Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Χρησιμιοποιείς πατερίτσες υποθέτω, άρα θα μπορούσες να κατανείμεις το βάρος τόσο ωστε να μην πονάς.Θα πρέπει να κινείσαι. Φυσ πότε σου είπαν να αρχίσεις;

Ναι με πατεριτσες περπαταω κ προσπαθω να ριχνω ολο το βαρος στο καλο ποδι,δεν μ εχουν πει ακομα για φυσ μονο κατι ασκησεις που κανω συνεχεια...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρωτα αυριο τον ιατρο σου για τις φυσικοθεραπειες

 

 

εκανες μονο χιαστο η και μηνισκο η χονδρο? την επεμβαση την εκανες στο νησι σου?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γειά σε όλους! Μπήκα κ εγώ από σήμερα στο club των χειρουργημενων! Έχουν περάσει 8 ώρες κ μέχρι στιγμής όλα είναι super! Έκανα περιοχική νάρκωση σε συνδιασμό με μέθη κ είμαι ακόμη συνδεδεμένη με το μαγικό μηχανηματακι που μου κρατάει το πόδι μουδιασμένο!!! Εχω παροχέτευση, ξεκίνησα αντιπικτικες και δεν θα χρησιμοποιήσω καθόλου κηδεμόνα, μιας κ ο γιατρός μου είναι αντίθετος. Η αλήθεια είναι ότι περιμένω πως θα έρθει ο πόνος ...και ελπίζω να τα καταφέρω καλά. Σας οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για την παρέα. Να είμαστε καλά!

 

Καλη αναρρωση ΗΜΗ .Δεν ειναι δεδομενο οτι θα πονεσεις...αλλα ας εισαι ετοιμη....βεβαια τωρα τα εχεις δει ολα γιατι εισαι απο χθες χειρ.η καθε περιπτωση διαφερει απο ατομο σε ατομο.Μου κανει εντυπωση που το ειχες αυτο πριν απο 8 χρονια....δλδ εκανες αθλητικες δραστηριοτητες εχοντας κομμενο χιαστο και δεν το ηξερες?Επειδη απο εδω και τωρα θα ζοριστεις λιγο..εδω ειμαστε να σου συμπαρασταθουμε!


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρωτα αυριο τον ιατρο σου για τις φυσικοθεραπειες

 

 

εκανες μονο χιαστο η και μηνισκο η χονδρο? την επεμβαση την εκανες στο νησι σου?

