Jump to content
fv

Τα χεράκια τι τα κάνουμε;

Recommended Posts

Απορία από μία καινούρια στο forum (πιθανότατα το θέμα θα το έχετε συζητήσει και παλιότερα):

Εντάξει, την τεχνική του carving στα πόδια και τον κορμό σιγά-σιγά την καταλαβαίνω. Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρη είναι τι κάνουμε τα χεράκια και τα μπατόν στο carving. Έχω καταλάβει ότι παίζουν σαφώς λιγότερο σημαντικό, αν όχι διακοσμητικό, ρόλο, αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιες είναι οι σωστές κινήσεις των χεριών στο carving και τι ακριβώς κάνουμε τα μπατόν;

 

Φανή

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το επίπεδό σας?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το επίπεδό σας?

Κάνω σκι 15 χρόνια, αλλά ας πούμε ενδιάμεσο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουνε γραφτεί όλα σε προηγούμενες συζητήσεις στο σκι το άθλημα για ψάξε λίγο

 

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=2586

 

 

 

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=42

 

Για τα μπατόν το μόνο χρήσιμο που μπορώ να σου είναι ανάλογα με το πόσο δυναμική θέλεις να κάνεις την εναλλαγή της στροφής τόσο πιο δυναμικά πρέπει να το σκας.

 

Στο κοντό δυναμικό σλάλομ θέλει καρφώματα ενώ στο χαλαρό ανοιχτό κάρβινγκ θα δεις καλούς σκιερ να το ακουμπάνε πολύ απαλά ή να μη το ακουμπάνε καθόλου.

 

Για τα χεράκια ας μιλήσει κάποιος άλλος (Δρ. Nickel?)

 

Δεν κατάλαβα πάντως πολλά για το επίπεδό σου θα βοηθούσε αν έβαζες μια φώτο ή περιγραφή του πως κάνεις σκι.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν κατάλαβα πάντως πολλά για το επίπεδό σου θα βοηθούσε αν έβαζες μια φώτο ή περιγραφή του πως κάνεις σκι.

Φωτογραφία μου δεν έχω καμία διαφωτιστική, όσο για περιγραφή... Προσπαθώ εδώ κ 2 χρόνια, που το έχω πάρει πιο ζεστά το θέμα κ έχω χρόνο να ανεβαίνω συχνότερα, να μεταβώ από το παλιό κλασικό στυλ (παράλληλο σλάλομ, χτύπημα του μπατόν στη στροφή κτλ.) στο carving. Φοβάμαι όμως ότι έχω χαθεί κάπου στη μέση. Το κακό είναι ότι όσο προσπαθώ την ώρα που κατεβαίνω να σκεφτώ ακριβώς πώς πρέπει να κάνω την κίνηση συνήθως αποτυγχάνω, ενώ πολλές φορές που δε σκέφτομαι απολύτως τίποτα μου βγαίνει αβίαστα.

Anyway, ευχαριστώ για το tip, θα διαβάσω και τα links (δυστυχώς υπάρχει άφθονος χρόνος να διαβάζουμε για το σκι όσο δεν ανεβαίνουμε για σκι :unsure: ) και ελπίζω να τα εφαρμόσω πάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χμμμ

 

Πρέπει να μαζευτούν όλα αυτά κάπου να υπάρχει το υλικό για τεχνική μαζεμένο.

 

Μάθημα βασικά θα σου πρότεινα να κάνεις συνέχεια στο βουνό. Τις πρώτες φορές θα σου φανούν περίεργες οι ασκήσεις που διδάσκουν στο κάρβινγκ (μέσα χέρι να δείχνει πάνω έξω χέρι στη μέση-και τα δυο χέρια στη μέση-κλπ) και θα νομίζεις ότι κάνεις χειρότερο σκι. Μόλις όμως μέσα στο σλάλομ σου ενσωματώσεις και το σωστή χρήση της παραβολικής ιδιότητας των πεδίλων έχει πολύ ωραία αίσθηση.

 

Άλλη συμβουλή από το thread ερώτηση για carve είναι ανοιχτές στροφές 180 μοιρών για να 7-10 δευτερόλεπτα μέσα στη στροφή να δοκιμάσεις τα πάντα.

 

Τα υπόλοιπα στο βουνό

 

ΤΟΣΟΙ ΚΑΛΟΙ ΣΚΙΕΡ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ως Carving εσυ τι εννοεις?

