Jump to content
Spy

Mountain Bike, city, fitness, road or hybrid

Recommended Posts

2 hours ago, Al_Foutzin said:

Έχει κανεις γνώμη για τη σειρά Rove της Kona;

Γενικά τη συμπαθώ σαν εταιρεία και έχω πολύ καλή εμπειρία από τη σειρά Dew (παλιότερο μοντέλο).

Mια χαρά είναι.

• Like 1

Τελικά από εκεί που σκεφτόμασταν να κάνουμε ποδηλατάδα τα Σαββατοκύριακα 

το αλλάξαμε και κάνουμε περίπου 45 χλμ 

καθε μέρα ! 

Ωραια περίπτωση ! 

E8EF94DC-E8F2-4D60-A212-911C67DDABDD.jpeg

• Like 5

On 8/20/2020 at 11:59 AM, giannis-ski said:

Τελικά από εκεί που σκεφτόμασταν να κάνουμε ποδηλατάδα τα Σαββατοκύριακα 

το αλλάξαμε και κάνουμε περίπου 45 χλμ 

καθε μέρα ! 

Ωραια περίπτωση ! 

E8EF94DC-E8F2-4D60-A212-911C67DDABDD.jpeg

Tο δουλευεις συνεχως με την υποβοηθηση?

LP3weby.jpg

Κάπου διάβαζα ότι όσοι παίρνουν ηλεκτρικό το χρησιμοποιούν συγκλονιστικά περισσότερο, ακριβώς γιατί δεν τους βγαίνει η Παναγία για οποιαδήποτε διαδρομή και δεν το σκέφτονται δεύτερη στιγμή για το αν θα πάνε κάπου με το ποδήλατο.

• Like 1

Νίφει!

Χρηστο πόσους ξέρεις που χρησιμοποιούν το κανονικό ποδήλατο για κανονική μετακίνηση και όχι προπόνηση (ειδικα όταν μιλάμε για πολλα χλμ?)

LP3weby.jpg

Κανένα. Μόνο εγώ το έκανα μια περίοδο και σε κάποια στιγμή απλά κουράστηκα και το παράτησα τελείως. Αν είχα ηλεκτρικό, παίζει να πήγαινα αποκλειστικά με αυτό στη δουλειά. 

Νίφει!

Δυστυχως, ακομα και εδω, που το Χιουστον εχει γινει πολυ φιλικο για ποδηλατο, θα σας βαλω φωτογραφιες απο τον ποδηλατοδρομο που μολις φτιαξαν στη γειτονια μου), το να πας στη δουλεια εχει μελλον. Τωρα βεβαια δεν εχουμε δουλεια, οποτε who cares? 🥴

To να παω και να ερθω απο το κεντρο του Χιουστον ειναι λιγα χιλιομετρα. Το να ασφαλισω το ποδηλατο (εκτος αν το παρω στον οροφο, που σημαινει σπαστο ποδηλατο) ειναι αλλουνου παπα ευαγγελια. Εδω και με αλυσιδα μοτοσυκλετας μπορουν να στο κλεψουν...

On 8/24/2020 at 5:51 PM, Χρήστος Λάππας said:

Κανένα. Μόνο εγώ το έκανα μια περίοδο και σε κάποια στιγμή απλά κουράστηκα και το παράτησα τελείως. Αν είχα ηλεκτρικό, παίζει να πήγαινα αποκλειστικά με αυτό στη δουλειά. 

τα απογευματα τι βολτες κανεις τελευταια? παραλιακη? 🙂

LP3weby.jpg

Λίγο μπανηστήρι, με μπόλικα πλάνα εντός λεκανοπεδίου

... μη βρεθείς στο δίαβα του...

• Like 4

Κάπου στα τέλη Σεπτέμβρη αγόρασα ένα κουρσάκι με -πολύ ήπια- ηλεκτρική υποβοήθηση, το Bianchi Aria e-road. 

Ανακάλυψα την ποδηλασία ξανά! Μέσα σε 3,5 μήνες έχω κάνει 2000 απολαυστικά χιλιόμετρα και κάθε μέρα ανυπομονώ να κάνω την βόλτα μου, συνήθως αυτή:

4AA8289E-7D00-413F-B3BE-5C4463336E45.jpeg

μέχρι που κλείσαμε και εμείς και γυρίσανε τα μαθήματα σε zoom, πήγαινα με το ποδήλατο κάθε μέρα στη δουλειά. Αβίαστα, ατσαλάκωτα και απολαυστικά! Εννοείται ότι μόλις ξανανοίξει το σχολείο, πάλι με το ποδήλατο θα πηγαινοέρχομαι.

