Jump to content
Spy

Mountain Bike, city, fitness, road or hybrid

Recommended Posts

Καταπληκτικά ποδήλατα τα Canyon και οι τιμές τους δεν υπάρχουν πουθενά αλλού στον ανταγωνισμό. 3ο χρόνο έχει κλείσει ένας φίλος από τότε που πήρε το δικό του και μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα και μόνο καλά λόγια.

Το επίπεδο του εξοπλισμού τους σε ποδήλατο άλλης μάρκας θα το βρείς με τουλάχιστον 1000 ευρώ διαφορά επιπλέον!!!

Όσο για τους σκελετούς , μια χαρά ανθεκτικοί έιναι, πολύ καλές κολλήσεις έχουν, ελαφριοί, πολύ όμορφο design και όσων αφορά τη γεωμετρία τους, που αυτό κρίνεται από τις κούρσες και οχι τόσο από τα mountain bike και εκεί μια χαρά τα πάνε από μαρτυρίες γνωστών-κατόχων και αποτελέσματα αγώνων.

Β16Α rulezzzz

Κούμπωσε κάνεις απο 'δω μέσα τα SPD του

ή ακόμα δεν σκέφτεστε το ποδήλατο?

Για αναφέρετε καμιά ωραία διαδρομή.

Υ.Γ: ...καμιά ποδηλαταδα θα κάνουμε???

:rolleyes:

Με "πρόλαβες", γιατι ήθελα να ρωτησω για πιθανές ποδηλατικές διαδρομές μεσα στο δάσος στις περιοχές γύρω και κάτω απο τον Παρνασσο συγκεκριμένα αλλα φυσικά και σε οποιο άλλο Βουνο σε παρομοια απόσταση απο Αθήνα..

Διαδρόμες= οχι downhill αλλά οτιδηποτε άλλο.

Για βοηθήστε! :ph34r:

ΥΓ: SPD μπορεί να μην κουμπωσα αλλα τα χωματινα λάστιχα θα τα περάσω σε λίγες μέρες στο gt.. :lol:

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Μια πρόταση απο εμένα, προς τους Αθηναίους κυρίως,

ειναι να κάνουμε μια γύρα Πάρνηθας.

Ανεβαίνουμε μέχρι το parking του Καζίνο,

κάνουμε και μια στάση στο Μπαφι για καμιά σουπιτσα,

πάμε προς Αγ. Πέτρο, Μόλα, ζαλίζουμε την Πάρνηθα

και καταλήγουμε πάλι στο Καζίνο.

Η διαδρομή αυτή είναι περίπου στα 15χλμ, κυρίως σε άσφαλτο

αλλά απαγορευμένα τα ι.χ. στο μεγαλύτερο κομμάτι της.

Και ανηφόρες, και κατηφόρες, άλλα χωρίς ιδιαίτερη κούραση.

Εναλλακτική πρόταση είναι να κατεβούμε την ολυμπιακή διαδρομή,

αντί να πάμε στο parking, και να φτάσουμε στο κάτω parking του καζίνο,

κλειδώνουμε τα ποδήλατα μας, και περνούμε το funitel για να ξανάπαμε πάνω

ώστε να πάρουμε τα αυτοκίνητα μας.

Και κοντά μας είναι (γλιτώνουμε βενζίνες και ώρες στο πήγαινε - έλα),

και πανέμορφα τοπία έχει, που και αν πάνω από τα κεφάλια μας

δεν τα έχουμε εκτιμήσει, και κάτι που όλοι μας μπορούμε κάνουμε

χωρίς να είμαστε ιδιαίτερα προπονημένοι.

Προσωπικά είμαι εντελώς αγύμναστος αυτή την περίοδο,

και ψάχνω να βρω τα πατήματα μου. Σε μικτές διαδρομές

δεν βγάζω με τίποτα πάνω από 20 χλμ ανά ώρα μ.ο.

