Jump to content
Nickel

χ/κ Καλαβρύτων

Recommended Posts

για να μη φαω τσαμπα τα χιλιομετρα στο κεφαλι λεω να ανηφορησω για καλαβρυτο την τριτη

καλα θα ειναι θα εχει και πουδρες


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία και μπόλικο σκι

ήμουν και εγώ πάνω το σάββατο , δεύτερη φορά εφέτος και πρέπει να πώ οτι η χιονοβροχή χάλασε ιδιαίτερα την εικόνα αφού στο πάνω κομμάτι το χ.κ έχει αρκετό χίονι. Βέβαια λόγω καιρικών συνθηκών δεν έχω πετύχει ακόμη τη στύγα και την άγκυρα ανοικτές

θα ήθελα να αναφερθώ σε δύο βασικά γεγονοτα:

1. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε ο λιφτιέρης στο κάτω λιφτ αρχαρίων που το σαββάτο βοηθούσε και με οδηγίες αλλά και πρακτικά τον κόσμο να παίρνει το λίφτ. Δύο φίλοι μου στα πρώτα τους βήματα το εκτίμησαν και θα ξαναπάνε.

2. Η πολύ καλή εντύπωση που τελικά αποκόμισα από γνωστό μαγαζί με ενοικιάσεις παρόλο τον αρχικό εκνευρισμό και την απογοήτευση που ένιωσα. Αφού έκλεισα δασκαλο για μάθημα για τους δύο παραπάνω φίλους μου όταν ανεβήκαμε στο χ.κ ήταν άφαντος και χρειάστηκε να χασουμε αρκετή ώρα για να τον εντοπίσουμε και τελικά να κανονίσουμε μάθημα με άλλο δάσκαλο. Αυτό όπως καταλαβαίνετε δημιουργησε εκνευρισμό και απογοήτευση και άφησε εμένα εκτεθείμένο που είχα προτείνει το μαγαζί.

Αλλά ευτυχώς κατά την επιστροφή μας στο μαγαζί οι ιδιοκτήτες δεν δεχτηκαν να πληρώσουμε όλοι μας (4 άτομα) τον εξοπλισμό που είχαμε νοικιάσει και μας τον έκαναν δώρο ζητώντας και συγγνώμη.

Αυτή τους η συμπεριφορά, σπάνια θα έλεγα για ελληνικά δεδομένα, τους τιμά και μας έπισε για το τυχαίο του γεγονότος.

Μπράβο.

Υ.Γ: θα ηθελα να πω το όνομα του καταστήματος ως ευχαριστώ αλλά δεν το κάνω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.


Το Χιόνι δεν τελειώνει!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nα το πεις skimak. Δεν ειμαστε στην τηλεόραση!!! Τα καλά νέα πρέπει να διαδίδονται!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Ειχα ανεβει με το ξαδερφακι μου την παρασκευη και εφαγα τρελη πικρα.3ης φορες φετος και η τελευταια ηταν η χειροτερη γιατι επρεπε να περπαταω μιας και δεν δουλευε τιποτα. παει στο καλο δεν πειραζει το ξαδερφακι μου αντι για μια ωρα μαθημα κερδισε 4ης και το σνοουμπορντ ενα φιλο ακομα. Πρωτα απολα περνω πισω κατα το ημιση οτι ειπα σε προηγουμενο ποστ για το baby lift στα 1700 που τελικα το βαλανε αλλα μετα απο 10 μερες κανονικης λειτουργειας του χκ. Χαμος γινοταν στην πιστουλα αλλα δεν πειραζει. Κακη εντυπωση μου εκαναν καποιοι δασκαλοι με πρασινα τζακετ που αντι να μαθαινουν στα παιδακια να σεβονται την σειρα μολις φταναν στο τελος της πιστας πηγαιναν καπακια στο λιφτ χωρις να καθονται στην σειρα.

