Jump to content

Recommended Posts

Πραγματικά συγκινητικές στιγμές έζησα χθες στον Παρνασσό από την επίσημη παρουσίαση του νέου μοντέλου του Παρνασσού από τον υπουργό τουρισμού κ. Σπηλιωτόπουλο. Και λέω συγκινητικές διότι για πρώτη φορά στα 10 χρόνια που ασχολούμε δημοσιογραφικά με τη χιονοδρομία είμαι πραγματικά αισιόδοξος ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ!

Δεν θα σταθώ στα όσα διαδραματίστηκαν στο χιονοδρομικό κέντρο, αλλά στα όσα ειπώθηκαν στο ρεστοράν ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ, σε πιο κλειστό κύκλο το βράδι της ίδιας μέρας.

Εκεί παρεβρεύθηκαν πέρα από τον υπουργό και τους συμβούλους του, μέλη του ΔΣ της ΕΤΑ, οι εκπρόσωποι της κοινοπραξίας κύριοι Γιαννακούλης και Γαβριηλίδης, ο δήμαρχος Αράχωβας, ο πρόεδρος του Αθηναϊκού Ομίλου Φίλων Σκι, ο κ. Δρίβας, ο κ. Πάππος και εκπρόσωποι των ΜΜΕ.

Εκεί ανακοινώθηκαν πέρα από τη ενοποίηση του ΧΚΠ με τον Γεροντόβραχο καινούρια λιφτ σε Σαχάρα και στις όμορφες Λάκκες και άλλα έργα περισσότερο οργανωτικής σημασίας. Και όλα αυτά από την επόμενη χειμερινή σεζόν!

Κατάφερα νε μιλήσω για ένα δεκάλεπτο τετ α τετ με τον υπουργό και συμφωνήσαμε να κάνουμε μαζί κάποιες επισκέψεις και σε άλλα χκ της χώρας, επίσης να κανονίσω ραντεβού με τους εκπροσώπους της ένωσης χιονοδρομικών κέντρων Ελλάδας (όπου θα παρευρίσκεται και ο πρόεδρος του συλλόγου μας) και τέλος να τυπώσουμε διαφημιστικά φυλλάδια για τα ελληνικά χκ στην ελληνική και αγγλική ώστε να προβληθούν και σε ανάλογες εκθέσεις του εξωτερικού. Εννοείται ότι την επιμέλειά τους θα την έχω εγώ!

Ο κ.Υπουργός με διαβεβαίωσε οτι το πρότυπο του Παρνασσού θα εφαρμοστεί και σε άλλα χκ της χώρας μας και οτι ο στόχος του υπουργείου είναι να καταφέρουμε σε πολύ λίγα χρόνια να γίνουμε ανταγωνιστικοί της ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ.

Ολα αυτά λοιπόν αγαπητοί φίλοι με κάνουν μετά από τόσα χρόνια να είμαι πολύ αισόδοξος και δεν σας κρύβω οτι ακούγοντας τις εξαγγελίες στην ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ δάκρυσα από τη συγκίνηση, δεν πίστευα στα αυτιά μου και θεωρούσα τον εαυτό μου πολύ τυχερό που παρευρισκόμουν σε μια ιστορική στιγμή για την ελληνική χιονοδρομία.

Σωτήρης Γιαννόπουλος

post-436-1197973778_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

τι να πω..............ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ !!!!!

 

(αληθεια ,ποτε δεν σε εχω ακουσει ΤΟΣΟ αισιοδοξο :P;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακαρι να γινουν ολα αυτα που ακουστηκαν Σωτήρη

 

ειναι μια θετικη εξελιξη σιγουρα .

 

αν ειναι ετσι χαλαλι που μας χαλασε τις πουδρες ο υπουργος !!


Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι. Ας ελπίσουμε τώρα που ξυπνήσαμε, να μη στερηθούμε στο μέλλον το χιόνι στη χώρα μας, λόγω των αλλαγών του κλίματος. :)


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Μακαρι ,το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πραγματοποιηθουν επιτελους ολων μας

τα ονειρα!!!!!

Εγω εχω να προσθεσω και τουτο,το οτι γυρναει σελιδα η χιονοδρομια στην Ελλαδα πιστευω

οτι αυτο ωφειλετε κατα πρωτο λογο στον ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΛΛΟΓΟ που λεγετε ΕΣΤΟΥΧ,με ολον τον

κοπο και το τρεξιμο που εχει ριξει το ΔΣ,καθως και οι ομαδες εργασιας του!!!!!!!

