Jump to content
Sign in to follow this  
Costinio

Στις πόσες μοίρες σετάρετε τις δέστρες σας?

Recommended Posts

Στις πόσες μοίρες σετάρετε τις δέστρες σας?

+15 -6 εγώ

Στο πίσω πόδι είχα 0 μοίρες παλιότερα, από τότε που το έβαλα στις -6 κάνω πολύ πιο άνετα τη στροφή από μύτες σε φτέρνες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω είναι κάτι καθαρά προσωπικό-πως βολεύει τον καθένα.

Εγώ εδώ και καιρό έχω +15,+5 αλλά σκεύτομαι να παίξω λίγο φέτος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πισω ποδι: +12

Μπροστα ποδι: +27

 

Καλο ειναι να μην παρασυρεστε απο τη μοδα του ''duck stance'' στην Ελλαδα ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω μέχρι πέρυσι ημουν στο +20 εμπρός και +12 πίσω.

Φέτος πήγα απο περιέργεια στο +20 -12 και οι διαφορές στο νορμαλ stance ειναι ελάχιστες, ενώ στο fakie ότι προσπάθεια έχω κάνει τουλάχιστον δεν στέφεται απο παταγώδη αποτυχία....

Παντως αν 'το χεις' καλά πας fakie και με +20 +20 :)


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

τι είναι το fakie?

 

Οταν τσουλάς έχοντας το -κανονικά- μπροστινό σου πόδι πίσω.


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ok, σαφώς και βολεύουν οι αρνητικές μοίρες για fakie τότε.

Εμένα πάντως με βολεύουν πολύ στη στροφή από φτέρνες σε μύτες όταν έχει μεγάλη κλίση. Μου βγαίνει πολύ πιο εύκολα και αβίαστα. Ενώ με 0 μοίρες στο πίσω πόδι δυσκολεύομαι κάπως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξερω ποιο απο ολα τα set up ειναι καλυτερο,και δεν ενοοω τισ μοιρες μονο ,απο οσο εχω διαβασει οταν εχεις και στα 2 ποδια + μοιρες επιβαρυνεισ τα γονατα σου κατα πολυ περισοτερο απο οτι αν εχεις duck stance!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξερω ποιο απο ολα τα set up ειναι καλυτερο,και δεν ενοοω τισ μοιρες μονο ,απο οσο εχω διαβασει οταν εχεις και στα 2 ποδια + μοιρες επιβαρυνεισ τα γονατα σου κατα πολυ περισοτερο απο οτι αν εχεις duck stance!

 

Το ακριβως ανάποδο ισχύει.

Το duck stance επιβαρύνει τα γόνατα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ακριβως ανάποδο ισχύει.

Το duck stance επιβαρύνει τα γόνατα.

και εγω αυτη την εντυπωση ειχα μεχρι φετος!oταν ξανα βρω το αρθρο που διαβαζα θα το κανω post να το διαβασεις !φυσικα δεν ειναι τυχαιο οτι οι μεγαλυτεροι riders ειναι duck!το αρθρο μιλουσε σε ποιο απο τα δυο stance τα γονατα ειναι σε ποιο φυσικη θεση!σκεψου οτι οταν καθεσαι oρθιος τα ποδια σου δεν τα εχεις ποτε να κοιτανε και τα δυο μπροστα!σε αυτη την λογικη στιριζεται και μπορει να εχει και δικιο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ,ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ χωρίς να έχω πειραματιστεί και πολύ το έχω στις +18/ 0

Με βάλατε σε σκέψεις όμως και θα κάνω καμιά αλλαγή next time...


IPB Image

IPB Image

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

μην λετε οτι το duck επιβαρυνει τα γονατα.

ο καθενας εχει διαφορετικη ανατομια και βολευεται αλλιως

εγω εχω wide με πολυ duck και βολευομαι απειρα


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1

 

Είδα τις προάλλες κάποιον με πολύ ανοικτό duck και μου έκανε τόση εντύπωση που τον ρώτησα: Βολεύεσαι τόσο ανοικτά; Ναι, μια χαρά, μου απάντησε. ;)

 

(αυτός όμως έκανε kite - δεν ξέρω αν έχει διαφορά)


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

μην λετε οτι το duck επιβαρυνει τα γονατα.

ο καθενας εχει διαφορετικη ανατομια και βολευεται αλλιως

εγω εχω wide με πολυ duck και βολευομαι απειρα

 

Panagioti, ο καθένας λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι. Συμφωνώ μαζί σου και έχω να προσθέσω το post που είχα γράψει στο snowreport 15-11-05.

«……………………….γεγονός είναι ότι το ιδανικό για τον καθένα διαφέρει και είναι αυτό που τον κάνει να αισθάνεται πιο άνετα. Όταν πρωτοξεκίνησε το snowboard, ο κανόνας γενικά ήταν αρκετά κλειστό stance και η διάταξη στις δέστρες ήταν / / ή \ \. Στις μέρες μας αυτό έχει αλλάξει, το stance έχει γίνει πιο wide και ασχέτως αν είσαι regular ή goofy το πίσω πόδι γίνεται ολοένα και πιο duck. Βοηθάει, βλέπεις στο switch όπου όλο και πιο συχνά χρησιμοποιείτε, λόγω των tricks. Υπάρχει και η άποψη ότι είναι πιο φυσική στάση για το σώμα.

Βλέπουμε, επίσης ότι η τοποθέτηση για τις δέστρες αλλάζει, π.χ μετατόπιση προς την ουρά αν το χιόνι είναι πούδρα ή πιο κέντρο αν είναι «πατημένο».

