Jump to content
panpanou

17 ΝΟΕΜΒΡΗ ...

Recommended Posts

... παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους ...

 

(με ρόλεξ στα χέρια, με γούνες στους ώμους ....)


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mονο που οι περισσοτεροι απ' τους τοτε πρωταγωνιστες του Πολυτεχνειου εχουν ποδοπατησει στη συνεχεια, τα οραματα του Πολυτεχνειου και δεν ξερουν τι εχουν... απο πλουτο :o


http:www.arahova.net

http:www.meteo.gr/stations/arahova

http:www.meteo.gr/stations/parnassos1950

http:www.meteo.gr/stations/parnassos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά τότε ?


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

....αχχχχχχχχχ.........

 

 

 

 

..............400 χρόνια σκλαβιάς.......

 

 

 

:o:D:)

 

 

 

:P:P:P


...great things are done when men and mountains meet....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά τότε ?

τι? τι εγινε [...censored...] ?

 

 

__________________________________________________________________________

 

Προς messner:

Παρακαλείστε να μην προβαίνετε σε ειρωνικούς/προσβλητικούς χαρακτηρισμούς που αντιβαίνουν στους κανονισμούς του φόρουμ.

 

 

Γενικά προς όλους τους μετέχοντες σε αυτό το thread:

 

Το θέμα που αναπτύσσεται στο thread αυτό λόγω της ιδιαιτερότητάς του (πολιτική/ιδεολογική/ηθική/ιστορική διάσταση κλπ) απαιτεί ιδιαίτερα λεπτή και ώριμη μεταχείρηση από τους χρήστες,οι οποίοι ΟΦΕΙΛΟΥΝ να παραμένουν σε ευπρεπή πλαίσια διαλόγου,να αποφεύγουν την κλιμάκωση της έντασης,δημιουργία εντυπώσεων,χαρακτηρισμούς που ενδεχομένως να θίγουν/προσβάλλουν συνομιλητές ή τρίτους και φυσικά να μην εκτρέψουν την συζήτση από πολιτική σε κομματική.Αν το παραπάνω δεν τηρηθεί -κοινώς γίνει μύλος το πράγμα- το moderating team ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΚΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ από τους κανονισμούς θα κλειδώσουν το thread.

 

,Moderating Team


43198072.jpg

 

drop cliffs, not bombs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας ειναι & ετσι...

Αυτο δεν θα πρεπει να σταθει σαν δικαιολογεια στο να μην φωναζουμε και να απαιτουμε για ολα αυτα που μας ανηκουν.

Τοτε ηταν ''Ψωμι, Παιδεια,Ελευθερια...'' Σημερα???

Που ειναι τα δικα μας Πολυτεχνεια???

Ολοι μας, βολεμενοι στους καναπεδες μας και ας ειναι και με πιστωτικη καρτα. Ωχ μωρε... και τι με νοιαζει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρώ ότι το σβήσιμο του ποστ μου, όπως και στο ποστ του dipanou, είναι μια καθαρά φασιστική, ναζιστική, εθνικιστική, κίνηση από τους μοντερέιτορ του φορουμ !

 

 

 

__________________________________________________________________

 

Γενικά προς όλους τους μετέχοντες σε αυτό το thread:

 

1) ΟΛΑ ΤΑ POSTS ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΡΑΤΑ.

 

Ο μόνος λόγος που έμεινε το thread αόρατο για μερικές ώρες,ήταν ώστε το moderating team να εξετάσει την αφαίρεση χαρακτηρισμών και σε καμία περίπτωση να μεταβάλλει το οτιδήποτε από τις θέσεις/ερωτήσεις/ιδέες των συμμετεχόντων.