Σημερα θα με δει ο γιατρος μου,μονο χιαστο εκανα ολα τα αλλα ηταν οκ.Δυστηχος δεν υπαρχουν οι δυνατοτητες κ οι γιατροι για μια τετοια επεμβαση στν λευκαδα,ετσι πηγα στο πανεπηστημιακο νοσοκομειο Ιωαννινων.Θα δειξει τι θα μ πει σημερα :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Μπήκα στο τρίτο 24ωρο μετά το χειρουργείο. Εχθές όταν αποσυνδεθηκα από τα ενδοφλεβια κ αφού επέστρεψα σπίτι κ έπρεπε να σηκώνομαι για τουαλέτα, ήταν αρκετά πιο δύσκολα αλλά ευτυχώς κράταγε λίγο. Σήμερα κ αφού κατάφερα να κοιμηθώ το βράδυ είμαι από το πρωί πολύ καλύτερα. Gioand o μηνίσκος μου είχε τελικά μεγαλύτερη ζημία αφού ήταν κομμένος σε 2 σημεία- το ένα εκ των οποίων πιο πιθανό για να κλειδώνε το γόνατο κάποια στιγμή... Τα καλά νέα είναι ότι ο γιατρός μου χάρηκε γιατί βρήκε πολύ καλό μόσχευμα για τον χιαστο μου- μου είπε χαρακτηριστικά ότι σε πολλούς άντρες έχει βρει χειρότερα κ ότι είναι θέμα DNA-και ότι οι χονδροι ήταν σε καλή κατάσταση. 'Γιάννη 50' όπως είχα γράψει κ στην 1η μου ανάρτηση πριν περίπου 3 - 4 μήνες, μετά το ατύχημα οι 2 γιατροί που με εξέτασαν κλινικά είπαν ότι πρόκειται για διάταση συνδέσμου και δεν μου είπαν για μαγνητική. Μετά από δύο χρόνια κ 2ο ατύχημα, η διάγνωση της μαγνητικής λανθασμένα έγραφε ότι δεν υπάρχει βλάβη κ το ίδιο ισχυρίζονταν κ 3-4 γιατροί που επισκέφτηκα- κάθε φορά κ λίγο πιο απελπισμένη- κ μάλιστα απορούσαν για την κλινική εικόνα από την οποίαν είχαν έλεγαν ενδείξεις για ρήξη μηνίσκου. Για χιαστο ούτε λόγος... Από τότε απογοητευτικά κ εγώ, έμαθα να βάζω το γόνατο μου στη θέση του όταν έβγαινε- με τεράστιο φόβο κάθε φορά για το τι μπορεί να προκαλέσω...κ έφτασα με πολύ προσοχή στον Δεκέμβρη του 12. Δυστυχώς δεν ανήκω στην ομάδα των πολύ αθλητικών ανθρώπων όπως όλοι εσείς, που σας θαυμάζω, όμως εχω κάνει διαφορά αθλήματα κ μέχρι κ πριν 3 χρόνια που λόγο εγκυμοσύνης- γεννας-θηλασμού κ σοβαρών προβλημάτων υγείας του πατέρα μου σταμάτησα κάθε αθλητική δραστηριότητα, έκανα προσεκτικά γυμναστική στο γυμναστήριο. Τα παραπάνω είχαν σαν αποτέλεσμα να κρατήσω τα κιλά της εγκυμοσύνης χωρίς να κάνω καμμία αθλητική δραστηριότητα κ να μεγαλώσει η αστάθεια στο πόδι μου, γεγονός που με έκανε να ξαναρχίσω το ψάξιμο κ να φτάσω με ανυπομονησία στο σήμερα. Ξέρω ότι πήρα την σωστή απόφαση κ πιστεύω ότι θα καταφέρω να την ολοκληρώσω, με συντροφιά την πολύτιμη παρέα σας!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry για το μεγάλο κείμενο, αλλά στο κρεβάτι είμαι, τι άλλο να κάνω... Χιχιχι

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΗΜΗ καλα κανεις και γραφεις. οτι απορίες εχεις μην διαστάσεις να ρωτησεις, μηπως μπορουμε να βοηθήσουμε

να ξερεις παντως οτι η 1η βδομαδα ειναι δυσκολη, μετα τα πραγματα ειναι ευκολότερα μερα με τη μερα – θυμαμαι και εγω τα ψιλοπονακια, το ποσο δυσκολα μου φαινοταν τα πιο απλα πραγματα (να κανω μπανιο π.χ. με τον κηδεμόνα στο πόδι).

θα πρεπει να κανεις κάποιες ισομετρικές ασκήσεις οσο πιο συχνα μπορεις αυτες τις μερες. ο ιατρος σου επιτρέπει το περπάτημα?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, ναι Ολγα περπαταω με τις πατεριτσες κ βοηθεια στο καθισμα-σηκωμα απο τον αντρουλη μου ! :-)

Σημερα δεν ποναω καθολου, νιωθω μονο κατι 'βελονιες' στο γονατο αν καπως πιεστει, αλλα ημουν προετοιμασμενη για πολυ χειροτερα κ δεν δινω σημασια...

Τωρα απο ασκησουλες προς το παρον σφιγγω τετρακεφαλο με δυο τροπους -ειναι κ αυτες ισομετρικες; γιατι αν εννοεις να το σηκωνω κιολας, δεν με μπορω ακομη. Το καλο μαλλον ειναι οτι απο την αρχη το ποδι μου εχει τις 180 μοιρες, κ στην κλίνικη που με σηκωσε πρωτη φορα ο γιατρος υπο το μουδιασμα ακομη της ναρκωσης εφτασε κ τις 90. Τωρα μονη μου, το εχω τεντωμενο κ οταν καθομαι το κραταω περιπου στις120 χωρις ιδιαιτερη ενοχληση.

