Jump to content
WhiteNoise

....έρχεται έρχεται....

Recommended Posts

Βάλε ποσοστά για τη Κυριακή να δεις και να δω χιόνι σπίτια μας

 

Αττικη πανω απο τα 150-200μ με το 6αρι δινω 30-40%πιθανοτητα για χιονι κυριως στα ανατολικα και βορεια του νομου

Θεσσαλονικη παιζει σε ελαφρως περισσοτερα ποσοστα για λιγο χιονι μετα το απογευμα του Σαββατου εως τις πρωτες πρωινες ωρες Κυριακης..

Τι τα θες ..Με το μπαχαλο που γινεται δε βγαινει ακρη..Σε κουβεντα να βρισκομαστε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρεις ερωτήσεις:

 

1) Με 10 βαθμούς στα 850 χιονίζει στα Χ.Κ? Είχα την εντύπωση πως τα 850 αντιστοιχούν σε περίπου 1300μ υψόμετρο. Τι ισχύει?

 

2) Ευρωπαικό και gfs είναι το ιδιο μοντέλο και τα βρίσκω στην ίδια διέυθυνση (www.wetterzentrale.de)?

 

3)Τα 500 τι παραπάνω πληροφορίες μας δίνουν?


papadakn-portes2_3.jpg

Μετεωρολογικός Σταθμός Νέας Κηφισιάς

Nea Kifisia Weather Station

Locus-delicti.com Blog

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τρεις ερωτήσεις:

 

1) Με 10 βαθμούς στα 850 χιονίζει στα Χ.Κ? Είχα την εντύπωση πως τα 850 αντιστοιχούν σε περίπου 1300μ υψόμετρο. Τι ισχύει?

 

2) Ευρωπαικό και gfs είναι το ιδιο μοντέλο και τα βρίσκω στην ίδια διέυθυνση (www.wetterzentrale.de)?

 

3)Τα 500 τι παραπάνω πληροφορίες μας δίνουν?

 

 

Με 10 στα 850 χιονίζει μόνο στον Μύτικα!

 

Το Ευρωπαικό είναι το ECMWF/ Το Αμερικάνικο είναι το GFS. Είναι κι άλλα μοντέλλα απλά αυτά είναι τα πιο έγκυρα και τα πιο γνωστά.Τα βρίσκεις και τα δυο στο wetterzentrale

 

 

Στα 500 γίνεται όλη η κυκλοφορία των συστημάτων.Εκεί μαγειρεύεται ο καιρός με άλλα λόγια.Τα κοιτάς επίσης για να δεις αμα έχεις θερμοκρασιακή υποστήριξη και άνεμο.

 

 

ΥΓ.Το 12αρι το είδατε?Μπααα αφήστε το...


Μετεωρολογικός Σταθμός Επταπυργίου

Προγνώσεις καιρού Θεσσαλονίκης

 

https://users.auth.gr/~chparano/

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Με 10 στα 850 χιονίζει μόνο στον Μύτικα!

 

Το Ευρωπαικό είναι το ECMWF/ Το Αμερικάνικο είναι το GFS. Είναι κι άλλα μοντέλλα απλά αυτά είναι τα πιο έγκυρα και τα πιο γνωστά.Τα βρίσκεις και τα δυο στο wetterzentrale

Στα 500 γίνεται όλη η κυκλοφορία των συστημάτων.Εκεί μαγειρεύεται ο καιρός με άλλα λόγια.Τα κοιτάς επίσης για να δεις αμα έχεις θερμοκρασιακή υποστήριξη και άνεμο.

ΥΓ.Το 12αρι το είδατε?Μπααα αφήστε το...

 

Σαφής και κατανοητός. Ευχαριστώ!

 

Μια άλλη απορία. Έχω την εντύπωση ότι συνήθως τα 12αρια μειώνουν το μέγεθος της κακοκαιρίας ενώ κατά βάση τα 18αρια είναι πιο αισιόδοξα. Υπάρχει κάποιος λόγος ή απλά τυχαίνει?


papadakn-portes2_3.jpg

Μετεωρολογικός Σταθμός Νέας Κηφισιάς

Nea Kifisia Weather Station

Locus-delicti.com Blog

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μίλησα προ 2ώρου με φιλαράκι που υπηρετεί τη μαμά πατρίδα

κοντά στην Σιάτιστα και μου ανέφερε συνεχή

βροχή,αέρα και νέφωση που κρύβει τις κορυφές

των γύρω ορεινών όγκων(Σνιάτσικο,Βόιο,

Όρλιακα τουτέστιν και Βασίλω :( )

 

Θερμόμετρο δυστυχώς δεν διαθέτει το φυλάκιο για

να έχουμε και αναφορά θερμοκρασίας.

 

Η πολλή υγρασία,πάντως,σε συνδυασμό και με τους νότιους ανέμους

δεν πρέπει να δίνει και την καλύτερη ποιότητα χιονιού

στη Βασιλίτσα.

