Jump to content
valsam

Λιγη βοηθεια για επισκευη.

Recommended Posts

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις ποια εποξικη κολα να χρισημοποιησω για να κολησω το σανιδι μου.Εχει ανοιξει αναμεσα στο μαχαιρι και το πανω μερος απο χτυπημα πετρας πανω σε στροφη και εχω δοκιμασει 4 διαφορετικες κολες αλλα ολες κρυσταλιζουν και σπανε μολις το ξανακαβαλαω,μαλον χρειαζετε μια εποξικη που να ειναι δυνατη αλλα να εχει και ελαστικοτητα.Αν ξερει κανεις ας με βοηθησει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για έμπα εδώ φίλε , ίσως βρεις κάτι (κατέβασε και το pdf ..) :

http://kt-technic.de/index.php/products/overview/en

 

:)


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αντιστοιχο προβλημα μετο δικο σου,πριν χρονια,ειχα χρησιμοποισει μια κολα που λεγοταν αραλντιτ(αν θυμαμαι καλα).Ηταν 2 σωληναρια οπου τα ανακατευες και εφτιαχνες ενα μειγμα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

H κόλλα που χρησιμοποιούν είναι η technicoll αν δεν σου κάνει δουλειά αυτή δεν ξέρω άλλη.και την παραγγελνεις από Γερμανία

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αντιστοιχο προβλημα μετο δικο σου,πριν χρονια,ειχα χρησιμοποισει μια κολα που λεγοταν αραλντιτ(αν θυμαμαι καλα).Ηταν 2 σωληναρια οπου τα ανακατευες και εφτιαχνες ενα μειγμα!

αυτη η κολλα ειναι ολα τα λεφτα

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αντιστοιχο προβλημα μετο δικο σου,πριν χρονια,ειχα χρησιμοποισει μια κολα που λεγοταν αραλντιτ(αν θυμαμαι καλα).Ηταν 2 σωληναρια οπου τα ανακατευες και εφτιαχνες ενα μειγμα!

Και ο Πλατιτσας στο σελι μου ειχε πει για την αραλντιτ αλλα εχει ελαστικοτητα και αντεχει σε υπο το μηδεν θερμοκρασιες? γιατι ο λογος που κρυσταλιζουν και σπανε οι περισοτερες οφειλετε σε αυτους τους δυο παραγοντες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανε ενα πειραμα! Παρε δυο φυλλα πλαστικου, κολησε τα με Araldit και βαλτα στην καταψυξη για 24 ωρες.

 

Μετα βγαλτα και δοκιμασε να τα αποχωρησεις. Προσεξε στην κανονικη επισκευη (οταν και αν αποφασισεις να την κανεις) οι δυο επιφανειες να ειναι καθαρες.

 

Δυστυχως το PDF που συστησε ο Fidelio δεν μου βγαινει (εχει καποιο προβλημα το PC μου με PDF απο Internet και παγωνει ο Μοζιλας.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

H ζημια ειχε συμβει την 3η μερα που χρησιμοποιησα την σανιδα,εβαλα την συγκεκριμενη κολα για να την επισκευασω και μετα εβγαλε την σεζον που εγινε η ζημια αλλα και 2 ακομα σεζον.

Οι κολα δεν ειχε παθει απολυτως τιποτα,και μαλλον η ζημια μου ηταν λιγο χειροτερη απο την δικη σου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω θα σου προτεινω αυτην την κολλα που σου ειπαν και τα παιδια που παιρνεις 2 κολες και την κανεις μια και το κολας

 

απλα αφου βαλεις την κολλα θα παρεις και ενα σφιγκτηρα για να εχεις τις 2 σπασμενες πλευρες σφικτες πανω στην κολλα

 

εγω ετσι κολλησα μαχαιρι απο σκι και δουλευει μια χαρα

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν αγοραζεις μια αλλη σανιδα καλυτερα και αυτην να την εχεις σε περιπτωση μικρης ποσοτητας χιονιου;


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν αγοραζεις μια αλλη σανιδα καλυτερα και αυτην να την εχεις σε περιπτωση μικρης ποσοτητας χιονιου;

Ειναι η εκτη σανιδα που σπαω και ηταν ολες αγωνιστικες!Πλεον δεν συμφερει να αγορασω τετοια γιατι κανουν 700-1000ευρω!και χοργια οτι οι εταιριες οι περισοτερες εχουν σταματησει να βγαζουν alpine σανιδες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειναι η εκτη σανιδα που σπαω και ηταν ολες αγωνιστικες!Πλεον δεν συμφερει να αγορασω τετοια γιατι κανουν 700-1000ευρω!και χοργια οτι οι εταιριες οι περισοτερες εχουν σταματησει να βγαζουν alpine σανιδες!

