Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Πάνω που πήγαινα να ξεχάσω τον τραυματισμό μου, δεν αφήνεις να ξεκινήσουμε τη σεζόν και μετά ξανανεβάζεις. :unsure: Ετσι κι'αλλιώς δεν με βλέπω για πρωταθλητισμό φέτος. :ski:

  • Like 3

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνω που πήγαινα να ξεχάσω τον τραυματισμό μου, δεν αφήνεις να ξεκινήσουμε τη σεζόν και μετά ξανανεβάζεις. :unsure: Ετσι κι'αλλιώς δεν με βλέπω για πρωταθλητισμό φέτος. :ski:

 

Ξουτ-ξουτ...πισω μου σ εχω σατανα!!

" να ησουνα θεε μου ποτης ...να σωθει η ανθρωποτης....στο μεθυσι σου επανω ...να μαχαιρωνες τον χαρο!" :happy2:

  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέα δεν βλέπω άρα φαντάζομαι πως λίγο-πολύ καλά πάμε. Χθές πήρα την απόφαση και φόρεσα τις μπότες και τα σκί, ετσι για να νιώσω ξανά λίγο απο την αίσθηση. Ειναι λίγο περίεργα τα συναισθήματα καθώς αμέσως σου έρχονται στη μνήμη οι εικόνες του τραυματισμού και όλα τα δυσάρεστα που ακολούθησαν παρ'όλα αυτά

ένιωσα καλά φορώντας τις μπότες ξανά(μετά απο 8 μήνες) και γρήγορα κούμπωσα δέστρες και άρχισα μερικές κινήσεις εξοικίωσης. Μένει να δουμε και την ψυχολογία στο βουνό για πρώτη φορά, φαντάζομαι πως εκεί θα ειναι κάπως περίεργα τα πράγματα. Θάθελα να ακούσω κάποιον που ξαναγύρισε μετά απο σοβαρό τραυματισμό.

  • Like 3

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλουτσικα παμε…εγω διανύω την 23η βδομαδα (5 μηνες και 10 μερες) από την επεμβαση και το χειρουργημένο ποδι πιστευω ότι πηρε το δρομο του. εχω την έκταση και για την καμψη απομένουν περιπου 15-20 ποντοι.

εχω θεμα με το άλλο ποδι – εχω έντονο πονο σε κάποιες κινήσεις 2 μηνες τωρα και ο καθενας (ιατρος, φυς/τες) μου λενε κατι διαφορετικο: ότι ο εσω πλαγιος δεν εχει φτιαξει ακομα, ότι είναι η κατάληξη του εσω πλατύ, ότι ερεθιστικέ ο εσω μηνισκος κλπ.

τελικα εκανα μαγνητική..ευτυχως δεν έδειξε κατι που να απαιτεί να επεμβουμε στο γονατο παρα μονο εσω μηνισκο grade I και ότι μεγαλωσε το οίδημα στην τροχιλιακη αυλακος του μηριαίου. ο ιατρος μου ειπε χθες ότι είναι το χήνειο πόδας. το θεμα είναι ότι δεν ξερω τι ασκήσεις να αποφεύγω η τι να κανω να δυναμώσω περισσοτερο και να περασει ο πονος. η έσχατη λύση που πρότεινε ο ιατρος είναι οι ενέσεις κορτιζόνης στον τενοντα

εχει κανει κανεις κατι τέτοιο?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλγα, οι ενέσεις είναι προσωρινό μέτρο και ίσως στην περίπτωσή σου επικίνδυνο. Θα φύγει ο πόνος χωρίς να φύγει το πρόβλημα. Και από τη στιγμή που έχεις βάλει στόχο να κάνεις σκι και άλλες δραστηριότητες το δυνατόν συντομότερα, μπορεί να του κάνεις και μεγαλύτερη ζημιά.

 

Επίσης όταν επανέλθει ο πόνος, θα είναι όλα το ίδιο. Και μετά τι; Κορτιζόνη κάθε τρεις και λίγο;

 

Υ.Γ. Έχει κάνει ο πατέρας μου στον ώμο.

Edited by wraith

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ξερω τι άλλη λύση μπορει να υπαρχει Αρη, το ψάχνω.

