Jump to content
Sign in to follow this  
nanad

Rovaniemi, Finland

Recommended Posts

...αλλά θέλω λίγο την βοήθεια σας!

 

Επειδή μετά τον γάμο μας, θα κάνουμε ένα ταξίδι στην Φιλανδία, σκέφτηκα :P να ψάξω λίγο το θέμα, όσον αφορά το σκι. Εκεί λοιπόν έχουν λοφάκια που μπορείς να κάνεις λίγο σκι, αλλά αυτό που θα δοκιμάσω σίγουρα είναι το cross country ski...έτσι για αλλαγή.

 

Η ερώτηση μου είναι:

 

- εκτός από τα γνωστά ρούχα του σκι που έχουμε

- εκτός από κάτι στολές που θα μας δώσουν εκεί

 

τι άλλο ΠΡΕΠΕΙ να πάρουμε μαζί μας, όσον αφορά ρουχισμό/αξεσουάρ κλπ, γιατί θα είναι η 1η φορά που θα βρεθώ στον ΒΟΡρΕΙΟ ΑΡΚΤΙΚΟ ΚΥΚΛΟ :P

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια σας... :P

 

Νανά


...μέτριο, ούτε τον καφε δεν πίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ νομίζω εάν είστε λίγο ανθεκτικοί στο κρύο τίποτα παραπάνω. Ούτως ή άλλως οι άνθρωποι έχουν συνηθίσει τουρίστες από πιο Νότιες χώρες και είναι αρκετά οργανωμένοι.

 

Ενδεχομένως ένα ζευγάρι γάντια "μούφες" όπως λέγονται τα γάντια χωρίς δάκτυλα τα οποία θα έχουν από μέσα ισοθερμικά γάντια με δάκτυλα για να μπορείτε να βγάζετε τα από πάνω και να κάνετε κάποιες κινήσεις.

 

Επίσης θα σας πρότεινα να τσεκάρετε κάποια πολύ τουριστίκ αλλά παρόλα αυτά ενδιαφέροντα πακέτα από Ροβανιέμι για Λίμνη Ίβαλο με σνοουμομπίλ μέσα από παρθένα δάση και ένα κομμάτι της στέπας...εάν φυσικά δεν διαλέξετε το λίγο πιο ακριβό αλλά ενδιαφέρον τουρ με έλκηθρα και ταράνδους. Νομίζω το cross country ski είναι ενδιαφέρον εκεί αλλά έχει και άλλα πραγματάκια να κάνεις που δεν μπορείς να τα κάνεις πουθενά αλλού - τουλάχιστον τόσο Νότια που είμαστε εμείς.

 

Για ότι θέλετε μπορώ να δώσω και πιο αναλυτικές πληροφορίες μιας και ήμουν το καλοκαίρι εκεί - αν θες στείλε μου πμ

Πάνος


Αρνάκι άσπρο και παχύ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπου χριεαστεί κάτι περισσότερο θα σας το δώσουν εκεί. Π.χ βόλτα με παγοθραυστικό και βουτιά στο νερό, θα γίνει με ειδική στολή που θα σας τη δώσουν οι διοργανωτές.

 

Μήν ανησυχείτε το κρύο είναι ''χοντρό''.

 

Και στα δικά μας οι ανύπαντροι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ νομίζω εάν είστε λίγο ανθεκτικοί στο κρύο τίποτα παραπάνω. Ούτως ή άλλως οι άνθρωποι έχουν συνηθίσει τουρίστες από πιο Νότιες χώρες και είναι αρκετά οργανωμένοι.

 

Ενδεχομένως ένα ζευγάρι γάντια "μούφες" όπως λέγονται τα γάντια χωρίς δάκτυλα τα οποία θα έχουν από μέσα ισοθερμικά γάντια με δάκτυλα για να μπορείτε να βγάζετε τα από πάνω και να κάνετε κάποιες κινήσεις.

 

Επίσης θα σας πρότεινα να τσεκάρετε κάποια πολύ τουριστίκ αλλά παρόλα αυτά ενδιαφέροντα πακέτα από Ροβανιέμι για Λίμνη Ίβαλο με σνοουμομπίλ μέσα από παρθένα δάση και ένα κομμάτι της στέπας...εάν φυσικά δεν διαλέξετε το λίγο πιο ακριβό αλλά ενδιαφέρον τουρ με έλκηθρα και ταράνδους. Νομίζω το cross country ski είναι ενδιαφέρον εκεί αλλά έχει και άλλα πραγματάκια να κάνεις που δεν μπορείς να τα κάνεις πουθενά αλλού - τουλάχιστον τόσο Νότια που είμαστε εμείς.

 

Για ότι θέλετε μπορώ να δώσω και πιο αναλυτικές πληροφορίες μιας και ήμουν το καλοκαίρι εκεί - αν θες στείλε μου πμ

Πάνος

Πάνο,

 

σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, είμαι σίγουρη ότι θα είναι πολύ οργανομένοι όλοι εκεί πάνω.

 

Πάντως έχουμε κλείσει να κάνουμε εκείνο το τουρ με τα έλκηθρα και τους ταράνδους :unsure: , μάλλον θα είναι πολύ ενδιαφέρον...Βέβαια, ο άντρας μου δεν χάρηκε ιδιαίτερα όταν άκουσε για ταράνδους...κέρατα τόσο νωρίς :D κτλ :rolleyes:

 

Αυτό για το snowmobil..θα το κοιτάξω και αν μας φτάνουν οι μέρες ίσως το κάνουμε...

