Jump to content
Spy

Mountain Bike, city, fitness, road or hybrid

Recommended Posts

Έτσι νόμιζα, μέχρι που κοίταξα στο Strava.

Ο άλλος λέει κάλυψε... 65,2 χιλιόμετρα απόστασης σε 2:24 με 836 μέτρα elevation gain, 27,1 χλμ/ώρα ΜΩΤ και τελική ταχύτητα 62,6 χλμ/ ώρα!

1b677b85383a0fd97170aea132b8e9f9.jpg

Τα παρατάω όλα και αρχίζω πλέξιμο...

Νίφει!

Εισαι σιγουρος οτι το elevation gain ηταν ανηφορος? Μηπως ηταν κατηφορος (με 62 χλμ/ω μαξιμουμ)... Στην κατηφορα το παω κι εγω...

Εχω ομως 10 χλμ σε loop χωρις ανηφοροκατηφορες με μεση ωριαια 23.8 χλμ/ω (ειναι το τεστ του αμερικανικου στρατου, και ειναι το cut-off limit για αξιωματικους και οπλιτες 34-37 ετων. Pas mal για ενα 65αρη μπαρμπα...

• Like 2

Αν δεν κανω λαθος εσυ ξεκινας με κατηφορα και επιστρεφεις με ανηφορα. Οταν φτασεις στον αλιμο, κοιτα να δεις αν λεει elevation gain η κατι αλλο...

Με το ηλεκτρικο δεν τα σκεφτοσαι αυτα...χιχιχι

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

6a118956ad2342a9554345d66103de36.png

https://www.strava.com/activities/1776638954

Αξιοπρεπής μέση ωριαία, χαμηλή τελική.

Ένα τυπάκι με κούρσα με πέρασε με τουλάχιστον +10χλμ/ώρα...

Την "τελικη" την επιασες στην κατηφορα. Εσπρωχνες η απολαμβανες τη θεα?

Στην επιστροφη, στην ανηφορα, η ταχυτητα σου επεσε στα 12-13 χμω. Αν ειχες το 'κουρσακι" θα το'σπρωχνες. Την επομενη φορα δοκιμασε να ανεβεις την ανηφορα με το μεσαιο στεφανι και 3 η 4η. Αυτη θα ειναι η πρωτη στο κουρσακι...

Σε εκείνη τη βόλτα ήμουν συνεχως στο σπρώξιμο (χτες που ήμουν με φίλους οι ρυθμοί ήταν πιο χαλαροί). Την ανηφόρα τώρα την ανεβαίνω με μεσαίο στεφάνι ούτως ή άλλως. Απλά με κουρσακι προφανώς δεν θα πάει πιο κάτω αν είμαι σε μεγαλύτερη κλίση ή αν για κάποιο τα φτύσω.

Νίφει!

Εντωμεταξύ, χθες έκανα ποδήλατο με ένα φιλαράκι που είναι ένα 1,81 ύψος, 110 kg και με αρκετά πιο βαρύ ποδήλατο από το δικό μου με 29άρες ρόδες (εγώ είμαι 1,65, ζυγίζω 63 κιλά και έχω 28άρες ρόδες). Ήταν εντυπωσιακό πόσο εύκολα και χαλαρά με περνούσε στις ευθείες χωρις να κάνει πεντάλ. Στις δε κατηφορες... σαν σταματημένο. Τον περνούσα βέβαια στις ανηφόρες, αλλά τι να το κάνεις;

Νίφει!

Στις κατηφορες σας εχω όλους για πλάκα, μέχρι να φτάσουμε σε ταχύτητες ...τρόμου... 50+ χμω. Όταν αναλύεις το βάρος σου σε δύο συνιστώσες, μια κάθετη στο δρόμο και μια παράλληλη προς την κατηφόρα, αυτός με το μεγαλύτερο βάρος έχει και μεγαλύτερη συνιστώσα εμπροσθελκουσας αρα και μεγαλύτερη ταχύτητα.

Στο ισιωμα φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι που είμαστε Clydesdale class είμαστε και mashers αντί για spinners. Οπότε στο ισιωμα σου φαίνεται ότι κάνει λιγότερο πετάλι και πάει πιο γρήγορα.

Φυσικά στις ανηφόρες η εμπροσθελκουσα γίνεται οπισθελκουσα και ο πιο βαρύς τραβάει και το μεγαλύτερο ζόρι. Έτσι πας εσυ πιο γρήγορα.