Αυτα για σημερα, αυριο θα με δει ο γιατρος κ αν εχω κατι αλλο, θα σας γραψω. Καλο βραδυ!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανένα νέο δεν βλέπω...αυτό ελπίζω, σημαίνει οτι όλοι πάμε καλά.


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε αυτο το τοπικ ισχύει το no news good news :)

 

εγω κλείνω σημερα 7 εβδομαδες απο το χειρουργειο και ενα μηνα απο τοτε που ξεκίνησα τις φυς/πειες. βλεπω βελτίωση μερα με τη μερα: νιώθω πολυ πιο δυνατή, ειμαι χωρις κηδεμόνα καιρο τωρα. κάνω ποδηλατο (στατικο), τραμπολινο (το χαμηλο), καθίσματα, λάστιχα, βαρακια, ασκήσεις ιδιοδεκτικότητας και ισορροπίας (στο οβαλ μαξιλαράκι), εκανα το 1ο μπανιο στη θαλασσα και γενικως πιστευα οτι εχω παρει τα πανω μου. ευτυχώς ειχα μια συζήτηση με τον ιατρο ο οποίος μου επισήμανε κατι που ειχα διαβασει – οτι το μόσχευμα απο την 6η εως και την 12η βδομαδα ειναι αδύναμο και θελει προσοχη.

εκτος απο τη γαμπα και τον 4φαλο εχω ενα μεγαλο κενο στη θεση του εσω πλατυ μυ. θελει δουλειά γενικώς

Edited by Olga
  • Like 5

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"no news good news"

ετσι φαίνεται και αυτό είναι καλό.

Ολγα στο τραμπολίνο σε ενόχλησε καθόλου το πόδι; πως πάει; Δεν τόλμησα να ανέβω μέχρι τώρα.

Ο έσω πλατύς ηταν και για μένα πρόβλημα όμως καθώς αρχισε να σχηματίζεται και να παίρνει τα πάνω του, φάνηκε η διαφορά και στους άλλους μύες του 4κεφάλου. Ελπίζω τέλος του μήνα να δοκιμάσω χαλαρό τρέξιμο, ήδη ανεβαίνω γρήγορα σκαλοπάτια. Μου θύμισες όμως πως έχω παραμελήσει τη γάμπα μου.

Χαίρομαι γιατί διακρίνω θετική ψυχολογία και διαθεση, απ'αυτά που γράφεις και αυτό είναι σημαντικό.

  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω παιδιά τελείωσα 20 φυς/πειες.

Μου έκανε αλλες 5 δώρο, όπου τωρα άρχισα και κανω διάδρομο τζοκινγκ...

Νοιώθω παντός ενοχλήσεις , και το ποδι μ δεν κλείνει τελείως , εώς 130-140μοιρες κλείνει. (Παραμένω με κομμένο χιαστη)

Ο τετρακεφαλος εχει πάρει τα πανω του .

Απο βδομαδα θα ξεκινήσω γυμναστήριο , και σε κανά 3μηνο θα ξανα παω στο γιατρο και να συζητήσουμε για επεμβαση,

Αυτούς τους 3 μηνες θα κανω δυνατή γυμναστική για να δυναμώσει πλήρες ο τετρακεφαλος ..... Και βλέπουμε....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπραβο μικροβιακι..δεν ξερουμε και το ονομα σου βρε παιδι

 

Ολγα στο τραμπολίνο σε ενόχλησε καθόλου το πόδι; πως πάει; Δεν τόλμησα να ανέβω μέχρι τώρα.

οχι Γιωργο, καθολου


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sorry, μαζι με τον παλιο χιαστο φυγαν και μερικα κυτταρα του εγκεφαλου :)

Edited by Olga
  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα σαςς , κιεγω κλεινω σημερα 3ς εβδομαδες , περπατω ηδη απο προχ8ες χωρις πατεριτσες και δε το πιστευω , βοηθησαν πολυ οι πρωτες φυσικοθεραπειες και η πληρης εκταση , ο πονος στη γαμπα στα πρωτα περπατηματα απαιτει συχνο μασαζ , και το πριξιμο δεν εχει υποχωρησει εντελως , ελπιζω στις 5 εβδομαδες να μπορω να δουλεψω , δε ξερω αν γινεται μου ειπαν πως ναι αλλα υπαρχει 8ωρη ορ8οστασια . Περαστικα και στα καινουρια χειρουργια , φουλ τα αιρκοντιτιον , δυσκολες 8ερμοκρασιες για εμας που δε παμε παραλια και κανουμε ισομετρικες στη πολη .

