Jump to content
ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ενοικίαση αυτοκινήτου από Μόναχο

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Επειδή δεν έχω πάει ποτέ Ιταλία και θέλω να επισκεφτώ τη la thuille ξέρει κανείς αν είναι σύνηθες να χρειαστείς αλυσίδες στη Βόρεια Ιταλία το Μάρτιο ή κάτι αρκετά σπάνιο? Εννοείται αν νοικιάσω αμάξι θα έχω μαζί μου αλυσίδες απλώς στη Βόρεια Ιταλία λόγω καιρού μου φαίνεται παράξενο να μη νοικιάζουν με χιονολάστιχα και να πρέπει να βασανίζεσαι με τις αλυσίδες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν γνωριζω τι παιζει στις Ιταλικες Αλπεις..... αλλα στις Αυστριακες Αλπεις δεν εχω δει ποτε (σχεδον) αυτοκινητα να φορουν αλυσιδες.....προφανως γιατι φορανε χιονολαστιχα...παντως εγω φοραω χιονολαστιχα εχοντας και αλυσιδες τις οποιες δεν εχει χρειαστει να φορεσω ποτε (γιατι γνωριζουν οτι τον χειμωνα ζουνε απο τους χιονοδρομους και οι δρομοι ειναι εκχιονισμενοι)

  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν γνωριζω τι παιζει στις Ιταλικες Αλπεις..... αλλα στις Αυστριακες Αλπεις δεν εχω δει ποτε (σχεδον) αυτοκινητα να φορουν αλυσιδες.....προφανως γιατι φορανε χιονολαστιχα...παντως εγω φοραω χιονολαστιχα εχοντας και αλυσιδες τις οποιες δεν εχει χρειαστει να φορεσω ποτε (γιατι γνωριζουν οτι τον χειμωνα ζουνε απο τους χιονοδρομους και οι δρομοι ειναι εκχιονισμενοι)

Ναι γιατί στην ουσία στην Αυστρία τα χιονολάστιχα είναι υποχρεωτικά οπότε φοράν όλοι. Και μου κάνει εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δεν είναι υποχρεωτικό και στη Βόρεια Ιταλία.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε ολες τις αυτο -στρατε τις ιταλιας υπαρχουν σημάνσεις που γραφουν οτι απο τον Οκτώβριο μεχρι και τον μαρτιο τα χιονιού-λαστηχα ειναι υποχρεωτικά ...!!

 

τωρα πως γίνετε η εταιρίες ενοικιάσεις ιχ να σου δινουν ιχ χωρις χιονιού-λαστιχα !! ειναι ενα θεμα !!

  • Like 3

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την ακριβή ενημέρωση όσων διαβάζουν το νήμα οφείλω να σημειώσω ότι την πραγματική κατάσταση στην Ιταλία την αποτυπώνει το μήνυμα του

mplamplampla

 

Ναι γιατί στην ουσία στην Αυστρία τα χιονολάστιχα είναι υποχρεωτικά οπότε φοράν όλοι. Και μου κάνει εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δεν είναι υποχρεωτικό και στη Βόρεια Ιταλία.

  • Like 1

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχως τα χιονολαστιχα δεν ειναι υποχρεωτικα στην Ιταλια (τουλαχιστον δεν ηταν πριν απο το 11, οσες φορες πηγα εγω). Τραγικες καταστασεις στην autostrada να επιστρεφω για Ανκονα με το Φορεστερ με τετρακινηση και χιονολαστιχα σε σφοδρη χιονοθυελλα, με τους Ιταλους forza με 120-160 (!) και οποιον παρει ο χαρος. Ειλικρινα τρομοκρατηθηκα.

 

Εχω νοικιασει diesel απο το Μιλανο και τις αλυσιδες τις πληρωσα. Γεματο το τεποζιτο και μου δινουν ενα χαρτι που λεει αν πατε για σκι να το γεμισετε με arctic diesel. Ρωτησα, ειναι γεματο με arctic diesel?