για την ωρα καταλαβα ότι πρεπει να αποφεύγω να κανω συγκεκριμένες κινήσεις – κάμψη γονατου λιγων μοιρών. ας πουμε μπορω να κανω βαθύ καθισμα αλλα δεν μπορω να λυγίσω λιγο (30 μοιρες) το γονατο βάζοντας δυναμη.


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην σας παίρνει από κάτω.... . Σκεφθείτε ότι ο Γιαννάκης έπαιζε μπάσκετ όλα τα χρόνια με κομμένους χιαστούς. Με λίγο σύνεση- προφύλαξη και επαναπροσδιορισμό στόχων πάλι θα έχετε την μέγιστη ευχαρίστηση στα χόμπι σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

τους κομμένους χιαστους τους φτιαξαμε Δημητρη και τα πόδια ολων (θελω να πιστευω) είναι δυνατα και σταθερα.

το θεμα είναι με άλλες παθήσεις όπως χονδροπαθεια, αρθρίτιδα, τενοντίτιδες κλπ


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάξε το καλά. Ρώτα και άλλους ορθοπεδικούς ή κάνα φυσίατρο. Θα βρεθεί λύση με λίγη επιμονή. Απλά μην βιαστείς να κάνεις πράγματα που μπορεί να το επιβαρύνουν.

 

Τα υπόλοιπα από κοντά!


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μπορούσα να σου αναφέρω ένα κάρο πράγματα που τώρα στα 50 με ενοχλούν ενώ πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχαν....Για το μόνο που δεν θα μπορέσω να βρώ κάτι να πώ, είναι για την θέληση να συνεχίσω να ασχολούμαι με κάτι που με ευχαριστεί έστω και αν έχει ποσοτικά περιοριστεί πλέον.......Για τις παραπάνω παθήσεις φυσίατρος ή αθλητίατρος μήπως είναι ποιό ενδεδειγμένοι?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα σας και καλο χειμωνα , τα δυσκολα περασαν για ολους απ οτι βλεπω .. υπηρχε πολυ αγχος πριν το καλοκαιρι , μπηκα κιεγω στο 5ο μηνα αφου το ποδι μετα το 1ο μηνα εβγαλε καλοκαιρινη δουλεια μπαρ με φουλ ορ8οστασια και πολυ παγο . κανω πια βαρη κανονικα και διαδρομο κιαπ οτι φενεται το δεκεμβρη 8α ειναι σχεδον ετοιμο . Ειναι σωστο λετε να τσουλισω φετος το χειμωνα η να το αφησω για του χρονου ? Μου ειπαν επισης για καποια συμπληρωματα οπως τα ντοναροτ που ειναι για σκληρινση χονδρων , και αλλα τα οποια περνουν αρκετοι που ασχολουντε με το σκι , οπως και για επιγονατιδες που προστατευουν το γονατο , εσεις γνωριζετε κατι γιαυτα ?

 

πς' απ οτι βλεπω η καλυτερη ιδικοτητα ειναι ορ8οπ χειρουργος που ειναι και α8λητιατρος εγω τετοιο διαλεξα να με χειρουργησει και ξερει τα παντα , με κα8οδηγει και με τις ασκησεις ενω ο φυσικο8εραπευτης δισταζε

Edited by thrfOu
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανω πια βαρη κανονικα και διαδρομο κιαπ οτι φενεται το δεκεμβρη 8α ειναι σχεδον ετοιμο . Ειναι σωστο λετε να τσουλισω φετος το χειμωνα η να το αφησω για του χρονου ?

 

Καλησπέρα!

Πολύ καλό που κάνεις ενδυνάμωση (και βάρη και διάδρομο), οπότε ναι, θα είσαι ΟΚ!

Βέβαια στην τελική είναι το πως νιώθεις εσύ το πόδι σου!