 

ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΣΒΗΣΤΗΚΕ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ,ΠΕΡΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ,ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΙΚΙΕΣ ΘΑ ΟΔΗΓΟΥΣΑΝ

 

,Moderating team


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

χαχα πραγματικά "με ρολεξ στα χέρια και γουνες στους ώμους " ΑΧΑΧΑΧΑ ! ;)

 

Μέχρι πρόσφατα κάποιους που βγήκαν στους δρόμους τις προηγουμενες χρονιές για το αρθρο 16 γνωστός πολιτικός τους αποκάλεσε δίνοντας αρντητική χροια - ΑΚΤΙΒΙΣΤΕΣ ! ΕΛΕΟΣ ! Ανθρωπος/πολιτικός που τον ψηφίζει ο κόσμος τώρα έτσι; εν έτη 2007 ...και σεις μου λέτε για το πολυτεχνείο; Σημερα αυτους που βγαίνουν στους δρομους τους αποκαλόυμε πιο σεμνα ταραξίες , και κακοποια στοιχεία , ζόυμε σε μια χρυσή εποχή λοιπον .... <_< (ενιοτε και ακτιβιστές , χαχαχαχα ε ρε που ζουμε ... :angry: )

 

ps σιγα ρε melo , χαλάρωσε ... ;)


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νοεμβριος 90'

 

Τη μέρα αυτή που διάλεξα

εδώ μπροστά σας να σταθώ

τραγούδια και μισόλογα

στο φως να καταθέσω

 

Πώς πήρα τέτοια απόφαση

δεν ξέρω αν θ' αντέξω

η μέρα αυτή θυμίζει μακελειό

 

Νοέμβρης ήταν η χρονιά

κι εδώ γινόταν του χαμού

εγώ ήμουν δεκαεννιά

κι αυτή εβδομηντατρία

 

Και να που ερωτεύτηκα

κάποια χρονολογία

κι ο έρωτας κρατάει για καιρό

 

Μα έχει ο καιρός γυρίσματα

μεγάλωσε κι αυτή κι εγώ

μεγάλωσαν κι οι φίλοι μου

εκεί γύρω στα σαράντα

 

Στα κόμματα γαντζώθηκαν

κι εγώ δεν ξέρω τι να πω

και άλλοι στο σπιτάκι τους για πάντα

 

Η απόσταση μας έσωσε

μα οι θύμησες πληγώνουν

και λέμε σαν βρισκόμαστε

τα ίδια και τα ίδια

 

Μα νιώθω σαν μικρό παιδί

που πάλι το μαλώσανε

και φεύγω σε μια άγονη επαρχία

 

Κοιτάζω πάλι πίσω μου

δυο γιους απόκτησα κι εγώ

δεκαεφτά Νοέμβρηδες

μου βάρυναν την πλάτη

 

Σημαίες και γαρύφαλλα

εμπόριο κι απάτη

και λόγοι επισήμων στο κενό

 

Κρατάω το στόμα μου κλειστό

τα χείλη μου ματώσανε

κι αυτοί που μας προδώσανε

ανέραστοι να μείνουν

 

Κουφάλες δεν ξοφλήσαμε

αυτό έχω μόνο να τους πω

τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

 

Δ.Τσακνής


"Να δεις τι σού χω για μετά..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μιλήσουμε για το σήμερα με αφορμή το χθες; γιατί μου φαίνεται οτι πολύ κολαμε στα κλισέ , έχει γίνει και η βιτρίνα ντε ...της μικρής κυρίας ! Hey little girl !

 

http://www.youtube.com/watch?v=_VH6OZL8yDI

 

Tailored suits, chauffered cars

Fine hotels and big cigars

Up for grabs, up for a price

Where the red hot girls keep on dancing through the night

The claim is in you

The sights are on me

So what do you do

That's guaranteed

Hey little girl, you want it all

The furs, the diamonds, the painting on the wall

 

Come on, come on, love me for the money

Come on, come on, listen to the moneytalk

Come on, come on, love me for the money

Come on, come on, listen to the moneytalk

 

(...)

 

Hey little girl, you broke the laws

You hustle, you deal, you steal from us all

 

(..)

