Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χρησιμοποιείτε κράνος?

Χρησιμοποιείτε κράνος?  

407 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε κράνος στις χειμερινές σας δραστηριότητες(ski,snb)?

    • Ναι,πάντα
      163
    • Ναι,συχνά
      34
    • Ναι,σπάνια
      15
    • Οχι,δεν με ενδιαφέρει
      41
    • Οχι,αλλά σκέφτομαι να αγοράσω
      155
    • Δεν ξέρω,δεν απαντώ
      4


Recommended Posts

Το θεμα του κρανους ειναι πολυ σημαντικο για την ασφαλεια των χιονοδρομων και θα αναλυθει σε επομενο αρθρο της ομαδας εργασιας ΣΤΧ Safety.

 

Προς το παρον,θελουμε να δουμε ποια ειναι η γνωμη σας.Ψηφιστε ολοι,ενα απλο κλικ θελει. :huh:

 

Ευχαριστουμε για την συμμετοχη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψηφιζω πρωτος και λεω πως θα το χρησιμοποιω παντα το κρανος.Βεβαια ακομα δεν προλαβα γιατι το πηρα τελος season.Θα δειξει... :huh:

 

Παντως υπηρξαν 2-3 φορες που το χρειαστηκα πραγματικα.Θεωρω οτι για τους χιονοδρομους που αναπτυσσουν υψηλες ταχυτητες καταβασης(και οχι μονο,αλλα ειδικα για αυτους),ειναι απαραιτητο.Μου συνεβη πριν 2 χρονια να χασω τις αισθησεις μου και να μην ξερω που βρισκομαι επειτα απο πτωση με χτυπημα στο κεφαλι.

 

Το θεμα θελει αρκετη αναλυση και θα γινει σε επομενο αρθρο της ομαδας εργασιας.Προς το παρον ψηφιστε!!! :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψήφισα, είπα ότι το χρησιμοποιώ σπάνια καθώς πραγματικά είμαι ξεροκέφαλος :huh::huh:


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eγω ειμαι απο τους σκεπτομενους σκιερ... :huh::P Σκεφτομαι ν'αγορασω...

 

Το παλουκι ειναι οτι δεν εχω βρει ακομα μεγεθος κρανους για το κρανιο το δικο μου (62... :huh::D:lol: ). Μεγαλο κεφαλι ο δικος σου...

 

Ουτε στην Αυστρια τα Χριστουγεννα, ουτε στην Ελλαδα, ουτε στην Αραχωβα...

 

Μαλλον θα παρω κρανος snowboard του χρονου (απο το ολοτελα...καλη κι η Παναγιωτενα :lol: ).

 

Μπραβο Ανεστη για το θεμα που ξεκινησες!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάκη δεν αντιμετωπίζεις μόνο εσύ πρόβλημα με το κράνος.

 

Κι εγώ τσαντίζομαι κάθε φορά που το βγάζω και πρέπει να φτιάχνω τα μαλλιά μου...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλεξη προφανωςχρησιμοποιεις πολυ gel!!

μην βαζεις απο τοσο μικρος γιατι οταν μεγαλωσεις θα σου πεσουν!!!

 

Σαν μεγαλυτερος στο λεω!!

 

:huh::):huh:

  • Like 1

ViVa GrEeCe!!!! :) :) :)

 

 

Y.Γ. Ο MOONSODA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κι εγώ τσαντίζομαι κάθε φορά που το βγάζω και πρέπει να φτιάχνω τα μαλλιά μου...

 

 

....σε νιώθω και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, φταίει το μάκρος..... μήπως να τα έκοβες λίγο, μικρός είσαι ακόμα θα ξανά μακρύνουν.... :blink:

 

 

...κι' εγώ το φοράω σπάνια γιατί με τα μαλλιά με ζεσταίνει πολύ και με εκνευρίζει. Κακώς το ξέρω αλλά είναι μέχρι να το ανοίξω το ρημάδι (όπως με το μηχανάκι :) ) για να μάθω να το φοράω..... :)


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites
...σε νιώθω και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, φταίει το μάκρος...
Ίρα, το έχουμε ξαναπεί...δεν είναι θέμα μεγέθους...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελα μη χαλας και αυτο το θεμα Αλεξη :)

 

Το κρανος το φοραω συχνα αλλα ισως λιγοτερες απο οσο πρεπει...

 

Δε το φοραγα τους τελευταιους μηνες πχ που ομως λογω της απιστευτα παγωμενης πιστας το πρωι θα μπορουσε να ειχε αποβει σωτηριο αλλα δε αντεχω τη ζεστη.

 

βεβαια εκτος πιστας και αναμεσα απο δεντρακια δε το συζηταμε.

 

Σιγουρα ομως το να φορας κρανος σου δεινει ψευδαισθηση ασφαλειας και...τρεχεις παραπανω!

