Jump to content
Χ.Κ.Π.

ΦΩΤΟΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ χ.κ. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ

Recommended Posts

Το πόσες ημέρες κέρδισε ο Ηρακλής δεν το ξέρω γιατί δεν παρακολουθώ τα στατιστικά του βουνού, μπορεί να κέρδισε και 30 μπορεί και καμία, αναλόγως του καιρού. Όπως δεν μπορώ να σε διαβεβαιώσω για το πόσες ημέρες θα κερδιθούν του χρόνου, άλλο τόσο δεν μπορώ να σε διαβεβαιώσω για το πόσο χιόνι θα ρίξει του χρόνου και τι θερμοκρασίες θα κάνει. Σε θέματα καιρού, δεν αποφασίζω ούτε εγώ, ούτε τα ΕΤΑ. Αυτό που είναι εύκολο να σε διαβεβαιώσει κάποιος, είναι το στο παρελθόν χάθηκαν πάρα πολλές ημέρες, λόγω της παγοποίησης, η οποία δεν συμβαίνει μόνο κατά την διάρκεια χιονοθύελας. Επίσης η έλλειψη του στεγάστρου οδηγούσε το προσωπικό σε επικίνδυνη εργασία κάτω από αντίξοες συνθήκες, άρα ακόμα και για λόγους ασφαλείας η κατασκευή του στεγάστρου ήταν επιβεβλημένη (βλέπε Καλάβρυτα και Στύγα). Ήταν άλλωστε ένα από τα πάγια αιτήματα ΟΛΩΝ των επισκεπτών. Ήταν ένα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ έργο υποδομής που θα έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή, όπως άλλωστε και το "σκεπαστό πάρκιγκ" για τα καρεκλάκια του Ηρακλή, που ακόμα δεν έχει γίνει. Άρα το "μέλλει να δείξει την χρησιμότητα του", δεν παίζει. Καλά είναι λοιπόν να συνεχιστεί σε άλλο επίπεδο η κουβέντα, πιο επικοδομητικό, γιατί όσο αναλωνόμαστε για την "πιθανή χρησιμότητα του στεγάστρου", μάλλον κακόπιστία ή άγνοια βγάζουμε. Και το 2ο δεν πειράζει, κάποτε θα μάθουμε και κάτι παραπάνω.

Όσο για την αισθητική, όσο και αν είναι υποκειμενικό το ζήτημα, συμφωνώ. Απλά βλέποντας ότι μετά από τόοοοοοσα πολλά χρόνια έγινε επιτέλους κάτι, έστω τελευταία στιγμή (το στέγαστρο έγινε στην κυριολεξία τελευταία στιγμή ενώ είχε ήδη χιονίσει και τεχνικά η κατασκευή του μάλλον έπρεπε να αναβληθεί, πράγμα που θα σήμαινε άλλη μία χαμένη χρονιά). Για την χρονική στιγμή που αποφασίστηκε η κατασκευή, δεν υπήρχε άλλη λύση τόσο γρήγορα υλοποιήσιμη. Όσο για το οικονομικό σκέλος, επίσης ήταν η φτηνότερη λύση. Κάτω λοιπόν από αυτές τις συνθήκες, οι περισσότεροι απλά ανέχθηκαν αυτή την κατασκευή, που την είχε τόσο ανάγκη το ΧΚ εδώ και 15 περίπου χρόνια.

Για την προσπάθεια ανακατέματος όλων των Υπηρεσιών, δεν ξέρω σε τι θα στόχευες. Στην προσπάθεια στασιμότητας και την μη κατασκευή άλλων εγκαταστάσεων; Την προσπάθεια μη ανάπτυξης; Και εδώ θα πέσουν να με φάνε οι γνωστοί άγνωστοι "περιβαντολόγοι". Για πες μου όμως, εκεί που επενέβησαν οι υπηρεσίες που αναφέρεις (δασαρχεία, Δήμοι, Πολεοδομίες...), χτίστηκαν μνημεία και Ακροπόλεις, ή κατακρεούργησαν το περιβάλλον, επειδή από παντού υπάρχουν πίσω πόρτες; Άρα θα σε εξασφάλιζαν αντίστοιχες παρεμβάσεις και έλεγχοι όλων αυτώ των Υπηρεσιών;

Η "ποιότητα ανάπτυξης" φυσικά πρέπει να εξασφαλιστεί και σε βαθμο πολύ καλύτερο απ την κατασκευή του στεγάστρου του Ηρακλή. Ανάλογη ανάπτυξη, θα σημαίνει υποβάθμιση και όχι ανάπτυξη, άρα καλά είναι να είμαστε αυστηροί, για να είμαστε επικοδομητικοί και καλά είναι να αποσυνδέουμε την κριτική μας επ'αυτού του ζητήματος από άλλα "λειτουργικά-διαδικαστικά" θέματα επί των οποίων μπορεί να έχουμε περισσότερο ή λιγότερο δίκιο.

