Jump to content
dimos

Τριχασμένη Προσωπικότητα

Recommended Posts

Όπως πολλοί από εσάς, έτσι και εγώ ώς φανατικός του χιονιού, ξεκίνησα από έφηβος την ενασχόληση μου με τα χειμερινά σπορ με το snowboard. Αφού αποτελούσε την μεγάλη μου αγάπη για χρόνια (ακόμα και τώρα), όταν μπήκα στο πανεπιστήμιο ήρθε η ενασχόληση μου με τα αθλήματα της ορειβασίας. Παίρνοντας την ειδικότητα των χειμερινών σπορ στο Τ.Ε.Φ.Α.Α. (Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού), ασχολήθηκα αρκετά και με το σκι με αποτέλεσμα να καταλήξω τα τελευταία 4 χρόνια να δουλεύω ώ προπονητής σε σύλλογο χιονοδρομίας. Συνεχίζοντας όμως παράλληλα τις ορειβατικές μου δραστηριότητες ένιωθα ότι έλειπε κάτι. Έτσι ξεκίνησα κ το Ορειβατικό σκι, κάτι που χρόνια ήθελα. Φτάσαμε λοιπόν στο σήμερα όπου οι ασχολίες μου με το χιόνι είναι πολλές και ασχολούμαι ταυτόχρονα με το σκί (κατάβασης και ορειβατικό) αλλά και με το snowboard.

Καταλήγωντας θέλω να πω ότι όλα με εκφράζουν για κάθε τι διαφορετικό αλλα φαντάζεστε τί χρόνος υπάρχει για το καθένα απο αυτα και τον όγκο του εξοπλισμού που έχω συγκεντρώσει (και το κόστος).

Πιστεύω λοιπόν ότι αποτελώ μιά τριχασμένη προσωπικότητα που πολλές φορές μπαίνει στο τρίλημα τί να κάνει από τα τρία σε μια καλή μέρα με φρέσκο χιόνι και ένα ατελείωτο γήπεδο όπως ένα βουνό....

 

....αναρωτιέμαι αν έχουμε και άλλες τριχασμένες προσωπικότητες εκεί έξω! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δήμο,

 

....δοκίμασε να κάνεις σκί θαλάσσης....μπορεί να σ'αρέσει, και να τα παρατήσεις όλα τα άλλα...... :P:P

 

 

P8155078.jpg

 

 

 

 

...άλλη εναλλακτική είναι τις μονές μέρες να κάνεις αλπικό/ορειβατικό κτλ και τις ζυγές snowboard.... :)


...great things are done when men and mountains meet....

Share this post


Link to post
Share on other sites

πολύ καλή η λύση που προτείνει ο dipanou, ποτέ δεν ξέρεις! :)

 

 

Δήμο που τελείωσες ΤΕΦΑΑ;

 

και εγώ ειδικότητα χιονοδρομίας έχω.


Je veux devenir calife a la place du calife

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimos καλωσήρθες στο φόρουμ και στην παρέα μας!

 

Αντιλαμβάνομαι το θέμα σου και σου υπόσχομαι να σου το λύσω άμεσα. Κάθε φορά που είναι να ανέβεις στο βουνό θα με ρωτάς και θα σου λέω εγώ τί να κάνεις!!! :):P

 

Φιλικά

Γιώτα


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimos καλωσήρθες στο φόρουμ και στην παρέα μας!

 

Αντιλαμβάνομαι το θέμα σου και σου υπόσχομαι να σου το λύσω άμεσα. Κάθε φορά που είναι να ανέβεις στο βουνό θα με ρωτάς και θα σου λέω εγώ τί να κάνεις!!! :):P

 

Φιλικά

Γιώτα

 

 

 

....βρε με προσοχή, είναι καινούργιος ο ανθρωπος, Δημο καλώς ήρθες. Εισαι στι σωστό μέρος!!!!!!!


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimos μην ανησυχείς - πολλοί από εδώ έχουμε τέτοιου είδους προβλήματα.

 

Και εγώ κάθε Σαββατοκύριακο μέσα στην χειμερινή (με χιόνι στα βουνά) σεζόν πρέπει να διαλέξω μεταξύ σκι και ορειβασίας που είναι η άλλη μου αγάπη - κάθε Κυριακή που γυρνάω Αθήνα σκέφτομαι πως θα ήταν εάν είχα πάει το ίδιο ΣΚ για σκι ή για ορειβασία αντίστοιχα.....

Τι να πεις...ανάθεμα την περιορισμένη σεζόν στην Ελλάδα...

