Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι συμβαίνει , η μαγνητική έδειξε πλήρη ρήξη του έσω πλαγιου συνδέσμου , κάποια ρήξη στον έξω μηνισκο, κάποιο σοβαρό κάταγμα στη κνήμη νομίζω ψιλά στο γόνατο κοντά , και ρήξη ΠΧΣ , ο γιατρός μου έβγαλε τον νάρθηκα και μ έβαλε έναν κηδεμόνα, είπε να κάνω κάτι ασκήσεις 90° δεν μου είπε και πολλά .

Και την επόμενη Τετάρτη να ξανά πάω να με δει . Δεν ξέρω τι γίνετε δεν έχω πλήρη εικόνα :(

Δεν ξέρω τι συμβαίνει , η μαγνητική έδειξε πλήρη ρήξη του έσω πλαγιου συνδέσμου , κάποια ρήξη στον έξω μηνισκο, κάποιο σοβαρό κάταγμα στη κνήμη νομίζω ψιλά στο γόνατο κοντά , και ρήξη ΠΧΣ , ο γιατρός μου έβγαλε τον νάρθηκα και μ έβαλε έναν κηδεμόνα, είπε να κάνω κάτι ασκήσεις 90° δεν μου είπε και πολλά .

Και την επόμενη Τετάρτη να ξανά πάω να με δει . Δεν ξέρω τι γίνετε δεν έχω πλήρη εικόνα :(

Συνεχισε να κανεις οτι σου συστησε ο ιατρος αλλα οπως ειπαμε Παρε κ αλλες γνωμες!!! Εννοειται φυσικα οτι καθε γιατρος ειναι υποχρεωμενος να σου εξηγησει αναλυτικα τα παντα κ να απαντησει σε οποιες ερωτησεις εχεις!!!! Ρωτα μην ντρεπεσαι!!!!!!

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

παρε τη μαγνητική και πηγαινε να δεις και αλλον(ους) ιατρους.

δεν ειμαι ιατρος αλλα (απο αυτα που διαβασα) νομιζω οτι χειρουργικά επεμβαίνουν μονο στον ΠΧΣ και στον μηνίσκο, ο εσω πλαγιος θεραπεύεται συντηρητικά. για τη ρήξη ΠΧΣ τι ακριβώς λεει η μαγνητική – ολική ρηξη? η οτι κάποιες ίνες ειναι ακέραιες? και σε τι ποσοστό

ο ιαtρος δεν σου έδειξε τι ακριβώς ασκήσεις να κανεις? εαν εχεις και οστικό κάταγμα ισως δεν πρεπει να κανεις πολλες κινήσεις. διευκρίνισέ το αυτο το συντομότερο.

και εγω τον κηδεμόνα φοραω νυχθημερόν και, για την ωρα, ειναι ρυθμισμένος στις 20 μοιρες, σχεδον τεντωμένο το ποδι δλδ. περπατάω με πατεριτσες, σημερα βγηκα μια βολτιτσα εξω (στο φαρμακείο βασικα) και δεν πόναγα αισθητά, απλώς ζαλίστηκα. φταίει μαλον το πολυ καθισιό αυτων των ημερών

την Δευτερα θα βγαλω τα ράμματα και ξεκινάω φυσικοθεραπείες. οσο χρονο μου πηρε η ερευνα να διαλέξω χειρουργό αλλο τοσο μου παίρνει τωρα να καταλήξω σε φυσικοθεραπευτήριο. εαν εχετε προτάσεις παρακαλώ στείλτε πμ

ισως φταιει η αλλαγη του καιρου αλλα τωρα πονάω λιγο και δεν ειναι το τράβηγμα που ένιωθα τις προηγούμενες μερες, σαν να ποναω μεσα στο οστο. η αλήθεια ειναι οτι εγινε μια τρυπα στο οστό ετσι ωστε να βγουν καποια κύτταρα με σκοπό την ανάπλαση του χόνδρου, στον οποίο εγινε καθαρισμός απο τα ‘ξέφτια’ να το πω εκλαϊκευμένα (ειδα την τεχνικη στο dvd).

