Jump to content
Mitsaras

Μουσική

Recommended Posts

Πάμε δυνατά να ξεδιπλώσουμε ο καθένας μας,μυστικές πτυχές του έσω-κόσμου μας,για το είδος μουσικής που προτιμάμε!!

Τι θα λέγατε για rock δεκαετίας ΄70,από την μιά μεριά και κλαρίνο από την άλλη;Των άκρων έτσι;

Aυτός είμαι ΄γώ,όταν ακούω το ένα είδος ή το άλλο,αναστατώνεται το ΕΙΝΑΙ μου!!!


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

χμ μεγάλη κουβέντα Μητσο μ

Ακούω πολύ μουσική (κάποτε η ενασχόληση ήταν σε επίπεδο ψύχωσης) αλλά με ελάχιστες γνώσεις θεωρίας.

Τα είδη που ακούω πολλά, με το ροκ όμως και τα διάφορα παρακλάδια του, να είναι η πρώτη προτίμηση σε άκουσμα, εύκολα θα ακούσω επίσης κλασσική μουσική και καθόλου εύκολα γαβγάδικα και το 95% της σύγχρονης ελληνικής μουσικής.

Αγαπημένα συγκροτήματα-καλλιτέχνες : Porcupine tree, Rush, Pink Floyd, Fates Warning, Queensryche, Chris Cornell, Marillion, David Bowie, Depeche Mode, The Cure, Placebo, Τουρνάς, Μαχαιρίτσας, Αφοι Κατσιμίχα, Μητροπάνος (η πιο ροκ φωνή του ελληνικού πενταγράμμου).

Share this post


Link to post
Share on other sites

...θα συμφωνήσω και εγώ με τον προλαλήσαντα συνοδοιπόρο fotski, παρόλο που είμαι γεννημένος πολλές δεκαετίες μετά από αυτόν.... :)B):D

 

 

.....έτσι λοιπόν μ'αρέσει το rock της δεκαετίας 70 - 90 (Pink Floyd, Doors, Baez, Dylan, U2 κτλ κτλ κτλ) καθώς όμως και το ελληνικό rock του 80 - 90 (Μαχαιρίτσας - Τερμίτες, Κατσιμιχαίοι, Μικρούτσικος, Παπακωσταντίνου( Βασιλοθανάσης) κτλ κτλ)

 

 

.....ΑΥΤΑ..... :rolleyes::)


...great things are done when men and mountains meet....

Share this post


Link to post
Share on other sites

λοιπον

 

αν σας πω οτι ακουω τα παντα...

 

απο σκυλαδικα τυπου"J'taime" μεχρι Chillout κατασταση και γιατι οχι και οπερα...

 

ολα αναλογα την διαθεση μου..

 

να φανταστειτε εχω περιπου 500g απο μουσικη... και συνεχιζω...

 

 

συμπερασμα

 

ο καλος ο μυλος .....


Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω αντιθετα απλα ακουω φανατικα καποια συγκροτηματα.

Depeche Mode Pink-floyd Beatles Roxette ακουγα και U2 αλλα μετα την ατακα του μπονο σχετικα με το οτι ειναι υπερ του πολεμου στο Ιρακ δεν ξανακουσα.


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή ακούω Dark tranquility, the Mundane and the Magic. :)

 

Γενικά ακούω σχεδόν τα πάντα, από Ημισκούμπρια μέχρι Nine Inch nails και από Nickelback μέχρι Nelly Furtado. Δέσποινα Ολυμπίου και Χατζηγιάννης με Shakira, Beyonce, Weezer και 3 days Grace πασπαλισμένους με Cypress Hill; No problem mate, ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει όπως λέει και ο Ηλίας. ACDC μαζί με Eric Clapton, Meya ύστερα από The Rasmus και καπάκι Timberlake; Μια χαρά! The Cranberries αμέσως μετά από Supertramp και Linkin Park; Η καλύτερη μου! :)

 

 

