Jump to content
donmeli

Τα πρώτα σκι στην Ελλάδα

Recommended Posts

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΚΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

 

ΚΩΣΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ

(το κείμενο δημοσιεύθηκε στο περιοδικό "Το Βουνό", 1949, σελ. 9-11)

 

 

Όταν εδώ και πενηντατρία χρόνια, στα 1896, γύρισα στην Ελλάδα, ύστερα από ένδεκα χρονών διαμονή στο Βορρά, όπου από δώδεκα χρονών παιδί είχα μεταφυτευθή απ' το πατρικό σπίτι της Πλάκας, πήρα μαζί και τα σκι μου. Μου τα είχε χαρίσει, μια θειά μου, όταν ακόμη ήμουν μαθητής κάπου δεκάξη χρονών, μια βραδυά στο Δέντρο των Χριστουγέννων.

Ήταν απ' τα μακρυά, γιατί τότε στο Βορρά τα παιδιά παίζανε και με τα brake, τα κοντά. Τα κουβάλησα μαζί μου μάλλον για ενθύμησι, παρά για να τα χρησιμοποιήσω στην Ελλάδα, στη χώρα του ζεστού ήλιου, των απρόσιτων βουνών. Έτσι τάριξα στην αποθηκούλα του σπιτιού, για να εμποδίζουν τη παλιά μας υπηρέτρια, την κυρά Βασιλική, σε κάθε τακτοποίησι.

- Τι τα θέλει αυτά τα ξύλα ο κύριος Κώστας, δεν τα καίμε στη μπουγάδα;

 

* * *

 

Χρόνια αρκετά μένανε τα σκι κρεμασμένα κι' άχρηστα. Αλλά, όπως όλα τα πράματα, έτσι και τα σκι μου, είχαν το πεπρωμένο τους. Μια μέρα κουβεντιάζοντας για τα χειμερινά σπορ του Βορρά με τον πρώτο παιδαγωγό των μικρών βασιλοπαίδων, τον Ελβετό Σίνδλερ, που τούκανα φιλικά ρωσικό μάθημα, γιατί καθώς μούλεγε θα πήγαινε για παιδαγωγός στην τσαρική οικογένεια κι' ήθελε να ξέρη λίγα απ' τη γλώσσα του τόπου, τούπα ότι έχω ακόμα τα παλιά μου σκι πεταμένα κάπου.

- Και δεν τα μεταχειριζόμαστε καμιά φορά στο Τατόϊ όπου το χιόνι μερικές φορές περνά και τα Ελβετικά βουνά;

Συμφωνήσαμε. Μια μέρα λοιπόν του Φλεβάρη του 1904 ανεβήκαμε στο Τατόϊ, ο Σίνδλερ, οι δυό βασιλόπαιδες Γεώργιος και Αλέξανδρος (μικρά παιδιά τότε 12-15 χρονών) κι' εγώ.

Οι δέστρες, έπειτα από τόσα χρόνια, είχαν κάπου παραπέσει και χαθή, βαξ δεν είχαμε πάρει μαζί μας, ούτε θα βρισκότανε φαντάζομαι τότε στην Αθήνα, στο παλάτι του Τατοϊού όμως βρήκαμε ένα σπερματσέτο και μ' αυτό αρχίσαμε να τρίβουμε τα σκι. Για δέστρες, κάποιος γέρο θαλαμηπόλος του παλατιού, μας εξοικονόμησε κάτι ράντες και για μπαστούνια χρησιμοποιήσαμε ένα σκουπόξυλο, κι' ένα μπαστούνι (που ίσως νάτανε και του Γεωργίου του Α΄). Μπήκαμε λοιπόν έτσι στο χορό και σαν απροετοίμαστοι, έπειτα από τόσα χρόνια, και σαν μέτριοι σκιέρ που ήμαστε, με κάποια προσοχή. Γρήγορα όμως πήραμε θάρρος και τσουλίσαμε απ' τον κατήφορο του παλατιού ως τα βουστάσια του κτήματος κι' ακόμα παρακάτω. Ο ενθουσιασμός μας δεν περιγραφόταν. Σκι στην Ελλάδα; Αυτό ήταν κάτι το εξαιρετικό!�

Όταν ο Βάϊσμαν, ο παλιός Δανός διευθυντής του Τατοϊού, το διηγήθηκε, όπως μου έλεγε, στον Βασιληά Γεώργιο τον Α΄, στην αρχή εκείνος δεν το πίστεψε, έπειτα όμως άρχισε να γελά. Αλλά το σπορ άρεσε τους μικρούς βασιλόπαιδες κ' έπειτα από πολλά παρακάλια ο Σίνδλερ τους έκανε με προσοχή μερικούς μικρούς γύρους, για να τουμπάρουν σε λίγο.