 

Αυτο?

post-592-1168871487.jpg

 

Οταν στριβουμε στις ακμες το λεμε carving (carve=χαραζω)

Δε πλαγιολισθαινω ή jump turn ή οποια αλλα τεχνικη καναμε με τα μη τοσο παραβολικα σκι (εμεις που δε μπορουσαμε να carvαρουμε τοτε, οι αθλητες εκαναν carved στροφες εξ'απ'ανεκαθεν)

 

Στη φωτο ειναι μια "απομιμηση" "αθλητικης" στροφης να το πω?

πλεον το λεμε extreme carving :unsure:

 

Ολοι λοιπον κανουμε καρβαριστες στροφες με τη "νεα" τεχνικη,

Τα χέρακια ανα στυλ καταβασης παιζουν το δικο τους σημαντικο ρολο.

Δεν εχουν αλλαξει ομως τα πραγματα τοσο, μονο που οι στροφες μας εχουν γινει σαφως πιο γρηγορες και το σωμα μας ειναι πιο χαμηλα. Εαν το μπατον σε δυσκολευει ,σου μενει πισω ,χτυπαει με δυναμη και τιναζεται πειραματισου με λιγο πιο κοντα.

 

Διακοσμητικα δεν ειναι σιγουρα εκτος και προσπαθεις να βγαλεις extreme carve στροφες τοτε ναι θα μπορουσες να μην τα χρησιμοποιεις αλλα η θεση των χεριων παιζει απο τους βασικοτερους ρολους.

Ο Πρωταρχικος κανονας ειναι οτι τα χερια πρεπει να ειναι παντα παραλληλα με τη πλαγιά.

 

Στη μικρη φωτο για χαρην της φωτογραφιας ειναι λαθος η θεση των χεριων.

Θα επρεπε το δεξι που ακουμπαει να ειναι σηκωμενο και το αριστερο (που στη φωτογραφια "αντισταθμιζει" το τοσο χαμηλο δεξι) να ειναι πιο χαμηλα.

 

Γενικα υπαρχουν πολλα να πουμε για τα χερια αλλα θα ειναι πιο κατανοητα κατεβαινοντας με τα σκι μας :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χμμμ

 

ΤΟΣΟΙ ΚΑΛΟΙ ΣΚΙΕΡ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ?

 

Δεν ξέρω για τους καλούς...μερικοί (ές) κακοί, βαριούνται πάντως επίσης, αλλά έχουν πολλή δουλειά για να το σκέφτονται !!!! :unsure:

 

Υ.Γ. Φανή καλώς ήρθες στο φόρουμ....Μπες αν θέλεις στην ενότητα νέων μελών να γράψεις....


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

μονο μη το διαβασει ο Donmeli και αρχισει παλι : τι τα θελετε ρε τα μπατον πεταχτε τα...

 

Αντε καλο μας απογευμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΤΟΣΟΙ ΚΑΛΟΙ ΣΚΙΕΡ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ?
Μπα, βαριούνται και άλλοι αλλά μάλλον περισσότερο :unsure:

 

Αγαπητή fv, την επόμενη φορά που θα ανέβεις για σκι εάν δεν έχεις κάποιον για να σου κάνει μάθημα, παρατήρησε αυτούς που κάνουν κάρβινγκ ή ακόμα και τους εκπαιδευτές στο βουνό που κάνουν μαθήματα στην πίστα και φυσικά όχι μαθήματα για στροφούλες και φρένο. Δες πως χρησιμοποιούν τα μπατόν και που είναι τα χέρια τους, βέβαια εδώ υπάρχει ο φόβος αυτός που κάνει σκι να μην ξέρει και πολλά απλά να φαίνεται ότι ξέρει, αν παρατηρήσεις αρκετούς θα καταλάβεις όμως ποιος ξέρεις καλά και ποιος όχι.

Πάντα, να ξέρεις όμως ότι ο καθένας έχει το δικό του στυλ, μπορεί τα χέρια να πρέπει να είναι σε συγκεκριμένη θέση αλλά αυτό πολλές φορές διαφέρει από σκιέρ σε σκιέρ.

Ακόμα καλύτερα είναι να έρθεις σε κάποια από τις εκδρομές μας όταν με το καλό χιονίσει και εκεί θα έχεις την ευκαιρία να λυθούν στην πράξη όλες σου οι απορίες. Δυστυχώς ότι και να σου πούμε στην θεωρία από εδώ δύσκολα θα το καταλάβεις για να το εφαρμόσεις στην πίστα.


