Jump to content
ΜΙΚ

ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ

Recommended Posts

Μόνο έτσι μπορεί να περιγραφεί η κατάσταση που θα επικρατήσει τον Δεκέμβρη στο Βόρειο ημισφαίριο από τον Ατλαντικό μέχρι την Σιβηρία.

 

Μια κατάσταση εν δυνάμει εκρηκτική για έναν απίστευτο χειμώνα αλλά και με πάρα πολλές πιθανότητες για μια απίστευτη μούφα.

 

Αν και τα παρατηρώ χρόνια είναι η πρώτη φορά που θα προσπαθήσω να γράψω κάπου και να τα εμηνεύσω για την πιθανή κίνησή τους.

 

ΑΖΟΡ(Αζορικός αντικυκλώνας) Υψηλές πιέσεις στην περιοχή Δυτικά της Αγγλίας στον Ατλαντικό. Οι αέριες μάζες θα κινηθούν με τους δείκτες του ρολογιου όπου όπως είναι προφανές αν έχουμε πχ :)χλμ αέρα οι αέριες μάζες της Γροιλανδίες σε δυο τρεις μέρες φτάσαν στο Ελλάντα. Το καλύτερο με τον ΑΖΟΡ είναι ότι επιτρέπει από κάτω του αν έχει κάτσει στο σωστό σημείο να μπορούν να περάσουν χαμηλά από την Μεσόγειο (πρακτικά από την μπότα της Ιταλίας και κάτω) τα οποία μας έρχονται συστημένα πακέτο με άμεση παράδωση χιονιού στα χιονοδρομικά και όχι μόνο.

 

ΠΧ http://www.wetterzentrale.de/archive/ra/20...00120030207.gif

 

ΧΑΜΗΛΑ ΤΕΡΑΤΑ ΠΡΟΣ ΑΓΓΛΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ: Πρακτικά είναι αυτά που χαλάνε τον ΑΖΟΡ και την συνταγή του. Πέρσι κάτι τέτοιο ευθυνόταν για την μούφα Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου. Σπρώχνουν τις υψηλές πιέσεις Δυτικά και Νότια και μας κόβουν όλα τα περάσματα ενώ μας φέρνουν ζέστη.

 

ΠΧ πέρσι τα είδατε

 

ΣΙΒΗΡΙΚΟΣ: Βασικά άπλα είναι η Ρωσία χιονισμένη, ο ήλιος χτυπάει άπρο και κρύο, δεν φτιάχνει θερμικά, δεν φτιάχνει ανοδικά και δεν κατεβαίνει η πίεση, συνεχίζει να κρυώνει η Ρωσία και έχουμε τους περίφημους χειμώνες με τη Μόσχα στο -30 (και βάλε). Ένα τεράστιο πεδίο υψηλών πιέσεων απλώνετε στη Ρωσία το οποίο έχει συυσωρευμένο το κρύο της αρκούδας. Αυτό το κρύο αν αναμειχθεί με τα ζεστά νερά της Μεσογείου δεν το έχει σε τίποτα να κάνει χαμηλά. Με τη σωστή διάταξη χαμηλών στη Μεσόγειο έχουμε μια ανάμειξη η οποία μας φέρνει εξωφρενικό κρύο και πολύ δυνατά ανοδικά ρεύματα στα χαμηλά. Και φυσικά χιόνι στην Αθήνα.

 

ΠΧ http://www.wetterzentrale.de/archive/ra/19...00119940212.gif

 

Το πως θα κινηθούν αυτά τα τρια τερατάκια σήμερα έχω μια πρώτη εικόνα, αλλά απλά θέλω να περιμένω μέχρι το Σάββατο, γιατί οι χάρτες που βγάζω τώρα έχουν απίστευτα χαμηλή προγνωσιμότητα από τα ensembles. Πρακτικά από τις 5 του μηνός και μετά σε αυτά που βλέπω σήμερα δίνω ένα 30% το πολύ να γίνουν έτσι όπως τα βλέπω.

 

Ο λόγος της τόσης χαμηλής προγνωσημότητας είναι ότι αυτή η τερατοδιάταξη δεν την βρίσκουμε στο αρχείο (μέχρι το 1950 ας πούμε) αρχές Δέκέμβρη αλλά μόνο Ιανουάριο -Φεβρουάριο.

