Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

ΒΑΒΜΟΣ ΕΚΦΥΛΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΚΕΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΞΩ ΜΗΝΙΣΚΟΥ

ΜΕΡΙΚΗ ΡΗΞΗ Η ΚΑΚΩΣΗ ΤΟΥ ΕΞΩ ΠΛΑΓΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΣ ,ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΥΝΕΚΤΙΜΗΣΗ.

ΜΙΚΡΗ ΕΝΔΑΡΘΡΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΙΚΟ ΘΥΛΑΚΟ.

 

αυτά τα εχω και εγω Νικηφόρε στο δεξι γονατο και ο ιατρος μου ειπε ότι δεν χρειαζεται επέμβαση διοτι η ρήξη μηνίσκου είναι Grade I.

η μαγνητική σου λεει σε τι βαθμο εχει εκφυλιστεί ο μηνίσκος?

κατά πασα πιθανοτητα δεν χρειζεσεαι κάποια επεμβαση ισως μερικες φυσικοθεραπείες και ασκήσεις ενδυναμώσεις των μυών. μην αγχώνεσαι, δες τι θα σου πει ο ιατρος σου και καλου κακου πηγαινε να σε εξετάσει και άλλος ενας κλινικά

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νικηφόρε εύχομαι περαστικά, όμως θα πρέπει να βοηθάμε καιμείς λίγο τα πράγματα. Δεν θάπρεπε να το αφήσεις έτσι. Πιθανότατα υπήρξε τραυματισμός, στον έξω πλάγιο και στη συνέχεια στον μηνίσκο αλλά φαίνεται δεν το πήρες στα σοβαρά. Πάντως αυτά που λέει η μαγνητική δεν δείχνουν κάτι το ανησυχητικό αλλά σίγουρα θα χρειαστεί κάποια φυσιοθεραπεία. Ευχομαι και ο γιατρός σου να σε καθησυχάσει καθώς και ο χρόνος είναι αρκετός.

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου 2013 17:21

Τέλος οι δωρεάν φυσικοθεραπείες για τους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ από την Δευτέρα

Από Βασίλη Βενιζέλο

 

9b221164abd94cdf553d5f223350eb48_L.jpg

 

Με αναστολή της επί πιστώσει εκτέλεσης συνεδριών φυσικοθεραπειών για τους ασφαλισμένους του Εθνικού Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ) από την Δευτέρα 21 Οκτωβρίου και με εικοσιτετράωρη πανελλαδική απεργία για την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου απαντα ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φυσικοθεραπευτών (ΠΣΦ) στις απαιτήσεις του υπουργείου Υγείας και της διοίκησης του ΕΟΠΥΥ για rebate και clawback εις βάρος του κλάδου.

Έτσι, οι ασφαλισμένοι του ΕΟΠΥΥ θα υποχρεώνονται από την Δευτέρα 21 Οκτωβρίου να καταβάλουν στους φυσικοθεραπευτές τους ολόκληρο το αντίτιμο για τις συνεδρίες φυσικοθεραπειών και να διεκδικούν, στη συνέχεια, την αποζημίωσή τους από τις οικονομικές υπηρεσίες του Οργανισμού.

 

Συγκεκριμένα σε ανακοίνωση που εξέδωσε ο ΠΦΣ την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου αναφέρει τα εξής:

«Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φυσικοθεραπευτών, καλεί τους φυσικοθεραπευτές όλης της χώρας σε 24ωρη απεργία την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου, με αφορμή τις αποφάσεις και την πολιτική που ακολουθεί το Υπουργείο Υγείας για καίρια θέματα του κλάδου.

Οι κινητοποιήσεις θα ξεκινήσουν με προσυγκέντρωση πανελλαδικής συμμετοχής έξω από τα γραφεία του Συλλόγου στη Λ. Αλεξάνδρας στις 11.00 π. μ. και ακολούθως στις 12.00 π. μ., πορεία διαμαρτυρίας η οποία θα καταλήξει στο Υπουργείο Υγείας, στην οδό Αριστοτέλους, ενώ αν δεν αλλάξει η πολιτική του Υπουργείου, από τη Δευτέρα 21 Οκτωβρίου, θα σταματήσουμε και τη "δωρεάν" παροχή θεραπειών στους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ.

Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φυσικοθεραπευτών και τα μέλη του, διαμαρτυρόμαστε:

1. Για την αδιανόητη όσο και κατάφορη απόφαση της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου και του Εθνικού Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας, να μας στερήσει πάνω από τα μισά φετινά δεδουλευμένα μας, αναιρώντας ΓΡΑΠΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ δεσμεύσεις τους, που τοποθετούσαν τον προϋπολογισμό της φυσικοθεραπείας στα 70εκ. €, αξιώνοντας τώρα το ποσό αυτό να κατεβεί στα 49εκ. Αυτό το λογιστικό «τρικ» των ιθυνόντων του ΕΟΠΥΥ θα οδηγήσει σε κλείσιμο εκατοντάδες εργαστήρια φυσικοθεραπείας, αφού τα δεδουλευμένα τους θα περικοπούν σε ποσοστό άνω του 60%.

2. Για το κόστος της φυσικοθεραπευτικής συνεδρίας, η οποία μετά από περικοπή 38% πέρυσι τον Νοέμβριο, βρίσκεται σήμερα στα 15€. Με τις νέες αποφάσεις του ΕΟΠΥΥ, οι συμβεβλημένοι φυσικοθεραπευτές θα αμειφθούν με 5,6€ την συνεδρία. Στην πράξη, δεν θα πληρωθούν για 6 μήνες του 2013 !

3. Για τις αντισυνταγματικές και παράλογες ρυθμίσεις του clawback, όπου ζητούν για ατομικές παραβάσεις συλλογική ευθύνη, τιμωρώντας το σύνολο ενός κλάδου εξαιτίας της αδυναμίας του ΕΟΠΥΥ να ελέγξει παραβατικές συμπεριφορές προκλητής ζήτησης ελάχιστων παρόχων.

4. Για τις υποχρεωτικές κλιμακωτές εκπτώσεις του rebate, που μειώνουν υποχρεωτικά την τιμή της συνεδρίας από 5% έως και 20%.

Η πολιτική του Υπουργείου Υγείας εξοντώνει τα εργαστήρια φυσικοθεραπείας, «κλείνοντας το μάτι» στις μεγάλες επιχειρήσεις των Κέντρων Αποκατάστασης, ετοιμάζοντας νέους Κανονισμούς Υγείας με στόχο να στέλνουν εκεί τους ασφαλισμένους.

Οι φυσικοθεραπευτές Δεν θα το επιτρέψουμε. Η φυσικοθεραπεία δεν είναι πολυτέλεια. Είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της επιστήμης της αποκατάστασης. Έχει αποδείξει την αποτελεσματικότητά της στο να μειώνει μακροπρόθεσμα τη φαρμακευτική δαπάνη, να μειώνει τις χαμένες εργατοώρες και να προσφέρει ποιότητα ζωής στους ασφαλισμένους.

Για όλους αυτούς τους λόγους:

- θα δώσουμε δυναμικό παρών την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου στις 12.00 έξω από το Υπουργείο Υγείας

- θα ενημερώσουμε την κοινωνία και τους ασφαλισμένους

- θα αγωνιστούμε για την αξιοπρέπειά μας αλλά και την επιβίωσή μας

Αν δεν αλλάξει η πολιτική του Υπουργείου, από τη Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2013,

Τέλος οι "δωρεάν" θεραπείες στους ασφαλισμένους του ΕΟΠΠΥ».

 

Πηγη: ygeia360


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σήμερα στον ορθοπεδικο..ειδε τη μαγνητικη. Μου ειπε ακριβως αυτα που λεει κ η Ολγα παραπανω. Ο συνδεσμος εχει μια διαταση κ ο η εκφυλιση του μηνισκου είναι μικρη.Απλα η χονδροπαθεια στην επιγονατιδα ειναι 2 βαθμου κ μου δημιουργει πονο.Μου ειπε για 15 μερες καθε μεσημερι μετα το φαι να πινω μια ασπιρινη. Μετα να ξαναπαω να μου γραψει μερικες φυσιοθεραπειες κ να μου δειξει καποιες ασκησεις.Επισης αν δε ποναω αυτο το διαστημα μπορω να κανω χαλαρο τρεξιμο στο χορτο με καλες διατατικες ασκησεις.Το μονο που δε καταλαβα βεβαια ειναι γιατι δε με στειλε απο τωρα για φυσιοθεραπειες...Σε καθε περιπτωση απο δευτερα θα παω να παρω γνωμη κ απο αλλο γιατρο.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σήμερα στον ορθοπεδικο..ειδε τη μαγνητικη. Μου ειπε ακριβως αυτα που λεει κ η Ολγα παραπανω. Ο συνδεσμος εχει μια διαταση κ ο η εκφυλιση του μηνισκου είναι μικρη.Απλα η χονδροπαθεια στην επιγονατιδα ειναι 2 βαθμου κ μου δημιουργει πονο.Μου ειπε για 15 μερες καθε μεσημερι μετα το φαι να πινω μια ασπιρινη. Μετα να ξαναπαω να μου γραψει μερικες φυσιοθεραπειες κ να μου δειξει καποιες ασκησεις.Επισης αν δε ποναω αυτο το διαστημα μπορω να κανω χαλαρο τρεξιμο στο χορτο με καλες διατατικες ασκησεις.Το μονο που δε καταλαβα βεβαια ειναι γιατι δε με στειλε απο τωρα για φυσιοθεραπειες...Σε καθε περιπτωση απο δευτερα θα παω να παρω γνωμη κ απο αλλο γιατρο.

