;Το στυλάκι σου είναι εριστικό.Μπορείς να προσφέρεις στο συγκεκριμένο νήμα;Αν ναι κάντο.Αν όχι σταμάτα να γράφεις.Και κάτι ακόμα.Όσοι γράφουν αλλά και όσοι διαβάζουν το συγκεκριμένο θέμα ψάχνουν για πληροφορίες και κυρίως για συμπαράσταση.

Και επειδή εγώ είμαι άσχετος (θα έλεγα εμείς αλλά καλύτερα να μιλήσω για τον εαυτό μου) μπορείς να προσφέρεις κάνοντας ένα ξεχωριστό θεματάκι με αντικείμενο τον πρόσθιο χιαστό;Αν δεν μπορείς ή δεν έχεις χρόνο τότε για ποιό λόγο γράφτηκες στο forum. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 μερα - το ποδι μου ειναι σε εκταση και δεν ποναω αλλα δεν αντεχω την ακινησια -υπαρχει ταλαιπωρια

στις 16 βγαζω τα ραματα στο ιατρικο - σου ευχομαι καλη επεμβαση ΣΙΓΟΥΡΑ ολα θα πανε υπεροχα

σου ειχαν πει πληρη ακινησια χωρις να το πατας το ποδι?αν εισαι στο Νικολαου μπορει κ νατα πουμε απο κοντα στις 16

Share this post


Link to post
Share on other sites
σου ειχαν πει πληρη ακινησια χωρις να το πατας το ποδι?αν εισαι στο Νικολαου μπορει κ νατα πουμε απο κοντα στις 16

ειμαι στον τσουκα, και μου ειπε να το πατω ''20κιλά'' λιγο δηλαδη. την δευτερα ξεκινω φυσιοθεραπείες [22 μαρτη]. την ιδια μερα πρεπει ν' αφησω τις πατεριτσες αλλά δεν τοχω. να δουμε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Νικολάου ποια τεχνική χρησιμοποίησε;

χρησιμοποιησε τεχνικη διπλης δεσμης με μοσχευμα hamstring,2 μερες πονος τωρα ολα οκ.θα επανελθω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαιρετώ σας και πάλι παιδιά!

Είχα μιλήσει πριν κάτι μηνες για τον δικό μου κομμένο πρόσθιο χιαστό και να που τελικά έκανα και γω το χειρουργείο.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, αν εξαιρεσω καποια μετεγχειρουργικά προβληματακια που ναι μεσ στο προγραμμα) μέχρι τώρα.

Η εγχειρηση εγινε στο κατ πριν 18 μερες.Aυριο βγάζω τα ραμματα κι ξεκινώ φυσικοθεραπείες.

Καλο κουράγιο σε όλους τους παθούντες και να ξέρουν οτι όλα αυτά είναι περαστικά!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χαιρετώ σας και πάλι παιδιά!

καποια μετεγχειρουργικά προβληματακια που ναι μεσ στο προγραμμα) μέχρι τώρα.

πες γι' αυτά τα προβληματάκια, αυτά ενδιαφέρουν τους χτυπημένους να ειναι ετοιμοι σ' ολα τα πιθανά ενδεχόμενα

αναλυσε τα , περιέγραψε τα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον,επανερχομαι....9 μερες μετα την επεμβαση και εχω καμψη >120 μοιρες κ πληρη εκταση.Ακολουθω μονος μου τις ασκήσεις που μου εδωσαν απο το Φυσικ/τηριο του Ιατρικου (Πανταζης).Ειναι απλες ασκησεις κ κατανοητες ,ιδιως για καποιους που εχουν περασει απο γυμναστηρια.Ηδη εχω δει πολυ μεγαλη βελτιωση.1 φορα την εβδομαδα θα πρεπει να πηγαινω εκει (εχω παει ηδη 1) για επανεκτιμηση και εμπλουτισμο των ασκησεων.Το κακο ειναι οτι επειδη εχω κανει κ συρραφη μηνισκου,θα πρεπει να μην φορτισω το ποδι μου, να μην το πατησω δλδ,για συνολικα 3 βδομαδες.Καρα τ αλλα, ναρθηκας κανονικα, το μουδιασμα εξσκολουθει στην κνημη ,δυσλειτουργια στη μετακινηση με τις πατεριτσες και κοβω τα ραμματα τη Μ.Δευτερα.

Καθε μερα που περνα παντως ειναι κ καλυτερη απο την προηγουμενη...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο απ΄ότι φαίνεται είσαι μπροστά από το πρόγραμμα!

