Jump to content

Recommended Posts

Και απόδειξη είναι η συμμετοχή του παλαιού μπουφάν του συλλόγου στις 4 Μαρτίου:

 

 

2020.03.04 15.30.jpg

2020.03.04 a.jpg

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτό δεν είναι τίποτα....τα βραδυνα είναι που μετράνε

Share this post


Link to post
Share on other sites

εντωμεταξυ οι Αυστριακοι κατηγορουνε τους Γερμανους κ σια, οτι οταν εκλεισε το Ischgl παρα πολλοι φυγανε κ πηγανε κ κανανε σκι σε αλλα ΧΚ της περιοχης....κ φαινεται απο τις καρτες τους γιατι πολλοι ειχανε ετησια (tirol snow card)

μυλος....εχει πολυ ψωμι ακομα

  • Confused 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα στην αρχη ηταν 400 τωρα μαζευτηκαν 2.500....

στο τελος θα πει κ ενας κινεζος οτι ηταν εκει κ θα ζητανε κ 80.000 αποζημιωση...μετα ενας αμερικανος κλπ κλπ

 


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/1/2020 at 5:00 PM, bujinkan said:

https://edition.cnn.com/travel/article/austria-ski-resort-ischgl-coronavirus-intl/index.html

Θα πέσει κλάμα προς Ischgl μεριά

 

 

Μου θυμίζει κάτι Αμερικανούς που κάνουν μηνύσεις για κάτι απίθανες αποζημιώσεις.....

https://www.skai.gr/news/world/koronoios-ipa-apozimiosi-20-tris-dolarion-zitoun-apo-tin-kina-miloun-gia-viologiko-oplo

 

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

η εταιρία προστασίας καταναλωτών της Αυστρίας ξεκίνησε όλη την διαδικασία. 
εκανε μήνυση εναντίον :

1. Του κυβερνήτη του τιρολου 

2. Του δημάρχου του ischgl 

3. Της εταιρίας των λιφτς

4.  Των ιδιοκτητών των διαφόρων σκι-μπαρ της ευρύτερης περιοχής 

why ?

- ο ιός πρωτοεμφανίστηκε σε έναν υπάλληλο ενος σκι-μπαρ προς τα τέλη Φεβρουαρίου. Ο ιδιοκτήτης δεν ενημέρωσε ούτε το προσωπικό του ούτε και την αρμόδια υγειονομική υπηρεσία και συνέχισε να είναι ανοιχτός για ακόμη δυο εβδομάδες. 
επισης υπάρχουν αναφορές του Τυπου εκείνων των ημερών όπου οι διάφοροι πολιτικοί φορείς της περιοχής άσκησαν πρωτοφανή επιρροή ώστε να συνεχιστεί και να μην κινδυνέψει η ( δουλειά/μπιζνα/επιχείρηση ) παροχή τουριστικών υπηρεσιών.

Για τους ίδιους λόγους κατηγορείται και η αυστριακη κυβέρνηση η οποία είχε πληροφορίες για την όλη κατάσταση αρκετές μέρες πριν και απέφευγε να επέμβει μιας και στο κρατίδιο του τιρολου είναι δικός τους ο κυβερνήτης. 
 

- μέχρι στιγμής είναι τουλάχιστον 400 Γερμανοί και περίπου άλλοι τόσοι από τις υπόλοιπες  ευρωπαϊκές χώρες που θέλουν να κανουν μαζική καταγγελία. 
 

…  καλά κρασιά !! 
 

πηγη : το κρατικό γερμανικό κανάλι ARD . 