 

Είμαστε πολύ υποκριτές όμως έτσι; Σημερα δεν υπάρχει κανένας λόγος δηλαδή για να βγούμε στους δρόμους,ε; Τι είναι η πολιτική άραγε; Αντε και δεν ακούτε τον Brian Johnson δεν σας αρέσει ΑΚΟΥΣΤΕ τουλάχιστον τον Θεοδωράκη, "τι νομίζετε ; μας τελείωσαν οι επαναστάσεις; παέι περάσαν αυτα ; "

 

Μάλιστα . οκ . ΖΗΤΩ η 17 νοεμβρη ! παμε για την 25 Μαρτίου , αλλά μέχρι τότε ... παρακαλάμε για χιόνια και ονειρευομαστε μάσες στις τοπικές ταβέρνες! Περαστικά μας !


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά τότε ?

 

Μπορείτε να βρείτε ηχητικά, φωτογραφίες και κείμενα στο διαδίκτυο για το Πολυτεχνείο του '73 :

 

http://news.pathfinder.gr/periscopio/126071.html (Μέχρι που μπήκε το τανκ..)

 

Μέχρι που μπήκε το τανκ ...

Το χρονικό της εξέγερσης

PATHFINDER

15 Νοε. 04

 

 

Κάθε Νοέμβρη, ο νους και η καρδιά μας είναι εκεί, στο Πολυτεχνείο της Αθήνας, στην ηρωϊκή εξέγερση των φοιτητών, της νεολαίας και ολόκληρου του ελληνικού λαού κατά της τυραννίας, το Νοέμβριο του 1973.

 

Παρά τα σκληρά καταπιεστικά μέτρα των πραξικοπηματιών, τις φυλακίσεις, τις εκτοπίσεις, τις ομαδικές δίκες στα έκτακτα στρατοδικεία, τα βασανιστήρια, τις εικονικές εκτελέσεις και τις δολοφονίες, συνεχείς ήταν οι αντιδικτατορικές εκδηλώσεις του ελληνικού λαού σε όλη τη διάρκεια της επτάχρονης δικτατορίας, με πρωτοπόρα πάντοτε την αδάμαστη νεολαία.

Ακόμη από τις αρχές του 1973, είχε αρχίσει να εκφράζεται η λαϊκή αγανάκτηση κατά της χούντας όπως η κατάληψη της Νομικής, το Φεβρουάριο του 1973, η διαδήλωση στις 4 Νοεμβρίου 1973, με αφορμή το μνημόσυνο του Γεωργίου Παπανδρέου, όπου έγιναν και συλλήψεις αλλά και η διαδήλωση 3.000 φοιτητών για συμπαράσταση στους συλληφθέντες στις 8 Νοεμβρίου. Οι διαδηλώσεις συνεχίστηκαν στις σχολές.

 

Οι πολιτικές ταραχές ξέσπασαν στην Αθήνα από τις 14 μέχρι και τις 17 Νοεμβρίου 1973. Οι ταραχές αυτές ξεκίνησαν με την κατάληψη του Πολυτεχνείου από φοιτητές κλιμακώθηκαν με παναθηναϊκή κινητοποίηση κατά του στρατιωτικού καθεστώτος τις 21ης Απριλίου και τερματίστηκαν με την επέμβαση του στρατού.

 

Απαρχή των γεγονότων θεωρούνται οι γενικές συνελεύσεις των φοιτητικών συλλόγων που πραγματοποιήθηκαν το πρωί της Τετάρτης, 14 Νοεμβρίου , και κατέληξαν στην απόρριψη των κυβερνητικών μέτρων, σχετικά με τον προγραμματισμό των φοιτητικών εκλογών. Το απόγευμα της ίδιας μέρας αποφασίστηκε από τους φοιτητές, που στο μεταξύ είχαν συγκεντρωθεί στο Πολυτεχνείο, η κατάληψη του ιδρύματος, κάτω από έλεγχο Συντονιστικής Επιτροπής. Τις βραδινές ώρες τα συνθήματα των συγκεντρωμένων είχαν πάρει καθαρά πολιτικό χαρακτήρα .

