Jump to content
PanosDrivas

Ενημέρωση από χ/κ Παρνασσού

Recommended Posts

Παρνασσός ,

Τετάρτη 12/7/2006

 

Ομίχλη, ψιλόβροχο, μέτριο βοριαδάκι, θερμoκρασία 12 οC. (Η κρυάδα δεν αφήνει να μεγαλώσει και το τσάι….. )

 

Ο καιρός σήμερα είναι για εσωτερικές δουλειές.

Αντικατάσταση καουτσούκ τροχαλιών , συντήρηση –επισκευές αγκυρών ΤΚ, νοικοκυρέματα και …. περίσκεψη. Σύντομα θα ξανά’ρθουν ζέστες να μπορέσουμε να τελειώσουμε τις εξωτερικές δουλειές ,….. ….. όσες μπορέσουμε πριν αγριέψει ο «παππούς» για τον ερχόμενο χειμώνα.

 

Αγαπητοί φίλοι

(ομολογώ πως προτιμώ να μιλάμε στο φιλικό παρά στο υπηρεσιακό επίπεδο, παρόλο που δεν γνωρίζω προσωπικά πολλούς από εσάς,……. σαν να γίναμε φίλοι πριν γίνουμε καν γνωστοί ),

 

χθες η ΕΤΑ Α.Ε μου ανέθεσε τα καθήκοντα του Διευθυντή ΧΚΠαρνασσού,

 

καθήκοντα που με γεμίζουν ενθουσιασμό αλλά κυρίως προβληματισμό.

Καθήκοντα με ομορφιά αλλά και δυσκολία .

Ομορφιά γιατί ...

Δυσκολία γιατί ...

Αφήνω τα γιατί για άλλη φορά .

 

Επανερχόμενος στο υπηρεσιακό επίπεδο θα΄θελα να σας διαβεβαιώσω ότι η υπηρεσία

έχει αναλύσει την λειτουργία του Χ.Κ σε τομείς ,

έχει εντοπίσει τα προβλήματα ( και με την δική σας βοήθεια),

και προσπαθεί να δώσει λύσεις (και με την δική σας βοήθεια) ρεαλιστικές εν όψει του ερχόμενου χειμώνα .

 

Συγκεκριμένα διακρίνονται οι παρακάτω τομείς

 

1. Ενημέρωση – επικοινωνία , Προβολή –πληροφόρηση

2. Πρόσβαση, δρόμοι , πάρκιγκ

3. Τιμολογιακή πολιτική, σημεία πώλησης καρτών, έλεγχος

4. Λειτουργία αναβατήρων , πιστών.

5. Κτίρια , εστιατόρια , ΒΑΡ

6. Ανθρώπινο δυναμικό.

7. Ανάπτυξη, επέκταση, Μελλοντικά σχέδια

 

Υπάρχει η βούληση αλλά και η δυνατότητα να βελτιωθούν πολλά σημεία στους παραπάνω τομείς ,

και θα μας δοθεί η ευκαιρία να πούμε και να δούμε λεπτομέρειες σύντομα .

 

Συγχωρέστε με , για τυχόν ολιγοήμερες απουσίες μου από το forum που συνήθως έχουν να κάνουν με αδυναμία πρόσβασης λόγω κακών γραμμών ΟΤΕ ή με «σκόρπισμα» μου στα διάφορα «μέτωπα».

 

Για τα δε καλά (αν και προκαταβολικά) λόγια σας …. ελπίζω να σας ευχαριστήσω ανάλογα μέσα από την δουλειά μου.

Ομολογώ πάντως ότι λειτουργούν ως ανέλπιστο ψυχικό βοήθημα , βοήθημα αρκετά πολύτιμο για ψυχοφθόρες διαδικασίες.

 

Θα τα ξαναπούμε …

 

Πάνος Δρίβας

Διευθυντής Χ.Κ.Παρνασσού

Τηλ. 22340 22694,5

Email xkp&cybex.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνο καλή επιτυχία στα νεα σου καθήκοντα.


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή αρχή και καλή επιτυχία στα καθήκοντά σας...Κι εμείς νιώθουμε όπως περιγράφετε, θα είμαστε δίπλα σας...

 

Ίσως δεν είναι της παρούσης να αναφερθεί εδώ, αλλά μιά και παραθέτετε κάποιους τομείς ενδιαφέροντος...θα πρόσθετα το θέμα του ιατρείου του χιονοδρομικού. Προς το τέλος της σεζόν είχα μία προσωπική δυσάρεστη εμπειρία και θα ήθελα κάποια στιγμή να το συζητήσουμε κι αυτό εάν είναι της αρμοδιότητάς σας.

 

Φιλικά

Γιώτα


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαζί με τις χωματουργικές εργασίες στον Χελμό, ο διορισμός σας στη θέση του διευθυντή του Χ.Κ Παρνασσού είναι οι πλέον χαρμόσυνες ειδήσεις του καλοκαιριού σε ότι αφορά τα χιονοδρομικά δρώμενα. Μακάρι η ερχόμενη χρονιά να είναι επιτυχημένη για το Χ.Κ Παρνασσού ώστε αυτό να επανακάμψει. Με ανθρώπους σαν και εσάς στα πράγματα είμαι αισιόδοξος ότι κάτι μπορεί να αλλάξει στον ελληνικό χειμερινό τουρισμό γενικότερα και την χιονοδρομία ειδικότερα.

 

Και απο μένα καλή επιτυχία στα νέα σας καθήκοντα.