Je veux devenir calife a la place du calife

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό πάντως είναι (όπως μου είχε πει και ενας γάλλος εκπαιδευτής) να τα βλέπεις πάντα (τα χέρια).Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να είναι μπροστά σου σχετικά.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χέρια πάντα μπροστά όπως είπε και ο kostakiskal καλό είναι να τα βλέπουμε πάντα και όπως επίσης στις μικρές στροφές (σλάλομ) τα δουλεύουμε περισσότερο.


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Φανή, κάλως ήρθες και από εμένα.

 

Θυμάμαι μια φορά μια διδακτική (για σκι) εκπομπή στη TV να λέει για τα χέρια το εξής:

Σκέψου ότι έχεις ένα houla-houp (καλά το έγραψα αυτό??) στη μέση σου. Τα χέρια σου, λοιπόν, πρέπει να είναι ΕΞΩ από το hula-hup (καλύτερα??) και σχετικά μπροστά. Τα ανοιχτά χέρια βοηθάν σημαντικά στο να αρχίζεις να στρίβεις με carve(??) αφού σου δίνουν την απαραίτητη ροπή που χρειάζεσαι για να γείρεις! Σε καμία περίπτωση, τα χέρια και τα μπατόν δεν είναι διακοσμητικά!!

 

Πάντως, διαφωνώ ότι η τεχνική στο σκι έχει αλλάξει. Αυτό που λένε τώρα carving, εγώ το θεωρώ το σωστό - πρώην - "παράλληλο" σκι. Πολύς κόσμος απλά θεωρεί ότι αυτό που έλεγαν "παράλληλο" είναι το σκι που ξεκινάει από V και απλά κάποια στιγμή εξελίσσεται (όλο και πιο γρήγορη μετατόπιση του εσωτερικού ποδιού) σε τεχνική που τα πόδια φαίνονται παράλληλα. Σαφώς, η τεχνική αυτή δεν έχει σχέση με το todays-called "carving". Μάλιστα, στη τεχνική αυτή, τα χέρια δεν παίζουν τόσο ρόλο, οπότε μένει η κακή συνήθεια να μένουν "κουλά".

 

Αυτό βέβαια που καταλαβαίνω (χωρίς ακόμα να έχω δοκιμάσει τα καινούρια RX8 μου - πότε θα χιονίσει γμτ?) είναι ότι τα σημερινά πέδιλα διευκολύνουν κατά πολύ τη "carve" τεχνική και δίνουν σαφώς μεγαλύτερα περιθώρια επίδοσης.

 

Ελπίζω, λιιιιγο να βοήθησα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλά τα νεας τεχνολογίας σκι βοηθούν στο να μάθει κάποιος πολύ πιο γρήγορα σκι και κάποια μοντέλα είναι πολύ καλά για σκι εκτός πίστας


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Xεμ, για να κόψω τον αέρα των σκιερς ( :) ) εγώ θα πω μόνο μια πρόταση αλλά πολύ χρήσιμη:

 

Τα χέρια τα βάζουμε για να μην πέσουμε κάνοντας κάρβινγκ :angry:

 

Η λογική είναι ίδια και στο σκι και στο σανίδι (extreme freecarve), χέρια μπροστά όταν στρίβεις με ακμές και τα βάζεις κάτω για ισορροπία φορτίου και όχι για εφέ αν και κάλλιστα θα μπορούσε να είναι :unsure:


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα χέρια μπροστά, σχετικά ψηλά, παράλληλα σχεδόν με το επίπεδο της πλαγιάς στις κοφτές στροφές, πιο ελεύθερα σε μεγάλες και πολύ μεγάλες στροφές.

Στο αγωνιστικό σκι με πόρτες τα χέρια είναι ακόμα πιο ψηλά, αλλά εδώ δεν μας αφορά το γιατί.

Δεν προσπαθούμε να πιάσουμε με το χέρι το χιόνι, αν γίνει έγινε λόγω μεγάλης κλίσης και πάντα με μεγάλη ταχύτητα (εκτός αν διαγωνίζεσαι στο extreme carving).

Βοηθάει κατά τη διάρκεια του transition (εναλλαγή ακμών) και λίγο πριν το γώνιασμα να "σπρώχνουμε" ελαφρά και τα δύο χέρια μπροστά... στην ουσία βέβαια σπρώχνουμε τον κορμό μας, έτσι ώστε να φέρουμε το κέντρο βάρους μας λίγο πιο μπροστά και να χρησιμοποιήσουμε τα σκι μας από την αρχή της κουτάλας, ώστε να γίνει αυτόματα η "βουτιά" μέσα στην στροφή.