Επισης η κατασταση στο κατο σαλε ηταν χαλια...κατι ακουσα για υγεονομικο αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Οι τουαλετες ηταν λιμνες οι πορτες δεν κανα παρεα στους μεντεσεδες και τα ταμπον τριγιριζαν στους διαδρομους. Τα φαγητα παλι απο χρυσαφι 2 αμιτα μοτιον 9 ευρω ενα κονιακ 7 αααα και στο χιονοδρομικο κεντρο δεν ειχαν παγακια....

Ενταξει το καταλαβαινω μερικα χκ επειδη δεν εχουν τις ιδιες δυνατοτητες εχουν ταργκετ γκρουπς(ιδιαιτερα τις γιορτες) πιο χλιδατους τυπους και πετανε και ενα μπαρ απο παγο εξω και η μουσικη να βαραει(καιμακ)αλλα να ειναι ενα χαος το κεντρικο σαλε με τετοιες τιμες.....τη να πει κανεις.

Ελπιζω τεταρτη να βοηθησει ο καιρος να δω για πρωτη φορα το πανω βουνο.

Edited by Konstantinos81

Share this post


Link to post
Share on other sites

πηγαιν ε λοιπον στο πανω σαλε να βρεις την υγεια σου και να πιεις και γαλα απο γνησια αγελαδα (βλ ΤΕΟ) :unsure::D:);)


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπερα και απο μενα. Ειχα ανεβει με το ξαδερφακι μου την παρασκευη και εφαγα τρελη πικρα....

 

Τα φωτα στο αυτοκίνητο σου τα εσβησες αυτη τη φορα, :P ?

Το jump start το εχω φορτισμένο παντως... ;)

 

 

Χτες Κυριακη ανεβηκαμε στο χιονοδρομικο.

Τυχεροι στην ατυχια μας, φθασαμε στο χιονοδρομικο καλες 11.30.

Μας ειχαν πλακωσει τα παπλωματα και τα μαξιλαρια μεχρι τις 9.00,

που να ακουσεις τα ξουπνητιρια.. :P .

Βεβαια αυτο δεν μας βγηκε σε κακο, αφου μεχρι και που φτασαμε στο κεντρο

ηταν σε αναστολη λειτουργειας. Στο parking εριχνε χιονονερο, και κοιτωντας

προς Βαθεια Λακκα, ειχε πεσει ομιχλη.

 

Το κατω συρομενο πιατακι (Δαφνη) ηταν το πρωτο που ανοιξε γυρω στις 12 παρα.

Λιγος κοσμος στην αρχη. Καναμε μια -δυο κατεβασιες στην μπλε Δαφνη (εχει γινει αεροδρομιο),

αλλα μιας και με το χιονονερο που επεφτε στο χιονι σε κολαγε, αποφασισαμε να παμε προς Θετις.

Ομως στο κατω πιατακι γινοταν πλεον χαμος, (δεν ειχε ανοιξει ακομα το τριθεσιο).

Τα νευρα μας δοκιμαστηκαν, βλεπωντας τα πιατακια να φευγουν χωρις παρεα.

Βλεπετε ακομα και οι πολυ αρχαριοι (τζινατοι με σανιδια κυριως) θεωρουσαν σωστο να περασουν

κατευθειαν στο πιατακι, χωρις να αγγιξουν ΠΟΤΕ το baby lift.

Mεσα σε ολα ο αναβατηρας σταματουσε καθε λιγο και λιγακι, αφου οι πτωσεις στο ανεβα ηταν πολλες.

Μπορω να πω με λιγα λογια οτι το "Βιετναμ" μετακομισε στον αναβατηρα της Δαφνης.

 

Αφου φτασαμε πανω αναγκαστηκαμε να ξεχασουμε για το υπολοιπο της ημερας την Δαφνη και τις ομορφες πιστες της.

Πηγαμε Βαθεια Λακκα οπου στη Θετις ζητηματα να 'μασταν καμμια 20αρια νοματαίοι.