Το forward lean αλλάζει και αυτό, πρώτον γιατί υπάρχει η τάση παραλληλισμού του Hi-back με το edge του σανιδιού, για πιο άμεση αντίδραση στις μανούβρες –κόλπα και δεύτερον για να ρίχνει το σώμα μπροστά κάνοντας τον αναβάτη να έχει τα γόνατα συνέχεια λυγισμένα, όπου είναι και η βασική αρχή της σωστής θέσης του σώματος…………………..»


Hasta la muertehtml>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω μετα απο αρκετους πειραματισμους βολευτικα με +21 μπροστα και +9 πισω και ειμαι regular.Δοκιμασα και duck (δεν μπορω να πω οτι ενιωθα αβολα αντιθετως...) αλλα επειδη μαρεσει και το freeride αρκετα κατεληξα σαυτες τις μοιρες επειδη νιωθω πιο σταθερος οταν αυξανω ταχυτητα...Πιστευω οτι βρηκα την ''χρυση τομη'' για μενα ωστε να μπορω να κανω freeride και ταυτοχρονα να μην νιωθω ανικανος να κανω καποιο freestyle κολπακι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ξεκίνημα μου είχα +15 με 0 και μετά από πειραματισμούς κατέληξα στο +18 με -6 και φέτος είμαι στο +18 με- 9 και σύμφωνα με το ύψος, το σωματότυπο μου και το τι με «βολεύει», η ανάπτυξη του stance μου είναι 53cm.


Hasta la muertehtml>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω δηλαδή που το εχω στο +30 , 0 μήπως είμαι λίγο ανώμαλος?Μπορει να φταίει δηλαδή οτι ειμαι σχετικά καινούργιος στο άθλημα (δηλαδή ολίγον τι άσχετος). Εγω τις άφησα όπως μου τις ρύθμισαν στο μαγαζί που τις αγόρασα και σήμερα άλλαξα τις μοίρες στο μπροστινό γιατι ήταν στο +36 και μου φάνηκε λίγο περίεργο. Γενικά ψάχνω να βρω πως να ρυθμίσω τις μοίρες στις δέστρες μου αλλά αυτο που δεν κατάλαβα είναι αν η ρύθμιση αφορά το προσωπικό στυλ του καθενός ή αν υπάρχουν κάποιοι κανόνες πάνω στους οποίος ο καθένας μετα μπορεί να πειραματιστεί για να βρεί αυτο που του ταιριάζει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

+18 +3 μέχρι πέρισυ αλλά φέτος γύρισα σε +21 -15 το οποίο και με βολεύει πολύ περισσότερο. Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι η απόσταση που πρέπει να έχουν οι δέστρες καθώς έχω την εντύπωση πως έχω τα πόδια μου πολύ ανοιχτά.

 

Υπάρχει κανένας οδηγός στο internet σχετικά με τα stances?


papadakn-portes2_3.jpg

Μετεωρολογικός Σταθμός Νέας Κηφισιάς

Nea Kifisia Weather Station

Locus-delicti.com Blog

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλα να περνεις κατσαβιδι στο βουνο και να πειραματιζεσαι με τις μοιρες. Καποια στιγμη θα καταληξεις σε αυτο που θελεις.

Δε σε λεω ανωμαλο που το χεις στο 30, εξαλου ειπαμε ο καθενας εχει τα γουστα του! Το οτι εισαι αρχαριος ομως με προβληματιζει λιγο, τι να σου πω...

Δεν υπαρχουν στανταρ κανονες. Εσυ θα καθορισεις το στησιμο σου. Θελεις κλειστο ή ανοιχτο στησιμο? Θελεις κληση στη πλατη της δεστρας? Εσυ αποφασιζεις.

Οι κανονες που ρωτας, αφορα καποια βασικα πραγματα, αναλογα με freestyle, freeride, freecarve.

Πχ, ενας κανονας λεει οτι η αποσταση μεταξυ των δεστρων πρεπει να ειναι οσο το καλαμι σου, απο γονατο μεχρι αστραγαλο, αλλα και παλι δεν ειναι στανταρ

Edited by panagiotis

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω οταν ξεκινησα μου το εβαζαν απο το μαγαζι που νοικιαζα 0,+12! Μου εσφιγγε τα γονατα πολυ και δεν με βολευε στο στρηψιμο μολις ανοιξα τις μοιρες ειδα μεγαλη διαφορα!

Τωρα τις εχω -21,+18 και ακομα δοκιμαζω διαφορα :rolleyes:

Γενικα οσους και να ρωτησεις τοσες απαντησεις θα παρεις για τις μοιρες αρα ειναι οτι βολευει τον καθενα!

 

Αλλα με την πλατη της δεστρας τι παιζει??? Εχει διαφορα αν δεν ακουμπαει στο ποδι η αν ειναι πανω στ ποδι και γενικα η κληση της??

Edited by spiros177

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αλλα με την πλατη της δεστρας τι παιζει??? Εχει διαφορα αν δεν ακουμπαει στο ποδι η αν ειναι πανω στ ποδι και γενικα η κληση της??

 

Δεν καταλαβα. Γενικα οσο περισσοτερη κληση εχει η πλατη της δεστρας, τοσο περισσοτερο πιεζεται το καλαμι και σε αναγκαζει να γερνεις. Αυτο κερδιζει σε αποκριση στο δυναμικο καρβινγκ

Αν ειναι ορθια η πλατη αλλα στις στροφες γερνεις το ποδι, σιγα τη διαφορα


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε εμενα πχ η πλατη της δεστρας μου δε ακουμπαει πανω στο ποδι μου! αλλα υπαρχει ενα κενο αναμεσα στο ποδι και στην πλατη της δεστρας!

Δλδ δεν μεν επηρεαζει αυτο στο στρηψιμο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...