Συνχαρητηρια λοιπον πρωτον και κυριοτερον στο ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΑΣ και μετα στον

Κο Σπηλιωτοπουλο!!!!!!!Οι κοποι ολων αυτων των χρονων,μαλλον αρχιζουν να περνουν

σαρκα και οστα!!!!!

ΕΥΓΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο!

 

Μακάρι!

 

Εις Ανώτερα!!!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D ..χεχε..ρε σεις, δωστε καμια αρμοδιοτητα ΔημΣχεσεων σε αυτον τον ανθρωπο (Στάθαρο!), τρέφει ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγαπη για το συλλογο, θα τον φτασει εκει που δε φανταζoμαστε! :D

 

Προτεινω να ανοιξουμε κ thread στην ενοτητα SKI, περι: "Στάση χεριών/σωματος/μπατόν του Κου Υπουργού!" :)

 

Παιδες, τα πολλα λογια ειναι φτωχια...εδω ειμαστε κ τα βλεπουμε τα εργα/υποσχεσεις/αλλαγες!

Οπως ελπιζουμε οτι θ'αλλαξουν τα πραγματα πχ. στο ΧΚΚ κ βλεπουμε τις αλλαγες αυτες (!-?), ετσι ελπιζουμε κ για την Βασιλίτσα (που οι ανθρωποι ναι μεν εχουν επιδοτησεις απο τη ΓΓΑ, αλλά δεν μπορουν να βαλουν καθολου χερι στο χρημα αυτο για εργα...σχημα οξυμωρο), για το Καιμάκ, τον Παρνασσό, τα Πηγαδάκια κτλ..

 

Εδω ειμαστε κ τα βλεπουμε...δεν γλιτωνουν! Παντως απ'οσα εχω δει-ακουσει απο την Κοινοπραξια, ειμαι παααρα πολυ αισιοδοξος! :P


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aμήν!

Υπουργός πολιτισμού που κάνει σκι... απο μόνο του ειναι αισιοδοξο αυτό!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε λέτε τελικά μετά από 30 χρόνια να μας κάνουν στα αλήθεια Chamonix :) άντε να δούμε !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε λέτε τελικά μετά από 30 χρόνια να μας κάνουν στα αλήθεια Chamonix :P άντε να δούμε !

 

Ελπίζω αυτή τη φορά με τη σωστή προφορά! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μονο που ανεβηκε ο υπουργος και ειχε μια συνομιλια χιονοδρομικου επιπεδου νομιζω οτι ειναι ενα θετικο βημα για τις εξελιξεις στον Παρνασσο. Θελουμε ολοι να ευχηθουμε τα λογια στα φετινα "εγκαινια" να γινουν πραξεις και πραγματικα λιφτακια (οχι μονο μακετες) στα εγκαινια της νεας σεζον 2008/09.

Το ευλογο ερωτημα ειναι εαν θα δωθει καποιο κονδυλι ή την επενδυση αν θα περιμενουν να την ξεπληρωσουμε εμεις οι χιονοδρομοι μεσω των καρτων,των καφεδων κλπ///

Η φετινη αυξηση ειναι σημαντικη και δεν νομιζω οτι σηκωνει την τσεπη πολλων χιονοδρομων μια νεα αναλογου επιπεδου αυξηση τα επομενα χρονια.

Καλη δυναμη!


ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ "ΣΤΟΥΧ"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

πολυ καλα νεα μπραβο.αντε να δουμε τελικα ασπρη μερα :)

 

Υ.Σ. ο Αρης Σπ.ωραια φορμα φοραει απο που να την εχει αγορασει; B):P:)


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντα τα χιονοδρομικά της Βουλγαρίας ήταν καλύτερα από τα δικά μας. Αποφάσισαν οι πολιτικοί να μαζέψουν ψήφους από τους χιονοδρόμους και βγάζουν λόγους (όχι για τον Σπηλιωτόπουλο συγκεκριμένα, αλλά για όλους τους πολιτικούς).

 

Τη τελευταία 4ετία ο Σπηλιωτόπουλος ήταν στη κυβέρνηση. Δεν έκανε τίποτε αυτός (ή κάποιος άλλος) μόνο συνέχισαν τις αθλιότητες του ΠΑΣΟΚ. Θα το δούμε σε 2-3 χρόνια που θα συνεχίσουν να είναι καλύτερα τα Βουλγάρικα χιονοδρομικά. Να βγάλουμε μια φωτογραφία ΣΗΜΕΡΑ των ελληνικών και των βουλγάρικων χιονοδρομικών να τα δούμε (συγκριτικά) σε 3 χρόνια. Θα έχουμε ακόμα μεγαλύτερες διαφορές.

