Jump to content
BOOZER

Βιβλίο...

Recommended Posts

Ποιο βιβλίο επιλέξαμε να συντροφεύσει τις φετινές μας διακοπές: στο βουνό, στη θάλασσα, στο αγαπημένο μας χωριό, όταν γύρω μας έχει ησυχία ή πολυκοσμία, αυτό που θα γεμίσουν άμμο ή φυλλαράκια οι σελίδες του και θα τσαλακώσουμε ανάμεσα στη γεμάτη μας βαλίτσα στο αεροπλάνο, στο πλοίο της γραμμής ή στο σακκίδιό μας;


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τελευταίο που αγόρασα ήταν το "The interpretation of murder" του Jed Rubenfeld.

 

Καλογραμμένο με πολλές ανατροπές και αναπάντεχο κλείσιμο, το βιβλίο περιέχει έξυπνους διαλόγους και αποτελεί μια ενδιαφέρουσα επιλογή. :P


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

μόλις τελείωσα "ο μυθος του χοσέ" του Eliseo Alberto.

...για τα αόρατα κελιά που μας κρατούν δέσμιους του ίδιου μας του εαυτού

 

Κούβα,μετανάστες, και ένα βιβλίο γραμμένο σε ρυθμούς ρουμπα.

 

 

χμ... και θα πάρω Το Άρωμα του Πάτρικ Ζίσκιντ . Βιβλίο του 86 πολυδιαφημισμένο.

Δε το διάβασα ποτέ, είδα όμως τη ταινία και ειναι η πρώτη φορά που θα κάνω αναποδα τη διαδρομη. Απο τη ταινία στο βιβλίο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων, που περνούν τον ελεύθερο χρόνο τους(αν αυτός υπάρχει), διαβάζοντας ένα βιβλίο.Εχω τόσα πολλά, να κάνω κάθε στιγμή,που διαθέτω τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο μου σε πιο <<κινητικά>> πράγματα,από το να καθήσω σ΄έναν καναπέ και να διαβάσω κάποιο βιβλίο.

Εξαίρεση αποτελούν οι μέρες των διακοπών,όπου εκεί μπορεί να <<ξωκείλω>>....

Για να μην το μπερδεύουμε και πολύ το πράγμα,πήρα για τις διακοπές το <<Ψηφιακό οχυρό>> του Dan Brown.Αν κάποιος το έχει διαβάσει και δεν το βρήκε καλό,μην το μαρτυρήσει,γιατί είμαι ικανός να μην το ανοίξω καθόλου.


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω ρε παιδια αμα κατσω να διαβασω στις διακοπες η την ωρα για σπορ θα διαβασω για την ΑΕΚΑΡΑ η το GREEK SKI RESORTS αντε και διαβασα ενα βιβλιο τι θα καταλαβω;το βαριεμαι οσο τιποτε αλλο


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@skimad:...διάβαζε εσύ και ας μη καταλαβαίνεις τίποτα....

 

επί του προκειμένου:

 

-- Το σάπιο νέρο - Μήτσος Κασόλας

 

-- Η τέχνη του ταξιδιού - Αλαίν Ντε Μποττόν

 

-- Τα ημερολόγια ενός τιμονιέρη - Guy Saunier (για το έργο του Νίκου Καββαδία)


...great things are done when men and mountains meet....

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Για τον ελεύθερο χρόνο μου (...ποιός γελάει ρε παιδιά...)

"Galileo's Daughter" - Dava Sobel

 

- Για την παραλία όμως.... "Cosmopolitan" !!!!! Είναι απίθανα αυτά που γράφουν οι συντάκτες του περιοδικού :lol::lol::lol: (...και δεν αναφέρομαι στα ρεπορτάζ αποτρίχωσης ή για το μακιγιάζ του καλοκαιριού…)


...δεν ειναι ολοι οι snowboarders %$παιδα

 

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites
@skimad:...διάβαζε εσύ και ας μη καταλαβαίνεις τίποτα....

