Jump to content
Spy

Mountain Bike, city, fitness, road or hybrid

Recommended Posts

Έτσι νόμιζα, μέχρι που κοίταξα στο Strava.

 

Ο άλλος λέει κάλυψε... 65,2 χιλιόμετρα απόστασης σε 2:24 με 836 μέτρα elevation gain, 27,1 χλμ/ώρα ΜΩΤ και τελική ταχύτητα 62,6 χλμ/ ώρα!

 

1b677b85383a0fd97170aea132b8e9f9.jpg

 

Τα παρατάω όλα και αρχίζω πλέξιμο...


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι το elevation gain ηταν ανηφορος? Μηπως ηταν κατηφορος (με 62 χλμ/ω μαξιμουμ)... Στην κατηφορα το παω κι εγω...

 

Εχω ομως 10 χλμ σε loop χωρις ανηφοροκατηφορες με μεση ωριαια 23.8 χλμ/ω (ειναι το τεστ του αμερικανικου στρατου, και ειναι το cut-off limit για αξιωματικους και οπλιτες 34-37 ετων. Pas mal για ενα 65αρη μπαρμπα...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος εσυ ξεκινας με κατηφορα και επιστρεφεις με ανηφορα. Οταν φτασεις στον αλιμο, κοιτα να δεις αν λεει elevation gain η κατι αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το ηλεκτρικο δεν τα σκεφτοσαι αυτα...χιχιχι


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

6a118956ad2342a9554345d66103de36.png

 

https://www.strava.com/activities/1776638954

 

Αξιοπρεπής μέση ωριαία, χαμηλή τελική.

 

Ένα τυπάκι με κούρσα με πέρασε με τουλάχιστον +10χλμ/ώρα...

Την "τελικη" την επιασες στην κατηφορα. Εσπρωχνες η απολαμβανες τη θεα?

 

Στην επιστροφη, στην ανηφορα, η ταχυτητα σου επεσε στα 12-13 χμω. Αν ειχες το 'κουρσακι" θα το'σπρωχνες. Την επομενη φορα δοκιμασε να ανεβεις την ανηφορα με το μεσαιο στεφανι και 3 η 4η. Αυτη θα ειναι η πρωτη στο κουρσακι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε εκείνη τη βόλτα ήμουν συνεχως στο σπρώξιμο (χτες που ήμουν με φίλους οι ρυθμοί ήταν πιο χαλαροί). Την ανηφόρα τώρα την ανεβαίνω με μεσαίο στεφάνι ούτως ή άλλως. Απλά με κουρσακι προφανώς δεν θα πάει πιο κάτω αν είμαι σε μεγαλύτερη κλίση ή αν για κάποιο τα φτύσω.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντωμεταξύ, χθες έκανα ποδήλατο με ένα φιλαράκι που είναι ένα 1,81 ύψος, 110 kg και με αρκετά πιο βαρύ ποδήλατο από το δικό μου με 29άρες ρόδες (εγώ είμαι 1,65, ζυγίζω 63 κιλά και έχω 28άρες ρόδες). Ήταν εντυπωσιακό πόσο εύκολα και χαλαρά με περνούσε στις ευθείες χωρις να κάνει πεντάλ. Στις δε κατηφορες... σαν σταματημένο. Τον περνούσα βέβαια στις ανηφόρες, αλλά τι να το κάνεις;


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις κατηφορες σας εχω όλους για πλάκα, μέχρι να φτάσουμε σε ταχύτητες ...τρόμου... 50+ χμω. Όταν αναλύεις το βάρος σου σε δύο συνιστώσες, μια κάθετη στο δρόμο και μια παράλληλη προς την κατηφόρα, αυτός με το μεγαλύτερο βάρος έχει και μεγαλύτερη συνιστώσα εμπροσθελκουσας αρα και μεγαλύτερη ταχύτητα.

Στο ισιωμα φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι που είμαστε Clydesdale class είμαστε και mashers αντί για spinners. Οπότε στο ισιωμα σου φαίνεται ότι κάνει λιγότερο πετάλι και πάει πιο γρήγορα.

Φυσικά στις ανηφόρες η εμπροσθελκουσα γίνεται οπισθελκουσα και ο πιο βαρύς τραβάει και το μεγαλύτερο ζόρι. Έτσι πας εσυ πιο γρήγορα.

Αν ανεβαίνεις την ανηφόρα στο μεσαίο στεφάνι, δοκίμασε πίσω με τρίτη η τετάρτη. Τετοιο γρανάζι είναι το μάξιμουμ στο κουρσακι.

Ο φιλος σου είχε είτε endurance bike or gravel grinder. Μοιάζουν με κούρσες αλλά δεν είναι

Edited by MakisM
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις κατηφορες σας εχω όλους για πλάκα, μέχρι να φτάσουμε σε ταχύτητες ...τρόμου... 50+ χμω. Όταν αναλύεις το βάρος σου σε δύο συνιστώσες, μια κάθετη στο δρόμο και μια παράλληλη προς την κατηφόρα, αυτός με το μεγαλύτερο βάρος έχει και μεγαλύτερη συνιστώσα εμπροσθελκουσας αρα και μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

Μάκη μου δεν με πρόσεξες καλά στη συνάντηση!!! Downhill όποτε θες!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το χθεσινό “commute":

 

UEH3YRi.png

 

https://www.strava.com/activities/1781129943

 

Το εντυπωσιακό ήταν στο πήγαινε, με ψιλοούριο, όπου έκανα τον ίδιο χρόνο με το αυτοκίνητο:

 

4952a48b65598989119a68932df7b234.png


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άντε να βάλω και εγω μια σημερινή προπονησούλα.

https://www.strava.com/activities/1782138011

Ξέχασα με πολύ ΑΕΡΑΑΑΑΑ!!!!!!

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by jimkarys
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέος σε παρακολουθώ στο strava. Κάνεις ωραίες προπονήσεις!

“Νέος” χα χα καλό!!!! 46 κλεισμένα τέλος πάντον, βρήκα να κάνω κατι άλλο εκτός σκι γιατι οι μήνες του σκι ειναι λίγοι σε σχέση με τους μήνες που κάνεις ποδήλατο....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεγάλη αλήθεια αυτό. Παλιά όταν έκανα μόνο σκι, τους μήνες της απραξίας μου γυρνούσε το μάτι. Τώρα ανυπομονώ φυσικά, αλλά δεν κόβω και τις φλέβες μου.

 

Το Cannondale πρέπει να είναι πολύ δυνατό εργαλείο. Ψήνομαι (σε πάρα πολύ χαμηλή φωτιά) για ένα κουρσάκι...

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...