 

Όσον αφορά το cross country, θα κοιτάξω να πάρω μια γεύση.

 

 

@Αλεξη

...άσε ρε συ που θέλεις και στα "δικά" σου πάλι...! Κατερίναααααα

 

Φιλικά

Νανά


...μέτριο, ούτε τον καφε δεν πίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νανά σε ζηλεύω!!!

Πολύ όμορφη εκδρομή και σίγουρα θα περάσετε καλά. Έχω πάει δύο φορές με πολύ κρύο (πριν 3-4 χρόνια) και με λίγο (τον περασμένο Γενάρη). Όπως αναφέρεις κι εσύ θα σου δώσουν στολές για τις δραστηριότητες που θα κάνεις (έλκηθρα κλπ.). Σε ό,τι αφορά στις δραστηριότητες που έχουν κάποια φυσική κίνηση (σκι, περπάτημα κλπ.), τα ρούχα του σκι σου πιστεύω ότι είναι υπέρ αρκετά και στο cross country θα χρειαστείς ακόμα λιγότερα. Layers και πάλι layers λοιπόν για να προσαρμόζεσαι ανάλογα με τις ανάγκες.

 

Και μια εκτός θέματος παρατήρηση... αν δεν έχετε κάνει ακόμα κράτηση θα σου πρότεινα να φύγετε και εκτός Rovaniemi καθώς το τελευταίο είναι μια τουριστική πόλη και όχι το γραφικό χωριό που ίσως φαντάζεσαι. Βόρεια υπάρχουν πολλά αξιόλογα μέρη με εύκολη πρόσβαση με λεωφορείο (και κάποια με τραίνο). Την τελευταία φορά είχα πάει στο Levi, σαφώς μικρότερο και πολύ πιο γραφικό, με δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε ξενοδοχεία και ιδιωτικά σαλέ με τζάκι και σάουνα ... και σε καλή τιμή. Επιπλέον το μέρος συνδυάζεί όλες τις δραστηριότητες με έλκηθρα, cross country κλπ. και ένα από τα ψηλότερα βουνά της χώρας με ΧΚ στο μέγεθος των δικών μας. Μικρό βέβαια για τα δεδομένα των Άλπεων αλλά ιδανικό για νυχτερινό σκι όταν μετά τις πτώσεις στο cross country θέλεις να χαρείς λίγη ταχύτητα και να επιβεβαιώσεις στον εαυτό σου ότι υπάρχει κάποιο άθλημα στο οποίο το επίπεδό σου είναι λίγο ή πολύ καλύτερο από του αρχάριου.

 

Βασίλης

Share this post


Link to post
Share on other sites
...θα το κοιτάξω και αν μας φτάνουν οι μέρες ίσως το κάνουμε...

Θα βρειτε χρονο,ταξιδι του μελιτος ειναι... 80 :blink::huh: ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ :huh:


ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα βρειτε χρονο,ταξιδι του μελιτος ειναι... 80 :blink::huh: ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ :o

 

thanx για την ευχή! :huh:

 

Ν.


...μέτριο, ούτε τον καφε δεν πίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιστρέψαμε λοιπόν,

 

και μαζί φέραμε ωραίες στιγμές και καλές εμπειρίες.

 

http://s246.photobucket.com/albums/gg94/na...niemi/?start=20

 

Κάποια θεματάκια που κράτησα από το ταξίδι στην Φιλανδία:

 

- το 68% είναι δάσος, το 10% είναι νερό και το υπόλοιπο ξηρά (μόνο γρανίτης) :lol:

- οργανωμένοι, όλα καθαρά, πάντα στην ώρα τους (σαν να έχουν μέσα τους ρολόϊ :lol: )

- για κάθε 10 τμ, αντιστοιχεί 1 άτομο!

- πίνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

- κοιμούνται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

- εσωστρεφείς σαν άνθρωποι

 

Κατά τ' άλλα,

- το χωριό του Αϊ Βασίλη το περίμενα καλύτερο :P

- δεν είχε αρκετο χιόνι για σκι και την μέρα που είχα λίγο χρόνο έβρεχε :D

- θερμοκρασίες ελάχιστα κάτω από το μηδέν

- δοκιμάσαμε Τάρανδο, αλλά δεν άρεσε σε πολύ κόσμο, στο τέλος αφήνει μια γεύση σικωτιού :lol:

Το φαινόμενο του θερμοκηπίου έχει αρχίσει να εμφανίζεται πιο πολύ στις βόρρειες χώρες και ήταν ένα θέμα που συζητάγανε όλοι τους.

 

Παρ' όλα αυτά περάσαμε τέλεια, ξεκουραστήκαμε αρκετά και κάναμε ωραίες δραστηριότητες.

 

αυτά από μένα και στα δικά τους οι ελεύθεροι!

 

Φιλικά

Νανά


...μέτριο, ούτε τον καφε δεν πίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Νανα ! Καλώς ορίσατε, να είστε πάντα καλά και κράτα μόνο αυτά ! :lol:

 

Επιστρέψαμε λοιπόν,

 

και μαζί φέραμε ωραίες στιγμές και καλές εμπειρίες.

 

περάσαμε τέλεια, ξεκουραστήκαμε αρκετά και κάναμε ωραίες δραστηριότητες.

 


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...