 

 

Το τανκ απέναντι από το "στόχο" του 989893.jpg

Tο χρονικό των τριών ημερών της εξέγερσης

989894.jpg

 

 

Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 1973, ώρα 9 π.μ. Εκατοντάδες φοιτητές του Πολυτεχνείου συγκεντρώνονται στο προαύλιο του Ιδρύματος. Αρχίζουν συνελεύσεις για να αποφασίσουν πώς θα αντιμετωπίσουν το νέο σχέδιο της χούντας για την υποταγή του κινήματος. Συγκέντρωση γίνεται και στη Νομική που αποφασίζει να κατευθυνθεί στο Πολυτεχνείο. Στις 2.00 μ.μ., 5.000 περίπου φοιτητές έχουν συγκεντρωθεί στο Πολυτεχνείο, ενώ αρχίζει να συγκεντρώνεται και άλλος κόσμος. Η Πατησίων δονείται από τα συνθήματα κατά της χούντας. Η Ασφάλεια κινητοποιείται και καλεί τους συγκεντρωμένους να αποχωρήσουν.

 

Οι συγκεντρωμένοι φοιτητές στο Πολυτεχνείο συγκροτούν μια επιτροπή κατάληψης. Κλείνουν οι πόρτες και στις 8.30 το βράδυ γίνεται η πρώτη συνεδρίαση της συντονιστικής επιτροπής. Αμέσως οι πρώτες προκηρύξεις σκορπίζονται στην Πατησίων που είχε κλείσει από τον συγκεντρωμένο κόσμο.

 

Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 1973. Η κατάληψη αποτελεί πόλο έλξης του λαού της Αθήνας που αρχίζει να συρρέει στο Πολυτεχνείο. Ως τις 9.30 το βράδυ η κατάληψη έχει πυκνώσει ενώ ο λαός στους γύρω από το Πολυτεχνείο δρόμους, φωνάζει αντιαμερικανικά και αντιχουντικά συνθήματα. Οι συγκεντρωμένοι παραμένουν όλη τη νύχτα για συμπαράσταση στους φοιτητές της κατάληψης του Πολυτεχνείου.

 

Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 1973. Μπαίνουν σε λειτουργία οι πομποί του ραδιοφωνικού σταθμού, οι οποίοι μεταφέρουν το μήνυμα του αγώνα σε όλη την Αθήνα που παρακολουθεί τα γεγονότα.

 

 

Ο Γεώργιος Παπαδόπουλος (μπροστά) και ο Στυλιανός Πατακός (πίσω)

Στις 9 το πρωί στήνονται τα πρώτα οδοφράγματα και σχηματίζονται δύο μεγάλες διαδηλώσεις στην Πανεπιστημίου και στη Σταδίου.

 

Το μεσημέρι επιτροπή των αγροτών από τα Μέγαρα, που είχαν ξεσηκωθεί ενάντια στις απαλλοτριώσεις της γης τους, επισκέπτονται τη Συντονιστική Επιτροπή και ο σταθμός μεταδίδει: «Ο λαός των Μεγάρων στέκεται και υπόσχεται να αγωνιστεί στο πλευρό του φοιτητικού και εργαζόμενου λαού... Ο αγώνας είναι κοινός... Δεν είναι μόνο για την πόλη των Μεγάρων ή το Πολυτεχνείο... Είναι για την Ελλάδα. Για το λαό της που θέλει να καθορίσει τη ζωή του. Να πορευτεί στο δρόμο της προκοπής. Βασική προϋπόθεση, η ανατροπή της δικτατορίας και η αποκατάσταση της δημοκρατίας».

 

Οι συγκεντρωμένοι έξω από το Πολυτεχνείο τραγουδάνε το «πότε θα κάνει ξαστεριά».

 

Το απόγευμα οι διαδηλωτές στο χώρο γίνονται χιλιάδες με συμμετοχή και εργαζομένων. Στις 6 το απόγευμα αρχίζουν οι συγκρούσεις διαδηλωτών και Αστυνομίας με πολλούς τραυματίες.