 

 

 

Σήμερα έκλεισα τις 100 μέρες!Η μυική δύναμη έχει αυξηθεί,έχω κερδίσει γύρω στα 5-15 κιλά σε κάθε μηχάνημα στο γυμναστήριο από τότε που ξεκίνησα.Έχω ξεκινήσει τρέξιμο ένα μήνα τώρα και ανυπομονώ να έρθει η μέρα που θα νιώσω πως πλέον μπορώ να κάνω sprint.Οι γιατροί μου το έχουν επιτρέψει αλλά είμαι αρκετά επιφυλακτικός,όταν νιώσω εγώ ότι μπορώ...τότε θα το κάνω.Οι γιατροί μιλάνε με μέσους όρους και δίνουν το "OK" από εκεί και πέρα ο καθένας γνωρίζει καλύτερα το σώμα του και τις δυνατότητές του!

 

Άντε να αρχίσουμε και τα μπάνια με βατραχοπέδιλο να γίνει πέτρα ο τετρακέφαλος(που τα λέω αυτά θα μου πείτε σε fanclub χειμερινών σπορ) :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε παιδια...δεν μπορουμε ν αλλαξουμε τιτλο στο θεμα;

ανοιγω το φορουμ, κ ολο το ματι μου πεφτει σε αυτο το θεμα και σφιγγεται η καρδια μου...

βρειτε εναν αλλο τιτλο


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ρε παιδια...δεν μπορουμε ν αλλαξουμε τιτλο στο θεμα;

ανοιγω το φορουμ, κ ολο το ματι μου πεφτει σε αυτο το θεμα και σφιγγεται η καρδια μου...

βρειτε εναν αλλο τιτλο

 

Τί τίτλο προτείνεις;;

 

Πάντως, δεν είναι κι ό,τι χειρότερο μπορεί να συμβεί η ρήξη πρόσθιου χιαστού ώστε να προκαλεί ρίγη τρόμου...! Βασικά, ο,τιδήποτε μπορεί να διορθωθεί και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ FATAL ERROR, δεν είναι και τόσο τραγικό....


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
πες γι' αυτά τα προβληματάκια, αυτά ενδιαφέρουν τους χτυπημένους να ειναι ετοιμοι σ' ολα τα πιθανά ενδεχόμενα

αναλυσε τα , περιέγραψε τα

Ναι έχεις δίκιο.

 

Θα μιλήσω σχεδόν προσωπικα μεταφέροντας αυτα που εχω μάθει από τους γιατρους και τον φυσικοθεραπευτή μου.

 

Να πω καταρχάς οτί αυτό που σηνέβη σε εμένα μετά το χειρουργείο(παρουσιάσθηκαν υγρά στο εγχειρισμένο γόνατο) προέρχεται είτε από άσκοπο τραυματισμό από τον γιατρό κατά την ώρα του χειρουργείου είτε είναι εντελώς τυχαία αντίδραση του οργανισμού.

Τα υγρά αυτά τα αντιλαμβάνεσαι κατα τις πρώτες μέρες μετα το χειρουργείο όταν θα πρέπε να χει ξεπριστεί το πόδι και αυτό δεν έχει γίνει αλλά και από τον πόνο(άλλοτε ήπιος άλλοτε ισχυρότερος)

Ο γιατρός μου την τρίτη μέρα μετά το χειρουργείο μου έκανε παρακέντηση στο γόνατο(για όσους δεν ξέρουν...απλα τραβά τα υγρά με συριγγα από το γόνατο) η οποία ήταν σχεδον επιτυχημένη. Σχεδόν γτ με την παρακέντηση δεν φεύγει τελείως το πρόβλημα ειτε γτ λίγο υγρό παραμένει είτε γτ ο οργανισμος παράγει και άλλο.

Οι πόνοι έφυγαν αλλά φεύγοντας από το νοσοκονείο ο γιατρός συνέστησε να το ξεκουράσω όσο περισσότερο(κυριολεκτικά) μπορούσα. Οι ασκήσεις που μ συνέστησε να κάνω ήταν πολύ χαλαρές, πάλι λόγω υγρών. Στις 18 μέρες έκοψα τα ράμματα και μου είπε να ξεκινήσω φυσικοθεραπείες ενώ πάλι μου είπε να το ξεκουράζω.

Οι φυσικοθεραπείες πάλι ήταν πολύ χαλαρές για να μην επιδεινώσουμε την κατάσταση.

