Jump to content
ΣΤΧ

Εκδρομή/επίσκεψη στο χ/κ Καλαβρύτων

Recommended Posts

Η μεταφορά του χαμηλού προς τη Μέση Ανατολή και η ισχυροποίηση του υψηλού πεδίου στη Κεντρική Ευρώπη από το Σάββατο προς την Κυριακή σημαίνει ότι θα έχει μια όμορφη ηλιόλουστη μέρα τη Κυριακή με μέτρια αστάθεια λίγη υγρασία και σύννεφα τύπου cumulus.

 

Το Σάββατο το βράδυ πιθανώς να υπάρχει συνδιασμός υψηλής και χαμηλής νέφωσης αλλά δεν μας πολυνοιάζει. Ισως εάν δεν εξελιχθούν τόσο γρήγορα όσο φαίνετε τα πράγματα οι πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής να σας φανούν παλιόκαιρος αλλά ο καιρός αμέσως θα φτιάξει.

 

Αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες θα υπάρχουν τις βραδυνές ώρες του Σαββάτου (2-4) αλλά μέχρι να φτάσετε επάνω θα έχει ζεστάνει πάρα πολύ και μέχρι τις 11 η θερμοκρασία στο χιονοδρομικό θα είναι 18-19. Αρκετά πιθανή ομίχλη κοιλάδας τις πρώτες πρωϊνές ώρες.

 

Από τις 10 οι Νότιες-Νοτιοανατολικές πλαγιές θα ξεκινάνε να ξεκολλάνε δυνατά θερμικά ενώ περίπου στις 11 θα ξεκινήσουν να εμφανίζονται σύννεφα cumulus στα 2200- 2400 μέτρα. Μέχρι τις 1 τα σύννεφα θα είναι στα 2500+ οπότε θα είναι πάνω από το βουνό. Στις κορυφογραμμές με λίγο υπομονή θα σκάνε dust devils(ανεμοστροβιλάκια) και μετά από 5 δευτερόλεπτα ένα γεράκι θα είναι πάνω από σημείο του dust devil να πάρει το θερμικό και να συνεχίσει το κυνήγι ανεβαίνοντας χωρίς να κουνήσει τα φτερά του.

 

Κατα τις 3-4 κάποια cumulus πιθανώς να έχουν εξελιχθεί σε congestus (πιο αφράτα και προς τα πάνω) αλλά δεν υπάρχει πιθανότητα καταιγίδας.

 

Ανεμοι ασθενείς το πρωι μέτριοι το μεσημέρι ασθενείς το απόγευμα ΒΒΑ

 

Μπλουζάκι καπελάκι γυαλιά ηλίου Ηλία(Βάλε και το μπουφάν στο αμάξι :) )

 

Εκτός από περίπατο τι άλλο να μπορούσαμε να κάνουμε ;)


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Κώστας "moonsoda"

2) Tetzas "Tetzas"

3) Snowflake

4) Kώστας -kostasbmw

5) Κώστας - Kostakiskal

6) napa

7) xrisa

10) Αλέξης +2

11) Κατερίνα

12) Jokey

13) Pefto_Kai_Matheno

14) Anthoula

15) Vouli (με επιφύλαξη)

16) montoya

17) Nyxteridos...

19) Ηλίας Αδάμ+1

20) Λαμπρος lambrosn

21) ------//---------

22) Ηλίας "estenough"

24) Γιώτα + 1

25) Φώτης (fotski)

26) MακηςΜ

27) I.T (με επιφύλαξη)

28) MAC (ελπίζω να μη φύγει καράβι) + 1 (πιθανόν)

29) stavrakas

30) Agapi

31) Frosia

32) Lappa Sutra

33) Aκης-Αιγιο

34) Roula (snowcat)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εκτός από περίπατο τι άλλο να μπορούσαμε να κάνουμε
Τσ, τσ, τί ερώτηση....... :P

 

Να εντρυφίσουμε στις ταβέρνες της περιοχής ίσως;;;;; ;)

 

Σκέφτεσαι τίποτα καλύτερο ;) ;;;;


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τσ, τσ, τί ερώτηση....... ;)

 

Να εντρυφίσουμε στις ταβέρνες της περιοχής ίσως;;;;; ;)

 

Σκέφτεσαι τίποτα καλύτερο :D ;;;;

 

Ελεος ρε Γιωτα! Στην ηλικια σου; Ακομα την μακρια γαιδουρα θελεις να παιξεις; :P Σοβαρεψου επι τελους..

