Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Τα πηγαίνεις μια χαρά, όπως οι περισσότεροι, άλλωστε,

το πιστεύαμε από την αρχή της περιπέτειάς σου.

Στο τέλος μας τα χαλάς...

 

 

... αλλά και αυτό θα διορθωθεί εν καιρό.

Θα το δεις.

:evil:

Μα γιατί νομίζεις ότι μας ενημερώνει!!! Δικός μας είναι αλλά ακόμα αρνείται πεισματικά να το παραδεχτεί!!! Ο σπόρος φυτεύτηκε!!!

 

Αλέξανδρε keep walking!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση με το που αρχίζει να τσιλιμπουρδίζει τσουπ-τσουπ και το πόδι είναι σαν καινούριο να μη σκεφτεί πάλι το σκι... ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ

 

:shuriken:

  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο σου για όλα....

εκτός από την φράση : ...έναν πρώην και παρολίγον χιονοδρόμο

Εκεί δεν σου λέω μπράβο. :popo:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το είχα γράψει το ξαναγράφω. Ότι μόσχευμα και αν έχει τοποθετηθεί η αντοχή του είναι μεγαλύτερη από τον σύνδεσμο που υπήρχε. Το κρίσιμο είναι τα σημεία που σταθεροποιούνται οι άκρες του μοσχεύματος. Μέχρι να δημιουργηθεί το οστό και να σταθεροποιηθεί χρειάζεται προσοχή.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και ξαναπέταξε φίλη που είχε κόψει χιαστό και μηνίσκο πακέτο τον Οκτώβρη. Το πόδι σχεδόν σαν πριν με σίγουρη συνέχεια να γίνει πολύ πιο δυνατό/σταθερό/σίγουρο από πριν. Άνετα έκανε (βόλτα) σκι τέλος Απρίλη απλά φοβόταν.

 

Συνέχισε φίλε και θα είσαι κομπλέ. Όλοι που υποφέρετε παιδιά υπομονή ο χιαστός φτιάχνει πια 100%, ακούτε τους γιατρούς σας και σε λίγο καιρό θα είστε πιο δυνατοί από πριν.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσθλος πουλεν μου έστω κ καθυστερημένα σου εύχομαι σιδερένιος κ καλη επάνοδο!!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις ευχές και τη δύναμη που μου δίνεται. Όσο για την επάνοδό μου στις πίστες δεν το βλέπω να γίνεται. Το έχω πάρει με φόβο και πιστεύω ότι ένας από τους λόγους που το έπαθα ήταν ότι ήμουνα τόσο σφιγμένος και χωρίς να έχω μια "πλαστικότητα" στις κινήσεις μου που έπεσα σαν κούτσουρο, σαν σακί και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα μου ξανατύχει. Τον ξέρω καλά τον εαυτό μου ... θα την ξανακάνω τη μ@#$κια. Δεν το έχω ρε παίδες δεν το έχω .....

 

Λοιπόν σήμερα με είδε ο χειρουργός και έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος. Την έκταση μου είπε θα την κερδίσω (βασικά μου είπε ότι την υπερέκταση δεν έχω αυτή τη στιγμή) αλλά να συνεχίσω τη γυμναστική και την κολύμβηση. Αρχές Ιούλη θα ξεκινήσω και τα θαλάσσια μπάνια (αν και ο χειρουργός μου είπε ότι μετά τους 3 μήνες ξεκινάνε τα μπάνια στη θάλασσα - αρχές Ιούλη θα είμαι στους 2 μήνες) αλλά με μεγάλη προσοχή γιατί το περιβάλλον στη θάλασσα δεν είναι ελεγχόμενο όπως στην πισίνα. Επόμενο ραντεβού με χειρουργό 24 Ιούλη. Συνεχίζω κανονικά την εκγύμναση του ποδιού μου και θα σας ενημερώνω για την πρόοδο μου.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές σας και τη δύναμη που μου δίνεται.

Καλό καλοκαίρι να έχουμε όλοι μας.

Edited by Εσθλός
  • Like 4

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ενώ, αν ας πούμε είχες μόνο 3 επιλογές ?

1. Λιθοβολισμό

2. πίσσα και πούπουλα

3. Να δώσεις άλλη μια ευκαιρία στο άθλημα της χιονοδρομίας

 

Όχι πες μου … τι θα διαλεγες ?

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαλε, σεζλονγκ, espresso freddo και να θαυμάζω τη χιονισμένη φύση. Το βουνό και το χιόνι τα αγαπάω πάρα πολύ. Αλλά δυστυχώς τη χιονοδρομία την έχω πάρει με φόβο και είμαι τόσο άγαρμπος στις κινήσεις μου που είμαι 100% σίγουρος ότι θα τα ξανακόψω τα γόνατά μου :crybaby::crybaby::crybaby::crybaby::crybaby:

  • Like 1

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσκεψη στο χειρουργό μετά από 3 μήνες από την επέμβαση. Απόλυτα ικανοποιημένος και το μόνο που μου λείπει είναι η υπερέκταση η οποία θέλει το χρόνο της αλλά και ενδυνάμωση των μυών εκ μέρους μου. Για αυτό από σήμερα ξεκίνησα στο γυμναστήριο βάρη σε όργανα και από Δευτέρα τρεξιματάκι χαλαρό σε γρασίδι και βδομάδα παρά βδομάδα θα αυξάνουμε την ένταση των ασκήσεων. Όλα αυτά βεβαίως γίνονται υπό τις οδηγίες των φυσικοθεραπευτών.