Edited by thrfOu
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν σου πρήζεται το γόνατο με τη δουλειά βάζε πάγο, που έτσι κι αλλιώς είναι καλό να βάζεις.Βέβαια στις 5 εβδομάδες θα είσαι πολύ καλύτερα. Θάλασσα γιατί δεν πάς;


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε θελει ακομα ο γιατρος γιατι φοβαται το περπατημα στην αμμο και τις αντιστασεις μες το νερο ,βαζω αρκετο παγο αλλα , πιο πολυ με ενοχλει η γαμπα στο περπατημα παρα η αρ8ρωση

Edited by thrfOu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα!

Είμαι η Ελένη (ΗΜΗ) και είμαι καλά (ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ)!

Δεν έχω γράψει νέα μου τόσο καιρό γιατί δεν ήταν εύκολη η πρόσβασή μου στο internet, αν και υποθέτω ότι αν είχα κάποιο πρόβλημα θα είχα κινήσει γη και ουρανό για να πάρω τις πολύτιμες - όπως έχω ξαναπεί - συμβουλές σας!

Είμαι στην 17η ημέρα από το χειρουργείο κ πριν 2 μέρες έκοψα τα ράμματα. Κανονικά θα άρχιζα την επόμενη Φ/Σ αλλά επειδή κινούμαι μεταξύ 3ων πόλεων αυτό το διάστημα θα ξεκινήσω αύριο.

Έχω να δηλώσω ευθαρσώς ότι δεν έχω πονέσει σχεδόν καθόλου - γιατί όπως λέω συχνά σε όσους με ρωτούν πονάκια που περνούν με ένα ντεπονάκι δεν τα θεωρώ "πόνο μετά από χειρουργείο". Θυμάμαι που όσες φορές διάβαζα και ξαναδιάβαζα το θέμα μας, έμενα σε μία ανάρτηση του miscelano που έλεγε ότι δεν πόνεσε μετά την επέμβαση και σκεφτόμουν πόσο ανθεκτικός είναι!!! Τελικά έτσι συνέβη και με εμένα.

Βέβαια θα πω ξανά ότι περιμένω τον πόνο στις Φ/Σ, όπως όλοι γράφετε ότι έχετε βιώσει, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα πάω και εκεί καλά...

Όσον αφορά την κατάστασή μου, περπατάω με πατερίτσες αν και όταν έκοψα τα ράμματα ο γιατρός μου είπε όταν νιώθω έτοιμη να τις αφήσω (θα περιμένω να κάνω πρώτα κάποιες Φ/Σ), το πόδι μου δεν μπήκε σε κηδεμόνα γιατί όπως και του thrfOu, ο γιατρός μου μου είχε πει ότι με τις τεχνικές αγκύστρωσης του μοσχεύματος που πλέον χρησιμοποιούν και τα υλικά που διαθέτουν, δεν φοβούνται πια για την σταθεροποίηση του μοσχεύματος. Αντίθετα, μιας και η φιλοσοφία της χρήσης του κηδεμόνα είναι να ασκεί πίεση κατά τον άξονα του μοσχεύματος ώστε η θέση του να παραμένει σταθερή εως ότου συνδεμοποιηθεί - όπως λέει και η Υota σε προηγούμενη ανάρτηση- και επειδή ο κηδεμόνας είναι δύσκολο να παραμείνει στην θέση που αρχικά έχει τοποθετηθεί, αλλά κάνει μικρές μετατοπίσεις, μετατοπίζεται και ο άξονας που ασκεί δύναμη και διαφοροποιείται με αυτόν του μοσχεύματος,με αποτέλεσμα στην καλύτερη περίπτωση να μην επιτελεί τον αρχικό σκοπό.