 

Για τις 3-5 του μηνός που έχουμε κάποια καλή εικόνα βλέπω βάση σε όλα τα χιονοδρομικά και άνοιγμα Πηλίου με πιθανότητες περίπου 60-70%.

 

Από εκεί και πέρα σήμερα ίσως και μπορεί να υπάρχει περίπτωση μάλλον να φαίνεται αχνά στον ορίζοντα μια πρώτη κατάσταση στις 9-11 με την πρώτη γερή βόμβα του χειμώνα στις 15-17 και γιατί όχι ένα πρώτο θάψιμο τα Χριστούγεννα.

 

Ελπίζω το Σάββατο να έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση να μπορώ να μιλήσω με μεγαλύτερη ακρίβεια.

 

Μέχρι τότε απλά όσοι έχουν κανονίσει Σαββατοκύριακο σκι στις Ιταλικές Άλπεις θα πρότεινα να το ακυρώσουν. Αν το ακυρώσουν ας μην δουν webcams γιατί ίσως και να έχει 70 πόντους πούδρα με ορατότητα. Η λογική απόφαση πάντως είναι να ακυρωθεί η εκδρομή :ph34r:


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι τότε απλά όσοι έχουν κανονίσει Σαββατοκύριακο σκι στις Ιταλικές Άλπεις θα πρότεινα να το ακυρώσουν. Αν το ακυρώσουν ας μην δουν webcams γιατί ίσως και να έχει 70 πόντους πούδρα με ορατότητα. Η λογική απόφαση πάντως είναι να ακυρωθεί η εκδρομή :ph34r:

 

Για Δευτέρα-Τρίτη φαίνονται πολύ καλά τα πράγματα, τόσο για Ιταλία, όσο και για Γαλλία, αλλά σε τι υψόμετρα; Γιατί οι θερμοκρασίες φαίνονται λίγο μέτριες.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχαλη για το μεγαλυτερο μερος της χωρας θεωρω οτι ο Σιβηρικος δεν ειναι κι οτι καλυτερο. Και μιλαω απο χιονοδρομικης αποψης. Σιβηρικος κατα 99% σημαινει κυκλογενεση στο ΝΑ Αιγαιο, καιρος Βορειου ρευματος και χιονι μονο στο Πηλιο, αντε και λιγο Παρνασσο και Μαιναλο. Αν τωρα θες χιονι μεσα στην Αθηνα για σκι Λυκαβητο παω πασο.

Στην υπολοιπη χωρα που βρισκονται και τα περισσοτερα ΧΚ λιγα φαινομενα και ξερο κρυο. Οποτε Αζορ και τα μυαλα στα καγγελα.

Επισης μια εκδοχη που στο παρελθον μας εφτιαξε, ειναι επεκταση του αντικυκλωνα στην κεντρικη Ευρωπη μεχρι τα βορεια Βαλκανια. Κυκλογενεση Αιγαιο, εντονη βαροβαθμιδα πανω απο την Β.Ελλαδα, δυνατη μεταφορα ψυχους αλλα και ασταθεια λογω της επισης εντονης θερμοβαθμιδας που προκυπτει κατα την εισοδο αυτου. Παντως ως τωρα ολα πηγαινουν κατ ευχην. Η εντονη ψυξη του Βορρα φετος ειναι μια ευχαριστη εκπληξη που υποσχεται πολλα. Αυτο το ψυχος θα βρει διεξοδους για τα μερη μας αργα η γρηγορα για να αγκαλιαστει με την ζεστη μεσογειο :ph34r:

 

Υ.Σ.Πιστευω κι εγω οτι γυρω στις 5-7 του μηνα θα φανε τα ΧΚ μας καλα χιονια αλλα για ανοιγμα μονο Πηλιο και Καιμακ

Επισης λιγο πριν τα Χριστουγεννα μυριζει κακοκαιρια με "κακαλα" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι Σιβήρ δεν είναι ότι καλύτερο. Πάντως άσχημο δεν είναι ειδικά αν έχουν ήδη ανοίξει τα χιονοδρομικά. Σε κάθε πέρασμα που έχω δει πριν άρχίσει να ξεφεύγει το θέμα με χιόνια στην Αθήνα όλα ή σχεδόν όλα τα βουνά μας τρώνε 10-20-30 πόντους χιόνι και μετά έχεις κρύα με ήλιο για ποιοτικό σκι. Δε σε χάλασε. Ο Παρνασσός με Σιβηρικό τρώει καλό χιόνι 20ποντάκια στα Κελλάρια και παραπάνω στη Φτερόλλακα.