πράγμα που σημαίνει ότι παίρνω και το ποδήλατο στα χέρια

όταν αρχίζω και τα φτύνω :rolleyes:

Υ.Γ: Λαππααααα....

άμα ακόμα έχεις εκείνο το αραχνιασμενο ποδήλατο,

πάμε και μια βόλτα Υμηττό αν θες :ph34r:

Υ.Γ²: Λείπει και στα ξενα ο JohnN

και θα αραχνιασει και το δικό μου ποδηλατάκι...

Αυτή η διαδρομούλα στην Πάρνηθα είναι πολύ πικραμένη ιστορία. Με κάποια παιδιά από τον σύλλογο την είχαμε κάνει με τα MTBs 1-2 μέρες πριν καεί το βουνό. Τελευταία φορά που περάσαμε μέσα από το φανταστικό δάσος. Από τότε δεν έχω ξαναπάει, ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω το στομάχι να δω αγαπημένα μέρη κατεστραμμένα.

Από την άλλη, το δάσος είναι ζωντανό πράγμα, γεννιέται, μεγαλώνει, πεθαίνει... και ξαναγεννιέται.

Νίφει!

Πως... τα κούμπωσα εγώ πριν κανα δύο εβδομάδες και αγόρασα μια ρεμματιά.... Έπεσα με την πλάτη και έσπασα ένα κοκαλάκι στον 3ο σπόνδυλο. :lol:

Άμα θέλετε να ξεμουδιάσετε έχει βγάλει μια ωραία διαδρομη η παρέα του cyclist. Δείτε εδώ

Μακάρι να μπορουσα να έρθω κι εγώ αλλα μου πέφτει πολύ μακριά το αυλάκι... Πάντως αυτές οι εκδρομές δεν χάνονται :ph34r:

Edited by gargalatas

...

Πως... τα κούμπωσα εγώ πριν κανα δύο εβδομάδες και αγόρασα μια ρεμματιά

...

Αυτός είναι και 'μένα ο φόβος μου :rolleyes: .

Αν και ακόμα δεν έχω φάει τουμπα,

ίσως επειδή είμαι πολύ επιφυλακτικός

όταν τα κουμπώνω...

Μια φορά όμως, σε μια ανηφοριά στη Πάρνηθα,

ενώ τα είχα κουμπώσει, ο μ@λακ@ς είχα ξεχάσει

να σφιξω τα σκρατς στα παπούτσια μου και δεν ξεκούμπωναν με τίποτα.

ΚΡΥΟΣ ΙΔΡΩΤΑΣ

μέχρι να ελευθερωθώ :ph34r:

Οι τοποθεσίες και η διαδρομή που οργανώνουν τα παιδιά του Cyclist

είναι πραγματικά όμορφη.

Αξίζει η εκδρομή ειδικά τώρα την άνοιξη

IMG_4927_low.jpg

Λίμνη Τσιβλού

IMG_5565_low.jpg

Λίμνη Δόξας

Αυτός είναι και 'μένα ο φόβος μου :rolleyes: .

Αν και ακόμα δεν έχω φάει τουμπα,

ίσως επειδή είμαι πολύ επιφυλακτικός

όταν τα κουμπώνω...

Μια φορά όμως, σε μια ανηφοριά στη Πάρνηθα,

ενώ τα είχα κουμπώσει, ο μ@λακ@ς είχα ξεχάσει

να σφιξω τα σκρατς στα παπούτσια μου και δεν ξεκούμπωναν με τίποτα.

ΚΡΥΟΣ ΙΔΡΩΤΑΣ

μέχρι να ελευθερωθώ :ph34r:

Οι τοποθεσίες και η διαδρομή που οργανώνουν τα παιδιά του Cyclist

είναι πραγματικά όμορφη.

Αξίζει η εκδρομή ειδικά τώρα την άνοιξη

ΑΑΑ εσύ όντως το εννοείς!! Όχι εγώ δεν έχω πρόβλημα με το κούμπωμα. Κουμπωνω-ξεκουμπώνω ασυναίσθητα και αν δεν κουμπώσω πριν μπω στο δύσκολο κομμάτι δεν νιώθω σιγουριά...