Τα παραπάνω τα γράφω, διότι θεωρώ (σαν παθούσα και χωρίς καμία άλλη ιδιότητα)ότι η πολύ καλή κατάσταση στην οποία είναι σήμερα το πόδι μου, το οποίο τεντώνει πλήρως από την 1η ημέρα, έχει διατηρήσει την διάταση και την κάμψη και μετά την ορθή γωνία και δεν έχω νιώσει να αγκυλώνει, οφείλεται και στην μη χρήση κηδεμόνα. Και, αν μη τι άλλο, όποιος ενδιαφέρεται ας έχει και αυτό στο μυαλό του, διότι εμένα όταν μου το πρωτοείπε ο γιατρός, αντέδρασα...

Εννοείται φυσικά ότι κάθε άνθρωπος και κάθε τραυματισμός είναι διαφορετικός, όπως επίσης και ότι προσωπική μου άποψη είναι ότι από την στιγμή που θα καταλήξω σε έναν γιατρό θα ακολουθήσω με ευλάβια τις οδηγίες του.

Τέλος, κάνω μόνη μου ασκήσεις και μετά τοποθετώ πάγο (αρακά, όπως σοφά πρότεινε η Olga) και περιμένω να περάσει μία εβδομάδα για να ξεκινήσω ασκήσεις ενδυνάμωσης στην θάλασσα, μιας και έχω αυτή την πολυτέλεια πολύ κοντά μου.

Θα ξαναγράψω την εμπειρία μου μετά τις πρώτες Φ/Σ.

Να είστε όλοι πολύ πολύ καλά!!!

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

έμενα σε μία ανάρτηση του miscelano που έλεγε ότι δεν πόνεσε μετά την επέμβαση και σκεφτόμουν πόσο ανθεκτικός είναι!!!

 

ανθεκτικο δε με λες....ραμολιμεντο θα ελεγα :P

αυτο ακριβως...πονακια ειχα κ εγω αλλα για χειρουργειο δεν ειναι τιποτα...συνεχισε με φουλ φ/σ και θαλασσα!!!!παρε και μικρα βατραχοπεδιλα κανουν καλο...

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΗΜΗ Σιδερένια .. Πρόσεχε όμως στη θάλασσα τα κύματα , και για αρχή καλύτερα να σε κρατάει κάποιος/α γιατι αλλάζει πολυ το έδαφος στο νερό και μπορεί να μην υπολογισεις σωστά.!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αντρέα, έχεις δίκιο. Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα εχω στη θάλασσα είναι ότι στην περιοχή μας είναι πολύ ρηχα τα νερα ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγω για αρχη (που δεν κολυμπουσα ακομα) πηγαινα στη Λουτσα ακριβως επειδη ειναι ρηχα τα νερα και περπαταγα με τις ωρες παραλληλα με την παραλια σε νερο που να καλυπτει το γονατο. ειναι πολυ καλη ασκηση

 

τωρα κολυμπαω ελευθερο. σημερα εκλεισα 2 μηνες απο το χειρουργειο και ειναι ολα πολυ καλυτερα. Ελενη θα δεις μεγαλη βελτιωση με τα μπανια


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα , Καλα τα λεει η ημη δεν υπαρχει πονος και τα ποστ καποιων σε ολο το νετ αν ψαξεις τρομοκρατουν . Οσο περνα ο καιρος καταλαβαινω οτι το πιο συμαντικο πραγμα ειναι η ασκηση απ τη στιγμη που 8α βγουν τα ραματα αλλα και το να ενεργοποιη8ει ο "μεσα" τετρακεφαλος που 8α δωσει πληρη εκταση στο περπατημα .

Κανω ασκησεις 3-4 ωρες συνολο κα8ε μερα εδω και 2 εβδομαδες ( λαστιχα - ισομετρικες με βαρη , ποδηλατο και απο βδομαδα φουλ κολυμπι) αλλα δυστυχως ο 4κεφαλος δε φουσκωνειι οσο 8α 8ελα . Απ οτι μ λεει ο φυσικο8εραπευτης επεται συνεχεια , με βαρη και οργανα , οταν 8α επιτραπει μετα το 2μηνο και πως οι πανω ασκησεις σε πανε μεχρι ενα επιπεδο .

Καλα μπανια ευχομαι και ηρεμη αποκατασταση .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...