 

* * *

 

Από κείνο τον καιρό όταν έπεφτε πολύ χιόνι στο Τατόϊ ή στην Κηφισιά ανέβαινα κ' έπαιζα, μόνος μου εννοείται, λίγες ώρες. Ένα αξιόλογο γύρο, για την εποχή, που βάστηξε αρκετές ώρες, εκάναμε στην Κηφισιά, με τον Πφένιγ της Οινοποιϊας του κτήματος Τατοϊού, και με ένα νεαρό Βέλγο, νομίζω το γυιό του τότε πρέσβυ, εννοείται πάντα με τα δικά μου σκι, που τα ξαναλάζαμε μεταξύ μας, γιατί άλλο ζευγάρι δεν υπήρχε τότε στην Αθήνα. Αργότερα έτυχε να κάνω σκι στην Κηφισιά προς το δημόσιο δρόμο του Τατοϊού και με ένα άλλο Βέλγο, πάλι της πρεσβείας.

Σε μια χιονοθύελλα των Αθηνών, νομίζω στα 1906, που το χιόνι μεσ' τη πόλι έφτασε τους 40-50 πόντους, δεν βάστηξα. Τάδεσα και τσούλισα, με δρομολόγιο Κολωνάκι, Κανάρη, Ακαδημίας, Γρηγορίου Ε΄και Πανεπιστημίου, όπου για να γλυτώσω απ' τη μαρίδα που με καταδίωκε, χώθηκα σ' ένα μαγαζί των Χαυτείων. Αυτό το επεισόδιο το γράψανε κ' οι εφημερίδες με χτυπητούς τίτλους: "Αι Αθήναι Φινλανδία", "Η χθεσινή χιονοδρομία εντός της πόλεως".

 

* * *

 

Στην Πάρνηθα για τη δυσκολία της συγκοινωνίας ανέβηκα αργότερα, δέκα πέντε χρόνια προτού γίνη ο δημόσιος δρόμος, την πρώτη χρονιά που έγινε το παλιό προσωρινό Σανατόριο, στα 1914. Είχα φορτώση τα σκι στο μουλάρι του μακαρίτη του γιατρού Θάλη, του διευθυντή του Νοσοκομείου. Ανεβήκαμε από βραδύς μαζί, απ' το παλιό μονοπάτι που περνά από τις Πόρτες και το πρωϊ μπήκα, μόνος φυσικά, σε κίνησι. Ο γιατρός που είχε περάση δέκα πέντε χρόνια στην Ελβετία ενθουσιάστηκε, με παρακολουθούσε κουκουλωμένος στο χονδρό παλτό του ώρες ολόκληρες, και στο τέλος με περιποιήθηκε, μ' ένα πλούσιο γεύμα.

Εδώ και είκοσι χρόνια ο αλησμόνητος Σπήλιος Αγαπητός, εξαιρετική ελληνική φυσιογνωμία, γνωρίστηκε στο σπίτι μου με τους παλιούς μου φίλους και συνεργάτες στις εκδόσεις των γνωστών μεγάλων συγγραμμάτων για την Ελλάδα, τους Ελβετούς Fred Boissonnas και Daniel Baud-Bovy. Μιλώντας για τη φυσική ομορφιά της Ελλάδας και για τη δημιουργία τουρισμού, θίξανε και το ζήτημα των χειμερινών σπορ. Ο Αγαπητός δεν είχε καταγίνει ως τότε με τα χειμερινά σπορ, ενδιαφερόταν όμως για κάθε κοινωνική πρόοδο. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες απ' την όμορφη αυτή πρωτοβουλία του αλησμόνητού μου φίλου. Άκρες μέσες, θυμάμαι μόνο ότι μια μέρα με ειδοποίησε να πάω στο ξενοδοχείο της Μεγάλης Βρετανίας, που θα συζητούσαμε για τα χειμερινά σπορ στην Ελλάδα κι' άλλα. Την ίδια εποχή, στα 1929, αν καλά θυμάμαι, ιδρύθηκε κι' ο πρώτος Οργανισμός του Τουρισμού. Ήμουν κ' εγώ ένα απ' τα έξη μέλη του πρώτου Διοικητικού Συμβουλίου, κ' έναν καιρό ο προσωρινός πρόεδρός του. Δεν είχα λοιπόν καιρό με τόσες άλλες ευθύνες, γενικές κι' ατομικές, να καταγίνω και με τα χειμερινά σπορ. Ευτυχώς χάρις στην επιμονή του Σπήλιου Αγαπητού, που ήταν πρόεδρος πολλά χρόνια, και των καλών του συνεργατών του Ε.Ο.Σ., κατορθώθη το θαύμα των χιονοδρομιών στην Ελλάδα. Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολουθούσα την προσπάθεια κι' έπαιρνα μέρος στα εγκαίνια των καταφυγίων, στους αγώνες και σ' ό,τι σχετικό. Σ' αυτά τα χρόνια γίνηκαν πολλά, και θα γίνουν περισσότερα, φτάνει η αγαπημένη μας νεολαία να μη χάση την αισιοδοξία της για το μέλλον.