 

Παπαδάκης Νίκος


papadakn-portes2_3.jpg

Μετεωρολογικός Σταθμός Νέας Κηφισιάς

Nea Kifisia Weather Station

Locus-delicti.com Blog

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
...χθες η ΕΤΑ ΑΕ μου ανέθεσε τα καθήκοντα του Διευθυντή ΧΚΠαρνασσού...
Συγγνώμη κιόλας...αλλά έκανε και κάτι καλό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με τον ανάληψη των νέων καθηκόντων του κ.Δρίβα, ήδη προγραμματίστηκε συνάντηση του Δ.Σ. του συλλόγου με τον ίδιο που θα πραγματοποιηθεί προς το τέλος του μήνα.

 

Θα σας ενημερώσουμε αμέσως μόλις έχουμε κάτι νεότερο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρνασσός , Πέμπτη13/7/2006

 

Μάλλον πέρασε η μουνταμάρα , βγάζει ελαφρύ ήλιο.

Ευκαιρία να προετοιμάσουμε Καμπίνα και Βάκχο για τις 20 Ιουλίου ,

όπου θα γιορτάσουμε τον Αη Λιά στο εκκλησάκι στο τέρμα του Βάκχου.

Όσοι πιστοί προσέλθετε.... για προσευχή άνω των 2.000 μετρων υψόμετρο ίσως και για συλλογή τσαιού στο γκρέμνο του Γεροντόβραχου.

 

Yota , το θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑ- ιατρική - ασφαλιστική κάλυψη αφορά όλους τους τομείς , είναι υψηλής προτεραιότητας και απασχολεί σοβαρά την ΕΤΑ για την καλύτερη δυνατή κάλυψη του. Θα σου πω λεπτομέρειες μόλις ξεκαθαρίσει το τοπίο εν όψει του ερχόμενου χειμώνα.

 

πάνος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνο, συγχαρητήρια και από μένα για το νέο σου πόστο.

Αύτο που σε κάνει διαφορετικό σε σχέση με τους παλαιότερους διευθυντές του ΧΚΠ (πέρα από τις γνώσεις σου) είναι η μεγάλη σου αγάπη για το βουνό (γενικότερα μιλάω και όχι μόνο για τον Παρνασσό), υπερβολική θα έλεγα. Έμεις οι «τρελοί» του snowclub (ο πυρήνας) σε καταλαβαίνουμε γιατί έχεις και εσύ το μικρόβιο που έχουμε όλοι μας!!! Ξέρουμε ότι έχεις δύσκολο έργο, προσμένουμε πολλά από εσένα, αλλά αυτό να μη σε αγχώνει διότι θα έχεις πάρα πολύ πίστωση χρόνου από μας, βλέπεις γνωρίζουμε ότι δεν αρκούν μόνο οι δικές σου προσπάθειες για να αλλάξει όψη το βουνό. Να είσαι σίγουρος όμως, ότι όλοι θα είμαστε στο πλευρό σου, και θα ασκήσουμε και εμείς όση πίεση χρειασθεί προς τους αρμοδίους, ώστε κάποια στιγμή να δούμε να υλοποιούνται αυτά για τα οποία τόσα χρόνια αγωνιζόμαστε.

Τελειώνοντας θέλω να γνωρίζεις ότι και από μέρους μου ότι χρειασθείς μέσα από το περιοδικό μου θα είμαι πάντοτε στη διάθεσή σου.

Και πάλι σου εύχομαι καλορίζικη η θέση και καλή επιτυχία στο δύσκολο έργο σου.

Σωτήρης Γιαννόπουλος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή επιτυχία και απο μένα κ. Πάνο....

 

Ότι καλύτερο θα μπορούσαν να κάνουν οι υπεύθυνοι της ΕΤΑ αυτή τη στιγμή που ο Παρνασσός κατά τη γνώμη μου είναι στα τελευταία του...

 

Με κάποιον με την δική σας πείρα και γνώση πάνω στη χιονοδρομία πιστεύω ότι ο Παρνασσός θα αποκτήσει αρκετά χρόνια ζής ακόμα...

 

Πράγματι τα χωματουργικά στον Χελμό, η αντικατάσταση συρόμενου στο Σέλι και ο διορισμός σας είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει το φετινό καλοκαίρι για το χώρο της χιονοδρομίας...

 

Καλή σταδιοδρομία :D;)

SKIER 2006

Share this post


Link to post
Share on other sites

πανο (το υποκοριστικο αυτο για το παναγιωτης ακουγετε πολυ στο μαντρι μου και μου αρεσει)

 

καλη δουλεια

 

οσο για τσαι και ριγανη εχουμε αρτεμισιο και μαιναλο αν ξεμεινετε

Share this post


Link to post
Share on other sites
πανο (το υποκοριστικο αυτο για το παναγιωτης ακουγετε πολυ στο μαντρι μου και μου αρεσει)

 

καλη δουλεια

 

οσο για τσαι και ριγανη εχουμε αρτεμισιο και μαιναλο αν ξεμεινετε

Άστο ούτε τσάι υπάρχει ούτε ρίγανη πουθενά στο Μαίναλο. Μια ώρα στο δάσος και τίποτα ( εκτός αν έβλεπες τις φτέρες).

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα εσυ που πηγες?

 

δεν ηξερες δε ρωταγες

 

το αρτεμισιο ξερεις που ειναι? στη σηραγγα απο πανω εχει το καλυτερο

 

κακουρεικα να ανεβεις για τσαι καλο ειναι απεναντι απο τη σηραγγα το γυμνο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να περασεις καλα τις διακοπες σου! Να ξεκουραστεις!