 

Για κάθε νεότερο από το μέτωπο του υετού θα

επανέλθω.

 

 

Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σαφής και κατανοητός. Ευχαριστώ!

 

Μια άλλη απορία. Έχω την εντύπωση ότι συνήθως τα 12αρια μειώνουν το μέγεθος της κακοκαιρίας ενώ κατά βάση τα 18αρια είναι πιο αισιόδοξα. Υπάρχει κάποιος λόγος ή απλά τυχαίνει?

 

 

Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι το 06 τρέξιμο δεν είναι τόσο έγκυρο όσο τα άλλα γιατί δεν γίνονται ραδιοβολίσεις.

 

Σέλι, Πηγάδια, Πισοδέρι και Βασιλίτσα ρίχνει καλα!!


Μετεωρολογικός Σταθμός Επταπυργίου

Προγνώσεις καιρού Θεσσαλονίκης

 

https://users.auth.gr/~chparano/

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θε΄μα είναι οτι όλη η ευρώπη έχει πνιγεί στο χιόνι και εμείς τίποτα!βλέπω κάτι 40,50,60 πόντους πούδρα και ε δω δ εν δουλεύει τ ίποτα!γ...μω τη τύχη μας :(


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

GFS για παντελως αρχαριους

Πηγαινετε στο Wetterzentrale εκει:

 

http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html

 

Στο κεντρο απανω εχει ενα πινακα με ωρες και διαφορα μεγεθη. Εγω επειδη ειμαι παλιομοδιτης, κανω κλικ το Alte Navigation το οποιο προσφερει τα μεγεθη απο πανω προς τα κατω

 

500hPa,Bodendruck 6 12 18 .......

850hPa Temperatur

Mittl. Wolken

Niederschlag

 

και τις ωρες απο δεξια προς τα αριστερα.

 

Αν εχετε tabs στο browser σας (σαν το Firefox να πουμε), ανοιγετε ενα Niederschlag (Yετος) ενα 850 (Πιεση θερμοκρασια) για την ιδια ωρα. Αυτο σας δινει μια εικονα της προγνωσης για την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη.

 

Αν εχουμε υετο (διαφοροι μπλε χρωματισμοι) κοιταμε τη θερμοκρασια για το σημειο που μας ενδιαφερει. Αν ειναι στα πρασινα θα χιονισει. Αν ειναι στα (ανοιχτα) κιτρινα μπορει να χιονισει μπορει και να βρεξει. Αν ειναι στα καφε (χ...σε κι' αγναντευε... :( ) και βαστα ομπρελα.

 

Ψιλα γραμματα

 

α)Grid Size Οι χαρτες αυτοι ειναι για το κυριως run του GFS (Ελληνικα Τζιφος :lol: ) που γινεται με καναβο (grid) μισης μοιρας (τετραγωνακια πλευρας 55 περιπου χλμ, τα μοντελα υπολογιζουν τα στοιχεια στις τεσσερεις γωνιες του τετραγωνου). Αν δηλαδη προσπαθειτε να βαλετε μικροσκοπιο στο χαρτη του Τζιφου να δειτε για Παρνασσο και υπολογιζετε οτι μπορει να φτανει το μπλε μεχρι εκει (να εχει υετο) μπορει να μη χιονισει ουτε στο Καρπενησι, θελεις τουλαχιστον 4 τετραγωνακια γυρω γυρω να ειναι καλα.

 

β) Ensembles Αυτα τα βρισκετε εδω

 

http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html

 

Κανοντας κλικ στο σημειο ενδιαφεροντος στο χαρτη. 38 N 22 E για Παρνασσο.

 

Αυτα ειναι runs με καναβο μιας μοιρας (111 χλμ πλευρα στο τετραγωνακι).

 

Τα ensembles ειναι runs με μικρες διαφοροποιησεις στα αρχικα δεδομενα για να δουμε τι επιδρασεις εχουν τα τυχον λαθη στις αρχικες συνθηκες του μοντελου στην προβλεψη. Οσο πιο μακρια στο μελλον κοιταμε, τοσο πιο πολυ αποκλινουν. Σ'αυτο βοηθαει και ο καναβος με μεγαλυτερες πλευρες, γιατι δημιουργει περισσοτερα αριθμητικα λαθη (numerical computational error)

 

Τι ειναι οι διαφοροποιησεις (σε ποιο μεγεθος, πιεση Τ, Vανεμου) δεν ξερω, ουτε ξερω κανενα που ξερει.

 

Τα ensemble κυριως χρησιμοποιουνται στο Φορουμ Καιρος του Snowreport για να πουλανε οι "γνωστες" φιγουρα:

 

- Εγω νομιζω οτι θα χιονισει

 

- Ναι ετσι δειχνει ο Τζιφος, αλλα εχω μια επιφυλαξη για τα ενσεμπλς (ανσαμπλ, ανσαμπλες οπως του κατεβασει του γνωστη, χωρια που η ορθογραφια στο χωρο ειναι γενικα τραγικη).

