Jump to content

Recommended Posts

Πρόσφατα επισκέφτηκα την περιοχή του Ischgl. Μια μαγευτική περιοχή από άποψη φυσικού κάλλους και φυσικά ένας παράδεισος χιονοδρομίας. Εντυπωσιάστηκα από την ποικιλία των πιστών του Ischgl καθώς και από τον επαγγελματισμό του προσωπικού και την οργάνωση του χιονοδρομικού κέντρου. Μιλαμε για ένα χιονοδρομικό το οποίο έχει 238 χλμ πίστες και το οποίο αναβαθμίζεται συνεχώς από πλευρά υπηρεσιών και λίφτς. Το νέο εξαθέσιο στο Gampen είναι ό,τι πιο μοντέρνο και άνετο έχω συναντήσει σε χιονοδρομικό. Με θερμαινόμενη αεροπορική ανατομική καρέκλα!!!?

Οι πίστες καλά προετοιμασμένες όλων των επιπέδων. μπλε, σπληθώρα κόκκινων, μαύρες εκ των οποίων κάποιες είναι κλίσης άνω των 70°? Χιονοδρομικό με 1200 κανόνια τα οποία διασφαλίζουν την ποιότητα του χιονιού και την κάλυψη του πάγου.

Αξιοσημείωτο είναι ότι με την ίδια κάρτα μπορείς να επισκεφτείς άλλα 3 «μικρά» χιονοδρομικά στην ίδια κοιλάδα συνολικού μήκους πιστών γύρω στα 120χλμ. Άρα μιλάμε για πρόσβαση σε τουλάχιστον 350χλμ πίστες με την ίδια κάρτα .

 

Όσο αφορά τη διαμονή, αυτή ήταν η έκπληξη του ταξιδιού. Εμενα σε ένα μαγευτικό, ήσυχο, παραδοσιακό τυρολεζικο χωριό, το Tobadill, στο ζεστό, ευρύχωρο φιλόξενο σπίτι που διαχειρίζεται ο φίλος gianis50. Η συνεχής επαφή και καθοδήγηση του gianis50 ήταν καταλυτική για να κάνουν την όλη μου εμπειρία αξέχαστη. Επισυνάπτεται φωτό από το παράθυρο του δωματίου

post-7771-0-19441700-1546935362_thumb.jpeg

Edited by Γιώργος Χάιλος
  • Like 13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Γιώργο, έχεις δίκιο και πολύ σεμνά τα λες.....

κάποιες μικρές διορθώσεις:

1)υπάρχουν πίστες με κλίση άνω του 70% (και όχι των 70 μοιρών, ίσως εκ παραδρομής έβαλες λάθος σύμβολο).

2)έμενες εκτός Ischgl, άρα αγόρασες την "ακριβότερη" κάρτα σκι (μην φανταστείς κανένα μεγάλο ποσό), για αυτό και μπορούσες να πας σε οποιοδήποτε χιονοδρομικό της κοιλάδας. Αυτοί που μένουν Ischgl, έχουν την δυνατότητα να βγάζουν την φτηνότερη vip κάρτα, που ισχύει μόνο για το χιονοδρομικό του Ischgl, φυσικά πληρώνοντας κάτι παραπάνω μπορούν να βγάλουν και την κάρτα της κοιλάδας.

3)συνηθίζουμε να κάνουμε το λάθος "χιλιομέτρησης" του εκάστοτε χιονοδρομικού, αγνοώντας άλλους πραγματικούς χιονοδρομικούς παράγοντες. Σε σχέση με άλλα χιονοδρομικά που κλέβουν στο μέτρημα (ιδιαίτερα συνηθισμένο), είναι αισθητό ότι έχεις στα πόδια σου πολύ περισσότερες επιλογές από "άλλα χιονοδρομικά που έχουν ανάλογο ή και μεγαλύτερο μέγεθος".

 

Με το καλό να ξαναπάς, γιατί ακόμα και 2 ή 3 εβδομάδες είναι αρκετές για να ευχαριστηθείς, όχι όμως και για να χορτάσεις.

  • Like 4

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Γιώργο, έχεις δίκιο και πολύ σεμνά τα λες.....

