Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χρησιμοποιείτε κράνος?

Χρησιμοποιείτε κράνος?  

407 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε κράνος στις χειμερινές σας δραστηριότητες(ski,snb)?

    • Ναι,πάντα
      163
    • Ναι,συχνά
      34
    • Ναι,σπάνια
      15
    • Οχι,δεν με ενδιαφέρει
      41
    • Οχι,αλλά σκέφτομαι να αγοράσω
      155
    • Δεν ξέρω,δεν απαντώ
      4


Recommended Posts

Λαππα εσυ παρε ενα αυτο

 

IMG_0304.jpg

 

O ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC ... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

th_P1000079.jpg

th_P1000081.jpg

 

Το πιο trendy κράνος της σεζόν... :lol::):lol:

 

... μόλις έφτασε από Αμερική!!!

Χρήστο, είναι αυτό που μου βρήκες! Ο γιος μου σε ευγνωμονεί. Κοιμάται και μαζί του!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρενα, κούκλος ο μικρός

 

καλοφόρετο το κράνος και να μην ακουμπήσει χιόνι :)


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Όλγα μου!

Απ'το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί...γιατί είμαστε κομματάκι ζωηροί για να μείνουμε και στεγνοί στα χιόνια! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε manual απο κρανος Carrera, αναφερει οτι πρεπει να το αντικαθιστουμε καθε 3 χρονια,γιατι τα υλικα φθειρονται με την παροδο του χρονου και ενδεχεται να επηρεαστει η ασφαλεια που παρεχει.

 

Το εχετε ακουσει?Μηπως ειναι υπερβολικο-σε βαζουν σε καταναλωτικο "τριπακι" με "μπροσταρη" την ασφαλεια?

 

Χαιρομαι παντως γιατι βλεπω ολο και περισσοτερους με κρανος στα χ/κ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ανεστη σε ολα τα αθληματα που χρησιμοποιειται κρανος ισχυουν οι ιδιοι κανονες.στα τρια χρονια επιβαλεται να το αλλαζουμε.μετα τα τρια παιρνεις αλλα 2 παραταση.αν ρωτησεις εμενα γνωμη μ ειναι οτι αντεχουν μεχρι και 6 χρονια.αλλα ετσι θα εκλειναν ολοι οσοι τα πουλανε.αυτα τα λεω με γνομωνα τα κρανη που φορουσαμε στους αγωνες ραλλυ.εκει αλλαζουμε καθισματα,ζωνες,φορμες,καλτσες και εσωρουχα αντιπυρικα καθε 3 χρονια και πυροσβεστηρα καθε χρονο.αρα τα τρια εδω σε μας πρεπει να ειναι μια μεση χρονικη περιοδο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο χρόνος ζωής υπήρχε παλιότερα και σε κράνη από συγκεκριμένα υλικά.Πλέον δεν υπάρχει.Τουλάχιστον δεν γράφει τίποτα η SHARK από την οποία έχω κράνος μηχανής,αλλά ούτε και η Dainese που έχω κράνος για το σκι.

 

Στο παρακάτω site θα βρείτε πληροφορίες για το πρότυπο CEN 1077 που αφορά τα κράνη για το σκι.

http://www.smf.org/articles/skicomp.html

Edited by Sp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρσυ στην ψηφοφορία είχα ψηφίσει "Οχι αλλά σκέφτομαι ν' αγοράσω".

Τώρα το πήρα και το χρησιμοποίησα το τριήμερο των Χριστουγέννων που ήμουν στο βουνό, έτσι ανακάλυψα μια ακόμα κατάσταση όπου μου φάνηκε χρήσιμο....

... όταν κουβαλάω τα πέδιλα στον ώμο ΔΕΝ χτυπάω πιά το κεφάλι μου !! (πρίν αναγκαζόμουν να τα παίρνω αγκαλίτσα γιατί κοπανιόμουν όταν τα έβαζα στον ώμο)

(σοβαρή τούμπα δεν έφαγα ακόμα για να δώ πόσο χρήσιμο είναι στην πραγματικότητα)


Μπορούμε να φτάσουμε ώς την άκρη του σύμπαντος. Το θέμα είναι να κάνουμε το πρώτο βήμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπρατσάκια φοράτε όταν κολυμπάτε;


Προσοχή, ο ήλιος και τα σκι βαράνε στο κεφάλι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έφαγα δύο καλές κουτουλιές στο κεφάλι τις δυο φορές που έπεσα -αρκετά άτσαλα- το περασμένο Χριστουγεννιάτικο τετραήμερο που ανέβηκα ΧΚΠ. Πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα άμεσα και ν' αγοράσω ένα κράνος, νομίζω.

