Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Σ ευχαριστώ αυτό θα κάνω....ωστόσο και γνώμες ανθρώπων που έχουν παρόμοια εμπειρία και γνωρίζουν τις απαιτήσεις αθλημάτων σκι/ snowboard τις θεωρώ αρκετά σημαντικές

(απ ότι έχω καταλάβει δεν έχουν όλοι οι γιατροί πλήρη επίγνωση)

 

female by the way

:)

  • Like 2

AS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπομονή και όχι βιασύνες. Η προοδευτικότητα μας γλιτώνει από πολλά και χειρότερα και χρονικά πιο μεγάλα (άρα σπαστικά).

 

Περαστικά κι αγύριστα σε όλους


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1..δυστυχως και γω εκανα επεμβαση χιαστο προσθιο και μηνισκο μετα απο χτυπημα φυσικα..3 μερα σημερα και ο πονος πολυς ειδικα στο σηκωμα του ποδιου τεντωμενο για ασκηση τετρακεφαλου μονο με το ναρθηκα..παει η χρονια φετος.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ ευχαριστώ αυτό θα κάνω....ωστόσο και γνώμες ανθρώπων που έχουν παρόμοια εμπειρία και γνωρίζουν τις απαιτήσεις αθλημάτων σκι/ snowboard τις θεωρώ αρκετά σημαντικές

(απ ότι έχω καταλάβει δεν έχουν όλοι οι γιατροί πλήρη επίγνωση)

 

female by the way

:)

δυστυχώς δεν αρκεί το κολύμπι, η ενδυνάμωση του ποδιού είναι επίπονη αλλά απαραίτητη για να γυρίσεις πάλι σε ανάλογες δραστηριότητες.Φυσικοθεραπεία είχες κάνει;
  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1..δυστυχως και γω εκανα επεμβαση χιαστο προσθιο και μηνισκο μετα απο χτυπημα φυσικα..3 μερα σημερα και ο πονος πολυς ειδικα στο σηκωμα του ποδιου τεντωμενο για ασκηση τετρακεφαλου μονο με το ναρθηκα..παει η χρονια φετος.

κουράγιο Γιώργο ο καιρός περνάει πιο γρήγορα απ'όσο νομίζεις. Δείξε όμως επιμονή και υπομονή και κάθε μέρα θα είσαι καλύτερα

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

κουράγιο Γιώργο ο καιρός περνάει πιο γρήγορα απ'όσο νομίζεις. Δείξε όμως επιμονή και υπομονή και κάθε μέρα θα είσαι καλύτερα

ευχαριστω πολυ..δυστυχως ημουνα σε περιοδο φουλ ποδηλατο και κοπηκα αποτομα και η απραξια με τρελενει..συν οτι δουλευα χειμωνα σκ σε σχολη στο βουνο οποτε παει και το σκι-δουλεια..ασε ποτ σιχαινομαι τα γυμναστηρια και νομιζω οτι θα χρειαστει

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1..δυστυχως και γω εκανα επεμβαση χιαστο προσθιο και μηνισκο μετα απο χτυπημα φυσικα..3 μερα σημερα και ο πονος πολυς ειδικα στο σηκωμα του ποδιου τεντωμενο για ασκηση τετρακεφαλου μονο με το ναρθηκα..παει η χρονια φετος.

 

 

Καλη ενδυναμωση!Οπως και εμεις ετσι και εσυ θα "περασεις απο τον παγκο".Υπομονη-επιμονη να ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου σου(μην βιαστεις να επανελθεις)προκειμενου να γυμνασεις οσο το δυνατο καλλιτερα τους εξασθενημενους μυς του ποδιου σου.Ειμαι απο τον απριλιο χειρουργημενος και φιλοδοξω σε ενα μηνα να γλιστρισω και παλι.Δεν εκανα το μεγιστο δυνατο απο πλευρας ενδυναμωσης αλλα σαφως πολυ περισσοτερα απο την φιλη foamdiver.Παντως ειμαι αισιοδοξος οτι αν γυρισω στις δραστηριοτητες με ρεγουλα............." τον χειμωνα ετουτο αμα τον πηδηξουμε....για αλλα δεκα χρονια αντε καθαρισαμε "που λεει και ο στιχος!! :animier: .Καλη επανοδο!!

  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

δυστυχώς δεν αρκεί το κολύμπι, η ενδυνάμωση του ποδιού είναι επίπονη αλλά απαραίτητη για να γυρίσεις πάλι σε ανάλογες δραστηριότητες.Φυσικοθεραπεία είχες κάνει;

 

έχω κάνει αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν με βοήθησε τόσο όσο η γυμναστική που κάνω αυτή τη στιγμή (η επιγονατίδα μου πχ δεν ξεκλείδωσε ποτέ..)

