Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απανήσεις σας.Λοιπόν, έχω νεότερα:Επισκεύθηκα και έναν άλλον γιατρό ο οποίος μου είπε ότι όντως έχει σπασει το τεχνητό μόσχευμα και δεν μπορώ να αποφύγω την εγχείρηση γιατί έτσι και αλλίως το κομμάτι το σπασμένο πρέπει να βγεί απ το γόνατο διότι με τον καιρό θα κινείται εκεί μέσα και θα καταστρέφει διάφορα γύρω-γύρω όπως χόνδρους κλπ λόγω του ότι είναι τεχνητό,αν ήταν το δικό μου θα μπορούσα αν ήθελα να το αφήσω έτσι καθώς αποροφάτε με τον καιρό απ τον οργανισμό.Επίσης μου είπε οτι το 2ο χειρουργείο στο ίδιο γόνατο με κομμένο τεχνητό μοσχευμα χιαστού σαφώς θα είναι πιο δύσκολο αλλά μου εξήγησε επακριβώς τους τρόπους με τους οποίους μπορεί να γίνει αναλόγως ποια μέθοδος ακολουθηθηκε στο 1ο χειρουργείο.Αυτα μπορουν να φανουν με μια κανονικη ακτινογραφια πριν κάνουμε οτιδήποτε.Θέλει να δει με ποιον τρόπο περασε ο 1ος γιατρός τον τεχνητό χιαστό.Όλο το χειρουργείο θα κοστίσει 3000 ευρώ + ότι καλύφθεί απ το ΙΚΑ.Επίσης παράλληλα έδωσα την μαγνητική μου σε μια φίλη φυσιοθεραπευτρια που εργάζεται σε μεγάλο φυσιοθεραπευτή στο Παγκράτι ο οποίος την είδε και της είπε ότι φαίνεται να έχω ένα οστικό οίδημα που θέλει θεραπεία καθώς και ένα ράγισμα στον χόνδρο που λεεί είναι σοβαρό και θα πρέπει πρίν οποιοδήποτε χειρουργείο να κάνω θεραπεια με υπερβαρικό οξυγόνο.Τουλαχιστον 15 συνεδρίες των 40 ευρώ.Τι να πώ βρε παιδιά,λεφτά δεν υπάρχουν συν του οτι με έχουν μπερδέψει όλα αυτά...Ο άλλος γιατρός στο ΚΑΤ που πήγα μου λέει μην κάνεις τιποτα και πάλεψε το με ασκήσεις και άκου το σώμα σου κλπ..Οι υπόλοιποι μου λένε για χειρουργεία και θεραπείες με υπερβαρικά οξυγονα κλπ..Υπάρχει κάποιος από εδώ με την δική μου περίπτωση;Να έχει υποστεί δηλαδή ρήξη πρόσθιου χιαστού 2η φορά σε χειρουργημένο γόνατο με τεχντό μόσχευμα;Και αν ναι πώς το αντιμετώπισε?Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.Ευχαριστώ..

 

Εσύ γιατί έκανες τον πρώτο χιαστό με τεχνητό μόσχευμα; Σου το είχε προτείνει ο γιατρός σου ως την πιο ενδεδειγμένη λύση;


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Εσύ γιατί έκανες τον πρώτο χιαστό με τεχνητό μόσχευμα; Σου το είχε προτείνει ο γιατρός σου ως την πιο ενδεδειγμένη λύση;

 

Βασικά ναι ο τότε γιατρός μου το είχε προτείνει σαν πιο γρήγορη αποκατάσταση.Κακώς όμως όπως αποδειχτηκε αργότερα καθώς το έψαχνα μόνος μου.Αυτό θα έπρεπε να το είχα κάνει νώριτερα βέβαια αλλά..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλα για την ιστορια.....βεβαια ολες οι περιπτωσεις μπορει να μην ειναι ιδιες......εκανα χειρουργειο (σε δημοσιο νοσοκομειο) προσθιου χιαστου σε ηλικια 63 χρονων με μοσχευμα απο εμενα (δλδ απο γηρασμενους μυς) σε 9 μηνες εκανα σκι χωρις κανενα προβλημα.Την πρωτη μερα μπηκα νοσοκ -την δευτερη χειρουργηθηκα -και την τριτη κοιμηθηκα σπιτι μου.Σημερα και μετα απο 3 χρονια δεν θυμαμαι σε ποιο ποδι χειρουργηθηκα(θελω να πω με αυτο ποσο καλα πηγαινει...φτου-φτου!!