γιατι εχεις δουλεια τον Αυγουστο... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρνασσός Κελλάρια 1750,

Τετάρτη 2/8/2006

Συννεφιά, δροσούλα, αεράκι ΒΑ, θερμοκρασία 16°C.

Το ράδιο μιλάει για ζέστες και για αναχωρούντες προς καλοκαιρινές διακοπές.

 

Αγαπητοί φίλοι ,

Στην ΕΤΑ Αθήνα και στο Χ.Κ.Παρνασσού έχουν ανοίξει πολλά «μέτωπα» προκειμένου να υπάρξουν οι προυποθέσεις για μια βελτιωμένη λειτουργία κατά την ερχόμενη χιονοδρομική περίοδο.

 

Συγκεκριμένα μέτρα που λαμβάνονται για τους παρακάτω τομείς

 

1.Ενημέρωση – επικοινωνία, Προβολή–πληροφόρηση

(στόχος = παροχή άμεσης + αξιόπιστης ενημέρωσης – πληροφόρησης)

α. Αναβάθμιση του www.parnassos-ski.gr σύμφωνα με τις τρέχουσες τεχνικές δυνατότητες. Ελπίζουμε σύντομα να δημιουργηθεί με την συνεργασία όμορων δήμων και φορέων ξενοδόχων ένας «κοινός τόπος» ονόματι ΠΑΡΝΑΣΣΟΧΩΡΙΑ όπου οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να ενημερωθούν για όλες τις προσφερόμενες υπηρεσίες και ευκαιρίες στην περιοχή του ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ

β. Αναβάθμιση τηλεφωνικού Κέντρου, Μεγαφωνικής εγκατάστασης .

γ. Κατασκευή info kiosk σε Αράχωβα , Αμφίκλεια, Πολύδροσο, Επτάλοφο, τοποθέτηση ενημερωτικών για τη λειτουργία του ΧΚΠ πινακίδων, σήμανση δρόμων.

δ. Αξιοποίηση σημείων προβολής ενημέρωσης σε TV, Radio, Internet

ε. Συνεργασία με πρακτορεία για διαμόρφωση τουριστικών πακέτων (πολυήμερη παραμονή και καθημερινές, ενναλακτικές δραστηριότητες)

στ. Προσέλκυση αλλοδαπών τουριστών αξιοποιώντας το τρίπτυχο ΣΚΙ-ΘΑΛΑΣΣΑ- ΑΡΧΑΙΑ

ζ. Εορτασμός γενεθλίων Φτερόλακας. Ανασκόπηση 30 χρόνων λειτουργίας. Ποιος θυμάται ή έχει στοιχεία από την Φτερόλακα κατά τα πρώτα χρόνια της ζωής της?

 

2.Πρόσβαση, δρόμοι , πάρκιγκ

(στόχος = απρόσκοπτη πρόσβαση)

α. Συντήρηση οδικού δικτύου (ασφαλτοτάπητας, προστατευτικές μπάρες, εκχιονιστικοί πάσσαλοι) από Νομαρχίες ως καθ’ύλην αρμόδιες. Σε περίπτωση αδυναμίας των όμορων νομαρχιών κάλυψη από ΕΤΑ των σημαντικότερων προβλημάτων .

β. Αποσυμφόρηση οδικού δικτύου και χώρων σταθμευσης με δρομολόγηση ski bus ΑΡΑΧΩΒΑ – ΚΕΛΑΡΙΑ, ΑΜΦΙΚΛΕΙΑ –ΚΕΛΑΡΙΑ με την συνεργασία τοπικών φορέων ξενοδόχων ή δήμων.

γ. Διαχείριση οδικής κυκλοφορίας και βελτιστοποίηση παρκαρίσματος με βοήθεια αστυνομίας και εξωτερικού συνεργάτη.

δ. Μεταφορά πελατών ΧΚΠ εντός των χώρων στάθμευσης

ε. Προσεκτικός σχεδιασμός εκχιονισμού και χρήση εξωτερικού συνεργάτη προκειμένου να ανοίγουν και να «αλατίζονται» εγκαίρως όλοι οι δρόμοι. Ιδιαίτερη προσοχή στη θέση μεταξύ 1750 και κάτω πάρκιγκ Φτερόλακας καθώς και στο πίσω δρόμο Φτερόλακας. Σε κάθε περίπτωση θα υπάρχει έγκαιρη και αξιόπιστη ενημέρωση για την κατάσταση των δρόμων.

στ. Μελέτη για την οριστική λύση του προβλήματος μαζικής προσέλευσης στο ΧΚΠ

 

3.Τιμολογιακή πολιτική, σημεία πώλησης καρτών, έλεγχος

(στόχος = ΟΧΙ ΑΥΞΗΣΕΙΣ + ΙΣΩΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ, Προστασία ευπαθών ομάδων)

α. παροχή κινήτρων για προσέλευση καθημερινές,

β. φιλικότερη προσέγγιση παιδιών, οικογενειών, μαθητών, φοιτητών, φαντάρων κ.λπ, προσελεύσεων πολυήμερων ή πολυπληθών ή μετα την ωρα 13:00

γ. μείωση χρόνου αναμονής για έκδοση εισιτηρίου

δ. συνεργασία με άλλα ΧΚ

ε. Διαμόρφωση εκπτωτικών πακέτων

στ. Μελέτη για εγκατάσταση συστήματος ελέγχου πρόσβασης μέσα στην ερχόμενη τριετία με δυνατότητα έκδοσης «επαναφορτιζόμενων» καρτών εισόδου στο ΧΚΠ.

