Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Και επειδη ισως αρκετοι οταν ακουτε "Φυσικη Κατασταση" πιστευετε οτι ειναι μονο το να εχουμε αντοχη, διαβαστε παρακατω τι εννοουμε με τον ορο κ ποσο συνθετη ειναι:

Όταν εξετάζετε την φυσική κατάσταση πρέπει να θυμάστε ότι είναι κάτι παραπάνω από το απλώς να γυμνάζεστε. Πριν από όλα ας ξαναθυμηθούμε τι εννοούμε με τον όρο φυσική κατάσταση ή Fitness. Η επιστήμη καθορίζει, ως φυσική κατάσταση το επίπεδο που βρίσκονται όλες οι σωματικές, ψυχικές και πνευματικές παράμετροι σε μια δεδομένη στιγμή. Στην καθημερινή γλώσσα η φυσική κατάσταση είναι ταυτόσημη με την καλή σωματική εμφάνιση, την καλή υγεία και ένα επαρκές επίπεδο ικανοτήτων. Η επίτευξη μιας καλής γενικής φυσικής κατάστασης εξαρτάται από τον βαθμό ανάπτυξης των επιμέρους ικανοτήτων που όλες μαζί και σε συνεργασία καθορίζουν το επίπεδο της. Τα επίπεδα της φυσικής κατάστασης είναι 5 και στο Fitness συνήθως αναφέρονται με τους κωδικούς Ε, δηλαδή άριστη (Ε5), πολύ καλή (Ε4), καλή (Ε3), μετρία (Ε2), κακή. Οι επιμέρους ικανότητες ή οι κύριοι παράγοντες της καλής φυσικής κατάστασης ή τα 5 βασικά συστατικά του Fitness ενός ατόμου είναι: η καρδιοαναπνευστική αντοχή ή αερόβια ικανότητα, η μυϊκή δύναμη, η μυϊκή αντοχή, η ευλυγισία-ελαστικότητα και η σύσταση σώματος.

Καρδιοαναπνευστική αντοχή ή αερόβια ικανότητα

Αερόβια ικανότητα είναι η δυνατότητα του σώματος, της μέγιστης πρόσληψης οξυγόνου (VO2 max) κατά την διάρκεια της άσκησης στην μονάδα του χρόνου, που μπορούν να καταναλώσουν οι ιστοί ενός ατόμου. Όσο περισσότερο οξυγόνο προσλαμβάνει ένας ασκούμενος, τόσο περισσότερη ενέργεια παράγει αφού το οξυγόνο είναι η καύσιμη υλη κάθε ανθρώπου. Ενώ όσο λιγότερο οξυγόνο μπορεί να μεταφέρει και να καταναλώσει το σώμα τόσο μικρότερη είναι και η αντοχή. Η μέγιστη ικανότητα πρόσληψης οξυγόνου είναι ο βασικός δείκτης που δείχνει αν ένα άτομο έχει καλή αερόβια κατάσταση.

Η συστηματική άσκηση βελτιώνει σημαντικά το καρδιαγγειακό σύστημα με αποτέλεσμα και την βελτίωση της καρδιοαναπνευστικής αντοχής ή αερόβιας ικανότητας. Παραδείγματα αερόβιων δραστηριοτήτων είναι: η κολύμβηση, το τρέξιμο, το ποδήλατο, το περπάτημα (τουλάχιστον 1 ώρα), η αεροβική (χαμηλής έντασης με μεγάλη διάρκεια) κ.α. Για την αξιολόγηση της αερόβιας ικανότητας, χρησιμοποιούνται πολλές μέθοδοι, που είναι άμεσα εξαρτώμενες από τις συνθήκες και το είδος της αερόβιας δραστηριότητας.