Edited by giannis-ski
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα είναι, τί από όλα τα παραπάνω θα αποδειχθεί στις δικαστικές αίθουσες. Γιατί από τις δημοσιογραφικές πληροφορίες μέχρι την πραγματικότητα παρατηρείται μεγάλη απόσταση σε πολλές περιπτώσεις. Θα δούμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι θα ήμουν εγώ   και ακόμα 4 παρέα στο iscghl  από 7 έως 12 Μαρτίου με κάνει να ανατριχιαζω. Και πιο πολύ με κάνει να ανατριχιαζω η άρνηση του host να μας ακυρώσει την κράτηση και τελευταία στιγμή δεν πήγαμε και προτιμησαμε να χάσουμε τα λεφτά μας .  Δεν φταίνε μόνο οι κυβερνώντες. Φταίνε και όσοι από μόνοι τους άσκησαν πίεση σε επισκέπτες  να πάνε έτσι και αλλιώς. Ο συγκεκριμένος μας έλεγε ότι η περιοχή δεν έχει κανένα κρούσμα και δεν καταλαβαίνει τον φόβο μας να ταξιδέψουμε και ως εκτουτου δεν με επιστρέφει δεκάρα. Βέβαια οικονομικό  κόστος  σίγουρα δεν είναι μόνο αυτής της χρόνια γιατί το πλήγμα για την περιοχή είναι τεράστιο οποίο και εάν είναι το εποτελεσμα των δικαστηρίων. Όπως και να έχει η εμπιστοσύνη του κόσμου είναι κλονησμενη και φαντάζομαι ότι δεν ήμασταν η μόνη περίπτωση που "πιεστήκαμε" να πάμε για να μην χάσουμε τα λεφτά μας....

  • Like 5

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χριστοφορε μαλλον ησουν ενας πολυ τυχερος ατυχουλης ! Το θεμα ειναι ,θα υπαρχει εμπιστοσυνη αυριο μεθαυριο? Με την καινουργια σαιζον θα συνοστηζωσουν ξανα σ ενα apres ski μπαρ ?Κι αντε την επομενη σαιζον ισως δεν θα εχουμε παλι σαιζον ετσι οπως την ξερουμε...Την μεθεπομενη σαιζον ..ή τις επομενες σαιζον θα εχει καποιος το θαρρος να στριμωχτει σ ενα μπαρακι ?Ειναι απλες σκεψεις που μαλλον κανει ο καθενας μας.

  • Like 3

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

Το ότι θα ήμουν εγώ   και ακόμα 4 παρέα στο iscghl  από 7 έως 12 Μαρτίου με κάνει να ανατριχιαζω. Και πιο πολύ με κάνει να ανατριχιαζω η άρνηση του host να μας ακυρώσει την κράτηση και τελευταία στιγμή δεν πήγαμε και προτιμησαμε να χάσουμε τα λεφτά μας .  Δεν φταίνε μόνο οι κυβερνώντες. Φταίνε και όσοι από μόνοι τους άσκησαν πίεση σε επισκέπτες  να πάνε έτσι και αλλιώς. Ο συγκεκριμένος μας έλεγε ότι η περιοχή δεν έχει κανένα κρούσμα και δεν καταλαβαίνει τον φόβο μας να ταξιδέψουμε και ως εκτουτου δεν με επιστρέφει δεκάρα. Βέβαια οικονομικό  κόστος  σίγουρα δεν είναι μόνο αυτής της χρόνια γιατί το πλήγμα για την περιοχή είναι τεράστιο οποίο και εάν είναι το εποτελεσμα των δικαστηρίων. Όπως και να έχει η εμπιστοσύνη του κόσμου είναι κλονησμενη και φαντάζομαι ότι δεν ήμασταν η μόνη περίπτωση που "πιεστήκαμε" να πάμε για να μην χάσουμε τα λεφτά μας....

Χριστοφορε....το οτι δεν πηγατε αποδειχθηκε σωστη επιλογη(με βαση τα οσα συνεβησαν εκει)...οσο αφορα την επιστροφη των χρηματων θα γνωριζεις οτι η παραδοχη του προβληματος και ο αποκλεισμος της περιοχης εγινε μετα της 12Μαρτιου....μπορω να σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι τιποτα δεν εδειχνε οτι κατι συμβαινει εκει πριν τις 12 Μαρτιου το απογευμα που σε χρονο ανυποπτο διεκοπη η κυκλοφορια μεσα στην κοιλαδα......δεν θελω να παρω το μερος του ξενοδοχου αλλα το οτι ακυρωσατε ηταν μια καθαρα προσωπικη σας επιλογη( για αυτον μεχρι τις 12/3 δεν υπηρχε θεμα).

