Jump to content
Spy

Mountain Bike, city, fitness, road or hybrid

Recommended Posts

Ρε συ Γρηγορη, παραπονιεσαι λες και φταιω εγω... Αν δεν εχει αυτοκολλητο, μην το αγοραζεις, αν υποψιαζεσαι οτι ειναι αυτοκολλητο μαιμου, πηγαινε σε αλλον εμπορα.

Καταλαβαινω οτι θα ηταν καλο να εχει μια αναγλυφη σταμπα, αλλα αν δεν εχει, τι θα κανουμε;

Ρε συ Γρηγορη, παραπονιεσαι λες και φταιω εγω... Αν δεν εχει αυτοκολλητο, μην το αγοραζεις, αν υποψιαζεσαι οτι ειναι αυτοκολλητο μαιμου, πηγαινε σε αλλον εμπορα.
Καταλαβαινω οτι θα ηταν καλο να εχει μια αναγλυφη σταμπα, αλλα αν δεν εχει, τι θα κανουμε;

Μάκη εσύ ανέφερες 5-7 χρόνια.....για αυτό αναφέρομαι σε εσένα. Αν όντως ισχύει το 5-7 χρόνια διάρκεια ζωής, θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η ανάγλυφη στάμπα. Προφανώς οι επίσημοι κρατικοί φορείς αν είχαν στοιχεία αδιάσειστα ότι τα κράνη έχουν τόσο μικρή διάρκεια ζωής, θα είχαν υποχρέωσει τους κατασκευαστές να έχουν τέτοια ανάγλυφη στάμπα, όπως πχ στα λάστιχα, τρόφιμα κτλ.....λέω εγώ τώρα. Από την στιγμή που δεν το έχουν κάνει, εικάζω ότι ίσως να μην ισχύει τόσο μικρή "διάρκεια ζωής"!

Το δικο μ παντως που ειναι σχετικα καινουργιο εχει ημερομηνια....του σκι π εχω δεν εχει η μπορει να επεσε χωρις να το ειδα...Αλλα ειναι αγορασμενο πριν κανα 4 χρονια...b6b0b4d4ebb4a76a6afb8dc7806c4344.jpg

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1 hour ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

Μάκη εσύ ανέφερες 5-7 χρόνια.....για αυτό αναφέρομαι σε εσένα. Αν όντως ισχύει το 5-7 χρόνια διάρκεια ζωής, θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η ανάγλυφη στάμπα. Προφανώς οι επίσημοι κρατικοί φορείς αν είχαν στοιχεία αδιάσειστα ότι τα κράνη έχουν τόσο μικρή διάρκεια ζωής, θα είχαν υποχρέωσει τους κατασκευαστές να έχουν τέτοια ανάγλυφη στάμπα, όπως πχ στα λάστιχα, τρόφιμα κτλ.....λέω εγώ τώρα. Από την στιγμή που δεν το έχουν κάνει, εικάζω ότι ίσως να μην ισχύει τόσο μικρή "διάρκεια ζωής"!

Κοιτα Γρηγορη, δικο σου το κεφαλι, δικο σου και το κρανος.

Κανε την ερευνα σου οπως νομιζεις και πραξε αναλογα.

Ζητατε συμβουλη, δινω συμβουλη. Το να παραπονιεσαι σε μενα γιατι δεν εχει αναγλυφη σταμπα το κρανος που εσυ διαλεξες, με η χωρις αυτοκολητο ημερομηνιας παραγωγης, ειναι παραλογο... Εχω ρωτησει κατασκευαστη κρανους σκι (νομιζω ηταν η Smith) και μου ειπαν 3 χρονια. Αλλοι λενε στο διαδικτυο 5-7. Εσυ μπορεις να εικασεις ο,τι θελεις!

https://helmets.org/replace.htm

Διαλεξε και παρε, εμενα μην με μπερδευεις...

Κοιτα Γρηγορη, δικο σου το κεφαλι, δικο σου και το κρανος.
Κανε την ερευνα σου οπως νομιζεις και πραξε αναλογα.
Ζητατε συμβουλη, δινω συμβουλη. Το να παραπονιεσαι σε μενα γιατι δεν εχει αναγλυφη σταμπα το κρανος που εσυ διαλεξες, με η χωρις αυτοκολητο ημερομηνιας παραγωγης, ειναι παραλογο... Εχω ρωτησει κατασκευαστη κρανους σκι (νομιζω ηταν η Smith) και μου ειπαν 3 χρονια. Αλλοι λενε στο διαδικτυο 5-7. Εσυ μπορεις να εικασεις ο,τι θελεις!
https://helmets.org/replace.htm
Διαλεξε και παρε, εμενα μην με μπερδευεις...
Πολύ ωραίο το λινκ σου. Ρε συ Μάκη, δεν σου παραπονιεμαι, δεν μου κάθεται το 5-7 χρόνια που εσύ ανέφερες, και το λινκ σου ( πολύ καλό), συμφωνεί! Μια ανεξάρτητη έρευνα και οχι προτάσεις από εταιρείες που απλά θέλουν να πουλήσουν περισσότερα, κατέληξε

"There are reasons to replace your helmet, but simple age is not one of them."