 

 

Valsam γεια αν χρειάζεσαι οτιδήποτε πληροφορία για alpine σανίδια checkare

 

http://www.gforcecarving.com/

 

Τα παιδιά είναι εκπληκτικά, είναι Ελληνες και κατασκευάζουν custom σανίδια σε Ελβατία και Αμερική

 

Φιλικά

 

Δημήτρης


 

www.LINESKIS.com

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντε για την ιστορία και μόνο , μιας και έτυχε ... (τωρα αμα πετύχει δεν ξέρω ..)

epoxide φάση και επείδη πειραματίζομαι(=καταστρέφω) την βάση ενός σκι. :unsure: Βασικά είχε μια τρύπα ΝΑ ,μετασυγχωρήσεως , και την "σκάλισα" αρκετά για να βάλω μπάλωμα γραφίτη, το προτιμώ -εξυπακουεται- απο το να την γεμήσω με κονφιξ. Επαιξα με την technicoll ..ήταν μέσα στο κιτ της ΚΤ που ποσταρω στην αρχή ,αυτή μάλλον λέει και ο βερτικαλ:

 

100_2530.jpg

 

..δύο σωληνάρια , σκληρυντής - καταλύτης :

 

100_2551.jpg

 

και ανακατέβεις καλά μεχρι να ασπρίσει το μίγμα :

 

100_2553.jpg

 

..βασικά , το κιτ έχει και μια πλάκα με την οποία θερμένεις το σημείο που διορθώνεις την βάση (μπαλωμα γραφίτη για παράδειγμα ) στο σημείο κόλησης και την αφήνεις με σφικτήρες για καμιά μέρα. Δες την πλάκα..

 

100_2531.jpg

 

Δες εδώ το κομμάτι που είναι να μπαλωθεί :

100_2527.jpg

 

εδω τεστάρετε το μπαλωμα , να ταιριάζει όσο καλύτερα γίνεται και να εφαρμόζει καλά στα τειχώματα της βάσης, δες .. φαίνεται χωρις να το έχω κολήσει , και φαίνεται σαν να ταιριάζει καλά ενώ κάνει ομοιομορφη την βάση, χωρις ολοκληρωμένο το service...

100_2532.jpg

 

 

το περνάς το μείγμα , αλλά για να μην σου πετάξει αργότερα το μπάλωμα , πρέπει να έχεις καθαρίσει καλά την βάση και να έχεις τρίψει λίγο με γυαλόχαρτο το μπάλωμα για να πιάσει:

100_2529.jpg

 

Και εδώ είναι πάλι η πλάκα της ΚΤ που σου έλεγα με τους σφηκτήρες , το θερμένεις για κανα 20αλεπτο και μετά το αφήνεις ένα 12ωρο + , αυτο όπως το βλέπεις θα μείνει για μια μέρα ..

100_2538.jpg

 

 

Πάντως και μόνο κολα να βρεις εποξική 2συστατικών, μπορείς με το παραπάνω παράδειγμα , με καποια αθάνατη ελληνική πατέντα να το συνιάρεις το σανίδι σου ......αν τυχον μπλέξεις ..καλή επιτυχία ! :P Αυριο που θα το βγάλω και αφου το περάσω κερι και τα συναφή ..δεν ξέρω ποτε ,,...θα ΄ματαναξαναποστάρω


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριοι η εγχείρηση πέτυχε ! Δείτε παρακάτω το αποτέλεσμα ... B) Καταρχάς να πουμε οτι πρόκειται για εργοστασιακό αγωνιστικό πέδιο της rossgnol , πράγμα που σημαίνει οτι δυστυχώς για το service του ήταν πονοκέφαλος καθότι το σκι είναι τελέιως αλλά ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά κατασκευασμένο ! Το σκι ήταν κώλος απο κάτω σε κάποια σημεία έτσι ώστε η ανάγκη για περαιτέρω σκάψιμο ήταν μονόδορομος ...