 

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν αποφασισεις να πας για σκι εκει, δεν εχει νοημα να μην πας στο μπαρ....μπορει να μην μπεις στο μπαρ, κ ενας φορεας να ειναι διπλα σου στην γονδολα...

βλεπω το 2020-2021 να την βγαζουμε με συρομενα ολη την χρονια....αντε το πολυ κανα κερακλακι κ αυτο χωρις το πλαστικο καλυμα....

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, leonidastria said:

Την μεθεπομενη σαιζον ..ή τις επομενες σαιζον θα εχει καποιος το θαρρος να στριμωχτει σ ενα μπαρακι ?Ειναι απλες σκεψεις που μαλλον κανει ο καθενας μας.

Λεωνιδα κανεις μας δεν μπορει να ξερει....για να εχει καποιος το θαρρος να στριμωχτει σε ενα μπαρακι...(μεχρι να φτασει στο μπαρακι)...πρεπει να μπει στο αστικο λεωφορειο να παει στο Μακεδονια με αλλα 50 ατομα....να μπει στο αεροπλανο με αλλα 150...μετα να μπει στο τραινο μαζι με αλλα 300....να κατσει στην ουρα με αλλα 20 για να βγαλει ski-pass....να μπει στην τηλεκαμπινα με αλλα 35....και οπως θα ειναι πτωμα μετα το σκι να παει να στριμωχθει στο μπαρακι να φλερταρει καμια θειτσα και να κολησει τον ιο.....πιστευω οτι αν η ιατρικη κοινοτητα δεν εχει βρει την φαρμακευτικη λυση μεχρι την επομενη σεζον......τοτε το σλογκαν που εχω στην ομαδα μου στο fb "skiers-boarders"...(να και η εμμεση διαφημηση!?!)...θα γινει πραγματικοτητα....και για να μην ψαχνετε να το διαβασετε το γραφω εδω..."τον π--ο κλεγανε"

 

Υ.Γ  προς Λεωνιδα (γιατι αναφερθηκα ονομαστικα)....το post μου δεν εχει ειρωνικο περιεχομενο....εχει χιουμοριστικο

.?

  • Like 1
  • Thanks 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, leonidastria said:

Χριστοφορε μαλλον ησουν ενας πολυ τυχερος ατυχουλης ! Το θεμα ειναι ,θα υπαρχει εμπιστοσυνη αυριο μεθαυριο? Με την καινουργια σαιζον θα συνοστηζωσουν ξανα σ ενα apres ski μπαρ ?Κι αντε την επομενη σαιζον ισως δεν θα εχουμε παλι σαιζον ετσι οπως την ξερουμε...Την μεθεπομενη σαιζον ..ή τις επομενες σαιζον θα εχει καποιος το θαρρος να στριμωχτει σ ενα μπαρακι ?Ειναι απλες σκεψεις που μαλλον κανει ο καθενας μας.

Ναι μάλλον ήμουν πολύ τυχερός άτυχος. Έτσι και αλλιώς δεν είμαι και πολύ του συνωστισμού και μάλλον θα απέφευγα να στριμωχτο σε κάποιο μπαρ. Δεν το κάνω στην καθημερινότητα μου πόσο μάλλον όταν πάω σε ταξίδι για σκι. Αυτό όμως που θέλω να πω είναι το πώς περιμένουν να ξανά εμπιστευτούμε και να πάμε εκεί για σκι όταν τελικά πόλλοι ήξεραν και κανένα μέτρο δεν πάρθηκε με αποτέλεσμα οπως λέει και ο giannis 50 στην κοιλάδα να μην έχει πάρει κανείς χαμπάρι.

  • Like 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Turms said:

αν αποφασισεις να πας για σκι εκει, δεν εχει νοημα να μην πας στο μπαρ....μπορει να μην μπεις στο μπαρ, κ ενας φορεας να ειναι διπλα σου στην γονδολα...

βλεπω το 2020-2021 να την βγαζουμε με συρομενα ολη την χρονια....αντε το πολυ κανα κερακλακι κ αυτο χωρις το πλαστικο καλυμα....

Πω πω δοξες ο Περικλης του χρονου! ?