 

Το κακό είναι η αλήθεια ότι δεν ανοίγει τα χιονοδρομικά. Αλλά στο Πήλιο εγώ καλά θα περάσω αν κάτσει ελπίζω να έρθεις

 

Αν δεις την εκτίμηση μου έχω ένα κενό 5-9 του μηνός :ph34r:


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνουμε..Αν ηδη εχουν 1μ χιονι τα χιονοδρομικα μας κανεναν δε χαλαει ο Σιβηρικος..Το θεμα ειναι πως θα φορτωσουν..

Για το Πηλιο ...αν κατσει ειμαι μεσα :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα παρακαλουσαμε τους Modetετοιους να μας προστατεψουν απο την αλλοιωση-παραμορφωση του thread που σκοπιμως επιχειρουν οι γνωστοι εγκαθετοι.. :P:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα Μιχαλη και στα υπολοιπα παιδια,

 

πολυ καλη η αναλυση σου. Θα συμφωνησω σε αρκετα σημεια με μοναδικη διαφορα οτι εγω τον κυριο ογκο της κακοκαιριας και των χαμηλων θερμοκρασιων τον περιμενω απο τις 6 μεχρι τις 11 Δεκεμβριου. Στην συνεχεια καποιες καλες εισβολες θα εχουμε μεσα στο 3ο δεκημερο αλλα κυριως την Πρωτοχρονια. Τα τελευταια βασιζονται κυριως στην στατιστικη.

Κατα τα αλλα φετος ευνοειται η αναπτυξη του Σιβιρικου νωριτερα και για αυτον τον λογο πιθανον να εχουν μια καλη χρονια τα ανατολικα προσηνεμα, ενω απο την αλλη λιγοτερα σημαντικα χαμηλα θα αναπτυχτουν στον βορειο Ατλαντικο σε σχεση με την περσινη χρονια.

Επομενως πιθανον οι φιλοι μας στην δυτικη-βορειοδυτικη Ελλαδα να μεινουν παραπονεμενοι.

Σιγουρα παντως τα πραγματα θα ειναι διαφορετικα σε σχεση με περυσι και σε αυτο οφειλεται και το οτι εχει ξοδευτει αρκετη ενεργεια φετος στον Ατλαντικο απο τους ισχυρους τυφωνες που ειχαμε μεχρι πριν λιγο καιρο. Ετσι πιθανον να δουμε χαμηλα στην περιοχη της Ιρλανδιας/Ισλανδιας αλλα οχι με τετοια ισχυ σαν τα περσινα. Απο την αλλη η διαταξη αυτη ευνοει την επεκταση του Αζορικου προς τα δυτικα της ηπειρου κατι που ανοιγει τον δρομο για την καθοδο του Σιβιρικου προς την Βαλκανικη.

 

Δημητρης Καμπολης


www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην ανανέωση το meteo δίνει επιδείνωση και χιονοπτώσεις σε ΚΑΙΜΑΚ-ΠΙΣΟΔΕΡΙ-ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ σήμερα και αύριο. :P Για να δούμε


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτα περιμένουμε για να αποφασίσουμε αυριο στη συνάντηση σε ποιο θα πάμε... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτα περιμένουμε για να αποφασίσουμε αυριο στη συνάντηση σε ποιο θα πάμε... :P

διαλέγουν κιόλας …ααααχ :P


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σιβηρικος κατα 99% σημαινει κυκλογενεση στο ΝΑ Αιγαιο, καιρος Βορειου ρευματος και χιονι μονο στο Πηλιο, αντε και λιγο Παρνασσο και Μαιναλο
Επιτρέψτε μου (ως άσχετος) να παρατηρήσω οτι με τον καιρό αυτό δεν ευννοείται το Μαίναλο.

 

 

 

Συμφωνουμε
Ωχ ωχ...