Εντάξει τώρα και να πέσεις δεν θα πάθεις και τίποτα. Άντε λίγο το μπουτάκι να ματώσεις... Άλλωστε σίγουρα σταματημένος θα την πάθεις. Μην μασάς θα τα μάθεις :lol:

Οι φωτός πολύ ωραίες! Ευχαριστώ.

Edited by gargalatas

Για πείτε μου κι εμένα που δεν γνωρίζω πολλά. με τα φρένα τι προτιμάμε στο MTB? V-brakes ή δισκόφρενα?? και αν προτιμάμε δισκόφρενα μηχανικά ή υδραυλικά??

Για πείτε μου κι εμένα που δεν γνωρίζω πολλά. με τα φρένα τι προτιμάμε στο MTB? V-brakes ή δισκόφρενα?? και αν προτιμάμε δισκόφρενα μηχανικά ή υδραυλικά??

Αναλόγως την χρήση. Αν το θες απλώς για Marathon διαδρομές τότε το V-brake είναι το κατάλληλο. Αν προτιμάς τις XC με λάσπη τότε υδραυλικό δισκόφρενο είναι μονόδρομος αλλά προσθέτει βάρος.

Τα μηχανικά δισκόφρενα είναι για παιδάκια.

Ηλια εγω προτιμώ δισκόφρενα.Κυριώς γιατι μ'αρεσει η αμεσότητα στην απόκριση που έχουν, αλλά ίσως να είναι και θέμα συνήθειας μετα απο λιγο.. Τωρα μεταξύ μηχανικών και υδραυλικών, σαφως τα δευτερα εχουν την μέγιστη απόδοση αλλά και την μέγιστη τιμή! :rolleyes: Επίσης να ξέρεις οτι τα τακάκια απο τα v-brakes θα χρειάζονται πιο συχνα αντικατάσταση από ότι τα μέρη του δισκόφρενου, φυσικά παίζει ρόλο και το ποσο χρησιμοποιείς το ποδήλατο.

υγ: Για να κανονίσουμε μια ποδηλατάδα!

μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;;

μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;;

Βρες μου ένα σοβαρό ποδήλατο με μηχανικά δισκόφρενα. Βρες μου έναν σοβαρό αθλητή που να χρησιμοποιούσε μηχανικά δισκόφρενα. Δεν θα βρεις, ενω v-brakes χρησιμοποιούσαν πολλοί πριν 1-2 χρόνια. Τώρα τείνουν να εξαφανιστούν και αυτά σαν τα HT.

Εγώ δε μιλάω για αθλητές..αλλά για απλούς μη-αθλητές ποδηλάτες με σχετικά καλή φυσική (?) κατάσταση.. Σε αυτούς (ενας απο τους οποίους ειμαι και γω) γιατι να μην προτίνεις μηχανικα αντι για v-brakes;;;

Εγώ δε μιλάω για αθλητές..αλλά για απλούς μη-αθλητές ποδηλάτες με σχετικά καλή φυσική (?) κατάσταση.. Σε αυτούς (ενας απο τους οποίους ειμαι και γω) γιατι να μην προτίνεις μηχανικα αντι για v-brakes;;;

Γιατί επειδή εσύ δεν είσαι αθλητής είσαι διατεθημένος να πληρώσεις επιπλέον κόστος και να κουβαλάς επιπλέον βάρος προσφέροντας σου την ίδια απόδοση; Τεσπα ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Εγώ δεν τα προτείνω γιατί θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένα όφελος για οποιαδήποτε χρήση σε σύγκριση με τα Vbrakes. Υπάρχουν αξιοπρπέστατα Vbrakes στην αγορά με αγωνιστικές προδιαγραφές που μπορούν να σου προσφέρουν πολύ περισσότερα. Σε αυτή την κατηγορία δεν θα βρεις μηχανικά δισκόφρενα. Δεν υπάρχουν.