 

Βάλε και ένα για τον Νιφάδα. Το σκέφτεται να πάρει κι αυτός εδώ και καιρό...


*καιρός να λάβουνε τα όνειρα εκδίκηση*

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μπρατσάκια φοράτε όταν κολυμπάτε;

 

Όχι, μπρατσάκια δέεεεεν.... πηγαίνουμε μέχρι εκεί που πατώνουμε.

Κι εκεί που δεν πατώνουμε φοράμε σκάφανδρο. lol


Μπορούμε να φτάσουμε ώς την άκρη του σύμπαντος. Το θέμα είναι να κάνουμε το πρώτο βήμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όχι, μπρατσάκια δέεεεεν.... πηγαίνουμε μέχρι εκεί που πατώνουμε.

Κι εκεί που δεν πατώνουμε φοράμε σκάφανδρο. lol

 

 

καλο :unsure::blink::P :P


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν βλέπατε το τράκο που έγινε μπροστά στα μάτια μας στην αφετηρία του Περικλή την πρωτοχρονιά, μάλλον θα αναθεωρούσατε την ανάγκη για κράνος.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο, εγώ ένοιωσα την τούμπα που έφαγα πέρσυ στον πάγο και δεν ήθελα άλλο. Γι' αυτό το πήρα. Αλλά με βόλεψε και στο κουβάλημα !!! lol


Μπορούμε να φτάσουμε ώς την άκρη του σύμπαντος. Το θέμα είναι να κάνουμε το πρώτο βήμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φοράω κράνος (Scott) εδώ και 2 χρόνια ανελειππώς. Τελευταίο καιρό εχω πάθει μια ψύχωση με την ασφάλεια. Θεωρώ ανοησία να χτυπήσει το κεφάλι επειδη δεν υπήρχε κράνος, λόγω αμέλειας η οποιουδήποτε άλλου λόγου :P

 

Μάλιστα, για περισσότερη προστασία (καλά, επειδή μαρέσει κιολας :unsure: ) κοιτάω αυτό

 

09D2_crow_blk.jpg

 

http://catalog.troyleedesigns.com/catalog/...roducts_id=1722


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά, επειδή και οι γερές τούμπες δημιουργούν σε όλους τους ανθρώπους μια μίνι ασφυξία, καλό είναι να παίρνετε και μια φιάλη οξυγόνου στην πλάτη.


Προσοχή, ο ήλιος και τα σκι βαράνε στο κεφάλι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω πήρα αυτό

_mid_uvex_ultrasonic_pro_1330433_57818.jpg

 

Το φόρεσα 2 φόρες που έκανα σκι φέτος και απορούσα πως έκανα χωρίς αυτό!

Πολύ ελαφρύ, δεν με ενόχλησε καθόλου και μέσα σε λίγα λεπτά είχα ξεχάσει ότι το φοράω.

 

Τώρα που το πήρα μπορώ να διπλοψηφίσω; είχα ψηφίσει "Σκέφτομαι να αγοράσω"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φετος ειναι η πρωτη χρονια που χρησιμοποιω κρανος.

Το ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου, καθως ηδη εχω 2 "παρασημα" στην προσοψη μου.

 

Μεχρι τωρα μονο πλεονεκτηματα, εχω βρει.

Δεν με βαραινει, δεν ενοχλει το οπτικο μου πεδιο, και νιωθω πιο ασφαλης.

Απο την αλλη το κεφαλακι μου δεν κρυωνει, και δεν μαζευει χιονι (εκτος και αν ξεχασω ανοιχτους τους αεραγωγους.... ).

giroomenaudio-2T.jpg

Η μια κρανουμπα μου

 

 

Ηδη ψαχνω και ενα back protector jacket σαν κ' αυτο

776_074_06.jpg

icon11.gifΗ ασφαλεια μας ειναι πανω απ΄ολα.