  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλα για την ιστορια.....βεβαια ολες οι περιπτωσεις μπορει να μην ειναι ιδιες......εκανα χειρουργειο (σε δημοσιο νοσοκομειο) προσθιου χιαστου σε ηλικια 63 χρονων με μοσχευμα απο εμενα (δλδ απο γηρασμενους μυς) σε 9 μηνες εκανα σκι χωρις κανενα προβλημα.Την πρωτη μερα μπηκα νοσοκ -την δευτερη χειρουργηθηκα -και την τριτη κοιμηθηκα σπιτι μου.Σημερα και μετα απο 3 χρονια δεν θυμαμαι σε ποιο ποδι χειρουργηθηκα(θελω να πω με αυτο ποσο καλα πηγαινει...φτου-φτου!!

 

Ναι έχετε δίκιο σε αυτό.Δυστυχώς σε εμένα δεν κύλησαν έτσι τα πράγματα όσον αφορά το μόσχευμα αλλά και την αποκατάσταση.Το θέμα είναι οτι εμενα θα είναι 2ο χειρουργείο στο ίδιο πόδι και σε κομμένο τεχνητό μόσχευμα.Λόγω της μορφολογίας του αλλά και πιθανόν της λάθος θεσης του στο 1ο χειρουργειο τα πραγματα ειναι πιο περίπλοκα.Πρέπει να ανοιχτούν καινούριοι δίαυλοι μέσα στο κόκκαλο και ουσιαστικά να παρκαμφθούν οι πρώτες τρυπες-θεσεις που είχε κάτσει ο 1ος χιαστός.Τέλοςπάντων είναι πιο περίπλοκη η τεχνική και πολλή λεπτοδουλεια(Γιατροί μου τα εξηγησαν).Το θέμα είναι οτι αν είχα δικό μου μόσχευμα ισως να μην μιλούσαμε τώρα εδώ όλοι μαζι λογω του οτι ακόμα και με το ατ΄θχημα μπορεί να είχε κρατησει ο χιαστος.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

εννοώ ότι απαιτείται εμπειρία από τον χειριστή του τομογράφου...χρειάζονται διαφορετικές λήψεις τα χειρουργημένα γόνατα. Κατά τα άλλα το τεχνητο έχει ημερομηνία λήξης, κάπου 12 χρόνια. Εγώ το έχω ήδη 3.

 

 

Δλδ απομενουν ακομα 9 για νεο χειρουργειο....οποτε ,,,29+9=32....πως τα κανονισες ετσι ρε Γιωργο?...σε βλεπω μετα να αρχισεις το ελκυθρο :harhar:

 

Τι λες ρε Γιάννη, εμείς Απρέ σκι θα κάνουμε. Μη μου πείς ότι τυχαία σε ξέρουν όλα τα κω@μπαρα του Ισγκλ;

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ναι έχετε δίκιο σε αυτό.Δυστυχώς σε εμένα δεν κύλησαν έτσι τα πράγματα όσον αφορά το μόσχευμα αλλά και την αποκατάσταση.Το θέμα είναι οτι εμενα θα είναι 2ο χειρουργείο στο ίδιο πόδι και σε κομμένο τεχνητό μόσχευμα.Λόγω της μορφολογίας του αλλά και πιθανόν της λάθος θεσης του στο 1ο χειρουργειο τα πραγματα ειναι πιο περίπλοκα.Πρέπει να ανοιχτούν καινούριοι δίαυλοι μέσα στο κόκκαλο και ουσιαστικά να παρκαμφθούν οι πρώτες τρυπες-θεσεις που είχε κάτσει ο 1ος χιαστός.Τέλοςπάντων είναι πιο περίπλοκη η τεχνική και πολλή λεπτοδουλεια(Γιατροί μου τα εξηγησαν).Το θέμα είναι οτι αν είχα δικό μου μόσχευμα ισως να μην μιλούσαμε τώρα εδώ όλοι μαζι λογω του οτι ακόμα και με το ατ΄θχημα μπορεί να είχε κρατησει ο χιαστος.