Μυϊκή δύναμη ή τοπική ενδυνάμωση μυών

Μυϊκή δύναμη είναι η δυνατότητα των μυών του σώματος να υπερνικήσουν μια αντίσταση στην μονάδα του χρόνου. Με απλά λόγια είναι η ικανότητά σας να μεταφέρετε, να σηκώνετε, να σπρώχνετε ή να τραβάτε κάθε βαρύ φορτίο. Υπάρχουν περίπου 400 μύες, προσκολλημένοι στον σκελετό και τους τένοντες που αποτελούν το μυϊκό σύστημα. Η υψηλή αερόβια ικανότητα ενός ασκουμένου, δεν συνεπάγεται ότι θα έχει και υψηλή μυϊκή δύναμη. Η δύναμη των μυών είναι ανεξάρτητη από το επίπεδο της αερόβιας ικανότητας. Η βελτίωση της μυϊκής δύναμης επιτυγχάνεται με διαλλειματικές ασκήσεις με ή χωρίς αντίσταση όπως για παράδειγμα οι ασκήσεις εδάφους, η προπόνηση με λάστιχα και βάρη. Παραδείγματα ασκήσεων τοπικής μυϊκής ενδυνάμωσης είναι: οι βυθίσεις στο δίζυγο για τα χέρια, κάμψεις χεριών με αλτήρες για δικεφάλους, πους-απς για το στήθος, ροκανίσματα για κοιλιακούς κ.α.

Μυϊκή αντοχή

Η μυϊκή αντοχή είναι η δυνατότητα ενός μυός ή μιας μυϊκής ομάδας, να εκτελούν μέγιστες επαναλαμβανόμενες συστολές ή να εξασκούν συνεχόμενη δύναμη ενάντια σε ένα σταθερό αντικείμενο. Ουσιαστικά η μυϊκή αντοχή, καθορίζει το πόσο που μπορεί να δουλέψει ένας μυς στο χρόνο. Μια άλλη ονομασία της μυϊκής αντοχής είναι και αντοχή στη δύναμη. Η αύξηση της μυϊκής αντοχής επιτυγχάνεται με την προπόνηση των πολλών επαναλήψεων. Παραδείγματα μεθόδων αύξησης της μυϊκής αντοχής είναι: οι ασκήσεις πολλών επαναλήψεων με μικρά διαλείμματα και τέλος σετ μείωσης της αντίστασης χωρίς διάλειμμα.

Ευλυγισία - Ελαστικότητα

Ευλυγισία είναι η ικανότητα της κάμψης και της έκτασης των αρθρώσεων ενώ η ελαστικότητα είναι η ικανότητα των μυών να τεντώνουν και να επανέρχονται στο φυσιολογικό τους μήκος. Για την μείωση των τραυματισμών κατά την διάρκεια της προπόνησης, είναι πολύ σημαντικό ο ασκούμενος να έχει αναπτύξει αυτές τις ικανότητες σε υψηλό βαθμό. Όταν αυτές οι ικανότητες ξεπεράσουν το φυσιολογικό όριο μπορεί να είναι αίτιο πρόκλησης τραυματισμού. Για την βελτίωση αυτών των ικανοτήτων, συνήθως χρησιμοποιούνται οι ασκήσεις των διατάσεων, ειδικότερα κατά την διάρκεια της προθέρμανσης και της αποθεραπείας. Παραδείγματα μεθόδων βελτίωσης της ευλυγισίας-ελαστικότητας είναι: οι στατικές ή παθητικές διατατικές ασκήσεις, ενεργητικές ή δυναμικές διατατικές ασκήσεις, μέθοδος P.N.F., βαλλιστικές ασκήσεις και ασκήσεις μεγάλου εύρους.