 

Στις 7 το απόγευμα μεγάλη διαδήλωση κατευθύνεται στο Πολυτεχνείο και η Αστυνομία χτυπάει. Εμφανίζονται τεθωρακισμένα της Αστυνομίας και πέφτουν οι πρώτοι πυροβολισμοί. Στη Σόλωνος, στην Κάνιγγος, στη Βάθη, στην Αριστοτέλους, στην Αλεξάνδρας, στην πλατεία Αμερικής γίνονται μάχες σώμα με σώμα.

 

Στις 9.30 η Αστυνομία απαγορεύει την κυκλοφορία στο κέντρο της Αθήνας μέχρι νεοτέρας διαταγής. Στις 11 το βράδυ ο ραδιοσταθμός και τα μεγάφωνα καλούν τον κόσμο να μη φύγει. Οι αύρες έχουν κυκλώσει το χώρο του Πολυτεχνείου και τα δακρυγόνα έχουν πνίξει την περιοχή.

 

Σάββατο 17 Νοεμβρίου. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα, τα πρώτα τανκς εμφανίζονται, ενώ στο νοσοκομείο που οργανώθηκε στο Πολυτεχνείο, μεταφέρονται όλο και περισσότεροι νεκροί και τραυματίες.

 

989896.jpg

 

 

 

 

Τα τανκς στους δρόμους της Αθήνας

Στη 1 μετά τα μεσάνυχτα τα τανκς έχουν ζώσει το Πολυτεχνείο. Τα μεγάφωνα και ο ραδιοσταθμός μεταδίδουν: «Μην φοβάστε τα τανκς», «Κάτω ο φασισμός», «Φαντάροι είμαστε αδέρφια σας. Μη γίνετε δολοφόνοι».

 

Στις 1.30 τα τανκς ξεκινούν με αναμμένους τους προβολείς. Οι φοιτητές τοποθετούν μια «Μερσεντές» πίσω από την κεντρική πύλη για να εμποδίσει την είσοδο των τανκς. Οι φοιτητές είναι ανεβασμένοι στα κάγκελα, τραγουδούν τον εθνικό ύμνο και φωνάζουν στους φαντάρους: «Είμαστε αδέρφια».

 

Δίνεται διορία 20 λεπτών για να βγουν οι έγκλειστοι, ενώ ένα τανκ παίρνει θέση απέναντι στην είσοδο. Η Συντονιστική Επιτροπή προσπαθεί να διαπραγματευτεί την ασφαλή έξοδο του κόσμου.

 

Ώρα 2.50, ξημερώματα του Σαββάτου 17 Νοεμβρίου. Ο επικεφαλής αξιωματικός με μια κίνηση του χεριού του, δίνει την εντολή να ξεκινήσει το τανκ. Η πόρτα πέφτει και το τανκ συνεχίζει την πορεία του φτάνοντας μέχρι τις σκάλες του κτιρίου «Αβέρωφ». Μαζί του μπαίνουν άνδρες της Ασφάλειας και άντρες των ΛΟΚ. Πέφτουν πυροβολισμοί. Υπάρχουν στρατιώτες που βοηθούν τους φοιτητές να φύγουν, αλλά στις εξόδους τούς περιμένουν αστυνομικοί με πολιτικά.

 

Στις 3.20 δεν υπάρχει πλέον κανένας στο Πολυτεχνείο...

 

Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων

 

melo δεν ετυχε να ακουσεις ποτε για ολα αυτα?Σχολειο δεν πηγες?Μηπως δεν ζεις στην Ελλαδα?Μου φαινεται περιεργο να μην εχεις ακουσει για τη 17 Νοεμβρη....

 

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγκέντρωση γίνεται και στη Νομική που αποφασίζει να κατευθυνθεί στο Πολυτεχνείο.