 

4.Λειτουργία αναβατήρων + πιστών.

(στόχος = το ασφαλέστερο ,περισσότερο και ποιοτικότερο δυνατό ski)Συγκριτικό πλεονέκτημα του ΧΚΠ αποτελούν το πλήθος και η ποικιλία των αναβατήρων και πιστών του. Θεωρούμε ότι αν λειτουργήσουν οι υπάρχουσες εγκαταστάσεις απρόσκοπτα με τις ονομαστικές τους δυνατότητες και στο μεγαλύτερο δυνατό χρονικό διάστημα οι φίλοι χιονοδρόμοι μπορούν να απολαύσουν το αγαπημένο τους σπορ ακόμα και τις ημέρες αιχμής. Γι΄αυτό δίνουμε ιδιαίτερη βαρύτητα

α. στην στάνταρ καθημερινή λειτουργία Ηρακλή

β. στην καθημερινή λειτουργία Φτερόλακας Νο.6 και στην σύνδεση της με κελλάρια μέσω Τκ Δία και Τκ Οδυσσέα.

(Ποιους αναβατήρες προτιμάτε τις καθημερινές ?)

γ. Διάστρωση πίστας Σαχάρας και περιφερειακής και προσπάθεια προβολής τους προς τους χιονοδρόμους προς αποσυμφόρηση της «γούρνας» των Κελλαριών 1950

δ. Λειτουργία baby lift, Karousel, και κυλιόμενου τάπητα, snowboard park σε συνδιασμό με τις σχολές σκί.

ε. Νυκτερινό ski party κάθε σαββατόβραδο που το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες

στ. Επιμήκυνση ωραρίου λειτουργίας αναβατήρων έως 16.30 τουλάχιστον με δυνατότητα παράτασης όταν οι καιρικές συνθήκες ευνοούν.

(ποιό ωράριο λειτουργίας προτιμάτε?)

ζ. Τοποθέτηση ενημερωτικών πινακίδων σε κεντρικά σημεία όπως επιβίβαση Ηρακλή, Βάκχου, Αίολου , αναμονή τηλεκαμπίνα για ανταλλαγή μηνυμάτων με τους

πελάτες σχετικά με τη λειτουργία, τις προβλεπόμενες καιρικές συνθήκες, επισήμανση κινδύνων και λήψη παραπόνων.

η. Προστασία των έμπειρων και των αρχάριων χιονοδρόμων με εξασφάλιση της καλύτερης δυνατής ιατροφαρμακευτικής + ασφαλιστικής κάλυψης,

θ. Προσεκτική λειτουργία σχολών σκι.

ι. Παροχή υψηλού επιπέδου και μοντέρνου εξοπλισμού σκί προς ενοικίαση σε ελκυστικές τιμές.

ια. Σήμανση πιστών

ιβ. Προστασία από χιονοστοιβάδες

 

Προυποθέσεις για τα ανωτέρω που έχουν ήδη δρομολογηθεί

α. συντήρηση διαστρωτικών μηχανημάτων και αναβατήρων

β. αντιπαγωτική προστασία ΗΡΑΚΛΗ

γ. Προμήθεια διαστρωτικού μηχανήματος με εργάτη + δυνατότητα παρελκόμενου half pipe

δ. επισκευή Τκ Δία

ε. Επισκευή πυλώνων νυκτερινού φωτισμού

στ. Δημιουργία ,υποστήριξη και επιφυλακή ομάδας επέμβασης παντός καιρού αποτελουμένη από εκχιονιστές, διαστρωτές, χειριστές αναβατήρων προς αποφυγή παγοποιήσεων και επιπλοκών βλαβών και διατήρηση της μεγαλύτερης δυνατής ετοιμότητας των μηχανημάτων προς εκμετάλλευση

 

5.Κτίρια , εστιατόρια , ΒΑΡ

Πέρα από μια γενική συντήρηση των κτιρίων και κυρίως των υποσταθμών, γεννητριών και της αντικεραυνικής προστασίας ιδιαίτερη βαρύτητα δίνεται στην αναβάθμιση του εστιατορίου – BAR της Φτερόλακας το οποίο θέλουμε να προσφέρει ποιοτικές υπηρεσίες εστίασης σε ελκυστικές τιμές.

Μελετάται επίσης η δημιουργία ορειβατικού καταφυγίου στην Φτερόλακα με δυνατότητα φιλοξενίας 50 ατόμων.

Στα κελλάρια θα προσπαθήσουμε να λειτουργήσουν μπαρακια στις κορφές Ηρακλή, Βάκχου, Νο 6.

 

6.Ανθρώπινο δυναμικό.

Οι εργαζόμενοι του ΧΚΠ ήδη έχουν εκπαιδευτεί στην εκκένωση αναβατήρων και σε επιχειρήσεις διάσωσης από διαπιστευμένη εταιρεία, και επιδιώκουμε να επιμορφωθούν (π.χ σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών), για την καλύτερη δυνατή ενημέρωση και εξυπηρέτηση των πελατών του ΧΚΠ.

 

7.Ανάπτυξη, επέκταση, Μελλοντικά σχέδια

Συγκεντρώνονται όλες οι υπάρχουσες μελέτες, καθώς και τα επικαιροποιημένα στοιχεία. Ελπίζουμε ότι αφού βελτιωθούν τα οικονομικά δεδομένα και καταστεί βιώσιμο το ΧΚ θα μπορέσει να γίνει και η πολυπόθητη επέκτασή του προς τα άνω κελλάρια .

 

Εν αναμονή των εξελίξεων και περιμένοντας τις απόψεις σας….