Όταν το πετύχει κάποιος οι στροφές (τουλάχιστον αυτές για τις οποίες είναι σχεδιασμένα τα σκι μας), έρχονται αυτόματα και "χωρίς" πολύ κόπο... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Οπως είπε και ο Βασίλης πιο πάνω και ο Louis, τα χέρια πρέπει να είναι ανοιχτά, σκέψου ότι κρατάς το χούλα-χουπ του Βασίλη ή ένα μεγάλο βαρέλι στο ύψος περίπου του στήθους. Στην αρχή προσπάθησε να τα κρατάς εκεί έστω και αν σου φαίνεται άχαρο/γελείο/χαζό κτλ.

Στην πορεία θα δείς ότι έτσι πραγματικά "βολεύει" και βοηθάει ενώ θα αποκτήσεις το δικό σου στυλ, που σημαίνει ότι τα χέρια θα παίρνουν την θέση τους αυτόματα και όχι κατ'ανάγκη στο συγκεκριμένο ύψος

 

 

 

 

 

(μιλάω και εγώ που τα χέρια τα έχω μονίμως στις τσέπες!!! :) )


Je veux devenir calife a la place du calife

Share this post


Link to post
Share on other sites

..... που να δεις τα δικά μου αλλου για αλλου, η μόνη σωτηρία είναι να τα βάλω σε νάρθηκα :lol:


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ή να τα δέσεις με τις χειροπέδες του θενιόρ Λάππαθ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις είπα να ανεβάσω ένα βιντεάκι (~2,5 ΜΒ σε quicktime) για να μην ακούω και τη γκρίνια του Nickel.

εδώ

Εδώ το παλικάρι δείχνει αρκετά καλά τι μπορεί να κάνει κανείς τα χεράκια του είτε πηγαίνει γρήγορα (=μεγάλη κλίση ) είτε πιο μαζεμένα ( =μικρότερη κλίση ).

 

Και για όσους δεν το έχουν καταλάβει (ακόμα) ναι εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα μπατόν δεν είναι απαραίτητα ( χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν γίνεται και με αυτά) .


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aυτο ηταν ολο; Ασε μας ρε Βαγγελη στον πονο μας... :rolleyes:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

βασικα καλησπερα σε ολους τους φιλους

 

ευχομαι πολλα χιονια

 

στο video του domneli ο φιλος μας εχει πολυ μικρα πεδιλα

 

πανω απο 1.5 μετρο δεν πρεπει να ειναι

 

δεν εχει καθολου ταχυτητα γιατι δεν θα τον κρατησουν τα πεδιλα

 

απλα το μονο που κανει ειναι να εκμεταλευται την αντιθετη κλιση του βουνου.......

 

εαν δεν εχεις μπαστουνια δεν

 

1. δεν κανεις απατητο χιονι(Πουδρα)

2.δεν κανεις συνεχομενα σλαλομ με ρυθμο,κανεις μονο μεγαλες στροφες

3.υπαρχει περιπτωση να χασεις την ισσοροπια σου γιατι εαν τα βαλεις προς τα πισω τα χερια πηγαινει και ο κορμος του σωματος σου πισω και ετσι χανεις την ισσοροπια

4.κανεις πολυ κακο στην οικονομια της χωρας γιατι αγοραζεις λιγοτερο εξοπλισμο

 

διαλεγετε και περνετε..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα φίλε cookmangr.

Η τοποθέτησή σου έχει τις αλήθειες της και δεν θα διαφωνήσω ως προς αυτό. Αλλά δεδομένου ότι ο άνθρωπος αυτό ήθελε να κάνει ( ούτε απάτητο ούτε τεχνικό σλάλομ) μάλλον δεν τον ενοχλούν τα κοντά πέδιλα και απ ότι φαίνεται ούτε με την ισορροπία του έχει πρόβλημα, την οποία σημειωτέον ούτε τα μπατόν μπορούν να σου εξασφαλίσουν. Ίσως να σε βοηθούν να την βρεις/διατηρήσεις πιο εύκολα. Αλλά μιας και η αρχική ερώτηση είχε να κάνει συγκεκριμένα με το carving, και κάτω απ΄αυτόν τον όρο εγώ τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι κάτι σαν αυτό στο βίντεο είπα να το ανεβάσω.