Σύσταση σώματος

Η επιστήμη της ανθρωπομετρίας έχει ως σκοπό τον υπολογισμό της σωματικής σύστασης και του σωματικού τύπου (σωματότυπος). Στα αρχικά στάδια της ανάπτυξης της, βασίζονταν σε μετρήσεις που περιελάμβαναν μόνο το σωματικό βάρος και το ύψος. Σήμερα όμως με την ανάπτυξη της τεχνολογίας συμπεριλαμβάνονται περισσότερες παράμετροι με αποτέλεσμα την μεγαλύτερη εγκυρότητα των αξιολογήσεων. Όταν αναφερόμαστε στην σύσταση του σώματος κατά κύριο λόγο, εννοούμε το σωματικό βάρος σε σχέση με το σωματικό λίπος. Η κληρονομικότητα και τα γενετικά χαρακτηριστικά παίζουν σημαντικό ρόλο ως προς την σύνθεση του ανθρωπινού σώματος. Επομένως και οι μεταβολές που θα συντελεστούν με την προπόνηση ή την διατροφή είναι εξαρτώμενες από τα γενετικά χαρακτηριστικά. Ενδιαφέρον όμως παρουσιάζουν εκείνοι οι παράμετροι που μπορούν να ελεγχθούν και όχι αυτοί που καθορίζονται από τον γενετικό κώδικα. Η σύσταση του σώματος αποτελεί μια ένδειξη της καλής φυσικής κατάστασης.

Ιδανική κατανομή βάρους, έχει κάποιος μόνο στην περίπτωση που συνδυάζει το ιδανικό -φυσιολογικό βάρος, το ιδανικό ποσοστό σωματικού λίπους και Δείκτη Μάζας Σώματος 25. Μέθοδοι που είναι μονομερής και βασίζονται μόνο σε ένα παράγοντα, όπως για παράδειγμα μόνο εκείνου του ποσοστού σωματικού λίπους, είναι αναξιόπιστες δίνοντας λάθος αποτελέσματα για την πραγματική κατάσταση του οργανισμού. Μέθοδοι όμως που βασίζονται στην παροχή πλήθους πληροφοριών είναι πιο αξιόπιστες και τα αποτελέσματα αυτών είναι πιο αξιοποιήσιμα στην πράξη. Το υψηλό σωματικό βάρος σε συνδυασμό με το υψηλό ποσοστό σωματικού λίπους αποτελεί αρνητικό παράγοντα της καλής φυσικής κατάστασης. Τα χαμηλά (μέσα στα φυσιολογικά όρια) ποσοστά λίπους, υψηλή ποσοστά μυών και ιδανικό σωματικό βάρος είναι μια εικόνα ενός ανθρώπου με καλή φυσική κατάσταση. Το τρίπτυχο για την βελτίωση της σύστασης του σώματος είναι η υγιεινή διατροφή, η αερόβια προπόνηση και η προπόνηση με βάρη-αντιστάσεις!

Πηγη: http://www.bestrong.org.gr

• Like 9

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Μάνο, με πρώτη ματιά φαίνεται πολύ καλό το άρθρο, αλλά αδικείται εδώ...μετά από 2-3 posts θα χαθεί. Άνοιξε το σε καινούριο topic!

• Like 1

sinox-0.jpeg

Σιγουρα θα εχει αναφερθει και αλλου,απλα δεν το βρισκω.

Με αφορμη το τραυματισμο πολλων φετος σε χιαστο,οταν χανουμε τον ελεγχο και μας περνει η κατρακυλα,ΠΑΝΤΑ αφηνουμε το σωμα ελευθερο και χαλαρο.

Το ερωτημα μου ειναι,τα ποδια τα φερνουμε στην κοιλια μας μαζεμενα ή τα αφηνουμε σε υπερεκταση ελευθερα και οτι γινει????

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Σιγουρα θα εχει αναφερθει και αλλου,απλα δεν το βρισκω.

Με αφορμη το τραυματισμο πολλων φετος σε χιαστο,οταν χανουμε τον ελεγχο και μας περνει η κατρακυλα,ΠΑΝΤΑ αφηνουμε το σωμα ελευθερο και χαλαρο.

Το ερωτημα μου ειναι,τα ποδια τα φερνουμε στην κοιλια μας μαζεμενα ή τα αφηνουμε σε υπερεκταση ελευθερα και οτι γινει????

Γενικα δεν φερουμε ΚΑΜΙΑ αντισταση, και αφηνουμε ελευθερο το σωμα μας, ειδικα αν η ταχυτητα πτωσης ειναι μεγαλη. Εκτος φυσικα αν προκειται να πεσουμε σε γκρεμο ή πανω σε κανενα βραχο οπου φυσικα οι τραυματισμοι θα ειναι χειροτεροι. Αρα κανουμε οτιδηποτε για να το αποφυγουμε... με ρισκο φυσικα.