 

- Τι λες ρε, ειδες το Σακη που βγηκε γελαστος και ειπε οτι θα χιονισει...

 

- Ασε μας ρε με το Σακη, 3 απο τα 14 ανσ...τετοια ειναι πανω απο το μηδεν...

 

Γενικα οσο πιο μεγαλο σεβασμο και δυσπιστια δειχνετε προς τα ensembles τοσο μεγαλυτερο το κυρος σας στην παρεα. Φυσικα, κατοπιν εορτης μπορειτε να ισχυριστειτε οτι το ειδατε στα ensembles και τους το ειπατε ο,τι και να ηταν αυτο...

 

Σε γενικες γραμμες, οπως ειπε και ο ΜΙΚ, αν ολα λιγο πολυ συμφωνουν ως προς το σχημα (αντε και το μεγεθος λιγο πολυ) των διακυμανσεων, τοσο περισσοτερη εμπιστοσυνη εχουμε στην προβλεψη.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ομως, φετος ειδικα, μπορει να εχει ριζικα διαφορετικες προβλεψεις το 1/2 deg run απο ολα σχεδον τα ensembles. Ορισμενοι στο ΣΡ μιλησαν για λαθος στο προγραμμα η το χειρισμο του. Παναθεμα και να 'ξερα. Παντως ο Τζιφος φετος απεδειχθη αξιος του ονοματος του.

 

Κυκλωνογενεση

 

Γι'αυτο δεν ξερω τιποτε, ρωτηστε τον ΜΙΚ. Ξερω παντως οτι αντικυκλωνας (υψηλο) πανω απο την Αγγλια με χαμηλο (ε, οχι και κυκλωνα σαν παραλιγο τον Κυριλλο) πανω απο τη Μοσχα, ανοιγει τις πυλες του ψυχρου αερα απο το χωριο του Αη Βασιλη και εχουμε ψοφοκρυο. Απο που ερχεται ο υετος σ'αυτη την περιπτωση δεν ξερω, αλλα αν εχει απο δαυτο, εχουμε το χιονι της αρκουδας (αυτα τα χαμηλα στο Ιονιο που θελεις ρε ΜΙΚ ειναι για τον υετο; ).

 

Αυτα

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

H ουσια ειναι οτι η Βασιλω μας δικαιωνει και φορτωνει γερα.Στο 18αρι φαινεται να συνεχιζει μεχρι τις 8-9 το πρωι..Και να ξαναρχιζει αργα το βραδυ μαζι με Καιμακ,Πισοδερι,Φαλακρο και τον Παρνασσο οριακα μεσα κι ολα αυτα μεχρι το πρωι του Σαββατου..Κυριακη λοιπον Βασιλω για σανιδι..

Επισης παιδια σε 1 βδομαδα απο τωρα,διαφαινεται μια κατασταση που προκαλει ανατριχιλα..Ετσι και βγει εστω και κατα το ημισι αληθινο,σκι μονο στις αυλες μας θα κανουμε απο Βολο και πανω,ενω ολα τα ΧΚ και της νοτιας χωρας θα φανε τρελο χιονι..Δειτε για να φτιαχτειτε γιατι θα το παρει πισω.. :-) Δε θα μου φανει ομως περιεργο γιατι μας χρωσταει παρα πολλα ο καιρος..

Μικρο καλαθι και προχωραμε..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η βασίλω απο οτι πληροφορηθηκα πρην λιγη ωρα απο ανθρωπο που μένει λιγο πριν απο το χκ, ειπε πως δεν εχει σταματήσει η χιονόπτωση!!!και κατεβαζει παπαδες!!!

 

Κατι άσχετο ρε παίδες... κοιτουσα απο περιεργια στο snow-forecast στην αυστρία και έβγαλε κατι θερμοκρασίες απιστευτες?? στην τύχη τις βάζουν? κοιταξτε : http://www.snow-forecast.com/resorts/Kitzbuhel.0to3top.shtml

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μικρο καλαθι και προχωραμε..

 

"Πολύ μικρό καλαθάκι" θα έλεγα. Με όλο το σεβασμό, Άρη :)

 

"Όποιος θέλει τα πολλά, χάνει και τα λίγα"

 

"Όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι"

 

Θα υπάρχουν και άλλες παροιμίες αλλά δεν τις ξέρω :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

SORRY SORRY ΜΠΗΚΕ ΕΝΑ 1 ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ

 

ΑΠΟ 0 ΣΤΑ 850 ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΣΤΑ ΧΚ (Ο ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ 5 ΤΡΩΕΙ ΧΙΟΝΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ)

 

SORRY SORRY

 

Ευγε Μάκη


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ “ΠΑΙΖΕΙ ΦΕΤΟΣ”. ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΕΠΕΣΑΝ ΝΩΡΙΣ Η’ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΈΡΘΕΙ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπα φιλε γκαντέμηδες είμαστε. Ο φετινός χειμώνας μέχρι τώρα μύριζε βόμβες και όχι στρωτό ήρεμο χειμώνα. Ένα χαμηλό να είχε οργανωθεί θα είχε ρίξει ένα μέτρο και θα λέγαμε τι καλή σεζόν είναι.