 

Οχι!

 

Πως θα το αδειασω ρε μεγαλοφυια?

 

Τεσπα, φευγω απογεματιατικα ελπιζοντας να εχω φτασει Maddona di Campiglio πριν πεσει η θερμοκρασια κατω απο -20 (το οριο του αγιοβασιλιατικου diesel).

 

Τα ζωα εχουν γεμισει το ρεζερβουαρ του νερου των υαλοκαθαριστηρων με... νερο! Λες και το Μιλανο χειμωνιατικα ειναι κανενα τροπικο μερος. Την επομενη και για ολο το επομενο του ταξιδιου, μεχρι που επεσε το κιβωτιο ταχυτητων στην ασφαλτο, δεν ειχαμε υαλοκαθαριστηρες. Οταν θολωνε το μπρμπριζ με την αλατολασπη, σταματαγαμε στην ακρη του δρομου και περιμεναμε να το ...στρωσει στο μπαρμπριζ, να λιωσει με το καλοριφερ στο φουλ και να καθαρισουμε με το απεσταγμενο νερο τη λασπη.

 

Απο τοτε, αν μπορω να αποφυγω να νοικιασω απο Ιταλια το κανω. Ειτε πεταω Ελβετια, ειτε Γερμανια.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχως τα χιονολαστιχα δεν ειναι υποχρεωτικα στην Ιταλια (τουλαχιστον δεν ηταν πριν απο το 11, οσες φορες πηγα εγω). Τραγικες καταστασεις στην autostrada να επιστρεφω για Ανκονα με το Φορεστερ με τετρακινηση και χιονολαστιχα σε σφοδρη χιονοθυελλα, με τους Ιταλους forza με 120-160 (!) και οποιον παρει ο χαρος. Ειλικρινα τρομοκρατηθηκα.

 

Εχω νοικιασει diesel απο το Μιλανο και τις αλυσιδες τις πληρωσα. Γεματο το τεποζιτο και μου δινουν ενα χαρτι που λεει αν πατε για σκι να το γεμισετε με arctic diesel. Ρωτησα, ειναι γεματο με arctic diesel?

 

Οχι!

 

Πως θα το αδειασω ρε μεγαλοφυια?

 

Τεσπα, φευγω απογεματιατικα ελπιζοντας να εχω φτασει Maddona di Campiglio πριν πεσει η θερμοκρασια κατω απο -20 (το οριο του αγιοβασιλιατικου diesel).

 

Τα ζωα εχουν γεμισει το ρεζερβουαρ του νερου των υαλοκαθαριστηρων με... νερο! Λες και το Μιλανο χειμωνιατικα ειναι κανενα τροπικο μερος. Την επομενη και για ολο το επομενο του ταξιδιου, μεχρι που επεσε το κιβωτιο ταχυτητων στην ασφαλτο, δεν ειχαμε υαλοκαθαριστηρες. Οταν θολωνε το μπρμπριζ με την αλατολασπη, σταματαγαμε στην ακρη του δρομου και περιμεναμε να το ...στρωσει στο μπαρμπριζ, να λιωσει με το καλοριφερ στο φουλ και να καθαρισουμε με το απεσταγμενο νερο τη λασπη.

 

Απο τοτε, αν μπορω να αποφυγω να νοικιασω απο Ιταλια το κανω. Ειτε πεταω Ελβετια, ειτε Γερμανια.

χαχαχαχαχα

 

καπως ετσι ηταν και σε εμας αλλα προσεξε:

 

μας ειπαν για να βαλουμε ειδικο πετρελαιο Η προσθετικο (το βαζεις και μετα με γεματο ντεποζιτο)

 

ps εμεις δεν βαλαμε ουτε το ενα ουτε το αλλο και δεν ειχαμε θεμα (ισως ειμασταν τυχεροι)

 

 

μας ειπαν μια υπερβολικη τιμη για αλυσιδες και εννοειται δεν πηρα. ειχα κοιταξει τον καιρο και πηρα απο βενζιναδικο που ηταν στο 1/3 της τιμης.