Τρέφω όμως τεράστια αντιπάθεια στα σκυλάδικα, ειδικά αυτά που έχει δημιουργήσει η νοσηρή φαντασία της Πάνια. Τόσο καιρό άκουγα να αναφέρεται το "Βας χ3 o παρασκευάς" και δεν ήξερα περί τίνος πρόκειται. Απόψε που το άκουσα από το youtube ευχήθηκα να είχα παραμείνει με την άγνοια. :rolleyes:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

R.Stones, U2, Dire Straits, ABBA, Queen, L.Kravitz, D.Bowie, Police, Sting, Simple Minds, Waterboys, The the, Cardigans, Hooverphonic, Jamiroquai, New Order, Pet Shop Boys, Depeche Mode, Thievery Corporation, Rοyksopp, Shasha, Aphex Twin, Schiller, περίπου εδώ κινούμαι μουσικά. Mitsara με έκανες και ψάχνω ξημερώματα τα cd :rolleyes: . Από έλληνες καλλιτέχνες σπάνια, μερικά από Πρωτοψάλτη και Τσαλιγοπούλου και συχνά ΚωνσταντίνοΒ, ΜιχάληΔ και Νίκο Πατρελάκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ethnic, instrumental και celtic---ξενερωτος εε! :rolleyes:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούω πολλά είδη μουσικής, τα ακούσματά μου είναι από ροκ, εκτός των πολύ σκληρών metal, pop (επιλεκτικά βέβαια κάποια συγκροτήματα) Funk, Soul. Acid Jazz, drum n basse - απεχθάνομαι τα σκυλάδικα.

Αγαπημένα συγκροτήματα πολλά - θα αναφέρω επιλεκτικά κάποια που μου έρχονται τώρα στο μυαλό μου - σιγουρα θα ξεχάσω αρκετά.

The Beatles, Led-Zeppelin, The Cure, Depeche Mode, Bauhaus, U2, New Order, Blur, Red Hot Chili Peppers και παααρα πολλα άλλα

Και κάποια καινούργια : Franz Ferdinand, Madrugada, κ.α. - που δε θυμάμαι τώρα

Και κάποια λίγα Ελληνικά: Μ. Χατζιδάκι, Θανάση Παπακωνσταντίνου, τα παλιότερα του Μάλαμα, Αλκίνοο Ιωαννίδη και ακούω άνετα και ρεμπέτικα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ethnic, instrumental και celtic

 

Ολα αυτά μπορείς να τα βρεις σε συσκευασία ενός μόνο group, τους Afrocelt Sound System... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ιδιαίτερη αδυναμία σε Ross Daly, Cezaria Evora, ότι δημιουργούν οι Grinds και χωρίς καμία συζήτηση λατρεύω το Φοίβο Δεληβοριά. ;)

 

Επίσης δεν μπορώ να αποχωριστώ τη συλλογή ρεμπέτικων (Μαρίκα Νίνου, Σωτηρία Μπέλλου, Βαμβακάρης, Παπαϊωάννου κλπ) που έχω σε 45άρια αν και τα ακούω σπανίως γιατί με κάνουν να νοσταλγώ υπερβολικά την πόλη μου, τις μυρωδιές, τα σοκάκια, τη νύχτα και τη μέρα της...


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν

Από Ελαφριά λαικά

Άντζελα

και ξερό ψωμί - ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΑΧ ΠΑΤΡΙΔΑΑΑΑΑΑ

Νομικό

μόνο αν έχει στο πάλκο την κόρη του να κάνει δεύτερη φωνή

Πλούταρχο

για να βρει λεφτα ο κακομοίρης για να φτιάξει το σπασμένο το τζάμι, κρίμα να το τρώει η τραμουντάνα. Μα βρε Γιάννη σπίτι έχτισες με βορεινό προσανατολισμό...