 

Mακη για τα Ensemble κάνεις μεγάλο λάθος. Είναι το κλειδί στη λέξη προγνωσημότητα. Είναι το κλειδί για να μπορείς να μιλήσεις και να πεις θα γίνει αυτό. Πχ μπες καλόκαίρι να δεις ensemble οταν έχει Μελτέμι. Είναι σταθερά. Μπορώ να βγω να βροντοφωνάξω για μια βδομάδα ότι θα φυσάει με 40χλμ αέρα και ότι θα έχει ήλιο.

 

Για το snowreport. Διάβαζε πάντα ποιος γράφει το post που διαβάζεις. Μόλις γνωριστείς με κάποια από τα παιδιά θα καταλάβεις ποιος είναι σοβαρός και ποιος όχι και σίγουρα από αυτά που γράφουν αμέσως θα καταλάβεις ποια παιδιά να διαβάζεις.

 

Τον χειμώνα τα ensemble εγώ τα χρησιμοποιώ ως εξής. Φυσικά θέλουν εμπειρία και ουσιαστικά μετά από 5-10 κακοκαιρίες θα μπορείς να τα καταλάβεις πραγματικά. Απλά είναι πολύ χρήσιμο το αρχείο έτσι ώστε να «τρέξεις» όσες κακοκαιρίες που έγιναν θέλεις για να μάθεις ποιες εικόνες σου αρέσουν και ποιές όχι με την υσηχία σου όταν δεν έχει σκι. Όπως τώρα

 

Διαλέγω τρια σημεία που με ενδιαφέρουν:

 

1. Τη μια τη βάζω πάντα μέσα το Ιόνιο γιατί από εκεί περιμένω να μου βαθύνει το χαμηλό να μαζέψει υγρασία και να τη σκάσει

 

2. Τη δεύτερη θα τη βάλω Αιγαίο-Αθήνα για να έχω άμεση εικόνα της ενέργειας, της διαφοράς πιέσεων και των φαινομένων κάθε κακοκαιρίας. Άλλωστε με τα καλά χαμηλά του Ιονίου ότι υετό τρώει η Αθήνα τρώει και ο Παρνασσός

 

3. Το τρίτο σημείο θα ψάξω να το βάλω εκεί που είναι το κομβικό σημείο του υψηλού που μας φτιάχνει την κατάσταση. Κάποιες φορές θα το βάλω Αγγλία κάποιες κάπου στη Βόρεια Θάλασσα αλλά συνήθως θα το βάλω στο σημείο που δεν θέλω να επεκταθεί το υψηλό για να μας χαλάσει την κατάσταση.

 

Όλες οι κακοκαιρίες φέτος μέχρι σήμερα (εκτός ότι καμιά δεν ήταν κλασσική Ιονίου) είχαν το χαρακτηριστικό ότι όλα τα ensemble στέλνανε ποδαράκια του υψηλού προς τα μας να χαλάσουν τη δουλειά. Να πω και την αλήθεια χαμηλά Αδριατικής δεν τα ξέρω και κυρίως δεν μπορώ να τα καταλάβω ακόμα αλλά σίγουρα του χρόνου με το φετινό ψάξιμο που τους έχω ρίξει θα μπορώ να τα δω καλύτερα.

 

Τα χαμηλά του Ιονίου και τα ξέρω και έχω εμπιστσύνη στα μοντέλα όχι ότι θα προβλέψουν τι θα γίνει 5-7 μέρες πριν αλλά ότι θα ξέρω ακριβώς πότε θα έχω καλή εικόνα για το τι θα συμβεί και φυσικά τη κρίσιμη στιγμή που θα ξέρω με σιγουριά ότι ο Παρνασσός θα φάει 1 μέτρο χιόνι. Συνήθως στα χαμηλά του Ιονίου 3-5 μέρες πριν έχω εικόνα και 1-2 μέρες πριν ξέρω 90% πόσο ακριβώς πούδρα θα έχει .

 

Εστω ότι κοιτάμε το χαμηλό που μάλλον ίσως μπορεί και υπάρχει περίπτωση να οργανωθεί στο Ιόνιο την περίοδο 31.01 -03.12. Σήμερα έχουμε 26 θα προσπαθήσω να εξηγήω την προγνωσημότητά του και φυσικά Δευτέρα που θα έχει 29 ο μήνας θα το αναλύσουμε εκτενέστερα.