 

Ισως γιατι θεωρει οτι υπαρχει καποια φλεγμονη που πρεπει να περασει πριν ξεκινησεις τις φυσικοθεραπειες. Εγω παντως σαν παθων χονδροπαθειας τον τελευταιο εναμιση χρονο, τα αντιφλεγμονωδη μου δοκιμασα, δεν μου εκαναν τιποτα, ηταν σαν να μη τα παιρνω.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισως γιατι θεωρει οτι υπαρχει καποια φλεγμονη που πρεπει να περασει πριν ξεκινησεις τις φυσικοθεραπειες. Εγω παντως σαν παθων χονδροπαθειας τον τελευταιο εναμιση χρονο, τα αντιφλεγμονωδη μου δοκιμασα, δεν μου εκαναν τιποτα, ηταν σαν να μη τα παιρνω.

 

προτινε μηπως να παρεις χαπια με γλουκοζαμινη ?

Edited by thrfOu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, τα ειχα δοκιμασει για κανα μηνα και δεν ειχα δει καποια διαφορα, αλλα ο γιατρος μου ειπε να τα παρω για 4 μηνες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

γλυκοζαμινη και χονδροιτινη παιρνω εδώ και αρκετα χρονια, δεν εχω δει καμια διαφορα

Edited by Olga

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε μια βδομαδα κλεινω 6 μηνες από το χειρουργειο. το ποδι παει αρκετα καλα, χθες μαλιστα σε διάταση 4φαλου από ορθια θεση καταφερα να ακουμπήσω 1η φορα τον ποπό μου με τη φτερνα. ξαπλωμένη μπρούμυτα ακομα δεν το φτανω. εχω πονακια και μαγκώματα ιδιως το πρωι όταν σηκώνομαι

επισης εδώ και λιγες μερες καταφερα και τρεχω 5 χλμ χωρις διάλλειμα

και το άλλο ποδι στρώνει σιγα σιγα…περιμενω με αγωνια το 1ο σκι περισσότερο να δω την αίσθηση στα γονατα

οι υπόλοιποι πως είσαστε? ελπιζω ολοι καλα

  • Like 5

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε μια βδομαδα κλεινω 6 μηνες από το χειρουργειο.

και το άλλο ποδι στρώνει σιγα σιγα…περιμενω με αγωνια το 1ο σκι περισσότερο να δω την αίσθηση στα γονατα

 

 

:thumbup::yes:animier:

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

για σας ! καταρχήν ασχολούμαι με το parkour και freerunning ... πριν 3 χρόνια είχα πάθει

ρήξη χιαστού και έκανα χειρουργείο .. 2 μήνες μετά ξαναεκοψα το μόσχευμα από ατύχημα μετά από αυτό λόγο τις ατυχίας που με κυνηγούσε δεν ήθελα να ξανακάνω χειρουργείο και στρώθηκα στην ενδυνάμωση για να μειώσω την αστάθεια στο πόδι επίσης αναγκαστικά να τροποποιήσω πολλές κίνησης ώστε να πέφτει περισσότερο βάρος στο αριστερό μου πόδι .. για 3 χρόνια έκανα χωρίς χιαστό εδώ είναι ένα βίντεο για να δείτε πως χρησιμοποιούσα το πόδι ( το δεξί είναι που έχει το πρόβλημα )