Για αυτό δεν τους έχουν επιβάλει και την ανάγλυφη ημερομηνία κατασκευής, αλλά ένα απλό αυτοκόλλητο!

Οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ, δικο σου το κεφαλι, δικο σου και το κρανος...

Εγω κρατησα αυτο:

"So if you ride thousands of miles every year, five years may be a realistic estimate of helmet life." (Τουλαχιστον πριν αρρωστησω, εκανα περι τις 2-2500 μιλια το χρονο, 5 - 7 χρονια ηταν η δικη μου κριση)

Το τωρινο μου κρανος ειναι του 16, σε ενα δυο χρονια θα παρω ενα ΜΙΡS σαν του Λαππα.

Επισης γινεται λογος για την Snell η οποια προωθει standards χωρις να ειναι κατασκευαστης...

Απο το δικο τους site:

Unused helmets stored in good condition do not automatically expire after five years. Replacing helmets every five years is a judgement call based on testing helmets used by the California Highway Patrol by Dr. George Snively. Wear and tear, the simple act of putting on and taking off helmets, damage the comfort pads and energy absorbing foam liner over time. Helmets with worn-out pads are at least one to two sizes larger than helmets in new condition. A poorly fitted helmet makes it more likely that the helmet will shift too much or even come off the head during a crash impact. For these reasons, Snell recommends replacing helmet after five years of normal use

Η λογικη σου αν ηταν σημαντικο θα ειχαν σταμπα, δεν ειναι υποχρεωτικη, ειναι κατι που εσυ αποφασισες, για δικους σου λογους.

Χαλαρή βόλτα μέχρι την Ανάβυσσο

Με παρέα σήμερα και χωρίς υποβοήθηση για συμπαράσταση. Με εξαίρεση τις ανηφόρες της Βάρκιζας όπου κουράστηκα, όλο το υπόλοιπο βγήκε υπέρ άνετα. 

Οι ταχύτητες βέβαια πολύ πιο χαμηλές.

2187061A-419E-49EC-AC1C-FA0FE58C3A95.jpeg

F8092B92-245C-478C-9C16-7E2565ED8243.jpeg

F1C6EFC4-1A9B-4507-B896-12EEE5703863.jpeg

CFA4B5B3-3C1F-43B0-9C00-AD9B02AC5F32.jpeg

7EE9835A-F611-4B50-BBCF-CB09E3DBB287.jpeg

• Like 4

Νίφει!

μολις περασουν τα χιονια θα κατεβω νοτια να σε παρω με το ποδηλατο να σε παω μια ωραια βολτα 🙂

• Like 1

LP3weby.jpg

Δε κρατιέμαι άλλο... θα το πω. 

Ρε κουρσάροι, πως τη παλεύετε να κάνετε ποδήλατο δίπλα στα τουτούνια; 

Το '20 έγραψα τα περισσότερα χλμ των τελευταίων χρόνων. Ας είναι "καλά" η πρώτη καραντίνα που την έβγαλα επαρχία. Σα το χώμα, το δάσος, το μονοπάτι, όπως και το χάνεσαι δίχως σήμα & gps ΔΕΝ ΕΧΕΙ. Το πετάλι σε άσφαλτο και δρόμους με κυκλοφορία μόνο ως αναγκαίο κακό το έχω, μέχρι να πατήσω χώμα. 

Ξουτ, κουρσάδες 😛

• Like 2
  • Haha 1

Πραγματικά ρε παιδιά. Όλους αυτούς που έβλεπα σε αυτόν τον δρόμο τους έλεγα μελλοθάνατους. Πολύ επικίνδυνα μου φαίνεται

• Like 1

WORK FOR IT!

Μια και από βδομάδα μεγαλώνει η οικογένεια και θα μπουν μέσα τα κεφάλια, είπα να πάω λίγο πιο μακριά σήμερα:

445F132F-9C34-4D10-982E-8C472023E107.png

Σούνιο λοιπόν, με ψοφοκρυο:

07F56967-9251-425C-9CD3-17B025B24757.jpeg

D6713A7D-E58D-471F-99C8-8B76C792B31F.jpeg

ωραια διαδρομή, αλλά όλη η επιστροφή έγινε χωρίς υποβοήθηση και με κούρασε αρκετά.