Η λύση, αρθροσκοπικά να κοπεί το μόσχευμα δεν υπάρχει και να μείνεις χωρίς χιαστό; Όπως κόβουν τον μηνίσκο να κόψουν και το μόσχευμα. Το είχα γράψει ότι μπορείς και χωρίς χιαστό. Όταν συζητούσα πριν χρόνια μου είχαν πει οτι η απόφαση να μην έκανα την εγχείριση απλά θα περιόριζε τις αθλητικές μου δραστηριότητες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η λύση, αρθροσκοπικά να κοπεί το μόσχευμα δεν υπάρχει και να μείνεις χωρίς χιαστό; Όπως κόβουν τον μηνίσκο να κόψουν και το μόσχευμα. Το είχα γράψει ότι μπορείς και χωρίς χιαστό. Όταν συζητούσα πριν χρόνια μου είχαν πει οτι η απόφαση να μην έκανα την εγχείριση απλά θα περιόριζε τις αθλητικές μου δραστηριότητες.

Απότι μου έιπες ενας γιατρός γίνεται αυτό.Αλλά απ την στιγμή που θα μπεις χειρουργείο δεν είναι πιο φρονημο να τα κάνεις όλα οπως πρεπει να τελειωνεις...;Και βέβαια μπορείς χωρίς χιαστό και με δραστηριότητες με προσοχή και πολλή γυμναστική.Αυτό όμως σε περιπτωση που έχεις δικό σου μόσχευμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απότι μου έιπες ενας γιατρός γίνεται αυτό.Αλλά απ την στιγμή που θα μπεις χειρουργείο δεν είναι πιο φρονημο να τα κάνεις όλα οπως πρεπει να τελειωνεις...;Και βέβαια μπορείς χωρίς χιαστό και με δραστηριότητες με προσοχή και πολλή γυμναστική.Αυτό όμως σε περιπτωση που έχεις δικό σου μόσχευμα...

Είναι εγχείριση επιπέδου μηνίσκου. Τοπική αναισθησία μια τρύπα για την κάμερα και μια για τα εργαλεία και τελείωσε. Πολύ πιο φθηνή. Δεν κατάλαβα που κολλάει το "που έχεις δικό σου το μόσχευμα", δεν παίζει κανένα ρόλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά γεια σας και από εμένα. Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες και την παρηγοριά που αυτές προσφέρουν σε τόσο δύσκολες στιγμές. Είμαι νέα εδώ. Επίσης είμαι χορεύτρια και όχι σκιέρ, αν και λατρεύω το σκι και πάω μία φορά στο τόσο. Έπαθα και εγώ ρήξη πρόσθιου χιαστού το 2013 στο χορό στα 25 μου έτη. Επίσης μικρή κάκωση του έσω μηνίσκου. Χτύπησα μόλις είχα μπει στην επαγγελματική, στην οποία η φοίτηση είναι τρία χρόνια. Επειδή το χειρουργείο δεν ήταν επείγον αλλά είχα το χρόνο να το χωνέψω και να το επεξεργαστώ και λόγω του ότι το οίδημα και ο πόνος δεν ήταν μεγάλος, παράλληλα με την επίσκεψη σε τέσσερις γιατρούς, τις φυσικοθεραπείες και την ενδυνάμωση ξεκίνησα κούτσα κούτσα να ακολουθώ το σκληρό πρόγραμμα της επαγγελματικής. Μετά απο λίγους μήνες είχα δυναμώσει αρκετά. Παραταύτα, αισθανόμουν το γόνατο λίγο περίεργα και καμία φορά στο τόσο, τύπου μία φορά το δίμηνο ή και περισσότερο ένιωθα μέσα την άρθρωση να κουνιέται πέραν του φυσιολογικού (έκανε ένα μικρό κλακ). Αποφάσισα τότε και πάνω στον ενθουσιασμό του χορού να ακολουθήσω την συμβουλή ενός συντηρητικού ιατρού στο ΚΑΤ ο οποίος ισχυριζόταν ότι ο χιαστός είναι μόνο ένας από όλους τους συνδέσμους και δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχω πρόβλημα για λίγα χρόνια χωρίς αυτόν εφόσον δεν έχω ιδιαίτερη αστάθεια. Με συμβούλεψε να κάνω το χειρουργείο αργότερα καθώς δεν είχα πρόβλημα στα μαθήματα μου και λόγω του ότι αν διέκοπτα τις σπουδές μου θα έπρεπε να δώσω πάλι εισαγωγικές εξετάσεις και μετά θα ήμουν ακόμα μεγαλύτερη ηλικιακά. Φέτος λοιπόν ήμουν στο τρίτο έτος. Οι ενοχλήσεις είχαν εξαφανιστεί εντελώς. Είχα ξεχάσει ότι δεν έχω χιαστό. Τα έκανα όλα φουλ άουτ και προπονητικά ζοριζόμουν αρκετά. Βέβαια είχα πάντα στο μυαλό μου ότι με το που βγάλω την σχολή θα κάνω το χειρουργείο εάν θέλω να χορεύω στο μέλλον και αν δεν θέλω να κάνω αρθρίτιδα.