Ρίτα

ΕΕΕΕ, Ιστορία μου αμαρτία μου λάθος μου μεγάλο

Ζαγοραίος

E de la magen

Μήπως δεν ήξερες πώς ήμουνα ανάπηρος

 

Και τώρα τα βαριά λαικά

Νίνο, Θέλξη, Πάνος Καλίδης κλπ

 

Κλασσική Μουσική

Βοσκόπουλος

Γλυκά πονούσε το μαχαίρι

Καζατζίδης

ΥΠΑΡΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Στράτος

Βρέχει φωτιά στην στράτα μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

 

Τέλος πάντων για να μιλήσουμε σοβαρά

 

Καλή και όχι εμπορική μουσική

 

Φιλικά


...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούω τα πάντα. Κατά καιρούς προτιμώ διαφορετικά είδη, από κλασσική μουσική, κυρίως μουσική από γνωστά μπαλέτα (Δον Κιχώτης, Κάρμεν, τα πιό αγαπημένα), μέχρι ηλεκτρονική μουσική (Jean Michael Zar, Yanni, κλπ), παλιά λαϊκά κυρίως ρεμπέτικα και ελληνικά δημοτικά (αγαπημένο το Ικαριώτικο και κάτι πολύ μακρόσυρτα τσάμικα!!!!).

 

Σταθερές αξίες: Depeche, Doors, Gazebo, Madonna, U2, Latin μουσική.

 

Τα αγαπημένα μου για τώρα: RELAX (MIKE), όλη η μουσική Αργεντίνικου tango και το soundtrack της ταινίας "La vie en Rose".

 

 

Τρέφω όμως τεράστια αντιπάθεια στα σκυλάδικα, ειδικά αυτά που έχει δημιουργήσει η νοσηρή φαντασία της Πάνια. Τόσο καιρό άκουγα να αναφέρεται το "Βας χ3 o παρασκευάς" και δεν ήξερα περί τίνος πρόκειται. Απόψε που το άκουσα από το youtube ευχήθηκα να είχα παραμείνει με την άγνοια. ;)
Συμφωνώ και επαυξάνω... και το χειρότερο είναι ότι σου κολάνε και τα μουρμουράς κιόλας από τις πολλές φορές που τα ακούς!!!! :(

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούω σχεδόν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, εκτός από τα πολύ πολύ ΗΑRD ROCK (αυτά δηλαδή που δεν έχουν καθόλου μελωδία, παρά μόνο φασαρία) και εκτός από τα πολύ κακόγουστα σκυλάδικα (τύπου Πάνιας μμπππρρρ)

 

Κατά τ' άλλα...ιδαίτερη αδυναμία σε:

 

rock '70's

pop ';)'s

instrumental/soundtrack

ρεμπέτικα (μου θυμίζουν την οικογένεια μου)

μπαλάντες

 

 

αυτά...

 

Φιλικά

Νανά


...μέτριο, ούτε τον καφε δεν πίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

εκτός απο τα παρακμιακα σκυλαδικα εθνικης οδου ολα τα αλλα στην ώρα τους. Στο αυτοκινητο ελαφρια ξενη μουσικη.

Δε χωνεψα πoτε "death metal"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πάντα εκτός από σκυλάδικα και τα περισσότερα ελληνικά που τ' ακούς και θες να αυτοκτονήσεις.. Αν με ποτίσουν ...πολύ, αντέχω στα σκυλάδικα μέχρι να τελειώσει το αλκοολ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΟΒΥ

 

Επίσης σπρώχνω τον Ιάσωνα στο ποτό για να ακούει σκυλάδικα <_<


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ανάλογα με την ώρα και τη διάθεση!

 

από ξένο ροκ μέχρι ελληνικό ποπ και στο τσακίρ κέφι κλασικά λαϊκά και φυσικά Ρέμο!

 

 

λατρεύω Franky (Sinatra) και Sirley Bassey, επίσης Aritha Franklin.

 

 

τα "σουξέ" της Πάνια με τίποτα.

 

 

στο ραδιόφωνο Galaxy ή Kiss


Je veux devenir calife a la place du calife

Share this post


Link to post
Share on other sites
αγαπημένο το Ικαριώτικο
Ξέρεις να το χορεύεις;Σε ρωτάω γιατί εγώ το ξέρω και το βρίσκω πανέμορφο!!

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
<_< Εγώ με την σειρά μου,εθνικ,ατμοσφαιρική μουσική και φυσικά Πλούταρχο!!