 

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Πάνος Δρίβας

Διευθυντής Χ.Κ.Παρνασσού

Τηλ.: 22340 22694,5

Fax : 22340 22596

Email :xkp&cybex.gr

 

ΥΣ. Συγχωρέστε με, για τυχόν ολιγοήμερες απουσίες μου από το forum που συνήθως έχουν να κάνουν με αδυναμία πρόσβασης λόγω κακών γραμμών ΟΤΕ ή με «σκόρπισμα» μου στα διάφορα «μέτωπα».

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο.Κ έχω μείνει απλά....άναυδος με την ενημέρωση.....Κ.Δρίβα δεν είμαστε και συνηθισμένοι βλέπετε... :lol:

 

Απλά να τονίσω από τη μεριά μου ορισμένα σημεία,που ήδη έχετε αναφέρει,ως ένας απλός πελάτης.

 

περί εκπτωτικών πακέτων....

"επιβράβευση" του "τακτικού" πελάτη-ενθάρρυνση μελλοντικών "τακτικών" πελατών-προσφορές σε γκρουπ/ομάδες πελατών.

π.χ θα μπορούσε να ισχύσει ένα σύστημα προαγοράς ενός πακέτου καρτών αορίστου ημερομηνίας.Δηλαδή ο τακτικός πελάτης,που πρόθεση έχει να επισκεφθεί το χ/κ ας πούμε 20 φορές τη σεζόν,να μπορεί από το Νοέμβρη να προαγοράσει αυτόν τον αριθμό καρτών με ευνοϊκούς οικονομικούς όρους,που θα μπορεί να τις εξαργυρώσει σε ημερομηνίες της διάθεσής του μέσα στην τρέχουσα σεζόν.Ουσιαστικά πρόκειται κάτι σαν ευέλικτες μίνι-ετήσιες.Δεν έχω κάνει οικονομοτεχνική μελέτη πάνω στην απόδοση αυτού του συστήματος,ενδεχομένως όμως να υπάρχουν διαβαθμίσεις στις τιμολογιακές ελαφρύνσεις ανάλογα το πόσες μέρες προαγοράζονται.Νομίζω ακούγεται ελκυστικό για τους ήδη "τακτικούς" πελάτες,ενώ ίσως ενθαρρύνει κι άλλους να γίνουν "τακτικοί" πελάτες,αλλά και για τα οικονομικά του χ/κ,μιας και θα μπαίνουν λεφτά στο ταμείο του χ/κ πριν καν ξεκινήσει η σεζόν.Φυσικά οι υποψήφιοι πελάτες αυτού του τύπου πρέπει να πειστούν για την άρτια λειτουργία του χ/κ καθόλη διάρκεια της σεζόν...ακόμα και εκείνες της "έρημες" τελευταίες μέρες της Άνοιξης.Αντίστοιχα θα μπορούσε να ισχύσει για μαζική προαγορά τέτοιων ευέλικτων πακέτων από ομάδες/γκρουπ χιονοδρόμων.Την άποψη αυτή την έχω διατυπώσει και σε παλιότερα ποστ και σε κατ'ιδίαν συζητήσεις μας....απλά συλλογιστείτε το.

 

περί συνεργασίας με άλλα χ/κ...

Ακούγεται πολύ σωστό.Ήδη Καιμάκτσαλαν και 3-5 Πηγάδια βγάζουν κοινή ετήσια κάρτα.Για το εξωτερικό δεν το συζητώ,αποτελεί ΚΑΝΟΝΑ με την αγορά π.χ εβδομαδιαίας κάρτας,το δικαίωμα επίσκεψης σε γειτονικό χ/κ για κάποιες μέρες.Πολύ καλή σκέψη....

 

περί επιλογής αναβατήρων που θα λειτουργούν καθημερινές...

Ηρακλής-6-Οδυσσέας-Δίας και αξιοποιείται το 70% του χιονοδρομικού πεδίου εντός και εκτός πίστας και στα δύο χ/κ,μεταξύ τους και οι καλύτερες πίστες/διαδρομές....όταν ζυγώνει το τέλος της σεζόν το δίδυμο Βάκχος-Περικλής αποδεδειγμένα μας φτάνει.

 

περί ski bus από τα γύρω χωριά...πολύ καλή ιδέα επίσης,που αν πιάσει θα αποσυμφορήσει και τα πάρκινγκ τα σ/κ

 

Αναμένουμε πως και πως το νέο χιονοστρωτήρα,ώστε να αξιοποιηθεί επιτέλους και το pipe-dragon + να στρώνονται σωστά πίστες όπως η Σαχάρα,η κόκκινη του Ηρακλη κι η 6.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και καλό κουράγιο... :P


p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κ. Δριβα ευχαριστουμε πολυ για την πολυ αναλυτικη ενημερωση! Μας εντυπωσιαζει και μας δινει ελπιδα το γεγονος οτι ακομα και στη μεση του καλοκαιριου υπαρχει δραστηριοτητα και εξελιξεις!

 

Ηρακλής-6-Οδυσσέας-Δίας και αξιοποιείται το 70% του χιονοδρομικού πεδίου εντός και εκτός πίστας και στα δύο χ/κ,μεταξύ τους και οι καλύτερες πίστες/διαδρομές....όταν ζυγώνει το τέλος της σεζόν το δίδυμο Βάκχος-Περικλής αποδεδειγμένα μας φτάνει.

 

Οχι οχι!! Θελουμε και Βακχο τις καθημερινες! :P Απο Κελλαρια ειναι οτι καλυτερο! (...οχι τοσο η πιστα οσο λιγο πιο εξω... :lol: )


"Men are born ignorant, not stupid; they are made stupid by education."