 

 

Προκείτε για το ίδιο μπάλωμα που παρέθεσα και στο προηγούμενο ποστ

 

Ιδου το θύμα .. εεε ήθελα να πω το πέδιλο :

 

100_2550.jpg

 

100_2549.jpg

 

Το σκι όταν βγήκε η πλάκα της ΚΤ και μετά απο μια μέρα ήταν κάπως έτσι (είνα βέβαια λίγο τρίμένο με γυαλόχαρτο και αυτό γιατι ο γραφίτης που τοποθετήθηκε ήταν μερικά χιλιοστά πιο παχύς , η βάση του πεδιλου ως εργοστασιακό αγωνιστικό σκι είναι πιο λεπτη απο αυτά της παραγωγής ..) :

100_2568.jpg

 

Το σκι τρίφτηκε αρκετά στο σημείο για να γίνει η βάση ομοιομορφη και αφου περάστηκε με κονφιξ ολ η περιοχή έμοιαζε κάπως έτσι , (σαν πρησμένα μουτρα ) :

100_2571-1.jpg

 

Το σκι τριφτηκε για τα καλά (έπρεπε για να γίνει ομοιομορφη η επιφάνεια), πρώτα με μεταλική ξύστρα και μετά με γυαλόχαρτο , εδώ μπορεί να διακρήνει κανεις πως σε σημεία πιο βαθειά έχει μέινει κονφεξ , είναι τα πιο σκουρα :

100_2572.jpg

 

Γενικά το σκι τριφτηκε όλο και μπαλωθηκαν πολλά σημεία , λέμε τώρα οτι η βάση περάστηκε από κοσκινο ΚΑΙ ΟΛΗ ΣΤΟ ΧΕΡΙ , επαναλαμβάνω ΟΛΗ ΣΤΟ ΧΕΡΙ !!!!!! Υστερα απο το απαραίτητο περασμα με κερί , πλαστική ξύστρα , μαλακή βουρτσα, και με στεγνό πανί , ιδου :

100_2574.jpg

 

Ομοίως για άλλο μεγαλύτερο σημείο της βάσης έγινε ως εξής :

 

Α πριν

100_2545.jpg

 

και Β μετα απο τα ίδια

100_2577.jpg

 

....αυτά , ελπίζω να βοήθησα B) (να μπεις σε μπελάδες ... )


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή δουλειά... B)

 

Αν και οι ακμές είναι λίγο μαντάρα απ' ότι διακρίνω...

Για προπόνηση καλό είναι αν δεν είναι πολύ παγωμένο το χιόνι...

Με τι έλιωσες το πολυαιθυλένιο πάνω στο μπάλωμα;

Καλό είναι όταν λιώνεις το πλαστικό πάνω στο επίμαχο σημείο να το συμπιέζεις μετά, είτε με μία μεταλλική ξύστρα, είτε ακόμα καλύτερα με ένα απλό σίδερο σιδερώματος κρύο.

Ο λόγος είναι να απομακρύνεται ο αέρας και να μην δημιουργούνται φυσαλίδες, που χαλάνε την δομή και την αντοχή του πλαστικού.

Επίσης θέλει και το σημείο που θα δεχτεί το πλαστικό λίγο ζέσταμα πριν ώστε να ενωθούν καλύτερα τα δύο διαφορετικής πυκνότητας και σκληρότητας πλαστικά. Όχι όμως πολύ θέρμανση, γιατί υπάρχει κίνδυνος να ξεκολλήσει ο πάτος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και οι ακμές είναι λίγο μαντάρα απ' ότι διακρίνω...

Κάποιος φίλος είπε πριν πως οι γωνίες είναι μια ευκολη υπόθεση για να δούμε λοιπον πόσο ευκολη είναι...

 

Λοιπον στο συγκεκριμένο πεδιλο επειδή είναι αγωνιστικό και μάλιστα εργοστασιακό , οι μοίρες παίζουν για την πλευρά της βάσης 0,5 . Δεν πειράχτηκε η οριζόντια πλευρά της γωνιας (της βάσης)...ακόμα .

Για την κάθετη πλευρά της γωνίας οι μοίρες παίζουν 88! Στην κάθετη έγινε λιμάρισμα στις 87 μοίρες , γιατί είναι πολύ στην λακούβα το πεδιλο !

 

To ski πρώτα θα δοκιμαστεί απο τον σκιερ (τον ίδιο ) και μετά θα δούμε για το άν και κατά πόσο θα το λιμάρουμε στην οριζόντια πλευρά της. Και ολο αυτο για ευνόητους λόγους ...

 

Η γωνία σε αυτο το πεδιλο αυτή την στιγμή είναι μια σχέση 87μοιρών κάθετα και 0,5 για την οριζόντια πλευρά , there is no turning back ... !Το επομενο βήμα αν χρειαστεί είναι να παει για 1,0 . B) Πρέπει πρώτα να κάνει σκι ο ιδιοκτήτης του και μετά βλέπουμε ...

 

Με τι έλιωσες το πολυαιθυλένιο πάνω στο μπάλωμα;

Καλό είναι όταν λιώνεις το πλαστικό πάνω στο επίμαχο σημείο να το συμπιέζεις μετά, είτε με μία μεταλλική ξύστρα, είτε ακόμα καλύτερα με ένα απλό σίδερο σιδερώματος κρύο.

