Jump to content
ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ενοικίαση αυτοκινήτου από Μόναχο

Recommended Posts

πάντως αν η διαφορά στα λεφτά είναι μικρή δεν πιστεύω ότι αξίζει να πάρεις ένα "μικρό" station vagon σε σχέση με ένα λίγο μεγαλύτερο τύπου passat vagon.

 

γνωρίζετε ποιο από τα παρακάτω θα ήταν καλύτερο από χώρους για εμάς;

 

vw passat sw ή variant (δεν ξέρω την διαφορά)

oper insignia sw

skoda octavia sw

ford s-max 5 pax

vw touran 5 pax

 

αυτό με το touran που αναφέρθηκε ότι το πίσω κάθισμα σπάει στα 3 είναι πολύ βολικό, γιατί ρίχνεις το μεσαίο και βάζεις σανίδια και σκι και οι 2 πίσω κάθονται άνετα. όμως το touran και s-max μου κάνουν στο μάτι ότι έχουν μικρότερους χώρους από τα sw. ισχύει; επίσης τα sw είναι πιο φθηνά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την σελίδα της VW. Passat variant (=station) 650lt, Touran 633lt. Δηλαδή η διαφορά είναι ελάχιστη. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι στο Touran πίσω θα καθίσουν πιο άνετα 2 ενήλικες, δεδομένου ότι θα κάθονται στις ανεξάρτητες θέσεις δε-αρ ενώ στην μέση θα "κάθονται" τα σκί σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν βάλεις πιο είναι πιο πρακτικό και άνετο η σειρά είναι η εξής

 

S-max

Touran

Passat (sw και variant είναι το ίδιο)

Octavia ή opel δεν είμαι σίγουρος

 

Τα ανεξάρτητα καθίσματα είναι ενα πλεονέκτημα


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το Ford Focus estate για τρια ατομα (2 σκι)

εχει κανεις γνώμη -εμπειρία

Edited by ΝΙΚΟΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το Ford Focus estate για τρια ατομα (2 σκι)

εχει κανεις γνώμη -εμπειρία

Σας είναι άχρηστο το estate γιατί θα είναι τεράστιο..Για τρία άτομα τα τελευταία 10 χρόνια νοικιάζουμε hatchback και είμαστε ok.

Τι σημαινει αυτό; Το hatchback έχει χωρέσει μια βαλίτσα 78 εκατοστών, μία 66 εκατοστών μια 72 εκατοστών , 3 μπότες 3 σκι όλα με δικά τους τσάντα μεταφοράς.

Εϊναι περιττό έξοδο το estate εκτός και αν έχετε περισσότερες από μία βαλίτσες ο καθένας πράγμα απίθανο καθώς πάνω από 23 κιλά πληρώνεις έξτρα λεφτάκια στο αεροπλάνο.

Edited by Velissarios

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πληροφορίες.

ζήτησα και quotes για shuttle transfer για αεροδρόμιο-st anton- αεροδρόμιο και η φθηνότερη τιμή είναι μέχρι τώρα 612 ευρώ οπότε μάλλον για αυτοκίνητο πάμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικά κοιτάξτε και επιλογές άλλων εταιρειών για πιο οικονομικές λύσεις. Κάποιες είναι θυγατρικές μεγαλύτερων εταιρειών. Πέρυσι είχα χρησιμοποιήσει την InterRent (από Μόναχο) (ανήκει στη Europcar) και το κόστος ήταν σημαντικά χαμηλότερο.

 

:shuriken:

 

 

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

 

Αρκετά πράγματα έχουν αλλάξει στις ενοικιάσεις. Να διαβάζετε τα ψιλά γράμματα, που καμιά φορά τα βλέπουμε ΑΦΟΥ πληρώσουμε και κάνουμε κράτηση και μετά μπορούμε να την ακυρώσουμε και να μας επιστρέψουν τα χρήματα με την εκκαθάριση της πιστωτικής ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ λογαριασμό!!!!!!!

 

Η InterRent, δίνει πολύ χαμηλότερες τιμές, γιατί τα αυτοκίνητα της δεν επιτρέπεται να βγουν έξω από Γερμανία!!!!! Φυσικά στα σύνορα δεν κάθεται ένας υπάλληλος της εταιρείας για να ελέγχει. Θα το καταλάβεις, αν σου τύχει κάτι (μακρυά από εμάς).

 

ΕΠΙΣΗΣ πολλές εταιρείες χρεώνουν εξτρα ασφάλιση αν το αυτοκίνητο βγει εκτός Γερμανίας. Την οποία την πληρώνεις με μετρητά επί τόπου!!!!

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ στα ψιλά γράμματα. Ακόμα και αφού κλείσετε, ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τους όρους.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πληροφορίες.