B.R.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσύ που θες...."λίγο πιο έξω"....για τις γνωστές σου καφρίλες

IMG_7815.jpg

IMG_7817.jpg,να πάρεις snowmobile :lol::P .

Η διεύθυνση δεν πρόκειται να εγκρίνει τις χιονοδρομικές σου μεθόδους... ;):D:D:D


p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κε Δρίβα, ευχαριστούμε πολύ για την άρτια και αναλυτική ενημέρωση :lol: Η αλήθεια είναι ότι μας φτιάχνει το κέφι εν μέσω κατακαλόκαιρου καύσωνα και μόνον να αναλογιζόμαστε χιονισμένες πλαγιές και αντίστοιχες εξορμήσεις ;)

 

Χαιρόμαστε πολύ για το γεγονός ότι γίνονται τόσες κινήσεις τόσο έγκαιρα..

 

Επί της ουσίας, πέρα από τις προσωπικές παρατηρήσεις του καθενός μας πάνω σε όσα αναφέρετε, θα συζητήσουμε αναλυτικά, μόλις είναι εφικτό, με την ομάδα του Συλλόγου την υπεύθυνη για τα χιονοδρομικά κέντρα, ένα - ένα τα θέματα ώστε να σας παρέχουμε ένα όσο το δυνατόν πιό έγκυρο και πλήρες feed back που να απαντά και στα ερωτήματα που θέτετε. Άλλωστε η εν λόγω ομάδα έχει ήδη έτοιμα κάποια σημεία ενδιαφέροντος που σε γενικές γραμμές, νομίζω κινούνται στα ίδια πλαίσια..

 

Πολύ Φιλικά,

 

καλή συνέχεια στην πολύ καλή δουλειά που έχετε ξεκινήσει :P


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παρνασσός Κελλάρια 1750 ,

......

ε. Προσεκτικός σχεδιασμός εκχιονισμού και χρήση εξωτερικού συνεργάτη προκειμένου να ανοίγουν και να «αλατίζονται» εγκαίρως όλοι οι δρόμοι.

 

......

 

Μια σύντομη παρατήρηση - απορία:

Το αλάτι δεν δημιουργεί πρόβλημα στα δέντρα που βρίσκονται δίπλα στον δρόμο; Μήπως είναι σκόπιμο να αποφεύγεται η χρήση του σε ορισμένα σημεία; Έχω εναλλακτικές λύσεις;

Σε σημεία που έχει κρύο (πχ κάποιες στροφές που δεν τις βλέπει ο ήλιος) άν προσπαθώ να λιώσω το υπάρχον χιόνι γίνεται πάγος, που είναι πιο επικίνδυνο. Θεωρητικά, αν ήταν εφικτό θα προτιμούσα να είχα λίγους πόντους χιόνι σε ΟΛΟ τον δρόμο, παρά κάποια σημεία εντελώς στεγνα και άλλα με πάγο.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κε Δρίβα συγχαρητήρια για την προσπάθεια και καλή επιτυχία στο έργο σας.Ευχή όλων μας είναι ,στον χρόνο που απομένει μέχρι την αρχή της νέας σεζόν να έχουν επιτευχθεί όσο το δυνατό περισσότεροι από τους στόχους που έχετε θέσει. Αξίζει να τονιστεί για μια ακόμη φορά πόσο σήμαντικός λόγος για την προσέλκυση και ανταπόκριση του κόσμου, θα είναι η τιμολογιακή πολιτική του Χ/Κ(Μόνο την βενζίνη να σκεφτεί κανείς πλέον αρκεί... :lol: )


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παρνασσός Κελλάρια 1750 ,

...............

β.φιλικότερη προσέγγιση παιδιών, οικογενειών

..........

 

Τα παιδιά συνήθως είναι με τους γονείς τους και από ηλικία σε ηλικία αλλάζουν και οι ανάγκες τους και η αντιμετώπιση τους. Συνήθως είναι αρχάριοι. Το υπάρχον σύστημα εκμάθησης είναι απαράδεκτο, πολυδάπανο και απαγορευτικό (ειδικά για γονείς που δεν κάνουν σκι) να προσπαθήσουν να μάθουν στα παιδιά τους σκι.

Πρώτο μέλημα είναι η εύρεση επαρκούς χώρου για τοποθέτηση 2-3 διαδρόμων - ταινιων μεταφοράς κλιμακούμενης δυσκολίας για αρχάριους που κάνουν τις πρώτες 2-3 ημέρες. Ο κάθε αρχάριος δεν θα πρέπει να πληρώνει αυτό το εξωφρενικό ποσό για μάθημα (τώρα υπάρχει δυνατότητα μόνο "ιδιαίτερου μαθήματος"). Θα πληρώνεται κάποιο ποσό "λογικό" (ημερήσιο ή με την ώρα, που να μπορεί να χρησημοποιηθεί μέσα σε όλον τον χειμώνα και όχι αναγκαστικά στην ημερομηνία έκδοσης) για χρήση των διαδρόμων αρχαρίων με ταυτόχρονη βοήθεια εκπαιδευτών ανά κυλιόμενο διάδρομο αρχαρίου. Με την πρόοδο που θα σημειώνει ο αρχάριος θα αλλάζει επίπεδο αρχαρίου (δηλαδή κυλιόμενου διαδρόμου). Θα έχουμε δηλαδή κάτι σαν μπλέ, κόκκινη και μαύρη baby πίστα, που θα βοηθάει στην εκμάθηση συγκεκριμένων τεχνικών ανά επίπεδο.