Ο λόγος είναι να απομακρύνεται ο αέρας και να μην δημιουργούνται φυσαλίδες, που χαλάνε την δομή και την αντοχή του πλαστικού.

Επίσης θέλει και το σημείο που θα δεχτεί το πλαστικό λίγο ζέσταμα πριν ώστε να ενωθούν καλύτερα τα δύο διαφορετικής πυκνότητας και σκληρότητας πλαστικά. Όχι όμως πολύ θέρμανση, γιατί υπάρχει κίνδυνος να ξεκολλήσει ο πάτος...

 

Βασικά είναι στικς γραφίτη και οχι πολυαιθυλένιου, το συγκεκριμένο έγινε με την συνδρομή της μεταλικής ξύστρας, θα μπορούσε όμως να γίνει και στεγνά κατευθείαν με το στικ αναμένο , σαν δάδα άναποδη .. Το κόλπο βέβαια είνα να σου στάξει χωρίς να αφήσεις φυσαλίδα και αυτό το πετυχαίνεις αν το πας στρωτά , δεν έχει πολύ φωτιά , δεν πεφτει απο μεγάλο ύψος , τελως πάντων είναι καπως εμπειρικό.

 

Τα υπολοιπα που λες ακουγονται λογικά , ωστόσο αυτο που κάνω εγώ είναι καλό καθάρισμα με βαξ remover και κατα περίπτωση τρίβω την επιφάνεια, τίποτα άλλο ... γνωμη μου είναι μακρυά το καμινέτο απο τον πάτο , μακριά !


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ πιστόλι θερμού αέρα και όχι κατευθείαν στον πάτο...

Λιώνω στον αέρα το πολυαιθυλένιο με γραφίτη η σκέτο ανάλογα τον πάτο και την όρεξη και θερμαίνω ελαφρά από μακριά τον πάτο, ώστε να δεχτεί το λιωμένο πλαστικό χωρίς μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας, που μειώνει τη συγκόληση των δύο υλικών...αμέσως μετά το συμπιέζω με το κρύο σίδερο ώστε η επιφάνεια του να είναι λεία πριν το ξύσιμο...

 

Για το bevel της βάσης δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα να το αυξήσει σε 1 μοίρα, μόνο που θα μειωθεί η οξύτητα της γωνίας κατά μισή μοίρα, από 87,5 σε 88, που αν θες το κερδίζεις πάλι από το πλάι...

Στα πέδιλα μου βάζω σε όλα 1 μοίρα στη βάση και ρολάρουν στην ακμή πιο εύκολα. Ειδικά για πόρτες που είσαι συνέχεια στην ακμή και μάλιστα σε έντονες γωνίες με τον κατακόρυφο άξονα, νομίζω ότι είναι καλύτερο από τη μισή μοίρα που έρχονται τα περισσότερα εργοστασιακά από τη μάνα τους... :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

το πεδιλακι θελει επιγοντως τριβειο κατα την ταπεινη μου αποψη


μπορώ και χωρίς ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ πιστόλι θερμού αέρα και όχι κατευθείαν στον πάτο...

Λιώνω στον αέρα το πολυαιθυλένιο με γραφίτη η σκέτο ανάλογα τον πάτο και την όρεξη και θερμαίνω ελαφρά από μακριά τον πάτο, ώστε να δεχτεί το λιωμένο πλαστικό χωρίς μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας, που μειώνει τη συγκόληση των δύο υλικών...αμέσως μετά το συμπιέζω με το κρύο σίδερο ώστε η επιφάνεια του να είναι λεία πριν το ξύσιμο...

 

Αυτό όταν το λιώνει το κανει τόσο ρευστό όσο η φλόγα ; Καλή φάση ακουγεται, για ποσταρε ντε καμια φώτο για αυτο το μαραφέτη να δούμε και εμέις ...

 

Για το bevel της βάσης δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα να το αυξήσει σε 1 μοίρα, μόνο που θα μειωθεί η οξύτητα της γωνίας κατά μισή μοίρα, από 87,5 σε 88, που αν θες το κερδίζεις πάλι από το πλάι...