Edited by gargalatas

Γιατί επειδή εσύ δεν είσαι αθλητής είσαι διατεθημένος να πληρώσεις επιπλέον κόστος και να κουβαλάς επιπλέον βάρος προσφέροντας σου την ίδια απόδοση; Τεσπα ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Εγώ δεν τα προτείνω γιατί θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένα όφελος για οποιαδήποτε χρήση σε σύγκριση με τα Vbrakes. Υπάρχουν αξιοπρπέστατα Vbrakes στην αγορά με αγωνιστικές προδιαγραφές που μπορούν να σου προσφέρουν πολύ περισσότερα. Σε αυτή την κατηγορία δεν θα βρεις μηχανικά δισκόφρενα. Δεν υπάρχουν.

Δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ, επειδή τα v-brakes και τα μηχανικά δισκόφρενα βασίζονται μάλλον (?) στην ίδια αρχή λειτουργίας (όσο πιο πολύ πατάω το φρένο, τόσο περισσότερο σφίγκει η δαγκάνα τον τροχό - δίσκο), δεν έχουν καμία διαφορά???

ενώ στην περίπτωση v-brakes vs. υδραυλικό δισκόφρενο υπάρχει άλλη αρχη λειτουργίας ??? στην οποία νικάει το 2ο??? (για να πω την αλήθεια... το πως δουλεύει το υδραυλικό δισκόφρενο δεν το ξέρω).

Επειδή είμαι στην διαδικασία αγοράς ποδηλάτου με budget ~500€ (όχι 600) αυτο το οποίο είδα και μου άρεσε πιο πολύ απ'όλα είναι το ideal zig-zag (και μάλλον αυτό θα αγοράσω). απλά βγάζει 2 μοντέλα ένα με μηχανικά και ένα με υδραυλικά δισκόφρενα, και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω. Γενικά για το συγκεκριμένο ποδήλατο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, όσο αφορά την σχέση απόδοσης - τιμής. Για πείτε μου καμιά γνώμη για τα παραπάνω.... (απο scott και GT που είδα σε αυτό το επίπεδο τιμών δεν τρελάθηκα με κανένα... μιλάω απο εμφάνιση, γτ απο τεχνικά χαρακτηριστικά ακόμα δεν σκαμπάζω πολλά).

---edit---

τώρα απο διαδρομές και χώμα και ασφαλτο. Το χώμα (λασπωμένο ή όχι) μου αρέσει πιο πολύ απο την άσφαλτο, άρα ποσοστό μάλλον 70%-30%

Edited by estenough

...

...

Δηλώνω κ' εγώ παιδάκι :ph34r:

Τι να κάνω...

έτσι το πήρα το ποδήλατο μου πριν χρόνια...

Πάντως αυτή η διαμαχη έχει ξεπεραστεί...

Πλέων η διαφορά τιμής μεταξύ μηχανικών / υδραυλικών δισκοφρενων είναι μικρή

και αξίζουν σίγουρα τα παραπάνω €υρω για να εξοπλίσει κάποιος με υδραυλικά.

Τώρα αν το budget είναι μικρο και γενικότερα οι απαιτήσεις μας μικρές από το ποδήλατο

που σκεφτόμαστε να αγοράσουμε, και τα V Brakes μια χαρά είναι :lol:

Το ζήτημα είναι να κάνεις χιλιόμετρα με το ποδήλατο σου...

αλλιώς να τα χ#σω όλα τα καλούδια που έχει πανω του...

Ηλία με χρήση 70-30 κοίτα καλύτερα κάτι σε trekking.