Η έλευση παιδιών ή γενικότερα αρχαρίων, υποχρεώνει και σε κάποιες ανέσεις που θα πρέπει να έχουν (πχ. κοντινή τουαλέτα).

Αυτά εν ολίγης, αν και το κάθε ένα από τα παρταπάνω θα μπορούσε να αναλυθεί πολύ. Μετά το τέλος των καλοκαιρινών διακοπών θα έχουμε χρόνο (μάλλον για προγραμματισμό για του παραχρόνου).

Καλή συνέχεια και καλή δουλειά.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρνασσός Κελλάρια 1750 , Κυριακή 20/8/2006

 

Ηλιοφάνεια , το BΑ σχετικά ισχυρό αεράκι δεν αφήνει την θερμοκρασία να ανέβει πάνω από 20-22 οC.

Το ράδιο μιλάει για καύσωνα και για επιστρέφοντες από καλοκαιρινές διακοπές.

«Σιγά –σιγά ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του»

Αγαπητοί φίλοι ,

Το ΧΚΠαρνασσού εκτελεί κανονικά τις προγραμματισμένες εργασίες συντήρησης του …. «έχει απλωμένο τραχανά και περιμένει να τον μαζέψει».

Καρέκλες όλων των αναβατήρων κατεβασμένες , «πένσες» ξεμονταρισμένες δέχονται την ετήσια συντήρηση και έλεγχο προκειμένου να αρχίσουν να ξανακρεμώνται στα συρματόσχοινα αμέσως μετά τον αναμενόμενο τον Σεπτέμβριο μαγνητοσκοπικό έλεγχο όλων των συρματοσχοίνων ,τα οποία ήδη «ξεκουράζονται» μετά την αντισκωριακή τους προστασία.

15 πένσες αποσυμπλεκομένες του ΗΡΑΚΛΗ ήδη βρίσκονται Γαλλία προκειμένου να «περάσουν εγγυημένα» την προγραμματισμένη γενική επιθεώρηση 5ετίας βάσει των τρεχουσών ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Αναμένεται και η τεχνική βοήθεια για την τελειοποίηση ρυθμίσεων ραμπών σύμπλεξης –αποσύμπλεξης .

Σε περίπτωση που δεν προλάβουμε το σκέπαστρο του σταθμού επιστροφής μελετάται σύστημα θέρμανσης του «πέταλου» του σταθμού επιστροφής ΗΡΑΚΛΗ (ηλεκτρικοί αερολέβητες θα διοχετεύουν θερμό αέρα που θα μοιράζεται κατά μήκος του πετάλου με βοήθεια καναλιού).

Καλού κακού μελετάται και η οργάνωση της ομάδας επιφυλακής παντός καιρού. ΣΤΟΧΟΣ της….. η απρόσκοπτη λειτουργία των αναβατήρων , η παρακολούθησή τους (κίνηση συρματοσχοίνου, ξεχιόνισμα σταθμών , ξεμπλοκάρισμα προβλημάτων κατά την γέννηση τους) κατά την διάρκεια της χιονοθύελλας και η επανάταξη της λειτουργίας τους το συντομότερο δυνατό μετά την χιονοθύελλα, όταν οι επισκέπτες θα λαχταρούν-απαιτούν να απολαύσουν το φρέσκο χιόνι.

Δίας = ωραίο παράδειγμα για το τι μπορεί να κάνει η φύση στα ανθρώπινα δημιουργήματα που τοποθετούνται κόντρα στις δυνάμεις της = στραβωμένα σίδερα από πάγο και αέρα και κομμένο συρματόσχοινο από τριβή του πάνω σε βράχο (πρωτόγνωρη … η αφή του λειασμένου βράχου). Τέλος πάντων, καλώς–κακώς υπάρχουν κι αυτά τα προβλήματα …..τουλάχιστον οι τεχνικοί του ΧΚΠ δεν κινδυνεύουν από ανεργία. Ήδη έχει ξεκινήσει η επισκευή των σιδερικών και προγραμματίζεται η αντικατάσταση του συρματοσχοίνου. Στόχος η ομαλή λειτουργία του ΔΙΑ (έστω και με μια καθυστέρηση επανάταξης μετά την χιονοθύελλα) προκειμένου να αξιοποιείται η ΣΑΧΑΡΑ κι από Φτερόλακα , και να «μεγαλώνουν» οι πίστες του ΧΚ.

Οδυσσέας= Τα ρινίσματα σιδήρου που βρέθηκαν κατά την αλλαγή βαλβολίνης του μειωτήρα του (εργασία που έγινε ήδη σε όλους τους αναβατήρες) μας υποχρεώνουν να κατεβάσουμε τον μειωτήρα και να τον στείλουμε «στα επείγοντα για εγχείρηση στα σωθικά » δηλ. πλήρες ξεμοντάρισμα , αντικατάσταση όλων των ρουλεμάν και τσιμουχών και έλεγχο όλων των γραναζιών , διαδικασία που προβλέπεται να έχει ολοκληρωθεί έως αρχές Οκτωβρίου. ΣΤΟΧΟΣ =Αξιοποίηση δίδυμου ΤΚ Οδυσσέα –Δία για καθημερινή χιονοδρομική αμφίδρομη σύνδεση ΦΤΕΡΟΛΑΚΑ-ΚΕΛΛΑΡΙΑ ανεξάρτητη από λειτουργία συνδετικού ΕΡΜΗ.