 

* * *

 

Τώρα όμως που γέρασα δεν ξέρω τί να κάμω με τα γέρικά μου σκι, που με εξυπηρετήσανε πνήντα οχτώ χρόνια. Πρέπει όμως να σωθώ απ' τις διαμαρτυρίες των δικών μου που φοβούνται μη τσακιστώ καμιά μέρα πάνω στα βουνά, και περάσω τα στερνά μου χρόνια με δεκανίκια. Απεφάσισα λοιπόν, μόλις χιονίση στην Πάρνηθα, ν' ανεβώ να κάνω μερικές βόλτες κ' έπειτα να τα κρεμάσω στο Καταφύγιο για διακόσμησι, ανάμνησι και μίμησι των διαδόχων μας, των νέων σκιέρ.

 

 

πηγή: http://194.177.194.88/greek/ex_lib.asp

  • Like 1

Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα που το καλοσκέφτομαι πρέπει να αναφέρεται στα πέδιλα που την φωτό τους είχε ανεβάσει πριν λίγο καιρό ο JohnNikolaou σε άλλο topic

193148405.img.jpg

 

Η επιγραφη αναφερει ''Τα πρωτα σκι στην Ελλαδα του Κωστα Γ. Ελευθερουδακη ,Αφιερουντε στη χιονοδρομικη νεολαια του ΕΟΣ''


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χμμ πλάκα πλάκα ο κόσμος εκεί καιγότανε (1897 ελληνοτουρκικός πόλεμος και αποτυχία, 1922 Μικρασιατική καταστροφή) και αυτός κατέβαινε με τα σκι του σε παλάτια και κολωνάκια... :rolleyes::D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να μην ξεχασουμε την Οκτωβριανη Επανασταση του '17, τον Α' Παγκοσμιο Πολεμο, την καταβυθιση του τσαρικου στολου το '05 στην Τσουσιμα, την επιδημια της Ισπανικης γριππης το '18 (αν θυμαμαι καλα... :rolleyes: ) και το κραχ του'29 :D . Καπου ενδιαμεσα εγινε και το Κιλελερ...

 

Τα θυμηθηκαμε ολα, η ξεχασαμε τιποτες; Με το συμπαθειο δηλαδη :D:D

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

....τα ferrero roche κύριε Πρέσβη μου :rolleyes::D


p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι επίσης η μισή Ελλάδα ήταν ακόμη υπό τούρκικη κατοχή και ο κύριος έκανε σκι με τους πρίγκηπες MakisM :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

..Kαι η Βορεια Κυπρος ειναι υπο Τουρκικη κατοχη, αλλα δεν φανταζομαι να σε σταματησε στις κατεβασιες σου :rolleyes: Η μηπως επειδη δεν εχουμε πλεον πριγκιπες, εχουμε το ελευθερο;... :D

 

Το σκι δεν εχει καμμια σχεση με τα πολιτικα η αλλα προβληματα του τοπου, μην μπερδευομαστε με τον φαντη και το ρετσινολαδο... :D Δεν ειχαν, ουτε εχουνε σχεση... ;)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kαι η Βορεια Κυπρος ειναι υπο Τουρκικη κατοχη, αλλα δεν φανταζομαι να σε σταματησε στις κατεβασιες σου :rolleyes: Η μηπως επειδη δεν εχουμε πλεον πριγκιπες, εχουμε το ελευθερο;... :D