 

Σε μελετη που ειχαν στο εξωτερικο το να φορας κρανος μειωνε τον αριθμο τον κομμενων χιαστων! (Ισως γιατι πας κομματια και τα σκι ξεκουμπωνουν)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eπειδη και εγω ειμαι απο αυτους που θελουν να αγορασουν κρανουμπα, και απο οτι διαπιστωνω ειμαστε αρκετοι,

τι θα λεγατε να το ψαχναμε και να περναμε καμμια προσφορα. Oι τιμες αυτην την περιοδο ειναι πολυ καλες και πιστευω οτι μπορουμε να πετυχουμε και καλυτερες με ομαδικη αγορα.

Kατα τα αλλα, απο την προσωπικη μου εμπειρια (...ή αλλιως...απο τις δικες μου σαβουρδες), το κρανακι θα με ειχε γλιτωσει απο καποια δυνατα χτυπηματα, μιας και πεφτω συχνα σαν σουπερμαν, και προσγειωνομαι με το (αδειο) κεφαλι μου. Iσως αν το κρανος ειχε την δυνατοτητα να παιρνει και Chin Guard να μου ηταν πιο χρησιμο.

Παντως η ιδεα και μονο να φας το ιδιο το πεδιλο σου στο κεφαλι, δλδ ακομα και αν δεν κανεις extreme ski, ειναι μια καλη αφορμη για να αγορασεις κρανακι! Tην θυμαμαι σαν εφιαλτη εκεινη την τουμπα, που εγω ξαπλα και να βλεπω το πεδιλο στον αερα, και με τα μαχαιρια να ειναι ετοιμο να πεσει στη μουρη μου. Tελικα την εφαγα στον ωμο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κρανος πρεπει να το δοκιμασεις, δε το παιρνεις απο φωτογραφια.

Ειναι ρισκο, μπορει να μη σου ταιριαζει σωστα στο κεφαλι ενω και αυτοι με καπως πιο ιδιομορφα κεφαλακια οπως εγω, ο μακηςμ να φαινομαστε σαν allien και τελικα να μεινει στο ραφι του σπιτιου μας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο περσυ στην αρχη τις σαιζον που το πηρα,το φοραω παντα!!!


ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙ....ΚΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ......!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργο το φορας οταν οδηγεις με οσα λεει το κοντερ σου?

 

Παντως ειναι ενα απο τα πιο χρησιμα και ασφαλες για το βουνο!!!Πιστευω!!


ViVa GrEeCe!!!! :) :) :)

 

 

Y.Γ. Ο MOONSODA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω αγορασα και χρησιμοποιησα κρανος στα μεσα τις περιοδου αλλα το αισθημα της ζεστης δεν το ενιωσα παρα μονο στο τελος της περιοδου στο cat-ski,δεν με ενοχλει καθολου στο ski αλλα δεν παω πλεον στα σαλε γιατι εχω το ιδιο προβλημα με τον Αλεξη "χαλαει τα μαλλια μου"!!!Στην Αυστρια φορανε αρκετοι,στον Καναδα δεν θα το λεγα...εμεις στο Ελλαδα τι θα κανουμε?


ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

κι εγώ είμαι στην κατηγορία που θέλουν να αγοράσουν κράνος.

 

στην αρχή το θεωρούσα υπερβολικό, αλλά όταν είδα κάποια μέλη του συλλόγου, διαφόρων επιπέδων, να φοράνε κράνος, τότε κατάλαβα οτι είναι σίγουρα χρήσιμο.

 

άρα απο την επόμενη σαιζόν με κρανος στο κεφάλι!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελευταια φορα φορεσα στο στρατο !! :)

Περα απο την πλακα νομιζω θα μ'ενοχλησει η ελλειψη

πλευρικης ορατοτητας και επιπλεον δε θα ακουω καλα.

Και τα δυο συνεπαγονται οτι δε θα μπορεσω να αποφυγω

τον αρχαριο που ερχεται στριγκλιζοντας, ουτε θα τον δω

ουτε θα τον ακουσω !!

Φυσικα εξακολουθω να προβληματιζομαι.

 

Tex

Share this post


Link to post
Share on other sites
επιπλεον δε θα ακουω καλα.

Στο θεμα της ακοης,νομιζω με τα περισσοτερα "freeride" μοντελα που εχουν μαλακο-διατρητο υλικο στο αυτι(δες φωτο παρακατω) και οχι σκληρο-κλειστο πλαστικο(οπως τα "race"),δεν θα εχεις προβλημα.(νομιζω)

Επισης για το θεμα της ζεστης που λενε αρκετοι οτι αποτελει τροχοπεδη στην αγορα κρανους,να σημειωσω πως ολο και περισσοτερα μοντελα εχουν "αεραγωγους",ειτε ενεργητικους(τρυπες δηλ. που τις ανοιγοκλεινεις οποτε θελεις αναλογα τον καιρο),ειτε παθητικους(μονιμως ανοιχτες),οι οποιοι αεραγωγοι διασφαλιζουν καποιο ρευμα αερα.