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Ολγα, εχει μείνει κάποιο αιμάτωμα στην γάμπα σου απο το μόσχευμα; Για κάτι τέτοιο διαμαρτύρεται ο Γιάννης.

εχω ενα αιμάτωμα αλλα πισω ακριβώς απο το γονατο. το ειδα προχθες στον καθρέπτη του ασανσερ βασικα, τωρα που ξεφασκιωσαμε το ποδι και ναι, ειναι απο το μόσχευμα

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

Ο ΠΧΣ , κατα την ανώτερη μοίρα του , παρουσιάζει διαχυτο οίδημα, ασάφεια των οριων και διακοπή της συνέχειας των ινών του . Ευρήματα που ειναι διαγνωστικά χαρακτηριστικά ρηξεως. (Αυτο ειναι απο το χαρτί που συνοδεύει τη μαγνητική ) (Ο γιατρός όπως είπα δεν μου μίλησε καθόλου σε αυτο το θέμα )

Αλλα έχω πλήρη έσω πλάγιο σύνδεσμο , ρήξη του σώματος του έξω μηνισκου, κάταγμα πλαγιας μοίρας έξω κνημιαιου πλατό.

Μεγάλες συλλογές υγρού στον υπερεπιγονατιδικο θυλακο και τους πλαγιους επικοινωνουντες θυλακους.

(Πάλι αυτο ειναι απο το συμπέρασμα τις μαγνητικης)

Ο γιατρός τώρα με εξατασε μου είπε να κλείσω το πόδι όσο μπορω .. (Είδε βέβαια την σοβαρότητα του θέματος ) και όπως σας είπα βάλαμε κηδεμόνα , και την επόμενη Τετάρτη , θα ξανά πάω..

Θα κοιτάξω τώρα να βρω κάποιον άλλο γιατρό να δώ τι θα μου πει .

(Ολγα περαστικά και πάλι , και καλή αποθεραπεία)

Χρόνια πολλά παιδιά και περαστικά μας! Μετά από αρκετές μέρες πλέον από το χειρουργείο πάω εμφανώς καλύτερα, αλλά ένα σχετικό πρήξιμο παραμένει και νιώθω το γόνατό μου δυσκίνητο... Όταν φτιάχνω την διάταση, χαλάει η γωνία που μπορώ να πάρω και το αντίθετο... Έχω αρχίσει να κουράζομαι λίγο...

Όλγα, εγώ δεν παρατήρησα αιμάτωμα εκτός από τον πόνο στη γάμπα, τον οποίο όμως έχω ακόμα κάποιες στιγμές... Επίσης εγώ, δυστυχώς, δεν έκανα πλαστική (ή δε μου το είπε) κι είχα γύρω στα 7 ράμματα να βγάλω... Πήγε η σταυροβελονιά σύννεφο!!!!! Ελπίζω να μη μείνει κανα τρελό σημάδι... :-( Όσο για τις αντιπηκτικές ενέσεις, ο γιατρός μου μου έδωσε 10 + 2 που μου έκαναν στο νοσοκομείο... Τελικά υπάρχει τελείως διαφορετική λογική των γιατρών στο θέμα... Κηδεμόνα κράτησα μόνο 2-3 μέρες και χωρίς περιορισμό γωνίας... Μετά μου φώναξε να τον βγάλω, γιατί μου περιόριζε την έκταση του ποδιού με αποτέλεσμα να περπατάω με ελαφρά λυγισμένο γόνατο κι αυτό δεν το ήθελε... Φυσιοθεραπείες ξεκίνησα την 5η μέρα... Όχι τίποτα φοβερό, περισσότερο leizer για να υποχωρήσει το οίδημα, δεδομένου ότι μου λείπει 1 ένζυμο και δεν κάνει να πάρω αντιφλεγμονώδη...