Άξιζε πάντως!

• Like 9

Νίφει!

2 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

Μια και από βδομάδα μεγαλώνει η οικογένεια και θα μπουν μέσα τα κεφάλια, είπα να πάω λίγο πιο μακριά σήμερα:

Με το καλό φίλε Χρήστο. Αυτές οι βουτιές (σσ "τα κεφάλια μέσα") είναι οι... καλύτερες στη ζωή.

• Like 2
  • Love 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

4 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

445F132F-9C34-4D10-982E-8C472023E107.png

Σούνιο λοιπόν, με ψοφοκρυο:

07F56967-9251-425C-9CD3-17B025B24757.jpeg

D6713A7D-E58D-471F-99C8-8B76C792B31F.jpeg

ωραια διαδρομή, αλλά όλη η επιστροφή έγινε χωρίς υποβοήθηση και με κούρασε αρκετά.

Άξιζε πάντως!

Μπράβο Χρήστο!

• Like 1

Συνηθισε ο λωκος σου τη σελλα?

Αγόρασα καινούργια. Σε σχέση με την C59 είναι έτη φωτός πιο άνετη, σε σχέση με της μάνας του, αρκετά πιο άνετη. Και πάλι όμως προς το τέλος της χτεσινής βόλτας ήμουν saddle-sore.

C4F2657E-3670-47B4-BD70-8C64DB6062C9.jpeg

Νίφει!

7 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

Αγόρασα καινούργια. Σε σχέση με την C59 είναι έτη φωτός πιο άνετη, σε σχέση με της μάνας του, αρκετά πιο άνετη. Και πάλι όμως προς το τέλος της χτεσινής βόλτας ήμουν saddle-sore.

C4F2657E-3670-47B4-BD70-8C64DB6062C9.jpeg

Χρήστο όσο πιο πολύ ποδήλατο κάνεις, τόσο πιο πολύ συνηθίζεις. Σε εμένα μεγάλο ρόλο παίζει το bib και το μαξιλαράκι του. Παραδόξως όσο πιο μαλακό τόσο το καλύτερο.

Η σέλες είναι καθαρά θέμα προσωπικό. Κάποια που σου κάνει εσένα μπορεί να μην κάνει σε κάποιον άλλο. Να ξέρεις πάντως ότι όσοι κάνουν πολλά (αλλά πάρα πολλά ) χιλιόμετρα, την Βrooks δεν την αλλάζουν με τίποτα!!! Ένας από αυτούς είμαι  και εγώ. Από τότε που την έβαλα έχω βρει την υγειά μου. Σε όλα τα brevet που έχω πάει, θα πονέσουν όλα , εκτός από τον κ@#λο μου!!!!

• Haha 1

14 minutes ago, talarian said:

...Να ξέρεις πάντως ότι όσοι κάνουν πολλά (αλλά πάρα πολλά ) χιλιόμετρα, την Βrooks δεν την αλλάζουν με τίποτα!!! Ένας από αυτούς είμαι  και εγώ. Από τότε που την έβαλα έχω βρει την υγειά μου. Σε όλα τα brevet που έχω πάει, θα πονέσουν όλα , εκτός από τον κ@#λο μου!!!!

+1 για τις Brooks!

Eχω την Flyer (B17 με σουστες) στο καθημερινο μου ποδηλατο και μια Β17 σε ενα που δεν πολυχρησιμοποιω πια.

Τελικα την ιδια ευκαμψια εχουν και οι δυο, δεν κερδισα τιποτε με τις σουστες. 

Ο Λαππας δεν προκειται ποτε να βαλει Brooks γιατι δειχνουν ...παλιομοδιτικες...😄 Για ενα κουτελο ζουμε!...

Η Fizik ειναι γνωστη μαρκα που φτιαχνει ανετες σελλες (αν σου κατσουν). Αλλα καμμια μαρκα δεν εχει την αποδοχη της Brooks για μεγαλες αποστασεις...

Εγω παντως ειδα τεραστια διαφορα με καλυτερα κολαν σε σχεση με τα φτηνα που αγοραζα....Κατεληξα στα castelli...

Ενταξει παντως στα 100 χλμ μετα απο τοσες ωρες μια ενοχληση υπαρχει σε ολους....

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1

Καινούργιο bib θα χρειαστώ σίγουρα σε κάποια στιγμή.

https://www.instagram.com/p/CKMmNJ1FDc2/?igshid=gu0hldij1knv

(είμαι σίγουρος ότι παραμορφώνει την προοπτική η κάμερα, αλλά και πάλι... 😲)

Νίφει!