 

Ολα αυτα τα λεω στην θεωρια βεβαια :) ,γιατι ακομα δεν τα δοκιμασα στην πραξη. :lol:

 

Εγω πηρα αυτο.Θα το δω του χρονου στην πραξη...Ειναι λιγο "διαστημικο",αλλα εχει πολλες τρυπες για "κλιματισμο" !!!!

 

airbornehelme001969dl6vh.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρκει να μην παρουν αερα τα μυαλα σου και κατεβαινεις μαλιοκουβαρος... :):lol::lol::P

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρυσι προς τα τέλη της περιόδου αγόρασα ένα κράνος το οποίο φοράω έκτοτε συνέχεια. Μπορώ να πώ ότι προσφέρει καλύτερη προστασία από τις άσχημες καιρικές συνθήκες αλλά και λίγο παραπάνω ζέστη από Μάρτιο και μετά. Αλλά μην ξεχνάμε ότι ο ρόλος του δεν είναι αυτός. Ο ρόλος του κράνους είναι να αυξάνει την παθητική ασφάλεια του χιονοδρόμου, που σημαίνει να έχει αυξημένη προστασία από τη στιγμή που θα συμβεί το ατύχημα και μετά εως τότε απλά είναι κάτι με το οποίο θα πρέπει να συμβιβαστούμε αν θέλουμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Μπορεί να μην χρειαστεί ποτέ, και μακάρι να ισχύει αυτό για όλους, αλλά επειδή ένα ατύχημα δεν εξαρτάται αποκλειστικά από μας τους ίδιους και τις ικανότητές μας αυτό κάτι εξαιρετικά αμφίβολο.

Σαν απολογισμό της χρήσης του έχω να πω ότι τα λεφτά του τα έβγαλε προς τα τέλη τη φετεινής περιόδου όταν στην απρόσμενη απογείωση μου σε μια ανωμαλία έχασα την ισοροπία μου κι έσκασα με την πλάτη και κατά συνέπεια το κεφάλι μην αντέχοντας την ορμή κοπάνησε γερά στο παγωμένο ακόμα χιόνι. Ευτυχώς φορώντας το κράνος οι συνέπειες περιορίστηκαν σε κάποιες κράμπες στους κοιλιακούς του γιού μου ( από τα γέλια ) και τον πληγωμένο μου εγωισμό.

Όσο για τις ανησυχίες σου φίλε tex όσο αφορά τον περιορισμό σε ορατότητα και ακοή μπορώ να σε καθυσχάσω. Τα περισσότερα αν όχι όλα τα κράνη είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να είναι συμβατά με τη χρήση μάσκας, που σημαίνει ότι έχουν αρκετό περιθώριο στα πλαινά ώστε να μην επιρεάζουν την περιφερειακή όραση.

Αλλά και με την ακοή δεν τίθεται θέμα. Οι κατασκευαστές έχουν προνοήσει με διάφορους τρόπους γι αυτό το θέμα, όπως πχ στο παράδειγμα του anemar, αλλίως οι μοτοσυκλετιστές θα είχαν τεράστιο πρόβλημα.


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

έχω κράνος και το φοράω σχεδόν πάντα (και ας μοιάζω με εξωγήϊνη)

τις λίγες φορές που το αφήνω είναι γιατί ζεσταίνομαι

 

κατά τα άλλα μου χαλάει τα μαλλιά αλλά δεν πειράζει..


ζητήται πούδρα κατάλληλη για βιασμό

πληροφορίες μόνο με pm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φοβερή "ερμηνεία" απο ένα πολύ καλό βιβλίο που πήρε η Λίανα για το ΣΚΙ...

 

ΚΡΑΝΟΣ: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΚΑΚΩΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΣΠΑΝΙΑ ΦΟΡΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΙΕΡ ΑΦΟΥ, ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΝΕΙ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΠΙΣΤΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΕ ΥΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΕΝΑ ΖΩΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ :ph34r::lol::)


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν και έχω κράνος...δυστυχώς δεν το φοράω...γιατί με βαραίνει!!! :D

 

Δεν έχεις αγοράσει καλό κράνος.Τα καλά είναι κι ελαφριά...Πάρε καινούριο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ποιά κατηγορία ανήκει το κράνος, σχετικά με τη δημοσκόπηση που βλέπουμε στην αρχική σελίδα του φόρουμ?

 

Να υποθέσω στα ρούχα? ή αλλού?

 

Λόγω του ότι το κράνος σώζει ζωές, μήπως να προσθέταμε μια νέα κατηγορία με την ονομασία 'κράνος'?

 

Πρωτεραιότητα η αγορά κράνους για την επόμενη χιονοδρομική περίοδο!!!


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...