 

επί του προκειμένου:

 

-- Το σάπιο νέρο - Μήτσος Κασόλας

 

-- Η τέχνη του ταξιδιού - Αλαίν Ντε Μποττόν

 

-- Τα ημερολόγια ενός τιμονιέρη - Guy Saunier (για το έργο του Νίκου Καββαδία)

 

Συγνώμη για την παρέμβαση Mr.di, αλλά την ποιητική συλλογή "Το βρεγμένο νερό" του κ. Λάππα την έχεις διαβάσει;


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω κ 2 μερες το: Himalayan Quest: Ed Viesturs on the 8,000-Meter Giants 517CRS6582L._SL130_.jpg και περιμενουν άλλα banal-oρειβατοειδή στη βιβλιοθηκη..

 

Τωρα ομως που ειπατε για διακοπες, θαλασσιτσα κτλ…θελω :lol: >

 

vacation.jpg

 

ωραιο T/R


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή τον καιρό προσπαθώ να διαβάσω (αλλα αφού δεν έχω κ πολύ ελεύθερο χρόνο, μάλλον θα πάει για τις διακοπές όπως το βλέπω) το 1984 - Τζορτζ Όργουελ (κλασικό - αλλά δεν έχει τύχει να το διαβάσω) και στα προσεχώς έχω "Το σπίτι και το κελί" - του Χρήστου Χωμενίδη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη θάλασσα windsurf... :lol:

Στο βουνό mtb και περπάτημα... :lol:

Τις υπόλοιπες ώρες τα μικρά... :D

Που χρόνος για διάβασμα... :lol::(

 

Αν περισσέψει τίποτα από χρόνο, κάνα μεσημέρι στο χωριό μου διαβάζω άρθρα από τα Powder της χρονιάς και παλαιότερα.

Πήρα και το Free Skiing-How to adapt to the mountain του Jimmy Oden και μερικά βιβλία για την εκπαίδευση στο windsurf και ελπίζω να μπορέσω να τα ανοίξω... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ζηλεύω όλους που έχετε ελεύθερο χρόνο!

Προσωπικά αναπολώ τις εποχές που διάβαζα, τα βραδάκια κυρίως, βιβλία ( ορειβατικά, πεζοπορικά, ιστορικά, αλλά και λογοτεχνικά). Μπορεί να μην έχω σοβαρές αναβάσεις - πεζοπορίες στο παλμαρέ μου όμως ήξερα τα πάντα χάρη στα βιβλία που διάβαζα. Ο Makalu που με ξέρει καλύτερα γνωρίζει πως απέκτησα τις γνώσεις μου. Γιατί το βιβλίο είναι γνώση, και θα έπρεπε όλοι μας να διαθέτουμε περισσότερο χρόνο γι αυτό!

 

Εδώ και λίγα χρόνια όμως τα 3 μικρά διαβολάκια που έχω στο σπίτι δεν με αφήνουν να απολαύσω ούτε ένα καφέ με ησυχία! Τολμώ να πω οτι έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο στη δουλειά μου παρά σπίτι.

Κάθε μέρα ξεμπερδεύω γύρω στις 12.00!!! τα μεσάνυχτα και μετά αράζω για μια ώρα απολαμβάνοντας 1 ποτάκι και ακούγοντας λίγη μουσικούλα. Μετά 6 ωρίτσες ύπνο και με φωρτισμένες ξανά τις μπαταρίες μου ξεκινάω για την επόμενη μέρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξαναδιάβασμα, μετά από χρόνια, του Born to Win, γραμμένο από τον John Bertrand -μυθική μορφή της αγωνιστικής ιστιοπλοίας- το 1984 γιά την νίκη του στο America's Cup. Πρώτη νίκη ξένου μετά από 132 χρόνια, κλασσική περίπτωση Δαυίδ εναντίον Γολιάθ.

Είναι δοκίμιο στρατηγικής, ηγεσίας, ομαδικότητας και απίστευτης εμμονής ,προσήλωσης στον στόχο και πίστης στην νίκη. Δεν είναι πολύ τεχνικό και μπορεί να διαβασθεί και από άνθρωπο που δεν ξέρει από αγωνιστική ιστιοπλοία.