Εκει το χιονονερο επεφτε υγρο χιονι, με αερα που εριχνε σφαλιαρες.

Εσφιξα τα δοντια, εσφιξα και ενα τσιπουρομελο στον Θοδωρη, και η Θετις εγινε η παιδικη μου χαρα.

Μου εβγαιναν τα παντα. Ακομα και οταν κατα διαστηματα επεφτε πολυ συννεφο, συνεχιζα να βαζω ταχυτητα.

Ηξερα που βρισκομουν με ενα μαγικο τροπο. Δεν ηταν λιγες οι φορες που πηρα το πιατακι κατευθειαν

οπως ερχομουν με φορα απο την πιστα. Εστω και σε αυτη τη δυσκολη μερα, το καταευχαριστηθικα :)

 

Κατεβαινωντας τον Αχιλλεα για να φυγουμε, διαπιστωσα οτι οσο και να μεγαλωσουν την πιστα, αυτη

θα παραμενει τοπος θυσιας για τους αρχαριους, κανοντας μια ομορφη πιστα μη προσβασιμη και

για τους υπολοιπους. Κριμα. Θα περασουν οι γιορτες και σιγα σιγα θα βρει το βουνο

τους καλους ρυθμους του. Πρεπει παντως ο καφες στο κατω σαλε να εχει καποιο μαγικο βοτανο μεσα.

Δεν δικαιολογείτε αλλιος τοσος κοσμος να αναιβενει σε ενα χιονοδρομικο μονο και μονο για να πιει καφε.

Γινοταν της κακομοιρας. Οσο για τις τουαλετες και την κατασταση τους, πρωτα απο ολα

φταινε καποια διποδα ΖΩΑ που τις κανουν ετσι. Τα αυτικινητα στο parking ειχαν ξεχειλισει

και τα παρκαρισμενα εφταναν μεχρι και την στροφη για την Περιστερα. 4.00 φευγαμε και ακομα

ηταν πολλα τα αυτοκινητα που ανεβαιναν :D . Κουραγειο....

 

Αυριο ευχομαι να ειναι καλυτερα. Προβλεπεται λιγοτερο αερας. Αν ανοιξει η Στυγα θα γινει παρτυ.

Πρεπει να εχει βαλει πολυ πραμα :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ όμορφη μέρα η σημερινή.

Έφτασα περί τις 9:15, που ο καιρός διαδρομής ήταν πολύ καλός κι ο δρόμος (από το Α. Διακοφτό) ολόστεγνος , χωρίς όμως ηλιοφάνεια.

Λιγοστός κόσμος και μηδενικές ουρές. Πολύ ευγενική εξυπηρέτηση στα εκδοτήρια αλλά και καλοσυνάτη βοήθεια όπου χρειαζόταν στην αφετηρία του εναέριου, σε αντίθεση με το τέρμα του.

Στην προσπάθειά μου να κατέβω από το καρεκλάκι τη μια εκ των τεσσάρων περασμάτων, ακόμα κι όταν η κόγχη του σανιδιού θα ξυράφιαζε το πόδι του υπαλλήλου που βρίσκονταν έξω από το σπιτάκι, ο υπάλληλος έστεκε ασυγκίνητος σαν τον Άιφελ. Όχι ότι είναι αυτή η δουλειά του, ούτε κι εγώ δεν έπαθα κάτι και κυρίως δεν τον τραυμάτισα, όμως πέρα και πάνω από τη δουλειά μας, όλοι είμαστε άνθρωποι. :D

Όλο το χρόνο μου τον πέρασα πάνω κάτω στον Αχιλλέα και παρά το πλήθος του κόσμου, όση ώρα ήμουν πάνω δεν παρατήρησα κανένα ευτράπελο.

Κατά τις 12:00 που ανέβηκα για τελευταία φορά και ο κόσμος πύκνωσε, η αναμονή στη βάση του εναέριου ήταν σκάρτο 4 λεπτο με το ρολόι.