  • Like 1

AS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έκανα το εν λόγω χειρουργείο αρχές Απριλίου (πτώση απο άλμα με snowboard..) και ενώ το καλοκαίρι είχα την αίσθηση ότι όλα πάνε καλά ( βέβαια η γυμναστική μου περιοριζόταν στο κολύμπι) και ενώ έχω ξεκινήσει personal training με trx κλπ, το πόδι μου εξακολουθεί να με πονάει, ειδικά σε απότομες κινήσεις, και να είναι μαγκωμένο..

 

Το θέμα είναι ότι έχω προγραμματίσει Χριστούγεννα στο Borovets και αγχώνομαι αρκετά για το αν θα τα καταφέρω (έστω και κάποιες υποτυπώδεις κατεβασιές) και για το worst case senario..

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη...

 

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και καλή δύναμη στους ομοιοπαθείς...

:flower:

εκανα την επεμβαση τελος Απριλιου. και εμενα ειναι μαγκωμενο το γονατο ιδιως το πρωι οταν κατεβαινω σκαλες. με τη γυμναστικη ζεσταινεται αμεσως ομως

 

η απαντηση του ιατρου μου εαν μπορω να κανω ski τα Χριστουγεννα στο Μποροβετζ (απ'οτι καταλαβα στην ιδια εκδρομη θα παμε :D ) ηταν: μπορεις να κανεις τα παντα Ολγα, ξεχνα οτι εχεις χειρουργηθει. δεν ειναι ομως ετσι και το νιωθω

 

τεσπα, θα δειξει

 

το καλο ειναι οτι δεν ειναι εκδρομη βδομαδας στις Αλπεις οπου θα προσπαθουσα να κανω οσο περισσοτερο σκι μπορω, οποτε θα το παω λαου λαου να δω την συμπεριφορα των γονατων μου

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλο πράγμα η φυσιοθεραπεία, άλλο η γυμναστική!!!

 

Φίλε Γιώργο, έτσι ήταν και η γυναίκα μου πρόπερσυ, έχασε τη σαιζόν (δεύτερη φορά), αλλά αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα...υπομονή, επιμονή και να μην σε παίρνει από κάτω...!!! Σε ποια σχολή είσαι;


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλο πράγμα η φυσιοθεραπεία, άλλο η γυμναστική!!!

 

Φίλε Γιώργο, έτσι ήταν και η γυναίκα μου πρόπερσυ, έχασε τη σαιζόν (δεύτερη φορά), αλλά αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα...υπομονή, επιμονή και να μην σε παίρνει από κάτω...!!! Σε ποια σχολή είσαι;

. Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι ειναι σαν και μενα..δουλευω σε μια ακαδημια σκι στη θεσσαλονικη που συνηθως παμε πηγαδια..αλλ μην πω ονομα δεν θελω να φανει διαφημιση
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυο ερωτησουλες?καταρχας ποτε θα αρχισει να ξεπρηζετε?ειμαι ηδη 4 μερες χειρουργημενος..κομμενος χιαστος.διαλυμενος μηνισκος και κατι οστεικα ραγισματα...επισης απο την πρωτη μερα που βγηκα μου ειπε ο γιατρος να κανω απειρες ανασηκωσεις το ποδι ισιο για τον τετρακεφαλο..ειναι φυσιολογικο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

κλεινω σε λιγες μερες 7 μηνες απο την επεμβαση και καποιες μερες ειναι ακομα πρησμενο το κατω μερος του γονατου

 

να κανεις ολες τις ισομετρικές ασκήσεις που σου λεει ο ιατρός. ο τετρακέφαλος εχει ατροφήσει?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εκανα την επεμβαση τελος Απριλιου. και εμενα ειναι μαγκωμενο το γονατο ιδιως το πρωι οταν κατεβαινω σκαλες. με τη γυμναστικη ζεσταινεται αμεσως ομως

 

η απαντηση του ιατρου μου εαν μπορω να κανω ski τα Χριστουγεννα στο Μποροβετζ (απ'οτι καταλαβα στην ιδια εκδρομη θα παμε :D ) ηταν: μπορεις να κανεις τα παντα Ολγα, ξεχνα οτι εχεις χειρουργηθει. δεν ειναι ομως ετσι και το νιωθω

 

τεσπα, θα δειξει

 

το καλο ειναι οτι δεν ειναι εκδρομη βδομαδας στις Αλπεις οπου θα προσπαθουσα να κανω οσο περισσοτερο σκι μπορω, οποτε θα το παω λαου λαου να δω την συμπεριφορα των γονατων μου

 

Αύριο έχω ραντεβού με τον δικό μου....είμαι πολύ περιέργη αν θα μου πει τα ίδια (και λέει να είναι ο ίδιος γιατρός..!)