 

Στην 8η επίσκεψη και 37 μέρες μετά το χειρουργείο αρχισα να κάνω φυσικοθεραπείες με βάρη και στην ουσία να ενδυναμώνω πάρα πολύ τον τετρακέφαλο σε σχέση με τις προηγούμενες επισκέψεις όπου έκαν απλές καμψεις.

την ίδια μέρα πέταξα και την 2η πατερίτσα την οποία είχα 9 μέρες για να μην κουράζω το γόνατο.

Βέβαια είναι και η εποχη που έχασα 1μιση βδομάδα επισκέψεων λόγω του 25ης μαρτίου και πάσχα οπότε ίσως να είχα ταχύτερη ανάρρωση σε διαφορετική περρίπτωση!

 

Πλέον είμαι στις 40 μέρες μπορώ να ΠΕΡΠΑΤΑΩ ανετα, να φορτώνω συνεχώς τα κιλα για τον τετρακέφαλο. Τα υγρά είναι σε τέτοιο σημείο που δεν μπορείς να πεις οτί έχουν εξαφανιστέι αλλά δεν με πάνε και πίσω όπως πριν!

 

Αυτά τα ολίγα.

Οποιαδήποτε απορία-σχόλιο καλοδεχούμενο και κυρίως χρήσιμο :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι έχεις δίκιο.

 

Θα μιλήσω σχεδόν προσωπικα μεταφέροντας αυτα που εχω μάθει από τους γιατρους και τον φυσικοθεραπευτή μου.

 

Να πω καταρχάς οτί αυτό που σηνέβη σε εμένα μετά το χειρουργείο(παρουσιάσθηκαν υγρά στο εγχειρισμένο γόνατο) προέρχεται είτε από άσκοπο τραυματισμό από τον γιατρό κατά την ώρα του χειρουργείου είτε είναι εντελώς τυχαία αντίδραση του οργανισμού

απαντηση

τα υγρα που σου παρουσιαστηκαν τα βρισκω απολυτα φυσιολογικα. αλοιμονο αν μετα απο μια εγχειριση δεν ειναι πρησμενο το ποδι.

πρεπει να καναμε κοντα οι δυο μας την εγχειριση [1η μαρτη ]. στην περιπτωση μου το ποδι μου εχει ακομα υγρο αλλα κανεις δεν τρελαθηκε, ουτε ο γιατρος ουτε ο φυσικ/της.