 

νερο στους υαλοκαθαριστηρες ειχε ειδικο (φανταζομαι) οποτε δεν μας παγωσε...

 

γενικα σαν τους γερμανους δεν ειναι

 

για να μην μιλησω για την διαδικασια παραδοσης παραλαβης που κανεις δεν ελεγχει τιποτα , ουτε και ειναι εκει για να του δειξεις τα προηγουμενα χτυπηματα...

 

τεσπα. χαος λιγο η κατασταση σε σχεση με μοναχο

 

 

Edited by StavRos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία από ενοικίαση αυτοκινήτου στο Μιλάνο? ΣΚέφτομαι για 05-13 Μαρτίου και ότι βρίσκω πουθενά δεν αναφέρουν χιονολάστιχα παρά ότι με έξτρα κόστος σου δίνουν αλυσίδες.

Εκτός και αν άλλαξε κάτι φέτος, στο Μιλάνο ΔΕΝ μπορείς να βρεις χιονολάστιχα. Σου χρεώνουν τις αλυσίδες ένα 50αρικο, είτε τις χρησιμοποιήσεις είτε όχι.

Για αρχές Μαρτίου, οι πιθανότητες για χιονολάστιχα είναι περιορισμένες, αλλά όχι αμελητέες, ειδικά όταν βγεις από αυτοκινητόδρομο που μεγαλώνουν τα υψόμετρα.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και θέλει και προσοχή με το ντίζελ, όπως είπαν και πιο πάνω.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

μας ειπαν για να βαλουμε ειδικο πετρελαιο Η προσθετικο (το βαζεις και μετα με γεματο ντεποζιτο)

Παλι καλα... ισως το προσθετικο να μην ειχε εφευρεθει ακομα οταν πηγα εγω...

 

Απο τη διαδικασια παραλαβης, ο δεξιος καθρεφτης ηταν κολημμενος με μονωτικη ταινια, αλλα μου ειπαν ειναι για να μην φυγει το πλαστικο που εχει σπασει...

 

Τα εχω γραψει στην ιστορια για την εκδρομη μας στη Μαντονα, το κλου της εκδρομης ηταν οτι στην επιστροφη, μολις βγηκαμε στην Ωτοστραντα, στην αρχη δεν εμπαινε η τριτη, μετα δεν εμπαινε και η πρωτη, στο τελος πηραμε στο χερι ολο το κιβωτιο και μας πηγε ο γερανος στο Μπεργκαμο και απο κει με ταξι στη Μαλπενσα να μην χασουμε το αεροπλανο.

 

Οι μπαγασηδες οι Ιταλοι στην αρχη δεν ηθελαν να πληρωσουν το ταξι, (ας πηγαινατε με το τραινο, ας χανατε την πτηση, το ξενοδοχειο ειναι φτηνοτερο κλπ). Στο τελος πληρωσαν το ταξι αλλα με χρεωσαν γιατι δεν το παρεδωσα με το τεποζιτο γεματο!!!...

 

Η Μεσογειακη αλητεια σε ολο τη το μεγαλειο!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γυρνοβολουσα πριν καμια βδομαδα στο σαιτ της europcar για αυτοκινητο κι εβγαλα λαβρακι.

 

Ιδιες ημερομηνιες με ιδιο αυτοκινητο στο σαιτ 256 ευρω ενω στο app 320.

Σε ερωτημα μου στην εταιρια ελαβα απαντηση πως επειδη δινουμε μεγαλυτερη εμφαση στο σαιτ λογω περισσοτερων επιλογων συμβαινει αυτο και πως κοιταζουνε στη διορθωση του.

Δεν ξερω εαν συμβαινει κ σ αλλες εταιριες αλλα τσεκαρετε το.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εδω το απαντητικο μειλ

 

 

Good morning Mr Alexakis,

 

 

 

Thank you for your email.