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρθρο για τον προσθιο χιαστο

 

Η ρήξη του πρόσθιου χιαστού συνδέσμου στο γόνατο βασανίζει τους ασκούμενους περισσότερο από σχεδόν κάθε άλλο οξύ τραυματισμό, διότι όχι μόνο είναι πολύ δύσκολο να επουλωθεί, αλλά χρειάζεται και πολύν καιρό – εάν ποτέ γίνει εντελώς καλά. Εως πρότινος οι ερευνητές δεν μπορούσαν να εξηγήσουν γιατί οι ρήξεις του αποθεραπεύονται τόσο δύσκολα, αναφέρει η εφημερίδα «Νιου Γιορκ Τάιμς». Ωστόσο μελέτες που προσφάτως ολοκληρώθηκαν στο Νοσοκομείο Παίδων της Βοστώνης και στο Νοσοκομείο του Ροντ Αϊλαντ, στην Προβένς, έδωσαν απαντήσεις στο ερώτημα γιατί ο πρόσθιος χιαστός είναι σχεδόν ο μοναδικός σύνδεσμος που δεν επουλώνεται μόνος του – και παρέχουν στοιχεία που θα μπορούσαν να διευκολύνουν τη θεραπεία του. Το πρόβλημα με τον πρόσθιο χιαστό σύνδεσμο, που διέρχεται διαγώνια από το γόνατο για να διατηρεί την άρθρωση σταθερή, είναι ότι πρόκειται για έναν μικροσκοπικό ιστό που καλείται να αντέξει τεράστιες δυνάμεις όταν «γυρίσει» απότομα το γόνατο ενός ασκούμενου στη διάρκεια της άθλησης ή σε μία πτώση. Η αμερικανίδα σκιέρ Λίντσεϊ Βον υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού στη διάρκεια ενός αγώνα πέρυσι τον χειμώνα και ακόμα βρίσκεται στο στάδιο της αποκατάστασης, προσπαθώντας να είναι έτοιμη στους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 2014. Οι άλλοι σύνδεσμοι του γόνατος, όπως ο έσω πλάγιος σύνδεσμος που συχνά υφίσταται ρήξη μαζί με τον πρόσθιο χιαστό, μπορούν αρκετά εύκολα να επουλωθούν με χειρουργική επέμβαση, με την οποία ο γιατρός ενώνει τις δύο κομμένες πλευρές. Η επέμβαση αυτή, όμως, γενικώς δεν αποδίδει στην περίπτωση του πρόσθιου χιαστού. Ετσι, τις τελευταίες δεκαετίες οι χειρουργοί προτιμούσαν να αντικαθιστούν τον κομμένο πρόσθιο χιαστό με νέο, τον οποίο δημιουργούσαν είτε παίρνοντας ιστό από άλλα τμήματα του ποδιού του ασθενούς είτε λαμβάνοντας μοσχεύματα από πτωματικούς δότες. Αυτού του είδους η επανορθωτική επέμβαση παρέχει στους ασθενείς ένα πλήρως λειτουργικό γόνατο, το οποίο όμως δεν είναι αυτό που κάποτε είχαν. Επιπλέον, η πρώιμη εμφάνιση αρθρίτιδας είναι συνηθισμένη σε όσους υποβάλλονται σε επανορθωτική επέμβαση – και αυτό, λένε οι ερευνητές των δύο νοσοκομείων, επειδή όσο προσεκτικά κι αν τοποθετηθεί το μόσχευμα αλλάζει την αρχιτεκτονική του γόνατος, προκαλώντας μικρές αλλαγές στην στάση του σώματος και στην ισορροπία, οι οποίες τελικά φθείρουν τον αρθρικό χόνδρο. Τα νέα ευρήματα Το μεγάλο στοίχημα στην ορθοπεδική αθλητιατρική, επομένως, ήταν να βρεθεί ένας τρόπος να επιδιορθωθεί ο ίδιος ο κομμένος πλάγιος χιαστός, έγραψαν προσφάτως στην «Αμερικανική Επιθεώρηση Αθλητιατρικής» («AJSM»). Πρώτα, όμως, έπρεπε να καταλάβουν γιατί αποτυγχάνουν οι εγχειρήσεις συρραφής του πρόσθιου χιαστού. Ετσι οι ερευνητές, με επικεφαλής τη δρα Μάρθα Μάρεϊ, αναπληρώτρια καθηγήτρια Ορθοπεδικής Χειρουργικής στο Πανεπιστήμιο Χάρβαρντ, εξέτασαν το μικροπεριβάλλον του γόνατος, διαπιστώνοντας ότι το υγρό που περιέχει η άρθρωση είναι γεμάτο με ένα ένζυμο που διαλύει τους θρόμβους του αίματος. Αν και αυτό είναι καλό για την υγιή άρθρωση, είναι κακό σε περίπτωση τραυματισμού, διότι οι θρόμβοι του αίματος επιταχύνουν την επούλωση αφού «δημιουργούν μία “γέφυρα” ανάμεσα στις κομμένες άκρες ενός συνδέσμου, πάνω στην οποία αναπτύσσεται ο νέος», εξηγεί η δρ Μάρεϊ. Ο έσω πλάγιος σύνδεσμος, λ.χ., που δεν καλύπτεται από αρθρικό υγρό, δημιουργεί τέτοιους θρόμβους και επουλώνεται, ενώ ο πρόσθιος χιαστός όχι. Τεχνητός θρόμβος Στο επόμενο βήμα της έρευνάς τους η δρ Μάρεϊ και οι συνεργάτες της αποφάσισαν να δημιουργήσουν έναν τεχνητό θρόμβο που θα μπορούσε να προσκολληθεί στον κομμένο πρόσθιο χιαστό. Οπως διαπίστωσαν, προσθέτοντας λίγο αίμα σε ένα μικροσκοπικό σφουγγάρι μπορούσαν να δημιουργήσουν έναν θρόμβο ο οποίος, όταν καλυπτόταν από φυσικό κολλαγόνο, προστατευόταν από το αρθρικό υγρό. Οι ερευνητές έχουν δοκιμάσει προς το παρόν τον τεχνητό θρόμβο τους σε χοίρους. Οπως γράφουν στην «AJSM», πήραν μερικούς χοίρους με χειρουργικώς προκληθείσα ρήξη πρόσθιου χιαστού και είτε τους άφησαν χωρίς θεραπεία είτε τους υπέβαλλαν σε επανορθωτική επέμβαση ή τους έκαναν θεραπεία με τον τεχνητό θρόμβο. Εναν χρόνο αργότερα (αντιστοιχεί σε πέντε χρόνια για τους ανθρώπους, κατά τη δρα Μάρεϊ) τα γόνατα των ζώων που είχαν επιδιορθωθεί με τον θρόμβο ήταν εξίσου σταθερά με εκείνα στα οποία είχαν κάνει επανορθωτική επέμβαση αλλά, το σημαντικότερο, είχαν πολύ λιγότερες αρθριτικές βλάβες. Οι ερευνητές ελπίζουν σύντομα να αρχίσουν δοκιμές της μεθόδου τους και σε ανθρώπους.