περπατω αλλα ακομη βαρος γιοκ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω πολυ καιρο να μιλησω.Να θυμησω...ρηξη προσθιου χιαστου αριστερα και μικρο αποσπαστικο καταγμα με αιμαρθρο,για το οποιο ακινητοποιηθηκα 2 μηνες απο το ατυχημα.Χειρουργηθηκα πριν 24 μερες.Hamstrings.Η επεμβαση διηρκησε 1,5 ωρα και ολα πηγαν καλα.Η μαγνητικη μου ελεγε και για ρηξεις στους πλαγιους αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν o.k.Ξυπνησα με πολυ πονο στο γονατο και σωληνακι παροχετευσης.Τη δευτερη μερα πηρα εξιτηριο.Ο πονος δυνατος ακομα και στην ηρεμια τις 2-3 πρωτες μερες,αλλα ελεγχομενος θα ελεγα με παυσιπονα.Μεχρι περιπου τη 9-10η μερα πονουσα στην περιοχη της ληψης του μοσχευματος μονο οταν σηκωνομουν.Εκανα ασκησεις μονη μου στο σπιτι,μεχρι την 13η μερα που εκοψα τα ραμματα.Οταν ειδε ο γιατρος το ποδι μου βεβαια,μου ειπε:''το ποδι σου ειναι αγυμναστο και δεν θα παει καλα αν δεν ξεκινησεις φυσικοθεραπειες''.Ο ιδιος μου ειχε πει να ξεκινησω την 5η μετεγχειρητικη μερα,αλλα ο φυσικοθεραπευτης μου ειχε αντιθετη αποψη και μου ειπε να συνεχισω τις ασκησεις μονη μου.Ετσι ουσιαστικα ξεκινησα 13 μερες μετα το χειρουργειο.Σημερα συμπληρωσα 10 επισκεψεις.Εντατικα καμψη-εκταση,ενδυναμωση τετρακεφαλου,σταδιακη φορτιση του ποδιου.Απο χθες περπαταω μονο με τον ναρθηκα χωρις τις πατεριτσες(κουτσαινω λιγο),αλλα οταν κουραζομαι τις χρησιμοποιω.Κανω λιγο διαδρομο(5-10 λεπτα αργο περπατημα) και με βοηθεια σκαλες.Το μεγαλο μου αγχος ειναι το ευρος κινησης της αρθρωσης.Απο την καμψη μου λειπουν λιγες μοιρες(δεν ξερω ποσες),και απο την εκταση οι μοιρες της υπερεκτασης.Πολυς πονος στην καμψη ρε παιδια.Τοσο πονεσατε ολοι???????Κανω τις ασκησεις και στο σπιτι,οχι βεβαια οπως τις κανει ο φυσικοθεραπευτης,αλλα νομιζω οτι εχει ''κολλησει'' και δεν λυγιζει,δεν λυγιζει,δεν λυγιζει...Επισης μεχρι ''να παρει μπροστα'' η αρθρωση.....Ειμαι καλα?Ειμαι πισω?Δεν ξερω και αγχωνομαι.Ο φυσικοθεραπευτης μου λεει οτι παω καλα,αλλα διαρκως με ζοριζει να το δουλευω.Την ερχομενη εβδομαδα θα ξεκινησω κολυμβητηριο,και σε 10 μερες θα με ξαναδει ο γιατρος.Απορια:τον ναρθηκα τον βγαζουμε στον υπνο?Α!! και παγο συχνα,βοηθαει πολυ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπερα σε ολους.Εχω πολυ καιρο να μιλησω.Να θυμησω...ρηξη προσθιου χιαστου αριστερα και μικρο αποσπαστικο καταγμα με αιμαρθρο,για το οποιο ακινητοποιηθηκα 2 μηνες απο το ατυχημα.Χειρουργηθηκα πριν 24 μερες.Hamstrings.Η επεμβαση διηρκησε 1,5 ωρα και ολα πηγαν καλα.Η μαγνητικη μου ελεγε και για ρηξεις στους πλαγιους αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν o.k.Ξυπνησα με πολυ πονο στο γονατο και σωληνακι παροχετευσης.Τη δευτερη μερα πηρα εξιτηριο.Ο πονος δυνατος ακομα και στην ηρεμια τις 2-3 πρωτες μερες,αλλα ελεγχομενος θα ελεγα με παυσιπονα.Μεχρι περιπου τη 9-10η μερα πονουσα στην περιοχη της ληψης του μοσχευματος μονο οταν σηκωνομουν.Εκανα ασκησεις μονη μου στο σπιτι,μεχρι την 13η μερα που εκοψα τα ραμματα.Οταν ειδε ο γιατρος το ποδι μου βεβαια,μου ειπε:''το ποδι σου ειναι αγυμναστο και δεν θα παει καλα αν δεν ξεκινησεις φυσικοθεραπειες''.Ο ιδιος μου ειχε πει να ξεκινησω την 5η μετεγχειρητικη μερα,αλλα ο φυσικοθεραπευτης μου ειχε αντιθετη αποψη και μου ειπε να συνεχισω τις ασκησεις μονη μου.Ετσι ουσιαστικα ξεκινησα 13 μερες μετα το χειρουργειο.Σημερα συμπληρωσα 10 επισκεψεις.Εντατικα καμψη-εκταση,ενδυναμωση τετρακεφαλου,σταδιακη φορτιση του ποδιου.Απο χθες περπαταω μονο με τον ναρθηκα χωρις τις πατεριτσες(κουτσαινω λιγο),αλλα οταν κουραζομαι τις χρησιμοποιω.Κανω λιγο διαδρομο(5-10 λεπτα αργο περπατημα) και με βοηθεια σκαλες.Το μεγαλο μου αγχος ειναι το ευρος κινησης της αρθρωσης.Απο την καμψη μου λειπουν λιγες μοιρες(δεν ξερω ποσες),και απο την εκταση οι μοιρες της υπερεκτασης.Πολυς πονος στην καμψη ρε παιδια.Τοσο πονεσατε ολοι???????Κανω τις ασκησεις και στο σπιτι,οχι βεβαια οπως τις κανει ο φυσικοθεραπευτης,αλλα νομιζω οτι εχει ''κολλησει'' και δεν λυγιζει,δεν λυγιζει,δεν λυγιζει...Επισης μεχρι ''να παρει μπροστα'' η αρθρωση.....Ειμαι καλα?Ειμαι πισω?Δεν ξερω και αγχωνομαι.Ο φυσικοθεραπευτης μου λεει οτι παω καλα,αλλα διαρκως με ζοριζει να το δουλευω.Την ερχομενη εβδομαδα θα ξεκινησω κολυμβητηριο,και σε 10 μερες θα με ξαναδει ο γιατρος.Απορια:τον ναρθηκα τον βγαζουμε στον υπνο?Α!! και παγο συχνα,βοηθαει πολυ.

