Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Ολγα γυμνασέ το φούλ μέχρι την εγχείρηση. Οσο πιο γυμνασμένο το έχεις τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις μετά :) .Η σύζηγός μου επαθε ολική ρήξη προσθιου πρίν απο 2 μήνες το εχει ταράξει στη γυμναστική και παίζει ακόμα αγώνες βολευ. Κάνει αγώνα δρόμου ενδυνάμωσης ετσι ωστε να μπεί χειρουργείο μετά το Πάσχα.

  • Like 1

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

σ’ευχαριστω Γιωργο. ναι, εδω και λιγες μερες μπορω οποτε κανω φουλ ενδυνάμωση

 

καλη επιτυχια και στη συζηγό σου

  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά σε όλους και καλή επιτυχία σε όσους μπαίνουν σύντομα χειρουργείο... Εγώ διανύω τη 11η μέρα από την επέμβαση... Το παράδοξο που μου συνέβη, είναι ότι παρόλο που βγήκα αρκετά καλά από την επέμβαση και ήμουν και αρκετά καλά και τις υπόλοιπες μέρες (σε αντίθεση με όσα είχα ακούσει από άλλους), την 6η μέρα ξύπνησα με πρησμένο πόδι... Τις υπόλοιπες έως και σήμερα, με προτροπή του φυσιοθεραπευτή, άφησα πίσω τις προσπάθειες για να αποκτήσω τη μέγιστη δυνατή κλίση στο γόνατο και πλακώθηκα στους πάγους... Τελικά είναι περίεργο πράγμα ο χιαστός... Μπορεί να εμφανίσει πρήξιμο εκεί που νομίζεις ότι όλα είναι ο.κ. Σημειώνω δε ότι έκανα κι εγώ επισκληρίδιο και μέθη και όταν βγήκα από το χειρουργείο είχα σπασμούς από τη νάρκωση, ενώ εμφάνισα κι έντονη φαγούρα στην πλάτη και στο πρόσωπο σαν αντίδραση... Δεν είναι όσο τραγικό ακούγεται, απλά λίγο ενοχλητικό...

Καλό μας κουράγιο και υπομονή, γιατί όλο αυτό έχει δυστυχώς, από όσο ξέρω,

μέλλον...

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλγα , καλή επιτυχία στο χειρουργείο αύριο.

Με την Ανάσταση να έρθει και η αποκατάσταση, το συντομότερο :)

  • Like 3

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά σε όλους και καλή επιτυχία σε όσους μπαίνουν σύντομα χειρουργείο... Εγώ διανύω τη 11η μέρα από την επέμβαση... Το παράδοξο που μου συνέβη, είναι ότι παρόλο που βγήκα αρκετά καλά από την επέμβαση και ήμουν και αρκετά καλά και τις υπόλοιπες μέρες (σε αντίθεση με όσα είχα ακούσει από άλλους), την 6η μέρα ξύπνησα με πρησμένο πόδι... Τις υπόλοιπες έως και σήμερα, με προτροπή του φυσιοθεραπευτή, άφησα πίσω τις προσπάθειες για να αποκτήσω τη μέγιστη δυνατή κλίση στο γόνατο και πλακώθηκα στους πάγους... Τελικά είναι περίεργο πράγμα ο χιαστός... Μπορεί να εμφανίσει πρήξιμο εκεί που νομίζεις ότι όλα είναι ο.κ. Σημειώνω δε ότι έκανα κι εγώ επισκληρίδιο και μέθη και όταν βγήκα από το χειρουργείο είχα σπασμούς από τη νάρκωση, ενώ εμφάνισα κι έντονη φαγούρα στην πλάτη και στο πρόσωπο σαν αντίδραση... Δεν είναι όσο τραγικό ακούγεται, απλά λίγο ενοχλητικό...

Καλό μας κουράγιο και υπομονή, γιατί όλο αυτό έχει δυστυχώς, από όσο ξέρω,

μέλλον...