Έφυγα χαζεύοντας τα καινούρια μασίνια του χ/κ να δουλεύουν αθόρυβα τριγύρω, με αρκετό αεράκι και καλή χιονόπτωση που εύχομαι να εγγυηθεί ωραία τσουλίματα στους επόμενους.

 

 

Φωτογραφίες δυστυχώς δεν έχει γιατί μετρούσα την πίστα με το σαγόνι μου να δω πόσα τετραγωνικά είναι. :unsure:


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν με χάλασε καθόλου...... :unsure::D

 

Χθες το βραδύ, αφου ειχα βάλει και τα πέδιλα πάνω στην σχάρα, και ολα τα υπόλοιπα παρελκόμενα (Αλυσίδες, Μπότες, κράνος) στο πορτ παγκαζζζζ, είχα την φαεινή ιδέα να ρίξω μια τελευταία ματιά στο sκι report>Πρόβλεψη (Μιλώ για ΧΚΚ).

 

Βλέπω και εγω (ήταν γύρο στις 23:15) Άνεμος 35Km/h.......και αρχίζω να το ξανασκέφτομαι..... :P

 

Τελικά αποφάσισα να μείνω σπίτι μιας και με τέτοιο άνεμο, φανταζόμουν οτι μόνο το baby lift θα άνοιγε.

 

Την πάτησα γιατί σήμερα εκτός απο την Στύγα όλες οι υπόλοιπες πίστες ήταν ανοιχτές.....κρίμα!!!!!

 

Αύριο και με τυφώνα κατηγορίας 5 εγω θα κατέβω.... :);)


Αν είναι να'ρθει θε να'ρθει..αλλιώς θα πάει πιο πέρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
πηγαιν ε λοιπον στο πανω σαλε να βρεις την υγεια σου και να πιεις και γαλα απο γνησια αγελαδα (βλ ΤΕΟ) :P:lol: :LOL: :lol:

γιατι σαμπως ηταν ανοιχτος ο τριθεσιος.....ηταν και ο μικρος που ηθελε να μαθει και που να ανεβασω πεδακι 13 χρονων στην ανηφορα ποδαρατο

 

Τα φωτα στο αυτοκίνητο σου τα εσβησες αυτη τη φορα, :P ?

Το jump start το εχω φορτισμένο παντως... :lol:

 

Τα νευρα μας δοκιμαστηκαν, βλεπωντας τα πιατακια να φευγουν χωρις παρεα.

Βλεπετε ακομα και οι πολυ αρχαριοι (τζινατοι με σανιδια κυριως) θεωρουσαν σωστο να περασουν

κατευθειαν στο πιατακι, χωρις να αγγιξουν ΠΟΤΕ το baby lift.

Mεσα σε ολα ο αναβατηρας σταματουσε καθε λιγο και λιγακι, αφου οι πτωσεις στο ανεβα ηταν πολλες.

Μπορω να πω με λιγα λογια οτι το "Βιετναμ" μετακομισε στον αναβατηρα της Δαφνης.

 

 

Κατεβαινωντας τον Αχιλλεα για να φυγουμε, διαπιστωσα οτι οσο και να μεγαλωσουν την πιστα, αυτη

θα παραμενει τοπος θυσιας για τους αρχαριους, κανοντας μια ομορφη πιστα μη προσβασιμη και

για τους υπολοιπους. Γινοταν της κακομοιρας. Οσο για τις τουαλετες και την κατασταση τους, πρωτα απο ολα

φταινε καποια διποδα ΖΩΑ που τις κανουν ετσι.

του χρονου παλι οταν αναιβω παλι για πρωτη φορα.θα σε ειδοποιησω χεχε.