 

Πάντως ανεξάρτητα από την ορεινή δραστηριότητα....σκί ή ορειβασία υπάρχει πάντα μία κοινή κατάληξη ...η ταβέρνα, οι μπριζόλες και τα παιδάκια ...που είναι μάλλον η 3η μου αγάπη – σπορ....με σαφώς μεγαλύτερη σεζόν όμως...

Και αυτό θα πρέπει να είναι η λύση σε όποιο σου πρόβλημα...

σνομπρ...τσομπ....(ηχητικό εφφέ από μάσημα πανσέτας)

 

Πάνος


Αρνάκι άσπρο και παχύ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημο καλως ηλθες..

σε καταλαβαινω απολυτα..Ενα παρομοιο προβλημα-διλλημα εχω κι εγω..Πολλες φορες κανω μιση μερα snowboard και μιση σκι..Αυτο εξαρταται και απο την κατασταση του χιονιου βεβαια.Σε πιστα "χτενισμενη" απο τα ρατρακ και τριζατο χιονι ισως το σκι ενδεικνυται περισσοτερο.Αλλα οταν εχει ριξει φρεσκο ,εχει απατητα και οι πιστες χαλανε ευκολα,τοτε το σανιδι ειναι καλυτερο.Φυσικα παντα ειναι και θεμα του τι σου λειπει περισσοτερο.Παραδειγμα ενω τα τελευταια 2 χρονια κανω κυριως σανιδι,τωρα σκεφτομαι να αρχισω με σκι..

Το καθενα εχει την χαρη του :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημο καλως ηλθες..

σε καταλαβαινω απολυτα..Ενα παρομοιο προβλημα-διλλημα εχω κι εγω..Πολλες φορες κανω μιση μερα snowboard και μιση σκι..Αυτο εξαρταται και απο την κατασταση του χιονιου βεβαια.Σε πιστα "χτενισμενη" απο τα ρατρακ και τριζατο χιονι ισως το σκι ενδεικνυται περισσοτερο.Αλλα οταν εχει ριξει φρεσκο ,εχει απατητα και οι πιστες χαλανε ευκολα,τοτε το σανιδι ειναι καλυτερο.Φυσικα παντα ειναι και θεμα του τι σου λειπει περισσοτερο.Παραδειγμα ενω τα τελευταια 2 χρονια κανω κυριως σανιδι,τωρα σκεφτομαι να αρχισω με σκι..

Το καθενα εχει την χαρη του :)

Εσύ μη μιλάς είπαμε...είσαι ειδική περίπτωση...κάτι σαν τα ερμαφρόδιτα ακόμα δεν κατάλαβες ποιό είναι το σωστό και ποιό όχι... ;):P

 

Dimo, αν είσαι παντρεμένος θα έχεις φαντάζομαι μεγάλο πρόβλημα με τόσα σιπράγκαλα μέσα στο σπίτι :P

 

Καλό χειμώνα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
(..)χιονοδρομία σε όλες τις τις μορφές
Ίσως το συνειδητοποιείς ίσως πάλι όχι (αλλά μάλλον ναι) , δεν έχει σημασία αλλά το παραπάνω είναι αρκούντως βαθυστόχαστο μόνο που η αρχική επιλογή ( ski, wind surf , snowboard , wakeboard, water ski , surf , kite , bearfoot )είναι αυτή που παραπέμπει στο γνωστό : Beauty is in the eye of the beholder ! Στην πραγματικότητα δεν ισχύει αυτο, δεν "διαφέρουν" σε τίποτα ! Και βλέπεις κατα καιρούς ανόητες αντιπαραθέσεις , "ρε σεις ξυπνάτε για το ίδιο καθεαυτό πλακώνεστε" :- )

 

 

(...) Πιστεύω λοιπόν ότι αποτελώ μιά τριχασμένη προσωπικότητα που πολλές φορές μπαίνει στο τρίλημα τί να κάνει από τα τρία σε μια καλή μέρα με φρέσκο χιόνι και ένα ατελείωτο γήπεδο όπως ένα βουνό...
Φίλε μου μόνο τριχασμένος δεν είσαι , να πω ότι έχεις το ... τριλημα ανάμεσα απο μεγάλες σου αγάπες όπως το σκι, πινκ –πονκ και σκοποβολή , να πω ναι εκεί κάτι παίζει !

Wellcome και μια χαρά φυσιολογικός είσαι , αλήθεια που τελείωσες τεφαα , πότε , και ποιον είχες ειδικότητα. Μην ανησυχείς δεν έχει σχέση με φακέλωμα.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μπορούσες να είσαι και τετραχασμένη προσωπικότητα...αν έκανες και telemark... B)

 

Ούτως η άλλως γλίστρημα είναι όλα και μάλιστα στο χιόνι...