ΟΜΟΛΟΓΩ και εγώ το ήθελα το στέγαστρο. Αρχισα να εχω αμφιβολίες απο τότε που το είδα. Το ερώτημα είναι απλο. Ο κάθε επενδητης χτίζει οτι θέλει και αν οι συμβουλάτωρες του εχουν γούστο καλως αν οχι την βάψαμε? Ή βάζουμε κάποιες διαδικάσίες ετσι για να μήν μας μουτζώνουν τα παιδιά μας. Φίλε mil πραγματικά προβληματιζομαι και δεν έχω έτοιμη λύση ούτε και μεγάλη εμπιστοσυνη στις δημόσιες αρχές. Πως θα προστατευθεί αυτό το βουνό?

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Και εκεινο που που με ενόχλησε πάρα πολύ οταν το είδα απο μεγαλύτερο υψόμετρο ηταν το μέγεθος του. Ελπίζω μελλοντικά έργα να είναι πιο σεμνά.

Οι σύγχρονοι αναβατήρες δεν χρειάζονται ξεχωριστό στέγαστρο, νομίζω. Βέβαια είναι ένα ερώτημα το τι πρόκειται να εγκατασταθεί στον Παρνασσό του χρόνου -αν εγκατασταθεί τίποτα, δηλαδή. :rolleyes:

Νίφει!

και γιατι τα γραφεις 2 φορες για να τα ακουσουν στο ΧΚΠ????? :rolleyes::P:P

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Μία καταπληκτική ημέρα εχθές01.gif. Με το χιονοδρομικό να έχει κάνει φανταστική δουλειά στο πάτημα των πιστών (το νωρίτερο κλείσιμο των πιστών τουλάχιστον αποδίδει σε αυτό το τομέα).

Πρώτη φορά είδα φέτος την 6 σε τέτοια κατάσταση. Μπορούσες να κάνεις απίστευτο σκι σε όλο το εύρος της από τις 8.40 το πρωί (τουλάχιστο εκείνη την ώρα έκανα την πρώτη κατάβαση). cheesy.gif

Μία προσωπική άποψη τώρα για 2 ζητήματα.

Το ένα είναι το "δωρεάν" εισιτήριο στα baby lift και το δεύτερο η διαφήμιση στο ραδιόφωνο.

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η περιγραφή που δίδεται και στα δύο. Είναι στα όρια του παραπλανητικού.

Παράδειγμα : Τι σημαίνει δωρεάν χρήση των baby lift, που προϋποθέτει όμως την αγορά κάρτας (έστω και 6,5 ευρώ); Αυτό δεν είναι δωρεάν. Είναι χρήση με αγορά κάρτας 6,5 ευρώ. Ακόμα και αν δεχτώ την αιτιολογία της αναγκαστικής ανάβασης μέσω του αναβατήρα Αφροδίτη (το γνωστό μας Αυγό) στα Κελάρια, δεν ισχύει το ίδιο με την Φτερόλακα που μπορείς να ανέβεις μέχρι το πάνω πάρκινγκ και να μην χρησιμοποιήσεις ποτέ τον αναβατήρα 7.

Όσον αφορά την διαφήμιση στο ραδιόφωνο. Καταρχάς μου έκανε θετική εντύπωση η προσπάθεια. Το περιεχόμενο βέβαια με ενόχλησε. Υπήρξαν και αρκετοί γνωστοί μου που με ρώτησαν για αυτές τις νέες πίστες και τους νέους αναβατήρες. Όταν τους έδινα την απάντηση για νέους αναβατήρες baby lift (γιατί δεν υπήρξε άλλος καινούριος αναβατήρας) και για μία ουσιαστικά διάνοιξη "νέας" πίστας (περιφερειακής) καθώς και χωματουργικά στις ήδη υπάρχουσες, συνήθως αντιδρούσαν λίγο υποτιμητικά για την διαφημιστική καμπάνια.