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rock Rock και ξανά Rock σε όλες τις πτυχές του από 50's μέχρι σήμερα................................... ;)

 

Βασικά όλα εξαρτόνται από την διάθεση και την χρονική στιγμή αλλά in any case I Rock!!!!


There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι μουσικες προτιμησεις τελικα αλλαζουν πολυ γρηγορα... Προσφατα διαβασα κατι στοιχους κ επαθα πλακα...

 

3 Doors Down

 

"Here Without You"

 

A hundred days have made me older

Since the last time that I saw your pretty face

A thousand lies have made me colder

And I don't think I can look at this the same

But all the miles that separate

Disappear now when I'm dreaming of your face

 

I'm here without you baby

But you're still on my lonely mind

I think about you baby

And I dream about you all the time

I'm here without you baby

But you're still with me in my dreams

And tonight it's only you and me

 

The miles just keep rollin'

As the people leave their way to say hello

I've heard this life is overrated

But I hope that it gets better as we go

 

I'm here without you baby

But you're still on my lonely mind

I think about you baby

And I dream about you all the time

I'm here without you baby

But you're still with me in my dreams

And tonight girl its only you and me

 

Everything I know, and anywhere I go

It gets hard but it wont take away my love

And when the last one falls

When it's all said and done

It gets hard but it wont take away my love

 

I'm here without you baby

But you're still on my lonely mind

I think about you baby

And I dream about you all the time

I'm here without you baby

But you're still with me in my dreams

And tonight girl its only you and me

 

Ροκ μπαλαντα αμα την ακουσει κανεις σε περιοδο μετα απο χωρισμο θα βαλει τα κλαμματα :rolleyes:


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Φυσικα "κλασσικο" ροκ '60 ,'70 ,':) με το οποιο μεγαλωσα.

 

-Blues ,rythm & blues ,gospell ,μου "πανε πολυ στο αυτι" ,οπως και οι λατινοαμερικανικοι ρυθμοι

 

-παραδοσιακα και ιδιως αυτα που περιεχουν χαλκινα πνευστα με συγκινουν

 

- επιλεγμενα ελληνικα κομματια "εντεχνης μουσικης" (το ξερω......αυτο σηκωνει πολλη συζητηση ,δεν ξερω καν αν ειναι αντικειμενικο η υποκειμενικο)

 

-ethnic ,βρισκω πολυ ενδιαφερουσα και την αναμειξη απο διαφορα μουσικα ειδη απο διαφορετικους καλλιτεχνες ,φαινομενικα "ασχετους" μεταξυ τους (womad festival ,"ΚΟΣΜΟΣ" radio .......ειδες ,makalu ,δεν εισαι μονος σου !!!!

 

-Ορισμενα εργα κλασσικης μουσικης

 

-Πολλα καινουργια συγκροτηματα .Μου αρεσει να ενημερωνομαι για τα καινουργια συγκροτηματα απο τα παιδια μου.(πολλα απο αυτα που ακουνε δεν τα ανεχομαι ουτε πεντε λεπτα ,αλλα το ιδιο δεν γινοτανε με εμας και τους γονεις μας ?? βλεπε φαση "heavy metal").

 

- η καλυτερη μου..........να οδηγω και να ειμαι μονος μου στον δρομο ,καλοκαιρι ,βραδυ στο στροφιλικι του "Αγιου" με κατευθυνση για Βορεια Ευβοια ,και η μουσικη στη διαπασων........

Share this post


Link to post
Share on other sites
η καλυτερη μου..........να οδηγω και να ειμαι μονος μου στον δρομο, καλοκαιρι, βραδυ στο στροφιλικι του "Αγιου" με κατευθυνση για Βορεια Ευβοια ,και η μουσικη στη διαπασων........
Ακριβώς το ίδιο μ΄αρέσει και μένα, με τη διαφορά ότι προτιμώ κακοκαιρία....

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Phoebus
      Phoebus
      (56 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,660
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    TommyFrask
    Joined
×
×
  • Create New...