 

 

 

Καλη αναρρωση Ισιδωρα!απο σημερα θα εχουμε και την Ολγα μαζι μας

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

να’μαι και εγω. εκανα χθες την επέμβαση, πηγαν ολα καλα και σημερα ηρθα σπιτι :)

 

Σημειώνω δε ότι έκανα κι εγώ επισκληρίδιο και μέθη

και εγω αυτα εκανα Ισιδωρα και για εναν περιεργο λόγο εκανα εμετό (ταση δηλαδη διοτι δεν υπηρχε τιποτα στο στομαχι να βγει) 5-6 φορες με το που βγηκα απο το χειρουργειο.

σωληνάκια παροχέτευσης δεν ειχα και οσον αφορα τις αντιπηκτικές ενεσεις μου κανανε δυο στο νοσοκομειο και θα κανω αλλες 4 σπιτι (στην αρχη ο ιατρος μου, οπως και στη Γιωτα ελεγε οτι δεν χρειαζεται να κανω, επεμενα λιγο εγω)

 

μου ειπε ενα καλο και ενα λιγοτερο καλο νεο. βρηκε τον μηνίσκο σε καλη κατασταση και δεν χρειαστηκε μηνισκεκτομη αλλα ο χόνδρος ηταν σε ενα ποσοστό θρυμματισμένος και εφάρμοσε μια τεχνική για να αναπαραχθεί. λεπτομέρειες οταν τον δω ξανα, διοτι χθες που μου τα ελεγε ημουν ακομα ναρκωμένη και δεν μπορουσα να σκεφτω καθαρα.

ο χιαστος αποκαταστάθηκε με hamstring και εγινε επιτόπου και πλαστική οποτε τα μονα ράμματα που θα βγαλω σε 12 μερες ειναι απο τις 3 τρυπουλες πλαϊνες

 

δεν πονεσα καθολου χθες, τωρα απο την ωρα που ηρθα σπιτι νιωθω λιγο ενταση αλλα οχι κατι που να μην υποφέρεται. Ίδωμεν το βραδυ

 

σας ευχαριστω για τις ευχες, πολλα περαστικα στην Ισιδωρα και στον Γιαννη και Καλη Ανασταση σε ολους! :)

  • Like 14

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλές ευχές για περαστικά στην Ισιδώρα και την Ολγα και ελπίζω όλοι να είμαστε ετοιμοι του χρόνου με τα πρώτα χιόνια. Καλή Ανάσταση σε όλους.

Λιγάκι απο νοσοκομείο...κρατάει το φόρουμ τον τελευταίο καιρό.

Ολγα, εχει μείνει κάποιο αιμάτωμα στην γάμπα σου απο το μόσχευμα; Για κάτι τέτοιο διαμαρτύρεται ο Γιάννης.

  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

μιλησαμε τωρα με τον Γιαννη και μου το ειπε. δεν ξερω, απ’το λιγο που ειδα σημερα οταν μου κανανε αλλαγή στις γαζες δεν παρατήρησα κατι στη γαμπα μου. αλλα ποναω λιγο πισω απο το γονατο


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά σου Όλγα, σιδερένια και δυνατή σύντομα! Ομοίως και στους υπόλοιπους συντρόφους κι ας μην τους γνωρίζω :yes

 

getwellsoon_2.jpg

Edited by powda
  • Like 4

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή αποκατάσταση Όλγα!

Υπομονή και επιμονή, με καλή συνεργασία γυμναστή και φυσιοθεραπευτή...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρα Ολγα! Ολα θα πανε καλα!!!! Σιδερενια!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά εύχομαι και εγώ περαστικά και υπομονή για καλή αποκατάσταση!

 

Καλή Ανάσταση!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε όλους τους λάτρεις τις χιονοδρομίας που αυτό τον καιρό βρίσκονται για τον άλφα ή βήτα λόγο ''περιορισμένοι'' κινητικά εύχομαι γρήγορη αποκατάσταση και σε όλους μας Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά στην Ισιδώρα,το Γιάννη και την προεδρίνα μας.Ολα θα πάνε καλά παιδάκια.Να έχετε από κοντά τα αγαπημένα σας

πρόσωπα και τους φίλους για τις δυσκολες στιγμές !!!!!!Καλή ανάσταση σε όλους και ιδίως στους τραυματίες προαναφερθέντες

και μη!