 

Ιόνιο(αν και δεν είναι εικόνα πίεσης με εμπειρία αμέσως βγαίνει εικόνα περίπου όσο βρέχει αμέσως έχεις εικόνα τι χαμηλό φτιάχνει)

MS_2037_ens.png

 

Αθήνα

MS_2438_ens.png

 

To τρίτο σημείο θα το βάλω στο Βέλγιο απλά από εμπειρία ξέρω ότι εκεί μπορεί να μου χαλάσι τη δουλειά στα χαμηλά του Ιονίου. Πίεση στο επίπεδο της Θάλασσας. Οποιαδήποτε άνοδος θα είναι καλή οποιαδήποτε κάθοδος θα είναι κακή

 

MT2_Bruessel_ens.png

 

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙΣ 3 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (στη προηγούμενη σελίδα το ensemble και σε αυτη Ευρωπαϊκό και gfs). Καιτάξτε και τα 3 ensemble και μετά θα βάλω τι εικόνα δίνουν και τι έχουμε. Βλέπουμε ότι μόνο ένα run στο Βελγιο μας τα χαλάει(δε θα γίνει φτου κακά)

 

Τα Ensemble συνεχίζουν να επιμένουν σχεδόν όλα σε τάση για οργανωμένα χαμηλά (όπως έλεγα και χτες αυτή είναι η εικόνα που έβλεπα πέρσι και πρόπερσι όταν έτρωγε ο Παρνασσός δυο μέτρα σε μια βδομάδα)

 

Τα δυο runs συνεχίζουν να δίνουν 162 ώρες οπότε πήγαμε μια μέρα μπροστά. Κοιτάμε Πέμπτη 1 του μηνός μεσημέρι.

 

Το Ευρωπαικό έχει στείλει το χαμηλό σε λαχταριστή θέση με φαινόμενα σε όλη την Ελλάδα

 

Το gfs έχει λαχταριστό αντικυκλώνα Αγγλία και το χαμηλό λίγο πιο ψηλά.

 

Αμέσως πιάσαμε εικόνα διαφωνίας μοντέλων οπότε λέμε φωναχτά:

ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ SNOWREPORT OTI ΘΑ ΘΑΦΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΠΡΟΓΝΩΣΙΜΟΤΗΤΑ

 

Αν μπείτε στο site και τα δείτε πως κινούν τα χαμηλά τα μοντέλα ψάνουμε να βρούμε εικόνα που συμφωνούνε και τη κρατάμε σαν βασική ημερομηνία της ανάλυσής μας.

 

Σε αυτή τη περίπτωση Τρίτη 30 του μηνός 00 μεσάνυχτα

GFS

gfs%2031.01.%2000.jpg

Euro

euro%2031.01%2000.jpg

 

Ελπίζω να είναι προφανές ότι εκεί διαφοροποιούνται τα μοντέλα. Aυτά δεν θα αλλάζουν (όλες οι άλλες εικόνες θα δείχνουν του νέου run) Μπορούμε να τις συγκρίνουμε με το τι έβγαλε το επόμενο run. Ψάχνουμε να είναι σταθερές και φυσικά να συμφωνήσουν κάπου το οποίο είναι και αυτό που θα γίνει.

 

Συμπέρασμα: Ψάχνουμε στο μυαλό μας σενάρια για το τι θα κινηθεί που και κοιτάμε τα ensemble να δούμε που αλλάζουν σε κάθε run και φυσικά με τον καιρό καταλαβείνουμε τι είναι πιο λογικό

 

Ραντεβού τη Δευτέρα να παρακολουθησουμε το πρώτο χαμηλό Ιονίου της σεζόν από κοντά μέχρι να πάμε να πατήσουμε το χιόνι που (η ένδειξη είναι ότι) θα ρίξει.

 

Πάω για σκι για σας


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγχαρητηρια Μιχαλη για οσα εγραψες οπως και σε σενα Μακη.

Οσο για σκι,ολα καλα..θα ριξει κι αλλο εξαλλου,αλλα λιγο προβλημα οι ανεμοι και το πολυ πολυ κρυο..

 

Υ.Σ.(ασχετο)Χρήστο στο Πανοραμα κινειστε με αλυσιδες ή χωρις?? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Το 00Ζ του Τζιφου είναι ακόμα χειρότερο για τα επόμενα 24ωρα.Έχοντας ασχοληθεί αρκετά με το διήμερο 27-28/1 κατέληξα στα εξής:

 

Θα επιδεινωθεί ο καιρός από σήμερα το απόγευμα-βράδυ και από τα Δυτικά.Χιόνια θα πέφτουν και πάλι στην Βασιλίτσα, το Πισοδέρι και το Μέτσοβο με γρήγορη εξάπλωση των φαινομένων σε ολόκληρη τη Βόρεια Ελλάδα και επομένως χιόνια και σε Βόρρα, Βέρμιο, Φαλακρό.

Παρακάτω στον χάρτη έχω κυκλώσει το χαμηλό που θα μας επηρεάσει.Υπάρχουν δύο εκδοχές:

1)Το χαμηλό να βαθύνει μόλις φτάσει πάνω από το Αιγαίο , επειδή τα νερά είναι σχετικά ζεστά.