 

Πηγή : ΤΑ ΝΕΑ Ένθετο Υγεία

Edited by Olga
  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

How to Prepare Your ACLs for Ski Season

 

By Molly Baker, October 8, 2013 knee_core-486x324.jpg

 

In my ten years as a skier I’ve undergone not one, but two, ACL reconstruction surgeries. An ACL tear is one of the most common skiing injuries, especially for women. And while surgeries have drained the savings account, I’ve gained a wealth of knowledge in the knee arena. Here are a few tips I’ve learned for strengthening your limbs into sturdy, ACL-loving legs before the snow even starts falling. These steps obviously aren’t guaranteed insurance against an ACL blowout, but they’ll help you with balance and strength that’s key for healthy knees.

Get a Gym Membership/Yoga Pass/Pilates Class.

I know these rack up the monthly expenses, but just go for it. Take my word for it, $60 a month in yoga classes is much cheaper than having surgery. Preventive medicine is worth it, even if it’s just for a few months. Buy into whatever makes you feel healthier and stronger, because durable ACLs are the result of confidence just as much as they are actual strength.

Hips Don’t Lie.

The knee is the middle link in your chain of leg strength, in addition to the ankles and hips. Since skiers—and even snowboarders—are a often deficient in ankle strength due to months stuck in virtual ankle casts, we need to make sure the muscles around our knees and hips are brawny. Look into both hip adduction and abduction exercises. You need both to keep those knees in place.