 

Δεν ξέρω για χιαστούς(αφού δεν έχω αποκτήσει πρόβλημα ακόμα) αλλά ένα πράγμα να ξέρεις.Εκεί που σταματά η δουλειά

 

του γιατρού,ξεκινάει αυτή του φυσικοθεραπευτή.Αρκεί να έχεις πετύχει κάποιον που να κατέχει το "άθλημα".

 

Για σύγκριση,απλά να σου αναφέρω οτι για να πάρει το πόδι μου πλήρη υπερέκταση,χρειάστηκαν 10 φυσ/πείες σε

 

καθημερινή βάση σε κέντρο αποκατάστασης αθλητών και όχι σε αυτό της γειτονιάς.Και μιλάμε για απλό μηνίσκο.

 

Ελπίζω να σε διαφώτισα! :blink:

Edited by Mitsaras

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν είμαι στον 5ο Μήνα(όχι εγκυμοσύνης αλλά χιαστού :P)και το νιώθω το πόδι μου σαν καινούργιο.

Τρέχω 5χλμ την μέρα χωρίς ενοχλήσεις,βέβαια φοβάμαι να παίξω μπάλα γι'αυτό θα περιμένω να μου πει ο γιατρός ποτε θα είμαι έτοιμος αν και νιώθω πολύ καλά το πόδι μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...βέβαια φοβάμαι να παίξω μπάλα γι'αυτό θα περιμένω
Ακόμη και οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, κάνουν έξι μήνες για να επανέλθουν. Υπομονή...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπερα σε ολους.Εχω πολυ καιρο να μιλησω.Να θυμησω...ρηξη προσθιου χιαστου αριστερα και μικρο αποσπαστικο καταγμα με αιμαρθρο,για το οποιο ακινητοποιηθηκα 2 μηνες απο το ατυχημα.Χειρουργηθηκα πριν 24 μερες.Hamstrings.Η επεμβαση διηρκησε 1,5 ωρα και ολα πηγαν καλα.Η μαγνητικη μου ελεγε και για ρηξεις στους πλαγιους αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν o.k.Ξυπνησα με πολυ πονο στο γονατο και σωληνακι παροχετευσης.Τη δευτερη μερα πηρα εξιτηριο.Ο πονος δυνατος ακομα και στην ηρεμια τις 2-3 πρωτες μερες,αλλα ελεγχομενος θα ελεγα με παυσιπονα.Μεχρι περιπου τη 9-10η μερα πονουσα στην περιοχη της ληψης του μοσχευματος μονο οταν σηκωνομουν.Εκανα ασκησεις μονη μου στο σπιτι,μεχρι την 13η μερα που εκοψα τα ραμματα.Οταν ειδε ο γιατρος το ποδι μου βεβαια,μου ειπε:''το ποδι σου ειναι αγυμναστο και δεν θα παει καλα αν δεν ξεκινησεις φυσικοθεραπειες''.Ο ιδιος μου ειχε πει να ξεκινησω την 5η μετεγχειρητικη μερα,αλλα ο φυσικοθεραπευτης μου ειχε αντιθετη αποψη και μου ειπε να συνεχισω τις ασκησεις μονη μου.Ετσι ουσιαστικα ξεκινησα 13 μερες μετα το χειρουργειο.Σημερα συμπληρωσα 10 επισκεψεις.Εντατικα καμψη-εκταση,ενδυναμωση τετρακεφαλου,σταδιακη φορτιση του ποδιου.Απο χθες περπαταω μονο με τον ναρθηκα χωρις τις πατεριτσες(κουτσαινω λιγο),αλλα οταν κουραζομαι τις χρησιμοποιω.Κανω λιγο διαδρομο(5-10 λεπτα αργο περπατημα) και με βοηθεια σκαλες.Το μεγαλο μου αγχος ειναι το ευρος κινησης της αρθρωσης.Απο την καμψη μου λειπουν λιγες μοιρες(δεν ξερω ποσες),και απο την εκταση οι μοιρες της υπερεκτασης.Πολυς πονος στην καμψη ρε παιδια.Τοσο πονεσατε ολοι???????Κανω τις ασκησεις και στο σπιτι,οχι βεβαια οπως τις κανει ο φυσικοθεραπευτης,αλλα νομιζω οτι εχει ''κολλησει'' και δεν λυγιζει,δεν λυγιζει,δεν λυγιζει...Επισης μεχρι ''να παρει μπροστα'' η αρθρωση.....Ειμαι καλα?Ειμαι πισω?Δεν ξερω και αγχωνομαι.Ο φυσικοθεραπευτης μου λεει οτι παω καλα,αλλα διαρκως με ζοριζει να το δουλευω.Την ερχομενη εβδομαδα θα ξεκινησω κολυμβητηριο,και σε 10 μερες θα με ξαναδει ο γιατρος.Απορια:τον ναρθηκα τον βγαζουμε στον υπνο?Α!! και παγο συχνα,βοηθαει πολυ.