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν οι υπερβολικές κινήσεις που χρειάζεται να κάνουν τα χέρια για να διατηρηθεί η ισορροπία χωρίς τα μπατόν.

Φυσικά και γίνονται όλων των ειδών οι στροφές και όλων των ειδών τα χιόνια και χωρίς μπατόν.

Πρόπερσι έδωσα τα μπατόν μου σε ένα φίλο, που έσπασε τα δικά του και έκανα όλα τα λούκια της Φτερόλακκας με περίεργα χιόνια,χωρίς κανένα πρόβλημα...

Για να γίνεις διεθνής οδηγός βουνού στην Γαλλία περνάς και από αυτό το στάδιο (σε πηγαίνει ο εκπαιδευτής σου σε ένα couloir και σου παίρνει τα μπατόν, καμιά φορά και το ένα σκι. :blink: ) και σου λέει κατέβα... B)

Μερικές φορές λοιπόν για άσκηση κάνω χωρίς τα μπατόν, η τα κρατάω και τα δύο στο ένα χέρι, αλλά δεν μου αρέσει η εικόνα της "ζεμπεκιάς" που κάνουν τα χέρια.

Η ομορφιά του σκι για μένα είναι η οικονομία των κινήσεων και η απλότητα... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα συμφωνησω εν μερη μαζι σου domneli αλλα θα συμφωνησω πληρως με τον louis

 

επειδη εχουν αφησει πολλοι να ενωηθει στην κοινη λογικη των τουριστων σκιερ οτι εαν καρβαρω ξερω να κανω και σκι γιατι νομιζουν οτι το σκι ειναι καρβινγκ και τιποτα αλλο βλεπω πολους να προσπαθουν να ξεκινησουν σκι χωρις μπαστουνια....

 

ενταξει στην αρχη ξεκιναμε χωρις μπατον και με τα χερια στα γονατα αλλα στην συνεχεια πρεπει τα μπαστουνια να ειναι ο ενας απο τους κυριους εξοπλισους μας......

 

εννοειτε οτι ολοι οσοι γνωριζουν απο ισσοροποια και λιγο σκι θα κατεβουν καλως κακος σε καποιες πιστες και χωρις μπαστουνια

 

βασικα εγω ξερω 3 ατομα που σε παγωμενη πιστα κατεβαινουν μονο με τις μποτες του σκι

 

λετε να το ξεκινησουμε .................????????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
    • Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την διευκρίνηση! Έχω επισυνάψει 2 συνδέσμους σχετικά με το πέδιλο. Πρέπει να κυκλοφόρησε το 2020 αν και εγώ το είδα στο βουνό για πρώτη φορά πέρση το 2023. Θεωρώ προς πρώτα το νοίκιαζαν σχεδόν τοπικά μόνο στο wengen και grindewald και στα επόμενα χρονιά το στείλανε σε αρκετά μαγαζιά σε όλη την Ελβετία! Η εγγύηση του ισχύει φυσικά, πχ στο Zermatt στο κατάστημα της Bayard εχεις το service σου! Η τιμή 520ΕΥΡΩ συζητήσιμη! Με εκτίμηση Σταυρός
    • €155m (!) Les Grands Montets Upgrade Announced   https://www.j2ski.com/ski-chat-forum/posts/list/0/20835/155m-les-grands-montets-upgrade-announced.page?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR38lawfvXJFOYCy-QuYSHTPaF0ZaRZHIh_tRexoDqZBj_7-PC4dzy8Vr64_aem_AfPJYthWqmgzTTtVP3_T5uCUjWhVoHsHrX4KwyymBY52pVj0YAbUwYwtdHUzKRFMdn3qQEM5FyqDRAv1Z1_WaqJm
    • - Η ελαφρότερη μπότα στην αγορά για την συγκεκριμένη σκληρότητα. (1700γρ) - Σε πολύ καλή κατάσταση, καμμία μετατροπή στη μπότα η στο liner,  Alpine Soles, με όλα τα αξεσουαρ ( εργαλείο, spoilers..)  - Χαρακτηριστικά:- Flex 120, Last (φάρδος) 98mm, Alpine Soles ( ISO5355), BSL 304mm - Τιμή: 250Ευρώ         
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Phoebus
      Phoebus
      (56 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,827
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,657
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    VjiupsZog
    Joined
×
×
  • Create New...