Jump to content
Spy

Mountain Bike, city, fitness, road or hybrid

Recommended Posts

https://www.facebook.com/events/1948606095375514/

Μπρεβέ 200χλμ. 27/5/2017 "Στον ρου του Αχελώου"

Απαιτητικό, με αρκετά υψομετρικά και πέρασμα από Ευρυτανία.

 

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα μια πολύ σβέλτη γιατί έχω δουλειά αργότερα:

E5QgcFM.png
Παρατηρώ ότι, όπως και στο σκι, υπάρχουν πολλά διαφορετικά επίπεδα απόλαυσης στο ποδήλατο. Απόλαυση είναι όταν σπριντάρεις (όσο αντέχεις τέλος πάντων), απόλαυση είναι όταν τελειώνεις μια παρατεταμένη ανηφόρα και σκέφτεσαι ότι τα κατάφερες και δεν πέθανες ( :evil: ), απόλαυση είναι όταν χαζεύεις το ηλιοβασίλεμα στην επιστροφή στην παραλιακή κάνοντας χαλαρό πεντάλ.
Τα επίσης καλά νέα είναι ότι σιγά σιγά τελειώνει ο ποδηλατόδρομος παράλληλα με το γκολφ, οπότε για ένα σημαντικό κομμάτι της ανηφόρας δεν έχεις καθόλου επαφή με τα αυτοκίνητα.
  • Like 5

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ συχνα γυριζουμε την γυρω περιοχη απο Αλιμο-Προφητη Ηλια Ηλιουπολης-μονοπατια Υμητου-Αργυρουπολη-Ελληνικο-Γλυφαδα με τον ξαδερφο xristos77....Aπιθανη βολτα με διαφορα επιπεδα δυσκολιας,επαφη με το βουνο και τη θαλασσα και βεβαια ανακαλυπτεις μερη μεσα στην πολη για τα οποια δεν εχεις ιδεα!!

  • Like 6

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το BikePark του Pamporovo.

 

Μακάρι να εκμεταλλευόμασταν και 'μεις, έτσι, τα χιονοδρομικά μας.

Δυστυχώς, απ' όσα γνωρίζω, οι οποίες προσπάθειες έγιναν κατά καιρούς από κάποια χ.κ. μας, για λειτουργία αναβατήρων προς εξυπηρέτηση ποδηλάτων δεν τις λες και ιδιαίτερα πετυχημένες.

Ούτε η "Ποδηλατική Κοινότητα" έδειξε να αγκαλιάζει τις οποίες κινήσεις.

 

Και μιλάμε για την ποδηλασία βουνού, που την τελευταία δεκαετία έχει κερδίσει πολλούς φίλους, οι οποίοι έχουν ξοδέψει αρκετά €€€€ για το νέο χόμπυ / άθλημα τους. Τελικά, προτιμούν να περιορίζονται σε Παρνηθα & Υμηττό.

Κρίμα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι να χιονίσει, το ποδηλατάκι είναι ένας καλός τρόπος να παίρνεις τον αέρα σου τις μέρες που έχεις ελεύθερες και δεν πετάει! Η συγκεκριμένη βόλτα ήταν με ρυθμούς επιτάφιου καθώς υπήρχε μαζί φίλος που τσουλάει πολύ χαλαρά, αλλά ακόμα και έτσι ήταν απολαυστική:

 

https://www.strava.com/activities/1176012138

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gravity Freaks
Αποστολή στη Βουλγαρία 2017

Let the good times roll

Για μια ακόμη χρονιά η παρέα των Gravity Freaks ταξίδεψε στη γειτονική Βουλγαρία για μια εβδομάδα απολαυστικού ride στα bike park της: Pomporovo και Borovets

Έχει γίνει πλέον θεσμός και από την πρώτη φορά που ταξιδέψαμε στην Βουλγαρία για να κάνουμε Downhill το 2009 προσπαθούμε να το επαναλαμβάνουμε κάθε χρόνο. Φέτος μάλιστα τολμήσαμε να πάμε για οκτώ ολόκληρες μέρες γεμάτες δράση και downhill!