Αυτά τα δικά μου, εύχομαι καλή δύναμη σε όλους και ειδικά στον mikrovioslive που απ'ότι κατάλαβα έχει λίγο δρόμο ακόμα μπροστά του... Όλγα, καλή μας συνέχεια! :-)

• Like 4

Χρόνια πολλά και περαστικά σε όλους μας.

mikrovioslive η ρήξη πλαγιου συνδέσμου, αν είναι ολική, χρειάζεται χειρουργείο και σύντομα. Οπότε μην αφήνεις τις μέρες να περνάνε.

Χθες με είδε ο γιατρός που με χειρούργησε και αφού μου είπε οτι το γόνατο παει καλά αλλά ο τετρακέφαλος θελει δουλειά, μου έκανε την καρδιά περιβόλι λέγοντάς μου.... ποδήλατο στους 6 μήνες! Νόμιζα οτι θα μπορούσα στο 3μηνο.

Σήμερα αφαίρεσα και τον νάρθηκα και πλέον βαδίζω πιο ελεύθερα. Κατα τα άλλα βλέπω ανάλογα με το πρωτόκολλο που ακολουθεί ο κάθε γιατρός υπάρχουν και διαφοροποιήσεις στο πρόγραμμα αποκατάστασης. Για τους πόνους που διάβασα απο την Ολγα, νομίζω πως θα επηρρεάζουν και οι αλλαγές του καιρού, εχω και εγώ ενοχλήσεις κατα διαστήματα αλλά ειναι σύντομες και παροδικές.

• Like 1

fischer_.jpg

Οσον αφορα στην επιλογη Ιατρου καλο ειναι να γινεται μια ερευνα (οσο αυτο ειναι εφικτο) για το ποσο ενημερωμενος ειναι με τις τελευταιες εξελιξεις τόσο σχετικα με την διαδικασια της επεμβασης αλλα και για αυτης της αποκαταστασης...... Κοινως να εφαρμοζει τις τελευταιες τεχνικες που υπαρχουν στην Ιατρικη επιστημη.... Επισης σημαντικο ειναι η Εξειδικευση!!!!

Στη δικη μου περιπτωση (καρπος) πηρα 4 γνωμες. Οι 3 μου ελεγαν για μια μεθοδο με μοσχευμα...... με κινδυνο να μην πιασει, με αρκετο χρονο αποκαταστασης κτλ κτλ..... Ο 4ος (Ιατρος στο ΚΑΤ παρακαλω!!!) πληρως ενημερωμενος και ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ εφαρμοσε τεχνικη οτι πιο τελευταιο υπηρχε με 100% επιτυχια, ουτε μοσχευματα ουτε τπτ.... και ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

Ερευνα λοιπον παιδια πριν την αποφαση!!!!!!! ;)

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

Χρόνια πολλά και περαστικά σε όλους μας.

mikrovioslive η ρήξη πλαγιου συνδέσμου, αν είναι ολική, χρειάζεται χειρουργείο και σύντομα. Οπότε μην αφήνεις τις μέρες να περνάνε.

Χθες με είδε ο γιατρός που με χειρούργησε και αφού μου είπε οτι το γόνατο παει καλά αλλά ο τετρακέφαλος θελει δουλειά, μου έκανε την καρδιά περιβόλι λέγοντάς μου.... ποδήλατο στους 6 μήνες! Νόμιζα οτι θα μπορούσα στο 3μηνο.

Σήμερα αφαίρεσα και τον νάρθηκα και πλέον βαδίζω πιο ελεύθερα. Κατα τα άλλα βλέπω ανάλογα με το πρωτόκολλο που ακολουθεί ο κάθε γιατρός υπάρχουν και διαφοροποιήσεις στο πρόγραμμα αποκατάστασης. Για τους πόνους που διάβασα απο την Ολγα, νομίζω πως θα επηρρεάζουν και οι αλλαγές του καιρού, εχω και εγώ ενοχλήσεις κατα διαστήματα αλλά ειναι σύντομες και παροδικές.

gionad και για εσω πλαγιο συνδεσμο θελει χειρουργειο.; Εχω διαβασει πως με φυσικοθεραπεια φτιαχνει.