(ΑΚΥΡΟ το παραπάνω... νόμιζα οτι προτιμούσες άσφαλτο περισσότερο :rolleyes: )

Τώρα αν γλυκοκοιτας μονοπάτια και λάσπες, τότε ένα ΜΤΒ Ηardtail

για αρχή είναι μια χαρά! Σε αυτή τη περίπτωση δώσε κάτι παραπάνω

και παίρνεις περσινό ή προπέρσινο μοντέλο με καλό εξοπλισμό ;)

που αξίζει τα λεφτά του 100%

Π.χ. δες αυτο (πολύ καλή προσφορά...)

αλλά και αυτο.

Edited by ALCATRAZ

Δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ, επειδή τα v-brakes και τα μηχανικά δισκόφρενα βασίζονται μάλλον (?) στην ίδια αρχή λειτουργίας (όσο πιο πολύ πατάω το φρένο, τόσο περισσότερο σφίγκει η δαγκάνα τον τροχό - δίσκο), δεν έχουν καμία διαφορά???

ενώ στην περίπτωση v-brakes vs. υδραυλικό δισκόφρενο υπάρχει άλλη αρχη λειτουργίας ??? στην οποία νικάει το 2ο??? (για να πω την αλήθεια... το πως δουλεύει το υδραυλικό δισκόφρενο δεν το ξέρω).

Τα υδραυλικά είναι βαρύτερα. Όμως προσφέρουν απόδοση σε δύσκολα σημεία βλ. λάσπη και νερό γενικότερα. Τα VBrakes απλώς σταματούν να δουλέυουν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Τώρα εσύ που είσαι αρχάριος θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ τα υδραυλικά γιατί σε πολύ δύσκολα κατηφορικά κομμάτια θα αναγκάζεσαι λόγω απειρίας να φρενάρεις συνέχεια. Με μηχανικά φρένα θα διαλύονται τα δάχτυλα σου. Και μην μου πεις ότι δεν θα μπείς σε μονοπάτι δεν θα σε πιστεψω...

Επειδή είμαι στην διαδικασία αγοράς ποδηλάτου με budget ~500€ (όχι 600) αυτο το οποίο είδα και μου άρεσε πιο πολύ απ'όλα είναι το ideal zig-zag (και μάλλον αυτό θα αγοράσω). απλά βγάζει 2 μοντέλα ένα με μηχανικά και ένα με υδραυλικά δισκόφρενα, και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω. Γενικά για το συγκεκριμένο ποδήλατο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, όσο αφορά την σχέση απόδοσης - τιμής. Για πείτε μου καμιά γνώμη για τα παραπάνω.... (απο scott και GT που είδα σε αυτό το επίπεδο τιμών δεν τρελάθηκα με κανένα... μιλάω απο εμφάνιση, γτ απο τεχνικά χαρακτηριστικά ακόμα δεν σκαμπάζω πολλά).

---edit---

τώρα απο διαδρομές και χώμα και ασφαλτο. Το χώμα (λασπωμένο ή όχι) μου αρέσει πιο πολύ απο την άσφαλτο, άρα ποσοστό μάλλον 70%-30%

Λεω κι εγώ γιατί τα υποστηρίζεις τοσο! Θα έχεις σκέφτηκα ποδήλατο με μηχανικά... Ευτυχώς όμως δεν πρόλαβες να το πάρεις.

Με 70-30 που θέλεις ουσιαστικά όχημα καθαρό για χώμα ψάχνεις. Άσε που θα σε κερδίσει στο 100% στην συνέχεια... Ρίξε μια ματιά και στα επίσης ελληνικά Fidusa που τα θεωρώ ανώτερα απο τα "τίμια" ideal.

Πάντως ότι και αν πάρεις με αυτά τα χρήματα, θα του κάνεις πολλές αναβαθμίσεις στην συνέχεια γιατί δεν "αντέχουν" και πολύ τα φθηνά. Οπότε γιατί δεν χτυπάς ένα Scott Scale :rolleyes: ή 70 (λίγο πιο ακριβό) καλύτερα που έχει τα ίδια χρήματα αλλά πολύ καλύτερο πλαίσιο; Δεν αντιλέγω ότι το ideal φαντάζει πιο ωραίο στα μάτια ενός άπειρου αλλά όσο περνάει ο καιρός και κάνεις πηδάλι θα αναθεωρήσεις σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΑΘΜΟ τα ποδηλατικά σου γούστα.