Πυλώνες νυκτερινού φωτισμού γυρμένες κάτω, περιμένουν υπομονετικά τους καινούργιους προβολείς τους προκειμένου να ξανασηκωθούν έτοιμες να φωτίσουν τα νυκτερινά ski party και να βοηθήσουν τους διαστρωτές κατά την νυκτερινή τους εργασία ιδίως όταν έχει ομίχλη.

Διαστρωτικά - εκχιονιστικά ξαποσταίνουν «ξαρματωμένα» από εμπρόσθια και ουραία παρελκόμενα στο συνεργείο του 1750.

Ερπύστριες έχουν ξεμονταριστεί και απλωθεί προκειμένου να συντηρηθούν (αλλαγή λάμες , ιμάντες , αντιπαγωτικά καρφιά) και να «παπουτσώσουν» αξιόπιστα τα διαστρωτικά που τα περιμένουν πολλά χιλιόμετρα φέτος τον χειμώνα αφού θέλουμε να λειτουργούμε καθημερινά Φτερόλακα- Περιφερειακή και να μην τσιγκουνευόμαστε στο πλάτος των προσφερόμενων πιστών.

Οι δουλειές είναι πολλές και προβλέπεται «γκάζωμα» σε όλα τα μέτωπα Σεπτέμβριο- Οκτώβριο .Λεπτομέρειες προσεχώς …

 

Ευτυχώς που έρχονται και κάποιοι φίλοι και αφήνουμε τον «τραχανά» για να πάμε για … τσάι.

Αν και φοβόμουνα ότι έχει περάσει η εποχή του τσαγιού και άδικα βρέθηκα να κατηφορίζω την βόρεια πλευρά της Αρνόβρυσης (αφήνοντας πίσω μου το πεσμένο αλεξικέραυνο τέρμα Δία , βλέποντας απέναντι (ανατολικά) το τέρμα Οδυσσέα και την κατηφόρα για ΣΑΧΑΡΑ ,) τελικά βρήκαμε αρκετές «χεριές» με βλαστάρια ξαναπεταγμένα με 3-4 «κόμπια» μετά από το πρώτο κόψιμο από ανθρώπινο χέρι ή κατσίκι.

 

Το μεγάλο κέρδος όμως δεν ήταν το τσάι που μαζέψαμε . Ήταν τα «πολλά άλλα» που είναι δύσκολο να περιγραφούν και αποκαλύπτονται μόνο σε όσους είναι προδιαθετιμένοι να τα «δούν»…… Θέα επιβλητικών βουνογραμμών (μακρινό πλάνο) αλλά και «γαργαλιστικών» πανέμορφων αγριολούλουδων (κοντινό πλάνο) φυτρωμένων σε σχισμές βράχων . Βουητό από το ΒΑ αεράκι ανακατεμένο με τις κουδούνες αιγοπροβάτων. Μυρωδιά από βουνίσιο αέρα και πρωινή δροσιά. Τραχιές επιφάνειες βράχων σμιλευμένες από τον πάγο και τον αέρα. Αετοί (νομίζω) που πετάνε πάνω από τον Γεροντόβραχο.

Όραση , όσφρηση, ακουή, αφή δεχόντουσαν τα ευεργετικά ερεθίσματα και «οι μπαταρίες ξαναγέμιζαν».

Κατεβαίνοντας προς 1750 με τις γάμπες ελαφρώς πιασμένες ένεκα αγυμνασιάς αλλά καθόλου ιδρωμένος ένεκα δροσιάς (προνόμιο εργαζομένων σε Χ.Κ),

σκεπτόμουν να σας προτείνω να ορίσουμε μια συνάντηση ένα Σάββατο πρωί (πχ Σάββατο 23-9-06 το πρώτο Σάββατο μετά την φθινοπωρινή ισημερία = τελική ευθεία για χειμώνα),

και να περπατήσουμε μια διαδρομή 3-4 ωρών π.χ 1750-Γεροντόβραχος-τέρμα Ηρακλή-Περιφερειακή- Φτερόλακα (θα υπάρχουν και οδηγοί βουνού στην παρέα, ε ΚωστήB) , βλέποντας το βουνό μας σε φθινοπωρινό φόντο και τις ομορφιές του κάτω από το «λευκό φουστάνι» , τις γνωστές αλλά και άγνωστες πίστες που μας περιμένουν.

Θα΄χουμε το χρόνο να αλληλοενημερωθούμε και να «σκεφτούμε» εν όψει της ερχόμενης χιονοδρομικής περιόδου «εν ψυχρώ» , όχι δηλ. κάτω από την πίεση της λειτουργίας του Χ.Κ .

Ο 4ωρος ποδαρόδρομος θα΄χει και μια άλλη χρησιμότητα.

Θα μας προετοιμάσει και για αυτό που πρέπει να συνοδεύει κάθε αξιοπρεπές αντάμωμα «ομοιοπαθών» ανθρώπων σε ένα βουνό.

Κοντοσούφλι , ψωμί, τυρί, ντομάτα, κρασί …..απλά (άλλωστε το ζητούμενο και το δύσκολο δεν είναι η «γέμιση του σακουλιού») και παραδοσιακά. Έτσι για το καλό!

Αν δούμε ότι μας αρέσουν τέτοιου είδους «ημερίδες εργασίες» μπορούμε να τις οργανώσουμε και σε συστηματικότερη βάση (π.χ άπαξ μηνιαίως).

Τα ξαναλέμε…

 

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

 

Πάνος Δρίβας

Διευθυντής Χ.Κ.Παρνασσού

Τηλ.: 22340 22694,5

Fax : 22340 22596

Email :xkp&cybex.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...