 

 

Είσαι φυσιολογικά!Αυτό το κόλλημα(αν θυμάμαι καλά πάνω από την επιγονατίδα ήταν) με προβλημάτιζε και εμένα(τον φυσιοθεραπευτή όμως όχι) αλλά ξυπνάς μια μέρα και βλέπεις ότι πραγματικά μέσα στη νύχτα κέρδισες μοίρες!Οπότε μην αγχώνεσαι...

 

 

 

Εγώ έκλεισα 5 μήνες.Συνεχίζω ενδυνάμωση τετρακεφάλου,πλειομετρικές(ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για την επιστροφή στο άθλημα),σταδιακά άυξηση αντοχής(προς το παρών η αντοχή δεν είναι ο βασικός στόχος,είναι ο τελευταίος).Το πόδι μυικά δεν έχει επανέλθει πλήρως(αν και οι γιατροί μου έδωσαν το OK,δεν υπάρχει λόγος να διακινδυνεύσω εφ΄όσον τελείωσε η αγωνιστική περίοδος) οπότε ούτε συζήτηση για ποδόσφαιρο!Από μέσα Ιουλίου όμως επιστροφή στα γήπεδα :P

 

 

Ακόμη και αν έχετε το OK αν δεν νιώθετε εσείς έτοιμοι ας περιμένει το άθλημα.

Edited by M9!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Είσαι φυσιολογικά!Αυτό το κόλλημα(αν θυμάμαι καλά πάνω από την επιγονατίδα ήταν) με προβλημάτιζε και εμένα(τον φυσιοθεραπευτή όμως όχι) αλλά ξυπνάς μια μέρα και βλέπεις ότι πραγματικά μέσα στη νύχτα κέρδισες μοίρες!Οπότε μην αγχώνεσαι...

 

 

 

Εγώ έκλεισα 5 μήνες.Συνεχίζω ενδυνάμωση τετρακεφάλου,πλειομετρικές(ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για την επιστροφή στο άθλημα),σταδιακά άυξηση αντοχής(προς το παρών η αντοχή δεν είναι ο βασικός στόχος,είναι ο τελευταίος).Το πόδι μυικά δεν έχει επανέλθει πλήρως(αν και οι γιατροί μου έδωσαν το OK,δεν υπάρχει λόγος να διακινδυνεύσω εφ΄όσον τελείωσε η αγωνιστική περίοδος) οπότε ούτε συζήτηση για ποδόσφαιρο!Από μέσα Ιουλίου όμως επιστροφή στα γήπεδα :lol:

 

 

Ακόμη και αν έχετε το OK αν δεν νιώθετε εσείς έτοιμοι ας περιμένει το άθλημα.

Τι ειναι οι πλειομετρικες ασκησεις?Πρωτη φορα τις ακουω

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑ ΒΟΛΕΙ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΣΕΡΒΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΕΙΩΣΗ ΑΚΟΥΣΑ ΕΝΑ ΚΡΑΧ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΧΕ ΓΥΡΗΣΕΙ,ΠΡΙΣΤΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΟ ΖΕΣΤΑΜΑ ΓΥΡΙΣΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΕΣΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΕΠΕΙΤΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΑΓΝΙΤΙΚΗ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΠΑΛΙ,ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΡΗΞΗ ΧΙΑΣΤΩΝ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΑΛΛΕΣ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΤΕΡΙΤΣΕΣ ΑΠΟΜΕΝΟΘΝ ΑΚΟΜΑ 1,5 ΕΒΔΟΜΑΔΑ .ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΝΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΔΗΑΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 18 ΙΟΥΛΙΟΥ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΤΕΛΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΩΝ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΙΞΩ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΓΟΝ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...