Τα σπορ νερού είναι σε άλλο περιβάλλον και παρότι μοιάζουν (και στην πούδρα σερφάρουμε... :) ), δεν συγκρίνονται από άποψη σκηνικού και ποικιλίας terrain... :)

 

Take it as it comes και κάνε ότι σου γουστάρει κάθε φορά και ανάλογα την παρέα.

Αν η καλή παρέα κάνει σκι κάνε κι εσύ...αν βρεις καλούς στο snowbord κάνε μαζί τους.

Και πάντα θα έχεις άσσο στο μανίκι με το ορειβατικό σκι (σκι είναι κι αυτό), που σου δίνει άλλες δυνατότητες γνώσεις και δεξιότητες... B)

Αν μπορείς και στα τρία να είσαι καλός μπράβο σου αν και το βλέπω λίγο δύσκολο αν δεν είσαι μόνιμα στο βουνό και μάλιστα για πάρτη σου, (όχι μαθήματα σε άλλους δηλαδή).

Αλλά και πάλι και πολύ καλός να μην είσαι μην σκας, αφού τα απολαμβάνεις όλα στο μέτρο που εσύ θέλεις... B)

 

Το ιδανικό θα ήταν να ζούμε πολλές ζωές και να διαλέγουμε το σπορ μας σε κάθε μία...(αλλά και πάλι μπορεί να ήταν βαρετό)...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα μπορούσες να είσαι και τετραχασμένη προσωπικότητα...αν έκανες και telemark... B)
..κανε φιλο να δεις καλο! :)

 

Δοκιμασε τα ολα, με τον καιρο, οσο θα νιωθεις οτι εχει κορεστει η ορεξη σου για το καθενα ξεχωριστα!

..κ βαλε προτεραιοτητα τη δικη σου τουριστικη διασκεδαση, πολυ πανω απο την απολυτη αθλητικη αποδοση στα αθληματα/τεχνικες αυτές! B)


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ούτως η άλλως γλίστρημα είναι όλα και μάλιστα στο χιόνι...

Your value judgements are misdirected.

γλίστρημα στο νερό είναι και αυτα.

Τα σπορ νερού είναι σε άλλο περιβάλλον και παρότι μοιάζουν

Your value judgements are misdirected.

(..) (και στην πούδρα σερφάρουμε... B) )

Σωστό but Your value judgements are misdirected.

δεν συγκρίνονται από άποψη σκηνικού και ποικιλίας terrain... :)
Beauty is in the eye of the beholder !

 

Our value judgements are misdirected.

 

mulfunction

mulfunction

mulfunction ...put away evacuate, evacuate !

 

:- p


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ιδανικό θα ήταν να ζούμε πολλές ζωές και να διαλέγουμε το σπορ μας σε κάθε μία...(αλλά και πάλι μπορεί να ήταν βαρετό)...

 

 

+1

 

...και τους άνδρες μας και τις γυναίκες σας επίσης!!!! :)B)


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

.

Our value judgements are misdirected.

 

:- p

 

Ναι εξαρτάται από την οπτική γωνία που το βλέπει ο καθένας...

Η δική μου είναι περισσότερο "στεριανή" από "θαλασσινή"... :)

 

Το "νερό" μου αρέσει πιο πολύ on the rocks... B)

 

 

Γιώτα θέλεις να μου πεις κάτι... B):)B)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώτα θέλεις να μου πεις κάτι... :P:P;):P

 

 

Just that my long experience in life denotes my statement as applicable to most people like you (& me & us!!!) :D


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ λέω πως ο σύλλογος πρέπει να σταθεί δίπλα σε κάθε δι,τρι,τετρα και βάλε διχασμένη προσωπικότητα μπας και σωθούμε.

Δε μπορεί κύριε ΜΙΚ μετά από χρόνια ανασχόλησης με το σκι και μετά από αλλα τόσα στο windsurf να μας μπριζώνετε με PARAPENTE και άλλα τέτοια.

 

Για αυτό και ζητώ αποζημίωση από τον εν λόγο κύριο και ψυχική παρακολούθηση από ειδικούς του συλλόγου.

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ....

ΜΑΤΩΩΝΝΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

:P:P:P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το ιδανικό θα ήταν να ζούμε πολλές ζωές και να διαλέγουμε το σπορ μας σε κάθε μία...(αλλά και πάλι μπορεί να ήταν βαρετό)...

+1

...και τους άνδρες μας και τις γυναίκες σας επίσης!!!! :P:P

 

μπα, το θέμα είναι ΠΟΥ είσαι συναισθηματικά υποτελής; ...