Αυτό όμως που δεν υπάρχει και διαφημίζεται είναι η ηλεκτρονική αγορά εισιτηρίου. Να δεχθώ ότι θα γίνει, αλλά δεν έχει γίνει. Όλο το σύνολο της διαφήμισης προϊδεάζει για πολλά και για την ακρίβεια για περισσότερα από ότι ήδη προσφέρει το ΧΚΠ.

Φώτης Τσούμος

και γιατι τα γραφεις 2 φορες για να τα ακουσουν στο ΧΚΠ????? :rolleyes::P:P

Αν ήταν με κάθε δικό μας διπλό μήνυμα να μπαίνει και ένα καινούργιο λιφτ, τότε ο Παρνασσός θα ήταν Val d' Isere. :P

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αναφορικά με την πρώτη παρατήρηση του Φώτη, περιμένω με ενδιαφέρον κάποια απάντηση από το Χ.Κ.Π.

Νίφει!

ας μας ενημερωσει πρωτα το χ.κ.π τι καιρο θα εχει τεταρτη,με το συμπαθειο μιας και επειγεται γιατι θελουμε να ανεβουμε!

Μία καταπληκτική ημέρα εχθές01.gif. Με το χιονοδρομικό να έχει κάνει φανταστική δουλειά στο πάτημα των πιστών (το νωρίτερο κλείσιμο των πιστών τουλάχιστον αποδίδει σε αυτό το τομέα).

Από τις φωτογραφίες, το πάτημα στο ΧΚΠ φαίνεται επιπέδου εξωτερικού. Στα βόρεια χιονοδρομικά μας δεν υπάρχει ΠΟΤΕ τέτοιο πάτημα.

Δεν νομίζω ότι το νωρίτερο κλείσιμο των πιστών συντελεί στο καλύτερο πάτημα, μάλλον τις πατάνε πολλές φορές μέχρι να ισιώσουν καλά.

Board.jpg

δε χρειάζεται πολλά περάσματα η... σουπα... λίγο "κουνημα" θέλει και έρχεται σε ευθεία :)

Bρε leonp αλήθεια όλα τέλεια είναι στα Βορεια ΧΚ μόνο για Παρνασσο και Καλαβρυτα ακούγονται διάφορα... ή έχετε συμφιλιωθεί με τα στραβά εντελώς.

Ουσιαστικά δεν μαθαίνουμε τίποτα που λειτουργικά πχ στο Καιμακ δεν πάει σωστα να μπορεί και ο σύλλογος να ρωτήσει τον διευθυντή τους... Για στρωθείτε δεν είναι μόνο για διασκέδαση στο φόρουμ :) είναι θεμιτό η ευρεση σημείων που μπορούν διορθωθούν/αλλάξουν για το καλύτερο αποτελεσμα.

....................... είναι θεμιτό η ευρεση σημείων που μπορούν διορθωθούν/αλλάξουν για το καλύτερο αποτελεσμα.

Eντελώς off topic αλλά το παραπάνω πρέπει να το καταλάβουμε όλοι..............καλό είναι να χαϊδεύουμε τα αυτιά -αν και δεν χρειάζεται- αλλά ακόμη καλύτερα να επισημάνουμε τα αρνητικά μήπως και τα διορθώσουνε :)

There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

http://www.pelionski.gr/

Κάνουμε σκι και χαλαρώνουμε παρέα με την φραπεδιά... :) Και αν κάνουμε 5 λεπτά παραπάνω να ανέβουμε δεν θα χαλάσουμε τη ζαχαρένια μας, πίνουμε ακόμα ένα φραπέ στο καρεκλάκι και αυτό χαλαρά :) . Υγεία να έχουμε. Δεν έχει ουρές στα λιφτ σε αυτό συντελεί και το το ότι υπάρχουν πολλά χιονοδρομικά σε απόσταση 1:30 ώρας το πολύ. Στο Καϊμάκτσαλαν και Σέλι δεν είχα ποτέ παράπονο στρωσίματος πίστας, στο Πισοδέρι δεν ξέρω φέτος, πάντως όσες φορές πήγα ήταν πολύ καλά πατημένες. Πηγάδια δεν ξέρω φέτος όσο πρόλαβα δεν έκανα καθόλου σκι εκεί.