 

Στις 2.00 μ.μ., 5.000 περίπου φοιτητές έχουν συγκεντρωθεί στο Πολυτεχνείο, ενώ αρχίζει να συγκεντρώνεται και άλλος κόσμος.

 

Η Πατησίων δονείται από τα συνθήματα κατά της χούντας. Η Ασφάλεια κινητοποιείται και καλεί τους συγκεντρωμένους να αποχωρήσουν.

 

melo δεν ετυχε να ακουσεις ποτε για ολα αυτα?Σχολειο δεν πηγες?Μηπως δεν ζεις στην Ελλαδα?Μου φαινεται περιεργο να μην εχεις ακουσει για τη 17 Νοεμβρη....

 

...

 

Διευκρίνηση:

Η πορεία προς το Πολυτεχνείο από την Νομική, έγινε καθαρά από παρεξήγηση, από "παραπληροφόρηση", όταν κάποιος πέταξε ότι αστυνομία μπήκε στο Πολυτεχνείο και χτυπει φοιτητές.

Φτάνοντας εκεί οι της Νομικής, διαπίστωσαν ότι ούτε αστυνομικοί υπήρχαν, ούτε φοιτητές. Στην διαδρομή, λόγω συνθημάτων, μάζας, κλπ, κλπ, ζεστάθηκαν τα αίματα, πληροφορίες έφτασαν (εν τω μεταξύ) στην αστυνομία, που παρακολούθησε διακριτικά το τέλος της πορείας και την είσοδο των Νομικάριων στο άδειο και ήσυχο Πολυτεχνείο. Άρχισαν τα συνθήματα και εκεί που εκτονωνόταν το πράγμα και ετοιμαζόντουσαν να πάνε σπιτάκι τους, εμφανίστηκε και η Αστυνομία ένστολη και αναγνωρίσιμη.... Τα πνεύματα ξαναεντάθηκαν, άρχισε νερατζοπόλεμος και όταν κάποιος αστυνομικός ανταπέδωσε το ... νεράτζι, άρχισε η εκτροπή του πράγματος και από το τίποτα δημιουργήθηκε η μικρή μικρή σπίθα. Όχι, αυτό που έγινε, δεν έγινε τυχαία, έγινε από τυχαία αφορμή, θα μπορούσαμε να είχαμε άλλη αφορμή, με ανάλογο αποτέλεσμα ( ;; ), σε άλλον τόπο με κάποια χρονική διαφορά. Το Πολυτεχνείο εξέφρασε το αίσθημα όλης της κοινωνίας, όχι μόνον αυτών που ήταν μέσα, αλλά και όλων των περαστικών, ηλικιωμένων.... που έδιναν χρήματα, τρόφιμα, άκουγαν στο ραδιόφωνο πρωτόγνωρα πράγματα, ενίσχυαν ψυχολογικά τους από μέσα, κλπ, κλπ.

 

Όσο για το τι θυμίζει σε κάποιους η 17η Νοέμβρη; Για ρώτα τι είναι η 25η Μαρτίου, η 28η Οκτωβρίου; Δεν θα ξέρεις αν θα είναι για γέλια ή για κλάματα. Η δημοκρατία και η ελευθερία δεν αξίζει σε όλους.

 

Και κάποια πληροφορία, που δεν την ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά φαντάζομαι ότι είναι απλούστατο να διασταυρωθεί: Στο τελευταίο βιβλίο ιστορίας (νομίζω της ΣΤ'), υπάρχουν κάποιες αναφορές στο Πολυτεχνείο με φωτογραφία της πύλης με τους εξεγερμένους. Μόνο που στην πραγματικότητα, στις κολώνες είχε γραφτεί "ΕΞΩ ΑΙ ΗΠΑ" και κάτι ανάλογο για το ΝΑΤΟ νομίζω. Στο βιβλίο της σύγχρονης ιστορίας, οι επιγραφές σβήστηκαν....

Δεν θέλω να το σχολιάσω, μην το σχολιάσετε, αν δεν το διασταυρώσει κάποιος.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...