Don’t Ignore the Core.

Core strength is vital to any healthy, injury-free body. Even if you think Pilates is a fad, give it a try. Your beer-belly will dissipate and you’ll reduce your chances of sports-related aches and pains. After just a few classes, you can start to incorporate some of the basic Pilates principals into your everyday life. You can even do Pilates when you’re driving!

Rest.

After my last surgery, I was given sound advice by numerous professionals in the ski industry: “A healthy knee is a rested knee.” So, if you’ve been skiing year round for a few years, take a season off and go to Mexico. The sun, warm temperatures, and days out of ski boots will do wonders for your knees. They’ll love you for it and maybe next season you’ll come back stronger than before.

Ham it Up, Especially if You’re Female.

Women tend to be quad-dominant, meaning the front of our legs is more muscular than the backs. This is a huge contributing factor to increased ACL-tear risk in female athletes. My number-one goal coming out of my last surgery is to start the next ski season with massive hamstrings—the kind you’re accustomed to seeing on ski racers. I’m convinced that lack of muscle-bound hams has been my problem all along. Pilates offers quite a few hamstring exercises that you can do on your own, once properly trained to target the right muscle group.

Ride Bikes.

Mountain, road, cruiser—choose your two-wheeled best friend and don’t go anywhere without it. If you choose road, use clipless pedals. They’ll help foster monster hamstrings. Mountain bikes, both with flat and clipless pedals, will make you strong and advocate a better mental game on your skis. (If you choose downhill, you might just end up in another kind of surgery, but it’s probably worth it for the good times.) Cruiser bikes are great fun and tend to have lower seats, which will help target a different set of leg muscles, especially your VMO, the muscle on the inside and front of your thigh, but don’t ride with the seat too low. That can cause future pain and problems in the patella region.

Find Balance.

Work on your physical balance by strengthening your legs’ smaller muscle groups—not just the quad/hamstring muscles—that help support stability on and off your skis. My favorite, because you can do it anywhere—in line at the grocery store, at the DMV, in your office—is to stand on one foot with your other leg slightly bent and your arms crossed over your chest. Once you’re there, close your eyes and try to steadily stand still on the one foot for a minute. Change legs. Repeat. If you only last for ten seconds, you have a new goal. Only 50 more to go before ski season. If one minute is easy, focus on tightening your core and go for as long as you can.

 

 

Tagged In: Skiing & Snowboarding

  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλό το άτθρο απο ΤΑ ΝΕΑ Ολγα, απαντάει φαίνεται και σε πολλά ερωτήματα που μας δημιουργούνται στη φάση της αποθεραπείας και όχι μόνο.

Για να μην γίνουν παρανοήσεις, απο προηγούμενο ποστ μου, κάποιες ενοχλήσεις έχω κατά καιρούς καιγώ. Μάλιστα τελευταίες μέρες ζόρισα το γόνατό μου σε μεγάλες ανηφόρες με ποδήλατο με αποτέλεσμα να συγκεντρωθεί υγρό στο γόνατο! Ομολογώ ότι τα χρειάστηκα λίγο.

Ευχομαι όλοι μας να νιώθουμε πολύ καλύτερα τα Χριστούγεννα και να μπορέσουμε να χαρούμε το σκι.

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

το υγρο απορροφάτε μονο του? και σε ποσο καιρο?

εγω εχω να δω ξεπρησμένα τα γονατα μου από το ατύχημα (6 μηνες τωρα). φταιει (τουλαχιστον στο χειρουργημένο) το οτι δεν μου ειχε βαλει σωληνάκια?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

το υγρο απορροφάτε μονο του? και σε ποσο καιρο?

 

εγω εχω να δω ξεπρησμένα τα γονατα μου από το ατύχημα (6 μηνες τωρα). φταιει (τουλαχιστον στο χειρουργημένο) το οτι δεν μου ειχε βαλει σωληνάκια?