κάποιες μικρές διορθώσεις:

1)υπάρχουν πίστες με κλίση άνω του 70% (και όχι των 70 μοιρών, ίσως εκ παραδρομής έβαλες λάθος σύμβολο).

2)έμενες εκτός Ischgl, άρα αγόρασες την "ακριβότερη" κάρτα σκι (μην φανταστείς κανένα μεγάλο ποσό), για αυτό και μπορούσες να πας σε οποιοδήποτε χιονοδρομικό της κοιλάδας. Αυτοί που μένουν Ischgl, έχουν την δυνατότητα να βγάζουν την φτηνότερη vip κάρτα, που ισχύει μόνο για το χιονοδρομικό του Ischgl, φυσικά πληρώνοντας κάτι παραπάνω μπορούν να βγάλουν και την κάρτα της κοιλάδας.

3)συνηθίζουμε να κάνουμε το λάθος "χιλιομέτρησης" του εκάστοτε χιονοδρομικού, αγνοώντας άλλους πραγματικούς χιονοδρομικούς παράγοντες. Σε σχέση με άλλα χιονοδρομικά που κλέβουν στο μέτρημα (ιδιαίτερα συνηθισμένο), είναι αισθητό ότι έχεις στα πόδια σου πολύ περισσότερες επιλογές από "άλλα χιονοδρομικά που έχουν ανάλογο ή και μεγαλύτερο μέγεθος".

 

Με το καλό να ξαναπάς, γιατί ακόμα και 2 ή 3 εβδομάδες είναι αρκετές για να ευχαριστηθείς, όχι όμως και για να χορτάσεις.

Φίλε ναι έχεις δίκιο ήθελα να γράψω προφανως 70% Δηλ μαθηματικά ομιλούντες η υψομετρική διαφορά δια το μήκος πίστας είναι 0.7. Δηλ το ημιτονο της γωνίας κλίσης είναι 0.7 και άρα μιλάμε για γωνία 45°. Έτσι δεν είναι;

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

με μια μικρη καθυστερηση ειμαι επανω απο σημερα...οποιος περασει απο εδω και θελει καποια βοηθεια ειμαι στην διαθεση σας....σκι ελπιζω να αρχισω σε να μηνα (αν ολα πανε καλα)....ενημερωτικα για τους φιλους μου......

Μου χτυπησε την πορτα ο χαρος για να με παρει αλλα ευτυχως αυτη τη φορα του εδωσα τα α#$%@& μου....καταφερε ομως να μου κοψει 2 μηνες σκι....

  • Like 26

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

με μια μικρη καθυστερηση ειμαι επανω απο σημερα...οποιος περασει απο εδω και θελει καποια βοηθεια ειμαι στην διαθεση σας....σκι ελπιζω να αρχισω σε να μηνα (αν ολα πανε καλα)....ενημερωτικα για τους φιλους μου......

Μου χτυπησε την πορτα ο χαρος για να με παρει αλλα ευτυχως αυτη τη φορα του εδωσα τα α#$%@& μου....καταφερε ομως να μου κοψει 2 μηνες σκι....

Σιδερένιος και γεμάτος ενέργεια και χαμόγελο πάντα να είσαι!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε σείς πλάκα κάνει δεν έχει τίποτε. Την άλλη εβδομάδα ξεκινάει σκί!

  • Like 3

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα το διάβασα.

Περαστικά Γιάννη και σιδερένιος!!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά Γιάννη!

  • Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσοχή, πριν λίγο υπεύθυνος της υπηρεσίας πρόληψης χιονοστιβάδων της Αυστρίας, στο δελτίο ειδήσεων του ZDF, έδωσε επίπεδο επικινδυνότητας 5! Όπως είπε περιμένουν μείωση των χιονοπτώσεων και εξομάλυνση της κατάστασης τις επόμενες μέρες. Ισχυρές χιονοπτώσεις ανέμεναν στη Σιλβρέτα. Πάντως σήμερα Ischgl, Galtür παρέμεναν κλειστά και See, Kappl σε μερική λειτουργία.Κλειστός και ο δρόμος στο Fern pass.