 

Ιπποκράτης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστή αυτή η φωτό από που είναι; Από τη λίμνη Τιτικάκα;

Share this post


Link to post
Share on other sites
- Για την παραλία όμως.... "Cosmopolitan" !!!!! Είναι απίθανα αυτά που γράφουν οι συντάκτες του περιοδικού :lol::lol::lol: (...και δεν αναφέρομαι στα ρεπορτάζ αποτρίχωσης ή για το μακιγιάζ του καλοκαιριού…)

 

:unsure::(

Εγώ πάλι στην παραλία διαβάζω αποκλειστικά "Men's Health"... Είναι απίθανα αυτά που γράφουν οι συντάκτες του περιοδικού :D:lol::lol: (...και δεν αναφέρομαι μόνον στα ρεπορτάζ αποτρίχωσης ή για το πώς θα κάνουμε τους τέλειους κοιλιακούς!!!!!…)..ε, άντε και λίγο "Penthouse" για να τσεκάρω τον ανταγωνισμό! :P


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το εχω διαβασει, ξαναδιαβασει και θα το ξαναδιαβάσω όποτε έχω χρόνο

 

Richard Bach - Jonathan Livingston Seagull

 

200px-Johnathan_Livingston_Seagull.jpg

 

wikipedia


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Mitsaras

Το ψηφιακό οχυρό είναι ένα ακόμα πιθανό σενάριο κινηματογραφικής ταινίας. Όμορφη περιπέτεια στην Αλάσκα με αληθοφανη διαπλεκόμενα της

NSA και της αμερικανικης κυβερνησης, εντελώς εμπορικό, θα διαβαστεί εύκολα και μετα θα περιμένεις τη ταινια :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Το κατέβασα από περιέργεια σε ψηφιακή μορφή και το διάβασα στο PDA. Κλασσικός Brown, θα έλεγα. Ο άνθρωπος έχει ωραία πένα και τα βιβλία του διαβάζονται πολύ ευχάριστα. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει κόσμος που τα παίρνει στα σοβαρά και δεν καταλαβαίνει το χάσμα μεταξύ φαντασίας και πραγματικότητας.

 

Edit: Ποια Αλάσκα ρε νέος; :P

Λες να θυμάμαι λάθος βιβλίο;


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

νταξ έβαλα λίγο και απο τον Αρκτικό κύκλο :P

 

και αυτό καλό είναι να το πάρετε ότι πρεπει για ξαπλώστρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάλι το καλοκαίρι διαβάζω πολύ λιγότερα βιβλία από ότι το χειμώνα (θα μου πείτε και τι κάνω όμοιο με τους άλλους ανθρώπους...; :P ).

Η αγαπημένη ώρα για διάβασμα είναι πάντα και μόνο πρωί. Κι επειδή το πρωί διαφέρει για τον καθένα στις διακοπές μας... εννοώ κατά τις 6:00... βάρβαρο, ε; όταν όλοι επιστρέφουν απ'το ξενύχτι, εμένα ξυπνάει το λιγοστό μου πνεύμα. Είναι η ώρα που φιλτράρω καλύτερα τα νοήματα και μαγεύομαι από τις σελίδες που γυρνάνε σαν τρελλές.

10.jpg

Εκείνη την ώρα λοιπόν πετάγομαι απέναντι στην Αμουλιανή (χωρίς κόσμο, κινητά και όλες τις παρεμβολές...) και απελευθερώνω τη σκέψη μου με λίγο καφεδάκι. Πολύ πριν ξυπνήσουν οι "τυφλοπόντικες" επιστρέφω σε όλα εκείνα τα τυπικά πλάνα διακοπών που νομίζω πως θα με ξεκουράσουν, αλλά δεν τα καταφέρνουν ποτέ!

Φέτος διαλεξα να ξαναδιαβάσω το "Εγχειρίδιο του Πολεμιστή του Φωτός" του Κοέλο για χιλιοστή φορά.

 

63667.jpg

Ο πολεμιστής του φωτός πιστεύει. Επειδή πιστεύει στα θαύματα, αρχίζουν να γίνονται. Αν η φασαρία του κόσμου πνίγει την εσωτερική μας φωνή, αυτό σημαίνει πως έφτασε η στιγμή της μάχης. Η νίκη έχει το ίδιο πρόσωπο με την ήττα. Ποιος, όμως, μπορεί να μας στηρίζει στις δύσκολες στιγμές; Ποιες λέξεις πρέπει ν' ακούσουμε από τις μυριάδες που αντιλαλούν στ' αφτιά μας; Μπορούμε στ' αλήθεια να μοιραστούμε όνειρα και νοσταλγία με τους άλλους;

 

Επίσης, σίγουρα θα ασχοληθώ με τη σειρά (4 τόμων) των εκδόσεων του Κ.Ε.Θ.Ι. (Κέντρου Ερευών για Θέματα Ισότητας) που αφορά στις επιδράσεις του φύλου μας στην επαγγελματική μας επιλογή. Είναι βιβλία βασισμένα σε πονήματα έρευνας στην οποία συμμετείχα και θα ήθελα να διαβάσω συγκεντρωμένα τα αποτελέσματά της.