 

Όπως και να χει θα σου πω....


AS

Share this post


Link to post
Share on other sites

κλεινω σε λιγες μερες 7 μηνες απο την επεμβαση και καποιες μερες ειναι ακομα πρησμενο το κατω μερος του γονατου

 

να κανεις ολες τις ισομετρικές ασκήσεις που σου λεει ο ιατρός. ο τετρακέφαλος εχει ατροφήσει?

εχει ατροφησει αρκετα γιατι ημουνα ηδη 20 μερες χτυπημενος ξαπλα πριν την επεμβαση..κανω αυτο το πανω κατω προς το παρον μονο

Share this post


Link to post
Share on other sites

έχω κάνει αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν με βοήθησε τόσο όσο η γυμναστική που κάνω αυτή τη στιγμή (η επιγονατίδα μου πχ δεν ξεκλείδωσε ποτέ..)

φυσικά και βοηθάει ειναι απ'τα σημαντικότερα πράγματα, όμως αυτό με την επιγονατίδα... θα έπρεπε νομίζω να ασχοληθεί απ'την αρχή ο φυσικοθεραπευτής. Τώρα πια φαντάζομαι η ενδυνάμωση του έσω πλατύ θα βοηθήσει σημαντικά.

Ολοι τις ίδιες σκέψεις πάντως κάνουμε, θα τα καταφέρω στο βουνό; Αισιοδοξία!!

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυο ερωτησουλες?καταρχας ποτε θα αρχισει να ξεπρηζετε?ειμαι ηδη 4 μερες χειρουργημενος..κομμενος χιαστος.διαλυμενος μηνισκος και κατι οστεικα ραγισματα...επισης απο την πρωτη μερα που βγηκα μου ειπε ο γιατρος να κανω απειρες ανασηκωσεις το ποδι ισιο για τον τετρακεφαλο..ειναι φυσιολογικο?

το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, σωστά το είπε, άπειρες. Το πόδι θα ξεπρηστεί σιγά σιγά όταν ξεκινήσεις και τις φυσικοθεραπείες. Μικρό τοπικά πρήξιμο θα έχεις για αρκετό καιρό μετά, όπως γράφει και η Ολγα και όπως έχω καιγώ, νομίζω όμως πως δεν θα σε απασχολεί πλέον αυτό. Σιδερένιος Γιώργο.

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πηγα εχθες γιατρο πρωτη φορα μετα την επεμβαση..ηταν πολυ πρησμενο και μου εκανε παρακεντηση..βεβαια φταει το ατυχημα οτι ηταν πολυ χτυπημενο πριν την επεμβαση...ενταξει τεντωσα στο πονο με την παρακεντηση..μου ειπε να το ακουμπαω κατω και πλεον μου ξεκλειδωσε λιγο τον ναρθηκα και να κοιμαμαι χωρις αυτον..ουφφφ επιτελους...

τα γραφω ολα αυτα επειδη φανταζομαι καποιος οπως και φω φυσικα θα εχει ισως απορια για το τι τον περιμενει ισως..

 

επισης νομιζω οτι επειδη ο εξοπλισμος ειναι ακριβος(πχ εγω εδωσα 300 ευρω φιλικη τιμη απο γνωστο για τον ναρθηκα 4 σημειων που πηρα με γωνιομετρο) θα μπορουσαμε στο μελλον να εξυπηρετωμαστε μεταξυ μας ισως με αγοραπωλησιες απο δευτερο χερι..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν με είδε ο γιατρός μου σήμερα και πραγματικά άκουσα τα καλύτερα!

Το πόδι είναι πολύ σταθερό, έκταση λύγισμα full, ο τετρακέφαλος δυναμωμένος (ισομετρικές και trx μάλλον έκαναν δουλειά σε 3 μήνες) και εν ολίγοις τα εξής:

 

1) να κάνω snowboard άφοβα και γενικά όλα αυτά που έκανα πριν το χειρουργείο για να δραστηριοποιηθεί και το γόνατο

2) ζέσταμα οπωσδήποτε πριν

3) αν νιώθω πιο ασφαλής με επιγονατίδα (την οποία δεν πιστεύει ότι χρειάζομαι) να προτιμήσω κάποια με κενό στο γόνατο για να μην πιέζονται οι χόνδροι

4) οι ενοχλήσεις είναι φυσιολογικές που οφείλονται συνήθως σε μικροτενοντίτιδες, χονδροπάθειες κλπ (μου έκανε έντονες κινήσεις με το πόδι και έτσι κατάλαβε ότι δεν συντρέχει κάτι σοβαρό)

5) πιστεύει ότι όταν ανέβω στο βουνό θα τα ξεχάσω όλα......