Δυστυχώς όμως ο χρόνος μερικές φορές είναι εναντίον μας και μας βρίσκει πρώτος. Πριν ένα μήνα λοιπόν, ξαναχτύπησα το γόνατό μου. Ήμουν στην τελευταία ευθεία της αποφοίτησης και η κούραση ήταν πολύ έντονη. Είχαμε πρόβες για παρουσιάσεις χορογραφιών συν την παράσταση του Απριλίου και επίσης μαθήματα μπαλέτου και σύγχρονου καθημερινά και με πολλές απαιτήσεις. Τα γόνατά μου ήταν πολύ κουρασμένα. Μέσα σε όλα αυτά λοιπόν πήρα την λάθος απόφαση να κάνω και ένα σεμινάριο πολύ απαιτητικό και επιβαρυντικό για τα γόνατα, με συνεχείς κάμψεις και στρέψεις των γονάτων, βίαια πεσίματα στις κνήμες και στροφές πάνω στα γόνατα. Όπως καταλαβαίνεται δεν ήθελε και πολύ, το πόδι τα έφτυσε. Σε μία στροφική κίνηση μεγάλης ταχύτητας βγήκε απότομα το γόνατο και παρέσυρε μαζί τον μισό έσω μηνίσκο. Αυτό που ονομάζεται bucket handle μηνίσκου. Η άρθρωση μετά μπλόκαρε και το πόδι κινούνταν σε πολύ λίγες μοίρες. Το οίδημα παραταύτα δεν ήταν μεγάλο και ο πόνος υποφερτός. Πήγα στα επείγοντα στο νοσοκομείο. Με ενημέρωσαν για την κατάσταση. Το χειρουργείο πλέον ήταν επείγον και η εγχείρηση έπρεπε να γίνει άμεσα καθώς δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω. Είδα τέσσερις γιατρούς και αποφάσισα να κάνω την εγχείρηση στον τελευταίο. Νέος σχετικά αλλά έμπειρος και με έκανε να τον εμπιστευτώ (όσο μπορείς να εμπιστευτείς έναν χειρούργο). Το χειρουργείο έγινε 1/3/17 στο Μετροπώλιταν. Μέσα σε όλη μου την ατυχία (πάει το πτυχίο χορού, πάνε οι παραστάσεις, πάει μία καλή δουλειά που μόλις με είχαν ενημερώσει ότι είχα πάρει) μαθαίνω ότι το βιβλιάριο υγείας μου του ΙΚΑ έληξε μία μέρα πριν την εγχείρηση. Ήθελα να τραβάω να μαλλιά μου. Πραγματικά τα νεύρα μου δεν ήταν καθόλου καλά. Ευτυχώς είχα την στήριξη οικογένειας, φίλων και της συγκατοίκου μου. Χωρίς αυτήν δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί. Από το νοσοκομείο με ενημέρωσαν ότι θα μου στοιχίσει 800 ευρώ περισσότερα λόγο έλλειψης ασφάλειας. Δηλαδή το πακέτο 3000 ευρώ μου πήγε τελικά 3800. Πως σας φάνηκε; Αφήστε τα. Πολλά. Το χειρουργείο έγινε βράδυ. Στις 9, πράγμα που με ανησυχούσε γιατί ένας άλλος γιατρός μου είχε πει πως καλό είναι τέτοια χειρουργεία να γίνονται πρωί για να έχει ο γιατρός καθαρό μυαλό και να μην αυξάνονται οι βραδινές φλεγμονές. Παρόλαυτα πήγε καλά. Η απορία μου ήταν αν θα καταφέρουν να ράψουν τον μηνίσκο. Ένας φίλος του αδερφού μου, ειδικευόμενος ορθοπεδικός χειρουργός, μου είχε πει ότι τα bucket handle δεν ράβονται και όποιος σου είπε ότι μπορεί, σε κοροϊδεύει. Ο γιατρός μου, μου είπε ότι σε αθλητές προσπαθούμε να αφαιρούμε όσο το δυνατόν μικρότερο κομμάτι μηνίσκου. Εάν μου αφαιρούσαν όλο το σπασμένο τμήμα (70%) του έσω μηνίσκου θα έκανα σύντομα αρθρίτιδα εάν συνέχιζα να χορεύω. Οπότε μου είπε ότι θα κάνει απόπειρα συρραφής και βλέπουμε εάν θα δέσει. Εάν δεν δέσει, μου είπε, πρέπει να γίνει δεύτερο χειρουργείο, αφαίρεσης, λίγους μήνες μετά (ωστόσο πιο εύκολο από το πρώτο).