2)να συνεχίσει την πορεία του προς τα ΒΑ ανενόχλητο.

 

2700ip1.png

 

 

Εαν συμβεί το πρώτο θα έχουμε έντονα φαινόμενα βροχής και χιονιού σε όλες τις προαναφερθείσες περιοχές και πιθανώς πλημμυρικά φαινόμενα σε Θεσσαλονίκη.

Εαν συμβεί το δεύτερο θα πέσουν κάποια χιόνια στα παραπάνω χωρίς κάποια ιδιαίτερη ένταση και διάρκεια.

 

Πάμε τώρα στο Σάββατο...Παρακάτω δίνω την εικόνα στα 500 για το Σάββατο το απόγευμα.Το 00ζ του ΓΦΣ σήμερα θέλει ανατολικότερη επέκταση του αντικυκλώνα από αύριο κιόλλας.Να υπενθιμίσω οτι κάτι τέτοιο φαινόταν για την Κυριακή.¨οπως καταλαβαίνετε αυτό δεν μας πολυσυμφέρει καθώς εαν συμβεί δεν θα έχουμε φαινόμενα παρα μόνο ξηρό, ηπειρωτικό ΒΔ άνεμο.Επειδή όμως πρόκειται για ένα τρέξιμο δεν το λαμβάνουμε σοβαρά υπόψιν!! :)

 

2718pj8.png

 

 

Στην παραπάνω εικόνα δίνω με το κόκκινο βελάκι την πιθανή κίνηση του χαμηλού όπως αυτή διαμορφώθηκε από τα προηγούμενα ραν και χωρίς την επέκταση του αντικυκλώνα(το κόκκινο Χ).Με τα μπλε δείχνω τον αεροχείμμαρο που θα πλησιάζει την χώρα μας και θα μας φέρει το κρύο.

Εαν λοιπον το χαμηλό κινηθεί οπως δείχνω, είναι πολύ πιθανό να βαθύνει (αυτό θα το ξέρουμε με περισσότερη σιγουριά αύριο αφού δούμε πρώτα την αντίιδραση του σημερινού χαμηλού,, (πάνω εικόνα)) και να δώσει χιόνια σε περιοχές της Δυτικής, και Κεντρικής Μακεδονιας με χαμηλό υψόμετρο.

 

Όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά και πιστέυουμε στην έκπληξη που ακόμα δεν μας έκανε φέτος!

 

ΥΓ.Μπορεί οι εικόνες να μην φαίνονται και θα ζητούσα την βοήθεια κάποιου μοντερειτορ

 

ΥΓ. Βλέπω οτι η εικόνα του σνοουριπορτ ΚΑΙΡΟΣ για πολλούς δεν ειναι καλή.Επειδή το γνωρίζω αρκετά καλά θα σας πω οτι κάποια άτομα είναι αξιόλογα αλλά και κάποια άλλα πολύ απλά δεν έχουν καθόλου γνώσεις και

το παίζουν προγνώστες.Απλά διαβάστε αυτούς που σας γεμίζουν το μάτι.


Μετεωρολογικός Σταθμός Επταπυργίου

Προγνώσεις καιρού Θεσσαλονίκης

 

https://users.auth.gr/~chparano/

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

KYKΛΟΓΕΝΕΣΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

 

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

 

Είναι οι ημέρες που δεν υπάρχει νύχτα. Ξαφνικά κοιτάς το ρολόι και έχει πάει 5.20 το πρωί

 

Εσύ με ένα κομπιούτερ και μια οθόνη και ένα τηλέφωνο και διάφορα πράγματα τριγύρω σου που δεν έχουν καμία σημασία. Κάθε τηλέφωνο είναι σημαντικό. Ο ένας βρήκε ομοιότητα με το χειμωνα του 1923. Ο άλλος του 2002. Ο τρίτος βλέπει χαμηλό στη Μαύρη Θάλασσα. Η ΕΜΥ βλέπει 4 μέτρα χιόνι και τρέμει να το πει κανένας.

 

LA BOMBA μέχρι να αποδειχθεί ότι δεν θα βρέξει καν στην Ανθήνα και θα έχει +4 στην Ομόνοια

 

Ας δούμε όμως τι χριάζεται μια βόμβα. Καταρχάς μπαρούτι. Μπαρούτι παράγει η ατμόσφαιρα σωρηδόν με νερό και εεεεε νερό. Βασικά μόνο νερό. ΝΑΙ ΡΕ ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΟ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ.

ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΝΕΦΟ ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΟ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ ΓΚΕ ΓΚΕ

 

Ορισμοί

 

ΧΑΜΗΛΟ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ ΜΕ ΜΑΖΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΕΡΟ ΜΕ ΥΓΡΑΣΙΑ. ΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ

 

ΥΨΗΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟΣ ΑΕΡΑΣ ΜΕ ΜΑΖΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΠΙΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ . ΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ

 

Το νερό λοιπόν έχει την εξής ωραία ιδιότητα

 

1.Είναι πολύ

 

Επίσης

2 Είναι παντού

 

Αλλά και...