 

Σημ. είναι Διευθυντής Ορθοπαιδικής και εξειδικεύεται σε αθλητικές κακώσεις

 

Ελπίζω πραγματικά να ισχύουν αυτά που είπε χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα είμαι προσεκτική..

Απλά αυτή η υπεραισιοδοξία του με εμψύχωσε..

 

Τα ίδια εύχομαι και δι υμάς ! :thumbup:

Edited by foamdiver
  • Like 4

AS

Share this post


Link to post
Share on other sites

fr-giorgos, μην μασάς...υπομονή και επιμονή! Παρακέντηση να βγει το υγρό; Κανονικά δεν πρέπει να φύγει το πολύ πρήξιμο πριν γίνει η εγχείρηση;

 

foamdiver, μπράβο ρε κοπελιά!!! Άντε με το καλό στο Borovets! ;)

 

Σε ότι αφορά την επιγονατίδα, στην περίπτωση της γυναίκας μου βοηθάει ένα 5%, αλλά επειδή είναι επαγγελματίας, αυτό το 5% σώζει τη μέρα πάνω στο βουνό. Εσύ θα μπορείς να το ξεκουράζεις, αλλά επίσης δεν είναι ίδιες οι πιέσεις που δέχεται το γόνατο στο snowboard σε σχέση με το ski.

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν με είδε ο γιατρός μου σήμερα και πραγματικά άκουσα τα καλύτερα!

Το πόδι είναι πολύ σταθερό, έκταση λύγισμα full, ο τετρακέφαλος δυναμωμένος (ισομετρικές και trx μάλλον έκαναν δουλειά σε 3 μήνες) και εν ολίγοις τα εξής:

 

1) να κάνω snowboard άφοβα και γενικά όλα αυτά που έκανα πριν το χειρουργείο για να δραστηριοποιηθεί και το γόνατο

2) ζέσταμα οπωσδήποτε πριν

3) αν νιώθω πιο ασφαλής με επιγονατίδα (την οποία δεν πιστεύει ότι χρειάζομαι) να προτιμήσω κάποια με κενό στο γόνατο για να μην πιέζονται οι χόνδροι

4) οι ενοχλήσεις είναι φυσιολογικές που οφείλονται συνήθως σε μικροτενοντίτιδες, χονδροπάθειες κλπ (μου έκανε έντονες κινήσεις με το πόδι και έτσι κατάλαβε ότι δεν συντρέχει κάτι σοβαρό)

5) πιστεύει ότι όταν ανέβω στο βουνό θα τα ξεχάσω όλα......

 

Σημ. είναι Διευθυντής Ορθοπαιδικής και εξειδικεύεται σε αθλητικές κακώσεις

 

Ελπίζω πραγματικά να ισχύουν αυτά που είπε χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα είμαι προσεκτική..

Απλά αυτή η υπεραισιοδοξία του με εμψύχωσε..

 

Τα ίδια εύχομαι και δι υμάς ! :thumbup:

θα τα πουμε στο Borovets λοιπον :)

 

και εμενα μου ειπε ο ιατρος καλυτερα να μην ξεκινησω με επιγονατιδα, αλλα ελευθερο και να προσπαθησω να μην το φυλαξω..δηλαδη να βαλω το ιδιο βαρος οπως και στο αλλο, κανονικη συμπεριφορα δηλαδη. θα δειξει


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

επισης νομιζω οτι επειδη ο εξοπλισμος ειναι ακριβος(πχ εγω εδωσα 300 ευρω φιλικη τιμη απο γνωστο για τον ναρθηκα 4 σημειων που πηρα με γωνιομετρο) θα μπορουσαμε στο μελλον να εξυπηρετωμαστε μεταξυ μας ισως με αγοραπωλησιες απο δευτερο χερι..

οι τιμες του κηδεμόνα προ κρίσης φτανανε ακομα και >400 ευρω, τωρα είναι γυρω στα 180 (τοσο θα μου έβρισκε ο ιατρος μου ένα καινουργιο)

 

ευτυχώς υπαρχουν πολλοι καλοι φιλοι εδώ μεσα και μου δανεισανε δυο, έναν small και εναν medium για αριστερο ποδι που ηθελα, οποτε δεν χρειάστηκε να αγοράσω


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπαρχει περιπτση να μην δεσει ο χιαστος η μηνισκος και να θελει ξανα επεμβαση?ακουσα για εναν που εκανε τρεις φορες επεμβαση.......επισης. κανατε ξανα μαγνητικη η κατι μετα την επεμβαση για να δειτε την κατασταση

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,632
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...