ζήτησα και quotes για shuttle transfer για αεροδρόμιο-st anton- αεροδρόμιο και η φθηνότερη τιμή είναι μέχρι τώρα 612 ευρώ οπότε μάλλον για αυτοκίνητο πάμε.

 

Οι 2 δρόμοι;;;;;;

Αν ναι, τότε η τιμή είναι λογική.

Το πρόβλημα με αυτές τις μετακινήσεις υπάρχει αν συνταξιδέψεις με αγνώστους, διότι μπορεί να φτάνουν με διαφορετικές πτήσεις, άλλες ώρες, άρα να έχεις πρόσθετη αναμονή.

 

Και μετά μου λες ότι ο gianis50 βγάζει.........


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας είναι άχρηστο το estate γιατί θα είναι τεράστιο..Για τρία άτομα τα τελευταία 10 χρόνια νοικιάζουμε hatchback και είμαστε ok.

Τι σημαινει αυτό; Το hatchback έχει χωρέσει μια βαλίτσα 78 εκατοστών, μία 66 εκατοστών μια 72 εκατοστών , 3 μπότες 3 σκι όλα με δικά τους τσάντα μεταφοράς.

Εϊναι περιττό έξοδο το estate εκτός και αν έχετε περισσότερες από μία βαλίτσες ο καθένας πράγμα απίθανο καθώς πάνω από 23 κιλά πληρώνεις έξτρα λεφτάκια στο αεροπλάνο.

Εμείς, 3 άτομα, σε estate audi, χωρέσαμε οριακά (και όχι το μικρό, νομίζω Α4- δεν θυμάμαι καλά τους αριθμούς).

 

Επίσης κάποτε οικογενειακά, σε estate, σε VW PASSAT χωρέσαμε άνετα (φυσικά τα σκι στην οροφή), ενώ σε volvo 50, είχαμε και πράγματα στα χέρια (και χωρίς σκι και με 2 ζευγάρια μπότες). Ακόμα και από πλευράς ασφαλείας αν το δεις, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είσαι αγκαλιά με την προίκα στο αυτοκίνητο. Άσε την άνεση.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το Ford Focus estate για τρια ατομα (2 σκι)

εχει κανεις γνώμη -εμπειρία

Λογικά ΟΚ. Να μην έχετε σκληρές βαλίτσες και όλα γίνονται πιο εύκολα.

 

Να θυμάσαι δεν κλείνεις αυτοκίνητο, αλλά κατηγορία και όταν σου έρθει η έκπληξη, πρέπει να είναι ευέλικτος. Αρκετές φορές μου έχει κάτσει πολύ, μα πολύ καλύτερα και κάποιες λίγες χειρότερα. Αυτές τις λίγες, αν ήμουν οριακός, θα την είχα πατήσει και θα πλήρωνα πολλαπλάσια.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

πάντως αν η διαφορά στα λεφτά είναι μικρή δεν πιστεύω ότι αξίζει να πάρεις ένα "μικρό" station vagon σε σχέση με ένα λίγο μεγαλύτερο τύπου passat vagon.

 

γνωρίζετε ποιο από τα παρακάτω θα ήταν καλύτερο από χώρους για εμάς;

 

vw passat sw ή variant (δεν ξέρω την διαφορά)

oper insignia sw

skoda octavia sw

ford s-max 5 pax

vw touran 5 pax

 

αυτό με το touran που αναφέρθηκε ότι το πίσω κάθισμα σπάει στα 3 είναι πολύ βολικό, γιατί ρίχνεις το μεσαίο και βάζεις σανίδια και σκι και οι 2 πίσω κάθονται άνετα. όμως το touran και s-max μου κάνουν στο μάτι ότι έχουν μικρότερους χώρους από τα sw. ισχύει; επίσης τα sw είναι πιο φθηνά.

 

Εγώ θα πήγαινα στο passat estate. Βάζοντας σκι στην καμπίνα του αυτοκινήτου, έχεις μεγαλύτερο χώρο. Το Touran, έχει ύψος, για να βάζεις τις βαλίτσες την μία πάνω στην άλλη, κάτι που τα έχεις με μικρή διαφορά με το passat.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

14/1 - 21/1 Μοναχο.

 

Εγώ θα ήμουν ανάμεσα στο octavia estate (200) και στο passat estate (215). Και λόγω διαφοράς κόστους δεν θα το συζητούσα, θα έκλεινα το 2ο.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Οι 2 δρόμοι;;;;;;

Αν ναι, τότε η τιμή είναι λογική.

Το πρόβλημα με αυτές τις μετακινήσεις υπάρχει αν συνταξιδέψεις με αγνώστους, διότι μπορεί να φτάνουν με διαφορετικές πτήσεις, άλλες ώρες, άρα να έχεις πρόσθετη αναμονή.