  • Like 2

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Ανδρέας το όνομα μου.

Χρόνια πολλά σε όλους. Χριστός Ανέστη.

Εγώ δεν έχω σχέσεις με το σκι , όμως μου αρέσουν τα σπορ. Βρήκα το σάιτ σας σε αναζητηση google , για θέματα υγείας και συγκεκριμένα στο γόνατο , όσο αφορά ΠΧΣ .

Οπως είπα δεν έκανα σκι, όπως μελοι του φόρουμ και είχαν την ατυχία να τραυματιστούν στο μπροσθιος χιαστος σύνδεσμος .

Εχω διαβάσει κάποια θέματα του topic κάποια στην αρχή .

Εγώ λοιπόν μια μέρα (25/04/13) πήγαινα δουλειά με το μηχανάκι, όπου με τρακαρε ένας "κύριος" να μην το πω αλλιώς . Ο οποίος οδηγούσε σε αντίθετη κατεύθυνση (μονόδρομος) ήμουνα σε πορεία όπου θα εστριβα αριστερά, κοιτασα στα δεξιά για να δω εάν ερχετε κανείς , όπως κάνουμε όλοι μας όταν αλλάζουμε κατεύθυνση , δεν πρόλαβα να γυρίσω το κεφάλι μ αριστερά και βλέπω στο ένα μετρό ένα άλλο μηχανάκι να πέφτει πάνω μου, χωρίς να μπορώ να αντιδρασω. (Ο άλλος οδηγός ήταν σε αντίθετη παράνομη κατεύθυνση )

Αποτέλεσμα:

Να μείνω στο τόπο μέχρι να έρθει το ΕΚΑΒ, να με μαζέψει , ευτυχώς δεν χτύπησα αλλού. Μόνο στο αριστερό γόνατο μου. (Σοβαρός τραυματισμός) να μην τα πολυλογω:

Στα επείγοντα μ έβαλαν ναρθικα, απο πάνω εώς κάτω . Με μια ακτινογραφία να δείχνει κάποιο κάταγμα και ΠΧΣ .

Μετά απο 2 μέρες ξανά πήγα να με εξέταση γιατρός (όπου αυτές τις 2 μέρες, το ποδι μ έγινε τούμπανο ) (δεν μιλάμε για αυπνιες και πόνους τα βραδιά ) ο γιατρός κρατώντας το ποδι μ σε ευθεία και σταθερά ωθουσε προς τα έξω την κάτω κνήμη , εκεί τρόμαξα, το γονατο μου δεν ήταν καθόλου σταθερό, μου έγραψε μαγνητικη ΠΧΣ και μάλλον έσω πλαγιος σύνδεσμος . (Μου είπε και προφορικά ότι μπορεί να κάνουμε μια μικρή επέμβαση, αλλά ασε να δούμε τη μαγνητικη)

Τώρα είμαι στο κρεβάτι με ένα ποδι στο ναρθικα , περιμένω τα αποτελέσματα τη Τετάρτη , και θα πάω σε γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο , (δεν ξέρω αν θα βρω και ραντεβού )

 

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι πολύ απελπισμένος , ότι πιο δυνατό είχα ήταν τα πόδια μου, δεν ξέρω τι θα γίνει , έχω διαβάσει τόσα πολλά αυτές τις μέρες , περί επεμβάσεων , μετά απο 10-15 χρόνια μπορεί να χρειαστεί ξανά επέμβαση . Και διάφορα .

Δεν ξέρω αν θα ξανά γίνει καλά το ποδι μου, να παίζω ποδόσφαιρο , να τρέχω .. Να κανω kick boxing , πάνω απ ολα να σηκωθω όρθιος ..

Κάποιος που έχει κάνει επέμβαση στο ΠΧΣ πως ειναι τώρα απο καιρό .;

Φοβάμαι πολύ γιατί δεν ειναι μόνο ρήξη μπροσθιου χιαστου συνδέσμου .. Ειναι και το χτύπημα ..