άντε καλη τύχη

Επίσης παρατήρησε σε παρακαλώ ότι η Scott δεν έχει μηχανικά δισκόφρενα ακόμα και στα πιο φθηνά μοντέλα. Αυτοί σίγουρα κάτι ξέρουν ε;

Αυτό για τα δισκόφρενα μου το είχε πει και φίλος που εργαζόταν σε μεγάλο εισαγωγέα ποδηλάτων, όταν μου πρότεινε πιο ποδήλατο να αγοράσω. Ενώ γλυκοκοιτούσα φτηνότερα και απείρως πιο εντυπωσιακά κομμάτια με δισκόφρενα, με καθοδήγησε προς αυτό που τελικά αγόρασα... χωρίς, ένα GT Zascar Expert. Ένα σχετικά φτηνό ποδηλατάκι, του οποίου τα όρια όμως δεν έχω φτάσει ούτε κατά διάνοια καθώς, ομολογώ, ότι δεν του κάνω την χρήση που του (και μου) αξίζει.

Νίφει!

Πάρε το ποδήλατο του Λάππα...

Αφού δεν το χρησιμοποιεί γερνάει και χάνει την αξία του, οπότε στα 800€ είναι καλά νομίζω.

Ο Χρήστος μπορεί να αγοράσει άλλο αργότερα, αν αποφασίσει ότι θέλει να κάνει ξανά ποδήλατο... :blink:

...

ένα GT Zascar Expert.

Ένα σχετικά φτηνό ποδηλατάκι, του οποίου τα όρια όμως δεν έχω φτάσει ούτε κατά διάνοια

καθώς, ομολογώ, ότι δεν του κάνω την χρήση που του (και μου) αξίζει.

...

Εντάξει Χρηστο...

μεταξύ μας είμαστε...

δεν χρειάζεται να το κρύβεις άλλο.

Πες το, μη ντρέπεσαι...

Ηλία (Εstenough)...

σου πουλάει το ποδηλατάκι του!!!

:P<_<:angry:

spider.gifgt-zaskar-9r-expert-2010-mountain-bike.jpgSpider.gif

ένα GT Zascar Expert. Ένα σχετικά φτηνό ποδηλατάκι, του οποίου τα όρια όμως δεν έχω φτάσει ούτε κατά διάνοια καθώς, ομολογώ, ότι δεν του κάνω την χρήση που του (και μου) αξίζει.

Ε όχι και ποδηλατάκι το θρυλικό Zaskar :D Ηταν κάποτε το αντικείμενο του πόθου κάθε ποδηλάτη (εποχή Π. Φ. Προ Φουλ σασπένσιον). Εχει κερδίσει πολλά παγκόσμια πρωταθλήματα την εποχή που η GT ήταν στα πάνω της. Είναι ένα κλασσικό ποδήλατο ΜΤΒ.

Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, ίσως κάποια αναβάθμιση σε κάποια περιφεριακά αν δεν σε ικανοποιούν.

Edited by Captain Powder

Ουφ!! Ψώνισα....rolleyes.gif

εδωσα κάτι παραπάνω απο τα 500 που έλεγα αρχικά και πήρα αυτό

scott-aspect-10-2009-mountain-bike-.jpg

Scott Aspect 10 (2009)

Τώρα είμαι χαρούμενος tongue.giftongue.gif

Καλα και χαρουμενα χιλιομετρα! :(

Φιλικα

ΜακηςΜ

Και όποιος δεν θέλει να δώσει μια περιουσία για ποληλατικό εξοπλισμό και ρουχισμό μπορεί να αποτανθεί εδώ:

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20100415.index

καθώς και εδώ:

http://www.aldi.gr/gr/html/offers/2867_15216.htm

Snow to the people!