Η υποβοήθηση (μέχρι τα 25 χλμ/ώρα) κάνει την διαφορά ανάμεσα στο «απολαμβάνω την προπόνηση μου» και στο «Χμ καλά άστο για αύριο». Κρίμα που η Bianchi δεν χρησιμοποιεί το Oltre ως πλαίσιο, αλλά βέβαια έτσι το κόστος θα εκτοξευόταν. 

Παρολο που ήταν πολλά χρήματα για ποδήλατο, νιώθω ότι ήταν από τις καλύτερες αγορές της ζωής μου! 

• Like 2

Νίφει!

49 minutes ago, ALCATRAZ said:

Λίγο μπανηστήρι, με μπόλικα πλάνα εντός λεκανοπεδίου

... μη βρεθείς στο δίαβα του...

Δεν θα καταλάβει ούτε καν τι χτύπησε. Τι ταχύτητα !!!!!! τι τεχνική!!!

WORK FOR IT!

2 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

Κάπου στα τέλη Σεπτέμβρη αγόρασα ένα κουρσάκι με -πολύ ήπια- ηλεκτρική υποβοήθηση, το Bianchi Aria e-road. 

Ανακάλυψα την ποδηλασία ξανά! Μέσα σε 3,5 μήνες έχω κάνει 2000 απολαυστικά χιλιόμετρα και κάθε μέρα ανυπομονώ να κάνω την βόλτα μου, συνήθως αυτή:

4AA8289E-7D00-413F-B3BE-5C4463336E45.jpeg

μέχρι που κλείσαμε και εμείς και γυρίσανε τα μαθήματα σε zoom, πήγαινα με το ποδήλατο κάθε μέρα στη δουλειά. Αβίαστα, ατσαλάκωτα και απολαυστικά! Εννοείται ότι μόλις ξανανοίξει το σχολείο, πάλι με το ποδήλατο θα πηγαινοέρχομαι.

Η υποβοήθηση (μέχρι τα 25 χλμ/ώρα) κάνει την διαφορά ανάμεσα στο «απολαμβάνω την προπόνηση μου» και στο «Χμ καλά άστο για αύριο». Κρίμα που η Bianchi δεν χρησιμοποιεί το Oltre ως πλαίσιο, αλλά βέβαια έτσι το κόστος θα εκτοξευόταν. 

Παρολο που ήταν πολλά χρήματα για ποδήλατο, νιώθω ότι ήταν από τις καλύτερες αγορές της ζωής μου! 

άντε Χρήστο , κανόνισε να κάνουμε μια βολτούλα μαζί. Αν και εύχομαι να τα πούμε καλύτερα στις πίστες

<iframe height='405' width='590' frameborder='0' allowtransparency='true' scrolling='no' src='https://www.strava.com/activities/4496906255/embed/02c072a0eece7c2411d04f7530eb5f05d5fdf81e'></iframe>

• Love 1

Πολύ ευχαρίστως, αν και στις ευθείες θα δυσκολευτώ να ακολουθήσω τους ρυθμούς μιας τυπικής κούρσας καθώς το Bianchi είναι βαρύ (12,3 κιλά)!

Σημερα μπήκε ωραία βολτούλα και σχετικά σβέλτα:

1C4E56B6-D82B-4523-B2EE-A293A1B26488.png

My ride

• Like 1

Νίφει!

Χρήστο δεν έχει να κάνει το βάρος του ποδηλάτου όσο τα πόδια και το βάρος του ποδηλάτη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 1

Ρε Χρηστάρα 65 κιλά πρέπει να ήμουν στα 15 μου χα χα!!!!
95 γράφει τώρα το κοντέρ.
Δύσκολη η επαναφορά στο ποδήλατο αν δεν χάσω καμία 10ρια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 2

Χρόνια πολλά και Καλά Χριστούγεννα!!!!

Μετά από αρκέτα χρόνια, πενηντάρης ημουν τότε, ξαναέβγαλα πινακίδες στο ποδήλατο μήπως και σωθούν τα πόδια από το τρέξιμο.

Τελικά αλήθεια ειναι ........... το ποδήλατο..........δε το ξεχνάς!!!! 

Στο δια ταύτα 40 χλμ σήμερα.......και κυρίως ανώδυνα χωρίς πόνους και τραβήγματα. Στόχος να μείνω fit για το ορειβατικό οταν τελειώσει το 'απαγορευτικό'.....λέμε τώρα.