Στα πέδιλα μου βάζω σε όλα 1 μοίρα στη βάση και ρολάρουν στην ακμή πιο εύκολα. Ειδικά για πόρτες που είσαι συνέχεια στην ακμή και μάλιστα σε έντονες γωνίες με τον κατακόρυφο άξονα, νομίζω ότι είναι καλύτερο από τη μισή μοίρα που έρχονται τα περισσότερα εργοστασιακά από τη μάνα τους... ;)

 

Πολύ σωστό αυτό , αλλά εντάξει θα το πάμε εμπερικά προς όφελος της γωνίας (όσο το δυνατόν λιγότερο λιμάρισμα ) γιατί το πέδιλο οκ δεν ανήκει σε αθλητή ! Αυτός είναι πολύ καλός σκιερ , θα κάνει κάποιες καταβάσεις στο δικό του στυλ και μετά θα δούμε...

το πεδιλακι θελει επιγοντως τριβειο κατα την ταπεινη μου αποψη

Εγώ λέω να το βαλουμε σε μηχάνημα για κυμά ! Κατα την ταπεινή μου άποψη ... : -p

Και στο τέλος αν είναι να στρίβει το πεδιλάκι , ας το αφήσουμε στην τύχη καθώς λές ... yeah right ! : -p


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

χωρις τριβειο πως θα φτιαξεις ενα πεδιλο με κατεστραμενο πατο και κυριως ακμες;;; με ρασπα; δεν τα εχω καταφερει...

σας βλεπω λιγο απολυτους βερτικαλ και φιντελιο :rolleyes:

κατι θα ξερετε προφανως

για εξηγηστε παρακαλω


μπορώ και χωρίς ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

χωρις τριβειο πως θα φτιαξεις ενα πεδιλο με κατεστραμενο πατο και κυριως ακμες;;; με ρασπα; δεν τα εχω καταφερει...

σας βλεπω λιγο απολυτους βερτικαλ και φιντελιο :rolleyes:

κατι θα ξερετε προφανως

για εξηγηστε παρακαλω

 

Ρε τιλτ τώρα σοβαρά , συγκρίνεις την δουλειά που μπορεί να γίνει στο χέρι με την δουλειά που γίνεται στο τριβείο ; Εν πάση περιπτώσει πετάχτηκες να μου πεις ότι είναι θέμα τύχης άμα στρίψει το πέδιλο μετά απο service; Και μου λες μετά οτι το σκι θέλει τριβείο ; επειγόντως και όλας ; Κάτι ξέρω ,ειμαι απόλυτος ; Το παίζω νομίζεις ; Τι είναι αυτό σωκρατική διαλεκτική, προσποιούμενη άγνοια και τα συναφή;

 

θα βάλεις εσύ το σκι , στο τριβείο επειδή έχει μια τρύπα 5 ή 10 εκατοστά και όταν οι γωνίες του δεν έχουν συντηρηθεί ποτέ; Ο χριστός και η παναγία .... τι να σου εξηγήσω , τις φωτογραφίες ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ?

 

Άμα θες να μιλήσουμε για το τριβείο ή να πεις εσύ κάτι για το τριβείο άνοιξε ένα άλλο τοπικ .... δεν λέω μπορεί να υπάρχει το νέο υπερκβαντικό -τριβείο, που λιμάρει σε υποατομικό επιπεδο ...:rolleyes: Ε! Ανοιξε ένα ρημάδι thread και φωτισέ τον θολό δρόμο που έχουμε παρει και τα φτιάχνουμε με το χέρι , εμείς οι δυσμοιροι χειροπρακτικοί !

 

:rolleyes::lol::lol:


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

:rolleyes: ..χαλαρα ορε διποδες τεστοστερονες :rolleyes: , ερωτηξη εκανε ο αθρωπας!

 

Πειτε ρε να ξεστραβωνομαστε, καποια πραγματα φαινεται να τα γνωριζετε :rolleyes:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τριβείο το αποφεύγω όσο μπορώ, όχι μόνο γιατί είναι αδύνατο σε μια παραβολική επιφάνεια, όπως είναι αυτή του πάτου του σκι να την τρίψει ισόπαχα, αλλά και γιατί μειώνει σε σοβαρό βαθμό το πάχος των ακμών, αλλά κυρίως γιατί μειώνει το πάχος του πολυαιθυλενίου του πάτου, που σημαίνει μείωση της αντοχής του σκι, με κίνδυνο πλήρους αποκόλλησης του πάτου από το σώμα του σκι...

 

Επίσης ένας πολύ λεπτός πάτος απορροφά πολύ λιγότερο wax οπότε θέλει και πολύ συχνό σιδέρωμα...

 

Μόνο αν είναι σε άθλια κατάσταση μπορεί να το τρίψω, αν και πάλι θα προτιμήσω τις ράσπες μου με τα μεγάλα δόντια. Έχω βρει και μια βάση από ένα σιδηροπωλείο που μου δίνει καλό πιάσιμο για να τις δουλεύω καλά...

 

Φωτογραφίες προσεχώς... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...