Αυτο που λες με τα γονατα ισως ισχυει αλλα ΟΧΙ με πεδιλα στα ποδια σου!!

Φυσικα ολα τα παραπανω μπορουν να γινουν εφοσον υπαρχει η σχετικη ψυχραιμια τα σωστα αντανακλαστικα..... και ΤΥΧΗ πανω απο ολα......

Η θεωρια ειναι ευκολη αλλα αντε να το κανεις στην πραξη........

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

Και εκεί που έχουν περάσει 4-5 ώρες από την στιγμή που τελείωσε το χειρουργείο (προσθιός χιαστος-ρήξη μηνισκου) δέχομαι τηλεφώνημα συμπαράστασης από φίλο και μαθαίνω τα άσχημα νέα για την Ολγα......ο τόπος και ο χρόνος που έμαθα για το συμβαν της προέδρου έκανε το ατύχημα σουρρεαλιστικο........εύχομαι τα καλλίτερα στην ολγα και ταχεία επάνοδο σε αυτά που ό λοι μας εδώ αγαπάμε.

Η περίπτωση μου.....πρώτη μέρα εισαγωγή σε δημόσιο νοσοκομείο -δεύτερη μέρα χειρουργείο ( 2 ωρες)-Τρίτη μέρα σπίτι μου......μόσχευμα φυσικό....ναρκωση από την μέση και κατω(ραχιαια)έχουν περάσει 48 ώρες από την επέμβαση και αισθάνομαι αρκετά καλά......επεται κινησιοθεραπεια-ενδυνάμωση που είναι και το σπουδαιότερο σε αυτή την περίπτωση.

Είμαι στην διάθεση κάθε άτυχου-χης για ότι μπορεί η εμπειρία μου να βοηθήσει.

Εγώ έχω αγκαζαρει τον Γιώργο (gioand) σε on-line οδηγίες μια που προηγείτε κατα 3 εβδομάδες χα-χα-χα.

Την υγεία μας ρε......που λέει και κάποιος εδώ μέσα!

• Like 10

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

αντε καλη αποθεραπεια...ραντεβου του χρονου 1η Δεκεμβρη...ξερεις που φανταζομαι....

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

Γενικα δεν φερουμε ΚΑΜΙΑ αντισταση, και αφηνουμε ελευθερο το σωμα μας, ειδικα αν η ταχυτητα πτωσης ειναι μεγαλη. Εκτος φυσικα αν προκειται να πεσουμε σε γκρεμο ή πανω σε κανενα βραχο οπου φυσικα οι τραυματισμοι θα ειναι χειροτεροι. Αρα κανουμε οτιδηποτε για να το αποφυγουμε... με ρισκο φυσικα.

Αυτο που λες με τα γονατα ισως ισχυει αλλα ΟΧΙ με πεδιλα στα ποδια σου!!

Φυσικα ολα τα παραπανω μπορουν να γινουν εφοσον υπαρχει η σχετικη ψυχραιμια τα σωστα αντανακλαστικα..... και ΤΥΧΗ πανω απο ολα......

Η θεωρια ειναι ευκολη αλλα αντε να το κανεις στην πραξη........

οντως....λογω του οτι κανω snowboard και οι τουμπες ειναι μες το προγραμμα , ειχα μελετησει αρκετα το πως πρεπει να πεφτει κανεις για αποφυγη τραυματισμων σε καρπους αγκωνες κλπ....

η αληθεια ειναι οτι οταν επεφτα ουτε μια φορα δεν νομιζω να μπορεσα να παρω την σωστη θεση να μαζεψω τα χερια, κλπ κλπ....

ασε που μετα δεν θυμασαι σχεδον τιποτα....

Snow is on my D.N.A.