 

Φιλικα :P

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Κώστας "moonsoda"

2) Tetzas "Tetzas"

3) Snowflake

4) Kώστας -kostasbmw

5) Κώστας - Kostakiskal

6) napa

7) xrisa (not available)

10) Αλέξης +2

11) Κατερίνα

12) Jokey

13) Pefto_Kai_Matheno

14) Anthoula

15) Vouli (με επιφύλαξη)

16) montoya

17) Nyxteridos...

19) Ηλίας Αδάμ+1

20) Λαμπρος lambrosn

21) ------//---------

22) Ηλίας "estenough"

24) Γιώτα + 1

25) Φώτης (fotski)

26) MακηςΜ

27) I.T (με επιφύλαξη)

28) MAC (ελπίζω να μη φύγει καράβι) + 1 (πιθανόν)

29) stavrakas

30) Agapi

31) Frosia

32) Lappa Sutra

33) Aκης-Αιγιο

34) Roula (snowcat)

 

 

τη τυχη μου! ;) κάτι προέκυψε και δεν

καλά να περάσετε καμάρια μου


ζητήται πούδρα κατάλληλη για βιασμό

πληροφορίες μόνο με pm

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Κώστας "moonsoda"

2) Tetzas "Tetzas"

3) Snowflake

4) Kώστας -kostasbmw

5) Κώστας - Kostakiskal

6) napa

9) Αλέξης +2

10) Κατερίνα

11) Jokey

12) Pefto_Kai_Matheno

13) Anthoula

14) Vouli (με επιφύλαξη)

15) montoya

16) Nyxteridos...

18) Ηλίας Αδάμ+1

19) Λαμπρος lambrosn

20) ------//---------

21) Ηλίας "estenough"

23) Γιώτα + 1

24) Φώτης (fotski)

25) MακηςΜ

26) I.T (με επιφύλαξη)

27) MAC (ελπίζω να μη φύγει καράβι) + 1 (πιθανόν)

28) stavrakas

29) Agapi

30) Frosia

31) Lappa Sutra

32) Aκης-Αιγιο

33) Roula (snowcat)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο φιλικος σας moderator ψαχνει για ride για τα Καλαβρυτα. :lol::) Διατιθεμαι να πληρωσω το μερος της βενζινης που μου αναλογει και να σας διασκεδασω με ιστοριες, παραμυθια και ανεκδοτα. :rolleyes:

 

Παρακαλω στειλτε μου ΡΜ

 

Ευχαριστω

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο φιλικος σας moderator ψαχνει για ride για τα Καλαβρυτα. :):) Διατιθεμαι να πληρωσω το μερος της βενζινης που μου αναλογει και να σας διασκεδασω με ιστοριες, παραμυθια και ανεκδοτα. :lol:

 

Παρακαλω στειλτε μου ΡΜ

 

Ευχαριστω

 

ΜακηςΜ

Θα σε έπερνα εγώ βρε Μάκη, αλλά :

1) Δεν θα θες να ανέβεις σε μηχανή, :rolleyes:

2) Ιστορίες, παραμύθια, ανέκδοτα μάλλον δύσκολα θα μπορείς να το πεις και ακόμα πιο δύσκολα να σε ακούσω. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα σε έπερνα εγώ βρε Μάκη, αλλά :

1) Δεν θα θες να ανέβεις σε μηχανή, :rolleyes:

2) Ιστορίες, παραμύθια, ανέκδοτα μάλλον δύσκολα θα μπορείς να το πεις και ακόμα πιο δύσκολα να σε ακούσω. :)

 

ΡΜ δεν ειπαμε βρε Φωτη; Λαθος και στα δυο:

 

Πρωτον, εχω PMR με VOX και ακουστικα που μπαινουν σε κρανος

 

Δευτερον, ποιος σου ειπε οτι δεν θελω να ανεβω σε μηχανη,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Εχω ορκιστει να μην ξανανεβω σε μηχανη!! :lol::)

 

Thank you anyway

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Κώστας "moonsoda"

2) Tetzas "Tetzas"

3) Snowflake

4) Kώστας -kostasbmw

5) Κώστας - Kostakiskal

6) napa

9) Αλέξης +2

10) Κατερίνα

11) Jokey

12) Pefto_Kai_Matheno

13) Anthoula

14) Vouli (με επιφύλαξη)

15) montoya

16) Nyxteridos...

18) Ηλίας Αδάμ+1

19) Λαμπρος lambrosn

20) ------//---------

21) Ηλίας "estenough"

23) Γιώτα + 1

24) Φώτης (fotski)

25) MακηςΜ

26) I.T (με επιφύλαξη)

27) MAC (ελπίζω να μη φύγει καράβι) + 1 (πιθανόν)

28) stavrakas

29) Agapi

30) Frosia

31) Lappa Sutra

32) Aκης-Αιγιο

33) Γιώτα-Αιγιο

34) Μαγδαληνουλα(Στρουμφιτα)-Αιγιο

35) Roula (snowcat)


ΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔOΠΟΥΛΟΣ fire3zc6.jpg

 

http://www.e-achaia.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Κώστας "moonsoda"

2) Tetzas "Tetzas"

3) Snowflake

4) Kώστας -kostasbmw

5) Κώστας - Kostakiskal

6) napa

9) Αλέξης +2

10) Κατερίνα

11) Jokey

12) Pefto_Kai_Matheno

13) Anthoula

14) Vouli (με επιφύλαξη)

15) montoya

16) Nyxteridos...

18) Ηλίας Αδάμ+1

19) Λαμπρος lambrosn

20) ------//---------

21) Ηλίας "estenough"

23) Γιώτα + 1

24) Φώτης (fotski)

25) MακηςΜ

26) I.T (με επιφύλαξη)

27) MAC (ελπίζω να μη φύγει καράβι) + 1 (πιθανόν)

28) stavrakas

29) Agapi

30) Frosia

31) Lappa Sutra

32) Aκης-Αιγιο

33) Γιώτα-Αιγιο

34) Μαγδαληνουλα(Στρουμφιτα)-Αιγιο

35) Roula (snowcat)

36) Μελέτης (Melo)

37) Εύη


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Κώστας "moonsoda"

2) Tetzas "Tetzas"

3) Snowflake

4) Kώστας -kostasbmw

5) Κώστας - Kostakiskal

6) napa

9) Αλέξης +2

10) Κατερίνα

13) Jokey + 2

14) Pefto_Kai_Matheno

15) Anthoula

16) Vouli (με επιφύλαξη)

17) montoya

18) Nyxteridos...

20) Ηλίας Αδάμ+1

21) Λαμπρος lambrosn

22) ------//---------

23) Ηλίας "estenough"

25) Γιώτα + 1

26) Φώτης (fotski)

27) MακηςΜ

28) I.T (με επιφύλαξη)

29) MAC (ελπίζω να μη φύγει καράβι) + 1 (πιθανόν)

30) stavrakas

31) Agapi

32) Frosia

33) Lappa Sutra

34) Aκης-Αιγιο

35) Γιώτα-Αιγιο

36) Μαγδαληνουλα(Στρουμφιτα)-Αιγιο

37) Roula (snowcat)

38) Μελέτης (Melo)