Αν ανεβαίνεις την ανηφόρα στο μεσαίο στεφάνι, δοκίμασε πίσω με τρίτη η τετάρτη. Τετοιο γρανάζι είναι το μάξιμουμ στο κουρσακι.

Ο φιλος σου είχε είτε endurance bike or gravel grinder. Μοιάζουν με κούρσες αλλά δεν είναι

Edited by MakisM
  • Like 1

Στις κατηφορες σας εχω όλους για πλάκα, μέχρι να φτάσουμε σε ταχύτητες ...τρόμου... 50+ χμω. Όταν αναλύεις το βάρος σου σε δύο συνιστώσες, μια κάθετη στο δρόμο και μια παράλληλη προς την κατηφόρα, αυτός με το μεγαλύτερο βάρος έχει και μεγαλύτερη συνιστώσα εμπροσθελκουσας αρα και μεγαλύτερη ταχύτητα.

Μάκη μου δεν με πρόσεξες καλά στη συνάντηση!!! Downhill όποτε θες!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Το χθεσινό “commute":

UEH3YRi.png

https://www.strava.com/activities/1781129943

Το εντυπωσιακό ήταν στο πήγαινε, με ψιλοούριο, όπου έκανα τον ίδιο χρόνο με το αυτοκίνητο:

4952a48b65598989119a68932df7b234.png

Νίφει!

Νέος σε παρακολουθώ στο strava. Κάνεις ωραίες προπονήσεις!

“Νέος” χα χα καλό!!!! 46 κλεισμένα τέλος πάντον, βρήκα να κάνω κατι άλλο εκτός σκι γιατι οι μήνες του σκι ειναι λίγοι σε σχέση με τους μήνες που κάνεις ποδήλατο....

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 1

Μεγάλη αλήθεια αυτό. Παλιά όταν έκανα μόνο σκι, τους μήνες της απραξίας μου γυρνούσε το μάτι. Τώρα ανυπομονώ φυσικά, αλλά δεν κόβω και τις φλέβες μου.

Το Cannondale πρέπει να είναι πολύ δυνατό εργαλείο. Ψήνομαι (σε πάρα πολύ χαμηλή φωτιά) για ένα κουρσάκι...