στις γυναίκες ;!!!!... ε όσες ζωές και να ζήσεις θα συνεχίσεις να είσαι συναισθηματικά υποτελής στις γυναίκες ......(= σκλάβος τους ...) :P

 

στο σκι; όσες ζωές και να ζήσεις θα συνεχίσεις να είσαι συναισθηματικά υποτελής στο σκι ......

 

μία ή άλλη .....


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ευχαριστώ που με καταλαβαίνετε. Δεν είμαι παντρεμένος αλλά η γυναίκα μου στο μέλλον ή θα πρέπει να είναι χιονοδρόμος ή να έχει μεγάλη υπομονή. Τ.Ε.Φ.Α.Α. τελείωσα το 2002 και τώρα Διδακτορικό στην φυσιολογία υψόμετρου.

Το καλό είναι ότι και΄στα 3 έχω σχεδόν το ίδιο επίπεδο και ευχαριστιέμαι κάθε κατάσταση όπως κ να χει.

Ωστόσο σε μέρες με πούδρα προτιμώ την σανίδα μου αλλά έχω τύχει μια Δευτέρα πριν από 2 χρόνια στα πηγάδια με αγωνιστικά GS Dynastar να κάνω κάτι κατεβασιές σε 1,50 μέτρο πούδρα-άχνη με 5 άτομα μόνο στο χιονοδρομικό...

 

....όσο για΄ταν το χιόνι περιορίζεται στα ψηλά ...φώκιες κ βουρ τον ανήφορο

 

Επίσης ΤΕΦΑΑ τελείωσα στην Θεσσαλονίκη με καθηγητή τον Θώμογλου. Μεταπτυχιακό, Διδακτορικό επίσης εκεί.

 

Πάντως για τα αθλήματα του νερού θα προτιμούσα surf αλλά δεν βολεύει στην Ελλάδα τα καλοκαίρια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωστόσο σε μέρες με πούδρα προτιμώ την σανίδα μου (...)

Πάντως για τα αθλήματα του νερού θα προτιμούσα surf (...)

Σε τσάκωσα mate. :P

όπως ειπα και πάνω δεν είναι για φακέλωμα, απλώς διαμορφώνω το χιονοδρομικό σου προφιλ :P

Τεφαα είμαι και εγώ, εχω τελειώσει το '96.

Καλά ξεμπερδέματα με το μεταπτυχιακό-διδακτορικό και με επιτυχία.

See you around . . . :P


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδί του G I O V A N I ???


...great things are done when men and mountains meet....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωστόσο σε μέρες με πούδρα προτιμώ την σανίδα μου αλλά έχω τύχει μια Δευτέρα πριν από 2 χρόνια στα πηγάδια με αγωνιστικά GS Dynastar να κάνω κάτι κατεβασιές σε 1,50 μέτρο πούδρα-άχνη με 5 άτομα μόνο στο χιονοδρομικό...

 

....όσο για΄ταν το χιόνι περιορίζεται στα ψηλά ...φώκιες κ βουρ τον ανήφορο

 

Πάντως για τα αθλήματα του νερού θα προτιμούσα surf αλλά δεν βολεύει στην Ελλάδα τα καλοκαίρια

Μάλλον πρέπει να ανέβεις και σε fat ski για να μπορείς να διαλέγεις τι θα κάνεις (σε πουδρομέρες) μεταξύ σκι και σνόουμπορντ... <_<

Τότε θα είσαι σε θέση να λες προς τα που ρέπεις... ;)

 

Προφανώς εννοείς το σκέτο surf στην Ελλάδα, γιατί το windsurf παραβολεύει...

Εκτός κι αν είσαι από Θεσσαλονίκη, που έχει πάρει διαζύγιο με τον αέρα... :P:lol:

 

Πάντως έχεις μία σύγχυση...δεν είμαι γιατρός, αλλά αν ήμουν θα σου έγραφα ένα μήνα άδεια στις Άλπεις, για να βρεις την "υγειά" σου... :)

 

Να μας πει και ο panpanou την γνώμη του σαν ειδικός στην ψυχωτική βουνολογία-πουδρολογία... :):lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως για τα αθλήματα του νερού θα προτιμούσα surf αλλά δεν βολεύει στην Ελλάδα τα καλοκαίρια
Σκέτο surf σίγουρα όχι, ή μάλλον πολύ δύσκολο, αλλά με ένα πανάκι του kite και ένα σανιδάκι του surf μιά χαρά surfάρεις, ιδίως όταν είσαι και strapless, έχει πολύ πλάκα :) .....

 

Φιλικά

Σπύρος :)


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...