Το ποδι ειναι ακομα λιγο πρισμενο, και ο γιατρος τη τεταρτη μ ειπε οσο αφορα για επεμβαση, θα το δουμε στη πορεια. Στις 15/05 θα ξανα παω .

Και στις 17/05 θα παω σε εναν εξωτερικο γιατρο να με εξεταση , ειναι πολυ καλος μ ειπαν.. Να δω και αυτος τι θα μ πει . Δεν ξερω τι να κανω.. Εχω μπερδευτει. Περιμενω την αλλη βδομαδα, να με ξαναδει ο γιατρος.

Και να δω τι θα μου πει ο δευτερος γιατρος, στης 17/05 .

ποδήλατο στους 6 μήνες! Νόμιζα οτι θα μπορούσα στο 3μηνο.

σε ποσες μερες απο το χειρουργειο αφαίρεσες τον νάρθηκα? φυσικοθεραπείες πότε ξεκίνησες? με πατερίτσες ποσο καιρο περπάτησες? οδηγείς?

συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων :) αλλα πραγματικα θελω να ακούσω και αλλες περιπτώσεις. εγω, λόγω χόνδρου καθυστέρησα λιγο τις φυσικοθεραπείες και μαλλον και η αποκατάσταση θα παει με πιο αργους ρυθμούς

Να συμπληρωσω φυσικα και να πω: ΠΡΟΣΟΧΗ στους Ιατρους-Εμπορους!!! Αυτους που για να παρουν τα φραγκα απο την επεμβαση ή απο την εταιρεια που προμηθευει ορθοπεδικα υλικα για την επεμβαση λενε χειρουργειο με την πρωτη ευκαιρια!!!!!!

Στην περιπτωση μου ενας μου ειπε οτι πρεπει να κανω επεμβαση ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΧΕΡΙ!!!!!! Γιατι λεει και το αλλο θα σου παρουσιασει σιγουρα προβλημα στο μελλον...... και γιατι να μην τα κανεις τωρα να ξεμπερδευεις!!!!!!!! Μου εκανε μαλιστα κ καλυτερη τιμη!!!! :veryangry: :veryangry: :veryangry: :veryangry: :veryangry: Και μιλαμε για """""Μεγαλο ιατρο"""" στο ΙΑΤΡΙΚΟ κεντρο παρακαλω!!!!!!

Φυσικα 10 χρονια μετα το αλλο χερι ειναι μια χαρα κ ουτε προκειται να εχει ποτε προβλημα οπως μου ειπε ο γιατρος που με χειρουργησε!!!!

• Like 1

mikrovioslive οταν εχεις ολικη ρήξη, τοτε θες χειρουργείο, με μερική ρήξη το αντιμετωπίζεις συντηρητικά.

Τι σου λέέι ο γιατρός;

Ολγα, φυσικοθεραπείες ξεκίνησα 2 μέρες μετα το χειρουργείο, με παθητική κίνηση και ασκήσεις. Πατερίτσες είχα για 3 εβδομάδες και 2-3 μέρες επικουρικά την μία. Οδήγησα κάπου στον μήνα και τον νάρθηκα τον έβγαλα στις 7 εβδομάδες. Αφαιρείται συνήθως ενωρίτερα αλλά τον κράτησα και θα τον χρησιμοποιήσω ισως ξανά σε κάποιες δραστηριότητες, λόγω της ρήξης εσω πλαγίου που είχα. Εκείνο πάντως που κατάλαβα είναι οτι η κατάσταση του τετρακεφάλου είναι καθοριστική για το τι κάνεις και πότε, όπως επίσης για την προστασία του μοσχεύματος. Εγώ δυστυχώς έμεινα κάπως πίσω, σ'αυτόν τον τομέα, χωρίς να καταλάβω το πώς.

fischer_.jpg

mikrovioslive οταν εχεις ολικη ρήξη, τοτε θες χειρουργείο, με μερική ρήξη το αντιμετωπίζεις συντηρητικά.

Τι σου λέέι ο γιατρός;

εγω χτύπησα στις 25/04

Ο γιατρός με είδε 8/05 που είχα και την μαγνητικη ,

Βγάλαμε το νάρθηκα , και βάλαμε ένα κηδεμόνα , και θα με ξανά δει στις 15/05 .