• Like 1

Νίφει!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

• Ποιο το πρόβλημα σου με το συγκεκριμένο topic? Έκανα πουθενά διαφήμιση που δεν επιτρέπεται; Αν δε θέλεις να γράφεις εσύ, τότε μην απαντάς. Δε ζητώ να ασχολείται κάποιος όλη μέρα χωρίς πληρωμή. Ζητώ απλά μερική ενασχόληση από αυτούς που το έχουν μεράκι. Δεν μπορώ να καταλάβω το κόμπλεξ μερικών ανθρώπων...
    • Εμπορευματοποίηση. Συμφόρηση και επιβάρυνση  στις διάσημες θανατηφόρες κορυφές. Φαινόμενα υπερβολικής επισκεψιμότητας ορεινών προορισμών Ας παρατηρήσουμε το θανατηφόρο δέλεαρ του Mont Blanc. Κάθε χρόνο, περίπου 30.000 άνθρωποι προσπαθούν να ανέβουν στο Mont Blanc, την υψηλότερη κορυφή στις Άλπεις, και ένας συγκλονιστικός αριθμός πεθαίνει στο βουνό. Ο λόγος, λένε οι ντόπιοι, είναι ο υπερπληθυσμός, η ανοησία και η έλλειψη σεβασμού για τη “Λευκή Κυρία”. Ο δήμαρχος του Saint-Gervais Jean-Marc Peillex, αριστερός, λέει ότι έχει κουραστεί από όλους τους θανάτους στο βουνό και προσπαθεί να ενθαρρύνει το Παρίσι να ψηφίσει έναν νόμο για τη ρύθμιση της κυκλοφορίας στο όρος Blanc. Φαίνεται απίθανο να έχει επιτυχία. Προσθέτει επίσης ότι το  Montblanc  έχει καταντήσει ένας σωρός από σκουπίδια, ένα βουνό καλυμμένο από περιττώματα και ούρα ορειβατών επισκεπτών των τελευταίων 55 χρόνων (Eberle, 2014). Στην παρακάτω εικόνα φαίνονται οι εναλλακτικές διαδρομές προς την κορυφή καθώς και οι  ετήσιες απώλειες ή αγνοούμενοι  (11-24 άτομα κάθε χρόνο ) από το 2004 έων το 2014.     Το βουνό προσφέρει (όχι ανώδυνα) την "δύσκολη χαρά"  ..... φυσική άσκηση, (συναισθηματική άσκηση) εμπειρία μη ατομοκεντρικής σχέσης με τον Άλλον ή την Φύση, (πνευματική άσκηση) γνώση,  αλλά απαιτεί: φυσική προπόνηση-εξοπλισμό, ταπεινότητα-σεβασμό, εξοικείωση με την αβεβαιότητα. Με  αυτή την έννοια, ο ορεινός τουρισμός δεν ψυχαγωγεί απλώς, αλλά "καλλιεργεί και χαρακτήρα". Διδάσκει ότι τα "όρια" μπορούν να επεκτείνονται αλλά όχι να καταργούνται.
    • «Εισιτήριο» 15.000 για τους αναρριχητές στο Λευκό Ορος Δυσκόλεψαν τα πράγματα για τους απανταχού ορειβάτες που φιλοδοξούν να κατακτήσουν την κορυφή του Λευκού Ορους στη Γαλλία ακολουθώντας συγκεκριμένη διαδρομή από τη γαλλική πλευρά.    Το μέτρο επιβλήθηκε για να αποθαρρύνει άφρονες ερασιτέχνες, που αψηφούν τους κινδύνους της ανάβασης υπό αντίξοες συνθήκες. [SHUTTERSTOCK] Newsroom 08.08.2022 • 23:39                   Δυσκόλεψαν τα πράγματα για τους απανταχού ορειβάτες που φιλοδοξούν να κατακτήσουν την κορυφή του Λευκού Ορους στη Γαλλία ακολουθώντας συγκεκριμένη διαδρομή από τη γαλλική πλευρά. Επειτα από δημοτική απόφαση, οι επίδοξοι αναρριχητές στην ψηλότερη κορυφή της Ευρώπης, προτού ξεκινήσουν, θα πρέπει να καταθέσουν προκαταβολή ύψους 15.000 ευρώ για την κάλυψη τυχόν επιχειρήσεων έρευνας και διάσωσής τους, αλλά και ανάσυρσης της σορού και ταφής τους, εάν συμβεί το απευκταίο. O Ζαν Μαρκ Πεγιέ, δήμαρχος της Σεν Ζερβέ λε Μπεν, από όπου ξεκινούν οι περισσότερες ορειβατικές αποστολές για την κορυφή του Λευκού Ορους, ακολουθώντας τη διαδρομή Γκουτέ, επέβαλε το μέτρο σε μια προσπάθεια να αποθαρρύνει άπειρους και άφρονες ερασιτέχνες, που δεν συμμορφώνονται με καμία προειδοποίηση των Αρχών για τους κινδύνους που εγκυμονεί η ανάβαση υπό αντίξοες συνθήκες και τελικά επιχειρούν όχι μια αθλητική δραστηριότητα, αλλά μια «παρτίδα ρωσικής ρουλέτας». Σύμφωνα με τη δημοτική απόφαση, οι 10.000 ευρώ αφορούν την κάλυψη των εξόδων διασωστικών επιχειρήσεων, ενώ οι 5.000 θα χρησιμοποιηθούν σε περίπτωση θανάτου, για την κάλυψη των εξόδων κηδείας. Στα μέσα του περασμένου μήνα, εξαιτίας σοβαρών κατολισθήσεων, οι οδηγοί βουνού εγκατέλειψαν τη συγκεκριμένη διαδρομή, που είναι σχετικά εύκολη και ενδείκνυται για κάθε ορειβάτη, ασχέτως δεξιοτήτων και εμπειρίας, και οι