 

 

 

The price difference is linked to the fact that we are having a global promotion on the website which is not available on the mobile app. At the moment we cannot add this promotion to the app as technically it is not possible.

 

 

 

Our IT team are working on this so that we can offer our customers the same offers through all booking channels.

 

 

 

Please accept our apologies for the inconvenience caused.

 

 

 

If you require any further assistance please do not hesitate to contact me.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επισης στο σαιτ της sixt η διαφορα μεταξυ του international site και του sixt.de ειναι τεραστια. Νοικιασα bmw για 530€ αντι 1100€.....

 

Φυσικα δεν μπηκα δεν κοπο να ρωτησω γιατι αλλα οποιος θελει sixt.de να κλεινει ...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από πρόσφατη ενοικίαση (εντός Ελλάδας) διαπίστωσα τα παρακάτω τα οποία καλό είναι να έχετε υπ' όψιν σας όταν ενοικιάζετε τουτού.

 

Υπάρχει ένα νέο φρούτο που λέγεται "πολιτική καυσίμου γεμάτο-άδειο". Αυτό σημαίνει ότι παραλαμβάνεις το αυτοκίνητο γεμάτο και το παραδίδεις άδειο ή με όσο καύσιμο απομείνει από την χρήση του. Και εδώ αρχίζουν τα προβλήματα: οι σοβαρές εταιρίες (αναφέρω avis, hertz που ρώτησα και το επιβεβαίωσα) σε πιστώνουν για το καύσιμο που έχει απομείνει μέσα κατά την επιστροφή. Οι λιγότερο σοβαρές καρπώνονται το υπόλοιπο καυσίμου. Τέλος, οι καραγκιόζηδες, ΟΠΩΣ Η ΕΤΑΙΡΙΑ GOLDCAR (ισπανικής προέλευσης) σε χρεώνει και τέλος εξυπηρέτησης προκειμένου να ξαναγεμίσει το ρεζερβουάρ για τον επόμενο πελάτη !!!!!!!!

Το αστείο είναι ότι το τέλος εξυπηρέτησης ποικίλει ανάλογα με το μέγεθος του τουτου και ξεκινάει από 25Ε.

 

Να σημειώσω εδώ ότι στην (κλασική) "πολιτική καυσίμου γεμάτο-γεμάτο" οι περισσότερες εταιρίες (σοβαρές και μη) σε χρεώνουν αν λείπει καύσιμο κατά την επιστροφή (σε τσουχτερές τιμές) και τέλος εξυπηρέτησης. Όμως, αν το επιστρέψεις γεμάτο, όπως το πήρες, ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Διαπίστωσα επίσης (και θα μας χρειασθεί αυτό παρακάτω) ότι οι μεσάζοντες μέσω των οποίων κλείνουμε συνήθως αυτοκίνητο

http://www.arguscarhire.com/

http://www.izzirent.com/

http://www.rentalcars.com/

προσφέρουν πλέον την δυνατότητα αλλαγής του car rental provider, δηλαδή της εταιρίας ενοικιάσεων που θα μας εξυπηρετήσει.

 

Μία άλλη τακτική που χρησιμοποιούν οι καραγκιόζηδες ΟΠΩΣ Η ΕΤΑΙΡΙΑ GOLDCAR (ισπανικής προέλευσης) προκειμένου να σε χρεώσουν παραπάνω είναι η εξής: ως γνωστόν για να νοικιάσεις αυτοκίνητο πρέπει να έχεις πιστωτική κάρτα ώστε η εταιρία ενοικιάσεως να δεσμεύσει ένα ποσό για το τμήμα της ευθύνης που δεν καλύπτεται από την μεικτή ασφάλεια (deductible όπως το λένε στο χωριό μου). Δίνεις λοιπόν την πιστωτική στους καραγκιόζηδες ΟΠΩΣ Η ΕΤΑΙΡΙΑ GOLDCAR και σου λένε "αυτή η κάρτα είναι debit ή είναι bonus ή είναι χρεωστική ή κάποια άλλη π@π@ρι@, και δεν μπορείτε να την χρησιμοποιήσετε". Το ίδιο σου λένε αν βγάλεις δεύτερη κάρτα κοκ. Απώτερος σκοπός τους είναι να σου πουλήσουν αυτοί την δική τους ασφάλεια απαλλαγής (ασφάλεια για το deductible) σε τσουχτερή φυσικά τιμή (20 αντί 7-8Ε που χρεώνει η mondial).