  • Like 3
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, gianis50 said:

Χριστοφορε....το οτι δεν πηγατε αποδειχθηκε σωστη επιλογη(με βαση τα οσα συνεβησαν εκει)...οσο αφορα την επιστροφη των χρηματων θα γνωριζεις οτι η παραδοχη του προβληματος και ο αποκλεισμος της περιοχης εγινε μετα της 12Μαρτιου....μπορω να σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι τιποτα δεν εδειχνε οτι κατι συμβαινει εκει πριν τις 12 Μαρτιου το απογευμα που σε χρονο ανυποπτο διεκοπη η κυκλοφορια μεσα στην κοιλαδα......δεν θελω να παρω το μερος του ξενοδοχου αλλα το οτι ακυρωσατε ηταν μια καθαρα προσωπικη σας επιλογη( για αυτον μεχρι τις 12/3 δεν υπηρχε θεμα).

 

Δεν κατηγορώ τον host. Απλά λέω ότι θα μπορούσαν να κάνουν έστω και μια προωθητική ενέργεια. Του τύπου αφού γνωρίζουμε την κατάσταση σας μεταφέρουμε δωρεάν την κράτηση για του χρόνου. (Όπως πολύ σωστά έπραξε η Aegean και μας άφησε τα εισητηρια ανοιχτά για οποιον προορισμό θέλουμε για έναν χρονο) Η σας κάνουμε μια γενεά έκπτωση στην επόμενη κράτηση σας. Αυτές είναι λάθος κινήσεις που σίγουρα δεν κάνουν καθόλου καλό στην εικόνα και του ξενοδοχείου αλλά και ολόκληρης της περιοχής. Μπορεί ο host να μην γνώριζε τι γινόταν και όλα να ήταν καλά αλλά αφού έμαθε έπρεπε να είχε αντιδράσει καλύτερα κατά την ταπεινή μου άποψη...

  • Like 5

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, gianis50 said:

Λεωνιδα κανεις μας δεν μπορει να ξερει....για να εχει καποιος το θαρρος να στριμωχτει σε ενα μπαρακι...(μεχρι να φτασει στο μπαρακι)...πρεπει να μπει στο αστικο λεωφορειο να παει στο Μακεδονια με αλλα 50 ατομα....να μπει στο αεροπλανο με αλλα 150...μετα να μπει στο τραινο μαζι με αλλα 300....να κατσει στην ουρα με αλλα 20 για να βγαλει ski-pass....να μπει στην τηλεκαμπινα με αλλα 35....και οπως θα ειναι πτωμα μετα το σκι να παει να στριμωχθει στο μπαρακι να φλερταρει καμια θειτσα και να κολησει τον ιο.....πιστευω οτι αν η ιατρικη κοινοτητα δεν εχει βρει την φαρμακευτικη λυση μεχρι την επομενη σεζον......τοτε το σλογκαν που εχω στην ομαδα μου στο fb "skiers-boarders"...(να και η εμμεση διαφημηση!?!)...θα γινει πραγματικοτητα....και για να μην ψαχνετε να το διαβασετε το γραφω εδω..."τον π--ο κλεγανε"

 

Υ.Γ  προς Λεωνιδα (γιατι αναφερθηκα ονομαστικα)....το post μου δεν εχει ειρωνικο περιεχομενο....εχει χιουμοριστικο

.?

Γιαννη σιγα μην παρεξηγηθω ,φυσικα καταλαβαινω οτι γραφεις φιλικα και χιουμοριστικα.Παντως δεν νομιζω ναχεις κι αδικο ...εχεις να περασεις απο πολλους συνωστισμους μεχρι να φτασεις να σκεφτεις αν θα μπεις στο μπαρακι...Κι αντε να αποφυγεις την τηλεκαμπινα ,αντε να προσεξεις στο αεροπλανο φορωντας μασκα,καπου θα στριμωχτεις δε μπορει ...παντως με μασκα στο μπαρακι δε  θα πας,ξερω γω τι να πω.