Η παρέα για μια ακόμη φορά ιδανική με μικρούς και μεγάλους να συνδυάζονται άψογα εμπρός στον κοινό στόχο: το κυνήγι της απόλαυσης μέσω της οδήγησης σε κατηφορικές πίστες!!! Και τι κατηφορικές πίστες μάλιστα, καθώς η γείτονα χώρα έχει επενδύσει αρκετά τα τελευταία χρόνια στην ανάπτυξη του ποδηλατικού τουρισμού... Έτσι έχεις να επιλέξεις μεταξύ δύο σοβαρών bike park: αυτό στο Pamporovo έχει σχετικά μικρές, αλλά υψηλής δυσκολίας πίστες σε ένα μαγευτικό και ερημικό περιβάλλον, ενώ αυτό στο Borovets διαθέτει σαφώς μεγαλύτερες πίστες οι οποίες είναι λιγότερο άγριες ενώ και το περιβάλλον είναι ελαφρά πιο κοσμοπολίτικο.

Γεγονός είναι ότι αν συνδυάσεις τα δύο αυτά πάρκα έχεις κάνει μια ολοκληρωμένη προπόνηση που πρόκειται να σε αλλάξει πλήρως σαν αναβάτη. Θα πρέπει βλέπεις να τα βάλεις με ζόρικα rockgardens, με άφθονες ρίζες, με τεράστια άλματα, με κάθε λογής μπερμ και υψηλές ταχύτητες κι εν τέλη να γίνεις καλύτερος διασκεδάζοντας. Κι όλα αυτά τα ωραία με χαμηλό κόστος καθώς για το υπέροχο αυτό 8ήμερο ουδείς ξόδεψε πάνω από 500Ε...

Όπως κάθε χρόνο φροντίσαμε να τραβήξουμε video από το ταξίδι μας, την διαμονή και το ride και σας το παρουσιάζουμε μέσω της δημιουργίας του Άρη Χατζηγεωργίου. Φυσικά και ήπιαμε άφθονες μπύρες που είναι και πάμφθηνες, περπατήσαμε στα άγρια βουνά και δεν διστάσαμε ακόμη και να βουτήξουμε σε μια λίμνη στα 2.400m υψόμετρο! Πάνω απ' όλα όμως κάναμε DOWNHILL και περάσαμε καλάααααααααααα!

Και του χρόνου

Gravity Freaks

  • Like 6

wvsg7d.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να διευκρινίσω εξαρχής ότι είμαι άσχετος με το αντικείμενο.... Απλώς ήθελα να μάθω μερικά πράγματα. Υπάρχουν πίστες διαφορετικής δυσκολίας (μπλε, κόκκινες, μαύρες...); Σε μια συγκεκριμένη πίστα, μπορούν να κατέβουν ποδηλάτες διαφορετικού επιπέδου, ο καθένας με το ρυθμό τους; Αυτά τα μέρη που λες, απαιτούν κάποιο επίπεδο ή υπάρχει κάτι για όλα τα επίπεδα (αρχάριοι, προχωρημένοι);

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπαρχουν πιστες για ολα τα επιπεδα,ετσι ειναι τα ποδηλατικα παρκα για ολους οπως και τα χιονοδρομικα.Μαλιστα πριν τα λιφτ ή οταν ανεβαινεις πριν τις πιστες εχει σχεδιαγραμμα με τα μονοπατια και την δυσκολια τους.

 

1597wo.jpg

  • Like 3

wvsg7d.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετρεξα σε εναν αγωνα ποδηλασιας την Κυριακη που μας περασε στα Καλαβρυτα και στην κατηγορια Veteran που ανήκω(λογω ηλικιας 40 και ανω) βγηκα τεταρτος(για δευτερος πηγαινα αλλα σαβουριαστικα σε ενα road gap) τι φανταστείτε οτι κερδισα;;;;;;;;

 

 

14tc3ed.jpg

 

 

Χεχεχε

  • Like 7

wvsg7d.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετρεξα σε εναν αγωνα ποδηλασιας την Κυριακη που μας περασε στα Καλαβρυτα και στην κατηγορια Veteran που ανήκω(λογω ηλικιας 40 και ανω) βγηκα τεταρτος(για δευτερος πηγαινα αλλα σαβουριαστικα σε ενα road gap) τι φανταστείτε οτι κερδισα;;;;;;;;

 

 

14tc3ed.jpg

 

 

Χεχεχε

ωωωωω ωραίος

Και συγχαρητήρια. δε νομίζω να αγωνιζόταν τέσσερις?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Μία πρώτη προσέγγιση στο TimeLapse thw GOPRO με καρέ ανά 0,5 ''

52Κμ. 2,5 ώρες σε 10 λεπτά.......