δε χρειάζεται πολλά περάσματα η... σουπα... λίγο "κουνημα" θέλει και έρχεται σε ευθεία :)

Bρε leonp αλήθεια όλα τέλεια είναι στα Βορεια ΧΚ μόνο για Παρνασσο και Καλαβρυτα ακούγονται διάφορα... ή έχετε συμφιλιωθεί με τα στραβά εντελώς.

Ουσιαστικά δεν μαθαίνουμε τίποτα που λειτουργικά πχ στο Καιμακ δεν πάει σωστα να μπορεί και ο σύλλογος να ρωτήσει τον διευθυντή τους... Για στρωθείτε δεν είναι μόνο για διασκέδαση στο φόρουμ :) είναι θεμιτό η ευρεση σημείων που μπορούν διορθωθούν/αλλάξουν για το καλύτερο αποτελεσμα.

:D Αιντε σιγα σιγα να λεγονται ολα!!!! :)

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Πριν μερικά χρόνια που μιλούσα με χειριστή χιονοστρωτήρα για το κακό πάτημα (σε σχέση με τα ΧΚ του εξωτερικού), μου έλεγε ότι οι χιονοστρωτήρες που έχουμε (είχαμε) είναι μικροί και δεν μπορούν να πατήσουν τόσο καλά το χιόνι. Πάντως δεν το πατούσαν πολλές φορές. :)

Τα στραβά στα βόρεια ΧΚ έχουν σχέση με τη τιμή της κάρτας. Στο Καϊμακτσαλάν με 160 ευρώ ετήσια παραβλέπω αρκετά πράγματα. Με πιο ακριβή κάρτα θα πήγαινα περισσότερο Μπάνσκο.

Board.jpg

Κάπου πήρε το αυτί μου ότι στο ΧΚΠ ... έγινε διακοπή ρεύματος... μάλλον απροειδοποίητα.... και ξέμεινε κόσμος στον Ηρακλή για 1-1,5 ώρες... ισχύει ή χαλασμένο τηλ...? 8)

Διότι αν έγινε διακοπή και δεν ειδοποίησε η ΔΕΗ είναι για κλωτσιές.... αν πάλι ειδοποίησε και δεν μερίμνησε το ΧΚΠ είναι αυτοί για κλωτσιές.... Αν πάλι δεν έγινε τίποτα από όλα αυτά... τότε ο πληροφοριοδότης μου είναι για κλωτσιές.... :lol::lol::lol: Γενικά... θα πέσει πολύ κλώτσιμα τελικά.... :o:lol::lol::lol:

Φιλικά

Θοδωρής....

O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς

1956280u02tpdods5.gif

Για αύριο και μεθαύριο υπάρχει καμμιά πρόβλεψη ;

Οι διακοπές ΔΕΗ συνεχίζονται ;

Όταν γίνεται διακοπή ο Ηρακλής σταματάει..

Όταν δεν γίνεται.. Θα λειτουργεί ; (την περασμένη Πέμπτη δεν λειτούργησε όλη μέρα, γιατί ; )

Η έξι θα λειτουργεί ;

Ανέβασμα όλη μέρα με το τριπλό δεν αξίζει..

ο ηρακλης εαν διακοπει το ρευμα νομίζω οτι θα συνεχίσει με τη γεννητρια μεχρι να κατεβει ο κόσμος και μετα θα τον σταματήσουν.

εκτος και εαν δεν επαιρνε μπρος η γεννητρια οπότε μια χαρα ηλιοθεραπεια θα έκαναν 8)

εαν εχει διακοπες ρευματος εγω προσωπικα δε ρισκαρω :lol:

ο ηρακλης εαν διακοπει το ρευμα νομίζω οτι θα συνεχίσει με τη γεννητρια μεχρι να κατεβει ο κόσμος και μετα θα τον σταματήσουν.

εκτος και εαν δεν επαιρνε μπρος η γεννητρια οπότε μια χαρα ηλιοθεραπεια θα έκαναν 8)

εαν εχει διακοπες ρευματος εγω προσωπικα δε ρισκαρω

Συμφωνα με το snowreport.gr η διαδικασία τους πηρε 90 λεπτά....

απο φέτος η λέξη γεννήτρια απέκτησε έντονο χιονοδρομικό ενδιαφερον...

Μάλλον απροειδοποιητη ηταν η διακοπή.

Απο την άλλη πλευρά αν κρατούσαν τον ηρακλή κλειστό θα διώχναν τον κόσμο.

Τολμήσανε και την πατήσανε...

οι χιονοδρόμοι σαφέστατα πια θα εκτιμήσουν μια μελοντική αυξηση της εγκατεστημένης ισχύος.