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
- Για την παραλία όμως.... "Cosmopolitan" !!!!! Είναι απίθανα αυτά που γράφουν οι συντάκτες του περιοδικού (...και δεν αναφέρομαι στα ρεπορτάζ αποτρίχωσης ή για το μακιγιάζ του καλοκαιριού…)

 

....ααα εσύ μου το πήρες??? :P

 

 

 

 

 

 

 

.....προτιμώ να κλείνω τα μάτια μου και να σκέφτομαι βουνά, χιόνι και ski!!!

 

 

Φέτος διαλεξα να ξαναδιαβάσω το "Εγχειρίδιο του Πολεμιστή του Φωτός" του Κοέλο για χιλιοστή φορά.

 

:P ....πιστευω οτι δεν υπάρχει πιο κουραστικό βιβλίο!! φυσικά με μεγάλες αλήθειες!!


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. ''Το 13ο κρανίο’’ του Οδυσσέα Γκρεϊ (ξανά! :P )...για όσους αγαπούν την ιστιοπλοϊα και την αρχαιολογική έρευνα post-2098-1182428012_thumb.jpg

 

((Σελίδες: 508 - Εκδόσεις Ενάλιος---Αιγαίο. Σε κάποιο νησάκι του Αρχιπελάγους βυθισμένο αιώνες στον γαλανό του κόρφο, κρύβεται ένα παράξενο και μοναδικό αντικείμενο. Ένας αρχαιολογικός θησαυρός που έρχεται από τα βάθη της ιστορίας, συνδέοντας την αιρετική σέκτα των Εσσαίων με το τάγμα των Ναϊτών Ιπποτών... Ο Έλληνας καπετάνιος που έχει αναλάβει να μεταφέρει τους Αμερικανούς πελάτες του στο μικροσκοπικό νησί των Κυκλάδων, γίνεται δέσμιος της μοιραίας γοητείας της αινιγματικής Κιμ, μιας Αμερικανοασιάτισσας ερευνήτριας, που τον κάνει κοινωνό ενός θανάσιμου μυστικού που μόνο εκείνη γνωρίζει. Τι ακριβώς είναι το μυστηριώδες Γκράαλ ή Ιερό Δισκοπότηρο για το οποίο ερίζουν τόσους αιώνες οι ερευνητές; Πώς μπόρεσε η Κιμ να αποκρυπτογραφήσει το περίφημο χειρόγραφο Βόινιχ, το κλειδί που θα οδηγήσει στην υποβρύχια κρύπτη όπου βρίσκεται το μοναδικό αυτό αντικείμενο για το οποίο χύθηκε τόσο αθώο αίμα επί μία σχεδόν χιλιετία; Ένα συναρπαστικό μυθιστόρημα που μιλά για τον θησαυρό των Ναϊτών που βρέθηκε κρυμμένος στο Αιγαίο…))

 

2. Η τριλογία του Γιώργου Μιχαηλίδη ''Της επανάστασης,της μοναξιάς και της λαγνείας''


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το κατέβασα από περιέργεια σε ψηφιακή μορφή και το διάβασα στο PDA.

 

Για καλό οφθαλμίατρο στείλε pm :blink:

 

 

 

Ενα βιβλίο που μου αρέσει να διαβάζω κάθε καλοκαίρι στην παραλία και δεν το έχω βαρεθεί ακόμη είναι το

 

"Τρεις άντρες σε μια βάρκα, χώρια ο σκύλος" του Jerom Jerom

 

Το έχει διαβάσει κανείς?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Το μήνυμα" - Μάρλο Μόργκαν

Ένα οδοιπορικό στην έρημο της αυστραλίας με μια ομάδα ιθαγενών...κάθε φορά που το διαβάζω με στέλνει!

 

 

(το Αρωμα Nickel είναι πάαααρα πολύ οραίο- δεν έχω δει την ταινία αλλά μου είπαν πως δε συγκρίνονται!)


Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...