Μετά το χειρουργείο με ενημέρωσαν ότι όλα πήγαν καλά και ότι η συρραφή πήγε καλά με πολλές πιθανότητες να δέσει. Απλά υπομονή και θετικές σκέψεις. Το πρόγραμμα απο εδώ και στο εξής ήταν: Μία βδομάδα τεντωμένο πόδι, ισομετρικές, πάγος. Την δεύτερη σταδιακή κάμψη, ισομετρικές και πάγος και την τρίτη κόψιμο ράμματα και αποοιδιματικές φυσικοθεραπείες. Τώρα διανύω την τέταρτη εβδομάδα. Δεν πατάω ακόμα το πόδι, είμαι με πατερίτσες και δεν βλέπω και πολύ μεγάλη διαφορά από την προηγούμενη. Το γόνατο είναι πολύ δύσκαμπτο και πονά ακόμα. Στις επόμενες μέρες έχω επιπλέον φυσικοθεραπείες και σε μία εβδομάδα ραντευβού με τον γιατρό. Υποτίθεται ότι τότε θα αρχίσω να βάζω βάρος, αλλά να σας πω την αλήθεια όπως το βλέπω, που είναι ακόμα πρησμένο και πονά, μου φαίνεται δύσκολο να τα καταφέρω να το πατάω. Θα δείξει. Οι πληγές παραταύτα επουλώνονται καλά. Δεν έχω μελανιάσματα παρά μόνο ένα στο πίσω μέρος που μου πήραν το μόσχευμα (hamstrings). Το πρήξιμο όμως εκεί.

Αυτή είναι εν συντομία η ιστορία μου.
Έχω λοιπόν τις παρακάτω απορίες:
Έχει κάνει κανείς συρραφή bucket handle; Πως πήγε;
Δεν είναι περίεργο που έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και από ενδυνάμωση κάνω μόνο μόνη μου ισομετρικές;
Το πρήξιμο είναι φυσιολογικό που παραμένει παρόλο που μου έχει κάνει ο γιατρός παρακέντηση πριν δύο εβδομάδες;
Παίζει να μου κάνει πάλι παρακέντηση πάνω στο μήνα;
Για να λυγίσω το γόνατο κάθομαι στο κρεβάτι βάζω το άλλο απο κάτω και σιγά σιγά το κατεβάζω. Φτάνω τις 80 μοίρες περίπου μετά δισκολίας. Παραπάνω δε πάει, πονάει πολύ; Δεν είναι αρκετά δύσκαμπτο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.
Χαιρετώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τσαααα!!!!!