Για το υγρό απο όσο ξέρω, βοηθάει ο πάγος, η φυσικοθεραπεία...όμως ο φυσθ μου είπε ότι μερικές φορές μπορεί να συνεχίζει να υπάρχει σε μικρή ποσότητα(και ότι οφείλεται ίσως σε χαλάρωση του αρθρικού θύλακα, μου φαίνεται λίγο κομπογιανήτικο) . Εμένα πριν 2 εβδομάδεςτο γόνατό μου δεν έβλεπα να εχει διαφορά απο το άλλο, ισως κάποια μικρή, αλλά αφότου το ζόρισα η διαφορά ηταν εμφανής. Την άλλη κιόλας μερα άρχισε να φαίνεται και το αισθανόμουν κάπως βαρύ και σφιχτό στο βάδισμα..

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς το πρήξιμο (υγρό) θα κάνει συχνά την επανεμφάνισή του, ειδικά μετά από καταπονήσεις. Η αντιμετώπιση είναι αυτό που λέει ο Γιώργος και σε extreme περιπτώσεις αντιφλεγμονώδη .


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mεταμόσχευση μηνίσκου – Οριστική λύση στο πρόβλημα της ρήξης

 

M%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%8C%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%81%CE%AE%CE%BE%CE%B7%CF%82.jpg

 

 

Σε μεταμόσχευση μηνίσκου μπορούν να υποβάλλονται πλέον εκατοντάδες χιλιάδες αθλητές και εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο, που έχουν υποστεί ρήξη, ολική η μερική μηνισκεκτομή!

Αυτό τονίστηκε από κορυφαίους Έλληνες και ξένους ορθοπεδικούς, οι οποίοι συμμετείχαν στο 69ο Συνέδριο Ορθοπαιδικης Χειρουργικής και Τραυματολογίας, το οποίο πραγματοποιήθηκε 2 με 5 Οκτωβρίου στην Αθήνα.

«Με τη μεταμόσχευση, η επιστήμη, τα τελευταία χρόνια, δίνει οριστική λύση στο πρόβλημα του μηνίσκου, το οποίο τις περασμένες δεκαετίες έγινε η αιτία να σταματήσει απότομα η καριέρα σπουδαίων αθλητών όλων των αθλημάτων» αναφέρει ο Δρ Σταύρος, Αλευρογιάννης Διευθυντής Κλινικής Αθλητικών Κακώσεων στο ΙΑΣΩ GENERAL.

Σύμφωνα με όσα ανέφεραν στο συνέδριο, διάσημοι ορθοπεδικοί, η εξοικείωση με τα αρθροσκοπικά εργαλεία και η βελτίωση συστημάτων και τεχνικών συρραφής των μηνίσκων, αποτέλεσε την τελευταία δεκαπενταετία «επανάσταση» στην αρθροσκοπική χειρουργική και προσέφερε στους ασθενείς μια επιπλέον λύση στο πρόβλημά τους.

Η νέα τεχνολογία όμως ,δεν είναι εφαρμόσιμη σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά μόνο όταν η ρήξη του μηνίσκου είναι στην περιοχή αιμάτωσής του και όταν η «ποιότητα» του μηνισκικού ,προς συρραφή, υλικού είναι η κατάλληλη.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, όπου η ρήξη του μηνίσκου είναι μεγάλη ή σύμπλοκη και ο ασθενής είναι μέσης ή μεγάλης ηλικίας, οι τεχνικές αυτές δεν έχουν εφαρμογή και η μηνισκεκτομή αφήνει μεγάλα ελλείμματα του μηνίσκου, με απώτερο αποτέλεσμα την προοδευτική εμφάνιση αρθρίτιδας στο γόνατο.

Η αφαίρεση του μηνίσκου του γόνατος αρθροσκοπικά, αν και αποτελεί την πλέον συνήθη χειρουργική επέμβαση στις Αθλητικές Κακώσεις, συχνά πυκνά συνοδεύεται από μετεγχειρητικές επιπλοκές, με κυριότερη τον πόνο. Ο πόνος οφείλεται στην ανάπτυξη αρθρίτιδας που προκαλείται από αστάθεια καθώς έχει αφαιρεθεί ουσιαστικά το «αμορτισέρ» του γόνατος και έχει αλλάξει ο άξονας φόρτισης.