  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά το Galtur με το ιστορικό που έχει...

Τον ρώτησαν αν υπάρχει κίνδυνος να επαναληφθεί κάτι αντίστοιχο κάπου αλλού και απάντησε, Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τίποτε!

  • Like 3

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά είναι ! Άρχοντας !

Στέλνει τα κατσίκια στα βουνά και απολαμβάνει την ησυχία και ηρεμία στο wellness !

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά είναι ! Άρχοντας !

Στέλνει τα κατσίκια στα βουνά και απολαμβάνει την ησυχία και ηρεμία στο wellness !

 

χα χα ...η ψυχουλα μου το ξερει......αλλα που θα παει....σε λιγες μερες ευελπιστω να βγω παλι στο παλκοσενικο!!

  • Like 7

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

χα χα ...η ψυχουλα μου το ξερει......αλλα που θα παει....σε λιγες μερες ευελπιστω να βγω παλι στο παλκοσενικο!!

Μη σκας σε λίγο καιρό θα κάνουμε πρεμιέρα παρέα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

χα χα ...η ψυχουλα μου το ξερει......αλλα που θα παει....σε λιγες μερες ευελπιστω να βγω παλι στο παλκοσενικο!!

Θα σε στρίμωξω.....

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Galtür, απρέ σκι στο Weiberhimmel, περιμένεις κλείνουν πίστες, περνάνε τα ρατράκ και κατεβαίνεις σούρουπο σε κοτλέ πίστες! Στο βάθος όμως κάτι ακολουθεί με τα πόδια....Giannis50.

Ανέβηκε και κατέβηκε πεζός! Αν αγαπάς πολύ το βουνό.....(ή το απρέ)

post-5112-0-30105600-1548674525_thumb.jpg

Edited by gioand
  • Like 9

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Galtür, απρέ σκι στο Weiberhimmel, περιμένεις κλείνουν πίστες, περνάνε τα ρατράκ και κατεβαίνεις σούρουπο σε κοτλέ πίστες! Στο βάθος όμως κάτι ακολουθεί με τα πόδια....Giannis50.

Ανέβηκε και κατέβηκε πεζός! Αν αγαπάς πολύ το βουνό.....(ή το απρέ)

Weiberhimmel,παίζει και να είναι το πιο αγαπημένο του στην Κοιλάδα !!!!!!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Weiberhimmel,παίζει και να είναι το πιο αγαπημένο του στην Κοιλάδα !!!!!!

 

 

Ολα τα αγαπαω ρε...αρκει να ειμαι με καλους φιλους!!

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ολα τα αγαπαω ρε...αρκει να ειμαι με καλους φιλους!!

Σε όλα θα πάμε .... και στο καινούργιο στην αρχή του E4 ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για άλλη μια χρονιά, είχαμε τη χαρά να "φιλοξενηθούμε" από το Γιάννη, στην περιοχή της κοιλάδας του Ischgl.

 

Αν και δεν ήταν εφικτό να σκιάρουμε μαζι για τους γνωστούς λογους που αναφέρθηκαν πιο πανω, στα après -ski όμως μας συνόδευσε ανελλιπώς.

 

Είναι απίστευτο ότι από περσι το μέρος είχε αλλαγές (ένα ολοκαινουργιο lift για να φτάνεις από πιο ψηλά στο Ταγια και ένα photo point ) τις οποίες διαπιστώσεις αμέσως . Μάρτυρας η φωτογραφία.

 

Το καταπληκτικό είναι ότι με τη βοήθεια του Γιάννη, μπορείς να προσεγγίσεις ένα από τα πιο σύγχρονα χιονοδρομικά των Αλπεων με το κόστος του θα εδινες στα χιονοδρομικά της Βουλγαρίας. :yes

 

Γιάννη ευτυχώς που υπάρχεις και μπορούμε να ερχόμαστε στα αγια χιόνια των Αλπεων. :thumbup:

 

Εγω και η παρέα σ' ευχαριστούμε !!!!!! :animier:

post-7836-0-66401400-1548943369_thumb.jpg

  • Like 16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...