Στους +20 η μπαταρία άντεξε 2,5 ώρες........ άρα στους -10......... 1,5 ώρα θα είναι καλά άρα χρειάζεται και άλλη μπαταρία...... :yes :yes

Edited by vangelis_k
  • Like 1

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να χαρεί ο φίλος μου Βαγγέλης εδώ και 5 μέρες παίρνω το ποδήλατό μου και (ελπίζω) ότι κάνω προπόνηση για το σκι καθημερινά, χωρίς μάλιστα να έχω ανάψει ούτε ένα τσιγάρο πάνω του.

 

22 χρόνια από το τελευταίο μου ποδήλατο...

 

Οποιος θέλει παρεούλα ας το πει

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-22-0-41838200-1512657995_thumb.jpg

 

post-22-0-01261300-1512658009_thumb.jpg

 

post-22-0-46069200-1512658048_thumb.jpg

Όσο και αν με μαγεύει το ορεινό τοπίο....... αυτό το άρωμα της χειμερινής θάλασσας με συγκλονίζει.......... 55 χρόνια τώρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αλλά ας έρθουμε στο θέμα μας τώρα......... δεν ξέρω γιατί αλλά όλο και μόνο ποδήλατο και θάλασσα βλέπω......... και όχι τίποτα άλλο, αλλά ο VRO έχει βάλει την κατσαρόλα και βράζει την πίσσα........ και εντάξει εγώ έχω και γυφτέ χρώμα οπότε θα είμαι ασορτί......... αλλά κάτι άλλοι ανοιχτόχρωμοι Ευρωπαίοι.............. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Edited by vangelis_k
  • Like 4

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειγοντως θελω μαλακη σελα...

 

Εκανα σημερα την διαδρομη γλυφαδα νιαρχος με επιστροφη

Και δεν μπορω να κατσω....

 

Ρεζιλικι....

  • Haha 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειγοντως θελω μαλακη σελα...

 

Εκανα σημερα την διαδρομη γλυφαδα νιαρχος με επιστροφη

Και δεν μπορω να κατσω....

 

Ρεζιλικι....

 

Δεν φταίει η σέλα.

Θα στρώσει ο ποπός (βασικά η λεκάνη) σου με τα χιλιόμετρα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειγοντως θελω μαλακη σελα...

Εκανα σημερα την διαδρομη γλυφαδα νιαρχος με επιστροφη

Και δεν μπορω να κατσω....

Ρεζιλικι....

vro Πέμπτη ραντεβού μαρίνα Φλοίσβου αν ψήνεσαι για ποδηλατοβολτα παραλιακά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκο

Προς τα που;

Αν ειναι προς γλυφαδα να ερθω με το τραμ.

Τι ωρα;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοιτά, εγω ξεκινάω Πετράλώνα ποδηλατόδρομο που βγάζει μέχρι σταθμό Καλλιθέα τραμ.μπαινω μεσα και κατεβαίνω τρόκαντερο όπου περνώντας μεσα απο μαρίνα Φλοίσβου το πάω μέχρι Γλυφάδα κ πίσω.αν εχω κέφια ξαναγυρίζω Γλυφάδα και ξανά μάνα πίσω.αν κάτσει πίνω και καφέ με τον αντιπρόεδρο στη χλιδά της γλυφαδας.συνηθως είμαι τρόκαντερο 12 η ώρα.αν δε σε βολεύει η ώρα πρότεινε εσυ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vro Πέμπτη ραντεβού μαρίνα Φλοίσβου αν ψήνεσαι για ποδηλατοβολτα παραλιακά...

Κυριάκο να προσέχεις...... πελάτες ψάχνει......post-22-0-57831000-1513000517_thumb.jpg

  • Like 3

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαχαχαχαχα

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...