Παντως το baby lift καμια σχεση με τα πιατακι η' την αγκυρα οχι πως μου αρεσει αυτο που κανουν γιατι οντως παρα τραβαει να καθομαστε τοση ωρα να περιμενουμε.Επισης την τελευταια φορα που πηγα 2 πιατακια σπασανε και ενα δεν ειχε καλο μηχανισμο στο να κρατιεται κλειστο και παραλιγο να αποκεφαλισει εναν που περιμενε στην στροφη του.

ΑΑΑΑΑχχχ αυτος ο αχιλλεας οντως αν τον παρεις και απτην κορυφη του βουνου στυγα μεχρι το κατω σαλε ειναι τρελα.

Καλα ζωα υπαρχουν ιδιαιτερα αν ειναι φουλ το σαλε αλλα στο καιμακ περσι χριστουγεννα ετρωγες απο το πατωμα.επρεπε η καθαριστρια να ειναι εκει ολη μερα αφου υπηρχε τοση κινηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνησουμε ομως οτι πρεπει να υπαρχει μια σταδιακη εξελιξη σε οτι εχει να κανει

με τα συρομενα. Θα συμφωνησω οτι το πιατακι τραβα πιο δυνατα απο το baby,

αλλα το να μην εχεις δοκιμασει baby συρομενο και να πηγαινεις ενα επιπεδο πιο πανω

εχει αυτα τα αποτελεσματα. Σκεψου δλδ κατω να ειχαμε "αγκυρα" και μεγαλυτερη κληση

το τι θα γινοταν.

 

Δεν ειναι ντροπη να μαθουμε τα βασικα σε baby lift και πρασινες πιστες.

Εκει εφαγα τις περισσοτερες τουμπες μου, και ημουν και κοτζαμ γαϊδουρι.

 

Επισης θα 'θελα να κραξω τον εξυπνο που εκανε την διαφημηση του (αγροτεμαχια πουλαγε... ευκαιρια),

βαζωντας διαφιμιστικα στα μπαρμπριζ των αυτοκινητων στο parking, ενω εριχνε χιονονερο...

Γεμισε ο Ξηροκαμπος κολοχαρτα :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω 3 μερες που ολο λεω να ανεβω κ ολο το αναβάλω λογω καιρου ή παρέας. αυριο ομως πιστευω να ειμαι επανω και να λειτουργει τπτ (ειμαι νεος οποτε δεν εχω κ πολλες απαιτησεις για πιστες)

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτο που μου την δινει ειναι οτι ολοι μα ολοι πετανε το χαρτι απο το αυτοκολλητο της ημερησιας χυμα κατω.ναι δεν εχει καδο να το πεταξουμε,δεκτο.εχουμε ομως τσεπες.τοσο κακο εινια να το κρατησουμε μεχρι να παμε στο σαλε?γτ μην μ πει κανεις οτι δεν παει,καποια στιγμη θα μας φωναξει η μαμα φυση γτ η φουσκα θα εχει γινει αεροστατο.γεμιζει ο τοπος καθε φορα απο τα ασπρα χαρτακια.ελεος πια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ναι δεν εχει καδο να το πεταξουμε,δεκτο.

 

Εχει ακριβως μπροστα απο τα εκδοτηρια εναν αρκετα μεγαλο καδο με θεσεις για να αφηνεις τα σκι σου


Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως έχει κάδο μπροστά από τα ταμεία. Θα ήταν καλό να κάνουμε όλοι μια προσπάθεια να μην ρυπαίνουμε το χώρο. Εμείς είμαστε αυτοί που τον απολαμβάνουμε έτσι κι αλλιώς!

 

Ωραίο φρέσκο χιόνι εντός και εκτός πίστας σήμερα, ψιλόχιονο και σχεδόν άπνοια. Η ομίχλη δε, ήταν κατά διαστήματα έντονη αλλά νομίζω ότι δεν επηρέασε πολύ.

 

Ο κόσμος άπλετος, οι πίστες σχεδόν όλες ανοιχτές και κάπως έτσι άλλη μια μέρα σκι έλαβε τέλος!