Untitled.jpg

IMG_20201129_120643.jpg

• Like 4
  • Love 1

Απροσκλητος συμβουλευτης:

α) Με το ποδηλατο μπορεις να κανεις θηριωδεις τετρακεφαλους το οποιο βοηθαει πολυ στο σκι, ειτε XC (langlauf) ειτε mountaineering, ειτε πιστας. ΑΛΛΑ... δεν βοηθαει στην αναπτυξη των μικρων μυικων group, που σου επιτρεπουν να κανεις γρηγορες εγκαρσιες κινησεις που χρειαζονται για κοντρολ. Για το σκι, επι πλεον του ποδηλατου, χρειαζεσαι και στοχευμενες ασκησεις σε γυμναστηριο η παρκουρ.

Εγω αρχιζα προετοιμασια για τη σαιζον Σεπτεμβριο, ωστε να ειμαι ετοιμος Δεκεμβριο-Ιανουαριο απο τα 50 και μετα.

Δεν στα λεω αυτα για να σου κανω τον εξυπνο. Στα 64, ερχομενος απο μια καλη χρονια απο ποδηλατο και βασιζομενος στην καλη ποδηλατικη φυσικη κατασταση πηγα χωρις αλλη σημαντικη χιονοδρομικη προετοιμασια στο Serre Chevallier. 

Επεσα σε σουπα, πιστευω επειδη δεν αντεδρασα οσο γρηγορα απαιτουσαν οι συνθηκες (ηταν η αρχη της ημερας, οποτε δεν ηταν θεμα κουρασης, καμενων τετρακεφαλων κλπ). Εβγαλα τον ωμο μου, μου πηρε τρεις μηνες να αποκατασταθει η ζημια, αλλα η κλειδωση ειναι πλεον αδυνατη παρ'ολη τη φυσικοθεραπεια και ετσι τελειωσε η χιονοδρομικη μου καριερα...

β) Περι ορειβατικου: Ακουω πολλους εδω μεσα (οποτε η συμβουλη δεν απευθυνεται αποκλειστικα σε σενα) οτι θα παρουν φωκιες και θα παρουν τα βουνα. Επειδη εχω κανει touring skiing στην Νορβηγια, το πρωτο που εχω να σας πω οτι χρειαζεται να ειστε μινιμουμ δυο και καλυτερα απο τρεις και πανω.

Δεν ειναι μονο ο κινδυνος χιονοστιβαδας, οπου αν εισαι μονος σου ΠΕΘΑΝΕΣ.

Εγω τον ωμο μου εβγαλα μεσα στο χιονοδρομικο και δεν μπορουσα να κανω την επιστροφη σε μπλε πιστα. Αν εισαι μονος σου στο back country  και παθεις τραυματισμο, ΠΕΘΑΝΕΣ. 

Οταν βγεις back country, πρεπει να εισαι ετοιμος για ολα. Ο καιρος αλλαζει, η ομιχλη σε κλεινει και σε αποπροσανατολιζει. Πολλα οργανα που θελαμε παλια ειναι τωρα στο κινητο, αλλα πρεπει να ξερεις να τα χειρισθεις (ορειβατικοι χαρτες, GPS, πυξιδα, εξτρα μπαταρια μεγαλης χωρητικοτητος) εξτρα ρουχα, τροφη, νερο, προχειρη σκηνη (tube tent), space blanket. Το αφεντικο μου στην Νορβηγια με ξεσκολισε σε ολα αυτα, γιατι, μου ειπε, επεσε σε χιονοθυελλα (με αλλους) αποπροσανατολισθηκαν, χαθηκαν και χρειαστηκε να φτιαξουν καταφυγιο οπου εμειναν 36 ωρες. Οταν τελικα το πρωι της μεθεπομενης βγηκε ο ηλιος, ηταν 100 μετρα απο τα αυτοκινητα, σε ενα νησακι στη μεση μιας παγωμενης λιμνης. Αν συνεχιζαν στα τυφλα, μπορει να πνιγοτουσαν, γιατι η λιμνη στα ρηοτερα δεν ηταν παγωμενη.

Αν νομιζετε οτι τα παραλεω, ρωτειστε τον Captain Powder που τραυματιστηκε λιγες εκατονταδες μετρα απο το κατω σαλε του Παρνασσου και δεν μπορουσε ουτε βοηθεια να ζητησει ουτε τελικα να τον βγαλει το προσωπικο του ΧΚΠ οταν ειδοποιηθηκαν. Επερεπε να κανει τα τελευταια καμποσα μετρα σερναμενος με τον πωπο μεχρι να φτασει σε σημειο που να ειναι εφικτη η διακομιδη.

Το back country touring και το mountaineering skiing  δεν ειναι απλες διαδικασιες που τις κανεις μονος σου

• Like 4