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

 

1) Μακρυά από την GOLDCAR.

2) Πριν πατήσουμε το κουμπάκι για ενοικίαση διαβάστε τους όρους (προφανώς) και δείτε προσεκτικά την πολιτική καυσίμου

 

να είναι αυτή

post-2487-0-62342800-1452446625_thumb.png

 

 

και όχι αυτή

post-2487-0-60548800-1452446548_thumb.png

 

3) Αν για οιονδήποτε λόγο σας έρθει το voucher και αναγράφει πολιτική καυσίμου γεμάτο-άδειο ή την GOLDCAR ως car rental provider τότε ζητήστε αμέσως αλλαγή του provider.

 

4) Προτείνω επίσης ανεπιφύλακτα την εταιρία mondial ως έξτρα ασφάλεια για την απαλλαγή (το deductible που λέγαμε παραπάνω) ειδικά όταν το αυτοκίνητο είναι μεγάλο και (άρα) ακριβό. Σημειωτέον ότι στην mondial ασφαλίζεται ο οδηγός και όχι το όχημα. Με άλλα λόγια πληρώνεις (αν χτύπα ξύλο γίνει κάποια ζημιά) και στην συνέχεια τα παίρνεις πίσω από την mondial.

 

Φιλικά

 

7ψυχος

Edited by 7ψυχος_gtsap
  • Like 7

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπαρχουν και χειροτερα. Οταν πηγα Μαντονα, στο γυρισμο επεσε το κιβωτιο ταχυτητων στο δρομο, ηρθε γερανος και με πηρε και με πηγε στο Μπεργκαμο, εγω επρεπε να παω Μαλπενσα (αεροδρομιο Μιλανου), πηρα ταξι διοτι μολις χασαμε το τραινο.

 

Μου πληρωσαν το ταξι με τα χιλια ζορια (γιατι δεν εμεινα σε ξενοδοχειο να παρω το τραινο την επομενη, γιατι δεν νοικιαζα αλλο (απο που? το ιδιο το γραφειο τους ηταν κλειστο) τεσπα...).

 

Δυο μηνες μετα βρισκω χρεωση στην καρτα γιατι δεν φουλαρισα το αυτοκινητο πριν το παραδωσω! :badmood: Πανω στο γερανο που τον εκανα χρυσο να μας αφησει στο σταθμο του τραινου (το οποιο δυστυχως χασαμε...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπαρχουν και χειροτερα. Οταν πηγα Μαντονα, στο γυρισμο επεσε το κιβωτιο ταχυτητων στο δρομο, ηρθε γερανος και με πηρε και με πηγε στο Μπεργκαμο, εγω επρεπε να παω Μαλπενσα (αεροδρομιο Μιλανου), πηρα ταξι διοτι μολις χασαμε το τραινο.

 

Μου πληρωσαν το ταξι με τα χιλια ζορια (γιατι δεν εμεινα σε ξενοδοχειο να παρω το τραινο την επομενη, γιατι δεν νοικιαζα αλλο (απο που? το ιδιο το γραφειο τους ηταν κλειστο) τεσπα...).

 

Δυο μηνες μετα βρισκω χρεωση στην καρτα γιατι δεν φουλαρισα το αυτοκινητο πριν το παραδωσω! :badmood: Πανω στο γερανο που τον εκανα χρυσο να μας αφησει στο σταθμο του τραινου (το οποιο δυστυχως χασαμε...).