 

3. Οταν γίνεται από αέρας υγρό δίνει θερμότητα(δημιουργεία σύννεφου cumulus)

 

Οπότε

 

4. Παράγει ενέργεια

 

Άρα για να φτιάξω μια βόμβα τι χρειάζομαι

 

ΝΕΡΟ και Αυτό το νερό να περάσει από αέρια σε υγρή φάση

 

ΠΩΣ?

 

ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ

 

Και που είπαμε ότι έχουμε ανοδικές και ζετσές μάζες αέρα μικρέ άχρηστε σκιερ. Όταν έχουμε βαρομετρικό υψηλό ή χαμηλό?

 

ΧΑΜΗΛΟ MASTER (Έχετε ακούσει ποτέ ότι έρχεται το υψηλό και θα ρίξει 10 μέτρα χιόνι. Οχι Λάππα)

 

 

Επίσης επειδή είναι ζεστές οι αέριες μάζες τι κάνουν?

 

Έχουν την τάση όταν βρίσκουν και άλλο ζέστο νερό κάπου να το σηκώνουν και να φτιάχουν και άλλα σύννεφα και άλλα και άλλα και άλλα και να φτιάχνουν τυφώνα (κυκλώνα για τους Japan). Μια στροβιλιζόμενη με ζεστό μηχανή παραγωγής ενέργειας....αναρχοαυτόνομη επανάσταση του καιρού με περισσότερους νεκρούς από τον Bin Laden πέρσι.

 

Mήν φοβάστε εδώ δεν έχουμε Ατλαντικό Ωκεανό να φτιάξουμε τυφώνα οπότε έχουμε απλά χαμηλά.

 

Έχουμε όμως Αιγαίο, Ιόνιο και Μάυρη Θάλλασσα.

 

Βγείτε έξω στο παράθυρο στο γραφείο. Το χαμηλό κοιτάξτε το στον χάρτη. Οι Αθηναίοι θα δείτε σύννεφα cumulus είναι ότι νερό μπόρεσε να φτάσει εδώ από Ιόνιο. Οι στα Γιάννενα θα δείτε το νερό του Ιονιού να σκάει στη Πίνδο επειδή εκεί είχε πιο χαμηλές πιέσεις το χαμηλό (!!!!!!) και σήκωνε πιο εύκολα το νερό. Το καημένο αυτό το νερό είχε τόσο μπόρεσε να το σηκώσει αυτο έριξε σε κάθε μέρος. Αυτό ονομάζεται χαμηλό Αδριατικής (στη ψιλοφλούφλικη έκδοσή του).

 

Το Ιόνιο απλά βαθαίνει τα χαμηλά δεν έχει δώσει στροβιλισμούς(τα ίδια λέγανε βέβαια και στη Βραζιλία ότι δεν έχουνε τυφώνες στο Νότιο ημισφαίριο του Ατλαντικού μέχρι που έσκασε ο πρώτος και τρέχανε πρόπερσι)

 

ΒΟΜΒΙΤΣΕΣ ΑΙΓΑΙΟΥ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

 

Ψάχνουμε για πολύ κρύο αέρα στο Αιγαίο. Πως γίνεται αυτό: Με ψυχρή εισβολή. Για τις ψυχρές εισβολές δεν έχει νοήμα να επεκταθώ απλά πρέπει να φτάσει κρυο εδώ από κάπου μεταξύ Νορβηγίας-Ρωσσίας. Και από αλλού να έρθει δε θα μας χαλάσει.

 

Πολύ κρύος αέρας βοηθάει στη συνταγή για τον εξής απλό λόγο. ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟΣ. και όπως ξέρουμε η διαφορά θερμοκρασίας είναι ενέργεια.

 

Εάν συνδιαστεί πολύ κρύος αέρας στην ατμόσφαιρα με μια διαταραχή (χαμηλό) τότε συμβαίνει το εξής απλό. θερμοκρασία Αιγαίου περίπου 12-16 βαθμούς. Θερμοκρασία αέρα στο επίπεδο της θάλασσας -3 έως 3 βαθμοί. Πιστέψτε με είναι πολύ μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας αυτή και επί 200 τετραγωνικά χιλιόμετρα είναι πολύ ενέργεια. Χαμηλή πίεση σηκώνει το νερό υγροποιείτε διαβάστε τα παραπάνω να καταλάβεται τη συνέχεια.

 

Φυσικά κανένα μοντέλο δεν μπορεί να τη πιάσει και πιο πολύ εμπιστεύομαι τον Γκίκα και τον Καραγιάννη(άμα σηκώνουν το τηλέφωνο μιας και τέτοιες μέρες τους πρήζουμε όλοι)

 

Η κακοκαιρία του 2002 φαινόταν ότι θα διαρκέσει 12 ώρες την στιγμή που άρχιζε(ΕΜΥ επίσημη ανακοίνωση). Χιόνιζε στην Αθήνα για 72 ώρες. Δεν απολύθηκε κανένας

 

Η κακοκαιρία του 1987 φαινόταν μια βδομάδα πριν ακριβώς όπως έσκασε. Α ναι έβαλε 7 βαθμούς λιγότερο από όσο περιμμέναμε αλλά λεπτομέρειες.