 

Μάλιστα, σύμφωνα με τους σύγχρονους ορθοπεδικούς, όσο πιο μεγάλο τμήμα του μηνίσκου αφαιρείται κατά την επέμβαση της αρθροσκόπησης, τόσο πιο γρήγορα εμφανίζονται τα ενοχλήματα στον ασθενή.

Από τη διεθνή βιβλιογραφία φαίνεται πως πάνω από 60% των ρήξεων μηνίσκου αντιμετωπίζονται με μερική ή υφολική μηνισκεκτομή, ενώ πάνω από 700.000 ασθενείς κάθε χρόνο, υποβάλλονται σε μηνισκεκτομή στις ΗΠΑ. Στην Ελλάδα ο αντίστοιχος αριθμός τέτοιων επεμβάσεων το χρόνο ξεπερνά τις 6.000-7.000.

Παρά το γεγονός ότι η επέμβαση της μηνισκεκτομής είναι σχετικά απλή και δεν απαιτεί μεγάλη εμπειρία από το χειρουργό, φαίνεται πως ποσοστό μεγαλύτερο του 65% των ασθενών αυτών, παρουσιάζουν πρώιμες αρθριτικές αλλοιώσεις που τελικά καταλήγουν στην εφαρμογή τεχνητής άρθρωσης στο γόνατο!

Η δυσμενής αυτή εξέλιξη, »γέννησε» τη «μεταμόσχευση μηνίσκου». Οι πρώτες επεμβάσεις τέτοιου είδους εφαρμόστηκαν σε αθλητές που είχαν υποστεί στο παρελθόν ολική μηνισκεκτομή και περιελάμβαναν την αντικατάσταση του απολεσθέντος ιστού με ανθρώπινο αλλομόσχευμα από Τράπεζα Ιστών και Μοσχευμάτων.

Τα πολύ καλά πρώιμα κλινικά και απεικονιστικά αποτελέσματα οδήγησαν τους ερευνητές στην εξεύρεση αντίστοιχης λύσης και στις περιπτώσεις που αφαιρούμε τμήμα μόνο του μηνίσκου ( πάνω από το 25% της συνολικής επιφανείας του).

«Σήμερα, προθέτει ο Δρ Αλευρογιάννης, νέα «βιολογικά ικριώματα μηνίσκου» βρίσκονται πλέον στην αγορά και στα χέρια του σύγχρονου Έλληνα Ορθοπεδικού Χειρουργού, με πολύ καλά αποτελέσματα. Τα υλικά αυτά είναι πορώδη, προοδευτικά απορροφήσιμα, με σχήμα που μιμείται αυτό του φυσιολογικού μηνίσκου. Παρουσιάζουν ικανή μηχανική αντοχή στα πρώιμα στάδια εμφύτευσης, τοποθετούνται αρθροσκοπικά, διαμορφώνονται σε μέγεθος ίσο με αυτό που αφαιρέθηκε και βοηθούν την αναγέννηση του μηνίσκου με ιδιότητες ίδιες με το φυσιολογικό».

Η μέθοδος απευθύνεται σε μεγάλη πληθυσμιακή ομάδα ασθενών από 15 μέχρι 65 χρόνων, με εκσεσημασμένη μηνισκική βλάβη, ή παλαιότερη μηνισκεκτομή με συνεχή μετεγχειρητικό πόνο, χωρίς συνδεσμική αστάθεια ή προχωρημένο στάδιο αρθρίτιδας και σε ασθενείς που μπορούν να ακολουθήσουν το μετεγχειρητικό πρωτόκολλο αποκατάστασης. Η νοσηλεία είναι μιας ημέρας και το κόστος του υλικού καλύπτεται από τα ασφαλιστικά ταμεία.