 

 

 

 

Θα παρακαλουσαμε τους Modetετοιους να μας προστατεψουν απο την αλλοιωση-παραμορφωση του thread που σκοπιμως επιχειρουν οι γνωστοι εγκαθετοι
Το μόνο καλό που μπορούν να προσφέρουν στην κοινωνία οι modeτέτοιοι, είναι να σας κάνουν ban και να μήν ξανασχοληθείτε με θέματα καιρού. Ένας λείπει ακόμη για να κλειδωθεί το thread...

 

 

...ταπεινά και συγγνώμη για το ''εκτός θέματος''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

διαλέγουν κιόλας …ααααχ :D

 

Aν εισαι το "κορίτσι με το τηλέφωνο", στις φωτογραφίες του πάρτι, σε περιμένουμε... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

WhoMeStressedPhotosLarger.jpg

 

Αγχωμένοι Βορειοελλαδίτες Σνοουκλαμπίτες (ΑΒΣ) :unsure:

και λίγα λες!! :)B) εκείνη η τύπισσα ίδια είμαι!!

υ.γ. Στάθηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη που είσαι ?? :rolleyes:


bones heal , glory is FOREVER!

 

Σαβουριάζομαι και Μαθαίνω!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

υ.γ. Στάθηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη που είσαι ?? :rolleyes:

 

Κανω καριέρα στα βαλκάνια Λένα μου. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανω καριέρα στα βαλκάνια Λένα μου. :rolleyes:

Μπράβο τέκνο μου !! :unsure: άντε να σε δούμε και από κοντά!! :)


bones heal , glory is FOREVER!

 

Σαβουριάζομαι και Μαθαίνω!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην ανανέωση το meteo δίνει επιδείνωση και χιονοπτώσεις σε ΚΑΙΜΑΚ-ΠΙΣΟΔΕΡΙ-ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ σήμερα και αύριο. :rolleyes: Για να δούμε

ναι ναι!!μόλις το είδα και εγώ και ετοιμάζω τα πεδιλάκια μου!! :unsure:


bones heal , glory is FOREVER!

 

Σαβουριάζομαι και Μαθαίνω!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην ανανέωση το meteo δίνει επιδείνωση και χιονοπτώσεις σε ΚΑΙΜΑΚ-ΠΙΣΟΔΕΡΙ-ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ σήμερα και αύριο. :rolleyes: Για να δούμε

Μακάρι να ρίξει αρκετό γιατί Δευτέρα-Τρίτη καταστράφηκε το Καϊμάκ και σήμερα ήταν κλειστό. Πάντως (όπως πέρσι) προσέχουν τη πίστα, μεταφέρουν χιόνι και μάλλον θα κάνουμε κι αυτό το Σ/Κ (με παλιά σανίδια). Τα άλλα δεν έχουν απολύτως τίποτε (μόνο για όσους θέλουν να μαζέψουν χόρτα).


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην ανανέωση το meteo δίνει επιδείνωση και χιονοπτώσεις σε ΚΑΙΜΑΚ-ΠΙΣΟΔΕΡΙ-ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ σήμερα και αύριο. :rolleyes: Για να δούμε

 

τις πήρε πίσω sc1093ss.gif

δεν βλέπω να κάνουμε snowlaughqa4.gif ούτε 36_7_17.gif


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά σκι γιοκ το ΣΚ καθώς φαινόμενα αξιόλογα δεν είχαμε , αλλά και οι θερμοκρασίες παρότι στην επιφάνεια ήταν αρκετά χαμηλές στα βουνά μας δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

 

Το ενδιαφέρον του καιρού μετατοπίζεται τώρα για την Τρίτη όπου καλό βαρομετρικό θα σκασει μύτη από Β.Ιόνιο

 

 

ECWMF τρίτη

 

Οι θερμοκρασίες θα είναι καλούτσικες για χίονια στα ΒΔ από 1500 και πάνω και στα κεντρικά περίπου από 1800 και πάνω.

Το μέτωπό φαίνεται να κινείται αρκετά γρήγορα και έτσι από Τετάρτη μεσημέρι θα επέλθει βελτίωση.

 

Κάτι παρόμοιο φαίνεται επίσης να μας απασχολεί και από Σαββατο ωστόσο η προγνωσιμότητα είναι μέτρια.

 

ECMWF Σάββατο

 

Μάλλον πάμε για εξαιρετικό ΣΚ 8-9/12 :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...