Καλώς ήρθα λοιπόν και εγώ στο κλαμπ των σαπάκηδων :respect::respect::respect:

Λίγα λεπτά προτού τελειώσει το μάθημα ρίχνω το βάρος πίσω, πέφτω κάτω, ταχύτητα χαμηλή, ίσως τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να αισθάνθηκα και το κόψιμο του ΠΧΣ και πόνος. Ευτυχώς είχα τη δασκάλα δίπλα μου η οποία με βοήθησε πάρα πολύ σε όλη τη διάρκεια του τραυματισμού μου αφαιρώντας μου τα πέδιλα και καλώντας snowmobile να με πάρει. Με πήγαν στο ιατρείο, μου έδωσαν το πόδι και ξανά με snowmobile μέχρι εκεί που ξεκινάει το πάρκινγκ για να πάρω το αμάξι μου.

Όλα τα παιδιά της σχολής επάνω μου να με βοηθήσουν όπως και κάποιοι άλλοι περαστικοί. Το πόδι μου δεν μπορούσα να το στηρίξω, έπαιζε το γόνατο μου.

Να οδηγήσω μέχρι Αθήνα μπορούσα και σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της μαγνητικής όπου αναφέρει πλήρη ρήξη ΠΧΣ (χωρίς να αναφέρει κάτι για μηνίσκο) και ευτυχώς χωρίς ρήξεις στον ΟΧΣ και στους συνδέσμους.

Δευτέρα θα πάω στον ορθοπεδικό και από ότι καταλαβαίνω δεν το γλυτώνω το μαχαίρι.

Προφανώς το σκι το σταματάω αλλά η επαφή μου με τα βουνά και το χιόνι δεν σταματάει ποτέ.

Για την ιστορία να αναφέρω ότι το ατύχημα έγινε στο τέλος της κατηφόρας της Φαίδρας (πρώτη φορά που βγήκα σε πίστα) και οι δέστρες ήταν στο 6.

Edited by Εσθλός

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο 6;

 

Θα ήθελες λίγο να αναφέρεις ηλικία, βάρος, ύψος και χιλιοστά μπότας;

 

Περαστικά εύχομαι, είναι πραγματικά πολύ κρίμα πάνω που ψήθηκες για το άθλημα να σου τυχαίνει κάτι τέτοιο. :(


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ρε Χρήστο έχεις δίκιο. Ήθελα πολύ να ασχοληθώ με το σκι αλλά μετά από αυτό δεν το προσπαθώ ξανά. Ας απολαύσω τα Χιονοδρομικά Κέντρα ως τουρίστας.

 

Είμαι 38 ετών, 1.77 και 85 κιλά. Ύψος και χιλιοστά μπότας δεν τα ξέρω δυστυχώς.

 

Το 6 το ανέφερα γιατί είχα διαβάσει πρόσφατα εδώ στο forum για ένα άλλο ατύχημα με αρχάρια που ήταν οι δέστρες ξανά στο 6.


Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν φοράς παπούτσι από 41 και πάνω, οι δέστρες σου θα έπρεπε να ήταν στο 5,5, ή ακόμα και στο 5. Το κατά πόσο αυτό έπαιξε ρόλο στο ατύχημα φυσικά δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Τι να πω, πραγματικά στεναχωρήθηκα.

 

Εύχομαι όσο πιο ανώδυνη και γρήγορη αποθεραπεία γίνεται και επιστροφή στα βουνά που αγαπάς!


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παπούτσι φοράω 42.5. Και εγώ δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το 6 της δέστρας αλλά το ανέφερα ως ένα στοιχείο επιπρόσθετο.

Ευχαριστώ πολύ Χρήστο για τη συμπαράσταση.

  • Like 1

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ στεναχωριέμαι!!! Περαστικά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο ,για βάρος 75 κλ και αρχάριος 5,5-6 είναι καλά ,ο Εσθολος δεν κάνει σκι σε μεγάλη κλίση και με μεγάλη ταχιτιτα !!