Σήμερα τόλμησα να βγάλω το ναρθικα να δω , και τρόμαξα όταν είδα το ποδι σε τέτοια κατάσταση . :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανέβηκε δυο φορές το ίδιο τοπικ. Και αλλαξα την αναφορά . Ζητάω συγνώμη . Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό .

Edited by mikrovioslive

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλως ηρθες Ανδρεα και χρονια πολλα!

μην απελπίζεσαι, κανε λιγο υπομονη μεχρι να βγαλεις τη μαγνητική και να την δει ο ιατρος σου να σου πει τι προτείνει. παρε Voltaren για τον πονο και βαζε παγο συνεχεια, βοηθάει παρα πολυ.

εχοντας τα αποτελεσματα της μαγνητικής θα σε συμβουλευα να δεις 2-3 ιατρους και εαν συγκλίνουν οι αποψεις τους, διαλεξε αυτον που σου εμπνέει περισσότερο εμπιστοσύνη και προχώρα στη θεραπεία που θα σου προτείνει (χειρουργείο η, εαν εχει πειραχτεί μονο ο εσω πλαγιος σύνδεσμος μαλλον ακινητοποίηση και κάποιες φυσικοθεραπείες)

καταλαβαινω απόλυτα το άγχος και το θυμό σου (ειδικα αφου δεν έφταιγες, αλλα η ζωη εχει δυστυχώς και τις αδικίες της) αλλα να ξερεις οτι οτι ζημιά και να εχει γινει μπορει να αντιμετωπιστεί.

εγω ειμαι 6 μερες απο το χειρουργειο, σημερα εκανα αλλαγή στις γαζες, δεν ποναω σχεδον καθολου πια και περιμενω ποτε θα ξεκινήσω τις φυσικοθεραπείες και ειδικα το κολυμβητήριο

και ποδοσφαιρο θα ξαναπαίξεις, και θα ξανατρεξεις και kick boxing θα κανεις ξανα. στο χερι σου ειναι να το δουλεψεις.

 

πολλα περαστικα σου ευχομαι :)


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να έχω σίγουρα ρήξη ΠΧΣ και ΕΣΩ-ΠλαΪ-Σ .. Είναι πολυ χαλαρό το πόδι .

Αυτές τις μέρες δεν ποναω η αλήθεια είναι, μόνο αν κάνω καμια περίεργη κίνηση θα πονεσω.

Παραμένει το πόδι πρισμενο, αν και σιγά σιγά υποχωρεί το πρηξιμο.

Μεθαύριο θα πάρω τα αποτελέσματα . Και θα πάω στο γιατρό .

Ο γιατρός είναι σε δημόσιο νοσοκομείο .

Και δεν ξέρω αν παραμείνω στο δημόσιο, η να ψάξω στα εξωτερικά . ?

 

Περαστικά και σε σένα , και ευχαριστώ για τη απάντηση . !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να έχω σίγουρα ρήξη ΠΧΣ και ΕΣΩ-ΠλαΪ-Σ .. Είναι πολυ χαλαρό το πόδι .

Αυτές τις μέρες δεν ποναω η αλήθεια είναι, μόνο αν κάνω καμια περίεργη κίνηση θα πονεσω.

Παραμένει το πόδι πρισμενο, αν και σιγά σιγά υποχωρεί το πρηξιμο.

Μεθαύριο θα πάρω τα αποτελέσματα . Και θα πάω στο γιατρό .

Ο γιατρός είναι σε δημόσιο νοσοκομείο .

Και δεν ξέρω αν παραμείνω στο δημόσιο, η να ψάξω στα εξωτερικά . ?

 

Περαστικά και σε σένα , και ευχαριστώ για τη απάντηση . !