οταν ειναι γραφτό να συμβει οτι προπονηση και να εχεις κανει (για το πως πέφτεις) θα συμβει. εχω γκρεμοτσακιστει πολλες φορες χωρις να παθω τιποτα και προχθες ηταν κατι εντελως χαζο και χωρις να εχω κανει εγω καποιο λαθος σε κατι, ουτε να υπερεκτιμησω τις δυναμεις μου κατεβαινοντας κανα λουκι που δεν το ειχα

Γιαννη πολλα περαστικα! ευχομαι του χρονου να ειμαστε γεροι και δυνατοι πανω στα βουνα ξανα

• Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

περαστικα σε ολους ,!

και τον νεο χειμωνα ,να τον υποδεχτούμε ολοι μας , σαν να μην εγινε τιποτα απο ολα αυτα :yes !!

• Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Κατ αρχην πολλα περαστικα στο νεαρουλη μπαρμπαμητρουση, γρηγορη αποκατασταση και στο βουνο που τοσο αγαπας, δεν σε φοβαμαι, εισαι κριαρι καλαματιανο, θα αρχισεις να χοροπηδας συντομα παλι....

Τωρα, καλη θεωρια παιδια αλλά ειναι πολυ διαφορετικα στην πραξη, την υγεια μας να εχουμε και μακρια απο τραυματισμους!! ;)

• Like 3

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

νεαρούλης μπαρμπαμητρούσης, κριάρι καλαματιανό, χοροπηδηχτός :yes :yes τέτοια ακούει ο Γιάννης και δεν μαζεύεται.... :skiing-4073:

• Like 1

fischer_.jpg

τελικα η μαγνητική εφερε καλα νεα (οταν γλιτώνεις το χειρουργειο στο ενα ποδι και μπαινεις μονο για το αλλο το θεωρείς ‘’καλα νεα’’...που φτασαμε :D )

δεξι γονατο: ειχα μια ρήξη μηνίσκου 1ου βαθμου απο τον Μαρτιο του 2008. αυτη η τριχοειδείς γραμμούλα που φαινοταν στην τοτε μαγνητικη δεν εχει προχωρήσει καθολου και δεν μας απασχολεί καν.

η διαγνωση λεει για μια ηπια χονδροπαθεια στην οπισθια εσω αρθριτική επιφάνεια της επιγονατίδας και ενα ελαχιστο ενδοοστικο οίδημα στο υψος της τροχιλιακης αύλακος

αυτο που ποναει ειναι μια διάταση του εσω πλαγίου συνδεσμου η οποια θα περασει απο μονη της, δεν χρειάζεται καν ναρθηκας

αριστερο γονατο: ρήξη πρόσθιου χιαστου μαζι με οριζόντια ρήξη στο οπίσθιο κερας του έσω μηνίσκου. ενδοοστική θλάση στην οπίσθια παρυφή του έξω κνημιαιου κονδύλου. συλλογη υγρού στην άρθρωση. οίδημα σε τμήματα του εσω πλατέως, του δικεφάλου μηριαίου. υπαρχει ελαφρά πάχυνση της κατάφυσης του τένοντος του ιγνυακού. υγρό απεικονίζεται οπισθίως του δικεφάλου μηριαίου και των γαστροκνήμιων μυών

με λιγα λογια μπαίνω την Μεγαλη Τριτη χειρουργείο για το αριστερο γονατο. δεν εχει ξεπρηστει 100% ακομα, την ημερα της επεμβασης θα ειμαι στις 17 ημερες απο το ατύχημα. θεωρείται ενα εύλογο διαστημα να προχωρήσει κανεις στην αποκατάσταση χωρις να ατροφήσουν απο πριν οι μυς (δυστυχώς δεν μπορω να κανω πολλα πραγματα πριν..το αριστερο ποναει αρκετα και το δεξι δεν κλείνει τελείως λογω του οιδήματος)

η επεμβαση ειναι αρθροσκοπικη συνδεσμοπλαστικη ΠΧΣ και μηνισκεκτομη

διαβάζω το τοπικ απο την αρχη, εχω ακομα αρκετες σελιδες αλλα θα τις καταφερω το ΣΚ. το καλο ειναι οτι για οποιαδήποτε απορία ο ιατρος που επέλεξα ειναι εκει να μου τις λύσει. για την κολλητή μου δεν το συζητάω πέφτει τηλέφωνο καθε μερα, να’σαι καλα Γιωτουλα :phone:

ελπιζω να πανε ολα καλα στο χειρουργειο και να ξεκινήσω το συντομότερο τις φυσικοθεραπείες και την γυμναστική (μου λείπει τρομερά η άσκηση)

• Like 14

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

μην αφήνεις το πόδι πριν την επέμβαση, γύμναζε τον τετρακέφαλο με κάθε τρόπο γιατί τα αποτελέσματα είναι θεαματικά ...αρνητικά, μετά την επέμβαση. Την πάτησα καιγώ και τώρα κάνω διπλό κουπί!

• Like 2

fischer_.jpg

Σιδερογόνατη Ολγα!!!! Υπομονη επιμονη και κουράγιο. Να γραφεις νεα σου για να μαθαίνω κι εγω από εδώ... αν και παλι καλα που υπάρχει το φβ και το τσατ :)

• Like 2

My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Καλη αποκατασταση Ολγα!

Ολες οι θετικες μας σκεψεις μαζι σου!

• Like 2

Επειδή δεν κατάλαβα καλά βρε Όλγα τί λέει ο ποιητής ......όλα θα πάνε καλά έτσι δεν είναι? Κάνε άνετα τα σχέδιά σου για την επόμενη σεζόν, άν και νομίζω ότι δεν θα χάσεις και τις δραστηρότητες του καλοκαίριού. Και από μένα καλή αποκατάσταση.

• Like 1

Όλα καλά για το κορίτσι μας, σε ελάχιστες εβδομάδες θα είναι όπως και πριν!

Το νου σου, έχω στοιχηματίσει χοντρά χρήματα ότι θα είσαι και του χρόνου στον μαραθώνιο! ;)

• Like 3

Νίφει!

Το νου σου, έχω στοιχηματίσει χοντρά χρήματα ότι θα είσαι και του χρόνου στον μαραθώνιο! ;)

Θα ήθελα να μάθω ποιος στοιχημάτισε κατά! ;)

• Like 3

sinox-0.jpeg

Όλα καλά για το κορίτσι μας, σε ελάχιστες εβδομάδες θα είναι όπως και πριν!

Να τα χάσεις.....όχι τίποτε άλλο, θα με τραβάει και εμένα.....))))))

• Like 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Θα ήθελα να μάθω ποιος στοιχημάτισε κατά! ;)

ισως εγω?! :D

• Like 1

Οντως Ολγα και έτσι όπως κάθεσαι,απλό σφίξιμο και χαλαρωμα στους τετρακεφαλους να κάνεις,καλό θα είναι.

Θυμαμαι σε πολύ διαφορετική μου περιπτωση όπου για 2 μηνες δεν επρεπε να το πατάω,με εβαζαν και εκανα

ασκησούλες.Εσενα θα σου πει ο γιατρός φυσικά αλλά νομίζω και η απλούστερη κίνηση θα το βοηθήσει.

Διάταση δε εσω πλαγίου(πτωση στον αγαπητό Οδυσσέα,προ sc) με είχε αφήσει 3 εβδόμαδες εκτός.

΄Ολα τελικα θα πάνε καλά,δεν είναι στο χέρι τους.Είναι στο δικό σου(μας).

• Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

ισως εγω?! :D

Ψιτ......Κοπελιά θελεις να χασεις μια περιουσια???? :D Θα τα πουμε στις 10 Νοεμβριου!!!! Μεχρι τοτε..... παιδι προλαβαινει να γινει ποσο μαλλον 1 γονατο!!! :thumbup:

το στοιχημα ειναι για το 2014, το '13 δεν παιζει σε καμια περιπτωση

• Like 1

Θα τα πουμε στις 10 Νοεμβριου!!!! Μεχρι τοτε..... παιδι προλαβαινει να γινει ποσο μαλλον 1 γονατο!!! :thumbup:

χαχα Μανωλη, ουτε καν εφταμηνίτικο

• Like 1