 

Αύριο μεθαύριο πάλι κι όποιος θέλει ακολουθεί!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καμια φωτό δεν παίζει απο όσους ανέβηκαν τις τελευταίες μέρες? Αυριο φαίνεται καλή μέρα πάντως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εβλεπα το πρωι στον σκαι την εκπομπη "γυρισματα" (ετσι λεγεται αν δεν κανω λαθος) που βρισκεται αυτες τις μερες Πατρα...προς το τελος κατι πηρε το αυτακι μου για νυχτερινο σκι που ισως μπορεσουν να κανουν την πεμπτη στα Καλαβρυτα,οπως χαρακτηριστικα ειπε ο παρουσιαστης συμπληρωνοντας την φοβερη εκφραση "για την παρτυ μας"....ξερει κανεις κατι παραπανω??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nυχτερινό σκι λέγεται ότι θα ξεκινήσει μετά το πέρας των εορτών. Αναμένουμε αναμμένοι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σημειώσω ότι οι εκπομπές που παίζονται στον Σκαϊ υπάρχουν στο επίσημο site του σταθμού.

Και επειδή διάβασα ό,τι λένε οι παραπάνω είδα την εκπομπή μόλις, και λέγεται ότι: Η εκπομπή θα βρεθεί στο χιονοδρομικό κέντρο την Πέμπτη ή την Παρασκευή και αν το επιτρέψουν οι συνθήκες(για μία από αυτές τις δύο μέρες), θα γίνει νυχτερινό σκι.

Λίγο πριν κλείσουν την εκπομπή οι παρουσιαστές είπαν: θα ανοίξει το χιονοδρομικό κέντρο για πάρτη μας

 

<_<

Edited by barcode

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εχει ακριβως μπροστα απο τα εκδοτηρια εναν αρκετα μεγαλο καδο με θεσεις για να αφηνεις τα σκι σου

 

 

το εθεσα ετσι γτ ακουσα πολυ αυτη την δικαιολογια να παιζει την ωρα που περιμενα να παρω την καρτα μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανηφορίσαμε σήμερα με την Crash για Καλάβρυτα καθώς το s/f έδινε ελαφρώς καλύτερο καιρό και ήθελα να κάνω την πρώτη Στύγα της χρονιάς. Φτάνοντας συναντήσαμε και τον snowholic με τον snowbill, καθώς και τον nyxteridas, τον Αντώνη και τον Θάνο από το Αμέρικα. Δεν ξεχάσαμε φυσικά να περάσουμε από το cafe του δικού μας Teoxalandri για ζεστή σοκολάτα και φαγώσιμα ώστε να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας. :P

 

Ο εκχιονισμός του δρόμου είναι καταπληκτικός, παραδίδει μαθήματα στα ανταγωνιστικά κέντρα, δεν χρειαζόντουσαν καν αλυσίδες (οκ, εγώ έχω χιονολάστιχα anyway) και το parking όπως πάντα άριστα οργανωμένο. Ο καιρός το πρωί ηλιόλουστος, αν και με εντονότατο κρύο υποβοηθούμενο από επίμονο αεράκι. Σιγά σιγά σύννεφα έκαναν την εμφάνιση τους και ακολούθησαν διαστήματα με ομίχλη.

 

Το χιόνι αρκετό, αλλά ξυρισμένο από τον αέρα και πάρα πολύ σκληρό. Οι πίστες (με εξαίρεση την τέρμα δεξιά όπως ανεβαίνουμε το κάτω πιατάκι, που ήταν χαλί) πατημένες μεν, αλλά γεμάτες κροκάλες χιονιού. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται σε κακό πάτημα, ή στην ποιότητα του χιονιού που δεν τους βοηθούσε. Πάντως από τα νέα μηχανήματα περίμενα περισσότερα. Η μαύρη της άγκυρας δεν φαινόταν να είχε πατηθεί καν, αν και φαντάζομαι ότι λόγω κλίσης είναι πολύ εύκολο να μετατραπεί σε χωράφι. Είμαι περίεργος να ακούσω από φίλους το πως ήταν ο Παρνασσός σήμερα, αν και τα δυο κέντρα δεν έχουν απαραίτητα ίδιο καιρό.