δεν είχα καθόλου ενοχλήσεις μέχρι πριν λίγους μήνες που άρχισα να έχω κάτι ενοχλήσεις από τον μηνίσκο πήγα στον γιατρό έκανα μαγνητική και μου είπε ότι άρχισα να έχω μεγάλη φθορά στους χόνδρους και ο μηνίσκος μου είχε διπλώσει σε ένα σημείο λόγο τις έλλειψης χιαστού .. μου είπε επίσης αν δεν κάνω τώρα χειρουργείο και συνεχίσω να αθλούμαι με τον ίδιο ρυθμό σε 10 χρόνια θα έχω αρθρίτιδα στο γόνατο .. για αυτό αποφάσισα να ξανακάνω χειρουργείο ώστε να μπορώ να κάνω freerunning για πολλά χρόνια και να σταματήσω την αρθρίτιδα ... έκανα το χειρουργείο με μόσχευμα επιγονατιδικού τένοντα και τώρα είμαι στην 4 εβδομάδα σήμερα ξεκίνησα να περπατάω χωρίς πατερίτσες και κάνω κάθε μέρα φυσιοθεραπεία και ενδυνάμωση ... τώρα ο γιατρός μου λέει να επιστρέψω στον 6 με 7 μίνα ο φυσιοθεραπευτής μου λέει στον 8 άλλοι μου λένε στον 9 : P και θα ήθελα να ρωτήσω πότε είναι πιο ασφαλές να επιστρέψω ώστε να μην ξανακοψω το μόσχευμα .. επίσης λάβετε υπόψη ότι θα ακολουθήσω πλήρες πρόγραμμα αποκατάστασης με ενδυνάμωση σχεδόν κάθε μέρα ... ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή έχεις ήδη ένα ιστορικό τραυματισμών θα σου πρότεινα να αφήσεις το πόδι σου να γίνει όπως πριν (δηλαδή αν ο γιατρός σου πει 7 μήνες εσύ κάθησε 1 χρόνο μακριά από parkour).Μόλις επιστρέψεις θα είσαι σιδερένιος.Τι θα γίνει δηλαδή αν επιστρέψεις σε αυτό που κάνεις μετά από 1 χρόνο? Μην μου πεις οτι θα τρελλαθείς από την στέρηση parkour γιατί δεν θα σε πιστέψω.

Επίσης το ότι έκανες αυτά που έκανες στο βίντεο χωρίς χιαστό ήταν τουλάχιστον εγκληματικό.Μπράβο για το βιντεάκι πάντως.Νομίζω οτι στο freestyle ski θα πέταγες.

Φιλικά πάντα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχάριστο για την συμβουλή ... άλλα πραγματικά 1 χρόνος είναι πολύ μεγάλο διάστημα ήδη είμαι σχεδόν ενάμισι μήνα εκτός και δεν την παλεύω :P αν κάνεις κάτι κάθε μέρα για χρόνια και ξαφνικά το σταματάς το μόνο που κοιτάς είναι να επιστρέψεις σε αυτό.. επίσης είμαι σε επαγγελματική ομάδα και κάνουμε πολλές δουλειές και ειδικά άνοιξη καλοκαίρι έχουμε τα πιο πολλά show και events.. αν επιστρέψω στον 7 μίνα και μπω στο 100% στον 9 θα υπάρχει κίνδυνος ? ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν επιστρέψω στον 7 μίνα και μπω στο 100% στον 9 θα υπάρχει κίνδυνος ? ευχαριστώ!

Ο μόνος γιατρός που θα σου απαντήσει στο παραπάνω είναι το πόδι σου.Οι συμβουλές είναι απολύτως φιλικές και έχουν σαν σκοπό την προστασία σου.Σου εύχομαι τα καλύτερα και περαστικά σου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας έχω αποφασίσει να κάνω αποκατάσταση πρόσθιου χιαστού στον Νικολάου , έχει κάνει κάποιος την ίδια επέμβαση για να μας πει το κόστος της αμοιβής του γιατρού , το κόστος της κλινικής και βέβαια το κόστος για μετά για τις φυσιοθεραπείες . Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

διαβασε το 1ο ποστ του τοπικ


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ. αλλα αυτά ειναι από το 2006 , εγώ θα ηθελά να ξέρω περίπου το κόστος το 2013 .

