Jump to content
ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ενοικίαση αυτοκινήτου από Μόναχο

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα, έκλεισα ένα αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο Μονάχου από InterRent. Στους όρους λέει ότι όταν το δίπλωμα είναι με ελληνικούς χαρακτήρες χρειάζεται διεθνής άδεια οδήγησης. Δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ διεθνής άδεια στην Ευρώπη. Σας έχει τύχει εσάς;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι χρειαζεσαι καινουργιου τυπου διπλωμα, πλαστικη καρτα.

  • Like 1

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έκλεισα ένα αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο Μονάχου από InterRent. Στους όρους λέει ότι όταν το δίπλωμα είναι με ελληνικούς χαρακτήρες χρειάζεται διεθνής άδεια οδήγησης. Δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ διεθνής άδεια στην Ευρώπη. Σας έχει τύχει εσάς;

Μπορείς να αλλάξεις δίπλωμα με νέου τύπου και στα ΚΕΠ.Ρϊξε μια ματιά στα δικαιολογητικά και έφυγες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ελέγξεις πρώτα πόσες μέρες θα χρειαστούν για να στο βγάλουν όμως, γιατί -αν θυμάμαι καλά- πρώτα σου παίρνουν το παλιό και σου δίνουν μια βεβαίωση ότι βρίσκεσαι σε διαδικασία αλλαγής.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι χρειαζεσαι καινουργιου τυπου διπλωμα, πλαστικη καρτα.

κατα λαθος πατήθηκε το like!

Απο ποτέ ζητάνε κάρτα Ηλία ξέρεις;όσες φορές εχω νοικιάσει μια χαρά το δεχόντουσαν το ροζ τρίπτυχο.

Off topic απο την έκθεση πέρασες και δεν σε πήρα χαμπάρι η' δεν κατέβηκες;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περυσι μου ζητηθηκε , τωρα δεν ξερω αν αλλαζει η πολιτικη απο εταιρεια σε εταιρεια. Ναι πηγα μετροπολιταν Τεταρτη Παρασκευη Σαββατο σε σκεφτομουνα αλλα δε σε πετυχα,

  • Like 1

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περυσι μου ζητηθηκε , τωρα δεν ξερω αν αλλαζει η πολιτικη απο εταιρεια σε εταιρεια. Ναι πηγα μετροπολιταν Τεταρτη Παρασκευη Σαββατο σε σκεφτομουνα αλλα δε σε πετυχα,

okok καλη σεζόν να έχουμε φιλε αν κατέβω κάτω θα έρθω να σε δω!

Sorry για το off topic

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έκλεισα ένα αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο Μονάχου από InterRent. Στους όρους λέει ότι όταν το δίπλωμα είναι με ελληνικούς χαρακτήρες χρειάζεται διεθνής άδεια οδήγησης. Δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ διεθνής άδεια στην Ευρώπη. Σας έχει τύχει εσάς;

Να ξέρεις ότι η interRent, θυγατρική της europcar, εμφανίζεται συνήθως από τις φτηνότερες εταιρίες στα διάφορα ψαχτήρια ενοικίασης αυτοκινήτων, αλλά υπάρχει μία κρυφή χρέωση της τάξης των 8€ την ημερα, σε περίπτωση που ταξιδέψεις εκτώς συνόρων της Γερμανίας.

Το αναφέρει στους όρους στα ψιλά γράμματα.

Την πάτησα, γι'αυτό το γράφω.

 

Ίσως αν επιλέξεις μία εταιρία όπως herz, avis ή budjet να εμφανίζεται μεν 2 ή 3€ πιο ακριβό, αλλά στο σύνολο να σου βγει τελικά πιο οικονομικό.

 

Γενικά προσοχή με τους όρους ενοικίασης όπως και μετά πόσα χιλιόμετρα δικαιούμαστε να κάνουμε, διότι τα παραπάνω χλμτρα τα πληρώνουμε αδρά!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε όλους για τις απαντήσεις!

 

Για το θέμα εκτός συνόρων Γερμανίας στους όρους γράφει αυτό "cross border to other countries is allowed within Europe for InterRent Germany as pick-up destination, a charge of 15€ per rental will be applied at the counter.", δεν νομίζω να εννοεί 15€ την ημέρα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την ιστορια στη συζητηση πριν μερικες εβδομαδες, τελικα νοικιασαμε κατηγορια octavia estate με 308 ευρω για την εβδομαδα με zero excess, unlimited km και δωρεαν δευτερο οδηγο. Εταιρια budget μεσω autoeurope. Στο αεροδρομιο ζητησα diesel και μας δωσανε τελικα ενα vw caddy 1.9 που ειναι 7θεσιο! Προφανως χωρεσαμε πολυ ανετα. Καψαμε συνολικα 50 ευρω πετρελαιο για περιπου 650km.

 

Για οσους ταξιδεψουν συντομα, υπολογιστε αρκετο χρονο γιατι μιλαμε για μεγαλα μποτιλαρισματα στη εθνικη απο αυστρια για γερμανια αφου στα συνορα ειχε αστυνομια που τσεκαρανε/σταματαγανε καποιους. Και μετα εξω απο το Μοναχο πολυ κινηση. Καναμε συνολικα 6 ωρες απο St Anton -Μοναχο.