 

Ο κόσμος λίγος και οι αναβατήρες λειτουργούσαν όλοι χωρίς προβλήματα.

 

Bonus τα απάτητα αριστερά από την μαύρη άγκυρα, που μέσα από ένα συμπαθέστατο λούκι μας έβγαλε αρκετές φορές στην κορυφή του πάνω πιάτου, χαρίζοντας μας κάποιες από τις καλύτερες κατεβασιές της ημέρας. Επίσης πανέμορφες οι off-piste καταβάσεις δεξιά από την άγκυρα που μας οδήγησαν σε απολαυστικό (αλλά αρκετά δύσκολο) tree skiing μέχρι το δρομάκι και μετά και πάλι μέσα από τα δέντρα μέχρι το κάτω πιατάκι.

 

Πολύ ωραία μέρα τελικά, αν και στην επιστροφή ομολογώ ότι κουράστηκα αρκετά. Ο δρόμος ουδεμία σχέση έχει με αυτόν για το Χ.Κ.Π. και συναντήσαμε πολλή κίνηση. Ήταν όμως μια πολύ ωραία εκδρομή, πέρα από τα συνηθισμένα, ο καλύτερος τρόπος να γεμίσω τις μπαταρίες μου για την Γαλλία. :lol:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ανηφορίσαμε σήμερα με την Crash για Καλάβρυτα καθώς το s/f έδινε ελαφρώς καλύτερο καιρό και ήθελα να κάνω την πρώτη Στύγα της χρονιάς. Φτάνοντας συναντήσαμε και τον snowholic με τον snowbill, καθώς και τον nyxteridas, τον Αντώνη και τον Θάνο από το Αμέρικα. Δεν ξεχάσαμε φυσικά να περάσουμε από το cafe του δικού μας Teoxalandri για ζεστή σοκολάτα και φαγώσιμα ώστε να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας. :P

 

Ο εκχιονισμός του δρόμου είναι καταπληκτικός, παραδίδει μαθήματα στα ανταγωνιστικά κέντρα, δεν χρειαζόντουσαν καν αλυσίδες (οκ, εγώ έχω χιονολάστιχα anyway) και το parking όπως πάντα άριστα οργανωμένο. Ο καιρός το πρωί ηλιόλουστος, αν και με εντονότατο κρύο υποβοηθούμενο από επίμονο αεράκι. Σιγά σιγά σύννεφα έκαναν την εμφάνιση τους και ακολούθησαν διαστήματα με ομίχλη.

 

Το χιόνι αρκετό, αλλά ξυρισμένο από τον αέρα και πάρα πολύ σκληρό. Οι πίστες (με εξαίρεση την τέρμα δεξιά όπως ανεβαίνουμε το κάτω πιατάκι, που ήταν χαλί) πατημένες μεν, αλλά γεμάτες κροκάλες χιονιού. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται σε κακό πάτημα, ή στην ποιότητα του χιονιού που δεν τους βοηθούσε. Πάντως από τα νέα μηχανήματα περίμενα περισσότερα. Η μαύρη της άγκυρας δεν φαινόταν να είχε πατηθεί καν, αν και φαντάζομαι ότι λόγω κλίσης είναι πολύ εύκολο να μετατραπεί σε χωράφι. Είμαι περίεργος να ακούσω από φίλους το πως ήταν ο Παρνασσός σήμερα, αν και τα δυο κέντρα δεν έχουν απαραίτητα ίδιο καιρό.

 

Ο κόσμος λίγος και οι αναβατήρες λειτουργούσαν όλοι χωρίς προβλήματα.