  • Like 4

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

αντε μας βλέπω σε λίγο καιρό κάπως έτσι...

post-5112-0-07660800-1381916701.jpg


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια!!!Μετα το ταξιδι του συλλογου στην Ιταλια ενιωθα πονους στο αριστερο γονατο...χωρις να χω καποιο τραυματισμο.Ετσι ειπα να μη παω στο γιατρο κ θα περασει...Για ενα διαστημα αφου το ξεκουρασα δεν ενιωθα ενοχλησεις.....το τελευταιο ομως δυο μηνες ενιωθα ενοχλησεις...καποια ασταθεια...και τη περιοχη του ζεστη.Ετσι ειπα να παω στον ορθοπεδικο...μιας κ ο χειμωνας πλησιαζει....Εκει αφου μου κανε διαφορες ασκησεις....μου ειπε οτι εχω χονδροπαθεια...αλλα για να μαστε σιγουροι με στειλε για μαγνητικη....Μολις πριν απο λιγο....πηρα τα αποτελεσματα κ εχω αγχωθει....δε βρισκω κ το γιατρο...τετοια ωρα...Γι αυτο θελω να μου πειτε τη γνωμη σας μεχρι αυριο....που θα παω...κ αν προλαβω τελη Γεναρη την εκδρομη του Συλλογου.Λοιπον η μαγνητικη εδειξε..

ΒΑΒΜΟΣ ΕΚΦΥΛΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΚΕΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΞΩ ΜΗΝΙΣΚΟΥ

ΜΕΡΙΚΗ ΡΗΞΗ Η ΚΑΚΩΣΗ ΤΟΥ ΕΞΩ ΠΛΑΓΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΣ ,ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΥΝΕΚΤΙΜΗΣΗ.

ΜΙΚΡΗ ΕΝΔΑΡΘΡΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΙΚΟ ΘΥΛΑΚΟ.

Γραφει κ για χονδροπαθεια βεβαια...ολα τα αλλα φυσιολογικα....τι λετε;;;;;;;;;;; :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά σου!

 

Τι να πούμε κι εμείς...περίμενε να δεις τι θα σου πει και ο γιατρός...

 

Ότι και να είναι, δεν ήρθε η συντέλεια του κόσμου...όλα έχουν τον τρόπο τους να τα ξεπεράσεις, αρκεί να το θέλεις!

 

Ενδυνάμωση κάνεις;

Edited by wraith
  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια!!!Μετα το ταξιδι του συλλογου στην Ιταλια ενιωθα πονους στο αριστερο γονατο...χωρις να χω καποιο τραυματισμο.Ετσι ειπα να μη παω στο γιατρο κ θα περασει...Για ενα διαστημα αφου το ξεκουρασα δεν ενιωθα ενοχλησεις.....το τελευταιο ομως δυο μηνες ενιωθα ενοχλησεις...καποια ασταθεια...και τη περιοχη του ζεστη.Ετσι ειπα να παω στον ορθοπεδικο...μιας κ ο χειμωνας πλησιαζει....Εκει αφου μου κανε διαφορες ασκησεις....μου ειπε οτι εχω χονδροπαθεια...αλλα για να μαστε σιγουροι με στειλε για μαγνητικη....Μολις πριν απο λιγο....πηρα τα αποτελεσματα κ εχω αγχωθει....δε βρισκω κ το γιατρο...τετοια ωρα...Γι αυτο θελω να μου πειτε τη γνωμη σας μεχρι αυριο....που θα παω...κ αν προλαβω τελη Γεναρη την εκδρομη του Συλλογου.Λοιπον η μαγνητικη εδειξε..

ΒΑΒΜΟΣ ΕΚΦΥΛΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΚΕΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΞΩ ΜΗΝΙΣΚΟΥ

ΜΕΡΙΚΗ ΡΗΞΗ Η ΚΑΚΩΣΗ ΤΟΥ ΕΞΩ ΠΛΑΓΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΣ ,ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΥΝΕΚΤΙΜΗΣΗ.

ΜΙΚΡΗ ΕΝΔΑΡΘΡΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΙΚΟ ΘΥΛΑΚΟ.

Γραφει κ για χονδροπαθεια βεβαια...ολα τα αλλα φυσιολογικα....τι λετε;;;;;;;;;;; :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby:

Εσενα δεν σε φοβαμαι......εισαι κομαντο δεν καταλαβαινεις τιποτα :P

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κακώς! Με τις συμβουλές του γιατρού σου ξεκίνα τουλάχιστον γυμναστήριο...

 

Ειδικά αν είναι να πας μια βδομάδα εξωτερικό με όλη μέρα σκι!


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...