 

Και μετά μου λες ότι ο gianis50 βγάζει.........

 

ναι είναι για 4 άτομα με τους εξοπλισμους για μεταφορά από αεροδρόμιο στο ΧΚ και επιστροφή από ΧΚ προς αεροδρομιο. Μου εστειλαν προσφρορες από 1120 εως 745 μέχρι τώρα από το findtrasfers.com. Τα 612 ειναι από το SMS. Γενικά σε αυτα παιζει ρολο η αποσταση. Π.χ. για Tux το SMS μου ειχε δωσει προσφορα κάτω 400 ευρώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ναι είναι για 4 άτομα με τους εξοπλισμους για μεταφορά από αεροδρόμιο στο ΧΚ και επιστροφή από ΧΚ προς αεροδρομιο. Μου εστειλαν προσφρορες από 1120 εως 745 μέχρι τώρα από το findtrasfers.com. Τα 612 ειναι από το SMS. Γενικά σε αυτα παιζει ρολο η αποσταση. Π.χ. για Tux το SMS μου ειχε δωσει προσφορα κάτω 400 ευρώ.

 

Κάτω από 700 ευρώ είναι φτηνά.

Και ακόμα φτηνότερα είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου.

Και ακόμα φτηνότερα είναι ο gianis50.

Το επόμενο φτηνότερο είναι να κάτσεις σπίτι σου.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Κάτω από 700 ευρώ είναι φτηνά.

Και ακόμα φτηνότερα είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου.

Και ακόμα φτηνότερα είναι ο gianis50.

 

Ξέχασες, το ακόμη φτηνότερο τρένο (αν το κλείσεις νωρίς και για συγκεκριμένο δρομολόγιο). Π.χ. αεροδρόμιο Μονάχου - Landeck 14 ευρώ το άτομο και άλλα τόσα η επιστροφή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέχασες, το ακόμη φτηνότερο τρένο (αν το κλείσεις νωρίς και για συγκεκριμένο δρομολόγιο). Π.χ. αεροδρόμιο Μονάχου - Landeck 14 ευρώ το άτομο και άλλα τόσα η επιστροφή.

Μόνο που το Landeck δεν είναι χιονοδρομικός προορισμός.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

εμεις σε focus estate (το προηγουμενο μοντελο) μια χαρα ειχαμε χωρεσει 4 ατομα με πληρη εξοπλισμο, και ψωνια σουπερ μαρκετ για μια εβδομαδα...αλλα εννοειται πως με πασατ η οκταβια θα ειστε ποιο ανετοι!!

Edited by miscelano

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα εχω χασει τη μπαλα με τους ορους οπως ανεφερε και ο mil.

αλλοι λενε μεχρι 200-300km τη μερα, αλλοι λενε 1000 ευρω εγγυηση, αλλοι και τα 2... εγγυήσεις, καλυψεις, χιονολαστιχα. εχω κλεισει και αλλες φορες αλλα τοση μανουρα δεν θυμαμαι να ειχε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως απλά δεν έδινες πολύ σημασία στους όρους παλιότερα ;

 

Κι εγώ καλά έτσι είχα ανακαλύψει το θέμα με τις εκτός Ελβετίας διαδρομές με ενοικιαζομενα

Edited by panchristo

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο που το Landeck δεν είναι χιονοδρομικός προορισμός.

Καλά, μην αρπάζεσαι :-) . Καταλαβαίνεις ότι είναι μόνο ένα παράδειγμα , και το ανέφερα επειδή από το Landeck φεύγει το λεωφορείο για serfaus, ischgl κτλ. Ενώ 2 σταθμούς πιο κάτω είναι το st anton (το οποίο είναι χιονοδρομικός προορισμός) για τον οποίο υποθέτω το εισιτήριο θα είχε 16-17 ευρώ. Φυσικά η παραπάνω λύση απαιτεί κάποιες παραχωρήσεις και δεν ενδείκνυται για όλους.

Edited by mplamplampla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή την προηγούμενη βδομάδα πέρασα απο Γερμανογαλλικά σύνορα και Γαλλοελβετικά αν και όχι σε χιονοδρομικού ενδιαφέροντος (όμως φοβάμαι το ίδιο θα είναι και εκεί.....) υπολογείστε καθυστερήσεις για να μπεις Γαλλία... στα σύνορα οι Γάλλοι είναι οπλισμένοι σαν αστακοί και δεν αστιεύονται..... στις δε χριστουγεννιάτικες αγορές τους έκανες βόλτα ανάμεσα σε οπλισμένους αστακούς.....