θυμασαι εταιρια??


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

θυμασαι εταιρια??

Ναι! Δεν εχω γερασει τοσο πολυ ακομα... :D

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι να (θυμηθεί και να) γράψει την εταιρία ο Μάκης, να σημειώσω ότι το πρόβλημα ακινητοποίησης του αυτοκινήτου είναι πολύ σοβαρό ειδικά όταν συμβεί σε άλλη χώρα (π.χ. ενοικίαση από Μιλάνο, ζημιά στην Γαλλία). Στο παρελθόν είχα ζητήσει έγγραφη επιβεβαίωση άμεσης αντικατάστασης σε περίπτωση βλάβης και μου την είχα δώσει με ρητή αναφορά "ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ".

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει κάποιας μορφής apriori εξασφάλισης για το πρόβλημα αυτό.


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εγω εχω μια απορια σχετικα με την πληρη ασφαλεια αυτοκινητου. Περυσι πηγα ischgl απο μοναχο και νοικιασα μεσω rentalcars με πληρη ασφαλεια και μολις πηγα εκει ο εκπροσωπος της εταιριας(enterprise νομιζω) μου ειπε αυτο που εκλεισα δεν ειναι ακριβως πληρη καλυψη επειδη δεν το πληρωσα στην εταιρια αλλα σε τριτη εταιρια(rentalcars). Μου ειπε οτι οποιαδηποτε ζημια κανω θα πρεπει θα στειλω μετα φωτο στην rentalcars και να τα βγαλω περα με αυτους...και αφου εγκριθει μετα θα μου επιστρεψουν το δεσμευμενο ποσο. Δλδ μπλεξιμο. Ετσι αναγκαστηκα να πληρωσω επι τοπου κ αλλα 70€ νομιζω για να εχω φουλ ασφαλεια απο την εταιρια ενοικιασης χωρις να ασχοληθω καθολου. Με λιγα λογια μ εξηγησε οτι αυτα που πληρωσα μεσω ιντερνετ για εξτρα ασφαλεια δεν χρειαζοταν.

Φετος θα παω sankt anton μεσω ζυριχης και σκεφτομαι να πληρωσω την πληρη ασφαλεια απο το site(μεσω swiss θα το νοικιασω) ή να τα πληρωσω στον κισσε και ας ειναι παραπανω μη μ λενε παλι τα ιδια;

Edited by Dimitris Xigis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε "εκλεψε" περισυ η enterprise, βασιζομενη οτι δεν ηθελες να ταλαιπβρηθεις εξτρα σε περιπτωση ατυχηματος!

 

Καθε εταιρια, λεγοντας διαφορα σε οπιαδηποτε χωρα, πξγαινοντας με το βαουτσερ να παρεις το αμαξακι που εχεις προπληρωσει, προσπαθει "τρομοκρατωντας " σα σου παρει και αλλα λεφτα, ειτε για εξτρα ασφαλεια , ειτε για αλυσιδες, ειτε ..... γαι οτιδηποτε αλλο! Μην βαζετε ευκολα το χερι στην τσεπη, απλα προσεξτε οταν κανετε την αρχικη κρατηση , τι ακριβως νοικιαζετε και πληρωστε τοτε για οτι εξτρα θελετε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω για αυτο προτιμω επωνυμες που δεν εχουν τετοιες κρυφες χρεωσεις και μπερδεματα. avis τοσα χρονια ποτε δεν ειχα προβλημα

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα θέματα με τις ασφάλειες μου αρέσει να ρωτάω με βάσει το πότε κάποιος είχε πρόβλημα, κι όχι πότε δεν είχε.

 

Το κακό με όλα αυτά τα συμβόλαια, τους έξτρα όρους κτλ είναι ότι απλά προσεύχεσαι να μη σου τύχει κάτι.

 

Έλα-χέ σου... και σκουπίσου που λένε...

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...