39) Εύη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με ιδιαιτερη επιτυχια πραγματοποιηθηκε την Κυριακη 1η Οκτωβριου 2006 επισκεψη του Ελληνικου Συλλογου Τουριστικης Χιονοδρομιας στο Χιονοδρομικο Κεντρο Καλαβρυτων, μετα απο προσκληση του Διευθυντη του κεντρου Γεωργιου Τσεκουρα. Κατα τη διαρκεια της επισκεψης ο Διευθυντης ξεναγησε τα μελη του συλλογου στις εγκαταστασεις του κεντρου και στα νεα εργα. Στη συνεχεια πραγματοποιηθηκε συζητηση και ανταλλαγη αποψεων εφ' ολης της υλης για θεματα που αφορουν στη λειτουργια του κεντρου και γενικοτερα στην Ελληνικη Τουριστικη Χιονοδρομια. Το Χιονοδρομικο Κεντρο Καλαβρυτων προσβλεπει σε μια ουσιαστικη συνεργασια με τον Ελληνικο Συλλογο Τουριστικης Χιονοδρομιας για την αναπτυξη της Τουριστικης Χιονοδρομιας στη χωρα μας.

 

DSC01540.JPG

DSC01541.JPG

DSC01555.JPG

DSC01557.JPG

 

πηγη:www.kalavrita-ski.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελικα δεν ειδα να εχει φαγητο..... :P:lol:

 

Μάλλον βιάστηκες να φύγεις ! Και από αυτό είχε ! :lol:


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συνάντηση είχε πραγματικά πολύ ενδιαφέρον. Ο κ. Τσεκούρας μας έδειξε τα νέα έργα διαπλάτυνσης και εξομάλυνσης της Στύγα 2 που θα δώσουν νέες δυνατότητες στο χιονοδρομικό, αναλύθηκαν πολλά θέματα, ενώ δόθηκαν διευκρινίσεις και λύθηκαν απορίες των παρισταμένων χιονοδρόμων. Η μέρα ήταν καταπληκτική, ο Χελμός υπέροχος όπως πάντα και η παρέα ζωντανή και ζεστή.

 

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Τσεκούρα και τους ανθρώπους του για τη φιλοξενία και την παρουσίαση που μας έκαναν, όπως και για το ενδιαφέρον και την κατανόηση που δείχνουν στα θέματα των χιονοδρόμων που επισκέπτονται το ΧΚ. Επίσης, ευχαριστούμε για τη διάθεση άμεσης επικοινωνίας προς την επίλυση των προβλημάτων που προκύπτουν. Είναι πολύ σημαντικό για όλους μας να νιώθουμε κοντά μας τον Δ/ντή του ΧΚ, διαθέσιμο να συζητήσει μαζί μας και να δώσει λύσεις σε ό,τι προκύπτει. Προσβλέπουμε σε στενή συνεργασία μας στη νέα σεζόν.

 

Καλό μας χειμώνα,

Γιώτα

 

 

Είχε και φαγητό κε Ηλία, κάτι παν-νόστιμα σουβλάκια, αλλά πού είσασταν;; Δεν σας είδαμε.... :P


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 01 Οκτωβρίου 2006 η επίσκεψη των μελών του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στο χ/κ Καλαβρύτων. Πολύ σημαντική για όλους μας ήταν η ξενάγηση στις πίστες του χ/κ όπου πραγματοποιείται ένα έργο μεγάλης σημασίας για τη λειτουργία του, αλλά και εξίσου σημαντική ήταν και η ενημέρωση που είχαμε από τον δ/ντή κ.Τσεκούρα. Ακολούθησε διάλογος ανάμεσα στους χιονοδρόμους και τη δ/νση και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με το γνωστό παραδοσιακό τρόπο...