 

 

 

Odyssey εχω καλυτερο :P

RemedyRedTitaniumsm.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγω (δυστυχως) μετα την ,υψιστου καλλους , τουμπα που ειχα περσι αρχες Απριλη στο σουποχιονο του ΧΚΠ (εκανα μιση στροφη στον αερα ,προσγειωθηκα με τις ωμοπλατες και τσουλισα αρκετα μετρα ανασκελα με το κεφαλι μου να αναπηδα στην σουπα (αν ηταν παγωμενο......φανταζεστε) ,αγορασα - τελος σαιζον - ωραιοτατο ,παναλαφρο κρανακι με μπολικους αεραγωγους για την ανοιξη Επισης για την αγορα του ,εκτος του δικου μου ατυχηματος ,με επεισαν μερικες συγκρουσεις μεταξυ σκιερ στις οποιες ημουν αυτοπτης μαρτυς

 

Την πρωτη φορα που το χρησιμοποιησα φετος αισθανομουν λιγο περιεργα (μεγαλη διαφορα αφου πριν δεν φοραγα ουτε σκουφο) ,αλλα γρηγορα το ξεχασα μιας και με προστατευε πολυ καλα απο το κρυο και το χιονοχαλαζι που μας μαστιγωνε εκεινη την ημερα......

 

Παιδια αξιζει να προστατευσετε την καρκαλα σας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα με αυτα που διαβαζω αρχιζω σιγα-σιγα να περναει και απο το δικο μου μυαλο να αγρασω ενα :rolleyes:

 

Απο http://www.guardian.co.uk/world/2008/dec/28/italy-ski-death

 

A 16-year-old Italian youth holidaying with his family in the Alps has confessed to being the hit-and-run skier sought by police for killing a man in a collision on Christmas Day.

 

Police called off the manhunt around the Italian ski resort of Obereggen after the youth admitted he had knocked down Arthur Lantschner, before fleeing as the 51-year-old cook died from cranial trauma in front of his daughter, Carolin, 12.

 

The youth, who has not been named, told police on Saturday he briefly lost consciousness in the collision and skied off after seeing other skiers coming to ­Lantschner's assistance. Only after learning from a news bulletin on television that Lantschner had died did he tell his parents, who called the police.

 

The youth will be investigated for manslaughter and failure to offer assistance.

 

Police had already identified him as a suspect from ski-pass records and were due to contact him. A photofit was also issued on Saturday based on an account of the collision by a witness.

 

The incident capped a dangerous start to the Italian ski season, which has seen 1,000 injuries and more than 100 fines handed out for dangerous skiing.

 

Και απο http://www.javno.com/en/croatia/clanak.php?id=217158

 

General Gordan Cacic died on Saturday night in the Italian hospital San Martino, said the spokesperson of the Croatian Ministry of Defence, Goran Gorsinic.

 

Remember, the state secretary Gordan Cacic was on a skiing vacation in Italy, when on Friday around noon, he suffered a serious accident on the ski slopes near Cortina d'Ampezzo, and was quickly taken by helicopter to the hospital “San Martino”.

 

On Friday afternoon Cacic was operated on, after which he was in a critical state of health, and only machines were keeping him alive.

 

The Italian Minister of Defence Ignazio Benito Maria La Russa voiced his condolence to the family of the deceased general.

 

“After hearing the news about Cacic’s early death, Ignazio Benito Maria La Russa, the Italian Minister of Defence and president of the National Alliance party, voiced his deep sympathy to his family, friends and co-workers of the deceased state secretary” it says in the report that was published by the Italian agency AGI

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλά, επειδή και οι γερές τούμπες δημιουργούν σε όλους τους ανθρώπους μια μίνι ασφυξία, καλό είναι να παίρνετε και μια φιάλη οξυγόνου στην πλάτη.

 

 

Καλά ναι, αν δεν υπάρχει τιποτα να προστατέψεις, ουτε το κράνος χρειάζεται :unsure:


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ski death provokes helmet debate

 

The death of a woman in a highly publicised skiing collision last week has shaken holidaymakers and sparked debate about safety on the piste, finds the BBC's Tristana Moore in Kitzbuehel, Austria.

 

In some countries it is compulsory for children to wear helmets

There has been plenty of early snow in the Alps and the ski season is in full swing.

 

But in Kitzbuehel, the news of a fatal skiing accident has overshadowed the usual frivolous atmosphere at this time of year.

 

"I bought a helmet last week," said Gudrun. "I've been skiing for 15 years and I never wore one, but I just want to be on the safe side now."

 

People in Germany and Austria have been shocked by the recent ski accident involving a senior German politician, Dieter Althaus, and it has triggered a debate about wearing helmets.