Ευχαριστώ Όλγα ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχάριστο για την συμβουλή ... άλλα πραγματικά 1 χρόνος είναι πολύ μεγάλο διάστημα ήδη είμαι σχεδόν ενάμισι μήνα εκτός και δεν την παλεύω :P αν κάνεις κάτι κάθε μέρα για χρόνια και ξαφνικά το σταματάς το μόνο που κοιτάς είναι να επιστρέψεις σε αυτό.. επίσης είμαι σε επαγγελματική ομάδα και κάνουμε πολλές δουλειές και ειδικά άνοιξη καλοκαίρι έχουμε τα πιο πολλά show και events.. αν επιστρέψω στον 7 μίνα και μπω στο 100% στον 9 θα υπάρχει κίνδυνος ? ευχαριστώ!

πρόσεχε το πόδι σου, σκέψου μόνο την ταλαιπωρία που ηδη έχεις. Το μόσχευμα χρειάζεται 8-9 μήνες να αφομοιωθεί, επειδή είσαι μικρός όλα εξελλίσονται πιο γρήγορα άρα ισως να είσαι και ενωρίτερα εντάξει. Ομως ΠΡΟΣΕΧΕ!
  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα..ειμαι και εγω ενας απο αυτους που επαθαν ριξη προσθιου χιαστου.εγω χτυπησα σε αγωνα ποδοσφαιρου.Γραφω γιατι μετα απο ραντεβου με διαφορους γιατρους εχω καταληξει σε 2 και θα ηθελα να μου πειτε αν εχει κανεις γνωμη για αυτους.ο ενας ειναι ο Κουλουμεντας Παναγιωτης και ο αλλος ο Κονιδης αθανασιος.κλεινω προς τον πρωτο αλλα θα ηθελα μια γνωμη!Ευχαριστω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ. αλλα αυτά ειναι από το 2006 , εγώ θα ηθελά να ξέρω περίπου το κόστος το 2013 .

Ευχαριστώ Όλγα ...

 

 

Εκανα και εγω χιαστο φετος.Αν θελεις με πμ πρωτα και μετα με τηλεφωνο να μιλαμε ....ισως βοηθηθεις.


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έκανα το εν λόγω χειρουργείο αρχές Απριλίου (πτώση απο άλμα με snowboard..) και ενώ το καλοκαίρι είχα την αίσθηση ότι όλα πάνε καλά ( βέβαια η γυμναστική μου περιοριζόταν στο κολύμπι) και ενώ έχω ξεκινήσει personal training με trx κλπ, το πόδι μου εξακολουθεί να με πονάει, ειδικά σε απότομες κινήσεις, και να είναι μαγκωμένο..

 

Το θέμα είναι ότι έχω προγραμματίσει Χριστούγεννα στο Borovets και αγχώνομαι αρκετά για το αν θα τα καταφέρω (έστω και κάποιες υποτυπώδεις κατεβασιές) και για το worst case senario..

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη...

 

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και καλή δύναμη στους ομοιοπαθείς...

:flower:


AS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο γιατρός σου τι σου λέει; Πάντως αν η αποκατάστασή σου περιοριζόταν μόνο στις όποιες φυσιοθεραπείες μετά το χειρουργείο και στο περιστασιακό κολύμπι (κολύμπι ή πλατς-πλουτς;), δύσκολα τα πράγματα...

 

Όπως και να έχει αν δεν νιώθεις ΟΚ με το πόδι σου, ή κάνε full check-up ή ακύρωσε τις διακοπές...το Borovets εκεί θα είναι...το θέμα είναι να μην αφήσεις το γόνατό σου εσύ εκεί!

 

Εύχομαι το καλύτερο, αλλά θα χρειαστεί να βοηθήσεις κι εσύ τον εαυτό σου!


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

πλατς πλουτς οχι :yes ..περιστασιακό όμως ναι (μόνο σκ)

 

Θέλω να κάνω μια προσπάθεια ακούγοντας πάντα το πόδι μου...απλά δεν ξέρω αν αυτό που συμβαίνει είναι το σύνηθες και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μια τέτοια καταπόνηση

 

Τον γιατρό τον έχω ρωτήσει , οι απαντήσεις που παίρνω όμως είναι γενικές και αόριστες...

 

Σ ευχαριστώ


AS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου...πραγματικά εύχομαι ότι καλύτερο και πάνω απ' όλα προσοχή.

 

Αλλά αν δεν είσαι ευχαριστημένος με το γιατρό σου ή αν αυτά που σου λέει δεν ανταποκρίνονται με αυτά που σου λέει το πόδι σου, πάρε και μια δεύτερη (και τρίτη μη σου πω) γνώμη.


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...