Μου είπε να κάνω κάποιες ασκήσεις καμψης στο γόνατο μέχρι τότε .

Οταν τον ρώτησα εάν θα χρειαστεί επέμβαση; μου είπε κάτσε να δούμε πως θα παει , και στη πορεία θα το δουμε.

Edited by mikrovioslive

Ολγα, φυσικοθεραπείες ξεκίνησα 2 μέρες μετα το χειρουργείο, με παθητική κίνηση και ασκήσεις. Πατερίτσες είχα για 3 εβδομάδες και 2-3 μέρες επικουρικά την μία. Οδήγησα κάπου στον μήνα και τον νάρθηκα τον έβγαλα στις 7 εβδομάδες.

σ'ευχαριστω Γιωργο. καλη αποκατασταση να εχουμε ολοι!

Τελικά είναι σχετικό με το άτομο και με το γιατρό το πρόγραμμα... Εγώ κράτησα τον κηδεμόνα μόνο 4-5 μέρες... Μετά ο γιατρός μου φώναζε να μην τον ξαναχρησιμοποιήσω, γιατί εμπόδιζε την πλήρη έκταση του ποδιού... Τις πατερίτσες τις κράτησα περίπου 1 με 1,5 εβδομάδα και την μία πατερίτσα περίπου 1 εβδομάδα... Τώρα περπατάω χωρίς τίποτα, αλλά κουτσαίνω... Όσο για οδήγηση, μου είπε ότι μπορώ σιγά σιγά να την ξεκινήσω. (έχουν περάσει 24 ώρες από την επέμβαση). Στο φυσιοθεραπευτήριο όμως μου είπαν ότι έχουν δει και γόνατα που αργούν πολύ να αποκτήσουν έκταση ή που παραμένουν πρησμένα για αρκετό διάστημα... Γι'αυτό δε θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να απογοητεύεται κανείς... Θέλει υπομονή και θετική διάθεση... Εξάλλου μια εμπειρία είναι κι αυτή... και σύντομα θα είναι και παρελθόν... Χαμόγελα λοιπόν κι όλα θα είναι καλύτερα αύριο... κι αν όχι αύριο, μεθαύριο... :-)

• Like 2

τελικα την εχουν πατήσει πολλοί. χθες το βραδυ σε ενα μπαρακι στο Χαλανδρι με το που κάθομαι τσουπ ενας ‘’συναδελφος’’ με πατεριτσες&κηδεμονα κι'αυτος..χιαστος μου λεει? ειχε προβάδισμα μιας βδομαδας στο χειρουργείο, ανταλλάξαμε εμπειρίες :D

σημερα ερχόμενη σπίτι πηγε να με πατήσει ενας πιτσαδορος ..΄΄σε ειδα απο μακριά'' μου λεει. χιαστος? ναι, του λεω. ‘’και εγω εκανα και στα δυο ποδια’’ μου λεει, απο το ποδόσφαιρο. κάτσαμε κανα μισάωρο και τα λεγαμε στο δρομο. μου έδωσε κουράγιο

• Like 4

τελικα την εχουν πατήσει πολλοί. χθες το βραδυ σε ενα μπαρακι στο Χαλανδρι με το που κάθομαι τσουπ ενας ‘’συναδελφος’’ με πατεριτσες&κηδεμονα κι'αυτος..χιαστος μου λεει? ειχε προβάδισμα μιας βδομαδας στο χειρουργείο, ανταλλάξαμε εμπειρίες :D

σημερα ερχόμενη σπίτι πηγε να με πατήσει ενας πιτσαδορος ..΄΄σε ειδα απο μακριά'' μου λεει. χιαστος? ναι, του λεω. ‘’και εγω εκανα και στα δυο ποδια’’ μου λεει, απο το ποδόσφαιρο. κάτσαμε κανα μισάωρο και τα λεγαμε στο δρομο. μου έδωσε κουράγιο

μπορει και να του γυαλισες του πιτσαδορου....εχει και τα καλα του ο χιαστος χαχα!!!