 

Ευχαριστούμε τον κ.Τσεκούρα και τους συνεργάτες του για τη φιλοξενία και την ενημέρωση. Είμαστε σίγουροι οτι η συνεργασία μας θα συνεχιστεί ακόμη καλύτερα και ελπίζουμε οτι μετά τη χθεσινή εκδήλωση θα βοηθήσουμε έτσι ώστε να ελαχιστοποιηθούν τα καθημερινά προβλήματα λειτουργίας του χ/κ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οφείλουμε να ζητήσουμε συγγνώμη για την καθυστερημένη άφιξη αρκετών από εμάς, αλλά η ευθύνη ανήκει αλλού. Όσοι ήρθαν από Κορίνθου-Τριπόλεως γνωρίζουν...

 

Επίσης θέλω να εκφράσω τη δυσαρέσκειά μου καθώς αρκετοί δεν ήρθαν ποτέ παρ' ότι είχαν δηλώσει συμμετοχή. Τουλάχιστον 10 από τα ονόματα της λίστας δεν βρήκαν το δρόμο. Εάν ο σύλλογος πλήρωνε το φαγητό θα μας κακοφαινόταν γιατί θα πληρώναμε χωρίς λόγο. Τώρα που πλήρωσαν άλλοι είναι καλά ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου τον Κύριο Τσεκούρα αλλά και όλο το προσωπικό που μας υποδέχτηκε θερμά, και για την πλήρη παρουσίαση του βουνού και των προβλημάτων του (Καθώς επίσης και για εκείνα τα υπέροχα σουβλάκια....).

 

Ελπίζουμε στην διατήρηση και συνέχεια της καλής αυτής επικοινωνίας.


Πόσες μέρες snbrd έκανες φέτος..... Ποοοοοοσο?? ΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ηθελα με τη σειρα μου να ευχαριστησω τον Δ/ΧΚΚ κ. Τσεκουρα για την ημερα που μας προσφερε χθες! Ο Χελμος ηταν πανεμορφος στο φθινοπωρινο φως, η θεα απο την κορυφη της Στυγας σου κοβει την αναπνοη. Το τεραστιο χωματουργικο εργο στη Στυγα 2 εντυπωσιαζει και ζεσταινει την καρδια του καθε χιονοδρομου, πολλω μαλλον των φανατικων απο εμας!

 

Συγχαρητηρια κ. Τσεκουρα τοσο για τα εργα, οσο και για την πραγματικα αρτια παρουσιαση και το διαλογο που επακολουθησε. Ξερω οτι και η προετοιμασια για την παρουσιαση απαιτησε χρονο και δουλεια και ευχαριστω και για τα δυο.

 

Πιστευω οτι το ΧΚΚ μπαινει σε μια νεα εποχη και ελπιζω και εμεις σαν συλογος να μπορεσουμε να προσθεσουμε λιγη βοηθεια στην πραγματοποιηση των σχεδιων για την αναπτυξη του Χελμου οπως μας παρουσιασθηκαν.

 

Κλεινοντας, θα ηθελα να ευχαριστησω τοσο τον κ. Τσεκουρα οσο και το προσωπικο του ΧΚΚ που θυσιασαν την Κυριακη τους, μακρια απο τις οικογενειες τους, για να μας δωσουν την ευκαιρια να τους γνωρισουμε και να μιλησουμε μαζι τους. Αυτη την ευκαιρια την εκτιμω βαθια. Τουλαχιστον, ειχα την ευκαιρια να συναντησω εναν απ'αυτους με το μικρουλη γιο του στην πλατεια των Καλαβρυτων μετα το τελος της συναντησης και να φυγω καθησυχασμενος οτι δεν στερησα τελειως τον μπαμπα απο το γιο του. :)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ευχαριστήσω κι εγώ από την πλευρά μου τον κ. Τσεκούρα και τους συνεργάτες τους τόσο για την πραγματικά θερμή φιλοξενία που με έκανε να νιώθω ότι έχω φίλους στο Χ/Κ, όσο και για την τόσο ουσιαστική ενημέρωση που μας παρείχε.

 

Χάρηκα πολύ που όλοι άκουγαν με προσοχή όσα ειπωθήκαν και ιδιαιτέρα που προβληματιστήκαν με αυτά.