 

To Καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην κανεις διαγνωσεις. Παρε τα αποτελεσματα κ οπως ειπε κ η Ολγα παρε γνωμες απο τουλαχιστον 2-3 ιατρους. Μετα αποφασιζεις ΧΩΡΙΣ βιασυνη...... Τα Δημοσια Νοσοκομεια ειναι μια χαρα και εχουν αν οχι Καλυτερους, τουλαχιστον ισαξιους ιατρους με τα Ιδιωτικα. Μην μασας!!!! Σε λιγο καιρο με αρκετη υπομονη θεληση κ προσπαθεια θα εισαι μια χαρα. Ουτε ο 1ος εισαι ουτε δυστυχως ο τελευταιος. ;)


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να έχω σίγουρα ρήξη ΠΧΣ και ΕΣΩ-ΠλαΪ-Σ .. Είναι πολυ χαλαρό το πόδι .

Ανδρεα περιμενε την μαγνητική, πολλες φορες η κλινική εξεταση δείχνει μια χαλαρότητα στο γόνατο αλλα μπορει αρκετες ίνες του πρόσθιου συνδέσμου να εχουν μείνει ακέραιες.

 

εγω εχω χαλαρες αρθρώσεις παντου λόγω ενασχόλησης με την ενόργανη και ο ιατρος για να σιγουρευτει μου τέντωνε και τους αγκώνες σχεδόν σε αρνητικές μοίρες. (γι’αυτο στην 1η κλινική εξέταση αμεσως μετα το ατύχημά μου μιλαγαμε για πιθανότητα ρήξης ΠΣΧ και στα 2 γονατα..βεβαια τα μεγαλα οιδήματα που ειχα δεν άφηναν περιθώρια για σωστη εξεταση, πόναγα και παρα πολυ).

ακομα και οι λήψεις της μαγνητικής πολλες φορες δεν περιγραφουν σωστα το πρόβλημα η το μέγεθός του. μονο στην αρθροσκόπηση θα φανεί

 

ειδα σημερα το βιντεο της επέμβασής μου και κάποιες σχετικες φωτογραφιες. εντυπωσιάστηκα :D

 

η εκθεση του ιατρου λεει εν ολίγοις οτι εγινε:

 

-
υπό ισχιακό μπλοκ &
LMA
αναισθησία

-
ληψη μοσχεύματος οπίσθιου μηριαίου (
hamstrings
)

-
δημιουργία μοσχεύματος 4πλης δέσμης διαμετρου 8
mm

-
διάνοιξη τουνελ κνήμης και μηρού (
transtibial
) διαμετρου 8
mm

-
καθήλωση μοσχεύματος κεντρικα με σύστημα καθήλωσης
rigidfix
και περιφερικα με σύστημα βίδας
bio
-
intrafix
(
deputy
-
mitek
)

-
στην περιοχη του εσω μηριαίου κονδύλου διαπιστώθηκε χονδρικη βλάβη μεγεθους 10Χ10
mm
σταδίου ΙΙ κατα
outerbridge
. εγινε χονδροπλαστικη και μικροκαταγματα στην περιοχη της βλαβης

 

 

λογω του τελευταίου θεματος η αποθεραπεία θα ειναι πιο αργή, για να προλάβει να γινει η ανάπλαση του χονδρου. αρα, οι φυσικοθεραπείες για μενα ξεκινούν στις 14 μερες μετα το χειρουργιεο, μεχρι τοτε κανω τις ασκήσεις που μου εδωσε. πλέων μπορω να κρατήσω ψηλα τον μηρό (ακομα και με το βαρος του κηδεμόνα) και ο ιατρος ηταν ευχαριστημένος

 

ολα αυτα που αναφέρω παραπανω αφορούν τη δικη μου περιπτωση και μονο, οι παθήσεις ειναι διαφορετικές οπως και το σώμα του καθενός

 

ευχομαι γρηγορα περαστικα σε ολους μας!


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω εχω χαλαρες αρθρώσεις παντου λόγω ενασχόλησης με την ενόργανη

 

ΚΑΙ ενόργανη? Αμάν βρε παιδάκι μου !Υπάρχει κάτι που δεν έχεις κάνει? :P:D


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναστε καλά όλοι .!! Τη Τετάρτη θα έχω την μαγνητικη και εκεί θα ξερω την αλήθεια .. Ως τότε θα περιμένω (έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να κανω κάτι άλλο .! )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...