• Like 3

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

εαν εχει προτιμηση στις κουτσές...τι να πω, γουστα ειναι αυτα

και σημερα ηρθε ο πονος...ακριβως ενα μηνα απο το ατυχημα, μετα απο ακινησια, χειρουργειο κλπ, εκανα 3 ωρες φυσικοθεραπεια.

μου βγαλανε τα ραμματα και σε 10 λεπτα με βαλανε στο μηχανιμα (απο –10 στις +50 μοιρες). πονεσε αρκετα

το αστειο ειναι οτι για αρκετες μερες το καθημερινό προγραμμα θα ειναι λιγο πολυ ιδιο: πισινα, μηχανηματα, μαλαξεις, ασκησεις. Και οποιος αντεξει

πονεσατε και οι υπόλοιποι στις φυσικοθεραπείες?

Αν πονάμε λέει... Εγώ πέρασα το στάδιο των 50 μοιρών, τις έφτασα στις 90 και τότε μου χάλασε η έκταση... Άρχισα να δουλεύω την έκταση και χάλασε η κάμψη... Χθες λοιπόν με έβαλαν στο στατικό ποδήλατο και δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω ολόκληρη στροφή... Με έβαλαν λοιπόν μπρούμητα στο κρεββάτι και από τα δάκτυλα του ποδιού προσπαθούσαν να λυγίσουν ανάποδα το πόδι!!!! Και πέρα από τη θέση του πόνου, ή μάλλον πέρα από τη θέση ουρλιαχτού!!!!! Αυτό έγινε 5 φορές... Για αρκετή ώρα μετά δεν μπορούσα να μιλήσω από αυτό που πέρασα... Αυτά δεν τα λέω για να τρομοκρατήσω κανέναν, ούτε και είναι δεδομένο ότι θα τα περάσουν όλοι όσοι έκαναν χιαστό... Όσοι δουλεύουν το πόδι με ασκήσεις και μόνοι τους, πάντα με τις οδηγίες του φυσιοθεραπευτή, θα τη γλιτώσουν... Εγώ ξεκίνησα δουλειά και παρόλο που δουλεύω μόνο 8ωρο, σε σχέση με τις 10 -11 ώρες που δουλεύω κανονικά, δεν έχω ούτε χρόνο ούτε κουράγιο να δουλέψω το πόδι μου μόνη μου...Γι'αυτό παιδεύομαι τώρα... Εύχομαι να πάνε όλα καλά στους υπόλοιπους... Για εσένα Όλγα είμαι σίγουρη ότι θα πάει καλύτερα, γιατί από όσα έχω διαβάσει έχεις περισσότερο σύστημα από εμένα...

Δυστυχώς είναι ζόρικα τα πράγματα με τις αγκυλώσεις και ισχύει το ότι, όσο νωρίτερα ξεκινάς παθητική κίνηση

τόσο καλύτερα. Εχει πόνο και αν διαβάσετε σε προηγούμενο πόστ είχα φτάσει στα όριά μου καθώς ο πόνος ηταν στο καθημερινό μου πρόγραμμα. Πάντως το αισιόδοξο ειναι οτι κάπου θα πάψει και ο πόνος και τότε αρχίζουν τα καλύτερα. Κάντε λιγη υπομονή...Ολγα δεν βοηθάει το ότι ειχες σε νάρθηκα το πόδι, αν κατάλαβα καλά.

fischer_.jpg

Ο νάρθηκας προστατεύει το γόνατο από κάθε λάθος κίνηση μέχρι το μόσχευμα να συνδεσμοποιηθεί οπότε να έχει δύναμη και να στηρίζει το πόδι. Πριν από αυτό το στάδιο, κάθε φόρτηση που δέχεται, ειδικά πλάγια, μπορεί να το βλάψει. Επομένως πρέπει να τον φοράει κανείς με ευλάβεια σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού πάντα.