Ο Ηρακλής, αν θυμάμαι καλά σύμφωνα με ερώτηση στο ΧΚ, δεν έχει γεννήτρια. Αν μείνει από ρεύμα συνεχίζει υδραυλικά για να αποβιβαστούν οι χιονοδρόμοι..

70 λεπτά λέει στο snoreport.. όχι 90...

Για αύριο και μεθαύριο υπάρχει καμμιά πρόβλεψη ;

Οι διακοπές ΔΕΗ συνεχίζονται ;

Στο site της Δ.Ε.Η και συγκεκριμένα εδώ

η "αγαπημένη" μας ΔΕΚΟ ανακοινώνει καθημερινά που και ποιες ώρες θα διακόπτεται το ρεύμα.

Εχθές συγκεκριμένα είχε ανακοινωθεί διακοπή για την περιοχή που μένω η οποία δεν έγινε ποτέ, αντίθετα για την περιοχή που δουλεύω και είχε ανακοινωθεί και έγινε 8)

Εν πάση περιπτώσει είναι ένας τρόπος ενημέρωσης και είναι στην λογική του καθενός για το αν θα πάει ή όχι.

Δεν φταίει όμως ούτε το ΧΚΠ ούτε κανένα άλλο ΧΚ στην Ελλάδα εάν κάποιοι αποφάσισαν να διεκδικήσουνε τα δικαιώματά τους εις βάρος κάποιων άλλων (όλων μας).

There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

http://www.pelionski.gr/

το προβλημα με τις διακοπες της ΔΕΗ δεν ειναι καινουργιο.. ισως φετος να ειναι πιο εντονο λογω των απεργιων. Ωστοσο και περσυ κ αλλες χρονιες μ ειχε τυχει να εχει διακοπες η ΔΕΗ ενω ειμαι πανω και παλι ειχαμε τα ιδια προβληματα (ουρες, ταλαιπωρια κλπ) λογω της ελλειψης γεννητριων..

But where are the clowns?

Quick! Send in the clowns!

Mακάρι να μπορέσει να βάλει καμια ανεμογεννήτρια/φωτοβολταικα και να σταματησει να χρησιμοποιει γενικώς το ρευμα της ΔΕΗ...

Mακάρι να μπορέσει να βάλει καμια ανεμογεννήτρια/φωτοβολταικα και να σταματησει να χρησιμοποιει γενικώς το ρευμα της ΔΕΗ...

Ειναι πολλα τα Αμπερ Πανουλη... :lol: . Ανεμογεννητρια εχει μεν τα αμπερ, αλλα αν σταματησει να φυσαει; :rolleyes:

Τωρα μια πετρελαιοπηγη θα ελυνε ολα τα προβληματα... <_<

Φιλικα

ΜακηςΜ

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Μια μικρή αχνή ελπιδούλα στον χαβαλέ κακοκαιριών που πάει να γίνει στις 14 του μήνα. Δεν είναι ιδιαίτερα αισιόδοξα τα πράγματα αλλά μπορεί να γίνουν αν αλλάξει λίγο η πρόγνωση.
    • Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, δεν απεγκλωβίστηκαν οι 2 νεαροί, οι οποίοι ως γνωστόν αν ήθελαν γυρνούσαν και με τα πόδια. Το αυτοκίνητο απεγκλωβίστηκε.  Τζάμπα;  Και να συμπληρώσω ότι αν λέγοντας δρόμο από Φτερόλακα προς Σαχάρα εννοούν τη περιφερειακή, τότε καλά έκαναν και το πήραν. Για να ελευθερώσουν τη πίστα. Αν όμως εννοούν κάποιον άλλο δρόμο τότε κατά τη γνώμη μου έπρεπε να το αφήσουν εκεί να το πάρουν την άνοιξη. Τι είναι η πυροσβεστική; Οδική βοήθεια; 
    • Πωλήθηκε, παρακαλώ να κλειδωθεί. Ευχαριστώ για την φιλοξενία.
    • Πωλήθηκε, παρακαλώ να κλειδωθεί. Ευχαριστώ για την φιλοξενία.
    • Παρακαλώ να κλειδωθεί, ευχαριστώ για την φιλοξενία!
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. giorgosn_s
      giorgosn_s
      (39 years old)
    2. Romanos
      Romanos
      (47 years old)
    3. xristos77
      xristos77
      (45 years old)