 

The Austrian tabloid newspaper Kronen Zeitung ran the headline: "Should wearing a helmet be made compulsory?"

 

 

Manslaughter inquiry

In the accident, which happened on New Year's Day, a Slovak woman was killed and Mr Althaus, the governor of the eastern German state of Thuringia, was seriously injured when they collided while skiing.

 

Mr Althaus, 50, was flown by helicopter to hospital in Schwarzach and he was placed in an artificially-induced coma.

 

According to surgeons, he suffered injuries to the skull and brain. Neurologists said it was likely that the helmet that he was wearing saved his life.

 

Beata Christandl, a 41-year-old mother-of-four, was not wearing a helmet. She died on the way to hospital after suffering from multiple skull injuries.

 

Doctors say Mr Althaus has now come out of his coma and his condition is said to be improving.

 

"Mr Althaus can't remember anything," said Dr Reinhard Lenzhofer, from the hospital in Schwarzach.

 

He can't remember what happened before the accident, and he can't remember anything after he crashed," he said.

 

The accident happened at a junction of two pistes in the Riesneralm ski resort in Austria.

 

According to reports in the German media Mr Althaus was skiing on a red, intermediate, slope which crosses an easier slope, on which Beata Christandl was travelling.

 

One investigator said both skiers were travelling at around 50km/h (30 mph).

 

Austrian prosecutors have launched an inquiry and Mr Althaus is being investigated for manslaughter.

 

Police have already questioned one eyewitness who came forward two days after the accident took place.

 

But Austrian police remain baffled - the ski conditions were good, and Mr Althaus and Ms Christandl were both experienced skiers.

 

 

 

Busy slopes

 

Josef Schmid, a spokesman for the Austrian skiing federation, urged all those on the slopes to err on the side of caution.

 

"We recommend that all skiers should wear helmets, it's not just young children, adults also need protection," Mr Schmid said.

Police demonstrate the scene of a crash on an Austrian ski slope

Police explained where the accident happened

 

"With the new carving skis, people tend to ski faster these days and they overestimate their own abilities. The slopes are very busy and it's much safer for everyone if you wear a helmet," he said.

 

Politicians and leading figures in sport have called for the wearing of helmets to be made compulsory for skiers and snowboarders in Germany and Austria.

 

In Italy, it is compulsory for all children under the age of 14 to wear a helmet on the ski slopes.

 

And the idea has support from among skiing's elite.

 

"A helmet would help to reduce the severity of injuries," said Hilde Gerg, the 33-year-old German Olympic slalom champion, who has now retired from professional skiing, in an interview with Bunte magazine.

 

 

 

Απο το bbc news: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7813304.stm


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μπρατσάκια φοράτε όταν κολυμπάτε;
Καλά ναι, αν δεν υπάρχει τιποτα να προστατέψεις, ουτε το κράνος χρειάζεται :unsure:

 

Αν βλέπατε το τράκο που έγινε μπροστά στα μάτια μας στην αφετηρία του Περικλή την πρωτοχρονιά, μάλλον θα αναθεωρούσατε την ανάγκη για κράνος.

 

Εκτος των άλλων για τα οποία το κράνος ειναι απαραίτητο, σε κρατάει και ζεστό !!!

 

Είναι μόνο θέμα 2 ημερών να το συνηθίσει κανείς :mellow:


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εκτος των άλλων για τα οποία το κράνος ειναι απαραίτητο, σε κρατάει και ζεστό !!!

....

 

Το καλυτερο μονωτικο για να κρατηθει κατι ζεστο ειναι το κενο. Αν εχετε κενο αναμεσα στα αυτια σας :unsure: ... δεν χρειαζεστε κρανος! :mellow::lol::lol:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ημουν ουσιαστικα εξω απο πιστες για δυο χρονια και τωρα που επανηλθα σκεφτομαι να αγορασω κρανος. Μου φαινεται πιο απλο να παρω ενα που δεν προστατευει το πηγουνι τυπου uvex, το αλλο που ειναι full face μου φαινεται too much, βαρυ και οτι τελικα δε θα το φοραω. Απο την αλλη, τη μοναδικη φορα που χτυπησα καπως ειχα σκασει με το σαγονι στο γονατο μου μετα απο μικροαλμα -δεν ξερω πως το καταφερα. Πειτε μου παρακαλω τη γνωμη σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...