 

Bonus τα απάτητα αριστερά από την μαύρη άγκυρα, που μέσα από ένα συμπαθέστατο λούκι μας έβγαλε αρκετές φορές στην κορυφή του πάνω πιάτου, χαρίζοντας μας κάποιες από τις καλύτερες κατεβασιές της ημέρας. Επίσης πανέμορφες οι off-piste καταβάσεις δεξιά από την άγκυρα που μας οδήγησαν σε απολαυστικό (αλλά αρκετά δύσκολο) tree skiing μέχρι το δρομάκι και μετά και πάλι μέσα από τα δέντρα μέχρι το κάτω πιατάκι.

 

Πολύ ωραία μέρα τελικά, αν και στην επιστροφή ομολογώ ότι κουράστηκα αρκετά. Ο δρόμος ουδεμία σχέση έχει με αυτόν για το Χ.Κ.Π. και συναντήσαμε πολλή κίνηση. Ήταν όμως μια πολύ ωραία εκδρομή, πέρα από τα συνηθισμένα, ο καλύτερος τρόπος να γεμίσω τις μπαταρίες μου για την Γαλλία. :lol:

Ανέβηκα κι εγώ σήμερα για πρώτη φορά στη χιονοδρομική μου "καρριέρα" στα Καλάβρυτα.Συμφωνώ με όσα ανέφερε ο Χρήστος. Σε γενικές γραμμές πολύ καλή ημέρα για την εποχή.Αλλά, βρε παιδιά, αυτό το καρεκλάκι της Στύγας τρεεεεελλάααααα αργόοοοο..Μήπως συγκαταλέγεται και αυτό στα "νέα" μηχανήματα;Μετά 3 καταβάσεις προτίμησα με τρέεεελλααα την άγκυρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bonus τα απάτητα αριστερά από την μαύρη άγκυρα, που μέσα από ένα συμπαθέστατο λούκι μας έβγαλε αρκετές φορές στην κορυφή του πάνω πιάτου, χαρίζοντας μας κάποιες από τις καλύτερες κατεβασιές της ημέρας. Επίσης πανέμορφες οι off-piste καταβάσεις δεξιά από την άγκυρα που μας οδήγησαν σε απολαυστικό (αλλά αρκετά δύσκολο) tree skiing μέχρι το δρομάκι και μετά και πάλι μέσα από τα δέντρα μέχρι το κάτω πιατάκι.
απατητα απο το μηχανημα Χρησταρα γιατι ηταν βιασμενα απο μενα και τον αλκατραζ :P

εκτος και αν καλυφθηκαν τα ιχνοι μας το βραδυ

οταν εφυγα το απογευμα χιονιζε


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσοι είστε από Αθήνα πάτε στο χιονοδρομικό από τον καινούργιο δρόμο Ακράτα-Καλάβρυτα? Διαβάζω ότι καπου το Σεπτέμβρη του 2008 εγκαινιάστηκε κ χρειάζεται κανείς 45 λεπτά από Ακράτα μέχρι το ΧΚΚ. Ισχύει κάτι τέτοιο, για να τον βρω βγαίνω στην έξοδο της Ακράτας?

 

http://www.patranews.gr/news.asp?ID=10484

Edited by soko

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όσοι είστε από Αθήνα πάτε στο χιονοδρομικό από τον καινούργιο δρόμο Ακράτα-Καλάβρυτα? Διαβάζω ότι καπου το Σεπτέμβρη του 2008 εγκαινιάστηκε κ χρειάζεται κανείς 45 λεπτά από Ακράτα μέχρι το ΧΚΚ. Ισχύει κάτι τέτοιο, για να τον βρω βγαίνω στην έξοδο της Ακράτας?

 

http://www.patranews.gr/news.asp?ID=10484

 

χμ.. αν είναι 45 λεπτά από Ακράτα τι νόημα έχει? 45 λεπτά δεν κάνεις περίπου και Ακράτα-διακοφτό-διακοφτό-Καλάβρυτα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...