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως απλά δεν έδινες πολύ σημασία στους όρους παλιότερα ;

 

Κι εγώ καλά έτσι είχα ανακαλύψει το θέμα με τις εκτός Ελβετίας διαδρομές με ενοικιαζομενα

 

τι να πω, μπορεί :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά, μην αρπάζεσαι :-) . Καταλαβαίνεις ότι είναι μόνο ένα παράδειγμα , και το ανέφερα επειδή από το Landeck φεύγει το λεωφορείο για serfaus, ischgl κτλ. Ενώ 2 σταθμούς πιο κάτω είναι το st anton (το οποίο είναι χιονοδρομικός προορισμός) για τον οποίο υποθέτω το εισιτήριο θα είχε 16-17 ευρώ. Φυσικά η παραπάνω λύση απαιτεί κάποιες παραχωρήσεις και δεν ενδείκνυται για όλους.

Δεν αρπάζομαι.

Συχνά, βλέπουμε την ύπαρξη κάποιων θεωρητικών λύσεων (και σε μετακινήσεις), που τελικά είτε είναι ανέφικτες (πχ ωράρια που δεν κουμπώνουν), είτε είναι τόσο κοπιαστικά, που δεν αξίζει τον κόπο. Αν για παράδειγμα ψάχνεις να πας Ischgl και θέλεις οικονομία στην μεταφορά κατά 50 ευρώ, θα κάνεις ίσως τον διπλάσιο χρόνο στις μετακινήσεις σου και θα αναγκαστείς να μείνεις μέσα στο χωριό, όπου θα πληρώσεις τουλάχιστον +200 ευρώ, άρα ο τελικός απολογισμός θα είναι και πάλι αρνητικός. Αν πάλι το κόστος δεν σε ενδιαφέρει και θέλεις να μείνεις μέσα στο χωριό και δεν θέλεις να οδηγήσεις, πάρε το ταξί. Οι φτηνές πτήσεις, πολύ δύσκολα συνδυάζονται με όλα αυτά.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν αρπάζομαι.

Συχνά, βλέπουμε την ύπαρξη κάποιων θεωρητικών λύσεων (και σε μετακινήσεις), που τελικά είτε είναι ανέφικτες (πχ ωράρια που δεν κουμπώνουν), είτε είναι τόσο κοπιαστικά, που δεν αξίζει τον κόπο. Αν για παράδειγμα ψάχνεις να πας Ischgl και θέλεις οικονομία στην μεταφορά κατά 50 ευρώ, θα κάνεις ίσως τον διπλάσιο χρόνο στις μετακινήσεις σου και θα αναγκαστείς να μείνεις μέσα στο χωριό, όπου θα πληρώσεις τουλάχιστον +200 ευρώ, άρα ο τελικός απολογισμός θα είναι και πάλι αρνητικός. Αν πάλι το κόστος δεν σε ενδιαφέρει και θέλεις να μείνεις μέσα στο χωριό και δεν θέλεις να οδηγήσεις, πάρε το ταξί. Οι φτηνές πτήσεις, πολύ δύσκολα συνδυάζονται με όλα αυτά.

Προφανώς όπως και είπα η λύση αυτή δεν είναι για όλους. Κάποιος που έχει λεφτά εννοείται θα πληρώσει 400 τουλάχιστον ευρώ για ταξί αντί για 45 με τρένο - λεωφορείο. Όπως και κάποιος που έχει οικογένεια με παιδιά ή είναι μεγάλη παρέα και τα έξοδα μοιράζονται μπορεί να τον βολεύει να νοικιάσει αμάξι ή να πάει με shuttle bus. Και προφανώς αν θέλεις να μείνεις κάπου απομονωμένα, χωρίς πρόσβαση skibus, (για λόγους κόστους ή απλώς επειδή θέλεις πιο πολύ φύση) το αμάξι είναι μονόδρομος. Τα σενάρια είναι πολλά και διαφορετικά για τον καθένα. Εγώ απλώς ανέφερα τη λύση του τρένου για να υπάρχει μια αναφορά σε αυτήν καθώς στην Ελλάδα έχουμε την τάση να αγνοούμε πλήρως τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Π.χ. ενώ από τα ελβετικά αεροδρόμια φεύγουν λεωφορεία γαι πολλά χιονοδρομικά τα οποία είναι car free (π.χ zermatt) διαβάζω πολλούς που θα νοικιάσουν αμάξι, θα πληρώσουν και πανάκριβο πάρκινγκ για να κάθεται εφτά ημέρες αντί να πάρουν τα παραπάνω λεωφορεία. Οπότε ας έχουν κάποιοι την ευκαιρία να διαβάσουν και για πιο οικονομικές λύσεις γιατί όπως είπε και ο συμφορουμίτης Velissarios κάποιοι είναι διατεθειμένοι να κάνουν κάποιες παραχωρήσεις για να καταφέρουν να κάνουν μια ετήσια εκδρομή στο εξωτερικό.

Edited by mplamplampla
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...