 

Πιστεύω ότι πάμε καλά αλλά αυτή η υπερέκταση θα με δυσκολέψει για την αποκτήσω ξανά. Πρέπει όμως να την αποκτήσω γιατί διαφορετικά θα έχω θέμα στο περπάτημα και στο τρέξιμο. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα στο περπάτημα αισθάνομαι την απώλεια της υπερέκτασης.

 

Επόμενο ραντεβού με το χειρουργό στο 6μηνο από την επέμβαση, δηλ. 24 Οκτώβρη, όπου τότε πια θα έχει παρέλθει η περίοδος αφομοίωσης του εμφυτεύματος και ελπίζω να έχω αποκτήσω την υπερέκταση.

Edited by Εσθλός
  • Like 10

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα είχα το ραντεβού του 6μήνου. Ο χειρουργός πολύ ικανοποιημένος με τη σταθερότητα του γονάτου μου (αυτό μας έλειπε :evil::evil::evil: ). Αυτό που πρέπει να δουλέψω είναι την εκγύμναση του τετρακεφάλου (κυρίως) και λοιπών μυικών ομάδων του ποδιού μου ώστε να επανέλθω στην προτέρα κατάσταση.

Επιτέλους μπορώ να πάω για τρέξιμο στο αγαπημένο μου βουνό αλλά με προσοχή μην "παίξει" το πόδι μου αριστερά-δεξιά σε καμία πέτρα και έχουμε τρεξίματα μετά. Γυμναστήριο έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό και οι φυσικοθεραπείες τελειώνουν. Προφανώς όλα είναι πλέον παρελθόν αλλά ακόμα ένα σφίξιμο στο γόνατό μου το έχω ακόμη ειδικά όταν κάθομαι ακίνητος πολύ ώρα και πάω να σηκωθώ. Πλήρη έκταση (βασικά την υπερέκταση εννοώ) ακόμα δεν έχω.

Μέσα Γενάρη το επόμενο ραντεβού του 9μήνου και άλλο ένα μέσα Απρίλη όπου θα έχω συμπληρώσει χρόνο.

 

Με τα πρώτα χιόνια θα ανέβω στο Χελμό για ........ καφέ και έλκηθρο :fish::fish::fish:

Edited by Εσθλός
  • Like 13

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα είχα το ραντεβού του 6μήνου. Ο χειρουργός πολύ ικανοποιημένος με τη σταθερότητα του γονάτου μου (αυτό μας έλειπε :evil::evil::evil: ). Αυτό που πρέπει να δουλέψω είναι την εκγύμναση του τετρακεφάλου (κυρίως) και λοιπών μυικών ομάδων του ποδιού μου ώστε να επανέλθω στην προτέρα κατάσταση.

Επιτέλους μπορώ να πάω για τρέξιμο στο αγαπημένο μου βουνό αλλά με προσοχή μην "παίξει" το πόδι μου αριστερά-δεξιά σε καμία πέτρα και έχουμε τρεξίματα μετά. Γυμναστήριο έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό και οι φυσικοθεραπείες τελειώνουν. Προφανώς όλα είναι πλέον παρελθόν αλλά ακόμα ένα σφίξιμο στο γόνατό μου το έχω ακόμη ειδικά όταν κάθομαι ακίνητος πολύ ώρα και πάω να σηκωθώ. Πλήρη έκταση (βασικά την υπερέκταση εννοώ) ακόμα δεν έχω.

Μέσα Γενάρη το επόμενο ραντεβού του 9μήνου και άλλο ένα μέσα Απρίλη όπου θα έχω συμπληρώσει χρόνο.

 

Με τα πρώτα χιόνια θα ανέβω στο Χελμό για ........ καφέ και έλκηθρο :fish::fish::fish:

Προσοχή στο έλκηθρο...
  • Like 4

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε συ....άντε με το καλό Αλέξη...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσοχή στο έλκηθρο...

χαμπαρι δεν παιρνεις ποτε θα την παθεις...

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περασαμε και το τεστ του 9μηνου. Ο χειρουργος απολυτα ικανοποιημενος οπως και εγω απο την κατασταση μου. Το μονο που ακομα θυμιζει το τραυματισμο μου ειναι οτι οταν στηριζομαι ΜΟΝΟ στο εγχειρισμενο ποδι δεν τεντωνει προς τα πισω τοσο οσο το μη τραυματισμενο και αισθανομαι ενα σφιξιμο μπροστα στο γονατο. Αυτο ειναι κατι που ισως να μην διορθωθει ποτε αλλα δεν επηρεαζει καθολου την καθημερινοτητα μου ουτε δημιουργει αλλα προβληματα. Στο 12μηνο θα μπορω να αρχισω και αθληματα επαφης (που δεν κανω αλλωστε) και συνεχιζουμε ουτως η αλλως τη γυμναστικη και το τρεξιμο. Αλλωστε ο τετρακεφαλος μου εχει φουσκωσει αλλα θελει και αλλο.

  • Like 15

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρτι αφιχθεις απο την ετησια εξεταση.Το μοσχευμα ειναι πολυ δυνατο,το γονατο σταθερο και το μονο που πρεπει να προσεξω ειναι εκγυμνασω και αλλο το τετρακεφαλο και οπισθιαιο.Ευχαριστω πολυ ολους του forum που με βοηθησαν εστω και εξ αποστασεως.

  • Like 8

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...