Κι εγώ πονούσα πολύ αρκετό καιρό μετά το χειρουργείο όπως τα έχουμε πεί Όλγα! Ειδικά μετά τις φυσιοθεραπείες, υπήρχαν μέρες, δηλ νύχτες που ξυπνούσα στον ύπνο μου από τον πόνο...

Υπομονή, αυτά ξεχνιούνται πολύ γρήγορα!

Πολλά περαστικά σε όλους!

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

τον νάρθηκα θα τον φοραω ενα μηνα απ’οτι καταλαβα. με ενοχλεί λιγο ειδικα στον ύπνο αλλα δεν τολμάω να τον βγαλω. ποτέ στη ζωη μου δεν ειχα αϋπνίες, τωρα εχω να κοιμηθώ κανονικα μερες ολόκληρες και σέρνομαι απο την κουραση, θελω απεγνωσμένα ενα 6ωρο εστω συνεχόμενου υπνου. καποια στιγμη θα ερθει κι’αυτο

ο φυσιοθεραπευτής χθες ηθελε να ρωτήσει τον ιατρο τι να κανουμε η μαλλον τι ‘’να μην κανουμε’’ στις πρωτες φυσικοθεραπείες αλλα δεν τον πρόλαβε και με βάλανε κατω ενα 3ωρο και μου άλλαξαν τα φωτα: υπέρηχος, ρεύματα, μαλάξεις, CPΜ (-10 εως 50 μοιες), καλτσα κυκλοφορίας λεμφου, ενα σωρό ασκήσεις και μετα ξαπλα μπρούμυτα με βαρος στη γαμπα. στο τελος παγο.

ολα αυτα και στα δυο ποδια, εξαιρώντας στο μη εγχειρισμένο ποδι το CPS

σημερα ηταν πολυ πρησμένο, βασικα καθε πρωι με το που σηκώνομαι ορθια και περπαταω δείχνει πρησμένο. το εχετε και εσεις? (Ισιδωρα, Γιωργο, Γιαννη).

σημερα ηρθε και ο ιατρος μαζι στο φυσ/τηριο και ειπε του ανθρωπου εκει περα να παμε λιγο πιο μαλακά για της πρωτες 5 θεραπειες, οποτε σημερα εκανα λιγοτερη ωρα. ο πονος εκει όμως

να ρωτησω: ποσες φυς. κανατε οι περισσότεροι? ειμαι περιεργη διοτι εκει που επελεξα τελικά να παω εχουν ενα αλλο σύστημα που δεν μετρανε της συνεδρίες αλλα κανεις οσες χρειαζεται μεχρι να γινει το ποδι καλα, και η τιμη ειναι πακετο. γνώρισα μια κοπελα η οποια χτύπησε στο kite (Ιρα ακους?) και χθες συμπλήρωσε 98 θεραπείες και ακομα ερχεται να κανει μηχανήματα και ασκήσεις. μου κόπηκε η ορεξη

• Like 1

οταν ειχα κανει εγω την ενχειρηση ρε παιδια δεν ειχα πονεσει καθολου....πονακια μονο οταν εκανα καμια κινηση περιεργη....οχι να μην κοιμαμαι και τετοια...ο μονος πονος που μου τη σπαει και τωρα (και μαλλων για παντα) ειναι οταν αλλαζει ο καιρος, που δεν τον λες πονο αλλα ενοχληση...μη μασατε και να κανετε οτι σας λενε οι γιατροι....κ αν το χετε και περισσοτερα

• Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

οταν ειχα κανει εγω την ενχειρηση ρε παιδια δεν ειχα πονεσει καθολου....πονακια μονο οταν εκανα καμια κινηση περιεργη....οχι να μην κοιμαμαι και τετοια...ο μονος πονος που μου τη σπαει και τωρα (και μαλλων για παντα) ειναι οταν αλλαζει ο καιρος, που δεν τον λες πονο αλλα ενοχληση...μη μασατε και να κανετε οτι σας λενε οι γιατροι....κ αν το χετε και περισσοτερα

Ετσι! Χρηστο δωσε δυναμη στους πονεμενους φιλους μας.

o τρελος του χωριου......