 

Νομίζω ότι όλοι μας γίναμε σοφότεροι.

 

Προσωπικά αποκόμισα αρκετά πράγματα από αυτήν την συνάντηση και παράλληλα αναθεώρησα μερικά.

 

Εύχομαι, διάλογος σαν τον χτεσινό να γίνεται συχνά γιατί όπως φάνηκε πραγματικά ωφελεί.

 

Μέχρι την επόμενη,

Να είστε όλοι καλά

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντα τέτοια και καλύτερα.

 

Το μόνο που μένει είναι να ευχηθούμε Καλή χιονοδρομική χρονιά στο Χ. Κ. Καλαβρύτων

 

ccgr


...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστευω πως οποιος ηταν στη χθεσινη συναντηση καταλαβε παρα πολλα πραγματα για τον τροπο λειτουργειας και το μηχανισμο της χιονοδρομιας στην Ελλαδα.Επισης ακουσαμε και κατανοησαμε καλυτερα αρκετα θεματα που κανουν πιο δυσκολο το εργο ενος διευθυντη Χ/Κ,καθως και τη λειτουργεια του ιδιου του κεντρου.

 

Το θετικο και αυτο που κραταμε ολοι ειναι οτι ο κυριος Τσεκουρας εδειξε πως τον ενδιαφερει ο συλλογος,το εργο του και οι αποψεις των μελων του.Ειναι,οπως δηλωσε,θετικος να ακουσει καθε καλοπροαιρετη παρατηρηση η προταση μας!

 

Επισης η Στυγα-2 φετος αναμενεται να ειναι κουκλι,καθως αρκετες μπουλντοζες δουλευαν χτες...μας εντυπωσιασε το νεο πλατος που θα παρει η πιστα :) !

 

Ευχομαι να γινουν και αλλες τετοιες συναντησεις και ο κοσμος που θα τις παρακολουθει να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερος.

 

Κατα τα αλλα πολυ καλος καιρος,ελαφρια πεζοπορια σε διαφορες κορφες γυρω απο τη Στυγα και καλο φαι+σουφλε σοκολατας το βραδυ στο χωριο :lol: !

 

Τελος,πολλα ευχαριστω στο Χ/Κ Καλαβρυτων για την εκδηλωση και τον πολυ καλο βαθμο στον οποιο ειχαν ετοιμασει πολλα θεματα συζητησης.Σιγουρα ολοι εκτιμησαμε αυτη τη προσπαθεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρόλο που η χθεσινή εκδρομή ξεκίνησε στραβά (1 ώρα αναμονή πριν από την σήρραγγα του Αρτεμισίου λόγων λαδιών στον δρόμο από ένα πούλμαν :) ), η μέρα εξελίχτηκε πολύ ωραία. Με συγκλονιστική θέα από την κορφή της Στυγός παρακολουθήσαμε με ενδιαφέρον το μεγάλο έργο που βρίσκεται σε εξέλιξη και υπόσχεται να αλλάξει ριζικά το προβληματικό τμήμα της εύκολης διαδρομής.

 

Ακολούθησε ουσιαστικός διάλογος στον οποίο εξετάστηκαν τα διάφορα ζητήματα που προκαλούν τριβές ανάμεσα στην διοίκηση του κέντρου και στους χιονοδρόμους και έγινε αντιληπτό ότι γίνεται μεγάλη προσπάθεια για να εξασφαλιστεί η απρόσκοπτη λειτουργία του ΧΚΚ ακόμα και με τις υφιστάμενες υποδομές.

 

Ευχαριστούμε τους ανθρώπους του ΧΚ Καλαβρύτων για την φιλοξενία και τους διαβεβαιώνουμε ότι θα στεκόμαστε αρωγοί στην προσπάθεια τους.

 

 

Υ.Γ. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω το που σκαρφάλωσε το σαραβαλάκι μου. Κρίμα που δεν είχα φωτογραφική μηχανή μαζί μου…


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,666
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...