 

Περαστικά και γρήγορη αναροση !!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά Αλέξανδρε.Υπομονή και επιμονή και όλα θα γίνουν περασμένα -ξεχασμένα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ντάξει, αυτά είναι από τις σούπερ γκαντεμιές... Παρ'όλ'αυτά, δεν πρέπει να μας αποθαρρύνουν. Έχει επιστρέψει τόσος κόσμος και από χειρότερα ατυχήματα. Επίσης, μιλάμε για τέλος σεζόν τώρα και για τραυματισμό που προλαβαίνεις ανετότατα μέχρι την επόμενη να είσαι πανέτοιμος, για το επίπεδο που ασχολείσαι (δεν έχεις να κατέβεις σε αγώνες κτλ εννοώ...).

 

:shuriken:

  • Like 8

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστή σωστά τα λες αλλά πες με χέστη ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο δεν το ριψοκινδυνεύω όσο και να μου αρέσει το σκι. Ίσως αν είχα πολλά χρόνια στην πλάτη μου στο χώρο του σκι να το έβλεπα διαφορετικά έναν τέτοιο τραυματισμό αλλά τώρα σαν αρχάριος μου έχουν "κοπεί" (και μεταφορικά και κυριολεκτικά) τα πόδια.

  • Like 1

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις πολλούς μήνες μπροστά σου να ηρεμήσεις και να σκεφτείς. Θεωρώ πολύ πιθανό όταν μπει το Φθινόπωρο ν' αρχίσει να σε ξανατρώει ο πισινός σου. Προς το παρόν καμία πίεση. Χαλάρωσε, ακολούθησε τις συμβουλές των γιατρών, απόλαυσε την άνοιξη.

 

:shuriken:

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωωωω, περαστικα.

Αντε κανε την επεμβαση κ ξεκινα τα wall sits, Δεκεμβρη θα'σαι ετοιμος και ασε τις μεγάλες δηλωσεις!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες για τη συμπαράσταση. Είναι πολύτιμη.

  • Like 2

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι και να κοψεις το σκι λογω του προσθιου χιαστου!! εισαι και μικρος...φαντασου εγω τον εκοψα στα 65 χειρουργειο τον μαρτη και τον δεκεμβρη παλι σαν να μην τρεχει τιποτα...περαστικα σου και υπομονη....του χρονου θα πετας

  • Like 14

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά Εσθλός... γκαντεμιά ρε γμτ

 

Πιστεύω ότι στο 6 (για το επίπεδό σου) ήταν ψηλά οι δέστρες. Από ενοίκιο ήταν τα σκι?

 

Για αρχάριο με τις διαστάσεις σου που μόλις έφυγε από το baby lift έπρεπε να είναι στο 5 max κατά τη γνώμη μου. Και ας άνοιγε. Που δε θα άνοιγε. Με τη ταχύτητα και στη πίστα που ήσουνα δεν θα άνοιγε. Ακόμα και να συνέβαινε, το πολύ πολύ να έτρωγες μία τούμπα. Θα τις έσφιγγες λίγο ακόμα και τέλος.

 

Καταλαβαίνω το ξενέρωμα που έφαγες, αλλά μη το παρατήσεις το σκι !

Edited by sbird
  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλαράκι περαστικά. Πριν πάρεις εν θερμώ αποφάσεις όπως σου είπαν και οι παραπάνω έχεις όλο το χρόνο να σκεφτείς και να αποφασίσεις. Θα ήθελα να σου πω μια μικρή ιστορία. Το 2010 ανέβασα ένα φίλο μου Παρνασσό πρώτη μέρα για σκι. Στην πρώτη κατάβαση έκοψε χιαστό. Καταλαβαίνεις την ψυχολογία μου αλλά και την δική του!!!! Χειρουργήθηκε 1 μήνα αργότερα και την επόμενη χρονιά πήγαμε παρέα St Anton. Τότε ήταν 45 ετών. Από τότε έχει κάνει άλλες 2 επεμβάσεις στα γόνατα και έκλεισε ήδη εισιτήριο για το Γενάρη του 2019 για μια ακόμα εβδομάδα σκι. φυσικά St Anton am Arlberg. Όλα στο μυαλό μας είναι. Περαστικά και καλή τύχη

  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...