 

Στην υοθετική περίπτωση που στο Ανατολικό Αιγαίο δεν υπήρχε η Τουρκία αλλά θάλασσα εκεί που τελείωνε η θάλασσα θα τρώγανε 5-10 τυφώνες μεγέθους 3-4 το χρόνο.

 

Δεν τις ξέρω και δεν μπορώ να τις εκτιμήσω ακόμα αλλά τουλάχιστον μπορώ να τις θαυμάζω και να ελπίζω για την επόμενη γιατί απλά σημαίνουν 1 μέτρο χιόνι στην Αθήνα.

 

Selas κάστε να το δούμε τελικά αυτό απλά θα σκάσει ή δεν θα σκάσει

 

ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΚΙ


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραια!! :):D

 

Κατι μαθαμε σημερις... :P Ευχαριστω ΜΙΚαλη B) Καλες κατεβασιες :P

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συγχαρητηρια Μιχαλη για οσα εγραψες οπως και σε σενα Μακη.

Ευχαριστώ πρόεδρε πάντα προσπαθώ να μαθαίνεις...

 

Να πω απλά επειδή το ξέχασα

 

Σενάριο 1ο: (12% πιθανότητα δική μου εκτίμηση και μιλώντας με καλύτερους από μένα) αυριο κυκλογένεση

Σενάριο 2ο: (25% πιθανότητα δική μου εκτίμηση και μιλώντας με καλύτερους από μένα) Τρίτη κυκλογένεση

 

Επαναλαμβάνω αυτά είναι βόμβες που σε χιονοδρομικά μόνο το Πήλιο θα φάει χιόνι. Ο χειμώνας μπαίνει από την αλλη Πέμπτη 01.02


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Το Sembach το θεωρείτε αξιόπιστο;

Δεν έχω καιρό που άρχισα να παρακολουθώ κι εγώ τα μοντέλα (πρόγνωσης, όχι τα άλλα :) ) και δεν έχω την ανάλογη πείρα, αλλά βλέπω ότι λίγοι αναφέρονται σε αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο τα άλλα. Ερωπαϊκο, gfs να κοιτάς ukmo μετά και τα άλλα τελευταία.

 

Για 24 ώρες δεν θα χάσει ούτε για 48

 

Έχει ωραία σχεδιάκια όμως και μπορείς να καταλάβεις μερικά πράγματα που δεν σου βγαίνουν με τις εικόνες στα 500 και στα 850

 

Βάζω και του ukmo τη γνώμη για την ίδια μέρα να υπάρχει. Συγκρίνεται τις εικόνες από τα τρια μοντέλα(σελίδα 7) και κοιτατε τα ensemble μέχρι την επόμενη κακοκαιρία θα έχετε μάθει καιρό

 

Μάκη τη δευτέρα θα σε εξετάσω

 

ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Rukm1441.gif


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαι καμμια ματια σε skyron και Poseidon για ανεμους..

Πολλες φορες ειναι σημαντικοι παραγοντες..

Παιδια οσοι ενδιαφερεστε να μαθετε καποια πραγματα για τον καιρο,παρακολουθειτε την Hellasweather ή δειτε τα αρχεια γνωσεων που εχει..Ειναι πραγματικο σχολειο.Ολα οσα ανεφερε ο Μιχαλης και πολλα περισσοτερα θα τα βρειτε εκει.Απο πολυ απλες επεξηγησεις μεχρι λεπτομερεις αναλυσεις

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, αλλα αν δεν εχεις Ελληνικα Windows, δεν διαβαζεται με τιποτα <_<:(

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

ΥΓ ΜΙΚ, και αδιαβαστος να'μαι, μουφα θα'ναι :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kαι καμμια ματια σε skyron και Poseidon για ανεμους..

Πολλες φορες ειναι σημαντικοι παραγοντες..

Παιδια οσοι ενδιαφερεστε να μαθετε καποια πραγματα για τον καιρο,παρακολουθειτε την Hellasweather ή δειτε τα αρχεια γνωσεων που εχει..Ειναι πραγματικο σχολειο.Ολα οσα ανεφερε ο Μιχαλης και πολλα περισσοτερα θα τα βρειτε εκει.Απο πολυ απλες επεξηγησεις μεχρι λεπτομερεις αναλυσεις

 

Εϊναι εύκολο ένα link για τη Hellasweather?


papadakn-portes2_3.jpg

Μετεωρολογικός Σταθμός Νέας Κηφισιάς

Nea Kifisia Weather Station

Locus-delicti.com Blog

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...