 

Σχετικα με το διπλωμα, εγω εχω το παλιο τριπτυχο και μπηκα σαν ο δευτερος οδηγος (εγω οδηγουσα αλλα η πιστωτικη ηταν στο ονιμα της γυναικας μου) αλλα δε μου ειπαν τιποτα.

Edited by clouseau
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν η europcar στο αεροδρόμιο του Μόναχου δέχεται χρεωστικές για την ενοικίαση ; γιατί πιστωτική δεν υπάρχει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα δυσκολευθείς πάρα πολύ να βρεις εταιρία που να δεχθεί χρεωστική αντί για πιστωτική. Ο λόγος νομίζω ότι είναι ο εξής: με την πιστωτική παίρνουν προέγκριση (δηλαδή, σου μπλοκάρουν ένα ποσό) και μετά αν δεν υπάρχει ζημιά σου το ελευθερώνουν. Αυτό δεν μπορεί να γίνει εύκολα με χρεωστική.

 

φιλικά

 

7ψυχος

Edited by 7ψυχος_gtsap

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να διευκρινήσω το εξής: για πληρωμή προφανώς και δέχονται χρεωστική. Παραπάνω μιλούσα για την εγγύηση που ζητούν οι εταιρίες για την απαλλαγή που συνήθως έχει η (πλήρης) ασφάλεια.


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν νοικιάζουμε αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο του Μονάχου , πρεπει να το γυρίζουμε γεμάτο απο βενζίνη .

Που ειναι το πιο κοντινό στο αεροδρόμιο του Μονάχου βενζινάδικο ;;

Άντε γιατ κάθε χρόνο πληρώνουμε 20€ επιπλέων ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κοντινότερο βενζινάδικο στο αεροδρόμιο του Μονάχου είναι...μέσα στο αεροδρόμιο! Υπάρχει βενζινάδικο στον χώρο του αεροδρομίου, απλά ακολούθησε τις πινακίδες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

βαλε και σε ενα βενζιναδικο 50 χλμ πριν . δεν εγινε κατι... το γεμιζεις τερμα και οταν φτανεις εισαι full

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν νοικιάζουμε αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο του Μονάχου , πρεπει να το γυρίζουμε γεμάτο απο βενζίνη .

Που ειναι το πιο κοντινό στο αεροδρόμιο του Μονάχου βενζινάδικο ;;

Άντε γιατ κάθε χρόνο πληρώνουμε 20€ επιπλέων ...

 

Περίπου 40 χιλιόμετρα πριν το αεροδρόμιο. Βέβαια εξαρτάται και από που έρχεσαι. Εγώ βγήκα από την Autobahn και μπήκα σε ένα χωριό 3 χλμ πιο μακριά. Ε μετά με οικονομική οδήγηση μια χαρά φτάνεις. Στην Αυστρία είναι πιο φτηνά ακόμα


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνήθως απο Innsbruck για Μόναχο , εχει στην εθνική 70χλμ πριν το αεροδρόμιο .

Να βγούμε , για να μπούμε σε χωριο το σκεφτόμασταν αλλα παντα γυρίζουμε γκαζομενοι και με την ψυχη στο στομα να προλάβουμε .

Αλλα αφού εχει μεσα στο αεροδρόμιο , τέλος τα 20αρικα ...!

Σας ευχαριστω πολυ !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν οι εταιρίες λένε full insurance ενοούν ότι αν γίνει μια ζημιά καλύπτεσαι ΑΛΛΑ τα πρώτα 500Ε (ή 1.000 ή και παραπάνω ανάλογα με το τουτου) τα πληρώνεις εσύ είτε φταις είτε δεν φταίς. Γι' αυτό το κομμάτι, καλό είναι να αγοραστεί ασφάλεια και η καλύτερη ασφαλιστική για αυτό το πράγμα με καλή παρουσία και εξυπηρέτηση στην Ελλάδα είναι η mondial insurance. Η έξτρα αυτή ασφάλεια, που κοστίζει περίπου 50Ε την εβδομάδα, αγοράζεται από την ασφαλιστική απ' ευθείας και δεν έχει σχέση με την εταιρία ενοικιάσεως. Αν σας πουν στο γραφείο ενοικιάσεως για έξτρα ασφάλεια λέτε ΟΧΙ.

Επειδή και στο παραπάνω αλλά και σε άλλα μηνύματα αναφέρεται πολλοί την εταιρεία mondial για αγορά της ως άνω ασφάλειας, έψαξα στο site τους και δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Ξέρει κανείς αν συνεχίζει να προσφέρει τα προγράμματα για την κάλυψη του deductible και αν ναι σε ποιο link?

Edited by mplamplampla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, τα πρόστιμα σε Αυστρία και Ελβετία για οδικές κλήσεις πολλαπλασιάστηκαν. Αν σας φωτογραφίσουν να τρέχετε με περισσότερα από 20 χιλ/ώρα από το όριο, η κλήση μπορεί να σας κοστίσει ακριβότερα από το κόστος του ταξιδιού. Και για να μην ανησυχείτε, το πρόστιμο θα σας έρθει στην εφορία σας στην Ελλάδα.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην εφορια? καινουργιο ειναι αυτο?

εμενα οσες φορες μου ηρθε ηταν κανονικα με ταχυδρομειο στο σπιτι....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εμένα, στο σπίτι μου είχε σταλθεί

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...