 

Η Ελλάδα ήταν το ΔΕΚΑΤΟ μέλος της ΕΟΚ και (λόγω ΠΑΣΟΚ) κατήντησε να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις. Η ΝΔ δεν έχει κάνει τίποτε καλύτερο από το ΠΑΣΟΚ, συνεχίζει τη κατηφόρα.


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι να υπάρχει πραγματική πολιτική βούληση παιδιά.

Το ανάδοχο σχήμα, είναι μια εταιρία εξαιρετικά σοβαρή και αξιόπιστη.

Τουλάχιστον όσοι είμαστε στον τεχνικό χώρο το γνωρίζουμε.

Αν δεν τους κολλήσουν με ανόητες γραφειοκρατίες πιστεύω ότι θα προσφέρουν πολλά.


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδες μηπως παιζει κανενα βιντεακι με τον υπουργο να σκιαρει στον παρνασσο;


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παίδες, α ς περιμένουμε πρώτα να δούμε τα έργα και μετα μιλάμε.Εγω δ εν μπορώ να καταλάβω ποιος ιδιώτης θα κάνει μια επένδυση τ έτοια για να γίνει π.χ. ο Παρνασσός ανταγωνιστικός του Μπάνσκο.Εδω μια τετραθέσια αποσυμπλεκόμενη δ εν είναι σ ε θέση να βάλουνε, ενω οι Βούλγαροι βάζουν μια κάθε χ ρόνο.Για τηλεκαμπίνες κλπ ας μην μιλήσουμε όπως και για τεχνητή χιόνωση.

Το πολύ πολύ να καταφέρουν να γίνει ο Παρνασσός το καλύτερο ελληνικό χ/κ.

Η αποσταση απο τ ο να συζητάς εδω και κάποια χρόνια για το σ τέγαστρο του Ηρακλή απο το να γίνεις ανταγωνιστικός των Βούλγαρων είναι πααααααααααρα πολύ μεγάλη.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω δ εν μπορώ να καταλάβω ποιος ιδιώτης θα κάνει μια επένδυση τ έτοια για να γίνει π.χ. ο Παρνασσός ανταγωνιστικός του Μπάνσκο.

 

Αυτός που έχει διασφαλίσει ότι η επένδυση θα αποδώσει και έχει το οικονομικό μέγεθος να την υλοποιήσει.

Και το συγκεκριμένο σχήμα, έχει το δεύτερο και πιθανότατα έχει και το πρώτο :wub:


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγάλι-αγάλι... Κάθε τέτοια κίνηση είναι ένα μικρό πετραδάκι στην επίτευξη αυτών που επιδιώκουμε. Αυταπάτες για την μπανανία δεν έχουμε. Ελπίζουμε μόνο να μην γίνουν βιαστικές κινήσεις -εντυπωσιασμού- και βγουν μετά άλλα προβλήματα....................

 

Ευχάριστα νέα :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, μην τρέφετε αυταπάτες. Η ανάδοχος εταιρεία είναι ανώνυμη, κερδοσκοπική εταιρεία. Πως θα κάνει μια σοβαρή επένδυση στον Παρνασσό ή σε οποιοδήποτε χ/κ απο την στιγμή που μιλάμε για ζημιογόνο επιχείρηση; και βέβαια δεν μιλάμε για επενδύσεις τύπου στέγαστρου του ηρακλή, ούτε για χωματουργικά 50-100.000 ευρώ.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, μην τρέφετε αυταπάτες.Η αν΄δοχος εταιρεία είναι ανώνυμη , κερδοσκοπική εταιρεία.Πως θα κάνει μια σοβαρή επένδυση σ τον Παρνασσό ή σ ε οποιοδήποτε χ/κ απο τ ην στιγμή που μιλάμε για ζημιογόνο επιχείρηση;και βέβαια δεν μιλάμε για επενδύσεις τύπου στέγαστρου τ ου ηρακλή, ούτε για χωματουργικά 50-100.000 ευρώ.