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

Το ότι θα ήμουν εγώ   και ακόμα 4 παρέα στο iscghl  από 7 έως 12 Μαρτίου με κάνει να ανατριχιαζω. Και πιο πολύ με κάνει να ανατριχιαζω η άρνηση του host να μας ακυρώσει την κράτηση και τελευταία στιγμή δεν πήγαμε και προτιμησαμε να χάσουμε τα λεφτά μας .  Δεν φταίνε μόνο οι κυβερνώντες. Φταίνε και όσοι από μόνοι τους άσκησαν πίεση σε επισκέπτες  να πάνε έτσι και αλλιώς. Ο συγκεκριμένος μας έλεγε ότι η περιοχή δεν έχει κανένα κρούσμα και δεν καταλαβαίνει τον φόβο μας να ταξιδέψουμε και ως εκτουτου δεν με επιστρέφει δεκάρα. Βέβαια οικονομικό  κόστος  σίγουρα δεν είναι μόνο αυτής της χρόνια γιατί το πλήγμα για την περιοχή είναι τεράστιο οποίο και εάν είναι το εποτελεσμα των δικαστηρίων. Όπως και να έχει η εμπιστοσύνη του κόσμου είναι κλονησμενη και φαντάζομαι ότι δεν ήμασταν η μόνη περίπτωση που "πιεστήκαμε" να πάμε για να μην χάσουμε τα λεφτά μας....

δεν εισαι ο μονος κι εγω εχασα λεφτα ,μιας και ακυρωσα ξενοδοχειο...29/2 με 7/3 στο fiss landis.θα πηγαινα με αμαξι απο Ανκονα.με το που ξεκινησε στις 22/2 αυτο στην Ιταλια το πηρα αποφαση οτι δεν θα παω και θα χασω λεφτα

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω παντως αν δεν ειχα τα παιδια ευχαριστως θα πηγαινα Ischgl του χρονου....εννοω οτι δεν με απασχολει ιδιαιτερα τι εγινε φετος

φυσικα αν αρχισουν παλι τα κρουσματα εδω κ εκει δεν θα παω πουθενα.

αλλα δεν θα απορριψω το μερος καθαρα λογω ηθικης....

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, Turms said:

εγω παντως αν δεν ειχα τα παιδια ευχαριστως θα πηγαινα Ischgl του χρονου....εννοω οτι δεν με απασχολει ιδιαιτερα τι εγινε φετος

φυσικα αν αρχισουν παλι τα κρουσματα εδω κ εκει δεν θα παω πουθενα.

αλλα δεν θα απορριψω το μερος καθαρα λογω ηθικης....

Εγω παντως, δεν ξαναπαταω... ?

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Turms said:

εγω παντως αν δεν ειχα τα παιδια ευχαριστως θα πηγαινα Ischgl του χρονου....εννοω οτι δεν με απασχολει ιδιαιτερα τι εγινε φετος

φυσικα αν αρχισουν παλι τα κρουσματα εδω κ εκει δεν θα παω πουθενα.

αλλα δεν θα απορριψω το μερος καθαρα λογω ηθικης....

νομιζω οτι ο χειμωνας 2020-21 θα ειναι πολυ δυσκολος, με κρουσματα και περιορισμους και με ενα εμβολιο που δεν θα εχει βγει

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδια εαν ολα αυτα που φοβομαστε γινουν πραγματικοτητα.....τοτε πολυ μικρη σημασια θα εχει αν μια παρεα σαν την δικια μας(χιονοδρομικη) σταματησει να κανει σκι......επειτα να μην ξεχναμε οτι υπαρχει και το ορειβατικο!!!......ρε τι ειπα τωρα ο π---ης!!!?

  • Like 1
  • Haha 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/9/2020 at 10:46 AM, gianis50 said:

παιδια εαν ολα αυτα που φοβομαστε γινουν πραγματικοτητα.....τοτε πολυ μικρη σημασια θα εχει αν μια παρεα σαν την δικια μας(χιονοδρομικη) σταματησει να κανει σκι......επειτα να μην ξεχναμε οτι υπαρχει και το ορειβατικο!!!......ρε τι ειπα τωρα ο π---ης!!!?

εγω δεν μπορω να ανεβω ουτε 10 μετρα για να φτασω το λιφτ καμια φορα, στο ορειβατικο θα αφησω τα κοκαλακια μου απο τα πρωτα μετρα την ανηφορας -)

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...