 

Το σκι δεν εχει καμμια σχεση με τα πολιτικα η αλλα προβληματα του τοπου, μην μπερδευομαστε με τον φαντη και το ρετσινολαδο... :D Δεν ειχαν, ουτε εχουνε σχεση... ;)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Ναι Μάκη, αλλά άλλες εποχές τώρα άλλες τότε...Τότε υπήρχε πείνα, φτώχεια, προσφυγιά έπειτα, κτλ κτλ Σήμερα στη Βόρεια Κύπρο εκτός από τους "εγκλωβισμένους" δεν υπάρχουν άλλοι Έλληνες που να "προσκυνούν" τούρκους όπως τότε και στη Νότια υπάρχει σχετική ευημερία...

Τέλοσπαντων συμφωνώ ότι η "πολιτική" (αν και το θέμα που θίγω δεν είναι πολιτικό" δεν ταιριάζει έδω μέσα, οπότε πάσο ;)

Υ.Γ. Βέβαια σχεδόν όλα τα εν δυνάμει τότε χιονοδρομικά βρίσκονταν υπό τούρκικη κατοχή, οπότε η ένστασή μου έχει νόημα :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούς εκεί οι Τούρκοι να έχουν τα χιονοδρομικά μας όλα θα τους τα συχωρέσω αυτό ποτέ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χμμ πλάκα πλάκα, ο κόσμος εκεί καιγότανε (1897 ελληνοτουρκικός πόλεμος και αποτυχία, 1922 Μικρασιατική καταστροφή) και αυτός κατέβαινε με τα σκι του σε παλάτια και κολωνάκια...
Αυτος φταιει?

Aς κανανε και οι αλλοι σκι και να μην ηθελαν να φτασουν στην "Αγκυρα"

Share this post


Link to post
Share on other sites
YouTube Video ->Original Video
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

YouTube Video ->Original Video
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">


δυο βιντεακια απο σκι στην ελλαδα το 50-60...
Παρνηθα και πεσινε

μπορώ και χωρίς ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ίχνη του λίφτ στη πάρνηθα φαίνονται ακόμα. Μερικά σκουριασμένα σίδερα, η μικρή διαδρομή της κατάβασης, αλλά πολλές αναμνήσεις από τους παλαιότερους.

 

Πολλά συγχαρητήρια για τα βίντεο.

post-2883-1256915282_thumb.jpg


Ευτυχία δεν είναι η απουσία προβλημάτων,

είναι η ικανότητα αντιμετώπισής τους

(κλεμμένο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

πλακα δεν εχουν;

ευχαριστω για την ανταποκριση. Ηθελα να τα ανεβασω εδω και καιρο, αλλα δεν εβρισκα τον χρονο...

Ειναι μια προχειρη ψηφιοποιηση απο 8μμ, το ασπεκτ ρεσιο ειναι λαθος, η ποιοτητα ειναι χαλια... , αλλα περνουμε μια ιδεα...


μπορώ και χωρίς ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

IMG_5765_ypo.jpg

Τα εν λόγο πέδιλα του σκι, όπως ειναι σήμερα στο καταφύγιο Μπαφι στην Πάρνηθα

 

Η περιοχή αυτή στη Πάρνηθα (Παλιοχώρι) ζωντανεύει παντως ακομα, στις "άσπρες" μέρες της Αττικής,

κυρίως από Snbrs οπου στήνουν το "πάρκο" τους 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

νομιζω και στα δυο κλιπακια το πρωτο κομματι ειναι πεσινε (μεδεων) και μετα παρνηθα...

καλο χειμωνα Χρήστο


μπορώ και χωρίς ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • При сильном затоплении водой следует немедленно разобрать пол из ламината, дабы предотвратить впитывание панелями влаги. Ламинат имеет защитный слой с двух сторон панели, однако же, его торцы не всегда бывают надежно защищены от влаги. Именно поэтому рекомендуется использовать герметик для пола при укладке покрытия. Он не склеивает соседние панели, но предохраняет торцы от воздействия сырости Blog
    • Νέα τιμή 180€
    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,307
    • Total Posts
      460,687
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,477
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Charefaf
    Joined
×
×
  • Create New...