 

Θα κάνει επενδύσεις όπως έκανε και ο Περατικός όταν πήρε τα Ναυπηγεία Ελευσίνας,και μετά τα επέστρεψε στο Ελληνικό Δημόσιο.Και τα ναυπηγεία βεβαίως,είχαν και το πλεονέκτημα των συμβολαίων με το δημόσιο (ΟΣΕ,Πολεμικό Ναυτικό).Αλλά αυτά από μόνα τους δεν έφταναν να τα μετατρέψουν από ζημιογόνα σε κερδοφόρα.Μακάρι βέβαια να πάρει το ρίσκο και να επενδύσει σε εκσυγχρονισμό του Παρνασσού.Αυτό θα είναι καλό για όλους.Για τον μόνο που δε θα είναι καλό είναι για τον απλό μέτοχο των εταιρειών,που θα δει τα κέρδη του να συρρικνώνονται δραματικά.Αλλά και τον απλό κόσμο θα επηρεάσει ένας εκσυγχρονισμός από μια Α.Ε διότι θα δει την κάρτα αυξάνεται πιο γρήγορα και από την ταχύτητα των αναβατήρων,και δε θα μπορεί να ακολουθήσει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά πράγματι ζημιογόνος είναι ο Παρνασσός αλλά έχω μια απορία γιατί δεν είναι και τα Καλάβρυτα (δεν μιλάμε για πέρσι), το Καιμάκ, τα 3-5 Πηγάδια, το Ελατοχώρι;

Μήπως τελικά παίζει και κάποιο ρόλο η διαχείρηση;

Αυτή είναι η διαφορά ότι η κοινοπραξία με 2.000.000 ευρώ που θα παίρνει από την ΕΤΑ, όχι μόνο δεν θα μπαίνει μέσα αλλά θα βγάζει και κάποιο κέρδος. Και μην ξεχμάμε ότι τα έσοδα από τις κάρτες θα πηγαίνουν στα ταμεία της ΕΤΑ.

Ομως μη νομίζετε οτι εαν μετά τα 3 χρόνια, πάρει το ΧΚ η κοινοπραξία (για 50 χρόνια ας πούμε), ότι θα μείνει μόνο στα λιφτ, ολόκληρο χωριό θα φτιάξει εκεί πάνω για να κονομάει!

Πιστεύω οτι είμαστε σε καλό δρόμο και μην ξεχνάμε οτι το μοντέλο του Παρνασσού θα εφαρμοστεί και σε άλλα χκ της χώρας. Εχουν περάσει 30 χρόνια απραξίας, ας κάνουμε υπομονή 2-3 χρόνια ακόμη και θα δούμε εαν θα βγω αληθινός!

 

Πάρτε και μια από το σκιέρ Υπουργό

 

 

post-436-1198151007_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

..ελα αντιπροεδρε, πιαστε τον υπουργο για λαθακια στάσης, τεχνικης κτλ.. :lol:

 

Σωτήρη, δεν χρειαζεται να επαναλαμβανεσαι φιλαρακο---οσοι πιστευουν κ εχουν το παραμικρο business feeling περιμενουν με μετρημενη-μεν, αισιοδοξια-δε, τις αλλαγες της νεας εποχης του ΧΚΠ - Οι EMO, ας χτενιζουν την φραντζα τους! :lol:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά πράγματι ζημιογόνος είναι ο Παρνασσός αλλά έχω μια απορία γιατί δεν είναι και τα Καλάβρυτα (δεν μιλάμε για πέρσι), το Καιμάκ, τα 3-5 Πηγάδια, το Ελατοχώρι;

Μήπως τελικά παίζει και κάποιο ρόλο η διαχείρηση;

Αυτή είναι η διαφορά ότι η κοινοπραξία με 2.000.000 ευρώ που θα παίρνει από την ΕΤΑ, όχι μόνο δεν θα μπαίνει μέσα αλλά θα βγάζει και κάποιο κέρδος. Και μην ξεχμάμε ότι τα έσοδα από τις κάρτες θα πηγαίνουν στα ταμεία της ΕΤΑ.

Ομως μη νομίζετε οτι εαν μετά τα 3 χρόνια, πάρει το ΧΚ η κοινοπραξία (για 50 χρόνια ας πούμε), ότι θα μείνει μόνο στα λιφτ, ολόκληρο χωριό θα φτιάξει εκεί πάνω για να κονομάει!

Πιστεύω οτι είμαστε σε καλό δρόμο και μην ξεχνάμε οτι το μοντέλο του Παρνασσού θα εφαρμοστεί και σε άλλα χκ της χώρας. Εχουν περάσει 30 χρόνια απραξίας, ας κάνουμε υπομονή 2-3 χρόνια ακόμη και θα δούμε εαν θα βγω αληθινός!

 

 

Ευχαριστώ κ.Γιαννόπουλε για την απάντησή σας.Έλυσε και την απορία που είχα διατυπώσει,όσον αφορά το ποιος έκανε τα έργα.

 

 

Ελπίζω να χιονίσει και άλλο να καλυφθούν οι πέτρες,για να μη σκίσω τα πέδιλά μου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...