δημοτικές αρχές συνέστησαν στους επισκέπτες να την αποφεύγουν. Ο παρατεταμένος καύσωνας που έπληξε την περιοχή τις προηγούμενες εβδομάδες κατέστησε την ανάβαση στο βουνό ακόμα πιο επικίνδυνη. Οπως αναφέρει ο δήμαρχος Πεγιέ σε ανάρτησή του στο Τwitter, «δεκάδες “δήθεν” ορειβάτες αγνόησαν τις προειδοποιήσεις. Πέντε επισκέπτες από τη Ρουμανία αποπειράθηκαν να φθάσουν στην κορυφή “φορώντας σορτς, αθλητικά παπούτσια και ψάθινα καπέλα”, αλλά αναγκάστηκαν να επιστρέψουν όταν τους σταμάτησε η αστυνομία. Οι άνθρωποι προσπαθούν να σκαρφαλώσουν στο Λευκό Ορος έχοντας τον θάνατο στο σακίδιό τους. Γι’ αυτόν τον λόγο είναι αναγκαίο να προβλέψουμε το κόστος των επιχειρήσεων έρευνας, διάσωσης και ταφής τους. Είναι απαράδεκτο να το επωμισθούν οι Γάλλοι φορολογούμενοι», έγραψε ο Πεγιέ. Ο δημόσιος διάλογος για την ασφάλεια των σπορ βουνού έλαβε νέα δυναμική εφέτος κατά την περίοδο του καύσωνα, ιδιαίτερα μετά το τραγικό δυστύχημα στη Μαρμολάντα, την ψηλότερη κορυφή των ιταλικών Δολομιτών, όταν η αποκόλληση ενός παγετώνα προκάλεσε τον θάνατο 11 ανθρώπων. Γάλλοι οδηγοί βουνού ισχυρίζονται ότι διαρκώς παρατηρούν κατολισθήσεις βράχων στο Λευκό Ορος, μέρα και νύχτα. Οι συνθήκες στις Αλπεις έχουν επιδεινωθεί εξαιτίας της περιορισμένης χιονόπτωσης κατά τη διάρκεια του περασμένου χειμώνα και των αφύσικα υψηλών θερμοκρασιών την άνοιξη. Πηγή: https://www.kathimerini.gr/world/561988888/eisitirio-15-000-gia-toys-anarrichites-sto-leyko-oros/   (Αν κατάλαβα καλά, δεν πρόκειται για "εισιτήριο", αλλά για προκαταβολή που θα τους επιστραφεί εφόσον δεν χρειαστεί διάσωση τους, ή ταφή τους)
    • Καλημέρα, εγώ ψάχνω κάποιον να προσέχει τον κήπο - χωράφι μου , 7 στρέμματα, κλάδεμα , κόψιμο χόρτων , πότισμα , φύτεμα κτλ κυρίως για τα κύρια 5 δέντρα της ελληνικής υπαίθρου (ελιές, συκιές, αμυγδαλιές, πορτοκαλιές, μανταρινιές) και να χτίζει πέτρες στον προαύλιο χώρο ως χόμπι. Στο μέλλον ενδέχεται να υπάρχει πληρωμή. Για τη γλώσσα δεν έχω απαιτήσεις , δέχομαι δωρεάν εργασία σσε οποιαδήποτε γλώσσα.   ΥΓ. Προς τους διαχειριστές του φόρουμ, το παρόν είναι χιουμοριστικό και ελπίζω να διαγραφεί όπως και το παρόν topic ΥΓ2. Γράψτε και τη διεύθυνση της ιστοσελίδας να την προτιμήσουμε!
    • Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Ο σκοπός αυτού του post είναι ένας: Αναζήτηση ατόμων που επιθυμούν να αρθρογραφούν για μία νέα αθλητική σελίδα ως χόμπι, και στο μέλλον ενδέχεται να υπάρχει πληρωμή. Κύριος σκοπός της σελίδας είναι να γράφουμε για το «big-5» στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, οπότε και αναζητούμε άτομα που θέλουν να γράφουν για μία από τις 5 μεγάλες ομάδες. Όσοι ενδιαφέρεστε, παρακαλώ απαντήστε από κάτω. ΠΡΟΣΟΧΗ: Αναζητούμε ΜΟΝΟ ανθρώπους που μπορούν να επικοινωνήσουν και να γράψουν στα Ελληνικά. *Δε θα συμπεριλάβω τη διεύθυνση της σελίδας διότι μπορεί να θεωρηθεί ως advertising //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Hello to every single one of you. This post's target is clear: Searching for people who would like to write articles for a new sports website as a hobby, with the potential of getting paid in the future. Our site's main target is to write about the "big-5" in Greek football, so we're looking for people who would want to write about one of the 5 biggest teams of Greece. Whoever's interested, please reply below. NOTICE: We are ONLY looking for people who know how to communicate and write using the Greek language. *I won't be including the site's URL/Address as it may be considered as advertising.
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. elasticeye
      elasticeye
      (48 years old)
    2. pvill
      pvill
      (56 years old)
    3. skont_c200
      skont_c200
      (39 years old)